NIEUWKIM 1 VLIJMEN SPRANG SPRANG-CAPELLE SPRANG-CAPELLE ALGEMENE BERICHTEN FORD FILM-AVOND NETTE WERKSTERS kanker en kankerbestrijding Winkel- of Migazijnkast 3 11 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 MAART 1954 3 Bij een 60-jarig jubilé Interessante lezing over TE KOOP TE KOOP of TE HUUR gevraagd WINKELHUIS of WOONHUIS „SORRY" ie Waalwijk Zv/arte zomermantelstoffen Georgette-kamgaren 140 br. red. P/mt f 10,- Charmalaine*wafelé 148 br. P/mt f 21,SO Charmelalna-diagonal 138 br. P/mt f 18,75 OM DOOR TE DRAGEN Alle kwaliteiten diep zwart STOFFEN „JANCIEL" St. Annaplein 10 TILBURG 's avonds om 8 uur. Ook oudere boeren en jonge boeren en boerin nen uit Elshout zijn welkom. Een bekd spreker en een actu eel onderwerp, die zeker belang stelling zullen trekken. Actie Middenstandsvereniging. Op 15 Maart start de Midden- standsstandsvereniging met een grote ledenwervingsaclie in lande lijk verband. Deze actie, de z.g. U- aciie, wordt gehouden in verband met opheffing van de verschillen de vakgroepen. Ook in Drunen zal de plaatselij ke afdeling deze actie mede door voeren, waarover binnenkort na dere mededelingen zullen volgen. St. Joris te Nieuwkuijk gaat feesten. Johannes van de Water 60- jarig gildebroeder en 40 jaar koning. Op 13 Maart j.l. was het 60 jaar geleden dat z.g. peut van de Water lid was van het schuttersgilde bt. Joris. Deze vereniging, thans weer nieuw leven ingeblazen dank zij de wakkere en ijverige hulp van hoofd man C. v. Baardwijk, was enkele jaren in rust geweest, ook al we gens gebrek aan schutsboom e.a. Zeven oude getrouwe leden hebben echter nog steeds aan de schone traditie taai vastgehouden en de sluimerende Nieuwkuijkse schuts in leven gehouden. Voorzeker was dit de diamanten jubilaris Joh. van de Water. Steeds heeft hij met de an dere getrouwe gildebroeders de overleden leden prompt mee begra ven: zeven Brabantse mannen die de aloude folklore van de schutterij voortdroegen door de tijd. Daar onder viel ook de bezetting toen Van de Water, door zijn gehecht heid aan wat hem zo vele jaren in St. Joris dierbaar was geweest, de oude gildeschatten met vaandels en geweren voor het oog der Duitsers wist te verbergen. Bij dit historisch bezit waren en kele sjerpen uit 1500 en een eeuwen oud vaandel. Daar waren zilveren gildeschilden bij van koningen en keizers uit lang vervlogen eeuwen. Dachten de bezetters dat ze na een oproep tot inlevering al dit dier baars zo maar in hun bezit kregen. Maar dan kenden ze Nieuwkuijk en zeker „Hannus van de Water niet. In 1904, toen de jonge Vorstin Nieuwkuijk bezocht op doortocht naar de opening van de Maasmond, heeft hij de Koningin, als schutters- koning, de hand gereikt. Dit is nu 50 jaar geleden, maar zulke momen ten uit je leven vergeet je niet ge makkelijk, aldus de heer v. d. Wa- ter. In April a.s., op de 22ste (St. Jo- risdag is op 23 April, doch valt op Vrijdag) zullen de gildebroeders van St. Joris Van de water gaan huldigen omdat hij, zoals gezegd, 60 jaar lang de schutterij „St. Joris heeft gediend en hooggehouden in wel en wee en omdat hij 40 jaar gildekoning is geweest. Wij vermeldden reeds dat door de huidige hoofdman C. v. Baardwijk de vereniging nieuw leven werd in geblazen. Hij is een man die van folklore en traditie houdt, die de romantiek en de charme van het gildewezen weet te waarderen. Door diens bemoeiingen kwam er ook 'n schutsboom. De historische bezit tingen werdeh opgetuigd en opge poetst, St. Joris sloot zich aan bij. de Langstraatse Schuttersbond en er werden weer schietwedstrijden gehouden. Oude gebruiken werden in ere hersteld, zo o.m. het stem men met witte en bruine bonen, de statiedag met H. Mis, de luister bij de uitvaart van ontslapen gilde broeders en bij de processies. Thans telt „St. Joris" de oor sprong van welk gilde men veilig tot in de 15e eeuw mag terugvoe ren, weer 17 toegewijde leden, met als koning sinds 1952 A. Mommer- StG©ë« Hulde aan deze mannen met hun hoofdman, die tegen de miserabele vervlakking en ontluistering van deze tijd in zo iets schoons, alouds en luisterijks als een schuttersgilde weten staande te houden. Hulde vooral aan onze 81-jarige jubilaris, wiens oude liefde voor de schutte rij hem, naar we vernamen, deed besluiten om ter gelegenheid van zijn feest iets blijvends te schenken aan het gilde „St. Joris". Dit is hem meer waard dan alle persoonlijke hulde en die nobele houding stem pelt hem tot de gildebroeder met de ware en voorbeeldige geest. Jaarvergadering R.K.J.B. De R.K.J.B. hield in café Siegers haar jaarvergadering. De voorzitter heette allen van harte welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer J. v. Geffen. De heer v. Geffen zette doel en nut van de vereniging uiteen, wees op de punten om de godsdienst op een hoog peil te bewaren en niet te verslappen en dat zij zich op tech nisch gebied moeten ontwikkelen en bekwamen om onze jonge boeren- problemen mede tot een oplossing te brengen. Het is niet meer dan 30 jaren terug, toen elke jonge boer zijn bestaan kon vinden in 't land bouwbedrijf in eigen streek, maar dat nu minstens 2/3 van onze jonge boeren zal moeten emigreren of overgaan naar een ander beroep om zich een bestaan te kunnen ver zekeren. Bij de gehouden bestursverkiezin- gen werden de aftredende leden J. v. Bokhoven en H. v. d. Besselaar herkozen. De geestelijk adviseur, Kapelaan Spekenbrink. spoorde de leden in een kort woord aan zich in de Vastentijd iets te ontzeggen. De technische adviseur, de heer Kamp, deelde mee dat op de proefvelden voor de kringproef dit jaar tarwe zal geteeld worden. Wegens ongeschiktheid van het proefveld hier, besloot men mais te zaaien, Hierna volgde sluiting. Bescherming Burgerbevolking. De organisatie Bescherming Bur gerbevolking mag zich momenteel in een groeiende belangstelling ver heugen, met name sedert de heer Broeren, directeur van het plaatse lijk postkantoor, de teugels van het bewind in handen heeft onder de titel Plaatselijk Hoofd der B.B. Het schijnt alsof nieuw bloed door haar aderen stroomt, gezien de tastbare resultaten gepersonificeerd in quan- titeit zowel als kwaliteit, zodat thans vrijwel alle blokken voltallig zijn. Ja, meer nog dat door de stren ge selectie welke van hogerhand noodgedwongen moest worden toe gepast, enkele hiaten zijn ontstaan die uiteraard moeten worden aan gevuld, wil het keurcorps ten volle kan haar doel beantwoorden. Wij Vlijmenaren, die de gevolgen van de jongste wereldoorlog aan den lijve hebben ondervonden en de na weeën nog voelen trillen in onze harten, zullen het een eer achten deel uit te mogen maken van deze organisatie, die straks op de bres zal staan ter bescherming van onze personen en goederen. Wij zouden hen, die in de termen voor het lid maatschap vallen, en dat zijn dan in het bijzonder de buitengewoon dienstplichtigen boven 28 jaar, wil len adviseren zich met de comman dant te verstaan, die op ondubbel zinnige wijze blijk heeft gegeven van een verziende blik en organisa torisch talent. Deze zal ongetwij feld, voor zover althans nog plaat sen beschikbaar zijn, volgaarne ge gadigden inlijven bij zijn blokploe- gen, en dan zal met Gods hulp on der de beproefde leiding van het plaatselijk Hoofd, de gemeente groot-Vlijmen met vertrouwen de toekomst tegemoet kunnen zien, want niet onvoorbereid, doch ten Volle berekend voor hun werk, zal elk blokploeglid individueel en de blokploegen collectief, de hun opge dragen taak kunnen overzien en ten uitvoer brengen. Jaarvergadering Vlijmense Boys. Donderdag 18 Maart jaarvergade ring van de Vlijmense Boys in café Hub Boom. Zeer belangrijke agen da. Alle leden worden zeker ver wacht. Concours Supportersvereniging Vlijmense Boys. In café Hub Boom gaat het er lustig op los met het biljarten, vo- gelpiek en kegelstoten. Zondagmid dag wist Hub Boom - P. Meesters op alle drie de nummers de leiding te nemen; kegelen 60 punten, 10 van rood 18 en 2 series vogelpiek 36 pnt. Wie zal de leiding overne men? Wie zal winnaar worden van de prachtige bromfiets? Voor de leden van de Vereniging Het Groene Kruis te Sprang-Capelle, hield Dokter H. Winkelman j.l. Donderdag avond een zeer interessante lezing over Kanker en kankerbestrijding, waaraan wij het volgende ontlenen Dokter Winkelman begon zijn lezing, die met zeer veel aandacht gevolgd werd, met te constateren, dat de ziekte welke door de mensen het meest gevreesd wordt, zonder twijfel is het verzamelbe grip dat men onder kanker samenvat. Als medicus wordt spr. vaak de angstige vraag gesteld of de kwaal waaraan men lijdende is geen kanker zal zijn en even zo vaak wordt de vraag alleen in stilte gesteld, omdat men zelfs bevreesd is het woor kanker uit te spreken. De vraag of deze vrees gemotiveerd is, kan spr. onge twijfeld volledig met ja beantwoorden. Kanker is in vele gevallen een dodelijke ziekte, die op korte termijn een einde aan bet leven maakt. Wat is kanker? vraagt dokter Win kelman, en om zijn gehoor dit enigszins duidelijk te maken is het nodig een zeker grondbegrip van het menselijk organisme te geven. Het gehele gecompliceerde menselijk lichaam met al zijn verschillen de organen, die alle weer zeer speciale functies hebben, ontstaat uit één enkele cel, de bevruchte eicel. Het is nog nie mand gelukt een verklaring te geven van het feit dat. de cellen die uit deze ene cel ontstaan, het aapzijn geven aan zo vele verschillende organen. Wel heeft men nauwkeurig de loop van de gehele ontwikkeling van de mens uit de eicel gevolgd, zodat dit proces tot in onder delen bekend is. Ieder orgaan is opge bouwd uit een oneindig aantal kleine cellen, die ieder voor zich maar een kort leven beschoren zijn; steeds sterven er van deze cellen af en ontstaan er nieu we. Belangrijk is dat uit cellen van bijv. bet maagslijmvlies, alleen nieuwe celten voor het maagslijmvlies gevormd kunnen worden en deze cellen produceren dus al leen cellen die volkomen aan zichzelf ge lijk zijn en dit proces gaat het gehele leven door. Spreker gaf met een krijt tekening daarvan een duidelijk voorbeeld van enkele cellen van het maagslijmvlies, die bestaan uit een celwand, waarbinnen zich een vloeibare massa bevindt, waar in weer een bol drijft. Deze bol is de drager van de bijzondere eigenschappen van de cel en deze cellen leven en ver menigvuldigen zich, door zich in tweeën te splitsen, wat spr. breedvoerig uiteen zet. Dit celverdelingsproces herhaald zich dagelijks in het lichaam vele duizenden malen. Het wezen van de kanker is nu een stoornis in dit celverdelingsproces, waardoor een of meer chromosomen be schadigd zijn en de erfelijke eigenschap pen der cel zijn verloren gegaan zodat daardoor een cel van minder allooi ont staat en deze heeft de eigenschap zich in razend tempo te vermenigvuldigen. Spreker zet dan uiteen hoe een derge lijke kankercel of beschadigde orgaancel ontstaat. Onderzoekingen hebben doen inzien dat alleen een orgaancel die sterke de lingsactiviteit verkeerd, in een kankercel kan overgaan. Bij veel roken van sigaret ten zullen de cellen van de luchtpijpen door de giftige stoffen uit de rook eer der ten gronde gaan dan normaal, waar van het gevolg is, dat, om de zaak in staat te houden, andere cellen zich snel ler gaan delen dan normaal. Wanneer nu op deze cellen speciale stoffen inwer ken, bestaat de mogelijkheid tot het ont staan van kanker. Deze speciale stoffen noemt men kankerverwekkers, die voor een klein deel bekend zijn. Chemische verbindingen, zelfs enkele bacterie ver giften, kunnen op een sterk delende cel zo inwerken, dat kanker ontstaat. Voor het ontstaan van kanker zijn dus ribdig een chronische prikkeling van de cel die aanleiding geeft tot een ver sterkte groei of delingsactiviteit, en een kankerverwekkende stof die. op deze cel inwerkt. Men zal dus zeggen: u weet dus wat kankerverwekkende stoffen zijn, dan kunt u de aanraking daarmee ver mijden en de zaak is gezond. Maar al leen een klein deel der kankerverwekken de stoffen is bekend, o.m. verschillende teersoorten; maar er zijn ook bepaalde stralen die kanker kunnen verwekken, als Röntgen en Radiumstralen en ook de stralen die ontstaan bij atoomsplitsing, verwekken een zware beschadiging van de levende cel. Wanneer zich een kankercel in hei lichaam gevormd heeft, begint deze zich sterk te vermenigvuldigen en er vormt zich een gezwel. Maar ook kleine groep jes kankercellen maken zich los uit het grote verband en verspreiden zich door het bloed, tot zij zich ergens vastzetten, en het is duidelijk dat het lichaam dat door een dergelijke kwaal geteisterd wordt, niet lang stand kan houden. Welke maatregelen stelt de geneeskun de hier nu tegenover? Ten eerste, wan neer kankervorming ontdekt wordt vóór dat uitzaaiing heeft plaats gevonden, kan getracht worden door operatie de kwaal te genezen; verder door bestraling en ook door .radioactieve stoffen; maar door be straling worden de overige lichaamscel len beschadigd, want een geneesmiddel dat in staat zou zijn de kankercel te do den, zonder daarbij de overige lichaams cellen te beschadigen, is nog niet gevon den. Op het eerste punt concentreert zich daarom thans in hoofdzaak de kanker bestrijding. Men gaat uit van de stelling dat kanker in een beginstadium afdoend is te genezen en men hoopt, door de men sen te annimeren zich vroegtijdig te doen onderzoeken bij de geringste verdachte verschijnselen, een dergelijk beginnend kankergezel te kunnen vinden en behan delen. Uit de aard der zaak zullen vroeg tijdig ontdekte gezwellen bij voorkeur op gemakkelijk toegankelijke-plaatsen zitten, zoals de huid, de borst, de mond, de keel. Gezwellen van inwendige organen geVen vaak de eerste verschijnselen als ze al een fataal stadium bereikt hebben. Men moet aannemen dat de moderne samenleving de mensen in contact brengt met talrijke chemische stoffen die kan ker kunnen verwekken. Als voorbeeld geldt het roken, speciaal van sigaretten, maar ook andere gewoonten, als sterke alcoholica of ijsgekoelde dranken die het maagslijmvlies prikkelen. Het is dus zonder meer duidelijk dat een zo vroeg mogelijk ontdekken van de kwaal van het uiterste belang is; men schuwe dus het medisch consult in deze niet, besluit dokter Winkelman zijn le zing, want een struisvogelpolitiek is in een dergelijk geval fataal. Dokter Winkelman beantwoordde ook enkele uit de vergadering gestelde vra gen naar aanleiding van het behandelde. Het dankwoord door de voorzitter tot dokter Winkelman gericht, voor deze duidelijke uiteenzetting, was zeker op zijn plaats. ZUIGELINGENBUREAU. Belanghebbenden worden er opmerk zaam op gemaakt dat de eerstvolgende zitting van het Zuigelingenbureau van het Groene 'Kruis i(nu de zitting van vo rige week geen doorgang kon vinden) in het gebouw van de Chr. Volksbond al hier wordt gehouden op morgen (Dins dag 16 Maart) v.m. half tien. CHR. HOUTBEWERKERS. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Houtindustrie, komt a.s. Donderdagavond half 8 in het gebouw van de Chr. Volks bond in vergadering bijeen. De secreta ris van de bond de heer v. d. Heijden, zal het woord voeren, terwijl er verder enkele mooie films zullen worden ver toond. PRO PATRIA. Voor de gymnastiekdemonstratie door de Chr. Gymnastiekvereniging Pro Pa- tria, Zaterdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond gegeven, bestond veel belangstelling. Toen de dames en heren gymnasten in keurige formatie waren op gesteld werd ter opening 'het Wilhelmus gespeeld, waarna de voorzitter de hter P. Heurter voorging in gebed. In een kort openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen hierna welkom en wenste hen een genoegelijke avond. Hij deelde verder mede dat in de pauze een ver loting zou worden gehouden ten bate van het Vlaggenfonds, ter aanschaffing van een nieuwe verenigingsvlag, waarvoor aardige prijzen beschikbaar waren. Onder leiding van de leider der ver eniging de heer Jac. van Zeist, werd daarna begonnen met de afwerking van een keurig programma oefeningen, door aspiranten, dames en heren gymnasten. De lichaamsoefeningen van de aspi ranten vielen vooral op door hun goede rythme en afwerking; het was een lust voor het oog de kleinen zo aan de gang te zien en hier bleek goede vooruitgang gemaakt te zijn. Ook de knotsoefeningen op de plaat „Over the Wever" vielen op door afwerking en lichaamsbeheer- sing. De grote dames voor een oefening uit op de plaat „De blauwe Donau", die zeker bijzonder geslaagd genoemd mag worden; de lichaamsbewegingen werden hierbij correct uitgevoerd. Veel belangstelling had het publiek natuurlijk voor de gezamenlijke oefenin gen aan brug en ringen, waarbij mooie staaltjes van gymnastiekkunst te zien ge geven werden. Bij de heren was met het lekwerk goede vooruitgang te bespeuren; er werd door verschillende heren bijzon der goed gewerkt en al met al, ook het mooie lintspel der dames niet te verge ten, mag Pro Patria op een zeer goed geslaagde demonstratie terugzien. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Wij vernemen dat de Weleerw. Heer Ds. C. de Kruik, predikant bij de Geref. Kerk te Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Capelle, op 14 April a.s. zijn zilveren ambtsjubi leum hoopt te vieren. Het ligt in de be doeling dit feit niet zonder meer te laten passeren. PIETER MARITZ-STAM. De Voortrekkers uit diverse delen van het District West-Brabant, die Zaterdag avond naar 'Sprang waren gekomen om deel te nemen aan de door de Pieter Maritz-stam voorbereide dropping, zul len van hun reis geen moment spijt heb ben gehad. Immers, ze hebben kunnen genieten van een tocht door de Drunen- se Duinen, die tot de mooiste belevenissen in hun Padvindersleven zal behoren. De door een heldere maan beschenen „Witte Vlakte", omzoomd door donkere bossen, leverde een fantas tische aanblik op, die niet naliet grote indruk op de deelnemers te maken. Bo vendien was de opdracht zodanig sa mengesteld, dat ze lastig genoeg was om interessant te zijn en toch voldoende ruimte liet om een flinke indruk te krij gen van de schoonheid van onze om geving en de vele mogelijkheden, die deze streek juist voor het spel van Ver kennen biedt. Na een gemeenschappelijke maaltijd in „Berg en Dal" werd het eerste team om kwart over acht gedropt, waarna ook de overige teams met een tussenruimte van ongeveer 10 minuten werden losge laten. I Om 'half tien kwamen de eersten bij de finish aan, waar zij een kop hete koffie kregen aangeboden. Na elkaar kwamen ook de andere deelnemers binnen en om ruim 12 uur was iedereen behouden aan geland, al hadden dan ook niet allen het parcours foutloos afgelegd. Een deel dér gasten bleef in 'Sprang-Capelle over nachten, terwijl de rest de tocht naar huis aanvaardde. Allen waren vol lof over de goede organisatie en het vlotte verloop, waarvoor de Voortrekkers van de Pieter Maritzstam een woord van lof toekomt. Eveneens een woord van hulde aan de tien Verkenners van de Jan de Rooij- groep, die zonder uitzondering de tocht binnen de vastgestelde tijd volbrachten en hiermede bewezen, dat deze groep ook op het gebied der technische eisen van de padvinderij tot flinke prestaties i in staat is. SIRENA-NIEUWS. Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Maart gaf het fanfarecorps Sirena zijn tweede winteruitvoering. Ónder leiding van haar directeur de heer L. van der Sanden werden door de fanfare een viertal num mers keurig uitgevoerd. Door de toneel groep werd voor het voetlicht gebracht „Levensschaduwen", een toneelspel in 3 bedrijven door Joh. v. Eekelen. De rol len waren in goede handen. Beide avonden was de zaal geheel be zet. Aan het slot van de eerste avond sprak de beschermheer van Sirena, de Weled. heer A. Oerlemans de toneel groep toe. 'Hij roemde de keurige ver tolking van het stuk en bood de dames toneelspeelsters bloemen aan. De voor zitter van de fanfare dankte namens de toneelgroep en speciaal namens de da mesafdeling de spreker. Ook de tweede avond werden de spelers toegesproken door de Weled. heer Heijmans, en we derom werden de dames verrast met een aardige attentie. Na afloop der beide opvoeringen had telkenmale een verloting plaats, waarna het verdere gedeelte van de avond in zeer vrolijke stemming werd doorgebracht. Vooral een pas gemaakt clublied voor Sirena in elkaar gezet door de heer R. J. van der Heide, werd meer dere malen met vuur gezongen,zodat de leden van Sirena op 't laatst zelf „begon nen te geloven dat zij inderdaad „het mooiste stel vormden van heel hun Sprang-Capelle". Men kan gerust zeggen dat de fanfare Sirena weer met genoegen kan terugzien op deze avonden, die een waardig slot vormden van het winter seizoen. PROVINCIALE ALMANAK VOOR NOORDBRABANT. Bij de uitgeverij X. Samson N.V. te Alpen aan de Rijn zag dezer da- een weer het licht de Provinciale Almanak voor Noordbrabant, 17e Jaargang 19531954. Telkenjare vestigen wij graag de aandacht op dit zeer nuttige en gemakkelijk te hanteren boek, dat in vele bedrijven, bij overheidsin stanties en soortgelijke instellin gen, de rol van vraagbaak vervult op niet gemakkelijk te overtreffen manier De inhoud geeft namelijk niet alleen volledige inlichtingen omtrent provinciale en gemeente lijke bestuursapparaten en water schappen, maar bovendien zijn uit gebreide vermeldingen opgenomen op het terrein van volksgezond heid, onderwijs, handel, veeteelt, enz. Het boek werd met machti ging van het Provinciaal Bestuur uit officiële bronnen samengesteld door Mr P. C. J. M. Krusc admi nistrateur ter provinciale griffie van Noordbrabant en met mede werking van Drs H. A. M. M. Kuy- per, hoofdcommies ter griffie. Een der nieuwste Ford-producten. Donderdagavond bood het auto- mobielbedrijf „De Langstraat" in 't Luxor-theater aan genodigde be- j langstellenden een Ford filmavond aan, die veel belangstelling trok. Er werden onder goede belang stelling een viertal films vertoond, n."l. „Opus 65", een documentaire, opgenomen in de Fordfabrieken te Dagenham in Engeland, „Tomorrow meets today", waarin werd getoond hoe het model van een Fordauto tot stand komt, „Portrait of a City", welke stad Detroit is, de beroemde stad van autofabrieken, en tenslot te „The American Road", die de ontwikkeling van de auto in de laatste vijftig jaar liet zien. Het was een heel interessant pro gramma dat, toegelicht door een vertegenwoordiger van de Fordfa brieken, de volle aandacht had van de aanwezigen. Vooral de episode waarin werd getoond aan welke zware proeven het nieuwe Ford- product wordt blootgesteld, waren buitengewoon interessant. Trou wens ook de groei van het model gaf een aardige kijk op de gang van zaken in de moderne auto-industrie. De nieuwste modellen, getoond aan het eind van de nog maar korte, maar toch indrukwekkende ontwik kelingsgeschiedenis van de auto, in dit geval dan van de Ford, vormde een waardige apotheose van de avond, die het Fordproduct opnieuw ten overvloede in de belangstelling plaatste. De heer P. Pot, official Ford dealer voor de Langstraat, sprak 'n inleidend woord en een slotwoord, waarin hij meedeelde dat men bin nen afzienbare tijd nog eens met een Fordfilm hoopte te komen, een mededeling, die, gezien het peil van deze avond, ongetwijfeld met in stemming is begroet. NEDERLANDS ECONOMISCHE POSITIE BIJZONDER GUNSTIG GEACHT. De minister van financiën, de heer J. van de Kieft, heeft in een interview met het weekblad De Zakenwereld verschillende finan ciële vraagstukken besproken. Voor Nederland ziet hij nog geen enkel teken van achteruitgang van conjunctuur. „Onze defensie-uit gaven komen eerst nu pas goed op gang en de werkgelegenheid is door jde watersnood vergroot". De begrotings- en kaspositie acht de minister tevredenstellend en hij voorziet generlei moeilijkheden. Het beeld van de betalingsbalans blijft gunstig, ook in de dollar sfeer, en de minister meent te mo gen verwachten, dat dit vrij gun stige beed ook in 1954 gehand haafd zal blijven. De minister ge looft oprecht, dat het huidige be lastingniveau per saldo voor het bedrijfsleven draaglijk is. MALENKOF: SAMENWERKING INPLAATS VAN KOUDE OORLOG. „Rusland wenst vreedzame eco nomische samenwerking met het Westen. Het is niet waar, dat de wereld voor het dilemma is ge plaatst: een nieuwe wereldoorlog of voortzetting van de tegenwoor dige koude oorlog. De Sovjet-Unie is tegen de koude oorlog, omdat die uiteindelijk tot een nieuwe slachting leidt, waarin onze be schaving onder zal gaan." iDt heeft de Sovjet-Russische mi- nister-president Malenkof gezegd Vrijdagavond, toen hjj in zijn kies district van Moskou „Leningsari" een verkiezingsredevoering hield. Het aanbod van Malenkof voor samenwerking met het Westen werd Zondag aangedikt door radio Moskou. Radiocommentator Boris Leontjef las een verklaring voor. waarin de „kapitalistische landen" werden uilgedaagd „tot een vreed zame competitie" met de commu nistische landen, „om de vredes- productie en de levensstandaard in de wereld op te voeren". „Ieder land heeft een uitbreiding van zijn handel met het buitenland nodig" zei Leontjef. BRITS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een-en-dertig passagiers, waaron der de Nederlanders Pieter Nieuw- land en G. Hoffman, en een lid van de bemanning kwamen om 't leven, toen Zaterdag een Engelse Constellation van de BOAC bij de landing te Singapore verongelukte. De acht andere leden van de be manning werden gered, maar een stewardess Josephine Butler, stierf Zondag in een ziekenhuis aan brandwonden. Een van de leden van de beman ning, boordwerktuigkundige Car ter, was verloofd met de stewar dess en onmiddellijk toen hij uit het toestel was gekropen, hielp hij bij de pogingen om he meisje te redden. Het gelukte de redders haar uit de wrakstukken te trek ken en haar brandende kleren te doven. Maar zij overleed later in een ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. GEVRAAGD: voor Donderdag of Vrijdag. Brieven onder No. 5726 Bureau van dit blad. (met veel laden en vakken) elkon bureau, flesienrokkon, voor 50 - 100 en 200 flessen) tinnan maten, div. «talage- materielen. Grotestraat 246 WAALWIJK in Waalwijk daarvoor in ta richten. Brieven onder No. 5727 Bureau van dit blad. Bij tafeltonnisvoranlging kunnan nog ankele dames- en herenleden opgenomen worden. Aanmelden: Elke Woensdag avond van 7 tot 10 uur. Gaorgatta met extra verzwaarde kamgaren onderkant 146 br p/mt f25,- en 124,- Kamgaren Iraversa 146 br. P/mt f 14,75

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3