VROOM DREESMANN OCEAANLIEFDE HermanSuys&Zn. woensUtfmSË -prijzen Jaarvergadering N.C.B Fl. 57.- Fl. 29.- Fl, 12.- Fl. 28.- TILBURG. FRITS v. d. LINDEN J. VOS, 4 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 MAART 1954 4 's-HERTOGENBOSCH TILBURG-HELMOND ALLEEN GELDIG WOENSDAG 31 MAART Afdeling Drunen-Elshout Kamgaren Herancostuums Sport Colberts Sport Pantalons Jongens Costuums va. v.a. v.a. v.a. Dames en Heren Regenjassen v.a. p|, 22.50 KLEDINGMAGAZIJN GOIRKESTRAAT 142—144 TEL. 21187 200 Meier vanaf bushalfe TRAMSTATION Wilhelminapark. GAZELLE SIMPLEX en RUDGE-rijwielen NU IS HET DE TIJD Expoitpartijt|e witte katoen voor bloesjes, lakentjes en sloop- «8 1 0 jes, 90 cm breed Nieuw voorjaarsmodel „Prisma"-sandaal met sterke vormrubberzool, in diverse kleuren 36-39 6.75 32-35 5.75 28-31 4.95 24-27 3.95 22-23 3.25 095 20-21 Bij elk paar een grote bollen gratis Metalen medicijnkastje, keurig wit gemoffeld, zeer practisch in douchecel of badkamer, verkrijgbaar in breed en hoog ^|95 model Nieuwe cigarettenaan- steker, in leuk klein model met kettinkje, ook zeer handig voor de damestas, gegarandeerd goed 4 80 werkend Prima haircord in nop-, streep- en bloemdessin, speciaal voor kinderkleding, 70 cm. breed Vruchtenhagel,heerlijk op de boterham, OQ C 250 gram Portugese sardines op olijfolie, prima belegen kwaliteit, jjQc blikje met sleutel Corset van sterke coretil, voor- of zijsluiting, baleinen met leder versterkt, 2 paar prima jarretelles, ^50 maten 60 t/m 76 Georgette carré in blok en streepdessin, een mooie zomershawl ter Complete ring van Uw toilet 2®® Wegens groot succes brengen wij nogmaals: de 2-persoons stalen slaapkamer, 1e klas fabrikaat, bestaande uit: ledikant (120 x 190 cm.), sleemodel met voetbord en gezondheidsspiraal (1 5 jaar garantie), 1 nachtkastje, 1 tafel en 2 stoelen, 110 in groen/crême, compleet Machinegaren, prima ka toen, in zwart en wit no 36 en 40, OQc 400 yards klos Schotelwasser, prima fiber vulling, m.haak, 4 Cc 2 stuks voor SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN I das- Jacquard gordijnstof, zeer decoratief, in bruin, groen en terra, O 65 1 20 cm. breed De N.C.B.afdeling DrunenEls- hout, hield Donderdagavond in de gymnastiekzaal haar algemene jaar vergadering. Hierbij waren aanwe zig de Geestelijk Adviseur Deken Rooyackers en de technisch advi seur de heer Kamp. De voorzitter, de heer C. v. Dru nen, opende de vergadering met de christelijke groet en heette allen van harte welkom. In zijn openingswoord ging spr. nog even na hoe 1953 op landbouw- economisch gebied is geweest. Hoe wel, aldus spr., de eindcijfers voor onze boeren en tuinders aanmerke lijk minder zijn geweest dan in '52, mag toch 1953 een bevredigend jaar worden genoemd. Het feit dat vele landen waarop onze export van land-' en tuinbouwproducten was gericht, steeds meer i neigen be hoefte gaan voorzien en steeds ho gere invoerrechten gaan eisen om hun eigen producten te beschermen, maken de export steeds meer on zekerder. In 1953 liep de export dan ook al met bijna 100 millioen gulden terug. Spreker ging dan de verschillende producten na. De melkprijs, door de overheid voor 1953 vastgesteld op 20 ct. per liter met 3,5% vetgehalte, kon ruim schoots worden uitbetaald, terwijl de zuivelfabriek alhier nog een flinke nabetaling over 1953 zal la ten volgen. De prijzen voor granen zijn, zo als verwacht werd, zeer ver ge daald, zelfs zover dat men de kost prijs niet meer kon halen. De re gering heeft toen ingegrepen met een monopolie heffing op de invoer van ƒ3.55 p. kg. Dit heeft de prijzen niet doen stijgen, maar wel een daling voorkomen. Het zal voor al van de Amerikaanse landbouw politiek afhangen of-het verbouwen van veevoeder en granen in de toe komst lonend zal zijn. De prijs van de suikerbieten was in het afgelopen jaar zeer goed. Dit hield verband met de grote natuur ramp die ons land trof. Hoewel de prijs voor 1953 met f 1.50. p. kg. is gedaald, moet het, gezien deze ge garandeerde prijs alsmede de grote voedingsvoorwaarden welke men met de teelt van suikerbieten over houdt, voor hen die daartoe in de gelegenheid zijn, een stimulans zijn om suikerbieten te verbouwen. De pluimveehouderij had een be vredigend jaar; 1952 was zeer goed en dit heeft er toe geleid dat de kippenhokken als paddestoelen uit de grond rezen. Gevolg: een grotere aanvoer en een dalende prijs. Mocht de voorgenomen invoerheffing in Duitsland doorgang vinden, dan gaat de pluimveehouderij opgetwij- feld een veel slechtere tijd tege moet. De handel in bacon met Engeland is, gezien de vooruitzichten welke voor 1953 bestonden, zeker niet te gengevallen. De lopende contracten konden, zij het dan ter elfder ure, toch nog -worden verlengd. Gezien de hogere prijzen, aldus de voorzit ter, menen wij toch dat de varkens houderij maar amper lonend ge noemd mag worden. De uitkomsten in de tuinbouw zijn in het afgelopen jaar ten aan zien van 1952 zeker wel gedaald, maar toch is de intensieve tuin bouw nog zeer bevredigend te noe men, terwijl de grovere tuinbouw steeds minder rendabel wordt. Wat de vooruitzichten hier betreft, moet gevreesd worden dat ondanks de vrije invoer van tuinbouwproduc ten in Engeland toch de uitvoer in ons land niet zal vermeerderen, omreden dat de invoerrechten in Engeland met zijn gestegen. Dit alles samenvattend, aldus de voorzitter, moeten wij vaststellen dat de productiekosten op onze be drijven echter niet zijn gedaald en dat de prijzen zich steeds in een neergaande lijn bewegen en dat de vooruitzichten voor wat de export betreft, zeer onzeker zijn. Wij mo gen echter hopen dat, waar nodig, de regering zal ingrijpen met die 'maatregelen, welke nodig zijn om onze boeren en tuinders een rede lijk bestaan te verzekeren. Tot slot van zijn openingswoord wees de voorzitter nog even op het feit dat in 1954 de P.B.O. haar werk zaamheden in de agrarische sector zal beginnen. Spreker durfde zich niet aan voorspellingen te wagen, maar sprak de hoop uit dat 't z.g. landbouwschap zal voldoen aan dat gene wat men er zich van voorstelt. Hierna bracht de secretaris ver slag uit over 1953, alsmede de ver slagen over de onder-afdelingen van de N.C.B. Al deze verslagen getuig den van een activiteit op elk terrein. De afdeling DrunenElshout telt 286 leden. Men organiseerde een excursie naar de C.A.V. te Veghel; twee acties werden ondernomen tot leniging van de nood bij de mede mensen. De eerste was een inzame ling van goederen, in hoofdzaak kleding, voor de getroffenen van de watersnoodramp, en de tweede een graanactie voor Oost-priesterhulp. Door het t.b.c.-fonds van de N.C.B. werd ƒ228.790.15 uitgegeven In 1953 kwam de zeer moderne luchtgekoelde pootaardappelbe waarplaats tot stand. De modernste bewaarplaats uit de omtrek heeft een capaciteit van 90.000 kg. Het financiëel verslag sloot met een nadelig saldo van ruim 600. De diverse onderafdelingen ont plooiden ieder op hun terrein een grote activiteit. De R.K.J.B. Elshout telde 48 le den. Deze afdeling hield 3 cursus sen, een gewassen wedstrijd en twee excursies. Men bood hulp op tal van plaatsen en organiseerde in de zo.- mer 1953 een Kringsportdag. Men kreeg ook een nieuw vaandel. De R.K J.B. Drunen telde 86 le den. Deze afdeling hield cursussen en ge wassen wedstrijden, alsmede lezingen en excursies. In kringver- band en soms in interkring-verband stond de afdeling Drunen vooraan. Men vierde in 1953 het 30-jarig bestaan. De Boerinnenbon'd telde 155 le- FEU1LLETON van „De Echo van het Zuiden". 6) Iemand moest deze delicate taak op zich nemen. Hij wees de kapitein op dit feit. Michael Jones krabde zich in gedachten achter het oor. Hij keek tersluiks even in de richting van dokter Merryland die hun ge sprek gevolgd had. Deze knikte even. „Het lijkt me het beste dat ik dat doe", zei hij langzaam. De kapitein knikte. Hij scheen opge lucht. „We zullen nu de zaak hier verder ^afwerken", merkte hij als in gedachten op. „Kunnen enkele verpleegsters van uw hospitaalstaf alles hier verder in orde maken, dokter? Uw assistent zal dat wel kunnen regelen, dunkt mij". Dok ter Merryland knikte. Hij wendde zich tot de steward. „Wil je dokter Flinter even roepen? Maar dan zon der opzien alsjeblieft!" De man ver dween, blij de lugubere plaats te kunnen verlaten. Zwijgend wacht ten de drie officieren de komst van dokter Merryland's assistent af. Spoediger dan zij verwacht hadden verscheen hij. Dokter Merryland gaf hem zijn instructies. „De dame, die in de zaal flauw gevallen is, is mrs O'Connell", wist hij te vertellen. „Zij bevindt zich thans in handen van een der ver pleegsters. Zij is wat overstuur". „Zij weet dus al van de dood van haar man", merkte dokter Merry land op. „Verder niets bijzonders met haar?" Zijn assistent schudde het hoofd. Kapitein Jones wenkte Gordon. Zij verlieten de plaats van 't mis drijf en begaven zich naar de ka piteinshut. Gordon liet zich in een der gemakkelijke stoelen vallen en wachtte af, wat de kapitein zou zeg gen. Deze koos zich een sigaar, sneed er zorgvuldig de punt af en stak ze daarna aan. „Het is een zeer onprettig voorval, Gordon", begon hij. „En het zal ons vermoe delijk veel last veroorzaken". Hij pauzeerde even en deed een lange haal aan zijn sigaar. Gordon zweeg. „Ik begrijp niets van dit geval. Het is een moord. Dat staat vast. Er moet dus een moordenaar aan boord zijn. Die moet gevonden wor den. De veiligheid van de andere passagiers eist dat. Waarom is die O'Connell echter vermoord juist hier aan boord? Is het een roof moord of moord uit haat of wraak? Het zijn allemaal vragen waarop we den. Ook deze vereniging was op haar terrein zeer actief; men orga niseerde cursussen, lezingen en ex cursies. Men liet drie zieken deel nemen aan een Lourdes-bedevaart, terwijl 9 leden zelf ook de Lourdes- bedevaart maakten. Er werd een Moederdag en een Kunstavond ge houden. De Tuinbouwvereniging telde 46 leden. Deze afdeling organiseerde .praatavonden en excursies, terwijl practische proeven werden geno men. De aanvoer op de veiling be droeg 50.0000 meer dan in 1952 en bereikte bijna de 600.000. De Landelijke Rijvereniging De Echo nam drie maal deel aan een concours en nam deel aan het groot lustrumfeest te 's Bosch. De C.A.V. Voor het bewaren van pootaardappelen in de nieuwe mo derne luchtgekoelde bewaarplaats, moest 23615.worden geïnves teerd. In totaal zijn 127105 kg. poot- aardappelen in bewaring gegeven. De omzet bedroeg 2.005.410 kg. voor een bedrag van 442.656.95. Dit is 124829 kg meer dan in 1952. De zaakvoerder was de heer C. v. Spijk Czn. De magazijnknecht C. v. Spijk Azn en Ant. Kolmans. De Boerenleenbank telde 407 le den en bereikte een omzet van 31 millioen, dit was een stijging van 4.325.000.—. De Stoomzuivelfabriek verwerk te 6889097 kg. melk met een gemid deld vetgehalte van 3,448%. Hier voor werd uitbetaald 1424183.93. Het ledental bedroeg 420. Dank zij de medewerking der veehouders der aangesloten bedrijven, zijn alle vrij van t.b.c.-reagerende dieren. In de loop van 1953 konden 996 melklijsten worden afgesloten. De ze melklijsten waren van de vier controle-verenigingen die in 't ge bied van de zuivelfabriek werken. De gemiddelde opbrengst was 4112 kg. met een gemiddeld vetgehalte van 3,477%. De Coöp. Brabanta Vee-Centrale. Geleverd werden 208 kalveren en 102 koeien voor een totaal bedrag van 131427.36. De Eiervereniging. Geleverd wer den 1.183.225 st. kippeneieren, of wel 60067 kg. Gemiddeld werd uit betaald 2,35 p. kg. Verzekeringen. Het totaal verze kerde bedrag bij de brandverzeke ring verhoogde in 1953 met 501475 en kwam daarmee op 8618.975. De vrijwillige ongevallenverzeke ring ging in de loop van 1953 met grote sprongen vooruit. In Drunen- Elshout zijn 158 personen verzekerd. Ook de ziekenhuisverzekering breidde zich uit. Bij de paardenver- zekering waren verzekerd 260 st. voor een geschatte waarde van 225.500.Er kwamen 10 sterfge vallen voor, waarvoor 6615.werd uitbetaald. De premie bedroeg 2 tot De vee verzekering bereikte in De cember een schatting, die nog nim mer bereikt was, n.l. 1276. Gemid deld waren 1241 dieren verzekerd. De Controleverenigingen deden weer hun zeer goed en nuttig werk. De K.J.-vereniging Drunen, Els hout en Omstreken telde 813 leden. Gewerkt werd met 6 stieren. In dienst zijn 3 insemiatoren en 3 re- serve-insemiatoren. Er werd deel genomen aan de fokveedag en de Centrale Stierenkeuring. Deze ver eniging heeft het goedkoopste ge werkt van alle K.J.-verenigingen in Noord-Brabant en wellicht zelfs van geheel Nederland. De Werktuigen-Coöperatie telt 60 leden en beschikt over zeer veel en goede werktuigen. Het jaarverslag besluit dan dat de huidige activiteit zal moeten blijven bestaan en nog verstevigd worden. Steeds verder worden wij, zo be sluit het jaarverslag, met onze be drijven teruggedrongen op een klei ner stukje grond. Dit brengt mee dat wij intensief deze grond zullen moeten gaan bewerken. De tuin bouw zal wellicht nog meer worden uitgebreid. Dit is mogelijk omdat de gronden hiervoor geschikt zijn en wij een goede veiling in ons mid den hebben. Van ons vraagt dit een grotere kennis van zaken. Het ver slag wijst dan op het onderwijs op tuinbouw-, vakschool- en huishoud school die 1 Sept. begint en de tal rijke cursussen door de R.K.J.B. gegeven. Het verslag besluit dan: Moge Gods zegen rusten op Uw nen. Met die hulp en Uw eendrach- werk, Uw bedrijven en Uw gezin- tig samenwerken kunnen wij met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. De voorzitter dankte de secretaris voor diens uitgebreid jaarverslag. Aan de orde was verder bestuurs verkiezing. De voorzitter, de heer C. v. Drunen, werd bij acclamatie herkozen. De heer H. Pulles, die zich niet meer herkiesbaar stelde Vanwege zijn hoge leeftijd, werd •door de voorzitter hartelijk dank ge bracht voor het werk dat deze ge durende z'n 26 jaar bestuurslidmaat schap voor de vereniging heeft ge daan. In diens plaats werd met bijna 'algemene stemmen gekozen de heer A. Pulles Hzn. Op deze vergadering werd ook Wet woord gevoerd door de Hoogeerw. Heer Deken, welke in zijn algemeen opwekkend woord wees op de betekenis van de NCB als gezins-organrsatie. Spr. vroeg speciale aandacht voor de Gezins dag welke op 4 Mei gehouden zal worden. Ook speciale aandacht vroeg de heer Rooyackers voor de Landbouwhuishoudschool welke 1 Septemeber met haar lessen begint. Spreker benadrukte dat deze school de Landbouwhuishoudschool ofwél de Plattelandhuishoudschool bedoeld «is voor alle standen. Voor de oprich ting hiervan is dan ook overleg ge pleegd met de andere standsorgani saties. De huishoudschool ten plat- telande is echter een onderafdeling van de N.C.B. en spreker hoopte dat het jaarverslag van deze afde ling even gunstig zal zijn als dat van de onderafdelingen. De technisch adviseur, de heer KamD, besprak op deze vergadering de plannen van het provinciaal be stuur, aangaande het leggen van de grote verkeersweg in onze streek. Spreker toonde zich een voorstan der van het leggen van deze weg over de spoorbaan Maakte inder tijd het Ministerie van Oorlog hier tegen bezwaar, dit bezwaar schijnt thans wegenomen. Spr. was voor stander van het leggen van deze weg over de spoorbaan, omdat deze dan veel minder cultuurgrond zou opeisen. Dat deze overwegingen niet nieuw zijn, bleek wel uit de rap porten van Ged. Staten over deze aangelegenheid. Naar aanleiding van de bezwaren die naar voren worden gebracht voor het leggen van de weg over de spoorbaan, had de heer Kamp in de laatste zitting van de Provinciale Staten verschil lende vragen gesteld. Uit een en ander blijkt evenwel dat het met het leggen van de weg nog niet veel verder is dan het maken van plannen. Voor belanghebbende boeren voor deze materie zal binnenkort een vergadering worden belegd om zich via hun eigen organisatie van het e enen ander te vergewissen. Na de mededelingen en de rond vraag, waarvan weinig gebruik ge maakt werd, sloot men deze verga dering. ra Wij leveren U op gemakkelijke betaling Hoofdstraat 08 - KAATSHEUVEL OM VROEGE AARDAPPELS TE POTEN. Wij kunnen uit voorraad leveren: Eerstelingen, BI. Eigen heimers, witte Eigenheimers. Voorgekiemd in kisten ven 10 kg. Verder elle soorten POOTAARDAPPELEN, Zaaigranen, Gras- en Klaverzaad. Orig. Ceres Groenkraag a 3,40 per kg. Hoofdstraat 41 CAPELLE (N B.) Telef. 326 voorlopig geen antwoord weten. Of zie jij soms licht?" Gordon schudde het hoofd. „We kunnen pas vaststellen of het roof moord is geweest, wanneer Mrs O'Connell al de eigendommen van wijlen haar echtgenoot heeft nage zien en iets mist. Kunnen we haar eerst niet een paar vragen stellen? Misschien weet zij iets wat licht werpt op deze zonderlinge zaak". Kapitein Jones knikte. „Dat kun nen we eerst doen. Ik zal even bel len naar het hospitaal". Hij greep de hoorn van het toestel dat voor hem stond op zijn bureau en sloeg een nummer aan. Toen de verbin ding tot stand gekomen was, vroeg hij de dienstdoende verpleegster om mrs O'Connell even bij hem te brengen. Na afloop van het gesprek wierp hij de hoorn weer op de haak, schoof in een wat gemakkelijker houding in zijn stoel en wachtte zwijgend de komst van de vrouw af. Een zacht tikje op de deur kondig de de bezoekster aan „Binnen", baste de stem van kapitein Jones. De deur werd geopend en een meisje in verpleegstersuniform kon digde op zachte toon mrs O'Connell aan. De beide officieren rezen over eind toen de vrouw binnentrad. Zij was nog gekleed in avondtoilet en scheen zich volkomen te beheersen. Gordon nam haar goed op. Zij had lang zwart haar, dat in een wrong achter in haar hals lag. De grote amandelvormige ogen keken de bei de mannen vorsend aan. Haar hou ding had een natuurlijke gratie, die nog verhoogd werd door het sobere, maar van verfijnde smaak getuigend avondtoilet, dat zij droeg. De kapi tein betuigde haar zijn deelneming en Gordon deed evenzo. Dan nodig de hij haar uit te gaan zitten en enkele vragen té beantwoorden. Ze knikte even en zette zich in een fauteuil recht tegenover de kapi tein. „Ik hoop niet dat u het ons kwa lijk neemt dat wij zo kort na dit eh,betreurenswaardig voor val er al toe overgaan u enkele vra gen te stellen. U zult echter onge twijfeld begrijpen dat het van het grootste belang is dat wij zo spoe-' dig mogelijk licht in deze zaak brengen. Allerèerst dit: Is er de laatste tijd iets gebeurd wat een eventuele reden kan zijn van dit gebeuren?" Mrs O'Connell schudde slechts even het hoofd. Ze staarde naar een bepaald punt op de wand van de hut en zo sterk was de sug gestie dat daar iets bijzonders te zien was, dat Gordon even zijn hoofd omdraaide *om te zien wat haar zo hardnekkig in die richting deed kijken. Er was echter niets bijzonders te bespeuren. De kapitein vervolgde met een nauwelijks hoorbare zucht zijn ver hoor. „Had uw man vijanden, die hem misschien naar het leven ston den? Ik bedoel dit: Ons voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat hier vermoedelijk sprake is van moord en niet van zelfmoord. Voor moord moet er een dader zijn. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze dader zich onder de vijanden van uw ehoverleden echt genoot bevindt". Weer schudde de vrouw 't hoofd. ,,Ik ken niemand onder de relaties van mijn man die een dergelijke gruweldaad zou kunnen verrichten. De aard van zijn werk bracht mee dat hij natuurlijk niet met ieder een op goede voet stond, maar dat iemand hem zou vermoorden, ge loof ik niet". „Wat waren de zaken van uw man?" Mrs O'Connell trok even haar elegante schoudertjes op. „Ik zou het heus niet weten. Ik interes seer me helemaal niet vobr derge lijke dingen. Hij sprak wel eens over een min of meer geslaagde speculatie, maar op welke wijze hij zijn zaken inrichtte, weet ik heus niet". Ze sprak nu in keurige vol zinnen, .erwijl haar blik nog steeds op dat onbestemde punt op de wand van de hut gericht bleef. Gordon, die haar scherp obser veerde, kon niet aan de indruk ont komen dat achter dat masker van volledige beheersing, zich een tem peramentvolle vrouw verschool, die zich maar met moeite in bedwang hield. Kleine, nauw waarneembare zenuwtrekjes rond de volmaakt ge vormde mond, wezen in die rich ting. Verborg zij echter iets? Met iets van ergernis over deze onbevredigende gang van zaken, vervolgde de kapitein: „U weet dus niets wat ons in de goede richting zou kunnen brengen?" „Neen". Het klonk zeer gedeci deerd en beslist. „Mag ik dan nog even uw meis jesnaam, geboortedatum en plaats?" ,>Tequita Yucat Yma was mijn naam voor mijn huwelijk". „Pardon?" vroeg de kapitein. „Tequita Yucat Yma", zei mrs O'Connell nu langzamer. Kapitein Jones schudde zijn hoofd. Wordt vervolgd,

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6