Wijde Wereld j Waalwijkse en Langsi Zware of lichte dagen? Gemeenteraad Loonopzand. Geen misbruik van UIT DE KRUIS" STICHTIK6 1940-1945 Huidgenezing Macht tot zelfvernietiging. Bi] de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn moet gij zeker Kruschen nemen. Sproeten? SPRUTOL VRIJDAG 23 APRIL 1954. Uiltje ver VVaalwijkse St oom drukkerij Antoon TiHen Hoofdredacteur JAN T1ELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO IET ZUIDEN i. 77e JAARGANG No. 23 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 - TELEGR.-ADRES: „ECHO Het is een afschuwelijke gedachte dat de mens in staat is wapens te produce ren, waardoor hij bij machte is binnen n bepaalde spanne tijds al het leven op aarde te vernietigen. Nog niet zo lang geleden zou men dat voor totaal onmo gelijk gehouden hebben, maar de tech niek is de laatste jaren, vooral „dank zij" oorlog en oorlogsdreiging, met zulke sprongen „vooruitgegaan dat zij men selijkerwijs gesproken voor niets meer staat. Op de atoombom volgde de wa terstofbom en op de waterstofbom de mogelijkheid tot het vervaardigen van de •kobaltbom, die waar ook ter wereld tot ontploffing gebracht, haar vernietigende kracht zo ver verspreidt, dat zij metter tijd alle leven op onze planeet zou doden. Men zal ze niet gebruiken. Daarop kan men heel gerust zijn, want ze zou zich tegen de gebruiker zelf evengoed keren als tegen het slachtoffer. Maar het is tekenend dat men de mogelijkheid heeft onderzocht en tot een positieve conclusie is gekomen. Duidelijker kon nauwelijks aangetoond worden dat de mensheid zich op een hellend vlak bevindt dat uitloopt op een totale ondergang. Op welk punt zal zij zich kunnen tegenhouden. Als men op een helling een wedloop gaat houden, is de mogelijkheid dat men zich op het 'gewenste ogenblik kan tegenhouden, mi niem. En toch is al sinds jaren zo n wed loop bezig. Na de oorlog demobiliseerden de 'geallieerden, maar de 'Russen ver sterkten hun militair potentieel, wat tot gevolg had dat het iWesten zijn defensie moest gaan versterken. De Verenigde Staten vonden de atoombom, ook de Kus- sen brachten er op hun proefterrein tot ontploffing. Volgde in het Westen de waterstofbom, men is er al geenszins zeker meer van dat de Russen ze niet hebben. De Verenigde Staten zullen ze niet gebruiken als ze niet worden aange vallen, maar is dat een garantie dat ze op een critiek moment helemaal niet ge bruikt zou worden? Een andere vraag: zijn we op een eind punt aangeland? Men zou het zo zeggen. Het is blijkbaar nog maar een stap van waterstofbom naar kobaltbom, dat wil zeggen zelfvernietiging. Maar men zal nieuwe middelen vinden om de vijand te bestoken en daarbij is niet het criterium of men daardoor een gedeelte van de mensheid vernietigt, maar of men zelf veilig is. De enige maatstaf waarmee po litieke machten in de tegenwoordige tijd nog meten, is de zorg voor het eigen hachje; de tegenpartij zoveel mogelijk schade te doen zonder er zelf onder te lijden. En daarom doet het bij deze pri mitieve verhoudingen waarin niet veel meer meespeelt dan het streven naar zelf behoud tegenover een onverzadigbare ex- pansiezucht, als een opluchting aan, wan neer een enkele keer eens een morele overweging opgang maakt, zoals toen Eisenhower verklaarde dat Amerika de waterstofbom nooit uit eigen beweging zal gebruiken. Ondertussen heeft Z. H. de Paus in zijn Paastoespraak een ernstige klacht geuit over de bewapeningswedloop. Vooral met betrekking tot de atoomwapens. Hij be schreef de vrees die de wereld in haar greep houdt en hij stelde de lichtflits van de atoomontploffing tegenover het schit terende licht bij de verrijzenis van Chris tus. Het is niet waarschijnlijk dat dit grote indruk maakt op hen die verant woordelijk zijn voor wat zich op het ogenblik afspeelt, want alleen een vol komen onchristelijke geest die de rege ringen bezielt, kan een dergelijke span ning veroorzaken en op een dergelijke manier ontladen. zeer ernstig. En nogmaals rijst dan de vraag hoe ver men hiermee kan gaan; hoe ver de uitspraak dat de waterstofbom niet aan de controle van de geleerden kan ont snappen, zich uitstrekt; in hoeverre men rekening houdt met het recht van ieder mens op een menswaardig bestaan, zon der zelfs de theoretische mogelijkheid dat hij vandaag of morgen-bij wijze van spreken vernietigd kan worden; in hoeverre de mens nog telt in de politieke systemen van vandaag. En dan komt men altijd weer terecht op het Sovjet-systeem, dat de mond vol heeft over het volk, maar waarbij het volk alleen betekenis heeft in zoverre het dienstig is voor het systeem. Hiervan zijn wij allemaal de dupe en men kan slechts hopen dat een maal de regel dat elke revolutie zichzelf verslindt, ook hier opgaat. Tot zolang staat de mensheid theoretisch bloot aan algehele vernietiging en loopt ze prac- tisch gevaar in een worsteling gewikkeld te worden die -van de menselijke waar digheid niet veel meer zou overlaten. Dat verhoede God. MEVROUW PETROF VRAAGT ASYL AAN AUSTRALIË. Mevrouw Evokiya Petrof, de 35-jarige echtgenote van de Russische diplomaat aie van de Australische regering op zijn verzoek' asyl. heeft gekregen, heeft, na dat zij per B.O.A.C.-vliegtuig onder het protest van een woedende menigte uit Sydney was vertrokken, bij de tussen landing in Port Darwin alsnog om asyl gevraagd. Tot grote woede van de haar begeleidende Russische koeriers. Bij het vertrek uit Sydney deden zich opgewonden taferelen voor. Een grote menigte, waaronder een aantal Russische immigranten, trachtten het vertrek te be letten. Zij drongen in op het groepje ambtenaren van de Sovjet-ambassade, da1 mevrouw Petrof begeleidde. Er ontstond een algemeen gedrang, waarbij de Rus sen enkele rake klappen opliepen. Mevr. Petrof, die geheel en al verfomfaaid raak te en een schoen verloor, huilde. Zij werd door haar begeleiders ingesloten en zo naar het toestel gebracht. Sommige Russische immigranten meenden haar duidelijk te horen roepen: „Ik wil niet hier vandaan" en „redt -mij' hetgeen de woede van de menigte slechts aanwak kerde. Het was een zeer verwarde toe stand, welke tenslotte eindigde met het bereiken van het gereedstaande vliegtuig door mevrouw Petrof. Dames. Uw keus kan niet ^moeilijk zijnl Dank zij Witte i Kruispoeders behoeft U niet I tegen bepaalde dagen op te i zien 1 Ze verdrijven pijn en - lusteloosheid en zijn onscha delijk voor de maagEen' maal geprobeerd zorgt U ze- ker ze altijd in huis te hebben. Ook in tablet- en cachet-vorm. TRIEST PAASEINDE. DRIE VERKEERSONGEVALLEN EISTEN VIJF MENSENLEVENS. De Tweede Paasdag heeft van 't weg verkeer, dat zeer druk was, ook zijn tol geëist. Bij drie ongevallen werden vijf personen gedood en een aantal ernstig gewond. Op de Rijksweg Den HaagAmster dam nabij Oegstgeest kwamen 's nachts twee auto's met elkaar in botsing. Vijf personen lieten hierbij het leven. 's Middags maakte een motorrijder op de oude verkeersweg van Utrecht naar Amsterdam bij het inhalen een verkeerde manoeuvre, tengevolge waarvan 'n twee de motor op hem inreed. Bij dit ongeval werd de passagiere van de eerste motor op slag gedood. Tenslotte kwamen 's morgens op de Oirschotseweg nabij Best twee personen auto's met elkaar in botsing. Bij dit on geval waren geen doden te betreuren, doch zeven personen kwamen meer of minder ernstig gewond in het zieken huis terecht. PAMFLETTEN IN ELTEN TEGEN DE ANNEXATIE. In Elten zijn tijdens de Paasdagen in groten getale pamfletten verspreid waar in stemming werd gemaakt tegen de an nexatie van het gebied door Nederland en tegen de dictatuur van het Nederlands bewind. Het moet waarschijnlijk worden geacht dat touristen deze pamfletten in hun bagage mee over de grens hebben genomen. Aangezien gedurende de Paasdagen ruim honderdduizend touristen de grens post Elten zijn gepasseerd, was visitatie door de douane natuurlijk volstrekt on mogelijk. Overigens heben de Eltenaren - niet gereageerd op de opruiende pam- i fletten. In Arnhem hebben enkele troep jes luidruchtige jonge Duitsers, die per fiets over de grens waren gekomen, het Horst Wessel-lied gezongen terwijl ze door de binnenstad fietsten. De regering en de pers namen deze zaken nogal ernstig op en terecht. TELEVISIE-UITZENDING UIT SOESTDIJK. Dank zij de medewerking van P.T.T. zal op Koninginnedag, 30 April, een rechtstreekse reportage worden gegeven van de feestelijkheden in de tuin van het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana. De uit zending zal beginnen om 10.20 uur en duren tot ca 12.00 uur. Huidiuiverheid - Huidgezondheid Voorstellen tot Vaststelling Gemeentebegroting Aanleg van rioleringswerken Inrichten van een Kinderspeelterrein Instelling Commissie voorbereiding bouw Gemeentehuis Openbare vergadering van de een regelmatige afvoer te verzeke- x. Vraagt Uw Apo- t theker of Drogist! De zes minerale zouten die Kruschen bevat sporen lever, nieren en ingewan den aan tot actievere werking, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheu matische pijnen gesmoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? Alleen is het de vraag of het zelfs van zuiver menselijk standpunt gezien ver antwoord of geoorloofd is de mensheid in vrees te houden en haar elk redelijk uitzicht op de toekomst te ontnemen, want juist zonder de hoop op een hier namaals is een dragelijk leven aan deze kant van het graf een voorwaarde die vervuld moet worden om het leven nog aanvaardbaar te maken. Dit lijkt een tamelijk theoretische be schouwingswijze, maar de theorie ligt niet altijd zover van de practijk. De mo gelijkheid om het leven te vernietigen is sinds kort zeer reëel, maar van de an dere kant is de mogelijkheid tot ontwa pening nog zeer theoretisch. Het is de tragiek van deze tijd dat alle pogingen om twee gescheiden werelden bijeen te brengen moeten falen omdat ze elkaar vrezen, welke vrees men tracht weg te nemen door elkaar nog meer schrik aan te jagen. Het klinkt komisch, maar het is Premier Menzies verklaarde dat hij geen officiële redenen had om aan te ne men dat mevrouw Petrof niet vrijwillig vertrok. Hij gaf evenwel bevel tot het onderzoek in Port Darwin en verzocht ook aan de regeringen van de landen welke het toestel zou aandoen, gereed te zijn om eventueel asyl te verlenen. Mocht zij in het vliegtuig haar besluit kenbaar maken, dan zou zij door de bemanning onmiddellijk van de overige Russen af gezonderd moeten worden. In Port Darwin stond de plaatsvervan gende administrateur van het Noordelij ke gebied, de 'heer Leydin reeds op het toestel te wachten. In het vliegtuig had enig geharrewar plaats, waarbij één der Sovjet-begeleiders opzij geduwd werd toen Leydin zich er heen begaf. Leydin had een ernstig onderhoud met mevrouw Petrof, die nog altijd weende. De Australische politie fouilleerde, in tussen de twee begeleiders, koeriers, en ontnam hun ieder een zware revolver, die zij in holsters onder de oksel verbor gen droegen. Leydin liet mevrouw Petrof enige tijd alleen, doch keerde spoedig terug. Een tweede onderhoud volgde, gedurende welke mevrouw Petrof telefonisch in ver binding werd gebracht met haar man, met wie zij toen eerst vrij kon spreken. 'Kort daarop werd officiëel medege deeld dat mevrouw Petrof de Australi sche autoriteiten om politiek asyl ge vraagd had. A.F.P. verneemt uit officiële kringen, dat mevrouw Petrowa aanvankelijk ge dacht had dat haar echtgenoot dood was. Zij had om asyl gevraagd toen zij zich door een telefoongesprek met Petrof van de onjuistheid van deze veronderstelling had overtuigd. van raad der gemeente Loonopzand, op Woensdag 28 April 1954, des avonds om 7 uur ten gemeente huize. 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken Goedkeuringen van Ged. Staten e. d. B. en W. stellen voor deze stuk ken voor kennisgeving aan te ne men. 3. Verzoek van de Minister van Maatschappelijk Werk om medede ling van de zienswijze van de raad betreffende de toepassing van de Woonruimtewet 1947. Prae-advies B. en W. zijn van oordeel dat de toestand op huisvestingsgebied in de gemeente nog dermate precair is, dat de Woonruimiewet 1947 vooralsnog in zijn geheel toegepast dient te blijven. Zij stellen voor de Minister van Maatschappelijk Werk aldus in te lichten. 4. Voorstel lot het doen aanleg gen van rioleringswerken. Prae-advies Kaatsheuvel. In zijn vergadering van 25 Ja nuari 1949 besloot de raad tot het doen uitvoeren van het meest noodzakelijke gedeelte van het nieuwe hoofdriool te Kaatsheuvel. Dit werd gelegd in de van Hees wijkstraat en de Gasthuisstraat. De verlichting welke hiervan werd ondervonden, heeft niet ten volle aan de verwachtingen beamwoord. De capaciteit van het vanaf de Gasthuisstraat naar het Westen lo pend hoofdriool is n.l. onvoldoen de, zodat het voordeel van het nieuwe hoofdriool grotendeels werd teniet gedaan. De belasting hiervan is ondertussen door het grote aantal nieuwe aansluitingen tengevolge van de nieuwbouw aan de zuid-oost-zijde van het dorp, zozeer verzwaard dat de toestand onhoudbaar wordt. Zo kunnen b.v. aansluitingen op deze riolering niet meer worden gemaakt, voor dat dit gedeeltelijk is leeggepompt. De realisering van het uitbrei dingsplan aan de zuid-west-zijde van het dorp brengt eveneens de noodzaak mee om voorzieningen 'te treffen in verband met de af voer van afvalwater. Ook hier is het hoofdriool door zijn te gerin ge capaciteit de oorzaak dat moei lijkheden zullen gaan optreden. Het is van het grootste belang voor de volksgezondheid dat af valwater zo spoedig mogelijk uit de bebouwde kom wordt afge voerd. Momenteel is dit hier niet het geval en het is noodzakelijk dat hierin wordt voorzien. Dit kan geschieden door het hoofdriool, zoals dit in de Gasthuisstraat aan wezig is, vanaf de Markt in Wes telijke richting te verlengen tot aan de plaats in de omgeving van de Sweensslraat, waar een zuive ringsinstallatie te zijner tijd zal moeten worden opgericht. Aan het einde van hel hoofd riool zal een bemalingsinstallatie moeten worden aangebracht om ren, alsmede om het afvalwater ge schikt 'te maken voor een eventue le bewerking in de zuiveringsin stallatie. Loonopzand. Evenals te Kaatsheuvel is het rioleringsstelsel in Loonopzand ten enenmale onvoldoende. Inci dentele voorzieningen kunnen hier geen verbetering brengen, zodat op de duur 'tot algeheie vernieu wing zal moeten worden overge gaan. De toestand der riolering in Loonopzand is momenteel zoda nig, dat er noch een uitbreiding van het aantal woningen, noch in dustrie-vestiging kan plaats vin den, zonder dat stagnatie ontstaat. Vooraleer hiertoe kan worden overgegaan zal een begin moeten worden gemaakt met de aanleg van het nieuwe rioleringsstelsel. Het eerste gedeelte hiervan zal moeten bestaan uit het hoofdriool, lopende vanaf de van Salm-Saimstraat door de ter plaatse, in het uitbreidings plan geprojecteerde straat via de Willibrordusstraat naar de Kerk straat en verder door de Klokken- laan naar de vloeiveiden. Verwacht mag worden dat dit een zodanige verlichting van de bestaande riolering zal meebren gen dat niet onmiddellijk voor stagnatie behoeft te worden ge vreesd. Het zal verder van de om standigheden afhangen wanneer andere gedeelten voor vervanging in aanmerking komen. B. en W. achten het noodzakelijk dat wordt overgegaan tot het be- steksklaar maken der plannen. De kosten hiervan zijn aan de hand van voorlopige ramingen te stel len voor Kaatsheuvel op 5000.— voor Loonopzand op 2.400. Zij stellen daarom voor hiervoor een crediet beschikbaar te stellen van 7.500. 5. Voorstel tot het doen van en kele grondtransacties op de hoe ken KlokkenlaanKerkstraat te Loonopzand. Prae-advies Teneinde een gunstiger verloop van de rooilijn in de Kerkstraat en ten uitmonding van de Klokken laan op de Kerkstraat van 9 m. te verkrijgen is het nodig dat enkele grondtransacties plaats hebben 1. Aankoop van grond(214 m2) van E. P. J. van Hoorn, Kerkstraat 14 te Loonopzand; 2. Ruiling met de fa. J. v. Esch, Kerkstraat 10 te Loonopzand van een perceelsgedeelte gelegen ten noorden van de aan de Kerkstraat 'ter plaatse geldende rooilijn, groot 109 m2 tegen een strook, groot 33 m2 van de Klokkenlaan gelegen tussen de nieuwe oostgrens van deze laan en de westgrens van bovengenoemd perceel. 6. Voorstel tot ruiling van en kele perceeltjes grond met de stichting Natuurpark De Efteling. Prae-advies Binnen het terrein van het na tuurpark liggen nog enkele per ceelsgedeelten welke eigendom van de gemeente zijn, terwijl om gekeerd enkele perceeltjes buiten het natuurpark, welke eigendom van het natuurpark zijn, bij de ge meente in gebruik zijn. B. en W. stellen voor om van de stichting natuurpark De Efteling over te nemen perceelsgedeelten met een totale oppervlakte van 7677 m2 in ruil voor gedeelten van percelen totaal groot 7576 m2. 7. Voorstel tot het aankopen van diverse perceeltjes grond met de daarop staande panden. Prae-advies Om in de naaste toekopist te kunnen overgaan tot sanering van slechte woningen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen tot verdere realisering van 't uitbrei dingsplan, hebben B. en W. 't voor nemen diverse oude woningen met de daarbij behorende perceeltjes grond aan te kopen. Th. J. G. A. van der Linden, Dr. van Beurdenslraat 10 te Kaatsheu vel, wenst zijn woningen Sprang- sestraat 2, 4 en 6 te Kaatsheuvel, te verkopen voor de totale prijs van 6.500.De jaarlijkse netio huuropbrengst bedraagt voor deze panden in totaal 590.20. De huur met inbegrip van waterverbruik is bepaald op 668.20. M. Th. Heijs en Ja. Aa. Ma. Heijs, Hoofdstraat 76 te Kaatsheuvel, zijn bereid hun woningen Berndijkse- straat 13 en 15 alhier aan de ge meente te verkopen voor de totale prijs van 2.500.—. A. Konings, van der Duynstraat 44 te Sprang-Capelle, heeft ver klaard zfjn woningen Crispijnstr. 2, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 13, 15 en 17, alsmede de woningen Berndijkse- straat 17, 19, 21 en 23 aan de ge meente te willen verkopen voor de som van .15.450. 8. Voorstel tot het doen van en kele grondtransacties ten behoeve van de verbreding van de van Heeswijkstraat en de realisering van het uitbreidingsplan in die omgeving. Prae-advies Ten behoeve van de verbreding van de van Heeswijkstraat en de realisering van het uitbreidings plan aan de noordzijde daarvan moet de gemeen,e de nodige grond ter beschikking hebben. Elibertus Aariaan Vos, Johanna Maria Vos en Gerrit Jacobus Vos, ailen wonende te Sprang-Capelle, Oosteinde 78, zijn bereid twee per celen, groot resp. 0.08.20 ha. en 0.58.60 ha., aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 5800, mits hun bovendien een bedrijfs- en gewasschadevergoeding wordt toegekend van 200. Ten behoeve van de verbreding van meergenoemde straat aan de zuidzijde en de realisering van het uitbreidingsplan aan die zijde is het nodig dat de navolgende trans acties geschieden 1. Mej. Johanna M. C. van Bom mel, wonende van Heeswijkstraat 98 te Kaatsheuvel, is bereid van haar perceel B nummer 5592 een gedeelte groot 0.24.43 ha. voor de prijs van 3.850 te verkopen, on der voorwaarde dat de gemeente aan de west- en zuidzijde van het nieuwe perceel een afscheiding, bestaande uit palen h.o.h. 2.50 m., waarlangs draden met ligustrim haag zal doen aanbrengen. 2. Johannes M. Govers, van Hees wijkstraat 96 alhier, is bereid van zijn perceel B nummer 5400, een gedeelte groot 0.03.14 ha. voor de prijs van 80.— te verkopen. Bovendien verleent Govers aan de gemeente het recht om aan de oostzijde van het nieuwe perceel over de gehele lengte op gemeen tegrond een stenen afscheidings muur van 1.80 m. hoog te doen plaatsen, mits aan enkele voor waarden wordt voldaan. 9. Voorstel tot het vaststellen van een regeling als bedoeld in artikel 3, 2e lid der Zondagswet. Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mijnhardt's Laxeertabletten. Veroorzaken geen gewenning, wer ken zacht, zeker en zonder kramp. Prae-advies Artikel 3 der nieuwe Zondags wet verbiedt om zonder strikte noodzaak op Zondag, waartoe me de gerekend worden de Hemel vaartsdag en de Eerste Kerstdag, „gerucht te verwekken dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoorbaar is". Tevens is bepaald dat de burgemeester voor de tijd na 13 uur ontheffing van dit ver bod kan verlenen volgens door de gemeenteraad vast te stellen re gels. Blijkens de practijk van de Zon dagsviering door de overgrote meerderheid der bevolking is in deze gemeente behoefte aan de mogelijkheid tot het verlenen van hetli nog 8V2 millioen nodig Inzameling 26 April9 Mei. De Stichting 1940—1945 houdt van 26 April tot 9 Mei a.s. haar jaarlijkse inza melingsactie en het lijkt niet ondienstig er op te wijzen dat de Stichting zich bezig houdt met de verzorging van de nagelaten betrekkingen van verzets- slachtoffers en steun verleent aan hen die tengevolge van hun illegale werk gedu rende de oorlog steun behoeven. Voorts verzorgt zij de Ere-begraafplaats van ge sneuvelde verzetsstrijders in Bloemen- daal. We zijn aan het vergeten. De symp tomen zijn er en een daarvan is de ge ringe animo die er bestaat voor de vie ring van de Bevrijdingsdag op 5 Mei. We hoeven daarop nu niet verder in te gaan, maar één ding mogen we nooit ver geten: dat er duizenden mensen zijn ge weest die hun leven hebben gegeven voor onze vrijheid of als invalide hun leven verder moeten slijten. Deze mensen heb ben er recht op dat zij of hun nagelaten betrekkingen door het Nederl. volk ge holpen worden. Zijn we daarvan niet meer zo overtuigd, denken we dan eens terug aan 10 jaar geleden, AprilMei 1944, of sla eens lectuur op uit die tijd. Dan zal er weer veel bovenkomen van dat gelukkige en dankbare gevoel van Mei 1945 en dan kunnen we ook weer denken aan degenen die de vrijheid mee voor ons verdiend hebben en daar het slachtoffer van werden Ondanks de Watersnood bracht de in zamelingsactie van vorig jaar ongeveer 1.300.000 op, maar de Stichting 1940 1945 heeft nog acht en een half millioen nodig om aan al haar verplichtingen te kunnen voldoen. Niet een ander moet die bij elkaar brengen, maar wijzelf. Men kan dat doen door zich op te geven als contribuant, door zijn bijdrage te storten op girorekening 194045 van de Stichting te Amsterdam, door zijn medewerking aan de in de bedrijven te houden uur loonacties. Laten we er dan rekening mee houden dat Noord-Brabant in 1953 op de onderste plaats stond onder alle provincies met een bijdrage van 4.70 per 1U1 inwoners. De Watersnood? In 1952 was het 4.64 per 100 inwoners en Zeeland bracht in 1953 nog 8.76 per 100 inwoners op! Laten we niet al les vergeten. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. ontheffing. Als deze niet gescha pen wordt dan is het niet meer mogelijk op Zondag festiviteiten in de open lucht te houden, zoals kermissen, tentoonstellingen, fan cy-fairs, optochten en bijeenkom sten met muziek, of muziek-, zang en toneeluitvoeringen. Daar dit niet in overeenstemming is met de hier algemeen gehuldigde opvat ting betreffende de Zondagsvie ring, zijn B. en W. van mening, dat bedoelde ontheffing inderdaad mogelijk moet zijn. B. en W. stel len daarom voor te bepalen dat de burgemeester gebruik mag maken van zijn in artikel 3, 2e lid der Zondagswet neergelegde bevoegd heid ten behoeve van 1. kermissen, tentoonstellingen, sportfeesten, ijsvermaak, Oranje feesten, lustrumfeesten, fancy-fairs of dergelijke bijzondere, tijdelijke gebeurtenissen 2. optochten met begeleiding van muziek of zang 3. bijeenkomsten in de open lucht, waarbij muziek of zang ten gehore wordt gebracht 4. toneel-, zang- en muziek-uit- voeringen in de open lucht. 10. Voorstel tot het instellen van een commissie ter voorbereiding van de bouw van een nieuw ge meentehuis. Prae-advies Bij het in gebruik nemen van het pand, dat thans dienst doet als gemeentehuis, heeft de bedoeling voorgezeten te zijner tijd te komen tot de stichting van een perma nent gebouw, dat naar inrichting en opzet aan de eisen van een goed raadhuis zou beantwoorden. Het huidige gemeentehuis vol doet al geruime tijd niet meer aan de minimale eisen. De beschikba re ruimte is onvoldoende, terwijl de indeling zodanig is dat een doelmatige organisatie van de ad ministratieve dienst niet mogelijk is. De diverse afdelingen der secre tarie zijn ondergebracht in door het gehele gebouw verspreide ruimten, hetgeen een coördinatie uitermate bemoeilijkt. De gemeen- te-omvanger is wegens plaatsge brek met zijn administratie 'tijde lijk in het gebouw voor gemeente werken moe,en worden gehuisvest. Het spreekt vanzelf dat deze ver snippering ook voor de bevolking bezwaren medebrengt. De ruimte voor de representa tieve doeleinden is ten enenmale

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1