SE SCHC m BET ZESDES PLUIMVEE LAATSTE BERICHTEN LANDBOUW Groot Nederlands zanger wordt zeventig jaar. Een veilige koers! BOEKBESPREKING MEISJESRIJWIEL Huiskamer-Ameublement 1-persoons Ledikant De kabaka mag niet terug naar zijn land. VERKOOP LISTENTEN. Jos Groenen's Vader kreeg ongelijk 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 MEI 1954 loonopzand. ris;": i DE MEEST OPVALLENDE GEBREKSZIEKTE. Onbreekbare Coco-kammen Waalwijkse en Langstraaise Courant ion jiaj '~iai neveld 2, 23; Tvleïjsèn 3, 8; A. van Huiten 4, 12; M. Verhuist 5, 26, 30, 81; G. Bakkers 6, 61; B. van Riel 7, 44; J. Didden 9, 32; Andr. Bak kers 10, 37; Kuijs 13; v. Gerwen 14; Knippels 15, 28, 35; Spapens 16; G. Schoemans 17, 18, 29, 56; Wasselewski 19; v. d. Geijn 20; Schafer 21, 79; los van Schaijk 22; J. van Bokhoven .24; J. Timmer mans 25, 69, 78; van Kessel 27, 75, 87, 89; Blok 31; H. de Bruin 33; Jac. Verhoofstad 34; Jan Hensen 36; A. de Kloe 38; v. Vugt 39; G. van Helvoirt 40; Siam 41, 73; C. Damen 42, 53; Jan van Bladel 43, 77; Jos van Bladel 45, 50, 51, 72, 82; de Ronde 46; J. Verhagen 47, 63; Chr. v. d. Houdt 48; Kooijman 49,' 67; Duivekam 52; v. Baardwijk 54, 66, 86; G. Leijiens 55, 70; C. Bouman 57; Herman 58, 71, 84, 85; J. Lammers 59; v. Mierlo 60 Ant Lombarts 62; Corstanje .64; v. d. Bogaert 65; Berkelmans 68; Schoe mans Jr. 74; H. Heesbeen 76; Strijk 80. KAATSHEUVEL. De KPV vloog Zondag met 740 duiven vanuit Pont St. Maxenee, afstand 312 km. Lostijd 7.15 uur v.m.; eerste duif 12.10.55 uur. De eerste 100 prijswinnaars zijn: 1, 15, 46 J. van Heeswijk; 2, 11, 13, 57 C. Moreval; 3, 6 Fr. Damen; 4, 5, 88 Jac. Vloemans; 7, 31 M. v. d. Velden; 8 H. Snoeren; 9, 12, 39, 48, 49 J. van Riel; 10, 54 Wim Ha mers; 14 J. van Wanrooij; 16, 30 L. van Geel; 17 L. van Ree; 18 H. Schoenmakers; 19, 44, 85 P. Zijl mans; 20, 69 M. Soeterboek; 21,47, 78 D. Mateijsen; 22 Jac. Hoeve- naars; 23 M. Ververs; 24, 56 A. Vermeer; 25 J. van Beers; 26 M. Brokx; 27 A. Montee; 28 J. Zee- brechts; 32 Jan van Wanrooij; 33, 74, 75 C. Labee; 34 Jan Hamers; 35 W. Oomens; 36 Jac. van Don gen; 37, 38, 42, 45, 59, 79, 94 Jos. Schrauwers; 40 M. Kemraeren; 41 A. Gouwenberg; 43, 71, 87 L. Mos selveld; 50, 93 A. Snoeren; 51, 63, 91 Jan Vesters; 52 Pooters-Ligi- voet; 53 J. v. d. Linden; 55, 99 W. Aussems; 58, 76 H. Klis; 60, 90 A. Grootswagers; 61 Jan van Dongen; 62 J. P. Brouwers; 64 ,65 A. Hoff mann; 66 A. Verhoeven; 67 Th. Netten; 68 Jo Hamers; 70 A, van Kuijk; 72 J. van den Berg; 73 Jo Jansen; 77 Fr. v. d. Linden; 80 P. van Boxtel; 81 P. Stokkermans; 82 M. van Manrooij; 83 W. v. d. Ven; 84 Fr. van Woensel; 86 A. Zacht; 89 A. van den Hoven; 92 .1. Hoevenaars; 95 P. van der Velden; 96 M. Oosterwaal; 97, 98 J. Rem meren; 100 A. van Gooi. De Luchtbode alhier hield Zon dag een wedvlucht vanuit Pont St. Maxenee, afstand 312 km. Deelna me 122 duiven; los 7.15 uur. De uitslag was als volgt: C. van Dongen 1, 15, 16, 17; G. IJpelaar 2, 23; H. Leermakers 3; A. J. van Dongen 4, 6, 11, 12, 24; M. Maas 5; G. Vermeer 7; P. van der Velden 8; L. van der Sanden 9; K. van Esch-Verschuren 10, 22, 2é; C. van Gompel 13, 29; G. v. d. Dries 14; A. Spapens 18, 19, 20„ 27; C. van der Sanden 21; T. Krol 25; Jos van Dongen 28; Jo van der Velden 30; C. van lersel 31. Over- duif M. Vera. CAPELLE. De P.V. „Nooit Gedacht", geves tigd bij de heer C. v. Tilborgh Ho- gevaart, hield j.l. Zaterdag een wedvlucht vanuit Quievrain; inge- mand werden 245 duiven. De prij zen werden behaald als volgt: J Pols 1, 15, 47; C. v. Tilborgh 2, 7, 14, 18, 37, 39, 53, 69; Jos Rozen- brand 3, 20, 50; A. Snaphaan 4, 21, 31, 63, 67; G. Janson 5, 17, 71; H. Vos 6, 8, 26, 32, 40, 45, 49; G. Ro- zenbrand 9, 42, 68; A. J, Ophorst 10, 12, 25, 66; Arn. Zwart 11, 38; H.' de Jong 13; C. Verhagen 16, 28, 70; M. Netten 19; C. Broeks 23, 27, - 33, 35, 41; W. Nieuwenhuizen 24, 44, 51, 52; A. v. Campen 29; M. Blok 30, 58; Gebr. v. Oss 34, 65; J. Spie- rings 36, 60; M. de Jong 43, 46; J. Zwart 48; P. Verhagen 54, E. van Esch 55; F. Tactor 56; A. Spuibroek 57, 64; A. Haverhals 62; G. Zwart 59, 61. A.s. Vrijdag tusen 7 en 8 uur in- manden voor Chinay. VLIJMEN Zondag 9 Mei hield de P.V. De Zwaluw een wedvlucht vanuit Pont St. Maxenee, afstand 325 km. Los 7.15 uur; eerste duif 12.30.10, laatste prijswinnende duif 12.59.57. Uitslag als volgt: P. van Dal 1; H. Mommersteeg 2, 12, 16, 30; De Laat-Parijs 3; G. van Hel voort 4; Th. van Overdijk 5, 17, 22; M. van Dal 6; W. van Esdonk 7, 19, 33; Stupers 8; Oremans-de Laat 9, 20, 26; J. van den Heuvel 10, 14; W. Roestenburg 11, 34; L. van Esch 13, 23; A. L. van Hel voort 15; J. v. d. Dungen 18, 32, 38; J. v. d. Wiel 21; Th. van Esdonk 24; J. van En gelen 25; H. van Beijnen 27; M. Libregts 28, 29, 35; Diepstraten 31; H. Pelders 36; C. Heesbeen 37. KING-ATLAS VOOR 5e MAAL HERDRUKT. Daar zullen maar weinig mensen zijn, die de King-atlas niet kennen en zeer velen zijn er wie deze atlas vaak goede diensten heeft bewezen. Zoals waarschijnlijk ook wel bekend is wordt deze zeer bruikbare en over zichtelijke atlas uitgegeven door Tonne- nta en Cie. N.V. Sneek, de fabrikant van o.a. de nog bekendere Kingpeper- munt, terwijl Drs. G. J. de Vries, alhier, oud-directeur van de R.K. H.B.S, en lector iri de "geografie ie Tilburg zijn aardrijkskundige medewerking aan de tot stand koming van deze atlas ver leent. Voor de 5e maal is deze atlas thans herdrukt, wel een bewijs hoezeer hij wordt gewaardeerd in ruime kring, en ook bij deze druk is men de oorspron- kelijke opzet trouw gebleven, zoals ge schreven wordt in het „Ter Inleiding n.l. een atlasje te geven met geheel eigen karakter, die niet in concurrentie treedt met de reeds bestaande atlassen en ook de aanschaffing van op grote schaal ge tekende streek- en provinciekaarten niet overbodig maakt". Niettemin zal deze king-atlas „voor school en tourisme" vooral grote waarde hebben, te meer, daar hij met enige nieu we kaarten is verrijkt: plattegronden van de drie grootste steden, die een duide lijk beeld geven van de voornaamste verkeerswegen in en om deze centra eu een kaart van de grote verbindingslij nen tussen onze hoofdstad en de be langrijkste plaatsen in de aangrenzende landen. In de King-atlas voor Nederland zijn van elke provincie twee kaarten opgeno men, een kaart die een duidelijk beeld geeft van de grondsoorten en een ge makkelijke verkeerskaart, met ook veel touristische gegevens. De Sneek-fabrieken zijn echter nog verder gegaan dan het uitgeven van de atlas alleen; naast aparte kaartjes van de vijf werelddelen is er ook een aar dig mapje in omloop gebracht dat een serie bevat van 15 kaartjes (14 Euro pese landen en de Ver. Staten en Cana da), welk mapje op een gemakkelijke manier door de kinggebruikers kan worden verkregen. Vatten wij al deze aardrijkskundige uitgaven in een beoordelen samen, dan kunnen we zeggen, dat de kaartjes, zo wel die in de atlas als de afzonderlijke, volgens de jongste gegevens zijn bijge werkt door Drs G. de Vries; wij kun nen ze uiteraard niet op hun weten schappelijke merites beoordelen, hoewel wij er niet aan twijfelen dat ze op een uiterst deskundige manier bewerkt zijn, wat ons lekenoog echter vooral frap peert is de overzichtelijkheid, de duide lijkheid, en dus de bruikbaarheid van de kaartjes en in dit verband mag ook met ere ongetwijfeld de naam genoemd wor den van Smulders' Drukkerijen N.V. te 's-Gravenhagë, waar de atlas en de kaartjes werden gedrukt. In zijn geheel en in de verschillende delen afzonderlijk een uitgave die velen grote diensten zal bewijzen. Wij althans werden zeer verrast door de toezending van bevriende zijde van deze pracht-uitgave. wachten, omdat de intensivering bij ons grote eisen aan de bodem stelt. De toevoer van de noodzakelijke neven- en sporenelementen is in 't buitenland veel geringer dan bij ons. Één gebrek valt ook hier echter bizonder op en geeft reden tot zorg, n.l. het magnesiumgebrek. Dit gebrek is o.a. ontstaan door het toenemend gebruik van meer gezuiverde kalimeststoffen; verder is een belangrijke factor, dat de plant grote hoeveelheden magnesia opneemt, zelfs wel 10 tot 50 kg. MoO per hectare, terwijl uitspoeling een verlies van ong. 40 kg. ner hectare kan veroorzaken. Toen de magnesi umbemesting voor een belangrijk deel wegviel, ging het gebrek alom sterk optreden. De bodem heeft de ze voedingsstof in grote hoeveelhe den nodig. Men dient er daarom be wust op te. letten, dat zij ieder jaar voldoende wordt toegevoerd. Het is van belang na te gaan, in welke vorm dit moet gebeuren. De kalkmeststoffen, die een magnesi umgehalte hebben dienen zich hier toe aan. Magnesia-poederkalk, die een hoge waarde aan magnesium bezit, kan in dit verband als een geschikte meststof worden vermeld. Hoe groot ook het gebrek, iedere landbouwer weet de moderne in dustrie en voorlichting achter zich. En hierin vindt hij mogelijkheden om deze meest opvallende gebreks ziekte tegen te gaan. GROTE VERDEELDHEID OVER TELEVISIE. Grote verdeeldheid heerst onder de leden van de Tweede Kamer over het plan om de Nederlandse televisie een nationaler karakter te geven door de instelling van een Algemeen Programma, dat de helft van de zendtijd krijgt. Dit Alge meen Programma wordt voorge steld in de Televisie-nota van mi nister Cals (27 November 1953). Aanvanklijk wilde de minister een nationaal televisie-bestel met één centrale programma-staf. Na be sprekingen met de omroepvereni gingen hield hij het echter bij een verplicht Algemeen Programma met handhaving van de staven der omroepverenigingen. Uit het Zaterdag verschenen Voorlopig Verslag betreffende de Televisie-Nota blijkt echter, dat de concessie van de minister voor n deel der Kamerleden nog niet groot genoeg is geweest; anderen vinden dat de minister 'te veel aan de wensen der omroepverenigin gen heeft toegegeven, een deel van de Kamer gaat met het Algemezen Programma accoord, al vrezen de ze leden, dat er weinig van terecht komt,, gezien de tegenstellingen in de omroepwereld. Volkskr. KINDERZEGELS EN -KAARTEN. Opbrengst over 1953 meer dan millioen. De netto-opbrengst van de ver koop eind 1953 der kinderpostzegels en kinderprentbriefkaarten is meer dan een millioen gulden. Om pre cies te zijn 1.015.000. Dat is bijna een ton meer dan in het jaar daar voor. Een prachtig record, als men bedenkt dat in 1953 de stormramp reeds veel van de vrijgevigheid heeft gevraagd en dat pok de wa tersnoodzegels een millioen gulden hebben opgebracht. Sinds 1923, toen men met de verkoop der kinder zegels is begonnen en er 20.000 binnenkwam, is de opbrengst, voor al sinds de bevrijding, steeds met grote sprongen crescendo gegaan. Het bereiken van het millioen is 'n mijlpaal in de geschiedenis van de kinderzegels. De gebreksverschijnselen aan ge wassen en bodem vormen al jaren lang het onderwerp van onderzoek en publicatie; zij geven vrijwel aan ieder, die in onze landbouw is' geïn teresseerd, stof tot nadenken. Toch kan in de huidige situatie geconsta teerd worden, dat de gebreksziek- ten aan de gewassen in Nederland momenteel nog geen ernstig pro bleem vormen. Dit geldt vooral wanneer men ons land met andere landen vergelijkt, waar merk waardig genoeg een veel minder intensieve lanwdbouw is. Hier zou men immers juist het tegendeel ver- Het komt nog al eens voor, dat kuikens niet uit de dop kunnen ko men. Om het diertje dan te behou den, wordt geprobeerd het uit te pellen, hetgeen meestal op teleur stelling uitloopt. Lukt het, dan zal het diertje óf niet lang leven óf steeds een zwakkeling blijven. Doe daarom de eieren, waaruit de kui kens niet zelf konden kruipen, di rect weg Dat kuikentjes de vleugeltjes la ten hangen, hetgeen in kunstmoe ders nogal eens voor komt, spruit dikwijls voort uit het feit, dat de diertjes vanwege de koude weer te lang binnen moeten blijven. Men zorge vooral voor verse lucht in de kunstmoeder of het kuikenhok. Zuurstof is een eerste vereiste bij het opfokken van kuikens. Veelal wordt verondersteld, dat de zaak in orde is, wanneer het gewenste voer in de juiste verhouding wordt toe gediend en de kuikens voldoende warmte ontvangen, hetzij van de kloek, hetzij van de kunstmoeder, doch daarbij wordt over het hoofd gezien, dat verse lucht even onmis baar is als het andere. Kuikens, die geen voldoende (dus verse lucht) kunnen opnemen, wor den zwakkelingen. De eerste weken gaat het schijnbaar goed, doch spoe dig komt de reactie en dan is het in vele gevallen te laat. Als het weer het enigszins toelaat, moeten de diertjes op het mooist van de dag „de lucht op", liefst de zon in. Kuikens, die in een kunstmoeder worden grootgebracht, moeten niet te warm worden opgefokt. Dit is 'n oorzaak van verzwakking. Frisse lucht is onontbeerlijk, Ook voor 't klpine kuikengrut, Maar vergeet vooral daarbij niet, Dat ge 't tegen tocht beschut. )o( Wanneer na 2 a 3 dagen de broed- hen haar nest begint te verlaten, blijven de eieren in het warme nest en koelen dus zeer langzaam af. Bij terugkomst begint de moeder de ei eren zorgvuldig te keren en de koudste naar het midden te werken', zodat de eieren op het laatst als ge polijst zijn; zij schijnt er het leven echter nog niet in te bespeuren, v/ant de dode eieren worden niet verwijderd. Alleen de laatste dagen bemerkt zij het; dan durft zij haar schat niet meer te verlaten, totdat zij er zeker van is dat er geen le vend ei, meer in het nest is. Onder tussen beginnen de eerst uitgeko men jongen al naar licht en lucht te verlangen en steken de kopjes tus sen de veren van de moeder naar buiten. Het is een toonbeeld van vrede en vreugde. Pas op, dat de kuikens geen kou vatten bij het overbrengen; van het broedhokje naar het kippenhok. Breng ze in 'n gesloten doos over. Ga de eerste dag dikwijls luisteren. Als ze luid piepen, is er iets niet in orde. Nat en kou is slecht voor kuikens, Vergeet dat toch Vooral nu niet. Warmte en een droge bodem, 'c Spaart U zeker veel verdriet. Kippenvriend. WIJ HEBBEN van Fl. 1.50 en Fl. 2.10 (5 jaar garantie) Drogisterij Van Amelsvoort Op de Markt, Telaf. 2286, KAATSHEUVEL TE KOOP: in zeer goede staat. Te bevragen Besoijensestraat 7 WAALWIJK TE KOOP wegens plaatsgebrek en een met spiraalmatras. Adres te bevragen Bureau v. d.blad Wij lezen in „de Volkskrnat" van heden-ochtend Rond 1900 zat de jonge Jos Groenen op de pikkelstoel en leerde van 'I oontje de Spin het schoenmakersvak. Vader Groenen had 'n klein schoenfabriekje in Waalwijk en zoonlief mocht nog zo mooi zingen, daar zat materieel ge zien niet veel muziek in. Deze week om precies te zijn; op 11 Mei wordt jos Groenen zeventig. Hij viert zijn verjaardag onder het genot van een indrukwekkend pensioen 10.000 Mark van de Staatsopera uit Hamburg. Va ders krijgen niet altijd gelijk! Groenen maakte een fantastische car rière en werd een der meest befaamde Wagnerzangers. Samen met Urlus zong hij in de grootste theaters van de we reld. Ook de Metropolitan in New-York engageerde hem. Dat was in 1917. Urlus en Groenen waren naar Rotterdam ge reisd om de overtocht te maken met de Noorddam. Juist had Duitsland de on beperkte duikboot-oorlog afgekondigd. Beide zangers bleven toen maar veilig aan de wal. De Noorddam trouwens ook. Na de oorlog trok hij voorgoed naar Duitsland met als vaste standplaats Hamburg. Hij bleef Nederlander en toen de Duitsers hem tijdens de tweede we reldoorlog wilden dwingen om in Hol land op te treden, zei Jos Groenen een heel lelijk woord, dat best past in de mond van een Waalwijkse schoenmaker, maar niet iri de krant. De jonge gene ratie heeft weinig of geen heugenis aan Groenen, maar de ouderen herinneren zich goed Roe hij hier in 1920 in de Achtste van Mahler zong onder Wil lem Mengelberg. En in 1926 de Tristan, als gast van de Wagnervereniging. Ri chard Strauss dirigeerde. Vijftig opera's. Groenen had een repertoire van ruim vijftig opera's, waaronder alle Wagners, alle Verdi's en alle Puccini's. Zijn lief ste rol was die van Hans Sachs, 'n Ou we schoenmaker blijft tóch bij z'n leest. Altijd, als ik de spijkers in de zool sloeg, zeiden mijn collega's dat ze wel kenden merken dat ik het vak verstond. Onder zijn collega's en vrienden telde hij vele beroemdheden. Alfred Piccaver, Lotte Lehmann „de lieftalligste en innigste zangeres die ik ooit gekend heb Elisabeth Schumann, Maria Jeriza. „Er is veel veranderd sinds de tijd dat ik voor het eerst optrad. Alles is zo nuchter en zo onrustig geworden. Als ik vroeger in 1915 uit de Weense Hofopera kwam en Rigoletto had gezon gen, dan moest ik door een haag van mensen, die me toejuichten en om hand tekeningen vroegen. In die tijd studeerde de tegenwoordige prof. Smijers ook in Weenen. Hij had toen niet veel te ver teren, kwam bijna elke Zondag bij ons eten en ging dan 's middags met m'n vrouw en mij wandelen. Vroeger was de opera veel meer dan nu bezet door per soonlijkheden; de stemkwaliteiten waren allesbepalend. Tegenwoordig hebben de dirigent en de regisseur het bijna hele maal voor het zeggen.' Groenen zong onder de grootste diri genten. Onder Muck en Nikisch, Walter en Furtwangler, Mengelberg en Strauss, Klemperer en Keilbert. „Het was altijd een feest als er eens zulk een groot man als gastdirigent kwam en de sleur ver brak. Iedereen deed dan zijn uiterste best. Want bij elke opera wordt op z'n tijd met water gekookt..." Op het ogenblik is de zanger in Waal wijk bij zijn oude vrienden. Dan zingt hij 's Zondags net als heel vroeger op het kerkkoor. Zijn stem mag er nog zijn. „Natuurlijk zoeken ze dan een mis op met veel baritonsolo's. En de mensen beneden in de kerk maar omkij ken." Zo'n beroemdheid op het koor horen ze dan ook niet elke week. pep ra N S *.K\ Sjkluumfca Iedere schipper volgt altijd de veilige koers om zijn doel te be reiken. En U? Volgt U de juiste koers bij Uw verkoop-reclame? Dan betrekt U hierin toch vóór alles het plaatselijk nieuwsblad. Want daarin wordt iedere advertentie door velen vele malen ge lezen. Voor hen een betrouwbaar baken, voor U de juiste weg naar succes! (Van onze Londense correspondent.) De Engelse minister van koloniën Lyt- telton legde eind Februari, in tegenwoor digheid van de gouverneur van Oegan da, in het Britse Lagerhuis een verkla ring over de toekomst van Oeganda af. De bedoeling van de Engelse regering is Oeganda op lange termijn tot een zelf- regerende staat te maken, met een re gering van hoofdzakelijk inheemsen, doch met constitutioneel vastgelegde waarbor gen voor de bescherming van de Euro pese en aziatische minderheden. Men zal de immigratie streng blijven contro leren en in de industrie geen scheidings muur tussen de rassen dulden. Oeganda zal in de toekomst een zuivere Afrikaan se staat worden en niet zoals Kenya en Tanganyika gebaseerd zijn op een be volking, die uit velerlei rassen bestaat. Deze beslissing vond volledige instem ming bij de Labour-oppositie en een eventuele verandering in de Britse rege ring zal dus geen invloed hebben op de te voeren politiek betreffende Oeganda. Minister Lyttelton herhaalde tevens zijn reeds eerder gedane belofte, dat men er nooit over zou denken Oeganda met de andere Oost-Afrikaanse gebieden in een federatie te verenigen, tenzij de bevol king van Oeganda dit zelf wenst. Hier door is dus de vrees opgeheven, die aan de recente politieke crisis ten grondslag lag. Voorts deelde minister Lyttelton mede, dat een neutrale commissie van experts naar. Oeganda zou vertrekken om met de vertegenwoordigers van de regering van Boeganda en Oeganda enige constitutio nele problemen te bespreken, die de hui dige politieke status enigszins gecompli ceerd maken. Feodaal vorst. Boeganda, een Afrikaans „koninkrijk", dat een verdrag met Engeland heeft, vormt één van de vier provincies van ■Oeganda. De koning, de Kabaka ge naamd, heeft een parlement van minis ters, doch zijn positie is meer die van een feodaal vorst. Hij regeert niet alleen in naam, doch ook in daad en behoeft zich niet aan zijn raadgevers te storen. Dit is een anachronistische stand van zaken, die niet kan blijven bestaan. Een ander probleem dat besproken moet worden, zijn de betrekkingen tus sen het parlement van Boeganda en de wetgevende raad van Oeganda. In de wetgevende raad, die onlangs geheel ge wijzigd werd, hebben vertegenwoordigers van alle delen van het land en van alle bevolkingsgroepen zitting. De drie an dere provincies en de Europeanen en Aziaten hebben hierin dus een meerder heid, zeer tegen de zin van Boeganda, vooral daar sommige stammen in de an dere provincies vroeger aan dit land on derworpen waren. Het parlement van Boeganda kwam daarom, na eerst de gewijzigde vorm van de raad goedge keurd te hebben, op zijn besluit terug en drong aan op een afscheiding van Boe ganda van de rest van Oeganda. Dit zou de ondergang van het land hebben be tekend, daar de economische toestand zo is dat Oeganda, verdeeld in afzonder lijke staten, geen bestaansmogelijkheden heeft. Het was door het hardnekkig aan dringen van de Kabaka, dat de Engelsen gedwongen werden hem niet langer als heerser van Boeganda te erkennen en naar Engeland deporteerden. Het probleem zal niet gemakkelijk op te lossen zijn, doch men Is hoopvol ge stemd, gezien het succes, dat een com missie van experts had met een regeling van de toekomst van de Goudkust. Zijn woord gebroken. Op een perconferentie, die tijdens de aanwezigheid van de gouverneur van Oeganda in Londen werd gehouden, wer den hem natuurlijk vragen gesteld over het besluit om de Kabaka niet toe te staan naar zijn land terug te keren, hoe wel zijn volk hem terugwenst en hij nu zijn eisen tot vorming van een afzonder lijke staat heeft herroepen. Het antwoord van de gouverneur was, dat de Kabaka, daar hij eenmaal zijn woord had gebro ken en nu weer van gedachten was ver anderd, niet voldoende betrouwbaar werd geacht om weer zo'n verantwoordelijke positie te bekleden. Engeland heeft voorts een groots ont wikkelingsprogramma voor Oeganda op gesteld, dat de bevolking op de lange duur zal transformeren. Millioenen ponden worden uitgegeven voor onderwijs en verbetering van de landbouw. De democratische, plaatse lijke besturen worden snel ontwikkeld als basis voor een toekomstig zelfbestuur. Er worden mijnen ontgonnen en spoor wegen aangelegd en er worden maat regelen genomen om de Afrikaners een toenemend aandeel in de productie van hun katoen en thee te geven. Het be langrijkste project is wel de nieuwe gro te dam in de Nijl bij Jinja, die electrische kracht zal moeten leveren voor de secun daire industrieën. Een katoenfabriek is in oprichting, waar inheems personeel werkzaam zal zijn. Met grote spoed wordt er gewerkt om van Oeganda een welvarende, moderne staat te maken met een veelzijdige eco nomie en een veelbelovende toekomst voor zich. Ten verzoeke van het GROENE KRUIS te Sprang-Capelle zulbnop Vrijdag 14 Mei a.s. nam. 7 uur bij het Wijkgebouw aan de Heistraat enige niet meer In gebruik zijnde LIGTENTEN worden verkocht. Betaling contant.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3