SE IME M0IDIESM0W HEUSIEH ELSHOUT RAAMSDONKSVEER MAG.DE zon uw modebron Tover hieruit 28 cent VOORDEEL! I BESPREEK NU UW PLAATSEN 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 APRIL 1954 3 Herdenking Zilveren Ambisjubileum Ds. C. de Kruijk ie Vrijhoeve-Capelle Voor brancard en gewoon ziekenvervoer is het aangewezen adres; A. MULDERS-SARS Telefoon 2051 WAALWIJK. VOOR ONZE GROTE WOENSDAG 28 APRIL 's Middags om 3 uur 's Avonds om 8 uur. OOK SHOW MET KINDERKLEDING. -mm**"*** Zelfstandige kruideniers roversbende bestuurt. veis van Haestrecht, doch niet eerder dan dat deze de koopsom, zijnde 2200 oude franse schilden, zou hebben be taald. In 1383 kreeg de zaak haar beslag en werd Pauwels van Haestrecht (de Oude) Heer der Heerlijkheid Venloon. Het wapen van de „Nieuwe Heer" zag er als volgt uit: ben met zes korte pun tige dwarsstreepjes bezette schijnstreep over twee beurtelings gekantelde dwars balken. Pauwels was de hoveling van Hertog Albrecht van Beieren en in 1394 zelts diens tresorier. Hij schijnt, erg misdaan te hebben, althans hij valt in 1396 bij de Hertog in ongenade, wordt zelfs te Vlis- singen gegijzeld en te Loevestein gevan gen gezet," dair hi utbrack ende ontkwamdair hi seijn lijf ende al sijn goede tegen ons verbeurt heeft". Op 20 Juli 1397 werd het decreet te gen hem uitgevaardigd. Uitgezonderd werd: zijn huizinge en wat hij had tussen „Loen ende Spranghe". Zijn vrouw mocht behouden de tocht van haar eer ste man en de erfenis van haar ouders. Wie zou menen dat Pauwels v. Haes trecht na het ondergaan van de juist ge noemde straf een bedeesd man zal zijn geworden, heeft het echter ver mis, wat wel blijkt uit het volgende uit de archie ven van de Illustre Lieve Vrouwe Broe derschap („Onze Wachter jaar 1876): „Het huis van Leuven, dat Brabant zo „lang en gelukkig had bestuurd, neigde „ten ondergang in de persoon van Her togin Joanna, de Weduwe v. Wences- „laus van Bohemen. Verschillende mede- „dingers wierpen zich op voor dat scho- „ne en rijke erfgoed. De Keizer wilde het „opengevallen leen weer aan het rijk „brengen, doch de Bourgondische vor- „sten stelden alles in het werk om dit „te beletten, teneinde het zelf te kunnen „bemachtigen. In Den Bosch vormden „zich dadelijk partijen vóór en tegen hen. „De Hollandse Graaf Albrecht van Haes trecht zond er een vertrouweling, Hen- „drik van Borselerr heen (de heer van „Veere) om de aanhang van de Keizer „te ondersteunen en de Bourgondiër te-, „gen te werken. In het begin mislukten „zijn pogingen wel, zelfs werd Borselen „door de Hoogschout van den Bosch ,,)deze Hoogschout was Pauwels v. Haes trecht) als een onruststoker gegrepen en „gekerkerd. Het vuur van de tweedracht „laaide echter steeds hoger op en weldra „openbaarde zich een scheuring, die tot „bloedige dadelijkheden leidde. Geheel de „adel schaarde zich aan de zeide van de „Bourgondiër, terwijl de burgerij zich bij „de partij van de Keizer aansloot. Pau- „wels van Haestrecht stelde zich aan het „hoofd der laatste en begon een openba- „re krijg tegen de Bourgondische fractie. „Onder zijn aanvoering trokken gewa „pende burgers de Meijerij rond, .om de „kastelen, sloten en landgoederen der „edelen te verwoesten en in as te leggen. „Verontwaardigd over deze aanslagen „tegen haar getrouwen en haar gezag „gaf Joanna het bevel Haestrecht's kas „teel te Loonopzand tot de grond toe af „te breken. De Bossche burgers echter „beloofden hun Hoogschout weerwraak „voor deze straf en schade, en verdreven „de voornaamste edelen de poort uit. De „vredebreuk was echter volkomen ge- worden, de stad den Bosch had zich „openlijk in opstand verklaard tegen de „hertogin en spoedig verscheen haar le- „ger voor de poorten om de bevolking „door uithongering en beleg tot onder werping te dwingen". Toen de toestand tot het uiterste ge komen was, trad de staatkundige Bour gondiër echter zelf als bemiddelaar op en er kwam een verzoening tot stand. Met het beleg van het Loonse kasteel was belast heer Jan van Wittem, die het kasteel wel enige schade toebracht, doch het niet met de grond gelijk maakte zoals het bevel toch luidde. Dit alles vond plaats in het jaar 1400. Na 1400 ver dwijnt Pauwels van Haestrecht de Oude voorgoed van het toneel. Is hij misschien bij de belegering van zijn kasteel gesneu veld? 't Is wel mogelijk. In 1401 wordt zijn echtgenote Else- been van Dalen, weduwe genoemd en Vrouwe tot Ven loen. In een volgend artikeltje hopen we de genealogie der Haestrechten te behande len. P. Adr, v. Beers. VAN DE WAL IN DE SLOOT. Donderdag j.l. geraakte op de Herptse v/eg, even buiten de stad, een vrachtwa gen van de V.Z. van de *weg af. De vrachtwagen reed van de daar ter plaat se vrij hoge berm, waarbij hij kwam te kantelen en ondersteboven in de stads gracht terecht kwam. De bestuurder, de K. uit Heusden en een mede-inzittende, konden zonder enig letsel de wagen ver laten. ,Het ongeluk is te wijten door het snij- cen bij het passeren door een volkswa gen, die de vrachtwagen voor aan de bump raakte, waardoor de chauffeur van de vrachtwagen, om erger te voorkomen, uitweek, met bovengemeld gevolg. Dit was dus letterlijk van de wal in de sloot. VERGADERING K.A.J. De K.A.J. hield een algemene vergade ring in het Parochiehuis. De voorzitter, de heer B. v. Wijk, opende de vergade ring, verwelkomde de leden alsmede Rec tor Jansen uit Tilburg en de heer Welie uit Uitrecht. Rector Jansen spoorde de Kajotters aan om trouwe leden te blijven. De heer v. Welie hield een spreek beurt over Herwonnen Levenskracht. Het plaatselijk bestuur van Herwon nen Levenskracht werd met enkele leden uitgebreid, die als propagandisten zullen gaan optreden. Aan het slot dankte de voorzitter de beide sprekers voor hun uiteenzetting. ST. JOSEPHFEEST DER K.A.B. Op 2e Paasdag werd door de K.A.B. het St. Josephfeest gevierd voor de le den met hun huisgenoten. De geestelijk adviseur opende deze feestelijke bijeen komst en heette allen, in het bijzonder de Zeereèrw. Heer Pastoor en de Hoofd bestuurder der K.A.B. de heer Nouwens, van harte welkom. Door enkele leden van de K.A.B. werd onder regie van de heer G Schapendonk opgevoerd het to neelspel „De Gouden Clown". Onder de pauze werd door de heer Nouwens een propagandistisch woord gesproken. Er werd door de spelers pri ma gespeeld en de aanwezigen hebben can ook werkelijk genoten. Aan het slot dankte de Zeereerwaarde Heer Pastoor allen die aan dit feest hun krachten hadden gegeven en sprak de hoop uit dat de K.A.B.-ers hun beste krachten zouden blijven geven op sociaal en ook op cultureel gebied. De K.A.B. kan met recht terugzien op een geslaagd Patroonsfeest. MOOI SUCCES. Op de Res. Landskampioenschappen tafeltennis, welke op 2e Paasdag te Am sterdam werden gehouden, behaalde Ant. Willems en P. Brok de 2e prijs in de 4e klas Herendubbelspel. BINNENGEREDEN. Doordat een touringcar uit Eindhoven moest uitwijken voor een op straat spe lend kind, kwam deze in de winkeletala ge van de heer L. v. Engelen terecht. De touringcar en de etalage werden bei den zwaar beschadigd. Gelukkig deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor. KERMIS-STAANPLAATSEN. De kermis wordt dit jaar gehouden van 27 t.m. 29 Juni a.s. Hiervoor zijn de volgende staanplaatsen toegezegd: Voor Raamsdonksveer: Auto-scooter, N.V. Boeken; Luna-park (cake-walk) fa. H. Hoefnagels: Deense Hoogvaart, C. Vet; Luchtschommel, P. H. Gigengack; Baby-molen, H. Oudsen; Fietsmolen, fa. Stuy; Speelgoedbakje, J. L. Michorus-Booze; Gebakkraam Gersen; Pat.-frite en ijscowagen Timmermans; Paling en Zuur A. J. Goossens; Fruit M. Konings; Suikerkraam G. Verhulst; Bum- perspel en Balco rotorspel J. H. Kooistra; Zaagselsport A. van Zalk. Voor Raamsdonkdorp: Zweefmolen H. W. Lindaart; Lucht schommel Gebr. Witte; Kinderdraaimo len G. Albers; Speelgoedbakje J. M. Michorius Roose; Ijs en frites Timmer mans; Paling en Zuurkraam A. Goos sens; Vliegbomsport en lijntrektentje B. Vis; Drijvend bord G. Wolberink. RONDE VAN R'VEER. Naar wij vernemen van bevoegde zij de zal de Ronde van R'veer dit jaar weer gehouden worden op 2e Pinksterdag. Men zal weer terugkomen op de oude route, daar deze het meest geschikte par cours bleek te zijn, n.l. Pr. Hendrikstr., Julianalaan, Beatrixlaan, Oranjestraat via het kruispunt naar Pr. Hendrikstraat. In het stemmig met palmen en bloemen versierd kerkgebouw aan het Bruggetje werd j.l. Dinsdagavond het Zilveren Ambtsjubileum van Ds. C. de Kruijk, preaikant bij de Geref. Kerk van Vrijhoeve- s-Grevelduin-Capelle herdacht. Naast de gemeenteleden waren de putaties van alle plaatselijke kerken aanwezig, alsmede van de Classis Den Bosch en de kerk van 's-Gravenmoer en IJsselstein. De jubilaris mocht hartelijke gelukwensen en felicitaties benevens vele waardevolle geschenken in ontvangst nemen. De samenkomst stond onder leiding van ouderling H. Kerst, die na het zingen van Psalm 103 1 voorging in gebed en vervolgde met Schriftlezing uit Efeze 4 1—16. Namens de Kerkeraad heette ouderling Kerst de aanwezigen welkom op deze samenkomst om te herdenken dat 25 jaar geleden (14 April 1929) Ds. de Kruijk in het ambt van dienaar des Woord te Kamerik werd bevestigd, of eigenlijk, dat hij als herder en leraar aan de kerk Van Jezus Christus gegeven werd; geroepen als ambtsdrager, door Hem, die zit aan de rechterhand des Vaders, vanwaar Hij als Hoofd, Zijn kerk vergadert, beschermt en onderhoudt. Voor dit machtig werk heeft Hij mensen met alle zwakheden en gebreken willen gebruiken. Christus heeft Zijn kerk niet herderloos gelaten; één van de dienaren zijt Gij, aldus dhr. Kerst. Hij heeft U een taak opgedragen en U het voorrecht geschonken om 25 jaar te mo gen bouwen aan Zijn kerk. Wat een ge weldige gedachte voor U, als U die 25 jaar overziet. In 't algemeen kunt U zeg gen dat het dagen Van blijdschap waren, afgewisseld met dagen van droefheid en teleurstelling. Na een ernstige operatie heeft de Here U weer opgericht, om uw werk voort te zetten. Gij hebt met de gave U geschonken gewoekerd en met grote trouw gewerkt in de gemeente. Namens de kerkeraad, de gemeente en de catechisanten, wenst dhr. Kerst de ju bilaris geluk met het jubileum en dankt hem hartelijk voor wat hij tot welzijn der gemeente gedaan heeft; hij feliciteert ook mevrouw de Kruijk en de kinderen. Uw levensavond nadert, de Here make dat het des avonds licht moge zijn en geve U eenmaal de onverwelkelijke kroon. Hij biedt de jubilaris namens de ge meente een geschenk aan in de vorm van een prachtig Smyrnatapijt en tafelkleed, terwijl hij van de catechisanten een bloe menmand aanbiedt. 'l'ot slot verzoekt hij Ds. de Kruijk de zegenbede uit Ps. 121 toe te zingen: „De Heer zal U steeds gadeslaan", enz. Nadat dhr. Kerst nog enkele medede lingen omtrent het verdere verloop van de samenkomst had gedaan, sprak de ju bilaris, die in het kort zijn levensgeschie denis schetste, waarin hij interessante mededelingen deed betreffende zijn zelf studie om te komen tot het ambt van dienaar des Woords. De jubilaris dien de de Geref. Kerk van IJselstein 8 jaar, waaraan hij de meest dankbare herinne ringen heeft. Hij studeerde veel, om do minee op art. 8 te worden, maar noemde de studie om dit te zijn en te blijven veel zwaarder en hij dankte God dat hij langs deze ongewone weg tot de pre dikstoel mocht komen, waar hij reeds vanaf zijn 19e jaar de begeerte naar het ambt gehad heeft. Op 1 Juni '47 deed Ds. de Kruijk zijn intrede te Vrijhoeve's-Grevelduin-Ca- pelle, waar hij, zoals hij zeide, goed thuis is en met de/ gemeente op zeer goede voet leeft. De prettige omgang met col- legas uit andere kerkformaties en met de bevolking heeft hem steeds goed gedaan en hem past thans niet anders dan, dank. In totaal heeft de jubilaris meer dan 4000 maal de kansel beklommen. Hij looft en prijst God, Die in Jezus Chris tus zijn Vader is en hem al die jaren heeft geleid en wenst Gode alleen de eer te geven, door te laten zingen Ps. 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" enz. Ds. Fanoy uit Eindhoven spreekt ver volgens namens de Classis Den Bosch en brengt de jubilaris de hartelijke geluk wensen over, de jubilaris dankend voor wat hij als dienaar des Woords heeft gedaan, welke plaats hij in het kerkelijk leven met ere inneemt. Hij feliciteert de jubilaris met het feit dat zijn naam, wan neer hij eenmaal emeritus wordt, in de kerk blijft voortleven in zijn zoon Ds. C. de Kruijk Jr., die zijn vader niet zal vergeten. Ds. Fanoy roemt de jubilaris om zijn trouw en liefde en hoopt dat hij de kerk met grote vreugde zal blijven dienen. Namens de collegas in de Classis biedt hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan om daaraan zelf een be stemming te geven. Ouderling Wachtels van den Berg spreekt de jubilaris toe namens de Geref. Kerk van Sprang en biedt hem de aller beste wensen aan; Ds. de Kruijk heeft steeds in de prediking het gezag hoog gehouden volgens Rom. 13, maar hij heeft zelf steeds „overgewerkt". Hij zou boven het leven van Ds. de 'Kruijk wil len schrijven Des Heren dienst heeft haast; dit verklaart Uw ijver, aldus spr., die door allen wordt geroemd en gepre zen. Hij dankt de jubilaris voor wat hij voor de gemeente van Sprang gedaan heeft en zoekt het begin van zijn ont wikkeling in het jeugdleven in de J.V. Hij biedt de jubilaris een boekwerk aan, getiteld: „Om de vrijheid van de Kerk", door Dr. Volger. Namens de Ned. Herv. gemeente te Capelle zegt ouderling de Rooij dat het hem aangenaam is de hartelijkste geluk wensen te kunnen overbrengen. Het hart van de jubilaris zal zeker met grote dank vervuld zijn: „Wat zal ik de Here ver gelden voor al Zijn weldaden". Burgemeester Smit sprak namens het gemeentebestuur van Sprang-Capelle en zegt dat als het goed is, de burgerlijke overheid moet profiteren van het werk der predikanten. Hij dankt Ds. de Kruijk voor zijn herderlijk werk in de gemeente, waarmee hij het algemeen belang ge diend heeft. De Here heeft ons geen kal me overtocht over de levenszee beloofd, zegt Burgemeester Smit naar aanleiding van de levensgeschiedenis van de ju bilaris; Hij heeft ons alleen maar een vei lige aankomst beloofd, en dit wenst hij de jubilaris van harte toe. Ds. Haring, Ned. Herv. predikant aan de Loonsedijk, zegt als hij des jubilaris weg overziet.' „Gij zult mij leiden door Uw raad en daarna opnemen in heer lijkheid", en hij wenst de jubilaris met de woorden van de psalmist toe: „Na de dood is mij het leven bereid, God neemt mij op in Zijne heerlijkheid". De heer A. Ros spreekt namens de Geref. Gemeente en zegt dat dit jubileum voor de jubilaris een toonbeeld van Gods liefde is en hij een instrument in Gods Hand mocht zijn om zondaren te roepen. Hij wenst hem toe dat de Here hem niet moge begeven noch verlaten en dat hij nog lang mag verkondigen de daden des Heren. Namens de Ned. Herv. gemeente van Sprang zegt ouderling Jac. Timmermans dat zowel het kruis van rouw en smart, als de ster van geluk en voorspoed in ieder mensenleven gegrift zijn. Hij kan zich voorstellen dat het voor de jubilaris een voorrecht moet zijn wanneer hij de afgelegde weg overziet en er veel ge- noegelijke feiten aan zijn geest zullen voorbij gaan. De jubilaris mag zeggen: Eben Haëzer: Tot hiertoe heeft de Here mij geholpen. Gij hebt grote reden tot dank en de kerkeraad van Sprang wil gaarne in die vreugde delen en feliciteert U met dit heugelijk feit en hoopt dat de jubilaris nog tal van jaren in de kerk des Heren mag werkzaam zijn. De heer van Wijngaarden uit IJsel stein spreekt namens die gemeente har telijke woorden van gelukwens en schil dert de moeilijke tijd welke de jubilaris van thans daar heeft doorgebracht; hij biedt hem een drietal boekwerken aan. De heer M. M. Vos voert nog het woord namens het bestuur van de School met de Bijbel te Capelle. De jubilaris heeft steeds grote belangstelling voor de school gehad, wat spr. een gevolg noemt van het idealisme van zijn jeugd af om het volk des Heren te onderwijzen door de levende verkondiging des Woords. Van de kerk te Kamerik was een te legrafische gelukwens ingekomen. (De jubilaris zal in Kamerik persoonlijk een herdenkingsbijenkomst gaan bijwonen). De zoon van de jubilaris, Ds. C. de Kruijk Jr. van Tijnje (Fr.), spreekt na mens de familie en dankt de gemeente van Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Capelle o.m. voor de tastbare bewijzen van dank baarheid, waarvoor de familie zeer er kentelijk is. De jubilaris spreekt tot slot woorden van dank tot de verschillende sprekers voor het betoonde medeleven en hoopt dat de vele goede wensen die geuit zijn in vervulling mogen gaan. Evangelie van Gods genade is, te spreken over de arme zondaar en de rijke Christus. Hij is daar in veel tekort geschoten, maar hij is zeer dankbaar dat God hem heeft willen ge bruiken als zijn dienstknecht en hij hoopt dat velen door zijn arbeid mogen toege bracht worden. De jubilaris dankt de Ned. Herv. kerken voor de goede ver standhouding en zou gaarne eens zien dat men gezamenlijk toonde één te zijn in het geloof door een gezamenlijke bij eenkomst te beleggen, waarin alleen Gods Woord zou spreken. Hij dankt tenslotte dhr. Kerst voor de leiding van de avond en dankte eveneens voor de goede samenwerking in de ker keraad. Na het zingen van Psalm 89 8 ging Ds. Fanoy in dankgebed voor. Van de gelegenheid om de jubilaris en zijn echtgenote persoonlijk te felici teren werd een druk gebruik gemaakt.' OP Enlree'i aan onze zaak verkrijgbaar 1.50 p. p. Thé complet inbegrepen. Als U Spar-klant bent, kunt U altijd echt toveren. Met de populaire Spar-zégels. U krijgt ze gratis. En voor die Spar-zegels ontvangt U guldens. En met die guldens tovert U prettige extraatjes. Want bij De Spar krijgt U 10°/o korting op meer dan 200 artikelen En dan elke week een extraatje. Door de waarde bon van De Spar. Deze week 28 cent extra voordeel. WAARDEBON van deze week Bij 2 pakjes PUDDING a 21 ct p. pakje of bij 3 pakjes PUDDINGa 13 cf p. pakje met 10% korting - deze week extra: 200 gram LUXE MELANGE van 64 voor 40 cf (een pracht sortering luxe snoepjes) met deze bon bespaart U 28 ct DESMR i/V PE HAVENS SPIOIÏflÏÏREH Z'J en/ ZOEKEN HUN SLACHTOFFER TOSSEN DE KOOPVAARDER S WA T! Ge wilt kapitein FAN TO,NE ZOEKEN I PIE DUIVEL IN EIGEN PERSOON. ONGELUKKIGE WIST ee.PAT... H'J D£ MACHTIGSTE ZEE- 2'JN MANNEN O VERVALLEN DE SCHEPEN OP KLAARL/CH TE DAG

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3