OCEAANLIEFDE DE LSNESTHMT DRUNEN VERENIGING HET GROENE KRUIS 2 DE E€H© VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 MAART 1954 2 Algemene Vergadering VOOR SPRANG-CAPELE begrijpelijk is vaak, dat men zich tot de trouw van een dier wendt, heeft over dreven doen niets te maken met dieren bescherming. Dierenbescherming is geen vegetari', me, ook geen anti-vivisectie, alleen vojt»; de vereniging strijd tegen de overbodige vivi-sectie en het onoordeelkundig en pijnlijk slachten. Op de vraag wat dierenbescherming wel was kunnen wel duizend en een ant woorden gegeven worden, maar, zich be perkingen opleggend, noemde spreker slechts enkele facetten van dit zeer veel omvattende werk. Zo noemde hij dieren bescherming een economisch belang van de eerste orde, waar ons land voor 90% leeft van de landbouw en de veeteelt; in dit verband verwierp hij ook de op vatting, vaak gehoord, dat men eerst maar eens de mens, en bijzonderlijk het kind moest beschermen;, de mensen van het hoofdbestuur van de dierenbescher ming stonden in de eerste plaats op de bres voor de belangen van de mens. Bij na 90 jaar bestond de vereniging en in zijn gedachten zag spreker een respec tabele rij van prominenten, die op de eerste plaats de mens beschermen; zij hadden de kinderbescherming voor het eerst aan de orde gesteld. Vele commissies van de dierenbe scherming waren voortdurend werkzaam; een wilde de spreker er noemen, en dat was de commissie voor wetten en veror deningen, die bezig was aan de dieren- wet, in navolging van de Scandinavische landen. Op de vraag of de dierenbescherming nog nodig was, antwoordde hij met te zeggen: U moest eens weten, wat er in ons beschaafd christelijk landje allemaal gebeurd. En hij vertelde gruwelverhalen van ergerlijke dierenmishandeling. De mens minacht de dieren, omdat hij zijn en hun Schepper minacht; God eist van ons, dat we Zijn dieren behoorlijk be handelen. In haar diepste wezen is die renbescherming zelfverloochening. Waalwijkse prestaties s GEWELDIG Sinds 1)4 jaar bestaat in Waalwijk een afdeling van de Dierenbescherming; ze heeft op alle mogelijke manieren de volle medewerking ondervonden, en het is geweldig wat hier gepresteerd' is. 104 zwerfdieren kon een goed tehuis worden gegeven; hij vroeg een applaus voor de afdeling Waalwijk, zoals hij ook een applaus vroeg voor de heer Merkx, de beheerder van het noodasyl, die met zijn vrouw en heel zijn gezin geheel be langeloos niets anders gedaan had dan zich opgeofferd voor de zwerfdieren. Waalwijk moet zo gauw mogelijk een dierenasyl krijgen, en in dit verband stel de hij, dat dierenbescherming op de eer ste plaats een overheidstaak was; ook de kansels mochten hierover niet meer zwij gen. En aan het slot van zijn toespraak citeerde hij de beroemde woorden van Albert Schweitzer, die ook onze Konin gin zo graag gebruikte: Eerbied voor al les wat leett en groeit, en hij sprak ze vooral tot de jongeren in de zaal, ter wijl hij, als hij nog eens terug mocht ko men, rekende op de gehele Waalwijkse jeugd van alle scholen. Hij eindigde met de dichtregels: „Eens komt de klare dag, Dat 't zuchten zal zijn opgeheven...", help die dag van klaarheid verhaasten. Toen begon de vertoning van de film „Onze dieren in huis en hof", toegelicht door de heer Nieuwenhuijzen; de film gunde de belangstellenden een interes sante kijk op het leven van de dieren en de inleider had volop gelegenheid zijn enthousiaste propaganda voor het prach tige werk van de dierenbescherming voort te zetten. In de pauze kregen de aanwezigen ge legenheid zich op te geven als lid van de dierenbescherming en verschillenden maakten hiervan graag gebruik. Na de pauze vertoonde men de film „De Rijkspolitie te Water", terwijl de aantrekkelijkheid van de avond nog ver groot werd door het zingen van Nel Du- pont, sopraan en Rinus Hesselberth, te nor, wier optreden, waarbij, zij voortref felijk begeleid werden door Frans Wil- mont, zeer werd gewaardeerd en terecht; zij mochten aan het slot van de avond een boek in ontvangst nemen. We wensen graag, dat deze avond de afdeling Waalwijk van de Dierenbe scherming erg veel goed heeft gedaan, en dat ,,de jongste spruit" van de grote Nationale Vereniging tot Bescherming van Dieren moge opgroeien tot de flink heid en de omvang en de activiteit van de volwassenheid. Onder leiding van haar voorzitter, de Edelachtbare Heer Burgemeester A. Smit, kwam de Vereniging Het Groene Kruis voor Sprang-Capelle, die dit jaar haar gouden jubileum hoopt te vieren, j.l. Donderdagavond in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang, in algemene vergadering bijeen. Gezien het aantal le den dat de vereniging telt, was de op komst niet groot. De voorzitter heette de aanwezigen in zijn openingswoord welkom op deze za kelijke vergadering vóór de feestverga- dering ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, die op 8 April zal worden ge houden. In het bijzonder richttede voorzitter zich in zijn welkomstwoord tot de beide nieuwe wijkverpleegsters, de zusters en gezusters, van Thiel, waarvan de een sinds November in dienst van het Groene Kruis is en de andere sinds 1 Maart j.l., en verwelkomde hen hartelijk en sprak daarbij de hoop uit dat de wijkverpleeg ster^ met toewijding en tot genoegen der leden in Sprang-Capelle werkzaam zul len 'zijn en hier een prettige Werkkring zullen mogen vinden. De voorzitter wil in deze vergadering uiteraard niet zoveel zeggen, omdat hij wat wil bewaren tot de officiële feest- vergadering op 8 April a.s., maar hij wil enkele opmerkingen maken; in de eerste plaats is nu een jaar gewerkt met de wijkraden en hij wil in het algemeen constateren dat de instelling daarvan een succes geworden is. De voorzitter doet een beroep op de wijkraden om vóór 8 April nog zoveel mogelijk nieuwe leden te werven; spr. hoopt dat allen hun wijk nog eens zullen nagaan, opdat de ver eniging op de jubileumvergadering zoveel mogelijk leden zal tellen en we dan kun nen zeggen dat geheel Sprang-Capelle lid is van het Groene Kruis. In de tweede plaats merkt de voorzit ter op dat een commissie uit de leden zich beijvert het bestuur bij het 50-jarig jubileum een cadeau aan te bieden in de vorm van een geldsom, opdat het be- I stuur in staat zal zijn het allernoodzake lijkste materiaal aan te schaffen. In dit verband wijst de voorzitter tevens op de verbouwing van het wijkgebouw, dat noodzakelijk uitgebreid moet worden en waarvan spr. dezer dagen de plannen heeft ingezien, maar de voorzitter is ge schrokken van het bedrag dat daarmee gemoeid zal zijn, dat ver boven de f 6000 is, zodat de vereniging nog steeds alle hulp behoeft. Na lezing van de notulen, die worden goedgekeurd, brengt de secretaris, de heer J Waverijn, zijn jaarverslag uit, waar aan wij een en ander ontlenen De secretaris begint met te herinneren aan de Februari-ramp en het stemt tot dankbaarheid dat de ramp Gode zij dank aan ons voorbij ging. Voor onze Groene Kruisvereniging is het de vraag, of uit de ramp ook voor ons iets valt tp leren. Tijdens en na die bange dagen heeft men ervaren, hoe belangrijk technische hulpmiddelen en deugdelijk materiaal wa ren. Vele mensen wilden helpen, maar ze konden niet, omdat ze alleen maar de beschikking hadden over eenvoudige roei boten, die tegen storm- en watergeweld niet bestand waren. Alle goede wil baat te niet, toen het materiaal ontbrak of niet in voldoende mate aanwezig was. De conclusie ligb dus voor de hand: (aldus de secretaris in zijn verslag) ons wijkgebouw moet in orde zijn, en onze zieken moeten daaruit kunnen betrekken alle verplegingsartikelen die nodig kun nen zijn. Men kan met de aanschaffing niet wachten tot de ramp er is. Wij moe ten altijd klaar staan en onder alle om standigheden paraat zijn. Als wij, als leden van een Groene Kruisvereniging, bepaalde zaken nastreven, en anderen opwekken om ook lid van die vereniging te worden, dan moeten wij er ons van bewust zijn, dat wij daarmee ook ver antwoordelijkheid dragen. En dan zullen wij -onder het brengen van een offer er naar te streven hebben, het maga- FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 2) „Ik mis een van mijn koffers en ik weet zeker dat die aan boord ge bracht is. Ik eis dat er onmiddellijk een onderzoek ingesteld wordt!" De spreekster, een uiterst mondain ge klede jonge vrouw van opmerkelijke schoonheid, discussiëerde op hoge toon met een assistent purser, die haar vergeefs trachtte te overtuigen van de onmogelijkheid van haar verzoek. „Alles is nog niet geregeld, miss Marino, over enkele uren staan de zaken geheel anders. Dan zal uw koffer zeer zeker terecht komen. Ik zal uw verzoek noteren en dan wordt er werk van gemaakt. Maakt u zich niet ongerust. Als de koffer aan boord is, zal zij zeker gevonden worden." „Ik hoop het. Zij bevat enkele voor mij zeer belangrijke attribu ten". ,,U kunt er van verzekerd zijn, miss Marino, dat wij ons best zullen doen". De purser verwijderde zich, doch het meisje Gordon schatte haar niet ouder dan drie a vier en twin tig jaar treuzelde nog wat. Met een hautaine uitdrukking op 't ge zicht keek zij naar het gewoel in de hall. Gordon kreeg de gelegenheid haar eens goed op te nemen. Zij had kastanjebruin haar, dat zij in lange golven tot op haar schouders droeg. Haar donkere ogen stonden ietwat melancholiek onder de volmaakt gebogen wenkbrauwen en werden overschaduwd door lange wimpers. Goedkeurend gleden Gordon's blikken langs haar goedgevormde lichaam. Uitermate chique gekleed vormde zij een opvallende verschij ning. „Niet dwaas", bromde Gor don. „Marino noemde die purser haar. Waar ken ik die naam van? Is zij niet een Italiaanse filmster? Ja juist, in de krant las ik dat zij een week in Londen doorgebracht heeft en nu naar Amerika gaat. Ik had haar hier toch niet verwacht. Waarom is ze niet per vliegtuig ge gaan?" Het meisje haalde nu een sigaret uit haar tasje te voorschijn en stak die op. Gordon Jenkins, die als Amerikaan wel wat gewend was op het gebied der emancipatie, vond dit toch wel wat te crue. Een in deze omgeving rokende vrouw stond hem tegen. Haar ongemerkt fixerend, ver zijn verplegingsartikelen zo uitgebreid mogelijk en zo compleet mogelijk te ma ken. Dan wijst de secretaris er op hoe on misbaar vakbekwaamheid is en zegt dat zieken moeten worden behandeld door artsen en verpleegd door verpleegsters. Voor het Groene Kruis wil het dus zeg gen, dat wij moeten kunnen steunen op deskundigen, op artsen en verpleegsters. En als het in 1953 zover gekomen is, dat de vereniging de staf van deskundigen heeft helpen uitbreiden en inplaats van een enkele verpleegster, er thans twee heeft aangesteld, dan zullen wij er naar hebben te streven, dat die deskundigen ook behouden kunnen worden, en dat wij niet bij gebrek aan voldoende gelde lijke middelen - tot een voortijdig ont slag zullen hebben te besluiten. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd werd 1 Mei 1953 aan Zuster Dekkers eervol ontslag verleend, doch in verband met de indiensttreding van Zuster M. van Thiel bleef Zuster Dekkers tot 1' Nov. nog tijdelijk werk zaam. Ook in het jaarverslag zij geme moreerd de dank aan Zuster Dekkers verschuldigd, voor hetgeen zij heeft ge daan voor de vereniging. De heer 'Busink bedankte wegens ver trek naar elders als bestuurslid; ook je gens hem mag een woord van dank niet ontbreken. Tijdens het jaar 1953 deden de wijk raden hun intrede in het verenigingsle ven. Dank zijn hun activiteit waren de Vruchten van hun arbeid op het einde van 1953 duidelijk zichtotiar. Het leden tal steeg van 1135 tot 1208, alzo een vooruitgang van 73» TI weet, dat alle bei in moeilijk is, en als deze toename van 73 nog maar het begin zou zijn, dan kunnen we .de toekomst vol ver trouwen tegemoet gaan. Het jaar 1953 bracht in Sprang-Ca pelle het eerste bevolkingsonderzoek op tuberculose. Bij het doen van huisbezoek verleende het grootste gedeelte der wijk raden medewerking. Totaal werden 3419 personen gefotografeerd. De tentoonstelling gehouden in de Huishoudschool over „kinderhygiëne" werd zeer druk bezocht. Verder geeft de secretaris enige cijfers betreffende het huisbezoek der wijkver pleegsters enz. De gezamenlijke bezoe ken voor wijkverpleging, zuigelingen- consultatiebureau en kleuterbureau be droegen 2701, of ongeveer 9 bezoeken per werkdag. Er werden 46 zittingen ge houden van het Consultatiebureau voor zuigelingen en er werden 119 zuigelingen ingeschreven. Het aantal zittingen van 't Kleuterbureau bedroeg 8; 4 moesten ver vallen door ziekte van de Kinderarts; 95 kleuters werden ingeschreven^ Het resultaat van het werk, dat in en door de vereniging wordt verricht, is niet in geld uit te drukken. Wij moeten voortgaan verbeteringen aan te bren gen en de volksgezondheid blijven be vorderen. 50 jaar geleden werd de roep algemeen: Helpt ons de tbc bestrijden. De Kruisverenigingen hebben aangepakt en is het thans niet zo, dat we bijna zou den durven zeggen, dat we de tbc zo goed als onder de knie hebben gekregen? Wij moeten nu, vandaag; ook als ver eniging de moed hebben, nieuwe taken te gaan aanvatten. Even erg als toen de tuberculose, is thans de kanker. De se cretaris doet een beroep op de leden om als één man achter het werk der kanker bestrijding te staan, en besluit zijn keu rig verslag met de opwekking allen te- samen zich ten doel te stellen hulp te brengen en naastenliefde te betrachten. Nadat de voorzitter de secretaris heeft dank gebracht voor het uitgebreid jaar verslag, dat werd goedgekeurd, brengt de heer van Tilburg namens de com missie van controle rapport uit omtrent het nazien van de Boekètr van de pen ningmeester over 1952, waarbij hij op merkt dat het de commissie was opge vallen dat de onderhoudskosten van het wijkgebouw zo hoog waren. Verder dankt de commissie de. penningmeester voor de keurige boekhouding en advi seert de penningmeester voor het be heer decharge te verlenen, waartoe be sloten wordt. Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking van de heer H. Kerst, wil de penningmeester trachten de rekening voortaan voor de eerstvol gende algemene vergadering gereed te hebben. Vervolgens brengt de penningmeester de heer W. J. van Nieuwenhuijzen het financieel, verslag uit over 1953, waaruit blijkt dat in tegenstelling met enkele voorgaande jaren, het boekjaar 1953 met een batig saldo sluit van f 339,43. De inkomsten bedroegen f 10196,84 en de uitgaven f 9857,41. De opbrengst der contributie steeg door de medewerking der wijkraden van f 3398 tot f 4835, waarvoor de penningmeester hulde brengt aan de wijkraden en de hoop uitspreekt dat zij de ledenwerving weer energiek zullen aanpakken. Tevens brengt de penningmeester in zijn verslag dank aan de Postduivenver. De Luchtvaart voor de gehouden tbc-vlucht die f 345.60 op bracht. Het intensief gebruik van de hoogtezon bracht een stijging van de inkomsten van f 249,De penning meester besluit zijn verslag met een krachtige opwekking de actie tot ver meerdering der inkomsten te blijven op voeren, want het werk der vereniging vraagt steeds grotere bedragen. Hij wekt de leden op de contributie vrijwillig zo veel mogelijk te verhogen. De voorzitter dankt de penningmeester voor zijn werk, waarna tot commissie van onderzoek worden benoemd de heer W. Spuijbroek en mevr. Benschop. Bij de behandeling der begroting voor 1954 geeft de penningmeester enige toe lichting en spreekt de hoop uit dat de jubileum-actie niet met de jubileum-ver gadering zal sluiten, maar het hele jaar zal blijven doorgaan. De contributie is begroot op f 4250.De begroting voor 1954 wordt vastgesteld op een be drag aan inkomsten van f 12,570,en enaan uitgaven f 14,715.zodat zij sluit met een nadelig saldo van f 2145.-. Bij de bestuursverkiezing worden de aftredende bestuursleden mevr. ten Ham en de heren H. .Winkelman en W. Bras penning herkozen; in de vacature-Bu- sink werd gekozen mevr. van Hoogstra ten met 36 stemmen, terwijl 20 stemmen waren uitgebracht op de heer Bossers. De voorzitter richt zich met enkele woorden tot het nieuwe bestuurslid mevr. van Hoogstraten en hoopt op een pretti ge samenwerking. Vervolgens doet de voorzitter enkele mededelingen omtrent de viering van het 50-jarig jubileum. Het bestuur besloot dat ieder lid een der huisgenoten mee ter feestvergadering mag brengen. De moei lijkheid is echter een zaal, daar onze ge meente geen enkele zaal rijk is waar men zoveel mensen kan plaatsen. Zonodig zullen daarom meerdere feestvergaderin- gen belegd worden. Het ligt in de be doeling de eerste feestvergadering op 8 April te houden in de zaal van de Chr. Volksbond. Op deze vergadering zullen afgevaardigden van de algemene vereni ging, van de provinciale afdeling, van bevriende verenigingen en verschillende instanties, als de inspecteur der volksge zondheid enz. worden uitgenodigd. Toch zal het geen saaie bijeenkomst mogen worden, waarom de voorzitter zich voor- steld de afgevaardigden slechts 3 minuten spreektijd te geven. Het bestuur is er in geslaagd voor deze feestvergadering een aardige schets te krijgen, waarin het werk van het Groene Kruis is verwerkt, welke schets door de Dilettanten vereni ging Gezelligheid zal worden opgevoerd. Verder zal door het Rozeknopje uit Ca- pelle eveneens een schetsje worden op gevoerd, terwijl de Mandolinevereniging A Tempo de muzikale omlijsting zal ver zorgen. Het belooft dus een passende feestvergadering te worden. De vraag is nu: hoeveel mensen komen er? Na enige bespreking wordt besloten de termijn van aanmelding voor bijwoning der feestvergadering open te stellen tot 20 Maart, bij bestuur en wijkraden. Wie zich het eerst heeft aangemeld (procents- gewijze bij elk der wijkraden) ontvangt dan een toegangsbewijs voor de officiële avond van 8 April. Aanmeldingen na 20 Maart worden niet meer aangenomen. Ter verdere regeling van een en ander zal het bestuur met de wijkraden op Maandag 22,Maart des avonds 8 uur in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje bijeen komen. Hierna hield Dokter Winkelman een zeer interessante lezing over: Kanker en kankerbestrijding; wij achten deze lezing van zoveel belang, dat wij er elders in dit blad een korte samenvatting van ge ven. Bij de rondvraag werd uit de verga dering verzocht meer van dergelijke le zingen te doen houden. Met een woord van dank sloot de voorzitter de belangrijke en leerzame ver gadering. Jaarvergadering Tuinbouw vereniging DrunenElshout. De tuinbouwvereniging Drunen- Elshout hield Donderdagavond in café Doomernik haar algemene jaarvergadering. De voorzitter, de heer jL. v. d. Wiel, heette allen van harte welkom. Na voorlezing der notulen volgde het jaarverslag. Dit maakte gewag van een gunstig jaar. Er erden goede prijzen gemaakt en si eciaal de kleinfrultteelt maak- ttrgqede opgang. Dat 1953 een gun stig aar is geweest, is mede te dan ken 1 aan het steeds intensievere grondgebruik. Aan het intensievere grondgebruik kan volgens het jaar verslag niet genoeg aandacht wor den besteed. De onkosten stijgen nog steeds en als compensatie daar voor; dient men een grotere op brengst te hebben. De vereniging ontplooide in 1953 ook een goede activiteit. Er werden excursies gehouden en er werden lezingen en praatavonden gehouden en een goede en nauwkeurige proef genomen met tomaten. Deze proef neming stond onder leiding van de heer Vinkenvleugel, Rijkstuinbouw- consulent. In 1953 werd in het tuinbouwge bied van Drunen en Elshout voor 595.550.aangevoerd; in 1952 was dit ƒ547.278.—. Het financiëel verslag sloot met een batig saldo. Bij de bestuursver kiezing werden de periodiek aftre dende leden A. v. Huiten en A. Vis sers beiden herkozen. De contributie werd tevens vast gesteld en verhoogd van 3.tot 5.dit is inclusief de contributie voor de inmiddels ingestelde waar schuwingsdienst. Deze waarschu wingsdienst voor bespuitingen etc. zal dit jaar in samenwerking met de tuinbouwvereniging geschieden vanaf het tuinbouwconsulentschap. Tijdens de mededelingen en rond vraag werd nog besloten om in het komende jaar weer proeven te ne men met enkele gewassen. Ook zal weer een excursie worden "gehou den, ditmaal naar de proeftuin te Venlo. Ook lezingen en praatavon- den zullen dit jaar voor de leden een welkome gelegenheid zijn om zich in het vak verder te verdiepen. Na de rondvraag, 'waarvan weinig gebruik werd gemaakt, sloot men deze geanimeerde vergadering. Jaarvergadering Tuinbouwbond N.C.B. Kring Langstraat,, De Tuinbouwbond, Kring Lang straat hield dezer dagen in Hotel Vissers haar algemene jaarvergade ring. Na de opening door de voor zitter, de heer L. v. d. Wiel, volg den notulen en jaarverslag, 't Jaar verslag maakte nog melding van de watersnoodramp die het kringlid Waspik trof. De schade watersnood ramp is voor velen aldaar nog niet afgewikkeld. De tuinbouwbond blijft in deze actief. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. v. d. Wiel herkozen. In- plaats van de heer A. v. Helvoirt, die niet herkiesbaar was, werd ge kozen de heer P. Boons uit Vlijmen. De contributie werd verhoogd van ƒ0.50 tot 1j~. Voor zover de leden er belang in stellen kunnen zij zich opgeven voor de waarschuwingsdienst. Dru nen heeft zich inmiddels reeds hier voor opgegeven. Die dienst wordt in samenwerking met de afdelingen geleid vanuit het Rijksconsulent schap voor de tuinbouw te 's-Bosch.. Door de heer Vinkenvleugel werd tenslotte nog een interessante le zing gehouden over Rassenkeuze in de Groententeelt. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. Propaganda-avond Aquafauna. Voor kort werd alhier opgericht een vereniging voor liefhebbers van aquariums en terrariums. Deze jon ge vereniging die reeds 18 leden telt en bekend is onder de naam Aquafauna, hield Donderdagavond in Hotel Vissers een propaganda- avond. Onder de vele aanwezigen merkten wij op: Kapelaan v. Erp, de Vicaris; Dominee Bouwstra van de Ned. Herv. Gemeente; de heer v. Aken en de heer Dijkshoorn van de personeelsverenigingen der fir ma Lips, alsmede vertegenwoordi gers der jeugdbeweging. De Aqua fauna, welke inmiddels is aangeslo ten bij de Ned. Bond Aqua terra, had voor deze avond de heer de Kok, bestuurslid van deze bond, als spreker; hij beantwoordde tal van technische vragen die hem door de liefhebbers werden gesteld, ver toonde lichtbeelden en besprak te vens het grote nut van het houden van aquarium, speciaal voor de' jeugd. Wij leren, aldus de heer de Kok, onze jeugd hiermee de liefde voor al wat leeft; wij leren hun tevens de verzorging voor dieren. Naast de opvoedkundige waarde voor onze jeugd is het ook een goe de en mooie vrije tijdsbesteding, zij het dan ook gedeeltelijk, en ver schaft het de liefhebber veel genoe gen en tevens kennis der vissen en leert iedereen eerbied voor de na tuur kennen. Speciaal de jeugd had naast de volwassenen de aandacht van de heer de Kok, die ons over deze lief hebberij veel wist te vertellen. Ook de jonge vereniging Aquafauna uit Drunen heeft voor de jeugd een zwak. De contributie voor volwas senen is 0.75; voor de jeugd tussen 12 en 17 jaar is deze echter 0.40. Het ligt in de bedoeling om met de eventueel te stichten verenigings gebouwen voor de jeugd door de Stichting Kinderdorp alhier, een aquarium en/of terrarium in te richten, teneinde ook hiermee de jeugd te bereiken. In het bestuur der vereniging heeft tevens zitting de heer Verheijen (onderwijzer) uit Nieuwkuijk, die speciaal alles wat de jeugd betreft, zal behartigen. Tet informatie nog het volgende: Aquafauna is opgericht voor Dru nen, Elshout en Nieuwkuijk. De contributie bedraagt 0.75 per maand voor volwassenen. Kinderen tussen de 12 en 17 jaar 0.40. Maan delijks zal door de vereniging een vergadering worden gehouden, waarop over de liefhebberij van ge dachten kan worden gewisseld en waarop verschillende malen een spreker ter voorlichting aanwezig zal zijn. Aquafauna is een jonge vereniging, enthousiast op touw ge- 2et, waarvan we kunnen verwach ten dat zij snel tot een flinke ver eniging van aquariumlefhebbers zal uitgroeien. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de bestuursleden. Voorzitter: de heer Alma, Burg. v. d. Heijdenstraat 44; Secretaris: Mr de Graaf, Bossche- weg; Penningm.: de heer Maseland. Burg. v. d. Heijdenstraat 35, en ver der de heren Theuns uit Drunen en Verheijen uit Nieuwkuijk. J aarvergadering Werktuigencoöperatie. De werktuigencoöperatie van de NCB houdt a.s. Vrijdag 19 Maart in café Klerkx alhier haar algeme ne jaarvergaderine. Aanvang half acht. Jaarvergadering Boerinnen bond. De Boerinnenbond afd. Drunen- Elshout houdt op 10 Maart half 8 in de gymnastiekzaal haar jaar vergadering. Op deze vergadering zal een lezing worden gehouden door mej. Oonien over „Goede om gangsvormen". De agenda vermeldt tevens een gratis verlotingè. Spreekbeurt Rector v. Teeffelen. Op Woensdag 17 Maart zal de Eerw. Rector v. Teeffelen naar D dun en 'komen om leen «(prqok- beurt te vervullen voor de jonge boeren en boerinnen. De Eerw. spreker heeft als onderwerp ,,De boergemeenschap en organisatie in verleden en toekomst". Deze spreekbeurt wordt gehou- iden onder auspiciën van de RKJB afd. Drunen in de gymnastiekzaal diepte hij zich er verder in wat zij aan boord van een schip dat voor 't merendeel passagiers vervoerde die cm een of andere reden niet van vliegen hielden, toch wel zou zoe ken. Zijn aandacht werd getrokken door een heer van even in de der tig die hem passeerde, een snelle blik wierp op de filmster en dan in eens zeer duidelijk schrok. Hij stond een ondeelbaar ogenblik stil, keek haar met een blik waarin zo wel verbazing als ergernis te lezen wel verbezing als ergernis te lezen waren aan en herstelde zich dan onmiddellijk. Hij liep weer door en keurde het meisje verder geen blik waardig. De filmster had het voor val wel bemerkt, doch liet niets blijken dat zij de man herkende. Zij staarde dwars over hem heen, alsof er in de andere hoek van de hall iets heel interessants te zien was. Gordon volgde haar blik en ont moette de ogen van de kapitein, die hem wenkten. Hij stond op en ter wijl hij het meisje passeerde, wierp hij terloops een snelle blik op haar. Zij staarde nu in de richting van de verdwijnende man. Gordon schrok van de blik in haar ogen. Er sprak een intense haat uit. Gordon liep door, maar in zijn gedachten zag hij nog de flikkering van haat. Zij had uit niets laten blijken dat zij de man kende, maar die blik in haar ogen sprak boekdelen. De kapitein eiste nu zijn aandacht op en 't voor val verdween uit zijn gedachten. Beide officieren liepen naar bo ven, waar zij de eerste sturman hielpen bij het rangschikken der scheepspapieren en het uitstippelen der eerste route. De loods was nog aan boord en bediende de telegraaf naar de machinekamer en de roer ganger. Uit de hut naast de stuur- cabine klonk de eentonige stem van de marconist, die de verbinding met de kust onderhield. Zo werkten zij door en Gordon, di ezich hier ge heel in zijn element voelde, had geen tijd voor andere gedachten. Het gesprek dat de kapitein met de loods voerde, hoorde hij niet eens, zozeer was hij verdiept in zijn be rekeningen. Nadat hij de eerste berekeningen beëindigd had, controleerde hij sa men met de kapitein ales nog even en stippelde daarna de officiële route op de kaart uit. De „eerste" stond met zijn handen in de zakken naar buiten te kijken. Hij floot schel en vals een top-hit en scheen uitermate goed gehumeurd te zijn. De twee derde stuurlieden, beide nog pas enkele jaren „in de vaart", hadden zich over Gordon's bereke ningen gebogen, daarbij luid dis cussiërende. „Vanavond is er een groot bal voor de passagiers, waarbij ze ken nis met elkaar kunnen maken en tevens met de officieren, 't Spreekt vanzelf dat jullie daar allen bij te- f genwoordig moeten zijn". Gordon schrok op en keek de ka pitein met een ongelukkig gezicht aam. Deze schoot in een lach toen hij het onthutste gezicht van zijn tweede zag. „Niets aan te doen, Gor don, dat hoort er nu eenmaal bij. Dat weet je ook wel". „Aye, Aye, Sir", bromde de nu danig uit zijn humeur zijnde Gor don. Hij zuchtte eens diep en maak te zijn werk af. De eerste kwam bij hem staan. „Ik heb dienst vanavond en ben dus geëxcuseerd voor dat bal", ver telde hij Gordon. „Sorry voor jou, jongen, maar ik begrijp niet dat een jonge kerel als jij niet gek is op zo'n avond „Ik houd wel degelijk van dan sen, maar niet in zo'n omgeving", onderbrak Gordon hem bruusk. „Ik ken dat. Ah, bent u nu de stuur man? Wat een heerlijk leven moet u toch hebben! Verre reizen maken, allerlei mensen ontmoeten, vreem de havens bezoeken, geweldige avonturen beleven bij stormachtig weerHebt u wel eens 'n schip breuk meegemaakt? Toe, vertel u eens wat over uw belevenissen". De officieren in de hut brulden van het lachen toen Gordon een ge sprek met een danspartner imiteer de. „En dan ben je wel genoodzaakt om de oudere dames te amuseren. De jonge en aardige meisjes wor den door de andere passagiers wel bezig gehouden". „Draaf nu niet zo door, Gordon", berispte de kapitein hem. „Je weet bliksems goed dat je overdrijft. Het is de taak van de officieren om al les aan boord goed te doen verlopen en de passagiers een aangename reis te bezorgen". „Okay, cap", antwoordde Gordon op dit vaderlijk vermaan. „Dat weet ik allemaal wel. Geef me nu eens de gelegenheid m'n gal uit te spu wen". Kapitein Michael Jones glim lachte even bij dit eerlijke ant woord. Hij mocht de rondborstige tweede stuurman graag lijden. De loods, die zich niet in het ge sprek gemengd had, vroeg daarna zijn aandacht. De taak van de man was beëindigd en hij maakte zich gereed om het schip te verlaten. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2