I I If i VSCLALWTR OCEAANLIEFDE u i m. immmm I FEESTELIJKE HERDENKING 50-JARIG BESTAAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 APRIL 1954 u li j I J a a GROENE KRUIS TE SPRAMG-CAPELLE Jaarvergadering „St. Willibrordus Cetij van MJ, JPANDERHOOG id I i t I I I I i x i i i i i i i i I I I i I I I 3 i i a a a a a i i 3 a a I a a i f a 13 a a a a i x 5 a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a In de voor deze gelegenheid stemmig versierde zaal van de Chr. Volksbond te Sprang, die geheel gevuld was met genodigden en leden met hun huisgenoten, hield de Vereniging „Het Groene Kruis" voor Sprang-Capel le e.o„ j.l. Donderdagavond de eerste van een drietal feestelijke samenkomsten, ter viering van haar gou den jubileum. De eerste vergadering droeg een meer officieel ka rakter. De voorzitter hield een enthousiaste openingsrede, de secre taris gaf een interessant overzicht over de afgelopen halve eeuw, terwijl door verschillende sprekers namens diverse instanties zeer waarderende woorden en goede wensen werden uitgesproken en door een comité van actie de vereniging een feestgeschenk tot een bedrag* van ruim f 1100.werd aangeboden. Het Kruis als teken van de grootste liefde die ooit heeft bestaam, symbool der vereniging. Naast de dames en heren van het be stuur waren tegenwoordig vertegenwoor digers van diverse instanties, als: de Provinciale Vereniging, het gemeentebe stuur van Sprang-Capelle, het Kraam- centrum, de afdelingen .Waalwijk en Waspik, de diaconieën van de diverse kerken uit de gemeente, de plaatselijke voetbalverenigingen, de Postduivenver enigingen, de muziekgezelschappen, als mede het comité van actie tot aanbieding van een feestgeschenk, enz. enz. De feestvergadering stond onder lei ding van de voorzitter der Groene Kruis vereniging, de edelachtbare 'heer burge meester A. Smit, die het in zijn openings rede een eer en een voorrrecht noemde de aanwezigen op dit festijn van goud een hartelijk welkom te mogen toeroepen. Het bestuur had terecht gemeend het feit dat de vereniging 50 jaar bestaat op enigszins feestelijke en luisterrlijke wijze te moeten herdenken. Immers, 50 jaar lang heeft de Vereniging getracht in het lot der lijdende dorpsgenoten verzachting te brengen, het gezondheidspeil op te voeren, de hygiëne te bevorderen, de t.b.c. te bestrijden, de zuigelingen- en kleuterzorg een zo hoog mogelijk effect te doen bereiken, de zieken te verzor gen door het aanstellen van wijkver pleegsters, kortom, om licht in donker heid, levensvreugd in levenssmart, hoop in wanhoop en genezing bij ziekte te brengen. De voorzitter brengt hulde aan de na gedachtenis van hen die het initiatief na men om met dit zegenrijk werk te be ginnen hij noemt de namen der oprich ters en merkt daarbij op dat ook 50 jaar geleden angstvallig werd gewaakt dat elk deel der gemeente niet alleeen in het bestuur vertegenwoordigd was, doch ook werd afgewogen of die verdeling .wel zuiver en juist was. Op dat punt is onze gemeente altijd zeer zuiver geweest en in dat opzicht is er in die vijftig jaar niets veranderd. Verdër ridht de voorzitter een speciaal woord van welkom tot de genodigden en zegt dat het voor het bestuur een reden van grote voldoening en erkentelijkheid is dat zij aan de uitnodiging om deze avond bij te wonen gevolg hebben ge geven. Moge, aldus de voorzitter, deze avond er toe bijdragen om de band die ons bindt te versterken en het kruis dat ons verenigt tot een bezielend ideaal te maken. Zich tot de leden richtend, kon de voorzitter mededelen dat het ledental, mede als gevolg van de actie der wijk raden in de laatste weken, thans tot 1230 is gestegen. Een speciaal woord van welkom richt de voorzitter voorts tot de dames en he ren leden van de Mandolineclub A Tem po, van de Reciteerclub Gezelligheid en van de Zangvereniging 't Rozeknopje, die deze avond hun medewerking aan de feestvergadering verlenen. Alle wijkver pleegsters die in de afgelopen 50 jaar hun krachten aan het practische werk van het Groene Kruis gaven, betuigt de voor zitter zijn erkentelijkheid. Tot slot van zijn openingsrede wijst de Voorzitter er op dat een kruis het symbool der vereniging was. Een kruis, teken van smart en ellende, in tientallen uitdrukkingen in onze taal tot uitdruk king gebracht een kruis, een teken van vloek en schuld, van dood en graf; vreemd zulk een embleem tot teken van een vereniging te kiezen. Vreemd, maar misschien toch ook niet, want het kruis spreekt ook van offer, van hoop, van het wegcijferen van zichzelf, van de grootste liefde die ooit heeft bestaan. Door de verdienste van dit kruis, van dit offer, krijgt juist het woord kruis nog een an dere betekenis, het wordt een ere-teken. Laat ons dat symbool vasthouden, aldus de voorzitter en daarin kracht vinden om het Kruiswerk voort te zetten. Ook voor het Groene Kruiswerk is het woord van toepassing Zo zijn dan nodig en blijven: geloof, hoop en liefde, en ook voor dit werk geldt dat de liefde de meeste is. Vervolgens geeft de secretaris der ver eniging, wethouder J. [Waverijn, een ver slag over de afgelopen 50 jaren, waarin hij op de hem eigen manier de oprichting schetst van de eerste Groene Kruisver eniging in den lande (te Lange Ruige- weide), daarbij constaterende dat het zo ook onder leiding van Dr. Vermeulen voor 50 jaar in 'Sprang-Capelle gegaan is. Hij schildert in welgekozen woorden het ontstaan der afdeling en de groei in de eerste jaren, en ook de latere neer gang, tot op heden. Met een opwekking zich allen te geven voor het werk van het Groene Kruis, besluit de secretaris zijn keurig en interessant verslag, waar voor de voorzitter hem terecht dankt. De voorzitter doet dan enkele mede delingen: van de Inspecteur der Volks gezondheid was een schriftelijke felici tatie binnengekomen; van het Groene Kruis te 's-Gravenmoer ontving men een felicitatietelegram, terwijl eveneens schrif telijke felicitaties werden ontvangen van de vroegere secretarissen d»« vereniging de heren de Visser en van den Bos. Van de afd. Waalwijk van het Groene Kruis en van de Chr. Besturenbond Sprang- Capelle waren bloemen aangeboden. Verder werden door de voorzitter nog verwelkomd Dr. Beierman, voorzitter van de Prov. Ver. en Dr. Verster, schoolarts, die intussen ter vergadering waren geko men. Nadat de Mandolineclub A Tempo onder leiding van directeur van lersel enkele nummertjes had ten beste gege ven, vroegen een drietal verpleegsters de aandacht, die op leuke wijze het werk van het Groene Kruis, speciaal de wijk verpleging, naar voren brachten. Achtereenvolgens werd dan het woord gevoerd door Dr. Beierman, voorzittei van de Prov. Ver.; de heer A. Ros na mens het gemeentebestuur van Sprang- Capelle; Dr. Kuit, voorzitter van de Prov. Ver. voor TBC-bestrijding; de heer Muis namens de afdeling Waalwijk; deze heren complimenteerden de Sprang-Ca- pelse afdeling met haar gouden jubileum er. boden de beste wensen voor de toe komst aan. Nadat de voorzitter de di verse sprekers had dank gebracht, ver kreeg de voorzitter van het feestcomité de heer A. H. Kerst het woord, die na een hartelijke felicitatie, de voorzitter een bedrag van ruim 1100 gulden over handigde, als resultaat van een oliebol len-actie, welk bedrag door de voorzitter onder dank voor het vele werk door het comité verricht, werd aanvaard en waar voor het comité een warm applaus van de zaal mocht incasseren. Het ligt in de bedoeling van het bestuur dit bedrag (aangevuld met een gift van f 100 van de Ned. Herv. diaconie te Sprang, die eveneens aan de voorzitter was aange- boden, en met de opbrengst van de ge houden duivenvluchten en voetbalwed strijden, waardoor het totaal bedrag pl.m. f1500.-- bedraagt) te besteden voor de aankoop Van een zuurstofapparaat. Nadat de afgevaardigde van de afd. Waspik en dhr. Kruiff namens de Geref. Kerk van Vrijhoeve-Capelle hun felicita ties hadden vertolkt en in een pauze thee met koek was gepresenteerd, werd door „Gezelligheid" een toneelschets opge voerd, getiteld „Waar het Groene Kruis verbetering bracht". Dit schetsje, waarin zowel de zieken verpleging, de zuigelingenzorg, als de t.b.c.-bestrijding op duidelijke wijze werd voor ogen gesteld, werd door de dames Rosenbrand, Versteeg, Braspenning en v. d. Kolk en de heren Haverhals en Hamers op zeer te loven wijze gespeeld en de dames en heren genoten van de zaal zeer veel dank. De dames Rijken en Sprangers en de he ren Kommers, Molegraaf, Heurter en Vos, van de Zangver. 't Rozeknopje te Capelle, voerden de toneelschets „Een knap stel" op, dat op niet minder keu rige wijze werd opgevoerd en door de zaal buitengewoon werd gewaardeerd. A Tempo besloot de avond met enkele populaire muziek met zang nummertjes, waarna de voorzitter in zijn dankwoord namens allen hartelijk dank bracht aan allen die deze avond zich zo belangeloos hadden gegeven om de feestvergadering te doen slagen. Dit dankwoord-werd met luid applaus onderstreept. Met het zingen van het Wilhelmus werd de feestvergadering, toen het mid dernachtelijk uur reeds gepasseerd was, beëindigd. De eerste feestelijke herdenkingssamen komst mag zeker bijzonder geslaagd he ten; een woord van dank aan de mede werkende gezelschappen mag hier zeker niet achterwege blijven. Vrijdagavond had de tweede samen komst plaats, die eveneens een keurig verloop had. De derde en laatste bijeen komst vindt heden Maandagavond plaats. RONDE VAN NEDERLAND. Vjjf Nederlandse ploegen. Fransen en Duitsers ook gekozen. Belgische ploeg nog niet bekend. Kopmannen: Schulte, Wagt- mans, Van Est, G. Voorting en Van Breenen. De licentie-houdster van de Ronde van Nederland de N.V. Iïfor deelt mede, dat definitief 8 ploe gen zullen starten in de Ronde van Nederland 1954, t.w. vijf Neder landse, één Belgische, één Franse en één Duitse ploeg. De technische commissie heefi de ploegen als volgt samengesteld: Nederland A: G. Schulte Den Bosch); H. Dekkers (Eindhoven); J. Plantaz (Eindhoven); J. v. Osta (Fijnaart)-; J. Fooy (Maastricht) F. Paas (Munster-Geleen)A. van Elderen (Eindhoven). Ploegleider: J. van der Heiden. Nederland B: W. Wagtmans (Bre da); J. Lambrichs (Bunde)G. Paymans (Tilburg); N. Koch uit Utrecht; H. Gelissen (Beek, Lim burg); H. Stevens (Elsloo); M. Brinkman (Rotterdam). Ploeglei der P. van der Horst. Nederland C: W. van Est (St. Willebrord); J. Janssen (Elsloo); H. Faanhof (Amsterdam); N. van Est (Fijnaart); A. Guns (Putte N. Br.); T. van Oers (Langeweg); .1. Maenen (Valkenswaard). Ploeglei der: K. Buchli. Nederland I): G. Vooriing (Roo sendaal); P. Haan, Mechelen Lim burg); P. van As (Roosendaal); C. Bakker (Zaandam); B. Schelljin- gerhoudt (Zaandam); P. van Roon (Haarlem); F. van Sambeek (Val- keswaard). "Ploegleider: F. Slaats. Nederland E: II. van Breenen (Amsterdam); H. Smits (Amster dam); P. Willekes (Amsterdam); \V. Halleder (Amsterdam); A. Don der (Amsterdam); C. V'illevèen (Amsterdam); ,1. Lagrauw (Amster dam). Ploegleider:: W. van Oest. Frankrijk: A. Lazarides; I-. La- zarides; .1. Groussard; B. Modcnse; D. Raux; J. Erussard; F. Bois. Ploegleider: René Arliguie. Duitsland: H. Miiller; H. Preis- keit; P. Schulte; F. Siefert; H. Schwarzenberg; G. O'.te; P. Valent. Ploegleider: Kanters. Daar de officiële samenstelling van de Belgische ploeg nog niet is ontvangen, zal ze pas later worden bekend gemaakt. 13 JUBILARISSEN GEHULDIGD. Zaterdagavond vergaderde in de bovenzaal van „De Gecroonde Leersse" de afdeling Waalwijk van de Nederlandse Katholieke Bond Bond van Werknemers in Indus triële Bedrijven „St. Willibrordus". Een vijftigtal leden toonden belang stelling. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer A. H. v. Seters, op dat 1953 een belangrijk jaar was geweest, speciaal in verband met de P.B.O. Men was nu bezig met het invoeren van ondernemingsraden. Met betrekking tot de loonpolitiek vroeg hij zich af of het geen tijd werd voor vrije loonvorming. De wachtgeld- en werkloosheidsverze kering was haar kinderziekten nu te boven en had daarvoor een gun stige tijd gehad om dat de werkge legenheidssituatie vrij goed was. Ook door de afdeling was veel werk verzet en er was veel bereikt voor de werknemers in industriële bedrijven. De voorzitter sprak de hoop uit dat de vakorganisatie in ledental zou groeien, wat hij vooral belangrijk achtte in verband met de invoering van de P.B.O. JAARVERSLAGEN. De secretaris-penningmeester, de heer Koedijk, bracht vervolgens zijn jaarverslagen uit. In het algemeen memoreerde hij de naamsverandering van de bond, waarin hij de vooruitgang van de positie van de arbeiders weerspie geld zag. Voorts prees hij de Slem en noemde hij de watersnood. De verbetering in de schoenin dustrie, in 1952 begonnen, had zich volgens het verslag in 1953 voort gezet. De C.A.O., die in 1952 was beëindigd, was, zij het na strubbe lingen, hersteld en voor 1954 was een technische wijziging bereikt. Voorts herinnerde de secretaris aan de compensatie voor de huurverho ging en het ongedaan maken van 't consumptie-offer en al wat zich daaromheen heeft afgespeeld. Ook vermeldde hij met voldoening de inwerkingtreding van het pensioen fonds. De ontwikkeling in de lederindus trie was rustiger geweest dan die in de schoenindustrie. De secretaris vermeldde onder meer de premie- vrije pensioenregeling. In de iederwarenindustrie was overeenstemming bereikt over de C.A.O., die echter nog niet was goedgekeurd, omdat er bezwaar was bij de looncommissie in de Stichting van de Arbeid. Met te leurstelling werd geconstateerd dat er nog te weinig georganiseerden in deze branche waren. Ook in het jaarverslag werd ver meld dat er een begin was gemaakt met de invoering der ondernemings raden, die nu in vier fabrieken wa ren ingesteld. Wel was er gebrek aan geschikte candidaten en daar om werd er met nadruk om meer belangstelling voor deze zaken ge vraagd en werd er aangespoord zich te ontwikkelen. Het ledental liep terug van 510 tot 499. Dertien leden hadden be dankt en 20 nieuwe hadden zich aangemeld. Voor wat de ledenwer ving betrof, vroeg de secretaris om meer belangstelling van de vrou wen en van de ouders voor de or ganisatie. Hij besloot zijn uitge breid verslag met dankwoorden. Uit het financiëel verslag bleek dat er een voordelig saldo was van 4.55. De voorzitter wees in een na woord nog eens op het belang van de ondernemingsraden, vooral ter bevordering van een goede geest in het bedrijf. In plaats van de aftredende heer Van de Velden werd in de controle commissie benoemd de heer De Pef- fer. Van de bestuursleden waren af tredend de heren Verhelst en Koe dijk. Omdat er geen candidaten wa ren binnengekomen, werden ze zon der meer herbenoemd. HULDIGING JUBILARISSEN. Nadat er een consumptie door het bestuur was aangeboden, sprak het hoofdbestuurslid, de heer Buykx. Hij releveerde de diverse sociale wetten sinds 1909, vooral de sociale maatregelen van minister Aalberse. Hij merkte op, dat men het tegen woordig nog al eens deed voorko men alsof die van één partij kwa men, maar de geschiedenis leerde anders. I De heer Buykx deelde verder mee dat met ingang van Juli a.s. een nieuw ontslagrecht van kracht zou worden op basis van het aantal dienstjaren. Hiermee en met de eerder ge noemde maatregelen toonde hij aan de enorme betekenis van de vak organisaties, die deze sociale maat regelen mede hadden bewerkstel ligd. Hij spoorde aan, als er critiek was, deze te uiten op de vergade ringen en niet daarbuiten. De doel stelling van de organisatie was groots en allen moesten daaraan hun medewerking verlenen. Aan de pioniers die de jubilaris sen waren, kwam alle eer toe. Na mens het hoofdbestuur dankte de heer Buykx hen allen voor wat ze hadden gedaan. Hij kon wel geen diploma's uitreiken omdat 't wach ten was op 'n nieuw ontwerp, maar 'allen ontvingen een insigne, dat hun door de heer Buykx werd op gespeld. De diploma's zouden later 'komen. De jubilarissen waren: 45 jaar: A. v. d. Ven; A. v. d. Heyden; A. Stokwielder; A. Henkel- inan. 40 jaar: J. Hornes; Lamb, van Veldhoven; A. de Graaff; F. v. d. Velden; A. Veraa. 35 jaar: Chr. v. d. Hoven; L. v. Hooft; J. v. Bavel en C. Heeren. De voorzitter feliciteerde de ju bilarissen namens het afdelingsbe stuur en sprak de hoop uit dat ze ook in de toekomst de bond trouw zouden blijven. Van de geestelijke adviseur, ka pelaan Wassenberg, was een schrij ven binnengekomen dat hij verhin derd was de vergadering bij te wo nen. Na de rondvraag sloot de voorzit ter de vergadering met de christe lijke groet. GEVESTIGD: GEDTPL. SCHOONHEIDSSPECIALISTE Baard wijksestraat 4 - Waalwijk Telefoon 2955 Behandeling alleen na tele fonische afspraak. Desgewenst ook aan huil. Gratis huidanalyse. DÉPOSITAIRE Huidverzorging op medische basis. GOEDE WEEK EN PASEN. De St. Jan's Actie „Leef mee met de Kerk" heeft in de parochie Sint Jan een folder verspreid met de regeling der plechtigheden gedurende de Goede Week en met de Paasdagen, vooral die van Palm Zondag, Witte Donderdag, Goede 1 Vrijdag, Paas-Zaterdag en Pasen zelf. Voor de tweede keer wordt dit jaar de Paaswake gevierd, die vorig jaar door haar zinvol karakter zo'n diepe in- druk maakte op de vele gelovigen die j haar bijwoonden." Deze plechtigheid be- j gint om 11 uur in de avond. AGENDA. 1 Woensdag 14 April: 8 uui' repetitie i dameskoor „Oefening en Ver- f 42.100 37.230 f 42.466 f 41.998 f 44.200 f 46.097 f 42.500 f 42.400 f 42,239 f 41.777 f 38.320 f 42.100 f 42.110 maak" in Hotel Verwiel. Zondag 1ste Paasdag en Maandag 2e Paasdag: telkens om 12 uur: repetitie voor dames en heren van „Oefening en Vermaak" in „De Twee Kolommen". AANBESTEDING. Vrijdagmorgen had in hotel „De Twee Kolommen" de aanbesteding plaats van het bouwen van een garage voor rekening van de fa. Mulders-Sars, alhier. Er werd ingeschreven als volgt Fa. Laurens Van Geel, Kaatsheuvel f 35.200 Fa, Den Teuling, Kaatsheuvel f 31.030 Fa. Van Hest, Loonopzand f 36.166 Fa. Couwenbergh, Waalwijk f 33.073 Fa. J. van Hamond, Schijndel f 35.200 Fa Vermeer, Waalwijk f 38.734 Fa. Kramer, Genderen f 33.800 Fa. Kramer, Waalw. f 33.700 Fa. Kleingeld, Waalwijk f 43339 Fa. Kooien, Waalwijk f 33.777 Fa. Nieuwenhuizen, Sprang f 32.639 Fa. Maas, Waalwijk f 33.200 Fa. Van Huiten-Van Bladel, Waalwijk f 33.210 Fa. Rosenbrand, Sprang-Capelle f 32.700 f 39.700 Architect is de heer Antoon van Stok- kum. i t EINDEXAMEN VAN DE GEWESTELIJKE SOCIALE SCHOOL. Op Zaterdag 24 April zal voor de eerste maal op deze school hei eindexamen worden gehouden voor die leerlingen, die de school drie jaar hebben gevolgd. Het schrifte lijk examen heeft dezer dagen plaats gehad. Op Zaterdag 24 April zal in hel bijzijn van de gecom mitteerde, De Weledelgestr. heer Mr Mulder, Drs Pater Fidentius en de heer P. Coppes het mondeling examen plaats hebben. De leerlin gen zullen dan ondervraagd wor den door de volgende leraren in de volgende vakken: Godsdienst (Kapelaan WasSen- berg); Geschiedenis (Br. Teofo- rus)Sociologie en economie (Ree.or Veuger); Sociale wetge ving (Mr Deuss); Geschiedenis der KAB (W. Versluis); Nederlands (Br. Teogonius)het vak boekhou den is reeds afgewerkt. In een feestelijke bijeenkomst zal aan de geslaagden op die dag het einddiploma worden uitgereikt in het hijzijn van diverse genodigden. De deelnemers aan het eindexamen zijn: W. Adriaanse, M. Adriaanse, A. Hamers, J. v. Huiten, C. v. Mos selveld, J. Verhelst, J. v. Vliet en W. IJpélaar. Het spreekt vanzelf dat deze dag een belangrijke dag is voor deze mannen. Want wij moe ten respect hebben voor de offers, die zij gebracht hebben door drie jaar lang 4 uren per week de les sen te volgen en thuis te studeren. Wij wensen hun daarom veel suc ces hij hun examen. AANBESTEDING MOL PAUWELS. Donderdag is te 's-Hertogenbosch aanbesteed de bouw van magazijnen en kantoor voor de firma Mol Pau wels in Plan West te 's-Hertogen bosch. De uitslag was: N.V. v. d. Bouwhuysens, betonbouw Den Bosch 549,307 Fa. L. v. d. Plas en Zonen, Rosmalen 552.000 Internationale Bouwcom- pagnie Van Heesewijk 554.500 Fa. Vaessen, alg. Bouwbe drijf C.V., Vught 555.237 N.V. Albam, Den Haag 557.000 N.V. Gebam, Den Haag 558.122 Fa. J. de Bont-v. Huiten, Nieuwkuijk 558.500 N.V. Brabant Oost 564.350 P. G. Nijsens, 's-B,osch 567.000 Gebr. v. Hout.Mich. Gestel 568.900 Weber en Wijsman, Haarlem 570.000 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden' „Goed. Dan zou ik u willen vra gen of u dit wapen kent". De ka pitein haalde de dolk te voorschijn die hij Gordon ook had laten zien en toonde haar die. Zonder enige interesse te tonen, bekeek zij het wapen. „Ik heb dit nies nooit eer- .der gezien doch wel andere die er enigszins mee overeenstemmen. Het is van oud-Peruaanse makelij en vermoedelijk zeer oud. Als anti quiteit heeft het waarschijnlijk grote waarde." Kapitein Jones knikte even. „Dan heb ik nog een pijnlijke zaak, die enige opheldering eist. Er wordt beweerd dat uw echtge noot en uzelf voor het begin van het bal een hevige twist hadden. Is dat juist? Gordon, die haar bij deze vraag nauwlettend gadesloeg, zag dat zij iets kleurde. Zij wierp echter haar hoofd uitdagend in de nek, toen zij de vraag met 'n kort „ja" beantwoordde. „Mogen wjj ook weten waarover deze twist ging?" „Mijn echtgenoot wenste niet aan het bal deel te nemen terwijl ik er op stond dat hij dat wel deed. Na dien heb ik hem niet meer gezien." De koude toon waarop het werd gezegd, gaf Gordon een onpleizie- rig gevoel. „Was dat de enige reden?" vroeg de kapitein ernstig. „Ja" antwoordde zij onaandoen lijk. Na een snelle blik op Gordon le hebben geworpen zei hij dan: „Wij zullen u verder niet meer met vra gen lastig vallen. Ik dank u voor uw medewerking" en mrs. O'Con- nell verdween zoals zij gekomen was: koel en gereserveerd, een kille sfeer in dë hut achterlatend. „Ik heb nog nooit een dergelijke vrouw ontmoet", bekende kapitein Jones. „We zijn niets, maar dan ook niets opgeschoten. Ik had me die moeite kunnen besparen." Gordon had juist zijn aanteke ningen beëindigd en knikte in ge dachten. De kapiijtein keek hem aan. „Jij hebt wat" zei hij dan bruusk. „Kom er eens mee voor de dag". Gordon schudde het hoofd. „Het zijn maar losse vermoedens, die alle grond missen. Ik overwoog de mogelijkheid, dat mrs. O'Con- nell haar echtgenoot vermoordde in een vlaag van woede. De twist was daar echter niet belangrijk ge noeg voor, ofging 't toch om wat anders? Zij is een Peruaanse. een Laiijns en Indiaans ras. Het kan zijn, maar...." Hij voleindde zijn zin niet. „Het is zinloos er verder over te praten. Eerst moeten we meer we ten." „Ik vind het genoeg", zei de kapitein ongeduldig. „De rest kun nen we met een gerust hart aan de politie overlaten. Wij zijn daartoe niet capabel." Dan waagde Gordon het. „Wilt u mij toestemming geven om in de vrije uren verder aan het vraag stuk te puzzlen, kapitein? Ik kan dat doen zonder dat iemand het merkt." Verbaasd keek de kapitein hem aan. Er lag' een beetje geringschat ting in zijn blik. „Een zot idee", merkie hij korzelig op. „Jij bent toch geen politieman? Blijf nu maar rustig bij je eigen werk en laat de oplossing van deze moord over aan mensen, die daartoe op geleid zijn. Ik heb er genoeg van. Er wordt verder niet meer over gesproken. Je kunt gaan." Verbouwereerd verliet Gordon de hut. Zo had hij zijn kapitein nog niet meegemaakt. De zaak zat hem meer dwars dan uit z'n woor den op te maken viel. Was hij dan werkelijk zo benauwd voor de ge volgen? De naam van het schip, de maatschappij en tevens zijn naam als gezagvoerder? Hij voelde zich geërgerd over zijn misken ning en over de botte weigering van zijn diensten. Er stak toch niets geen kwaad in als hij zich actief met deze zaak ging bezig houden? Hij ging terug naar de kaarten- kamer en zette zijn werk voort. Hij kon er zijn gedachten niet meer bij houden. De spottende opmer kingen van de dokter en kapiiein Jones zaten hem dwars. Verdraaid, waarom zou hij dat niet kunnen? Nijdig smeet hij dan potlood en passer op de tafel en ging voor '1 raam staan. De zee bood voor deze tijd van het jaar een rustige aan blik. Lichtgroene golfjes, gekuifd met kleine schuimkopjes rolden aan, botsten tegen de romp en ver dwenen in een breed schuimspoor achter het schip. Er woei 'n zacht briesje en in de lichtblauwe lucht dreven enkele wolken. Gordon zag dit alles niet. Zijn gedachten hiel den zich met heel wat anders be zig. Zuchtend keerde hij tenslotte terug tot zijn werk. Hij beëindigde na een uur zijn taak en begaf zich naar beneden, waar hij in de bar wellicht een der andere officieren zou ontmoeten. Hij vond er de eer ste. De uitdrukking van zijn ge zicht klaarde iets op, toen hij Gor don zag naderen. „Hallo, /Gordon", begroette hij hem. ,Wat heb ik gehoord? Wil je als meester-detective op gaan tre den? Dokter Merry land vertelde me zoiets". Gordon bedwong met moeite een scherp antwoord. Had nu iedereen het vanmorgen op hem voorzien? Eigenlijk was het zijn eigen schuld. Hij had voor zichtiger moeten zijn en niet tegen over iedereen over zijn plannen moeten reppen. „Hallo", beantwoordde hij de groet honingzoet. Zijn stemming werd er niet be ter op, toen de „eerste" een paar malen schichtig om zich heen keek en toen verdween met de gefluis terde opmerking: „I'm sorry, maar ik houd er niet van samen gezien te worden met een detective. Men zou denken, dat ik ook bij de zaak betrokken was." Nijdig keek Gordon hem na. Flauwe vent. Hij bestelde zijn drank en gaf zich over aan de sombere medita tie dat aangeboden diensten toch maar zelden aanvaard worden. Dan zag hij Lucia Marino de bijna geheel verlaten barzaal binnenko men. Niet in de stemming voor 'n gesprek keek hij even afwezig in haar richting. Er drong zich langzamerhand 'n gedachte naar voren. Een denk- rimpel trok in z'n voorhoofd. Gis teravond was zij in de danszaal. Zij ging even weg en later ontmoette hij haar in het onderste gangboord aan stuurboordzijde. Zij begaf zich naar een der hutten in het voor schip. En die hut u>as degene waar later Mr. O'Connell dood ge vonden werdl Hij ontstelde een ogenblik en haalde alles nog eens voor de geest. Er was echter geen twijfel mogelijk. Zij had aan die deur aangeklopt! Dan herinnerde hjj zich ook weer het voorval in de hall midscheeps. De man die haar zo verbaasd aankeek en die zij zo woest nastaarde, washij zou er op durven zwerenMr. O'Connell Hij twijfelde een ogenblik aan de juistheid van zijn waarnemingen. Was het geen verbeelding? (Wordt vervolgd). TT

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2