Waalwijkse en Langsiraaise Courant I W<je Werelcl j GENEVE. Gemeenteraad Heusden. WIJ HERDACHTEN Uw huisapotheek! Tweede Zondag in Mei; UIT DE I KRUIS"* am. Uitgever Waalwflkse SU4n|kkera Tielen Hoofdredacteur janelen Dit blad verschijnt 2 x P^eek 77» JAARGANG No. »f Abonnement 19 cent per week 2.43 p. kwartaal 2,70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTR^ 2Q5 WAALWIJK - TEL. 2631 - Pr van BEÜKDENSTBAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Met Rheumatische Pijnen moet U niet door blijven lopen. Roei ze uit, met wortel en tak. Neem Kruschen. Krotopruiming - Jougdzwembad. Veel Waalwijkers woonden de plechtig heden van de Dodenherdenking bij. mozarts requiem. De dag van Moeder VRIJDA* 7 \x DE ECHOËN HEI ZEIDEN Binnen een paar dagen is d iedereen zonneklaar is. In Indo conferentie te Genève over Koret china is de gang van zaken enigs- en Indo-China twee weken aan de zjns anders geweest, maar de si- gang. Er is in die tijd veel gespro- iuatie is er niet minder precair ken, in en buiten de conferentie- £>ien Bien Phoe is het sym- zaal, op formele bijeenkomsten en ,0qJ geW0rden van de heldenmoed intieme dinertjes, maar daaruit Ln een generaal met zijn garni- valt nog niet te concluderen dat ,en> maar het dreigt evenzeer 't er resultaat geboekt zal worden. Het is een zeer gemengd gezel schap dat in Genève bijeen is. Daar zijn de Grote Vier, de landen die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, de drie Indochinese staten Laos, Cambodja en Vietnam, communistisch China en tenslotte ook nóg de Vietminh. Uit de be sprekingen tussen al deze partijen, die men eventueel in 'twee kampen kan verdelen, moet een aanvaard bare regeling voor de meest bran dende kwesties in het Verre Oos ten voortkomen. Dit betekent dat er naar compromissen gezocht zal worden, waarmee zowel de kool als de geit gespaard kunnen wor den. Van het streven naar derge lijke „gulden middenwegen" hangt heel de wereldpolitiek sinds de oorlog aan elkaar, zonder dat men ze in werkelijkheid vindt, omdat de een alles wil hebben, terwijl de ander niets wil prijs geven. Hierdoor alleen al ontstaat een lichtelijk verwarde en verwarren de situatie. De Grote Vier nemen aan alle besprekingen deel, maar voor de rest zijn de partijen nogal gevarieerd. Bij de kwestie-Korea zijn een twintigtal landen betrok ken, waaronder ook Nederland. Het lijkt op 't eerste gezicht merk waardig, dat ons land mee moet beslissen over het lot van een land aan de andere kant van de wereld, maar het feit dat wij een detache ment vrijwilligers hebben geleverd geeft ons dit recht. Of deze veel heid van partners meer kansen geeft, is natuurlijk een tweede. Het een noch het ander biedt enige ga rantie. Voor wat Indo-China be treft, heeft men het aantal om te beginnen beperkt tot negen, name lijk die landen of partijen die rechtstreeks of onrechtstreeks bij het conflict betrokken zijn. Verwarrend is ook de positie van de deelnemers. Noord-Korea en China kunnen als oorlogvoeren de partijen beschouwd worden, omdat ze Zuid-Korea van buitenaf overvallen hebben. De Vietminh evenwel worden nog algemeen als opstandelingen beschouwd, maar ook dat schijnt tegenwoordig geen bezwaar te zijn om er mee aan één conferentietafel te gaan zitten. Niet de rechtspositie, maar de machts positie is beslissend. Het is dan ook wel erg moeilijk beslissingen te nemen zonder zo niet de sterk ste, dan toch een gelijkwaardige party er in te betrekken. Dit is on getwijfeld betreurenswaardig maar daarom niet minder realiteit. En zolang een wapen- en mensenarse naal als China ongestraft zyn re serves ter beschikking van de op standige Vietminh kan stellen, moet men deze machtspositie aan vaarden. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig gebruikt wordt, stimuleert het de bloedzuiveren de organen en geeft ze de regelmaat van een klok. Kruschen is geen wonder middel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en gezamenlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. De grote vraag is nu: wat zal men beslissen en wat valt er te be reiken. Het spreekt haast vanzelf dat de conferentie verder reikt dan alleen een herstel van de vrede of liever een opheffing van de staat van oorlog in Korea en Indo-Chi na. Want welke vrede er is, zal te vens er over beslissen welke in vloedssfeer de overhand heeft in Zuid-Oost-Azië. En de laatste jaren is langzamerhand wel duidelijk geworden, dat dit een uiterst be langrijk gebied is. Niet voor niets interesseert de Sovjet-Unie er zich hevig voor, evenals de Verenigde Staten dat doen. Want het Westen is niet veilig als het Oosten 't daar voor het zeggen heeft, zodat het 'n onontkoombare voorwaarde voor de veiligheid van de wereld is, dat het Westen er zjjn steunpunten houdt, althans het uitgestrekt en belangrijke gebied niet aan de greep van het communisme prijs geeft. De interventie door de Verenig de Naties in Korea heeft de uit breiding van het communisme voor dat gebied voorlopig voorko men, al heeft het ontzaglijke offers gekost, waarvan de zin niet voor mbool te worden van de mach- bosheid der Fransen om de j.minh te verslaan. Het ergste h;van zou zijn dat het commu- n!}che bloc er politieke' munt uilm slaan, door uit hun machts- Pos-; rechten af te leiden die ze mor' beslist niet hebben. Maar mora speeit in de politiek slechts no8 L zeer bescheiden rol. Met t aj zyn cje vooruitzichten op eenechtvaarciig vergelijk niet bijster «stig. Het is zeer twijfel achtig eer inderdaad een verge lijk lot s1(j zai komen en dat de Amerikaae minister van buiten landse za.n teleurgesteld naar Washingto n teruggekeerd, is 'n veeg tekenrjaar Ciec besprekingen in het gehe^ Worden gevoerd, is het moeilijk en overzicht te krij gen van de mdpunten, maar als er een redel, succes wordt be haald, zal m, pet gauw genoeg vernemen. Wa. dat zou iets zeer bizonders zijn. Aan tegenvallers zijn we wel ge\\nd. MINISTER DRfcJS: „NIEUWE WERELDOORLOG ONWAARSCHIJNLIJK." In Terneuzen heeft te minister-presi dent, dr Drees, op een bijeenkomst van de plaatselijke afdeling van ie P.v.d.A. een rede gehouden. Hij rofrde daarin uiteraard ook de internatiomle situatie aan en memoreerde, hoe eenider is ge schokt door de berichten oveide H-bom en de ontzettende ellende, w&e die zou kunnen uitstorten als zij wei gebruikt. „Wij zijn," aldus de mitster-presi- dent, „nog weer eens scherpr ons be wust geworden, hoe dicht \e zouden staan aan de afgrond en de aogeliikhe- den van menselijk bestaan en van men selijk geluk, indies het waarlik tot een nieuwe wereldoorlog zou konen Persoonlijk meen ik niet, dai de kans op een wereldoorlog vergroot is; ik ge loof integendeel, dat die kleiner is ge worden Het is noodlottig genoeg, als daar strijd woedt, of gewoed heeft, in Korea, Indo-China en op zo menig an der punt in de wereld, maar dat het tot een nieuwe werelduitbarsting zou ko men, is dunkt mij onwaarschijnlijk ge worden, nu niemand meer blind kan zijn voor de hel, die deze over allen zal bren gen." NEDERLANDS PLAN VOOR VLUCHTELINGENHULP. Om de nijpende problemen der vluch telingen dichter bij een oplossing te brengen heeft de 'Nederlandse regering de Raad van Europa voorgesteld twee grote fondsen te vormen ten behoeve van de hulp aan „de honderdduizenden in Europa die een mensonwaardig en uitzichtloos bestaan leiden". Een fonds van bijna 20 millioen gulden zou moeten dienen' voor de blijvende verzorging van „de moeilijke gevallen" en het tweede fonds van ongeveer 48 millioen gulden voor leningen tegen lage rente aan vluch telingen om hen blijvend-in het arbeids proces in te schakelen, alsmede voor het voortzetten van de initiatieven, dit wer den genomen met de 2,9 millioen dollar, welke de Fordstichting in de Verenigde Staten het vorige jaar ter beschikking heeft gesteld van de Hoge Commissaris voor het Vluchtelingenwezen. LEDEN N.E.C. EXPORTEERDEN VOOR 330 MILLIOEN. Op de jaarvergadering van de Stich ting „Nederlandse Export Combinatie" te Utrecht, welke op 1 Mei j.l. in „Es planade" te Utrecht werd gehouden, heeft de voorzitter medegedeeld, dat in het afgelopen jaar door de gezamenlijke leden voor 330.000.000 gulden werd ge ëxporteerd. Hij voegde er aan toe, dat er naar gestreefd zal worden dit jaar een omzet vqp 500 millioen gulden te bereiken. Gezien het enorme enthousias me, dat de leden van de N.E.C. eigen is, verwacht men, dat het wel zal gelukken door gemeenschappelijke inspanning tot dit bedrag te komen. De collegiale team geest welke in de N.E.C. heerst, werd wel op bijzonder duidelijke wijze gede monstreerd door het feit, dat van de 130 leden 126 leden waren opgekomen, ter wijl de 4 niet aanwezigen een dringende reden van verzuim hadden. De heer L. Fokkema te Culemborg, de oprichter en stuwende motor van de N.É.C., kreeg veel complimenten te horen. Reeds meer dan 1000 fabrikanten heb ben zich op dit moment aangemeld voor het lidmaatschap van de N.E.C., doch behoudens de 130 toegelaten leden, staan al deze fabrikanten op de „wachtlijst". Nadat de Heer Mr W. H. Fockema Andreae, voorzitter van het Curatorium van de N.E.C. een zeer boeiende en met grote belangstelling gevolgde rede hield, waarin hij wees op de noodzakelijkheid van vergroting van onze export, hebben de leden zich bezig gehouden met het probleem van die „wachtlijst". Algemeen bleef men van gevoelen, dat de N.E.C. een besloten club moet blijven. De kracht schuilt namelijk in de saamho righeid van de leden, die wederkerig adressen uitwisselen, eikaars artikelen medenemen op buitenlandse reizen en elkaar helpen, o.a. door buitenlandse be zoekers niet voor zich zelf te houden, maar deze ook via het Bureau van de N.E.C. met de andere belangstel lende leden in contact te brengen. Uiter aard kunnen deze vriendendiensten be ter tot hun recht komen in een club van 130 leden, dan in een organisatie met meer dan 1000 aangesloten leden. Om deze reden werd besloten de deur voor nieuwe leden nog niet geheel open te zetten, doch deze op een kier te hou den en slechts druppelsgewijs nieuwe le den toe te laten. Terwijl de leden van de N.E.C. in congres bijeen waren, hebben hun dames gezamenlijk in enkele autobussen in de zelfde prettige collegialiteit van de he ren een uitstapje in de buurt van Utrecht gemaakt. Tegen zes uur hebben de dames en heren elkaar weer getroffen, waarna een feestelijk N.E.C.-diner met veel variatie (een dansje, het optreden van Karla- met-de-poppen en van Alex de Haas, een spelletje en humoristische sprekers) volgde, waarop de hechte banden, die de leden samenbinden nog eens extra wer den versterkt. Hierbij bewees het lid de Heer W Rademaker, Directeur van Frank Rademaker uit Rotterdam, dat hij behalve een voortreffelijk bonbonfabri kant en een geslaagd exporteur, ook een uitstekende tafelpresident en feestrede naar is. In de vele hartelijke speeches kwam steeds weer naar voren, dat de bundeling van krachten, zoals deze zich in de N.E.C. heeft geopenbaard, geble ken is van uitzonderlijk grote betekenis te zijn voor de vergroting van de Ne derlandse export en van het aanzien van Nederland in het buitenland. In Belgic heeft men het voorbeeld van de N.E.C. reeds gevolgd, terwijl ook uit Zweden reeds een verzoek van een groep meu belfabrikanten tot de heer Fokkema is gericht om een causerie in Stockholm te houden over de betekenis van de N.E.C. In zijn toespraak tot de leden heeft de Heer L. Fokkema o.a. mededeling gedaan van enkele plannen. Dit zi;n: 1) Het laten rijden van een drieral N.E.C.-Show-autobussen (z.g. Plan-V an Katwijk, genoemd naar de ontwerper van dit plan, de Heer D. van Katwijk, fabri kant te Aalten en lid van de N.E.C.). Gebruik makende van de goodwill van de elfstedentocht, zal de eerste tournee genaamd zijn: „Elfstedentocht". De te bezoeken steden zullen zijn: Brussel, Parijs, Madrid, Lissabon, Milaan, Zü- rich, Neurenberg, Hamburg, Kopenha gen, Stockholm, Oslo. De Raad der gemeente Heusden kwam Donderdag 29 April j.l. des avonds 8 uur, voltallig in openbare vergadering bijeen. De voorzitter de Edelachtbare Heer A. van Delft, opende deze verga dering en stelde voor de notulen van de vorige vergadering, welke werd gehou den op 23 Maart jl.l. vast te stellen. De heer van Herpt was het echter met deze notulen niet eens en vroeg het woord. Spreker hoopte dat de voorzitter hem uit zou laten spreken en niet te vlug met de hamer zou zijn. Wat de notulen betreft, hierin zouden volgens de heer v. Herpt woorden, welke hij in de vorige vergadering zou hebben gesproken, niet zijn opgenomen. Spreker beschouwde de ze weglating als een belediging aan zijn adres en verzocht deze woorden alsnog daar deze invoeging. deh en stelde voor een crediet te ver schaffen van f 1000. De heer van Herpt betreurt het dat dit verzoek niet bij de stukken welke voor de vergadering ter inzage hadden gelegen aanwezig was; de leden van de Raad hebben zich zodoende niet kunnen orien- 1 teren ingevolge dit verzoek. Wanneer dit verzoek, hetwelk volgens de voorzitter pas kort voor de vergade ring begon werd ingediend, niet in deze vergadering ter tafel zou zijn gebracht, zou dit nog wel een week of- zes aan hebben kunnen lopen, voordat hiertoe een besluit zou kunnen worden genomen en voor dat dan het zwembad eenmaal klaar zou zijn, zouden de zomermaanden misschien wel weer zijn verstreken, van- in de notulen van deze vergadering op is niet compleet zon- 0 der Witte Kruispoeders 1 0 Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- 0 of rheumatische pijnen wor- 0 den er direct en afdoende 0 door verjaagd I Ze zijn boven- 00 dien onschadelijk voor de 00 maag 1 Zorg ervoor, dat U |p ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft 1 00 |Ook in tablet-en cachet-vorm.^ ie Vraagt Uw Apotheker V/0 of Drogist te nemen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de notulen geen woordelijke inhoud van het gesprokene behoeven weer te geven, maar alleen een algemene indruk en wat belediging betreft hiervan is in 't geheel geen sprake. De heer Roza meent dat 't de heer v. Herpt nog steeds dwars zit dat er toen- dertijd de 10 minuten spreektijd werd ingevoerd, maar wanneer mijnheer van Herpt steeds alleen de gemeentebelangen voor ogen zou hebben gehouden, zou de ze spreektijd niet beknopt behoeven te worden. De heer Rijke vindt het eigenaardige methode om woorden welke in een vorige vergadering zouden zijn gesproken in de notulen van een volgende vergadering onder te brengen. De heer Verschuur betreurt het dat de heer van Herpt, welke toch een fractie lid is, zich af en toe zo kan laten gaan. De heer van Herpt zei hierop, dat hij zich volkomen zou willen schikken naar de wijze raad van de heer Roza, maar hij heeft de eed afgelegd om de gemeen tebelangen naar beste weten te dienen. Ieder vogeltje, zegt spreker, zingt echter zoals 't gebekt is. Verder maakt spreker nog aanmerking op hetgeen dhr. Ver schuur zei over fractie-lid; volgens spr. bestaat er in deze Raad geen KVP-frac- tie; spreker moet zijn eigen weg volgen en dat doet hij dan ook volgens de KVP richtlijnen. Hierop stelde de voorzitter voor de be doelde woorden alsnog in de notulen van deze vergadering op te nemen; hiertoe w*rd door de Raad besloten en de no tulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van Ged. Staten tot oprui ming van een 36-tal krotwoningen in deze gemeente. Door de vereniging Heusdens Belang was een verzoekschrift ingediend om te gemoetkoming in de kosten voor de aan leg van een zwembad voor de jeugd. De voorzitter meent dat men hier toch zeker aan tegemoet moet komen, daar het aanleren van de zwemkunst als een noodzakelijkheid beschouwd moet wor- De heer 'Rijke vindt het mooi van Heusdens Belang dat het zo vooruitstre vend is om een jeugdzwembad aan te j leggen, maar spreker vraagt of het niet mogelijk zou zijn, om, wanneer het sub sidiebedrag iets groter gesteld zou wor den, niet ineens een flink zwembad aan gelegd zou kunnen worden, waar de ou deren ook zouden kunnen gaan zwem- 2) Het organiseren van N.E.C.-ex- portreizen naar Canada, Syrië, Irak, Zweden en Argentinië. 3) Het inrichten van Holland-hui zen (z.g. N.E.C.-dépendances) in diver se landen ter wereld. 4) Het activeren van de handel met Rusland. NATIONALE DODENHERDENKING Overal in Nederland zijn in de avond van de vierde Mei de doden van de tweede wereldoorlog herdacht. De na tionale herdenking concentreerde zich in de Ridderzaal, waar het voltallige kabi net, vele ambassadeurs en gezanten en honderden andere autoriteiten bijeen wa ren gekomen. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. Jonkman, hield de openingsrede, waarin hij wees op het herstel van Ne derland, maar anderzijds de nieuwe, grotere dreiging betreurde, daarbij in herinnering brengd de diepe bezorgdheid die Z.H. de Paus in zijn Paasrede dien aangaande heeft geuit. Opperrabijn J. Tal uit Amsterdam hield de herdenkingsrede, waarin hij spe ciaal de honderdduizenden Joden her dacht die onder de oorlog zijn omgeko men. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard legden een krans in Baarn. In Amsterdam kwamen tienduizenden bijeen bij het nationale monument op de Dam. Op de Grebbeberg werden de militai ren herdacht die daar in 1940 zijn ge sneuveld en in Waalre werden herden kingsdienxten gehouden ter nagedachte nis van de Brabantse gesneuvelden. Ook buiten Nederland, o.a. in Indonesië wer den de gesneuvelden herdacht. Het nationaal programma van de ra dio werd ingeleid door mr Van Heuven Goedhart, die aanspoorde te luisteren naar de stem van de doden die op de 4de Mei sprak. LIJKJE VAN JAAPJE KLERK IN SPAARNE GEVONDEN. Een agent van politie zag Dinsdagmor gen om kwart over vijf in 't Zuider Bui- ten-Spaarne bij de Buitenrustbrug te Haarlem een lijkje drijven. Het bleek het lichaampje te zijn van Jaapje Klerk, het vier-en-een-half-jarige jongetje uit Haar lem, dat sedert Eerste Paasdag werd vermist en van wie aangenomen werd dat hij per auto was ontvoerd. lUCli Volgens de heer Roza zijn er al meer' dere malen pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een zwemgelegenheid voor iedereen, doch steeds kon men vanwege de hoge kosten geen goedkeuring krijgen van Ged. Sta ten; nu wil men van onder af aan begin nen, in de hoop dat men in de loop der jaren dit tot iets groots uit zal kunnen breiden. Hierna besloot de raad zijn steun hier aan te geven. Punt 4. Het voorstel van B. en W. tot wijziging van het Ambtenarenregle ment en de Arbeidsovereenkomstenver ordening, werd zonder meer door de raad aanvaard. Punt 5. Besloten werd de voormalige school te Herpt wederom te verhuren aan de 'firma van Wagenberg-Festen alhier voor een bedrag van f 10 per week. Punt 6. Op voorstel van B. en W. werd de bedrijfsbegroting Vleeskeurings dienst goedgekeurd. Punt 7. Op voorstel van B. en W. werden goedgekeurd: le het aangaan van rechtsvordering tegen die eigenaars van gronden welke hun gronden welke in het onteigeningsplan zijn opgenomen niet willen afstaan; 2e het voorlopig in bezit nemen van die gronden. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot het vellen van de populieren, staande aan het Bakkersdam alhier. De heer van Herpt meent dat deze bomen nog volop groeien en vindt het daarom jammer dat deze bomen nu al geveld zouden worden. De voorzitter zei zelf geen deskundige te zijn op dit gebied, maar dat men voor dat men deze bomen gaat vellen, toch eerst toestemming moet hebben van Staatsbosbeheer. De raad ging hierna met het voorstel accoord: Hierna volgde de sluiting. Al is de Nationale Feestdag enig szins in discrediet geraakt door een min der gelukkig besluit van de Nederlandse regering, toch is in de avond van de 4e Mei, wanneer allerwegen de doden uit de tweede wereldoor log worden herdacht, gebleken, dat er nog iets leeft in ons volk, al dach ten velen, dat men voortaan onverschillig voorbijgaat aan wat ons zeer bewust dient te blijven. Wie echter Dinsdagavond getuige was van de dodenherdenking bij het Waalwijkse oorlogsmonument is zeer getroffen ongetwijfeld, door de zeer grote belangstelling die er voor deze telkens weer zo ontroerende plechtigheid bestond en door de stille aandacht waarmee de vele hon derden mee-herdachten. Niets was er dan de verrukkelijke geur van de lente en het jubelende zingen van de vogels in de zilvergroene populieren, een zingen, dat de stilte, de twee minu ten stilte waarin we dachten aan allen die de oorlog ons ontnam, nog volkome- ner deed zijn. Dit is het moment dat we teruggaan ia de jaren naar de duistere dagen van de oorlog, naar de angst, het leed en de dood, dat we teruggaan naar de kampen en de executieplaatsen en horen naar wat die daar stierven ons zeggen, terug gaan ook naar de jubeldag van de to tale vrijheid. Dit is het moment van Het diepste en intiemste herdenken en dit moment zal ons volk zich niet laten ontnemen. In een stille stoet waren we naar het oorlogsmonument getrokken; het voltalli ge gemeentebestuur, katholieke en pro testante geestelijkheid, vertegenwoordi gers van de Israëlitische gemeenschap, 't Bestuur van Waalwijks Belang, Rode-Kruissoldaten en zusters, oudstrij ders en vele anderen, vaders en moeders, broers en zusters, echtgenoten van die in de oorlog het hoogste offer brachten, er werden grote wot en groene kransen meegedragen en kleine bloemen ruikers, die de symbolen zouden zijn van onze eerbied en ons respect, straks aan de voet van het monument. We zijn eerst gegaan naar achter het: stadhuis, waar een stenen gedenkplaat de herinnering levendig houdt aan die vreselijke dag in September van het jaar 1944, toen onverlaten Burgemeester Moonen en Joep Hoffmans hebben dood geschoten. We hebben daar een ogen blik stilgestaan en voor hen gebeden. De stoet trok door de Grotestraat en de Mr van Coothstraat naar het Monu ment en we hadden graiag gezien dat de vele honderden die over het trottoir naast de stoet hepen en die reeds in dichte rijen stonden te wachten bij het monument, dat die zich ook aangesloten hadden bij deze stoet, de hulde aan onze doden zou er des te indrukwekkender door zijn geworden. Toen we bij het munument waren aan gekomen klonken plotseling door de koe le lente-avond, de roffels en trompetto nen van de Last Post geblazen en ge roffeld door muzikanten van Harmonie Sint Crispijn en toen de laatste tonen verklonken waren hield de heer J. Kou ters het dodenappel, op tekst van de heer Willem van der Mee Jr., waarna hij de namen van alle Waalwijkse oor logsslachtoffers noemde; gestorven in het concentratiekamp... gestorven voor het vuurpeloton... gestorven door een V 1..., wat zal er omgegaan zijn in de hoofden en harten van de velen die zwijgend dit alles aanhoorden. Dan volgden na de voordracht van een vers van Ed Hoornik de volslagen stilte van 2 minuten. Het Mannenkoor van de Liedertafel „Oefening en Vermaak' zong hierna „Beati Mortui" van F. Mendelssohn en het Wilhelmus; dan werden er kransen gelegd aan de voet van het monument door Burgemeester J. Teijssen, door de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans, door de vertegen woordiger van de Israëlitische gemeen schap de heer de Jong, door de voor zitter van de Oudstrijders de heer B. v. Loon, door een vertegenwoordiging van het Roode Kruis en tenslotte legden de nabestaanden van de slachtoffers en an deren hun bloemen bij Raedecker s monu ment. Nog eenmaal trok de stoet rond het gedenkteken, waarna allen zich verwij derden. De meesten echter gingen naar de gro te zaal van de Gecroonde Leersse, waar onder directie van Louis Sars het ge- Eigenlijk is het een beetje gek, dat wij er een aparte Moederdag op na houden. Niet dat het de moe ders niet gegund zou zijn, integen deel. Maar het lijkt in het algemeen overbodig om er aan te herinneren dat we een moeder hebben en dat we aan haar veel hebben te dan ken. 'De verjaardag zou als aange wezen dag mogen gelden om die dankbaarheid te tonen, zowel in woord als in daad. Toch is het niet alleen omdat we bloemenhandelaars en banketbak kers graag een extraatje gunnen, dat we volledig instemmen met een aparte Moederdag. Men hoeft die zelfs niet af te wijzen als hij met commerciële zin is ingesteld, want men kan er een diepere inhoud aan geven, die de Vaderdag wel nooit zal krijgen. Niet omdat zijn aan deel in het gezin minder wezen lijk is, maar omdat; het anders is. Als er daarbij onenigheid ontstaat over de datum, is hij ten dode op geschreven. Maar zomin als een moeder vraagt om een moederdag, zal het gros van de vaders erom treuren dat er geen echte vader dag bestaat. Moederdag in de Meimaand. Het js er de ideale tijd voor, omdat het lente is en Meimaand. Zij ho ren er zo bij, wanneer wij het over moeder hebben, al realiseren we ons niet direct wat de rechtstreek se relatie is. Het is in feite niet zo gek Moederdag te vieren, om op één dag alle moeders eens in de bloemen te zetten, niet als een collectiviteit of ais een organisatie, want dat is onbestaanbaar. Als er één persoonlijkheid is in onze ge meenschap, dan is het een goede moeder. Zij draagt het gezin, voor het moment, maar misschien ook nog voor een komende generatie door haar opvoeding van de hui dige. Dat geldt voor het dagelyks leven en voor de hele levenssfeer van het gezin. Vader kan ge lukkig gerust een hele dag ge mist worden als dat nodig is, maar moeder niet zo gemakkelijk. Haar functie is heel anders. Daarop is zij ingesteld, maar ook het gezin. Het zit hem niet enkel in koken, naaien, bedden opmaken, het huis werk doen en de duizend en een andere karweitjes, die samen liet dagelijks werk uitmaken. Het gaat op de eerste plaats om de geest, die vader en moeder samen bepa len, maar die vooral moeder door geeft aan de kinderen. Ze doet dat zeer zeker niet spectaculair, noch door preken. Ze heeft haar eigen middelen die dikwijls effectiever zijn dan een preek. Dat zijn geen gen die men moet uitleggen, iedereen weet het, al zal niet ieder kind het altijd en helemaal besef fen. Daarom is het goed, dat het eens in hel jaar Moederdag is. En al aanvaardt ze al de lievigheden die haar op zo'n dag worden bewezen maar half als hulde, ze waardeert ze zeker buitengewoon wanneer ze weet wat er van de kant van vader en de kinderen achter zit. Ze heeft zelf een groot hart en weet dat ook in anderen te ont dekken. Voor onszelf is het niet minder waardevol ons af en toe eens te realiseren wat moeder voor ons betekent. Het is fyner dat te kunnen doen door een feestdag dan door haar te moeten missen. De geschenken en bloemen mogen een tolk zijn, maar daarachter ont dekt moeder de liefde en dank baarheid, die dan extra tot uiting komt. Niet zij heeft Moederdag no dig, want ze weet het allemaal toch wel, maar wij. Soms kunnen feesten en huldigingen moeite kos ten, maar deze is er een die zyn oorsprong vindt in het hart van het gezin. Een aansporing is dan ook overbodig, de bezinning op deze dag is nuttig. Alle andere da gen van het jaad doet moeder van zelfsprekend wat wij als vanzelf sprekend aanvaarden. Dat is de wederzijdse liefde, die geeft en niet vraagt. Als wij dan die ene dag extra geven is dat een blijk van dankbaarheid voor wat wij soms meer krijgen dan zelf geven. mengd koor van de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" begeleid door het Waalwijks Orkest en met medewerking van de solisten Nel Dupont, sopraan, Henny Postma, alt, Rinus Hesselberth, tenor en Harry Vesters, bas, een ver tolking gaf van het Requiem van W. A. Mozart. De vele belangstellenden vulden bijna de gehele zaal en in ademloze stilte hebben zij naar dit wondermooie werk geluisterd en er zeer zeker van genoten. De bedoeling van deze vertolking, de intentie waarmee alle uitvoerenden deze taak hebben verricht, ontslaat ons van 't houden van beschouwingen; we willen alleen de hoop uitspreken, dat dit ge beuren mag uitgroeien tot een steeds schoner wordende traditie, want het was goed en sticht de aanwezigen zeer. Zo hebben wij in Waalwijk onze do den herdacht; zo hebben de vlaggen die droevig halverwege de stok hingen, de bloemen en ons zwijgen getuigt van on ze ernst op deze avond van onze wee moedige herinnering aan de doden en ook van onze vaste wil die herinnering levendig te houden en daadwerkelijk te doen zijn, in zo verre zij groeit tot een vervullen van de dure plicht die hun sterven ons, die mochten leven, heeft op- gelegd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1