TOTALE OPRUIMING WEGENS MODERNISERING alles moet weg. Nog enkele HUIS-, SLAAP- en ZITKAMERS in onze RESTANTEN VERKOOP Dus naar F. de Roij-Fmnken, Koestraat 144, Tilburg. A NOG SLECHTS EEN PAAR DAGEN KUNT U PROFITEREN RAAMSDONK PLUIMVEE ALLES MOET WEG. U bespaart 1 OOden guldens voor het komende voorjaar. Warm pleidooi voor behoud van cultuurgrond. Subsidie voor „Vrienden van Mariënkroon" Millioenen gokkers in spanning 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 APRIL 1954 3 IN ONZE Profiteert NU NOG. Komt zien en overtuigt U. Bent U per bus of trein GRATIS Stationstaxi naar onze zaak, standplaats uitgang station. HAAST U! Levering franco. Reiskosten worden vergoed. Geen Filialen. HAAST UI Uitbreidingsplan in Haarsteeg Ondernemers van voetbalpools in Engeland vieren ondergang van hun gokbedrijven Er waren enkele punten in de agenda van de Vlijmense ge meenteraad die Vrijdagavond werd gehouden, die de gemoede ren van de vroede vaderen nogal beroerden. Dat waren met name het voorstel om de naam „Haarsteegseweg" weer tc ver anderen in „Mommersteeg" en voor wat de Haarsteegse ver tegenwoordigers betrof, het voorstel om voorbereidingen te treffen ter verwezenlijking van het uitbreidingsplan „Vlied berg". Dat was voor burgemeester van Hout aanleiding om een warm pleidooi te houden voor het behoud van de cultuurgrond in Haarsteeg. 69 woningen extra toegewezen. Het eerste punt dat strubbelin gen veroorzaakte waren de notu len, want de heer Vorstenbosch wilde geschrapt zien dat hij in de vorige vergadering zou gezegd heb ben dat een uitspraak van de recht bank was gebaseerd op gegevens van de gemeente die „vals en niet juist" waren. Men was het er ech ter niet over eens of dit al dan niet gezegd was, maar in ieder geval zou aantekening gemaakt worden van het bezwaar van de heer Vor stenbosch. De heer Van de Meeren- donk had een kleine aanvulling. Bij de ingekomen stukken was een brief van Ged. Staten, dat voor de periode 1954-'56 aan de gemeen te Vlijmen nog 60 woningen wa ren toegekend en nog 9 ter vervan ging van krotwoningen, zodat er per jaar 23 woningen meer gebouwd zouden kunnen worden, tegenover eerst 10. Begrijpelijk heerste hier over nogal tevredenheid in de raad. Het eerste voorstel van B. en W. was dat ter verhoging van het pre sentiegeld voor bijwoning van de raadsvergadering van f 4.op 6.50 en voor bijwoning van verga deringen van raadscommissies van 2.op 3.25 dit laatste tarief zou ook gelden voor de instelling van Maatschappelijke Zorg. De heer Van de Meerendonk was blij dat het initiatief van B. en W. was uitgegaan. Hij stelde echter voor tegelijkertijd te verzoeken de vergoeding voor de leden der stem- bureaux te verhogen tot 10. omdat die anders nog niet voldoen de was om loonderving te compen seren. De voorzitter voelde wel voor het idee, vooral omdat er de laatste weken mogelijkheden in die rich ting waren gebleken. En omdat ook de rest van de raad er voor voelde, zou dit verzoek worden gedaan. Bij het voorstel tot het opnieuw vaststellen van de rechtspositie-re gelingen voor het gemeenteperso- neel, merkte de heer Wijkmans op, dat volgens de reglementen B. en W. de ambtenaren aanstelden. Maar als er zich onaangename gevallen voordeden, draaide de raad er voor op. Hij stelde voor de raad ook daar maar buiten te laten. De voorzitter antwoordde dat, voorzover de mogelijkheid bestond en de wet de benoeming niet aan de raad toekende, B. en W. deze verantwoording gerust aandrufden. De heer van Overdijk was het met de heer Wijkmans eens, maar de heer Dekkers vond, dat de be voegdheid van de raad toch al niet groot was en dat hij het beetje dat hij had maar moest houden. Hier mee was de heer van Helvoirt het eens en blijkbaar ook de andere heren, want er werd besloten alles maar bij het oude te laten. De punten 4, 5 en 6 gingen zon der op- of aanmerkingen onder de hamer door. Trouwens ook 't voor stel om een subsidie van 3000 in eens toe te kennen aan de stich ting „Vrienden van Mariënkroon". Deze stichting had namelijk ten doel om ter gelegenheid van het 50-jarig verblijf in Nederland en in Vlijmen van de Cisterciënsers gel den bijeen te brengen voor uitbrei ding van het gebouwencomplex van het klooster. Evenmin had er ie mand iets op tegen om een subsidie van 100 per jaar en per leerling toe te kennen aan het R.K. Avond lyceum in Den Bosch. Mommersteeg of Odeursingel? Toen B. en W. voorstelden de naam „Haarsteegseweg" te wijzigen, in „Mommersteeg", toonde de heer van Oijen zich hogelijk verbaasd over de belangstelling voor deze weg in de laatste tijd. Indertijd wa ren de „stegen" weggewerkt en nu wilde men er blijkbaar weer mee beginnen. Als men de naam van eeuwen geleden wilde terugbren gen, dan moest ook de toestand van toen maar teruggebracht worden De heer van Bokhoven was ook niet enthousiast over het terug brengen van de benaming, maar de heer van der Ven vond „steeg" een mooie naam en herinnerde aan de nog bestaande Priemsteeg en Pa- pensteeg. Ook de voorzitter zag in „steeg" niets minderwaardigs. De kwestie tie was voorgelegd aan de rijksar chivaris en die had veel motieven voor „Mommersteeg" naar voren gebracht. Hij las ze voor. De heer Wijkmans hoopte wel dat de benaming nu voor een jaar of tien vast zou komen te staan. De heer de Vaan vertelde dat iemand had voorgesteld de weg voorlopig maar „Odeursingel" te noemen en als de riolering lag dan maar „Mommersteeg". De voorzitter evenwel vond dat daarover maar niet te veel grapjes moesten worden gemaakt, want de riolering was een groot probleem, dat hij in nationaal en zelfs inter nationaal verband zag. De heer van Oijen vond het niet zo erg dat er grapjes over gemaakt werden. Dat kwam „omdat we ie dere keer onze neus stoten". Vijf jaar geleden, toen hij in de raad kwam, waren er grote plannen ge maakt, maar sindsdien had hij er niets meer van gehoord. Daar bracht de voorzitter met kracht tegen in, dat het plan klaar lag, op een punt na de afvoer. Als die gevonden was, kon het be- stedingsklaar gemaakt worden. De heer van Oijen was nog maar bang dat er uitstel zou komen en betoogde dat de kosten over 10 a 15 jaar anderhalf millioen had de voorzitter gezegd niet minder zouden zijn, terwijl de toestand on houdbaar was. Maar de voorzitter betoogde met klem, dat het niet zo lang zou duren. De heer van Bokhoven bracht de zaak weer in het rechte spoor door op te merken dat hij niet goed be greep, waarom de naam nu weer veranderd moest worden. De heer van de Meerendonk daar entegen begreep de heer van Oijen niet. Hij meende dat Haarsteegse weg en Haarsteegsestraat een doorn in het oog van alle Haarstegenaars waren. Ze werkten bovendien ver warrend. Die verwarring was volgens de heer van Oijen echter ondertussen in Haarsteeg overgegaan en daar om deed hij het voorstel de naam „Haarsteegseweg" te handhaven. Hij werd gesteund door de heren van Bokhoven en de Vaan. Eerst werd het voorstel van B. en W. als het verststrekkende in stemming gebracht en omdat dit werd aange nomen, kwam het andere niet meer op de proppen. De stemmenverhou ding was 9 tegen 4, de laatste van de heren van Bokhoven, Dekkers, de Vaan en van Oijen. Haarsteeg wil woningen. Bij het voorstel om voorbereidin gen te treffen ter verwezenlijking van het uitbreidingsplan „Vlied berg", lichtte de voorzitter toe dat het hier ging om onderhandelingen tot aankoop of onteigening van 135 percelen van pl.m. 70 eigenaars, dat er toegangswegen in waren opge nomen en dat er voor 5 a 10 jaar bouwterrein door verkregen zou worden. De heer van Bokhoven zag in de inschakeling van een rechtskundig toegerust bureau een stok achter de deur. De voorzitter antwoordde dat zo'n bureau noodzakelijk was om dat het niet gemakkelijk was met 70 eigenaren te onderhandelen, ^waartegenover de heer van Bok- jhoven meende, dat het gemakkelijk zou zijn als aan de boeren een goe de vergoeding zou worden gegeven. De heer de Vaan verklaarde zon der meer dat hij niet kon instem men met het voorstel van B. en W., omdat bij het uitbreidingsplan ook Haarsteeg betrokken was. Hij kon de Haarsteegse mensen niet dwin gen daarheen te gaan, want er was plaats in Haarsteeg. In een uitvoerige uiteenzetting bracht de voorzitter daar tegen in, dat de ekonomische schade in het uitbreidingsplan „Vliedberg" het minst was en dan moesten er geen goede cultuurgronden in Haarsteeg onteigend worden. De bevolking van Haarsteeg was het best gediend met geen cultuurgrond te ontne men aan jonge boeren en tuinders. Hij was er trouwens tegen rekening te houden met parochiële grenzen. De welvaart in Haarsteeg lag niet in 8 a 9 woningen, integendeel. Men moest 25 a 50 jaar vooruitzien. Bo vendien, zei hij, probeer eens grond te krijgen voor een zesklassige school die in Haarsteeg gebouwd kan worden. De heer van de Meerendonk be kende vol bewondering na dit plei dooi dat hij de voorzitter nog nooit zo een vergadering had horen lei den. Zelfs de heer van Oijen kon het schitterende pleidooi voor de land bouwende bevolkiijg waarderen. Maar er was in Haarsteeg toch ook nog wel plaats voor 8 a 9 woningen, want er waren ook nog neringdoen den. Langzamerhand kwamen de par tijen bij elkaar, want de voorzitter zei dat, als er grond was te krijgen, B. en W. niet zouden zeggen daar mogen geen woningen komen. De heer van Oijen verzekerde dat Haarsteeg geen uitbreidingsplan - wilde, want dat lag prachtig, maar 10 a 15 woningen, die de voorzitter graag toezegde als er mogelijkheid was. Hiertegenover stelde dé heer van Oijen, dat de grond voor de school er zou komen. Toen waren blijkbaar alle par tijen tevreden, want zonder hoof delijke stemming werd het voorstel van B en W. aangenomen. De laatste drie punten boden geen zwarigheid meer en werden zonder meer aangenomen. Bleef allen de rondvraag nog over. De heer Samuels merkte op, dat de Haarsteegse kinderen voor het inenten nog steeds naar Vlij men moesten ondanks vroegere be loften. De voorzitter zou zijn aan dacht daaraan besteden. De heer Wijkmans wilde weten hoe het kwam dat er nog vorderin gen van schoolgeld over 1948 in omloop waren. Dat was volgens de voorzitter een gevolg van het feit dat de achterstand over verschil lende jaren was uitgestreken, om dat anders de belasting te zwaar zou zijn. Voorts vroeg de heer Wijkmans hoe het stond met de oplossing van de kwestie Van Vught. Daarop ant woordde de voorzitter dat er twee tegenstrijdige rapporten over de betrokkene vertrouwelijk voor de raad ter inzage lagen. De heer van Oijen informeerde hoe het stond met de zwembad kwestie, maar daar kon de voorzit ter deze vergadering nog niet op ingaan. Hij zegde toe voor de vol gende. De heer Vorstenbosch vroeg be halve de harmonieën (niet een en kele zoals onlangs foutief is gepu bliceerd) ook de zangverenigingen van de kiosk gebruik te laten ma ken. De voorzitter zei dat de kiosk waarschijnlijk half Mei afgeleverd zou worden. Het was de bedoeling de drie corpsen te laten optreden met de opening, waarschijnlijk op 29 Mei. Als er dan nog zang bij kwam, was hij bang dat het wel wat veel van het goede zou worden. B. en W. zouden overigens nog na dere voorstellen doen aan de raad; zo was er gedacht aan een commis sie van beheer. B. en W. stonden trouwens open voor goede sugges ties. De heer van Helvoirt had gehoord dat er drie gemeente-arbeiders wa ren aangesteld, maar hii vond dat er harder een voorwerker nodig was om leiding te geven. Daar was de voorzitter het mee eens en hij hoopte dat de moeilijkheid binnen het uur zou zijn opgelost. Daarmee was de openbare verga dering ten einde en toen kwam ir. Van der Linden voor de raadsleden praten over de gasvoorziening. Ook voor de geheime vergadering stond blijkbaar nog het een en ander op het programma. Zullen de voetbalpools in Engeland langzaam maar zeker gaan verdwijnen? Dit is een vraag welke thans de Engel sen bezig houdt. Aanleiding om aan het er bestaan in Egeland 34 van deze ondernemingen gerezen zijn. Men zou kunnen denken, dat de afgevaardigden bezwaren hebben tegen het kansspel- voortbestaan van deze ondernemingen element dat in de v^tbalpools ^schudt, voor goklustigen te twijfelen, vormt een wetsontwerp dat dezer dagen in het La gerhuis is ingediend. Wordt het in dit ontwerp bepaalde tot wet dan zullen de voetbalpools gedwongen zijn iedere week een overzicht te publiceren van inkom sten en uitgaven. Zo op het eerste ge- Maar daarover gaat het niet. Waar het wel om gaat is een wetsontwerp, inge diend door de labourafgevaardiged Ered Mulley en dat niets meer of minder in houdt, dan een voorschrift volgens het welk de voetbalpoolondernemingen ver plicht zullen worden, iedere week een zicht houdt een dergelijke bepaling geen j overzicht te publiceren van hun inkom- [>ton nn mtrimran I io tr/\nfho nrv-> nrnom gevaar in voor het bestaan van de voet balpools. De maatschappijen die zich met deze gokpartijen bezig houden, denken er echter anders over. Komt deze wet er door, zo oordelen zij, dan zal er wel een of andere bepaling op, volgen, waar bij het organiseren van voetbalpools ge heel overbodig wordt. Niet de sport, maar het gokken. De Engelse voetbalpools genieten we- kelijks de interesse van millioenen Brit- ten. Met een hartstocht alsof hun leven er van afhangt, zetten die talloze En gelsen zich iedere week weer aan het invullen van het formulier van een of andere voetbalpool. Nu zijn het beslist niet allemaal mensen, die alles van voet bal afweten, die aan deze gokwedstrijden deelnemen. Integendeel. Er kan rustig worden aangenomen dat een groot deel van de mededingers in een voetbalpool, alleen maar bijzonder goklustig is en weinig of geen interesse heeft voor de voetbalsport. Voor de sportieve presta ties van de clubs hebben deze lieden totaal geen interesse. Bij hen gaat het er alleen maar om of de uitslagen van de wedstrijden geheel of grotendeels over eenstemmen met hun vermoedens, geno teerd op het formulier van de voetbal pool. En hebben de gokkers eens goed geraden, dan maken ze kans niet op zo maar een prijsje, maar op een bom dui ten. Reeds verscheidene gokkers in een voetbalpool hebben zo'n prijs in de wacht weten te slepen en zagen zich daarmede in een klap tot gefortuneerde lieden gemaakt. Kolossale prijzen. Bij de voetbalpools welke iedere week draaien, zijn er steeds een dikke 15 mil lioen Engelsen die er een inzetje aan wagen. Om met een pool mee te spelen moet een formulier ingevuld worden, waarop naast verschillende tabellen de competitiewedstrijden vermeld zijn. De meeste ondernemingen welke zich met dit gokbedrijf bezig houden, hebben ver schillende voetbalpools. De mogelijkheid bestaat om mee te spelen met een hele serie wedstrijden, terwijl daarnaast tegen een lager tarief gegokt kan worden op de uitslag van slechts enkele ontmoetin gen. Natuurlijk wordt bij het inzetten op 'een groot aantal wedstrijden de kans op een prijs geringer. 'Maar daar staat te genover dat de prijzen bij zo'n pool aan merkelijk hoger zijn, dan bij het gokken op slechts enkele wedstrijden. De hoog ste prijs welke gewonnen kan worden is 75.0ÖÖ pond. Naast dit lieve sommetje loven de meeste voetbalpools ook nog 2 e, 3e en 4e en kleinere prijzen uit, wel ke uiteenlopen van een paar honderd pond tot enkele shillings. De totale in zet bepaalt iedere week de grootte van de prijzen. Voor de meeste Engelsen die meedoen aan een voetbalpool, is dit gokken niet een spel maar een kwestie van geldbelegging met speculatie. Welis waar zijn de kanusen voor een gunstige speculatie vaak uitermate klein, maar vasthoudend als de Britten zijn geloven zij vast wel eens aan bod te komen bij het in de wacht slepen van een grote prijs, als iedere week een paar shillings gewaagd worden. Kansberekening uitgesloten. In vele Engelse gezinnen buigen zich op Woensdag- of Donderdagavond de hoofden over de invulformulieren van de voetbalpools. Het gaat er dan niet om precies aan te geven met hoeveel doel punten de clubs zullen winnen: het is voldoende om aan te geven welke club bij een wedstrijd zal winnen of dat het niet verder komt dan gelijk spel. Na tuurlijk zijn er lieden die denken, dat er vast wel een prijsje in het verschiet is als er ingewikkelde berekeningen worden gemaakt over de kansen van de diverse clubs. Helaas hebben deze rekenaars de praktijk van het vallen van de prijzen tegen zich, want de meeste grote prij zen zijn steeds toegevallen aan mensen, die geen enkele berekening bezigden voor hun prognose. Er zijn zelfs ver scheidene lieden die aan de voetbalpools een aanzienlijk vermogen verdienden, door iedere week precies dezelfde serie voorspellingen te noteren, ongeacht de clubs waar ze betrekking op hadden. Het Lagerhuis en de voetbalpools. Wat zijn nu de bezwaren welke in het Lagerhuis tegen deze gokmaatschappijen sten en uitgaven. De voetbalpoolorgani satoren zien in deze poging tot dwang van openbaarheid bij iedere ronde, een wantrouwen tegen hun beheer. Fred Mulley heeft dit wetsontwerp echter niet willen hanteren als een motie van wan trouwen tegen de voetbalpoolonderne mers, maar meer als een eis om te vol doen aan de verplichtingen welke de voetbalpoolondernemingen volgens hem hebben, om de millioenen gokkers te la ten zien, wat er met hun geld gedaan wordt. Nu verkeren de goklustigen daar over niet in volslagen onbekendheid. Nog onlangs maakten de voetbalpools bekend, dat van de inkomsten 50 in de prijzen gaat zitten, 15 verdwijnt in de onkos ten, 30 is voor de fiscus, zodat een winst overblijft van 5 De onderne mers van de voetbalpools zeggen dat het niet billijk is van hen te eisen iedere week inkomsten en uitgaven van htm bedrijven publiek te maken. Behalve veel werk zou dit ook veel geld kosten. Boven dien kan de Engelse regering evenmin als welke handelsonderneming ook de maatschappijen die voetbalpools exploiteren, dwingen, iedere week hun bedrijfsresultaten openbaar te maken. Daar zit natuurlijk een grond van waar heid in. Om reeds bij voorbaat het wets ontwerp geen kans te geven hebben de voetbalpools zich met een soort van stembiljet tot hun klanten gewend, waar in deze te kennen kunnen geven of zij iets voelen voor het wetsontwerp en of zij tevreden zijn met het gevoerde be leid van de voetbalpoolondernemingen. Alle Engelsen, die op gokken belust zijn, wachten thans in spanning af, wat de uitwerking van dit particuliere referen dum zal zijn op de leden van het Lager huis. Extra bouwvolume van 25 woningen. Het Wit-Gele Kruis krijgt wijkgebouw. Onder voorzitterschap van loco- burgemeester Nollen kwam de raad der gemeente Raamsdonk Zaterdag avond half 8 bijeen. De voorz. sprak over burgemeester Prinssen, die reeds geruime tijd ongesteld is en in het St. Theresia-ziekenhuis al hier verpleegd wordt. Enige voor uitgang in de ziekte van Raams- donks eerste burger is thans te be speuren. In zijn laatste nieuwjaars rede sprak burgemeester Prinssen nog over de vooruitgang der ge meente en zijn toekomstplannen. De loco-burgemeester haalde een citaat aan uit deze rede: De mens wikt, maar God beschikt. Zo is ook het geval met burgemeester' Prins sen. We moeten ons allen er bij neerleggen, maar we hopen slechts op een spoedige beterschap. Verder deelde de voorzitter mee dat twee aanvullende toewijzingen zijn toegekend: 6 woningen als ex tra volume en 19 voor krot-oprui mingen voor de eerste 3 volgende jaren. De rest van de ingekomen stuk ken en mededelingen werd voor kennisgeving aangenomen. Een voorschot voor het jaar 1954 werd verleend aan de bijzondere la gere scholen, aan de Meisjes-u.l.o. voor het vakonderwijs in nuttige handwerken en handelskennis, en aan de Ned. Herv. school voor L.O. en U.L.O. voor het vakonderwijs in nuttige handwerken. De raad besliste afwijzend over 't verzoek van de Ned. Herv. U.L.O.- school om vergoeding voor een vak onderwijzeres Frans, over Oct. en November 1953. Het gymnastieklo kaal kreeg een crediet van 12500.- voor de eerste inrichting er van. De gemeenschappelijke regeling voor schoolartsendienst District Oosterhout onderging een eerste wijziging. Dit district omvat een 7- tal gemeenten.- Een 5-tal woningen werden met één hamerslag van de voorzitter on bewoonbaar verklaard, n.l. Prins Hendrikstraat 53, Kartuizerstraat 67, Oude Groenstraat 14 en 15, bene vens Oude Groenstraat 12, welke resp.' toebehoren aan A. Verduijn, C. P. de Borst, A. Ilmer (Antwer pen) C. Mulders; deze zijn onmid dellijk met ingang van heden onbe woonbaar verklaard, 't Pand Oude Groenstraat 12, dat eveneens eigen dom is van A. Ilmer uit Antwerpen, met een tijdslimiet van 6 maanden. De gemeente verleende een aan vullende garantie-bijdrage ter dek king van verliezen op credieten met ingang van 1 Jan. 1954 ter grootte van 60% van het verlies en maxi mum 3 ct. per inwoner. Aan het Wit-Gele Kruis alhier zal grond worden verkocht, name lijk 1060 m2 tegen 5.50 per m2, to taal 5830.Het wijkgebouw, waar al jaren een grote behoefte aan is, zal gebouwd worden op deze grond, welke ligt in de Boterpolder aan het eind Rembrandtlaan-Ruben- straat. Verder zal de gemeente borg blijven voor de geldlening van 63000.—. De woning Grote Kerkstraat 10, met erf van Th. A. Vermeeren-de Bruyn uit Dordrecht, groot 154 m2, zal voor 1000.worden overgeno men. De reconstructie van een straat op Sandoel nabij de Noorse wonin gen zal 8900 moeten kosten. De kruispunten Oranjestraat Beatrixlaan en BeatrixlaanJulia- nalaan zullen voorrangskruisingen worden met voorrangen aan 't ver keer op Beatrixlaan en Julianalaan. De rekeningen van keuringsdienst van vee en vlees, de gemeente en van Maatschappelijk Hulpbetoon werden door de commissie Roden burg, v. Woerden en Verschuren in orde bevonden. De Oranje-verenigingen in Raams- donksveer en Raamsdonk(dorp) ontvingen een subsidie van resp. ƒ100 en 35. Wegens de stijgende kosten wordt dit verhoogd tot 4 ct. per inwoner. Met de rondvraag zag de heer Verschuren de Kartuizerstr. gaarne verbeterd en vroeg om politie-toe- zicht over het fietsen op trottoirs. De heer v. Woerden stelde voor om in de Prins Hendrikstraat één richtingsverkeer te maken, doch de plannen voor dit punt zijn in be handeling, aldus de voorzitter. De heer Bergé vroeg hoe het was met de huurverhoging; in een ge meente 2e klasse was de verhoging toch te bar. Hier is reeds aan ge werkt. Hierna volgde sluiting. De tijd van broedse kippen be gint. Om een hen voor broeden te gebruiken, moet ze volkomen ge zond zijn, goed wijde ogen, uitpui lende droge neusgaten hebben, volkomen luisvrij zijn, alsook geen spoor van kalkbenen hebben. Nooit de benen van een broed- hen met olie of vet behande len, desnoods wel met spiritus. In ieder geval moet alles droog en zuiver zijn voordat de echte broed- eieren er onder gelegd worden. Een paar dagen op kunsteieren zitten, doet geen nadeel aan het resultaat. De heer K. te Utrecht. Uw hennen leggen veel te wei nig. Het dubbele aantal zou nor maal zijn. Is Uw ren wel geheel droog? Wel goed beschermd, want winterleg in een koude omgeving komt maar zelden voor. Over het voeder heb ik U reeds ingelicht. Zorg voor aangename droge nqst- bakken met lekker fris hooi en een schoon lokei. Elke dag het nacht hok uil mesten en de renbodem zo mul en los en zandig als maar kan. Stoot oude voegkalk fijn, vermeng die met gemalen schelpen en wat houtskool. Yoer vooral veel groen in deze tijd, b.v. boerekool. Mevr. W. J. te Zutphen. De onderkleur der Reds mag geen vaal, geen grijs en ook geen wit vertonen. Veel wit in de oren is een ernstige fout. De kleur van dc hals is dieprood met een wei- nigje zwart aan het einde der hals veren. Vaak hebben de dieren een veel te zwarte kraag. De heer H. J. B. te Dieren W. Wyandottes (of beter gezegd alle soorten van Wyandottes) zijn zeer kalme kippen, die men in een tuin gemakkelijk kan houden, om dat ze toch niet over de heg heen- vliegen. Mocht er een enkele bij wezen die de allures van de lichte rassen aanneemt, dan kunt u die nog altijd een vleugelklem aan doen. De stam, waar u de broed- eieren wilt halen, garandeer ik als zeer prima. KIPPENVRIEND.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3