dag:- DREE8MAIVN I VZMLWÏR woeits Uit Loonopzand's verleden. LANDBOUW De Middenstandsnota prijzen ALLEEN GELDIG WOENSDAG 3 MAART DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 MAART 1954 p TILBURG-HELMOND 's-HERTOGENBOSCH Cahier, inhoud 36 bladz. prima houtvrij papier 4L c p pakje van 4 stuks Geheel gekleurde he renzakdoeken, van pri ma kwal. Amerikaanse katoen, grote m. 43 x 43 cm. SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Jni zwanendons, prima kwal in zalm. bleu, rose, lila, geel. oudiose, licht- en 4 1 5 donkergroen, 70 br. Corsetbaleinen voor voorsluiting, lepelmodèl, met sterke zalmstoi over trokken, 20-22-24- QQc 26 cm. per stel Chocolade hagelslag, zui vere chocolade 9eenAAc bijmengsels, 200 gr. Meikaas, prima belegen, slechts kleine partij,"TOc 250 gram Herenalpino, gevoerd en met lederen band, water afstotend. maten 54 t/m 59 in blauw, bruin en *i45 zwart Prima wit ernailleemmer, grote maat ^65 Handwee! tafelkleed, in fraai doorweven dessins. Kleuren terra, 050 groen en bruin Een geheel nieuw model uit onze bekende „Prisma serie" met de originele gegarandeerde Prisma vormrubber zool. Ook in gespmodel verkrijgbaar. Bij elk paar een grote 095 ballon gratis, 20-21 22-23 4.50 24-27 5.25 28-31 6.25 32-35 7.25 36-39 8.25 Tandenborstel met nylon 1 pers. flanellen deken, haar, goede kwaliteit 125 x 170 cm. in *585 dLc mooie streepdessins In stevige koker Extra grote 2 pers 170x 220cm. in elfen kleuren met rand. Een zeer T^50 speciale aanbieding Leuk gebreide zuiver wol len damespullover, in 5 moderne 750 voorjaarstinten Wollen baby-overgooier, voor meisjes in verschillen de leuke modeletjes, A 5 0 rose, bleu en wit waarmee we meer heenwijzen naar de structuur van het werk, dan een kwalificatie geven. De 5e Symphonie blijft altijd een hoogtepunt in de concertzaal, ook al om de rijke verscheidenheid van stemmingen en daaraan evenredig de muzikale uitdrukkingsmiddelen die de componist aanwendde. Stra lend kwam dit werk uit de instru menten van het Orkest en Hein Jordans gaf het door hier nog eens een hoger tempo, daar epn meer na drukkelijke climax, een schoon re- GEMEENTERAAD WAALWIJK HIELD VIJF MINUTEN VERGADERING. Vijf minuten slechts had de ge meenteraad van Waalwijk Donder dagavond nodig om te vergaderen over een agenda van 10 punten. Al leen de voorzitter Burgemeester Teijssen en de heer P. Brouwer zijn aan het woord geweest. Alle punten gingen vlot onder de hamer door, de notulen, de ingeko men stukken, waaronder een geluk wens van H.M. de Koningin met de geboorte van de 15.000ste inwoner, het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de gemeente Nijmegen in de kosten van tuinbouwonder- wijs, waarbij de heer Brower de voorzitter attent maakte op een fou tieve berekening; voorts besloot de raad voor ƒ300.garant te blijven voor de uitvoering van de Matthaus- passion op 24 Maart in de Ned. Her vormde Kerk aan de Haven, onder auspiciën van de Kunstkring. Het voorstel tot aankoop van de panden Raadhuisplein nos. 3 en 5 deed de heer Brouwer de vraag stel len of in de prijs van 32.500.een eventuele restauratie van de pan den was inbegrepen. Van alle zij den was dit bekeken, antwoordde de voorzitter; hetgeen de heer Brou wer bedoelde was in de berekening verdisconteerd; de levensduur van de betrokken panden had men ook laten gelden. De overige 'punten die allen be troffen aan- en verkoop van grond, waren hamerpunten; geen enkel le verde stof tot vragen of opmerkin gen, zodat de voorzitter na ongeveer 5 minuten de vergadering kon slui ten, voordat de bode kans gezien had alle leden van een kopje koffie te voorzien. HESOIJENSE SCHOOLJEUGD SPEELDE „DE PRINS VAN SIND". De heer Piet Borsten hoeft ons in hei vervolg, wanneer hij mei de schooljegd van Besoijen voor het voetlicht komt, niet meer te vragen enigermate mild te zijn in ons oordeel. Wan daar is geen sprake van enige vergoelijkende welwillendheid, wanneer wij rond uit verklaren, dat de opvoering van de Kinderoperette „De Prins van Sind'' door de jongens en meisjes van de St. Jozef- en de St. Bernadetteschool in de parochie van Maria Onbevl. On'.v. voor ons in menig opzicht weinig minder dan een openbaring was. We waren nou ja, laten we 't woord maar noemen enthou siast over wat deze jeugdige ac trices en acteurs ons heien zien en het meest opvallende was wel dat zij bijna al hun schroom en terug houdendheid hebben laten varen en zich volledig hebben laien lei den door een buitengewoon goede regie, of enigszins anders gezegd: deze regie was zodanig, wist zo goed niet kinderen-op-het-toneel om te gaan, dat de opvoering die wij Vrijdagavond zagen, het was de laatste die gegeven werd, in sommige ogenblikken frappant was van originaliteit en een bui tengewone levendigheid toonde. Nemen we een tafereel als dat hij de kabouters, verrassend leuk was het decor, verrassend echt de levendigheid en spontaneïteit, waarmee deze kinderen speelden, vaardig en vlot was alles geën sceneerd, zelfs de kleuren vorm den een schone harmonie en zo zouden we meer taferelen kunnen noemen, waarin alleen al de ver zorging van decor en costumering lief. Het publiek was, zoals we zeiden, enthousiast; het weigerde eenvou dig te gaan pauseren, voordat Arpad Szomoru en Hein Jordans enkele malen teruggekeerd waren voor het voetlicht en aan het einde herhaal de dit zich in nog grotere mate, toen Hein Jordans een ovatie in ont vangst mocht nemen. Ai is de belangstelling in Waal wijk dan niet steeds zoals die zou moeten zijn, degenen die aanwezig zijn vormen een dankbaar gehoor. (hoe levendig en fleurig waren die kleurcombinaties) onze grote bewondering verdienen. We ko- jnen nog even terug op het spel en we weten dat alles wal daarin lof waardig was, grotendeels toege schreven moet worden aan de re gie van de heer Borsten. Vanaf het begin had dit spel onze bewonde ring, het kinderlijke wijze gebaar van de grijze koning, de stomme dialoog voor het venster, de scè ne met de troubadour hoe be zorgd waren de blikken van de koning naar zijn zoon, die zo van zelfsprekend dapper was. We zou den zo het spel op de voet kunnen volgen en steeds weer kunnen wijzen op spelmomenten die verrie den hoeveel aandacht aan deze opvoering was besteed en met hoe grote kennis van zaken deze kin deren waren geïnstrueerd. Het zingen was zeer beschaafd en mu zikaal, ook hier weer een goede leidende hand. Het is overbodig tenslotte nog te zeggen, dat we de grootste waar dering hebben voor wal door en met de Besoijense schooljeugd werd gepresteerd. Drie avonden hebben de kinde ren in de paironaatszaal gespeeld en drie avonden zat de zaal tjok vol de laa.ste avond zagen we daar de Zeereerw. Heer Pastoor Verbiesen, de eerw. Broeder Over ste, Mevrouw Teijssen en vele leer krachten uit de andere parochies. Het hoofd van de jongensschool, Broeder Koska, verwelkomde, ook namens Mej. Wijgergangs, 't hoofd van de meisjesschool, alle aanwe zigen en dankte al degenen die aan het tot stand komen van deze operette hadden meegewerkt. Hij deelde nog mee dat op Maandag en Dinsdag na Halfvasten de eigen lijke oudersavonden gehouden zou den worden, waarop het woord zou worden gevoerd door Pater Anink S.J. GOUDEN BRUILOFT. Op 9 Mei a.s. zal het echtpaar Klijsen-Verstynen te v.m. Besoijen zijn gouden bruiloft vieren. Ter voorbereiding van dit feest is er al een buurtcomité gevormd. VERGADERING K.O.B. De afdeling WaalwijkHeusden van de K.O.B,hield Donderdag een speciale vegradering ter bespreking van het probleem: „De verhouding school en huisgezin". Door de betreffende inspecteurs was hiervoor een middag vrij-af gegeven. De grote zaal van Hotel Verwiel was overvol. Een kleine tweehonderd Broeders, Zusters, leken-onderwijzers en -onderwijze ressen waren aanwezig. Spreker was de Weled. Gestr. Heer L. M. Zegers, Inspecteur in de Inspectie Arnhem. In een gevoelvolle, met humor ge kruide rede wist Zijn Edel Gestren ge het grote gehoor tot het einde toe te boeien, zodat de stilte allen in staat steldé hem te volgen. Het zou ons te ver voeren ook maar een schema te geven van het verhandelde, maar het slotwoord luidde ongeveer: De onderwijzer(es) moet zorgen dat hij bemind wordt, door zelf zijn liefde aan het kind te geven. De voorzitter, die zijn verheugenis uitsprak over de prachtige opkomst, en het betreurde dat in doorsnee zo weinigen de vergadering bezochten, dankte de spreker voor zijn gloed volle rede met hartelijke woorden, daardoor gevolgd door de Weled. Gestr. Heer A. Takx, Inspecteur in de Inspectie Den Bosch en de Zeer- eerwaarde Zeergel. Heer Drs. A. v. Gerwen, Bisseh. Hoofdinspecteur. Dat de vergaderden zeer voldaan heen gingen, hoeven we niet te ver melden. JOS. KORTHOUT ONDERSCHEIDEN. Op de te Maastricht gehouden alg. jaarvergadering van de Ned. Bond van Oud-Strijders, werd door de waarne mend voorzitter van de Bond, Kolonel Plantinga, dhr. Jos. Korthout onderschei den met het „Kruis van Verdienste" van genoemde Bond. Op de Donderdag 1.1. gehouden bijeen komst van de afdeling, werd hem dit kruis, bij ontstentenis van de Ere-voor- zitter Burgemeester Teijssen, die door ambtsbezigheden verhinderd was, en de afdelingsvoorzitter dhr. N. van Loon Jr., uitgereikt door dhr Jos. Mahieu, penning meester van de afdeling. fn zijn toespraak schetste de heer Ma hieu de verdiensten van dhr. Korthout en stelde vast, dat de bloei van de afdeling Waalwijk niet in het minst aan hem is te danken. Hij spoorde de leden aan Korthout als voorbeeld te nemen, want al telt de afdeling Waalwijk bijna 300 III. Iedere Nederlander besteedt f 732. bij de detailhandel. Misschien zijn er nog mensen die min of meer laatdunkend denken over onze middenstand. Zij vinden die een groep, waarover altijd veel te doen is, omdat deze meer dan eens een noodkreet slaakt. Maar deze sceptici vergeten dan, dat juist de middenstand een zeer belang rijke groep in ons volksbestaan is. Aan de hand van vele cijfers, die men in de middenstandsnota kan vinden, is dat dui delijk aan te tonen. Wist U, dat er in 1950 in het gehele bedrijfsleven ruim 2,500,000 personen werkzaam waren, van wie 38 in de middenstandssector (nij verheid 18 handel 15 horecabe drijf 2 en verkeer 3 Wist U dat het totale nationale inkomen in dit jaar ruim 15.6 milliard gulden bedroeg, waar aan de middenstand 2.2 milliard, zijnde 12 bijdroeg? Deze bijdrage tot het na tionale inkomen is bijna gelijk aan die van de landbouw. Bijna 50 hiervan wordt geleverd door het ambacht en de klein-industrie; 34 door de detailhan del, ongeveer 9 door de horeca-sector en 7 door het vervoer. Volgens de uitkomsten van de Be- drijfstellingen 1930 en 1950 vertoont het aantal vestigingen in de verschillende sectoren van de middenstand in deze periode een ontwikkeling, die grotendeels parallel loopt aan die van het aantal vestigingen in het gehele bedrijfsleven, n.l. een stijging in de nijverheids- en ver voerssector en een daling in de handels- en horecasector. In de middenstand was evenwel de stijging in de nijverheids sector aanzienlijk geringer dan die van de nijverheidssector in het gehele be drijfsleven. Als gevolg hiervan daalde het aantal vestigingen in de middenstand van ca. 385.000 tot ca, 380,000, terwijl het aantal vestigingen in het gehele be drijfsleven steeg van ca. 4Ö2.000 tot 408,000. Het aantal middenstandsvesti gingen daalde daarmee van 95,7 van het totaal aantal vestigingen tot 93 Het verhoudingscijfer voor de nijver heidssector daalde daarbij voor de mid denstand van 93 tot 88 In de overige sectoren wisten de middenstands vestigingen haar positie vrijwel te hand haven. Zowel in het gehele bedrijfsleven als in de middenstand steeg van 1930 op 1950 in alle sectoren het aantal werk zame personen. In het bedrijfsleven steeg dit aantal van ca. 1,781,000 tot circa 2,512,000. In de middenstand van circa 821,000 tot circa 959,800. In procenten van het totaal daalde het aantal wer kenden in de middenstand evenwel van 46,1 tot 38,2 Deze procentuele da ling .voltrok zich in alle sectoren, behalve in de handel, die relatief bijna op hetzelfde niveau bleeg. Omtrent de ambachtsbranches valt over de periode 1930/50 op te merken, zo vervolgt deze nota, dat in de meeste branches een toeneming van het aantal vestigingen en een nog sterkere stijging van het aantal werkzame personen is te constateren. Alleen de schoenherstellers- en kleermakersbranches vertonen een vrij scherpe daling van het aantal vestigin gen. Bij de handel valt niet veel wijzi ging te constateren. Er is in de meer derheid der branches een lichte achter uitgang te constateren. Het aantal ho tels en pensions is sinds 1930 aanmer kelijk gedaald. Alleen de vestiging van leden, toch kunnen nog velen hier in Waalwijk onze afdeling komen ver sterken. Hierna spelde de vice-voorzitter dhr. P. de Rooij, hem het kruis op de borst. Hij dankte ook Mevr. Korthout, die, zij het in andere vorm, ook het hare heeft bijgedragen. Het bestuur bood aan mevr. Korthout een doos bonbons aan en aan dhr. Korthout een kistje sigaren. De heer Korthout dankte het hoofdbe stuur voor de hem ten deel gevallen on derscheiding en verzekerde dat hij alles met veel genoegen heeft gedaan. Een driefwerf „hoera" door de talrijke aanwezigen besloot deze plechtigheid. SCHOUDER GEBROKEN. Een schilder, afkomstig uit Rot terdam, werkzaam bij de vernieu wing en verbouwing van de da- meskap- en schoonheidssalons van de heer v. d. W„ kwam Vrijdag ochtend zo ongelukkig door een luik in de vloer te vallen, dat hij zijn schouder brak. Dokter Lange- meijer, die de eerste hulp verleen de, achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. het aantal restaurants en café s vertoont een flinke stijging. De omzet. De totale detailhandel heeft in 1950 •voor een waarde van bijna 7.5 milliard gulden omgezet. De ongeveer 100,000 ambachtsvestigngen verwerkten in 1947 een bedrag van ruim 1,3 milliard, terwijl de ruim 31,000 horecabedrijven in 1948 een omzet hadden van bijna 0,5 milliard gulden. Per hoofd van de bevolking werd ca. f 723 via de detailhandel, ruim f 130.- via de ambachtsondernemingen en bijna f 50.via het horecabedrijf besteed. De Nederlander brengt veruit zijn meeste geld naar de manufacturier en de krui denier, nl. naar beiden meer dan f 100 per jaar. De slager en het horecabedrijf ontvangen minder dan f 100.maar meer dan f 50,per jaar. Tussen de f 25,en f 50.gaat naar dé melk boer, de bakker, het metaalverwerkend ambacht, de groenteboer, de sigarenwin kelier en de kolenhandelaar. Meer dan f 10.maar minder dan f 25,wordt besteed bij de bouw- en aardewerkam bachten, bij de schoenwinkelier, de wo ninginrichter, de houtverwerkende am bachten, de rijwielhandelaar, de kleer maker, bij de distillateur, de drogist en bij de handelaar in ijzerwaren. De ove rige winkeliers en ambachtsondememers ontvangen van de meeste Nederlanders nog geen f 10.per jaar. Dit zijn uiteraard gemiddelde bedra gen. De grote verschillen in woon- en leefwijze in de verschillende vestigings- gebieden komen duidelijk tot uiting in de besteding van de gelden. De Nederlan der besteedt gemiddeld bij de detailhan del f 725,per jaar, de plattelander slechts f 475,de stedeling evenwel gemiddeld f 847,Voor het ambacht zijn deze bedragen resp. f 132,79 en f 159,en voor het horecabedrijf resp. 50,21 en 63 gulden. 18 grote zaken. Van het totale middenstandsapparaat moet ruim 18 tot de grote vestigingen worden gerekend. Daartoe behoren ves tigingen met een omzet van f 50,000 en meer. Ongeveer 27 valt onder de mid delgrote vestigingen met een omzet tus sen f 25.000 en f 50.000. Ongeveer 16% behoort tot de kleine vestigingen met een omzet van f 15,000,tot f 25,000. En bijna 38 kan worden gerekend tot de dwergvestigingen met een omzet van minder dan f 15,000. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de kleine en dwergvestigingen in de middenstandsde tailhandel, die 54 van het totaal uit maken, slechts 18,4 van de totale om zet verwerken. Daar de omzet van de middenstandsvestigingen 77,6 van de totale detailhandelsomzet uitmaakt, ver werken de kleine en de dwergvestigingen slechts 14 van de totale detalhandels- omzet van ca. f 7,5 milliard. Wanneer men het filiaalbedrijf buiten beschouwing laat, bedroeg in 1950 de gemiddelde omzet per vestiging van alle middenstands-vestigingen in de detail handel, het ambacht en de horeca teza men ongeveer f 25,000, de gemiddelde omzet van alle middenstandswinkels f 33,100, van de ambachtsvestigingen f 13,800 en van het horecabedrijf onge veer f 16.000. Berekeningen hebben aan getoond, dat kruideniers, slagers en tex- tieldetaillisten reeds een gezinsinkomen van ongeveer f 3500,uit hun onder neming weten te bereiken bij een omzet van f 40,000. (Nadruk verboden) Negentig jaren ongeveer behoorde het geschil over de turfvaart tussen de heer van Venloon en de Heren van Baard wijkWaalwijk tot de geschiedenis, of een soortgelijke kwestie kwam aan de orde, nu tussen 'Helvoirt en Venloon. Ook die van Helvoirt schijnen met na ijverige blik de voordelen te hebben ge zien, die Loon trok uit de tol op de turf vaart. Jaarlijks immers gingen er gere geld gemiddeld 2100 turfplijten door de voort, die ieder 2 stuiver en 2 ort vaar- geld betaalden. In een cijnsboek der heerlijkheid van Venloon over het jaar 1598 lezen we, dat de Loonse Heer in dat jaar nog 372 gulden en 10 stuiver inde, door handen van Peter Wouters-Quaaitaal, die voor Venloon als vaartmeester door de heer schijnt aangesteld te zijn. Vóór die tijd en zeker nog rond 1550 wat dit bedrag niet lager, wijl toen de turfindustrie hier haar glorietijdperk be leefde. Hoe de ruzie tussen Loon en Helvoirt ontstaan en verlopen is, of welke tegen maatregelen de heer van Loon heeft ge nomen» weten we niet juist, doch vast staat, dat de Hoge Raad van Brabant er weer mede gémoeid is geweest. Im mers op 29 September 1553 stellen de gezamelijke schepenen van Loon en Hel voirt het volgende vast „Condt zij eenen yegelycken hoe dat „wij Jost Peeterssoen, Adriaen en Hen- „ric Nouwens scepenen in Venloen als „Loon, op 't Sandt daer bij aen ende „over hebben gestaen aldair Willem Ja- „cop Betten zoon, Jan Willem Broeken „zoon scepenen in Helvoirt ende onlancx „een van de gesworens ende regeerders „geweest hebben ende Antoenis Dircx- ,.soen verkleerden als gedeputeerden ge bonden geweest te zijn van de gecwei- renen ende regeerders last ende volco- ,,men macht ende beveele hebbende van „hen ende eensdeels van de ingesetene „ende nagebueren van Helvoirt, om met „joncker Dirck van Grevenbrouck, heer „van Loon, van hueren dorpswege ende „in hueren name te accordeeren ende „met vrijscappe te overcommen van der „turbatie, vuijtwerpinge ende breeckinge „van der spuije ende verlaete, staende „in die vaerte die van Loon ten Bossche „loopt, dat sij luiden des voirseiden dor- „pe van Helvoirt vuyt geworpen ende „sonder consent mijne voirseiden heeren „van Loon gebroecken hebben ofte ge- „concernteert hebben gehadtop ten XlVe „dach Meyen anno XV C vierenvijftich „lestleden om vuytgeworpen ende ge- „broecken te worden lopende om te evi- „teren ende scouwen 't proces dairtoe „ingedaicht waren ten eynde turbateurs NIEUWE MOGELIJKHEDEN IN DE SUIKERBIETENTEELT. In aansluiting op ons vorig arti kel willen wij thans enkele opmer kingen maken over de polyploïde bieten en de diverse typen be werkt zaad kort bespreken; inhei de nieuwigheden schuilen moge lijkheden lot spreiding van de voorjaarswerkzaamheden en inten sivering bij de teelt van suikerbie ten. Door een chemische behande ling en het toedienen van koude- schokken aan kiemplanljes heeft men plan'.en verkregen, waarbij de chromosomen, de dragers van de erfelijke eigenschappen, in de cel kern niet zoals bij normale plan ten in tweevoud, doch meervoudig polyploid) aanwezig zijn; bo vendien verschillen deze uiterlijk sterk van de tot nu toe verbouwde suikerbieten; deze bieten noemt men polyploïde bieten. Door drie zaadfirma's worden thans vier polyploïde rassen op beperkte schaal in het verkeer ge bracht; we noemen hiervan Hil- leshög Poly en Hilleshög R Poly, Maribo Poly en Kleinwanzlebener Polybeta, welk laatste ras een hoge worlelopbrengst geeft met 'n hoog tot zeer hoog suikergehalte, dus 'n zeer hoge suikeropbrengst per op pervlakte-eenheid en een meerop brengst aan koppen en blad van 20 boven de normale rassen. Dit klinkt zeer hoopgevend voor de toekomst, nu de mogelijkheden van areaaluitbreiding niet zo groot meer zijn. Aangezien suikerbieten een ar beidsintensief gewas vormen heeft men naar middelen gezocht om 'n „ende vuytwerpers der voirseide spuye „ofte verlaet dat weederomme reparee- „ren ende mijnen voirgenoemden heere „remboerseeren, opleggen ende betaelen „souden all naer der blijeken bij den „mandementen van maintenne aen den „raedt ons heeren des Keysers van Bra- „bant geexpediteert gnde oick bijder re- „latiën en executeurs daer aengegecht, „Soe bekennen die voirgenoemden gede puteerden ende vercleerden in de name „en van weghen der van Helvoirt, dat „sij dye voirseyde turbatie vuyt weer- „pen ende breeken der spuye ofte ver- „laet staende in de voirsegde vaert in „ofte omtrent den broecke ofte gemeyn- „te van Helvoirt qualyken gedaen heb- „ben gehadt want sy ofte oick 't voirs „dorp van Helvoirt totten selven velaet „ofte spuye ofte vaert voirs, geen recht „en meenen te hebben, noch oick voor „datum voirs. suyen ofte daerinne „met ende uyt goeden titele van recht „vuytgeworpen hebben gehadt, noch „daerinne geconcernteerd te hebben, ge- .lovende dairtoe die voirnoemde gede puteerden van Helvoirt mijnen voirs. „heere van Loon binnen een maend voir „sijn scaede te geven ende een zekere „somme van penningen te betaelen daer „mijn heer voirs. vercleerden ende zeede „voir die reyse ende tijt mede tevreeden „ende vemucht te weesen, want ende „omme Amt Janssoen van Broeckhoven, „dairvoir borge woirden als voir sijn eygen sculte dait voir te pande stellende „sijnen persoon ende allen sijnen goede „binnen ende buyten der heerlijckheyt „van Venloon gelegen sijnde, dyen die „voirsaegde Willem, Jan ende Antonius „geloofden op hun ende op allen hen „goeden scadeloos te ontheffen. „In kennisse der waerheyt soe hebben „wij: Jost Andriessen voirnoemd onse „segelen hier aengehangen int jaer ons „Heeren Duysent vijfhondert vijftich en „drye op ten XXIXste dach van Septem- „bri. Ende was onderteekent: „A. Preuser. Gesegeit met twee sege len onder in groenen wasse aan dobbele „sterten vuythangende". Na de gereleveerde „turbatien" schij nen de heren van Loon in het ongestoor de bezit van de vaart verzekert te zijn gebleven, we vinden althans geen enkel incident meer aangetekend, totdat de oorlogshandelingen in de eerste helft der !7e eeuw de turfvaart zodanig verniel den dat ze voorgoed onbruikbaar werd en verzandde. Hier en daar o.a. in de buurt van de Zandschelle en ook op Plantloon kan men nog resten van de oude turfvaart terugvinden. P. A. v. B. grotere spreiding in de voorjaars werkzaamheden te verkrijgen en daartoe is men overgegaan lot het in de handel brengen van diverse typen bewerkt zaad, d.i. zaad, dat een bepaalde mechanische veran dering heeft ondergaan 'er verkrij ging van een groot percentage een lingen. Naast een arbeidsbesparing van pl.m. 20% heeft men het voor deel, dat de niet-gedunde bieljes zonder bezwaar langer kunnen blijven staan. Wy noemen dan in de eerste plaats het gesegmenteerde zaad, onts.aan door normaal zaad te bre ken; wegens te veel beschadiging werd het vrijwel niet gebruikt; dan gepolijst zaad, verkregen door afzeven en polijsten van bepaalde fracties normaal zaad, waarbij on derscheid gemaakt wordt ifussen nauw gesorteerd voor precisie- zaaimachines en wijder gesorteerd voor normale zaaimachines; ver der speciaal gesorteerd zaad van Kühn, dat nog niet in de practijk toegepast is, doch bedoeld schijnt voor gebruik met een normale zaaimachine en tenslotte het z.g. Kleinwanzlebener Monogerm-zaad door een combinatie van lich'.po- lijsten, calibreren en corteren heeft men een product verkregen met een hoog soortelijk gewicht, waardoor het zeer goed valt in de zaaipijpen en dun op afstand ge zaaid kan worden met een norma le zaaimachine. Het bezit een gro tere opkomstzekerheid dan gepo lijst zaad, terwijl het doorslaan en opeenzetten in één arbeidsgang kan geschieden door het grote per centage eenlingplantjes. Wij raden* u aan eens een proef te nemen met de polyploïde rassen en de bewerkte zaden; elke moge lijkheid uw geldelijk voordeel te verhogen en uw kosten te drukken dient aangegrepen te worden.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3