ACTIE ZONNEWIJZER LANDBOUW VOLOP IN ACTIE Uit Binnen- en Buitenland BOEKBESPREKING ANNE DE VRIES VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS Ouderavond School mei de Bijbel ie Capelle. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 MAART 1954 2 250.000 pocketboóks werden op één dag verzonden. Duizenden postboden hebben hun beste beentje voorgezet om een grootse stunt van de St. Willi- brordus-vereniging en de Katho lieke Actie werkelijkheid te doen worden, n.l. op één dag bij niet minder dan 250.000 katholieke ge zinnen een boek thuis te bezor gen. Is het dan zo iets bijzondeiis een boek thuisgestuurd te krijgen Voor velen ongetwijfeld niet. Maar voor zeer velen even zeker wel. Zij weten dat er boeken bestaan. Maar, om welke redep dan ook ko men zij er niet toe 0111 ze te kopen. Er komt al zoveel kijken in deze tijd.Zo lopen ze dus een boek winkel voorbij, eerder dan welke andere zaak ook. Daarom komt het boek zelf naar hen toe. Tegelijkertijd is er een prijs vraag, welke voor tien gezinnen een bedevaart naar Lourdes mo gelijk maakt. Vader, moeder en al le kinderen boven de 12 jaar kun nen tot de uitverkorenen behoren door een goede oplossing. Zoals zij ook allen zullen profiteren van een goed boek. In vrijheid herboren. Wij slaan nog niet zo ver van het tijdvak af, waarin de herder lijke brieven van de bisschoppen, zoals prof. Rogier het in „In vrij heid herboren'' zo smeuig heeft beschreven, vooral toornden tegen de slechte lectuur" en daaronder vrijwel ieder product van de men selijke fantasie, ook van alle dich ters en romanciers, schenen te re kenen. Ieder gezin in onze tijd daaren tegen behoort zijn eigen biblio theek te hebben en wel om de doodeenvoudige reden dat van eenieder wordt verlangd dat hij op de hoogte is van wat re rondom hem gebeurt, wil hij niet voor „dom" of achterlijk" aangezien worden. En dan wordt er van de chris ten bovendien verwacht dat hij op een persoonlijke wijze deelneemt aan de strijd oin de cultuur van zijn tijd te maken tot een christe lijke culuur. Daartoe is onontbeerlijk dat hij een levend en diep geloof bezit en om de kennis van dit geloof te verlevendigen zal in de „Zonnewij- zerreekis" waarvan het boekje dat de post bracht, het eers'.e deel uitmaakt worden uitgebracht de tekst van de Heilige Schrift. En wel op een wijze, die aangepast is aan de bevattelijkheid ook van hen, die in hef lezen en verstaan van de H. Schrift nog leerlingen zijn. Het gaai hier om het Oude Testament, in een zeer kundige bloemlezing, samengesteld door prof. J. Weterman en C. A. Bou- We mogen toch wel aannemen, dat geen onzer lezers nog de be wering voor zijn rekening zou dur ven nemen, dat ,,wij ons van de bijbei niet zo veel behoeven aan te trekken". Gelukkig is, na jaren lange strijd, ook in onze kring het besef levend dat het Oude Testa ment geen bijbelse geschiedenis is, maar een boek, binnen de bladzij den waarvan God spreekt tot een ieder. Gods plan in de wereld. Van de oprichter van de A.1L- partij, Groen van Prinsterer, wordt gezegd dat hij eens dit typerende woord heeft gesproken „Ik lees de bijbel om te weten, dat er een Gods-plan i)s en de krant om te zien hoe dit wordt uitgevoerd. Nu ligt er tussen de bijbel en de krant een schier onbegrensd aan tal mogelijkheden, waarin van al les van geloofsproblemen tot gezonde humor voor liet leven van belang kan zijn. Op dit brede levensterrein zal de „Actie-Zonne wijzer" zich begeven. Zij brengt een samenvatting van de katli. geloofsleer, geschreven door pater v. Doornik, de bekende auteur van ,,De triptiek van liet Godsrijk". Er komt een bundel van Gabriël Smit. D. de Lange be schrijft de geschiedenis van de martelaren van Gorcum. Er volgen ook romans, niet van het soort dat men pleegt aan !e duiden met „leesvoer", maar echte romans, die mensenfiguren schep pen, welke we later in onze eigen omgeving kunnen terugvinden en voor onze fantasie een menselijk drama ontrollen, dat later ook in de eigen kennissenkring zal blij ken te bestaan. Ook mag niet vergeten worden, dat er bij de jeugd een steeds toe nemende behoefte aan lectuur is. Indien ook haar niet het goede voedsel gegeven wordt valt te vre zen, dat deze geest het kwade voedsel zal nemen, waar hij aan sterft. Diepe en blijvende werking. Een goed boek, het moge aan de vooravond van de Boekenweek nog eens herhaald worden, heeft een diepe en blijvende werking. En dit goede boek is, dank zij de sa menwerking" van St. Willibrordus- vereniging en Katholieke Actie enerzijds met de bekende uitgeve rij „Het Spectrum" anderzijds, binnen ieders bereik gekomen. Alls bijzonderheid zij nog vermeld dat de inschrijvers op de reeks een premieboek in het vooruitzicht wordt gesteld. Mochten er lezers zijn, die geen pakje van de „Actie-Zonnewijzer" ontvingen, laten zij dan even een kaartje sturen naar postbus 2012, Utrecht en het komt beslist in de bus. B. N. DE STATENDAM-AFFAIRE. LOCO-BURGEMEESTER L. R. VAN GEERTRUIDENBERG VRIJGESPROKEN. I11 de Bredase rechtszaal speelde wederom een bedrijf, het laatiste, van het goederendrama, dat in Geertruidenberg zoveel stof heeft doen opwaaien en dat als de Sta tendam-affaire berucht werd. In het gebouw Statendam lagen de voor de watersnoodslachtoffers ingezamelde goederen opgeslagen en met die goederen is vreemd omgesprongen. Enkele inwoners van Geertruidenberg zijn wegens diefstal veroordeeld, omdat zij goederen hadden meegenomen, die hen niet toebehoorden. Terecht slond de toenmalige loco-burge meester van Geertruidenberg, L. 11., die verdacht werd van ver duistering, subsidiair diefstal van vier nieuwe dekens, een broek, een baby-pakket en wat levens middelen ten nadele van het Pro vinciaal Opbouworgaan. De man werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijls. Maar eer het zover was had de rechtbank uren besteed aan het verhoor van meer dan twintig ge tuigen. Tijdens die verhoren kwam duidelijk vast te staan, dat er in dertijd vele beleidsfouten zijn ge maakt en dat administratief de zaken één warboel vormden. NIEUWE OVERWINNING VOOR NAGUIB, MAAR NIEUWE COUP VAN NASSER C S. IS NIET DENKBEELDIG. In de geschiedenis van de Egyp tische revolutie is weer een nieuw hoofdstuk begonnen. Na enkele rumoerige vergaderingen van de Revolutionnaire Raad heeft presir dent Naguib meegedeeld, (lat de Egyptische legerleiders 24 Juli hun bevoegdheden zullen overdra gen aan een constituerende verga dering. Deze wetgevende vergade ring zal vervolgens een president kiezen. Op deze dag zal de revo lutie als geëindigd worden be schouwd. De president deelde ver der nog mee, dat de verboden po litieke partijen binnenkort weer tot leven zullen worden gewekt en dat de leden van de Revolution naire Raad geen eigen parüj zullen vormen. EXPORT STIJGT. Bij de export is een belangrijk herstel ingetreden. De uitvoer over 1953 bedroeg 15 percent meer dan over het voorgaande jaar. De hui dige situatie laat zich op korte termijn gunstiger aanzien dan aan vankelijk werd gedacht. Dit schrijft minister Zijlstra in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Het exportvolu me met betrekking tot de Verenig de Staten en Canada steeg met niet minder dan 45 percent. Een zo groot mogelijk handels verkeer met Oost-Europa acht mi nister Zijlstra gewenst. Tu'ssen Rusland en Nederland valt sinds midden 1953 een belangrijke ople ving van het handelsverkeer te con stateren. Zij zal in 1954 voortgang vinden. NOTARISSEN MET PENSIOEN. Het streven van de minister van Justitie, mr. Donker, 0111 notaris sen, die ouder zijn dan zeventig jaar, met pensioen te laten gaan, werd door de meerderheid van de 'Tweede Kamer wel als juist aan vaard, maar het is nog niet zeker, dat het wetsontwerp, waarin dit s.reven is belichaamd, zal worden goedgekeurd. Alleen de socialisten en een deel van de Christelijk- Historische fractie verklaarden zich nu reeds voor. De andere sprekers waren of tegen of aarzel den nog, vooral omdat zij bezwa ren hebben tegen de pensioenre geling. GROOT-VERLOFREGELING VOOR LICHTINGEN 1952-II EN III. Aan de dienstplichtige militairen van de lichtingen 1952-11 van solda ten tot vaandrigs en kornetten, zal met in gang van 29 Juli a.s. groot verlof worden verleend. Dit is bepaald in een voorlopige regeling voor het groot-verlof. Voor de lichting 1952-III geldt, dat ook hier de dienstplichtigen met groot verlof kunnen worden gestuurd, be halve echter zij, die behoren tot de Cavalerie, één der regimenten Verbindingstroepen, de Technische troepen en de A.A.T. Voor enkele kleine categorieën uit bovenge noemde onderdelen geldt de ver lofregeling echter wel. De overigen zullen per 11 November 1954 met groot-verlof gaan. BELGIB—NEDERLAND GEEN UITZENDING DOOR TELEVISIE. De Nederlandse Televisiestichting is terugekomen op zijn aanvanke lijk besluit om de wedstrijd België- Nederland, welke op 4 April in Ant werpen wordt gespeeld, uit te zen den. De voetbalbonden hadden de NTS toestemming gegeven om de tweede helft van de wedstrijd uit te zen den. Men vreesde namelijk dat het bezoek aan interland-wedstrijden zou verminderen, als de televisie de ontmoeting van begin tot einde zou uitzenden. De NTS ging eerst met de regeling accoord, maar bij nader inzien constateerde men, dat voor een „halve" wedstrijd de geweldige kosten van een uitzending niet ver antwoord zouden zijn. in een lokaal, dat tot in alle hoeken toe gevuld is met ouders en belang stellenden, opent de voorzitter der schoolvereniging, de heer Kerst, boven genoemde Ouderavond, door enkele ver zen van Ps. 119 te laten zingen en voor te gaan in gebed. Ouders en inzonder heid het „nieuwe personeel' worden welkom geheten. In z'n openingswoord wijst de heer Kerst erop dat de Bijbel, de opengeslagen Bijbel, in ons leven een ereplaats moet innemen. De aanwezigen worden speci aal bepaald bij de vraag van Philippus aan de Kamerling: „Verstaat ge ook het geen ge leest". Dit is geen overbodige vraag, maar een zeer belangrijke vraag, opdat Gods Woord geen gesloten boek voor ons wordt. Hoewel de dicipelen zelf onderwijs van Jezus ontvingen door vele gelijkenissen, begrijpen ook zij Zijn Woord niet. Denk aan de woorden: „Wie is de meeste in het Koninkrijk der hemelen?" Hoe erg wordt Jezus lijden verzwaard, doordat Hij niet begrepen wordt. Na 2000 jaar is dit geslacht nog niet uitgestorven. Hoe velen leven ook nu nog als schapen zonder of met verkeerde herders. Daarom moet, zowel in de ge zinnen als op school de „opengeslagen Bijbel" het voornaamste boek blijven. Door te geloven en kinderlijk te aanvaar den wat Gods Woord ons te zeggen heeft en door te bidden om de Heilige Geest, ervaren we tenslotte: „hier weidt mijn ziel met een verwond'rend oog". Tenslotte wijst de spreker er nog op hoe een kindeke ons tot voorbeeld wordt gesteld. Indien ge niet wordt... Nooit mag het kind „geërgerd" wor den, want Christus is gekomen om het verlorene zalig te maken. Geen ergernis, noch door het spreken, noch door het zwijgen over de dingen Gods. Met de opwekking te bidden om kinderlijk ge loof bij de opvoeding onzer kinderen, sluit de voorzitter z'n openingswoord en wordt gemeenschappelijk gezongen: „O, Hoofd bedekt met wonden". Het tweede punt van het programma: zang en voordracht van enkele leerlin gen valt ook nu weer zeer in de smaak. Onbevangen, duidelijk en keurig op toon, werden de versjes opgezegd en de voor drachten gedaan. Menig grote zou hen dat niet zo na kunnen doen. Het her haald applaus is dan ook welverdiend. Ook hierdoor brengt de school de vrij moedigheid aan, die later op J.V. en M.V. zo nodig is. Voor de pauze laat het zangkoortje onder leiding van hel hoofd der school, de heer M. C. Rijken, op verdienstelijke wijze nog enkele liede ren horen, afgewisseld met „samenzang Na genoten te hebben van een heerlijk „bakske" met toebehoren, krijgen de ouders nogmaals de gelegenheid het werk van hun kinderen te bezichtigen en daar over met het personeel te spreken. Druk wordt hiervan gebruik gemaakt. Jammer dat de ruimte eigenlijk nog te klein is om goed de handwerk-afdeling te kunnen bezichtigen, temeer jammer, omdat daar altijd zoveel werk aan is. Wat we gezien hebben zag er keurig uit, dank zij de goede leiding der onder wijzeressen en de ijver der meisjes. De vergadering wordt heropend met het zingen van Ps. 89 4, waarna de heer S. Kuipers, Hoofd van de Chr. School voor B.L.O. te Gorinchem het woord krijgt Z'n onderwerp luidt: „De zorg voor het minder bedeelde kind." Wat is het „misdeelde"? Spreker be gint met op te merken dat er veel mis verstanden heersen over deze vraag. Scherp hekelt hij het afschuwelijke en onware woord „achterlijk dat in de volksmond zo licht gebezigd wordt. Mis deeld heeft absoluut niets te maken met „gek zijn". Een krankzinnige kent niet de verhouding tussen fantasie en werke lijkheid. Een zenuwpatiënt weet goed dat iets niet waar is, maar heeft toch het gevoel alsof het zo is. Maar minderbe- beeld heeft daar niets mee te maken. De 'heer Kuipers tekent nu, dat men met verschillende testen kan onderzoe ken hoe het met de intelligentie van het kind staat. Het is te meten. Op boeiende wijze vertelt hij daar het volgende over. Het behalen van het cijfer 100 is nor maal. De volgende cijfers geven de na men der andere kinderen aan: van 110 120 begaafden; van 12030 hyperbe gaafden; boven 130 genieën; van 9080 sub-normalen; van 8055 debielen; van 5525 imbecielen; beneden 25 idioten. Voorop stelt de inleider dat nooit een idioot kind op een BLO-school wordt toegelaten. De grootste kern wordt ge vormd door debielen, door normale kin deren dus, maar kinderen die nu eenmaal niet kunnen leren. Wat moet er gedaan worden voor zulke kinderen? De heer Kuipers laat zien het grote verschil tussen een school voor Lager Onderwijs en een BLO-school. De lage re school: de school met het vaste plan, het klassikaal systeem, dat moet beant woorden aan factoren die de maatschap pij stelt. De school voor BLO de school waar de kinderen individueel onderwijs ontvangen, naar hun eigen aanleg. Veel ballast gaat bij het BLO over boord. Het enige doel moet zijn: ook de debie len klaar maken voor het leven, ook zij een goede plaats veroveren in de maat schappij. Maar daarvoor moet geholpen worden. De spreker wijst op de taak der ouders tegenover deze kinderen. Op hun plicht: zelf ieder idee van „schande" te laten varen, maar hun kind daar te brengen, waar het hoort, waar het recht op heeft, waar het zich gelukkig gevoelt en een nuttig lid van de maatschappij kan wor den. Naar een Christelijke BLO-school, waar ze gebracht worden aan de voet van het kruis, naar Christus, die ook de grote kindervriend van het misdeelde kind wil zijn. De grote aandacht, waarmee dit re feraat werd aangehoord, bewees wel, hoezeer de belangstellenden genoten van deze mooie lezig. Na het beantwoorden van enkele vragen en het zingen van de Avondzang, sloot Ds. de Kruijk met ge bed deze leerzame ouderavond. EEN GEBOREN VERTELLER. Anne de Vries; ja, wie kent hem niet de Protestantse schrijver die zo warmvoelend en diep-menselijk kan schrijven? Wie las niet een of meer van zijn werken die een bekend heid verwierven tot ver buiten de landsgrenzen? Anne de Vries is een geboren verteller, een bijzonder woordkun stenaar, die niet schroomt zijn ge lovige overtuiging in zijn boeken uit te dragen. Wij zullen trachten U in dit artikel heel in het alge meen iets van zijn werk te vertel len. Een gelukskind. Anne de Vries werd op 22 Mei 1904 te Assen geboren. Men zei dat het een gelukskind was omdat z'n geboorte juist samen viel met Pink ster-Zondag en de verjaardag van zijn moeder. En werkelijk, deze uit spraak bleek later in het geheel niet voorbarig te zijn geweest. Zelfs in meer dan één opzicht was Anne een gelukskind, want in het begin van 1945 werd hij na gevangenneming door de Duitsers weer vrijgelaten. Met een verzetsgroep uit Hoog halen werd Anne de Vries destijds gevangen gezet en de kans om nog levend tot de zijnen terug te keren was uitermate gering. Maar dank zij zijn bijzondere verteltrant en z'n boek „Hilde" dat een S.D.- chef toevallig in het Duits gelezen had, liep het goed voor hem af. An ne verkreeg de vrijheid en redde tevens één zijner vrienden van de kogel. De anderen zijn allen door het nazi-terreur omgekomen Tuinmansjongen - typograaf - onderwijzer. Anne de Vries was 12 jaar toen hij de lagere school verliet. Hij stamde uit een zeer eenvoudig ge zin en begon zijn loopbaan als.... tuinmansjongen. Echter, het werk op de tuinderij beviel Anne geens zins en daarom moest hij wat an ders beginnen. Anne kwam in op leiding voor letterzetter bij de druk kerij van de Provinciale Drentse Courant te Assen, maar de over gang was voor hem te groot en hij werd ziek. Na zijn ziekte kreeg hij de kans om voor onderwijzer te gaan studeren en reeds op jeugdige leeftijd stond hij voor zijn eerste klas in de 2e Exloërmond, een veen kolonie in het Oosten van Drente. Drie jaar lang heeft Anne de Vries daar zijn paedagogische bekwaam heden kunnen hanteren en wellicht lag er tevens de kiem van zijn ar tistieke ontwikkeling. Anne's eerste roman een éclatant succes. Na die drie jaren in 2e Exloër mond kwam Anne als onderwijzer aan het Blindeninstituut Bartimeüs te Zeist. Hij begon met het schrij ven van kinderboeken en toen, een maal aan het schrijven, kwam hij, op advies van iemand die al eens een novelle van hem gelezen had, tot het publiceren van zijn eerste roman „Bartje". Het succes was enorm. Maar Anne liet zich niet door het succes overweldigen en hij begon daarom niet direct aan een tweede roman. Integendeel, zijn tweede werk was een kinderbijbel; een groots en belangrijk werk. Naar aanleiding hiervan lazen we ergens een aardig voorval, dat we U niet mogen 'onthouden: In een café te Amsterdam zou Anne de Vries een bespreking heb ben met enkele heren, maar op het uur van afspraak ontbrak er nog één. Er werd eerst gewacht, toen links en rechts getelefoneerd en tenslotte kreeg men het vermoeden dat de ontbrekende alweer op het punt stond om met de trein naar zijn woonplaats te vertrekken, daar hij blijkbaar het punt van afspraak niet goed geweten had. Anne" de Vries sprong in zijn auto en reed met grote vaart naar het Centraal Station om te trachten hem mis schien nog vóór het vertrek van de trein op het perron te kunnen op vangen. Bij het station gekomen, werd vlug even de wagen gepar keerd en toen naar het perron. Of de ontbrekende daar gevonden werd, hebben we eigenlijk niet ver nomen, maar het verhaal ging ook meer om wat er volgde toen onze auteur het station weer uitkwam en zijn wagen wilde bestijgen. „Is die wagen van U, meneer?" vroeg een rustige Amsterdamse po- litie-agent. En op het „ja" volgde: „Dan moet ik U een bon geven, want U mag hier niet parkeren". En de agent haalde zijn notitie boekje te voorschijn, vroeg de naam, toen de voornaam, doch daar stokte het potlood van deze dienaar der Hermandad. „Anne de Vries", vroeg hij, „bent U dan de schrijver van die Kinderbijbel?" En op het be vestigend antwoord sloeg de agent zijn notitieboekje dicht en borg het weer op. „Nou, ga maar door", zei Anne. „Nee, meneer", antwoordde de agent, „gaat U maar door. Door die Kinderbijbel van U ben ik de Bijbel gaan kennen en zelfs naar de kerk gegaan. 'k Zou bij m'n vrouw niet aan moeten komen met het verhaal dat ik U geverbaliseerd had. Gaat Uw gang maar". Een reeks uitgaven. In 1936 verliet Anne de Vries als onderwijzer de school om zich ge heel aan het schrijven te kunnen geven. Niettemin bleef hij zich voor het onderwijs interesseren. Nog heel wat schoolboekjes van hem kwa men van de pers. Hij maakte zelfs nog niet zo lang geleden op uitnodiging van het Surinaamse Gouvernement, een reis naar Suri name, met het doel de schoolboek jes aldaar te moderniseren. In 1938 verscheen de roman „Hil de"; in het begin van 1940 't tweede deel van „Bartje", de roman waar mee Anne zo'n geweldig debuut maakte. Het eerste boek dat na de oorlog van hem verscheen was: „De le vensgeschiedenis van Johannes Post" (Uitgave: Kok, Kampen). Dit meesterwerk over de grote vrij heidsheld Johannes Post, die in '44 sneuvelde bij de overval op de We teringschans, beleefde reeds een 5e druk. Voor de Nederlandse jeugd schreef Anne de Vries vervolgens een drietal boeken over het wel bij zonder spannende ondergrondse werk. Deze uitgaven verschenen bij Callenbach te Nijkerk. (Ook de reeds eerder genoemde werken „Bartje", „Hilde" en het tweede deel van „Bartje", n.l. „Bartje zoekt het geluk", zijn uitgaven van Callenbach),- Verder zagen bij deze uitgever 't licht: „Wij leven maar eens", „En nergens op de wereld" en De ring van de profeet". Dit laatste werk schreef Anne de Vries in samen werking met Jan Fabricius. Volgens de critici is het boek „De ring van de profeet" beneden de verwach tingen gebleven. Anne de Vries, de meest gelezen schrijver. Ter gelegenheid van de boeken week werd in 1951 door het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie over het gehele land een on derzoek verricht naar de mate waarin twaalf van de meest beken de Nederlandse schrijvers en schrijf sters worden gelezen. Anne de Vries kwam. als de meest gelezen schrijver uit de bus. Niet minder dan 40% van de volwassen Nederlanders had één of meer boe ken van de schrijver van „Bartje" gelezen. Hieruit blijkt hoe Anne's boeken hij het Nederlandse publiek in trek zijn. Alleen in Nederland werden van „Bartje", „Bartje zoekt het geluk" en „Hilde" samen meer dan 500.000 exemplaren verkocht. Maar denkt U niet dat het werk van Anne de Vries alleen in ons land grote bekendheid heeft ver worven. Integendeel, zijn boeken werden (en worden) vertaald in 't Duits, Deens, Noors, Zweeds, Fins. Frans, Tsjechisch en Spaans. Zijn zo bekend geworden Kinderbijbel werd vertaald in het Maleis en thans is men bezig aan een Duitse vertaling en aan een Spaanse ver taling voor Argentinië en Uruqay. U ziet, Anne de Vries is in vele landen van de wereld door zijn wer ken bekend. Hij is terecht een ge boren verteller, een zeer geliefd au teur, niet in de laatste plaats door z'n eenvoud en zuiverheid van taal. Wij mogen van deze christelijk ge oriënteerde schrijver stellig nog me nig belangrijk werk tegemoet zien. Arie van Pas. VRUCHTBAARHEID VAN DE GROND. Wanneer wij over1 een vruchtba re grond spreken, bedoelen wij hiermede grond, welke in staat is vruchten voort te brengen, welke boog zijn in opbrengst en kwali teit. Zonder voldoende voor de plantwortel opneembare stikstof, fosforzuur, kali en kalk zal 't niet mogelijk zijn een goed gewas te telen. Van onze Nederlandse cultuur gronden met hun verschillende soorten en samenstelling wordt veel geëist. Dit is niet erg, mits ook voldoende wordt gegeven. Hieraan hapert evenwel nog veel, hoewel er, vergeleken met de voor oorlogse jaren, wel verbetering is te bespeuren. Te veel wordt er nog eenzijdig met stikstof bemest. Dit is begrij pelijk; men ziet immers spoedig resultaat! Het gaat echter niet al leen om de kwantiteit, maar veel eer ook om de kwaliteit van een bepaald product en daarvoor moet ook voldoende fosfaat, kali en kalk ter beschikking zijn. Er zijn b.v. nog veel gronden met een te lage fosfaat- en kalktoe- stand. Grondonderzoek wijst ons de weg hoe hierin verbetering is aan te brengen. Bedenk daarbij dat meststoffen, die naast het hoofdbestanddeel stikstof, fosforzuur, kali en kalk, nevenbestanddelen bevallen, in zeer vele gevallen de voorkeur hebben. Wij denken b.v. aan Chili- salpeter (stikstof, natrium, sporen elementen) als stikstofmeststof, aan Thomasmeel (foisforzuur, kalk, magnesium,; sporenelementen) als fosfaatmeststof en gebruiken de laag procentige kalizouten, patent kali als kalimeststof en sommige Waalwijk, 26 Maart 1954. Geachte Redactie, Hoewel niet katholiek, noch lid van de K.V.P., kan ik het ingezon den stuk van J. A. volkomen on derschrijven. 1 H«,ïs 1,"c" dezelfde gedachten bezield als ondergetekende, even wel heeft hij de primeur. Als „een dief in de nacht" wordt ook bij mij zo'n rood „pestblaadje" onder de voordeur, in de late avond, geschoven. Aangezien „rood" bij rood be hoort, gaat het bij mij na lezing direct in de vuurpot. De inhoud van dat blaadje wekt hij mij immer walging, en doet mij denken aan de beginperiode van v., A,P-. 111 et als lijfblad „Het olk uit die dagen. Analoog aan dit blad van toen Js de inhoud van „de wekker" van nu. Ook daar en hier 'scheldpartijen pp andersdenkenden eii ifeorsani- seerden. ';a,n«s deze weg deel ik de heren „Wekkers" en haar leiding mee .niet gediend te zijn van een partij „,die gouden bergen.... belooft., van een andermans geld". Niet gediend van een partij die meent.... alles voor zich te kun- hen opeisen. Wij noemen dat een soort „plagiaat". Uw inborst schijnt parallel met die van de Sovjet, die menen „al les te hebben uitgevonden". Zusje en broertje dus. Uw partij die in de „nacht" van Nederland de Indonesiërs „de vrij heid schonken, ten koste van Ne derlands geld en profiteurs zijn van de vrijheid die gekocht werd door geld en goed van „onze" Oranjes en onze voorvaderen. Uw proponenten vertegenwoor digen zich mede op Uw partij-bij- leenkomsten en congressen als 0.111. de Heer Drees en ergo hetzeflde .doen als de door U gecritiseerde Burgemeester van Waalwijk. Wilt U als .partij en „Wekker" een „stunt" Het zou naar de historische ge schiedenis van Uw partij op Uw weg liggen te bevorderen dat de ouders en verzorgers van analpha- beten en debielen niet in ge- stichtsyerband geplaatst im materiële en materiële hulp werd geboden, voor welke hulp Uwe Heer Drees mij persoonlijk be richtte „dat de tijd daarvoor nog niet was - aangebroken".Sic. en dat voor Uw „arbeiderspartij"? Dat is de hulp van de P.v.d.A. En (och weet ge, van nabij, dat dit aantal onderwerpelijke kinde ren vooral in Brabant groot is Uw schendblaadje deelt mee „in lichtingen te kunnen bekomen en vragen té stellen". Binnenshuis?? Ik verwacht, noch wens inlicht- tingen, doch stel mij te Uwer be schikking 0111 in een openbare ver gadering U van antwoord te die nen. Ik kom dan misschien ie slaan tegenover iemand met wie wij eens schouder aan schouder ston den. in de Ned. Unie "uit de bezet tingstijd, loon echter niet voor een j,parüj-zaak", maar voor het gan se Nederlandse volk. Ik wacht. Redactie, gaarne bedankt voor de reservering van plaatsruimte, die ik U verzocht, omdat Uw blad de meestbetrokkenen onder de ogen komt. Hoogachtend, A. ROOZE, Winterdijk 29, Waalwijk. soorten kalkmeststoffen als kalk- bemesting. GEBREKSZIEKTEN IN DE FRUITTEELT. Van regeringszijde wordt steeds weer gewezen op het belang de voedingstekorten van plant en boom te onderkennen. U;t een der laatste publicaties over dit onderwerp bleek opnieuw hoe het magnesiumgebrek de be langrijkste oorzaqk is van ziekten in de fruitteelt. Ook in landbouw en veeteelt worden herhaaldelijk grote tekorten aan sporenelemen ten en magnesium openbaar. Het magnesiumgebrek is de meest algemeen voorkomende voe dingsziekte; direct daarop volgen mangaan- en ijzergebrek, doch de ze hebben een geringere economi sche betekenis. In de fruitteelt blijken chlorose (geelkleuring) en necrose (zwart- kleuring. of afsterving) de sympto men van dit gebrek te zijn. Hoewel er de laatste jaren meer en meer ruchtbaarheid is gegeven aan het in ons land heersende magnesiumgebrek, zij er hier nog eens op gewezen hoe belangrijk het is magnesium-meststoffen, zoals magnesia-poederkalk, waarin mag nesium, poederkalk en koolzure kalk naast elkaar aanwezig zijn, te gebruiken. De betekenis van magnesium voor de gebreklsziekten in de fruit teelt blijft niet beperkt lol de func tie van het element zelf in 't blad groen; ook het fosfaatgehalte van :le bladeren wordt door dit gebrek verlaagd. Uiteindelijk moet genezing door bemesting komen; daarom is het van groot belang, dat, zoals dit reeds het geval is in Noord-Lim burg, de bemesting met magnesium aanhoudende aandacht verkrijgt.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 4