ZWLTSAL Waalwijkse en Langstraats Courant DRUNEN VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN pcLCLfniMimat Sc ft oo nmaak-handen 7 Locaalspoorwegen ■fgenóést t f OPHEFFING MAANDAG 12 APRIL 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit biad verschijnt 2 x per week ECHO W HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 30 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" mm Vergelijkend omzetoverzicht ALGEMENE JAARVERGADERING VEILINGVERENIGING „DE LANGS i'KAAT" DRUNEN. Zaterdagmiddag hield de Veilingver eniging „De Langstraat'' in het veiiings- gebouw haar algemene jaarvergadering. De voorzitter de heer J. den Hollan der, opende deze vergadering met een algemeen welkomstwoord, waarna hij in een zeer uitvoerige openingsrede de tuin bouw in zijn algemeenheid belichtte. Alvorens tot de meer zakelijke dingen over te gaan herdacht de voorzitter de commissaris dhr. J. Alein uit Haarsteeg, welke enkele weken geleden door de dood aan het bestuur was ontvallen. Zijn heen gaan, aldus spreker, heeft ons diep ont roerd. Wij kenden de heer Klein als een actief commissaris, die het wel en wee van de veiling zeer ter harte ging: 18 jaar heeft de heer Klein aan de veiling zijn krachten gegeven en spreker bracht hartelijk dank voor alles wat door hem mede tot stand werd gebracht. De voorzitter herdacht ook nog de oud commissaris, oud-burgemeester J. Snij ders en verzocht de vergadering staande met enkele ogenblikken stilte deze twee ontslapen leden te gedenken. Wanneer we nu onze jaarvergadering hebben, dan hebben wij de mijlpaal 1954 reeds weer lang gepasseerd en hebben wij de drie eerste maanden van het jaar weer achter ons. Het is wel belangrijk dat wij als leden van de veiling een jaarvergadering hebben, teneinde de ge legenheid te hebben, om betreffende de situatie in de veiling en tuinbouw met elkaar eens van gedachten te kunnen wisselen. Een terugblik over het jaar 1954 zal voor wat de tuinbouw betreft, met gemengde gevoelens de revue pas seren. Bergen producten zijn doorge draaid en massa's z.g. niet vernietigde goederen zijn tegen de minimum prijzen verkocht. Grote krachtsinspanning is op vele tuinderijen verricht met geslonken beurzen tot resultaat. Het jaar 1953 ging niet ongemerkt aan ons voorbij. Gaan onze gedachten terug naar het begin, dan zien wij met vreugde terug op alles wat mooi en goéd was, naar datgene wat met een dankbaar hart werd ontvangen, maar ook naar de zorgen en het ver driet dat de mens niet gespaard bleef. Spreker herdacht dan de grote ramp van 1 Febr. We hebben gestaan en met starre blik gekeken naar datgene waar op de hoop voor het nieuwe jaar ge vestigd was, de vruchten van onversaag de arbeid. Leed in velerlei vormen wordt in zulk een ogenblik fel getekend in het hart van ieder mens. De schade werd dank zij de medewerking van ir Slits en diens assistent de heer Vinkenvleugel, spoedig opgenomen en dank zij de acti viteit van dhr. Slits werd in de eerste nood voorzien. Spreker bracht hiervoor hartelijk dank. Volgens belofte zou een schade-uitkering snel worden afgewerkt, l ot op heden is hiervan echter nog niets gekomen. Spreker noemde dit in deze toch al moeilijke tijd zeer erg. Zij ver duisteren het tafereel dat toch al zo droe vig is. Een afzetgebied dat steeds kleiner wordt grijnst ons aan en betalingsbalan sen die uit hun evenwicht zijn werpen donkere schaduwen vooruit. Een Europa dat niet één wil worden, een Engeland met zeer hoge invoerrechten, een Duits land dat weliswaar nog niet verloren is, maar die zij tot muren weet op te trek ken en een Benelux, welke voor onze tuinbouw ook geen bewondering af dwingt. Dit alles, aldus de voorzitter, verlamd de moed, de kracht en het vertrouwen van velen onzer. Het is zo dat velen hun bedrijf haast niet meer kunnen voe ren wegens gebrek aan bedrijfskapitaal. En toch zullen juist de physiek sterk- sten in ons midden de kracht moeten op brengen om met moed en doorzettings kracht onze taak voor 1954 mede te hel pen leiden en stuwen. Hier ligt een open terrein, mede voor onze organisatie. Er zal ook mede door deze krachtig gewerkt moeten worden, om in deze tijden te kunnen blijven staan. Spreker bepleitte met klem de schouders eensgezind onder het werk te zetten. Groot zijn de pro blemen, waarvoor men zich geplaatst ziet, doch zonder deze te willen aan pakken, zal de golf van de opstuwende vloed ons overspoelen. Bewust dat de tuinbouw fundamentele waarde heeft voor ons volksbestaan, moet de gemeenschap bewust gemaakt worden, dat een volk dat zijn funda menten ondermijnt onrecht doet en uit eindelijk alles te gronde voert. In dit raam, aldus de voorzitter, heb ben wij grote plichten, maar ook rech ten. De strijd zal gevoerd dienen te worden in het besef, dat ook deze tijd eenmaal historie zal zijn. Zal de smelt kroes iets goeds distilleren voor onze jongeren en voor ons nageslacht in de tuinbouw temidden van ons volk, zal hun oordeel goed en rechtvaardig kun nen zijn? In 't heden ligt het verleden, in het nu wat worden zal. Zullen we het leven zien voor ons zelf, of ons zelf voor het leven. Eenieder geve antwoord met zijn daden. Spreker ging ook dieper in op het landbouwschap dat vermoedelijk per 1 Mei in werking zal treden. Hij sprak de hoop uit dat de verschillende commissies in de PBO begrip zullen tonen voor el- kaars belangen. Dan kan goed en nuttig werk worden verricht. Wanneer dit niet zo is, dan zal zij nooit of nimmer aan haar doel kunnen beantwoorden. Laten wij hopen, aldus spr., dat straks het be drijfsleven hierin de voornaamste plaats zal krijgen en behouden en dat niet het politiek sentiment de Zaak zal gaan ver troebelen. Wat dit jaar voor de tuinbouw zal brengen, was volgens spreker ook nog moeilijk te zeggen. De vooruitzichten zijn niet hoopvol, maar ook in 1953 zijn er moeilijke perioden geweest; er was duis ternis, maar het klaarde weer op. Laten wij hopen dat dit ook voor 1954 het geval zal zijn. Wel, aldus spreker, zou den wij willen adviseren: let op wat U teelt, zet niet alles op een kaart en spreidt uw producten. Eike tuinder kent zijn eigen bedrijf en weet welke moge lijkheden in deze voor hem open staan. Men is thans bezig met het maken van berekeningen inzake de kosten en opbrengsten van bepaalde producten in de tuinoouw. Men voelt aan dat er iets moet gebeuren en dat men de tuinbouw waar dit mogelijk is de helpende hand moet reiken. Uns minimum-prijzenfonds is niet toe reikend, trouwens ook niet het doel waarvoor het is opgericht. Men hoort thans spreken over een weerstandstonds in de tuinbouw, waarin de regering ook zal deelnemen. Reeds is een commissie in het leven geroepen welke alle facetten voor een weerstands fonds zal onderzoeken en die zal moeten trachten met gedocumenteerde cijfers een rapport uit te brengen met voorstellen die de weerstand van de tuinbouw zou den kunnen verhogen. Met enige reserve wordt een en ander in tuinbouwkringen echter nog tegemoet gezien, omdat men bevreesd is dat de regering dan in deze, waarin zij mede partner is, ook medezeggenschap zal vragen. De voorzitter vreesde dat hier aan echter toch moeilijk te ontkomen zou zijn. Doch baas blijven in eigen huis ten koste van de tuinders is meer dan verwerpelijk. Het gaat er niet om wat men gaarne wil of behoudt, het moet er om gaan om de tuinders, die voor hun taak berekend zijn, door deze moeilijk heden heen te helpen. Spreker besprak dan de plaats van de tuinders in ons hedendaags wereld- en speciaal Europees bestel, in diepe ernst vragen wij ons af, of de Nederlandse tuinders en fruittelers, die jaar op jaar millioenen guldens in hun bedrijven in vesteren en eigenlijk veel te ver van de Europese problemen afleven, zich dit al les wel voldoende realiseren. Want ten slotte zal de toekomst van de Europese handelspolitiek beslisend zijn voor hun bestaan. Ieder tuinder zal met inacht neming van de Europese toestand en met inachtneming vanzijn eigen financiële positie zijn eigen verantwoording dienen te dragen. Wanneer we een en ander goed be zien, aldus de voorzitter, dan moeten wij concluderen: Wij staan in de branding. Wij zullen ons weerbaar moeten tonen en hieronder verstaat men, om overal waar nodig op verantwoorde wijze op te komen voor onze belangen. Spreker ging dan ook dieper in op de organisatie. Wij zijn er ons ook van bewust dat dit consequenties in zich zal bergen ten aan zien van de bedrijfsvrijheid. Wij mogen niet terugdeinzen voor de branding die ontstaan zal in de botsing van het vrij- heidsstreven dat iedere tuinder is inge schapen en de gebondenheid die we in ons hart misschien verwerpen, maar met ons verstand hebben te aanvaarden. In de strijd om het bestaan staan die groe pen het sterkst die het best georgani seerd zijn. Spreker wierp dan een terugblik op hetgeen in 1953 in de veiling zelf is ge schied.-De omzet steeg met f 100.000 en is thans f 2.176.222,Als men ziet dat door de watersnood Waspik en Capelle ruim f '100.000 minder aanvoerden, dan mag men tevreden zijn. De omzet in procenten uitgedrukt is 10 export, 3 werd door de fabrieken afgenomen, terwijl 67 voor consumptie werd ver kocht. Deze producten werden aange voerd in 821963 colli en brachten ge middeld f 2,42 per colli op. Dit verdeeld over 47 artikelen. Hieruit blijkt duidelijk dat de veiling een consumptieveiling is. Spreker trok dan ook enkele vergelijkin gen met andere veilingen. Voor de vei ling zelf was het een belangrijk jaar. De nieuwe veilinghallen werden in gebruik genomen, alsmede het nieuwe koelhuis. Ook werden, zij het dan met moeite, ten westen van de huidige terreinen nieuwe gronden aangekocht, zodat uitbreiding in de toekomst hierop niet behoeft af te stuiten. Tot slot bracht de voorzitter nog dank aan de directie en het perso neel van de veiling voor de wijze waar op zij zich in het verlopen jaar weer van hun taak hebben gekweten. Laten wij, aldus de voorzitter, het komende jaar vruchtbaar maken door eensqezind- heid, moed en geloof, voor elkander, voor de tuinbouw en voor ons volk en vooral voor hen die nog jong zijn, maar dB van ons verwachten. 'Hierna gaf de voorzitter het woord aan de secretaris voor het lezen der no tulen. De president-commissaris de E.A. heer Burgemeester Snels bracht hierna het financieel verslag uit. 1952 1953 Jan. f 77.250.17 f 70.110.18 Febr. f 68.869,28 f 63.752,31 Maart f 59.046,42 f 60.873,99 April" f 108.546.42 f 62.423.28 Mei f 204.823.82 f 169.774.— Juni f 375.529,17 f 349.329,31 Juli f 446.594.24 f 574.332,12 Aug. i 227.123,83 f 238.385,32 Sept. i 153.605,59 f 181.628,01 Oct. i 111.449,92 I 235.377,15 Nov. i 85.169,51 f 99.520,94 Dec. I 145.113.26 f 70.688.71 f 2.063.121,58 f 2.176.19532 Omzetoverzicht diverse plaatsen Drunen f 389.904,07 f 444.289,95 Elshout f 157.244,89 f 165.157.40 Nieuwkuijk f 101.019,94 f 93.519,18 Haarsteeg f 157.413,11 f 148.017,67 Vlijmen f 85.877,43 f 89.578,18 Capelle I f 335.385,57 f 298.914,37 Capelle II f 113.369,40 f 100.112,87 Waspik f 259.718.68 f 224.569,71 Heusden e.o. f 142.667,05 f 146.350,55 Dussen e.o. f 82.504,39 f 128.008,53 Meeuwen e.o. f 48.357,30 f 139.451,05 Wijk-Aalb. f 59.341,69 f 40.735,29 Buiten plaatsen f 97.555,67 f 148.808,06 Handel f 32.685,39 f 8.682,51 1 Na enige besprekingen omtrent het verslag werd dit goedgekeurd en aange nomen. Aan de orde was verder de uitslag der verkiezingen in de diverse kringen. In Haarsteeg werd gekozen A. v. d. Berk en in de vacature van v. d. Brandt werd gekozen dhr. v. d. Plas uit Haarsteeg. In Capelle werd gekozen de heer Lan- gerwerf; over het stellen van candidaten werd nog even tussen bestuur en leden van gedachten gewisseld. De provisie voor 1954 werd vastge steld en het bestuur kreeg machtiging tot aankoop van fust. Het voorstel van het bestuur tot wijzi ging der statuten, verhoging aansprake lijkheid van een maximum van f 750,— naar f 900,en een credietverhoging van f 100,000 werd goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd om de presentiegelden te verhogen. Bij de mededelingen kwam het punt bestuursverkiezing aan de orde. In een vorige vergadering was er van de zijde der leden op aangedrongen, dat bestuurs leden boven de 65 jaar zich niet meer herkiesbaar stelden. Het bestuur wilde de leeftijdsgrens op 70 jaar stellen, maar de vergadering wenste 65 te handhaven. De kwestie van aanvoer kwam op de ze vergadering ook meermalen ter sprake. Vlijmen, Haarsteeg, Nieuwkuijk en Dru nen verzorgen de aanvoer coöperatief. Herpt zit op 't ogenblik wat aanvoer be treft in grote moeilijkheden. De voorzit ter van de NCB aldaar, de heer van Zorgt U tijdig voor uwe advertentie in ont dan zorgen wij roor een goede plaats en een sprekende opmaak I Voor de Langstraat en om gaving geen betere publiciteit, Herpt, deed dan ook een beroep op het veilingbestuur naar middelen te zoeken om Herpt uit de impasse te helpen. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een levendig debat, waarbij door som migen werd betoogd, dat het beter zou zijn met afdelingen te werken dan met kringen. De voorzitter zegde toe in het bestuur op zeer korte termijn hierover besprekingen te voeren en wat de aan voer uit Herpt betrof, nog deze week zullen directie en bestuur ter plaatse de zaak komen opnemen. Tot slot bracht de voorzitter in zeer hartelijke woorden nog dank aan de heer van den Brandt, die als bestuurslid af trad na 22 jaren bestuurslid zijn beste krachten te hebben gegeven. Spreker fe liciteerde ook nog de heer van Halder, die dit jaar 35 jaar bestuurslid der veiling was. Hierna sloot men deze vergadering. Brand bij de N.V. Lips._ In de oude schroevengieterij van de N.V. Lips brak Donderdagmid dag tengevolge van een defect aan de olietoevoer naar een smeltkroes brand uit. Een zich in de fabriek bevindende olietank vatte vlam en brandde geheel uit. In het geheel van ijzer en steen opgetrokken ge bouw had het vuur weinig voedsel en het bleef dan ook bij het uit branden van dit olie-reservoir. Dit verspreidde echter een enorme hit te en verstikkende rook De brand weer was spoedig ter plaatse en de brandweer uit 's-Bosch, die inmid dels ook was gealarmeerd, behoefde bij aankomst niet meer op te tre den. Het pas geheel vernieuwde gebouw dat kort geleden voor de eerste week weer volledig in gebruik was, liep vooral in de stalen ramen-constructie veel scha de op. Persoonlijke ongelukken de den zich gelukkig niet voor. Gouden bruiloft. Het echtpaar M. Elshout en M. Elshout-Veltman hoopt op 3 Mei a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vie ren. Natuurlijk zal deze dag niet onopgemerkt voorbij gaan en reeds is er een buurtcomité gevormd dat zich belast heeft met de organisatie der feestelijkheden voor deze dag. In dit comité hebben zitting geno men de heren J. IJpelaar, L. de Gouw, W. v. Delft, J. v. d. Hoven en Fr. v. Gorcum, en de dames A. IJpelaar, J. Ruijtenberg, Dini Brok en Bep v. d. Wiel. Burgerlijke Stand over Maart. Geboren Hubertus Andreas Maria zv C J Lommers-Pulles Marina Adria- na Maria dv H J Aerts-Zwaans Hendrina Cornelia Josephina dv C J Pulles-Aerls Adrianus Wil helmus Jozef zv M v d Wiel-van Logten Franciscus Jozef Maria Johannes zv G Vesters-v Eeuwijk Laurentius Petrus Josephus zv P J A Willemse-Hesselmans Adrianus Josephus Maria zv G v d Loo-Peijnenborgh Wilhelm Franciscus zv A Zielonko-Papen- johann. Gehuwd Petrus Aloysius Johannes Pulles 32 jaar en Francisca Pelronella v d Westen 30 jaar. Overleden Francisca Klerks 85 jaar Hen- drikus Johannes Hansen oud 15 dagen Johanna de Kort 77 jaar weduwe van Johannes Muskens. Uitvaart. Zaterdagmorgen trok een droeve stoet door Drunen toen de twee slachtoffertjes van het tragisch on geluk, dat Woensdag j.l. geschiedde, werden begraven. Deputaties van jeugdbeweging en gymnastiekclub volgden met familie, buurtbewoners en vele anderen deze twee meisjes op hun laatste tocht. De speel- en schoolmakkertjes vormden langs de weg een dichte haag van biddende kinderen. De plechtige uitvaart-mis werd gecelebreerd door de Hoog eerwaarde Heer Deken Rooyackers. Bloemen dekten na afloop het ge meenschappelijk graf. Zij rusten in vrede. V rije-tijdsbesteding. Het comité vrije tijdsbesteding vergaderde vrijdagavond in café Th. Elshout. Nu 30 April, de dag waar- °P de tentoonstelling zal openen, naderbij komt, begint de organisatie van een en ander vaste vormen te krijgen. De inschrijvingen zijn tot op heden nog steeds binnengeko men en bereikten deze week onge veer de 250. Deelgenomen wordt met schilderen, tekenen, fotografe ren, handwerken en borduren, fi guurzagen, plakwerk en vele ande re. Teneinde een juist beeld te krij gen van de deelnemers, is besloten om op Paas-Zaterdag de aanmel dingen stop te zetten. Wie zich dus nog wil opgeven, moet dit voor Paas-Zaterdag doen bij Mevr. Vis sers, Grotestraat Drunen, of P. Jan sen, Kerkstraat Elshout. Ook werd besloten om de ten toonstelling te doen plaats vinden in de bedoeling de prijzen per leef- deze gelegenheid fraai zal worden aangekleed. Voor het verzorgen van deze tentoonstelling, waaraan het comité zeer veel waarde hecht, is met enkele personen reeds contact opgenomen. Het ligt in de bedoeling enkele meubelzaken hier ter plaat se eveneens bij het verzorgen van deze tentoonstelling in te schakelen. Met verschillende jury-leden is reeds contact opgenomen. Het ligt in de beroeling de prijzen per leef tijdsgroepen toe te wijzen. Voor de schooljeugd zullen tevens nog een aantal troostprijzen beschikbaar worden gesteld. Ook aan de school vrije jeugd en voor de anderen zul len prijzen worden toegekend. De tentoonstelling opent 30 April. Op Zondag 2 Mei sluiting, waarna uitreiking der prijzen. Over de inlevering van werk stukken die moet geschieden op 25 en 26 April, zullen nog nadere me dedelingen volgen. Deze eerste actie van dit comité belooft, gezien de activiteit die overal heerst, een waar succes te worden. Oranje-comité. Vrijdagavond kwam het Oranje comité in zijn nieuwe formatie voor de eerste maal in vergadering bij een teneinde besprekingen te voe ren over de oranje-feesten op 30 April a.s. Men kwam deze avond tot het opstellen van een voorlopig program, dat er als volgt uitziet: 's Morgens in beide parochieker ken een H Mis en een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Verder in de morgenuren een aubade van de schooljeugd. 's Middags een kinderoptocht, waarvoor prijzen beschikbaar zijn gesteld. 's Avonds muzikale wandeling met taptoe. Natuurlijk zal ook de tractatie voor de kinderen niet ontbreken. Een en ander moet nog nader worden uitgewerkt. Elshout, dat eveneens in het Oranje-comité is vertegenwoordigd, zal in overleg met dit comité in Elshout de feesten organiseren. Speldjes-actie. Zaterdag 10 en Zondag 11 April werd in Vlijmen een speldjesdag gehouden voor de thuiswerkende blinden. De jeugd deed haar best en het ziet er naar uit dat een mooi bedrag zai afgedragen kunnen wor den. Willem Teil, Het Kruisbooggezelschap „Willem Teil" hield Zaterdag 10 April een maandvergadering in café B. Ore mans. De opkomst was groot toen de voorzitter, de heer H. v. Vugt, de aanwezigen verwelkomde. Punt één was een overzicht van het ge houden Openings-concours; dit was schitterend geslaagd; er was een flink batig saldo overgehouden. Nogmaals werd dank gebracht aan de vele schenkers van de ere-prij- zen. Het volgende punt was Ko- ningschieten, dat zal plaats vinden op 2 Mei a.s. Verder werd besloten deel te ne men aan het grote concours van de Zuid-Nederlandse Bond te Bladel. Met een bus van touringcarbedrijf J. Kiviets alhier, zal de reis worden verzorgd. Degenen die de reis mee willen maken, kunnen zich opge ven. Hierna volgde de rondvraag, die weinig nieuws bracht, waarna de voorzitter deze gezellige vergade ring sloot. Harmonie Concordia. De aanbieding van nieuwe leer lingen is zo groot dat het bestuur is over moeten gaan tot voorlopige stopzetting van aannemen van nieu we leden. Men kan zich toch als lid melden bij J. v. Heivoort, maar men moet afwachten tot bericht wordt ontvangen dat weer nieuwe leden kunnen worden aangenomen. Ouder-avond. Het moet voor het schoolbestuur en het onderwijzend personeel wel een grote voldoening zijn geweest dat de belangstelling voor de eerste „Ouder-avond", die ook hier in na volging van vele andere plaatsen, j.l Donderdag in zaal De Harmonie werd gehouden, zo groot was. Zoals het hoofd der R.K. Jongensschool, de heer v. d. Plas, het in zijn ope ningswoord zeide, was het doel van deze avond: gezin en school meer tot elkaar te brengen en zodoende het contact tussen de ouders en het onderwijzend personeel wat meer te verstevigen. Hij liet daarbij uitko men van hoe groot belang het moet worden geacht dat de ouders er be lang in stellen hoe hun kinderen zich op school gedragen en welke vorderingen zij maken. Na zijn kor te inleiding gaf hij het woord aan de spreker van de avond, de heer Sarneel uit Eindhoven, die een spreekbeurt hield over het onder werp „Gezin en School". In een rustig, doch zeer duidelijk betoog zette spr. zijn aandachtig gehoor de juiste verhouding die er tussen het gezin en de school moet heersen, uiteen. Hij noemde het gezin het fundament van een goed geordende sociale gemeenschap zoals het door God zelf is gewild, en wees er de aanwezige ouders op dat zij vooral de trouw moeten bewaren, dit ten voorbeeld aan de kinderen. Nadat hij alle factoren, aan het gezinsleven verbonden, had behan deld. ging hij over tot het probleem van een juiste opvoeding. De op vatting die er, aldus spreker, bij velen nog heerst, dat de opvoeding de taak is van de school, werd door hem bestreden; hij zei dat de ver antwoordelijkheid voor de opvoe ding geheel bij de ouders berust en dat de school in deze slechts aan vullend helpt. Hij achtte het tevens van het allergrootste belang dat er een goede verstandhouding heerst tussen de ouders en het onderwij zend personeel, en spoorde dan ook alle ouders aan van tiid tot tijd eens met het onderwijzend personeel in contact te treden, zulks in het be lang van de leerlingen. Na afloop werden er nog een aan tal filmpjes vertoond over verschil lende onderwerpen, zoals die ook op „De Tijd" bevat een interessant ar.ikel over de vraag wat het besie vervoermiddel is voor de grote, drukke slad en concludeert dat de tram verre te verkiezen is boven bus of trolley. Ook spreekt over „locaaltreinen" en zegt daarom trent het volgende: Een andere kwestie is de gelei delijke verdwijning van de oude locaalspoorwegen en intercommu nale tramwegen. Op verschillende trajecten zijn daarvoor moderne Dieselbussen in de plaats gekomen. Er zijn personen die dit met lede ogen hebben gezien en die menen dat het s. reek-vervoersbelang al lerminst daarmee gediend is. Er is zo zegt men ons eigenlijk een unfaire vergelijking gemaakt. Men heeft de veelal verouderde trams die niet tijdig zijn vervangen, ge steld tegenover de moderne, gerie felijke bussen. Was het wonder dat het publiek werd beïnvloed en de bussen verkoos boven de tram. Er is hier op grote schaal over gegaan iot het opheffen van locaal- spoor- en tramwegen, terwijl in 't buitenland veelal de oude trams, die goed voldeden, werden ver vangen door nieuwe tramstellen. Is hier niet mede debe. aan de staats instelling Nederlandsche Spoor wegen, die na de bevrijding talloze bussen aankocht en deze, nadat zij langzaam waren afgeleverd, aan haar dochterondernemingen deed toekomen? Is er bij de massale af braak van tram- en locaalspoor wegen wel eens op diepgaande wijze onderzocht, welke mogelijk heden modernisering voor de diver se lijnen bad kunnen bieden? Men had rekening moeten houden met een uitgebreide reserve aan bussen die nodig is, die gedurende een groot deel van de dag geen emplooi vinden en een veel zwaardere ka- pitaallast vormen dan de bijwa gens van de tram, die bovendien een veel langere afschrijvingster mijn hebben. Heeft men wel voldoende bedacht dat bij het liquideren van snoor- en tramwegen veel vast kapitaal verloren ging? Is een lijn eenmaal opgeheven en ziet men la er in dat een autodienst niet voldoet, dan zou een zeer groot kapitaal vereist zijn om de lijn 'e her eggen. Jarenlang hebben de oude tram stellen zonder enige vernieuwing dienst gedaan. Zou men, alvorens men de nog bestaande opruimt, niet eens moeten kijken naar an dere Westeuropese landen en voor al onze Zuiderburen, waar 't rail verkeer gemoderniseerd en zelfs uiigebreid wordt? En wij vragen ons tenslo'.te af: „hoe zit het met het rapport der commissie inzake het personen vervoer op de Ijjn 's-BoschLage Zwaluwe?" school aan de jeugd worden gege ven. Met een dankwoord van de hoofdonderwijzer werd deze zeer geslaagde ouder-avond gesloten. Twee vissers te water. Een motorboot die aan een der steigers bij de Conservenfabriek van Van Wagenberg-Festen alhier WÜde aanleggen, werd door de ster ke stroming afgedreven. In zijn drift kwam het schip in aanraking met een bootje, waarin zich twee vissers bevonden; het bootje sloeg om en de beide vissers geraakten te water. Een van de twee, die de zwemkunst meester bleek, kon de oever bereiken, de ander hield zich onder luid hulpgeroep aan de om geslagen roeiboot vast. De in de na bijheid vissende W. v. Ballegooije snelde met zijn bootje te hulp en wist de drenkeling aan boord te ne men, zodat dit ongeval nogal geen ernstige gevolgen heeft gehad. Oud stadgenoot overleden. In de ouderdom van 65 jaren is in Wageningen overleden dokter J. H. Auer. Dokter Auer, die van '1918 tot 1 Maart 1926 in onze gemeente ziin practijk uitoefende, had veler achting en sympathie we ten te verwerven, zowel als mens als medicus. Burgerlijke Stand over de maand Maart 1954. Geboren: Cornelis H. J„ zv. AdT. J. v. Asseldonk en M H. de Vaan; Elisabeth M., dv. M. C. H. Pootjes en A. H. van den Oever; Maria J. A. J.. dv. W. J. van de Wiel en A. M. Kuijs; Petronella A M., dv. A. A. M. Leijten en E. M. Bruijsters; Wouter G., zv. M. M. Ram en H. v. Leeuwen; Gerardus J. F., zv. F. J. v. Noort en G Dusomos; Gijsbert, zv. J. G. Mouthaan en J. M. Nelis;

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5