l UIT EIGEN LAND Waaiwijkse en Langsiraaise Courant Wijde Wereld j Hef Hoefsven UIT DE Een pact voor Zuid-Oost Azië Twee mogelijkheden vragen de aandacht Bezien door een plantkundige bril Op «en na het helderste zwemwater van Nederland? MAANDAG 10 MEI 1954. Uitgever YVaalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week ECHO \RI HEI zone 77e JAARGANG No. 38 Abonnement 19 cent per week f 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Conlract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1818 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken heeft een voorstel gedaan tot het vormen van een pact voor zuid-oost Azië, waaraan dan waarschijnlijk Amerika, Engeland, Frank rijk, Australië, Nieuw-Zeeland, de Fhi- lippijnen, Siam, Laos, Cambodja en Viet nam zouden deelnemen. Indonesië en Ja pan hebben bij voorbaat geweigerd toe te treden. Nederland wordt van een en ander op de hoogte gehouden in ver band met onze bezitting in dit gebied (Niew Guinea), doch het is niet waar schijnlijk, dat men ons zal uitnodigen tot het pact toe te treden. De bedoeling van de vorming van dit pact is het opdrin- qende communisme in zuid-oost Azie een onverbiddellijk halt toe te roepen. De manier, iwaarop het tot nog toe agres sief is opgetreden, met name in Korea en Indo-China, heeft hier uiteindelijk toe geleid. De mogelijke vorming van difr pact zou een stok achter de deur zijn bij de confe rentie te Genève. China wist dan, wat t te wachten stond wanneer het voortging met agressie. Het zou zich dan tegenover alle genoemde staten geplaatst zien, waarbij deze dan gezamenlijk jouden gaan optreden. De Amerikanen "^dden reeds duidelijk te kennen gegeven, dat de Strijd in dat geval dan ook naar China zelf verplaatst zou worden en dat men er niet voor zou terugdeinzen, van de modernste wapenen (atoombommen) ge bruik te maken. Hoe China hierop zal reageren, is nog niet te bezien, doch het vermoeden lijkt gewettigt, dat het hemelse rijk het op ;en accoord zal aansturen, waarbij het noordelijk deel van Indo-China onder communistische heerschappij zal vallen, terwijl het zuiden in handen van de Fransen zal blijven. Staatkundig en politiek. Tot welke motieven kunnen wij de qenoemde agressie in Korea en Indo- China terugvoeren? Heeft het onmete lijke China landhonger? Neen, dit staat wel bij voorbaat vast, hier gaat het niet om. Wil het zijn politieke ideologie over Azië verbreiden? Ja, dit is een motief, doch waarschijnlijk niet het sterkste. Er is iets anders, dat belangrijker is. China begint zich te ontwikkelen als grote mogendheid en mee te tellen in de wereld. Het land moet echter nog geheel ontwikkeld worden en hieraan willen de Chinezen zo hard mogelijk werken. Zij zijn hierdoor verplicht nau we contacten te onderhouden met de westelijke wereld, hoewel zij dit liever niet zouden doen. Het is echter de nood, die dwingt. Door dit contact komen lan den als Amerika, Engeland en Frankrijk zeer na aan het eigenlijke China en de Chinezen ontkomen niet aan de vrees, dat deze landen zich weer met hun zake" zullen gaan bemoeien. Ja, misschien zelfs wel tot invasies zullen overgaan. Het is de vrees, aangevallen te worden, die hen tot agressie drijft. Peking wil zich omringen met politiek betrouwbare 'buf ferstaten aan de kwetsbaarste grenzen Korea, dat vroeger altijd chinees ge bied is geweest, moest weer bij het Chi nese rijk worden ingelijfd. Zoals de toe stand nu is, vormt het een landingsstei ger voor vreemde troepen en vlak er achter ligt het zo kwetsbare Mandsjoe- rije, China's enige industriegebied. Tot op zekere hoogte kunnen de Chi nezen met de toestand zoals deze nu is na de wapenstilstand genoegen nemen. Er ligt een rode buffer tussen Mansjoe- rije en Zuiddtorea. Het liefst hadden de Chinezen gezien, dat geheel Korea rood was geworden, want dat gaf hen de grootste veiligheid en daarvoor zijn zij ook tot agressie overgegaan. Indo-China. het een bedreiging voor geheel Azië en daarmee van de levensbelangen der wes- telijke mogendheden en voor de wereld- vrede in het algemeen. Om nog maar niet te spreken over t onnoemelijk leed, dat de communistische terreur zal bren- over millioenen mensen in Azië, waar juist het westen zover is, dat het langzaam maar zeker de ene staat na de andere zelfbestuur geeft op democrati sche grondslag. Er kan duS niet_gesproken worden van patriotten en vrijheidsstrijd. Het is zuiver een willen opdringen van een ide ologie aan de massa door wapengeweld. Begrijpelijk, dat men er niet voor zal terugdeinzen alle krachten in te span nen en alle middelen aan te wenden om het communisme een krachtig halt toe te roepen in dit gebied. Het is de plicht van het westen om dit te doen. Wanneer het pact voor zuid-oost Azië werkelijkheid zou worden, bestaan er twee mogelijkheden. De eerste: China ziet af van verdere agressie en komt met het westen tot een accoord inzake Korea en Indo-China, maar is absoluut niet tevreden en gerustgesteld. Hetgeen later weer tot moeilijkheden zal leiden. Ten tweede: het laat zich niet intimide ren en gaat door met hulpverlening aan de rebellen in Indo-China. Dan zullen de staten, aangesloten bij het pact, in grijpen en Vietnam helpen. Hierop zul len de Chinezen actief aan de strijd gaan deelnemen en het geheel loopt uit op een grote brand in Azië. Het probleem ligt er in zijn volle grootte en zal ongetwijfeld heel wat staatsmanschap vereisen.om tot een be vredigende oplossing gebracht te worden. DIEN BIEN PHOE GEVALLEN. De Franse vesting Dien Bien Phoe in Indo-China is gevallen. Dertigduizend Vietminh-soldaten begonnen in de nacht van Donder dag op Vrijdag na een hevig artil lerie-bombardement de laatste mas sale aanval op 't kleine siuk grond waar de ongeveer twaalfduizend mannen van generaal de Caciries samengedrongen waren. Generaal Giap stuurde vloedgolf na vloed golf- in het vuur. Gillend en onder hoorngeschal liepen de Vietminh- soldaten storm, vielen bij honder den en vorderden eerst nadat de Franse verdedigers door munitie gebrek of door het onklaar raken van de roodgloeiende wapens, ge dwongen waren te wijken. Twintig uren aan een sluk duurde de strijd. De Fransen vochten om elke me ter. Maar steunpunt na steunpunt viel en tenslotte overspoelde de rode mensenzee het gehele slag veld. Op het moment dat de in flarden geschoten tricolore boven de Castries' commandopost ver dween, sloegen daar zware grana ten in, afgevuurd door de Franse batterijen die nog stand hielden in het vier kilometer Zuidelijker ge legen bolwerk „Isabelle". Het laat ste bevel van de Castries was op gevolgd: „Als de vijand mijn com mandopost heeft bereikt, moet het vuur daarop geopend worden." Sindsdien is niets meer over de verdedigers vernomen. RUSLAND NIET IN NATO. Ruslands verzoek om lid van de NATO te worden, dat de westelij ke mogendheden op 31 April ont vingen, is afgewezen. Na overleg tussen Washington, Parijs en Lon den hebben de regeringen der drie landen vandaag een koel antwoord naar Moskou gesluurd. ceerd. De minister verklaarde dat de be slissing in deze zaak gecompliceerder is geworden door het advies van de Delta commissie tot afsluiting van de zeegaten. „Onderzocht zal worden, of de uit gangspunten van de commissie Van Cauwelaert-Steenberghe in het licht van het advies van de Delta-commissie nog wel gehandhaafd kunnen worden". NEDERLAND WIL VERNIETI GING VAN KSG-BESCHIKKING. De Nederlandse regering heeft bij het Hof van Justitie van de- Ko len- en Staalgemeenschap ter ver nietiging voorgedragen de beschik king van de Hoge Autoriteit der KSG, waarbij (op 20 Maart j.l.) is besloten de maximumprijzen voor de verkoop van kolen binnen de gemeenschappelijke markt door de ondernemingen in het Roergebied en Noord-Frankrijk te handhaven. Het Nederlandse verzoekschrift tot vernietiging van deze beschik king is Vrijdag door Harer Majes- ieits buitengewone gezant en ge volmachtigd minister te Luxem burg bij het Hof van de KSG inge diend. INBREKERS VIEL FLINKE BUIT (f 14.000) in handen. Dezer dagen is te Rotterdam ingebro ken bij de horloge-importeur F. J. B. in het westen van de stad. De importeur mist circa 430 horloges ter waarde van ongeveer f 8500 en een geldsbedrag van f 6100. Van de daders ontbreekt elk spoor. ZES JAAR GEËIST WEGENS OVERVAL TE MADE. De officier van justitie bij de Bre dase rechtbank heeft een gevangenis straf van zes jaar met aftrek geëist te gen twee mannen die op 16 Februari van dit jaar een overval zouden hebben gepleegd op de Boerenleenbank in de gemeente Made en Drimmelen. De ver dachten waren de 29-jarige L. V. uit Leiden en de 55-jarige K. van der W. uit Rotterdam. Dit tweetal had elkaar leren kennen in de strafgevangenis te Leeuwarden. Daar werd besloten, dat zij na hun in vrijheidstelling samen een kippenfarm zouden oprichten. Toen zij inderdaad hun vrijheid voorwaardelijk herkregen, besloten zij, teneinde het be nodigde geld bijeen te krijgen, een over val te plegen. Na zorgvuldige studie en voorbereiding viel de keuze op de bank te Made, die bij wijze van inleiding en kele malen door Van der W. werd be zocht met een gefingeerd verhaal over taxatie van huizen. Op de avond van 16 Februari toen er f 12.000 in de brand kast van de bank was geborgen, werd dit gesprek zogenaamd voortgezet, doch daarbij werd de kassier van de bank, de 33-jarige G. Segeren, plotseling met een pistool bedreigd door V. Ook Van der W. kwam met een pistool voor de dag. Toen het tussen Van der W. en de kas sier tot een vechtpartij kwam, haalde V. een gummiknuppel voor de dag, waar mee hij op de kassier aftrok. De pistolen bleken slechts kinderpistooltjes te zijn. Ondanks de overmacht wist de heer Se geren de aanvallen af te slaan. Hij ver overde de gummiestok en begon er zelf klappen mee uit te delen. Toen de vrouw van de kassier op diens hulpgeroep af kwam, sloegen de overvallers op de vlucht. Even buiten Made echter reden zij in een sloot en in Wagenberg wer den zij door de rijkspolitie gearresteerd. De officier van justitie eiste zes jaar, gezien hun vele veroordelingen. DRIE NIEUWE ARRESTATIES IN ZAAK VERDWENEN JOODSE MEISJES. De strafzaak der verdwenen Joodse meisjes is thans in han den gesteld van de substituut offi cier van Justitie, mr J. F. Hartsui ker te Amsterdam. Uit het tot heden ingestelde on derzoek zijn aanwijzingen bekend geworden, waaruit zou volgen dat behalve de reeds eerder gearres teerde mevrouw Langedijk-Van Moorst ook haar beide zusters, B. A. van Moorst en G. J. van Moorst, de hand zouden hebben gehad in de ontvoering van het Joodse meis je Betty Melhado, dat geen pleeg kind der dames Van Moorst was of is geweest. Aangenomen kan wor den dat het meisje Melhado reeds in Mei of Juni 1948 werd ontvoerd, terwijl het Joodse meisje Anneke Beekman, dat wel pleegkind der dames Van Moorst was, eersf in Februari 1949 is verdwenen. Een en ander is aanleiding voor het O.M. geweest thans ook beide andere zusters voorshands in ver zekering te stellen. Tevens is in ar rest gesteld de heer B., die even eens er van wordt verdacht een rol gespeeld ie hebben in het weg brengen der beide meisjes naar België. doorslaan. Het moet zich bij een bepaal de richting aansluiten en het gaat er maar over otn die te kiezen welke het heilzaamste is voor land en volk. Het verwijt van te weinig zelfstandigheid gaat dan ook lang niet altijd op, omdat wie dat maakt, denkt in verouderde be grippen. Slechts een krachtig bloc van landen "met dezelfde belangen is in staat zich zo te doen gelden dat het de alge mene koers in de bepaalde richting kan stuwen. Het is dus logisch dat Neder land daar sterk voor voelt. De begroting van buitenlandse zaken werd door de Eerste Kamer zonder hoof delijke stemming aangenomen, waarbij de communisten natuurlijk aantekening ver langden dat zij tegen waren. Hierdoor komt ook 180 millioen gulden beschik baar voor de Nederlanders die in Neder- lands-Indië het slachtoffer zijn geworden van de oorlog met Japan. In het zuiden ligt nog zo'n kwetsbare grens, namelijk die tussen de chinese provincie Joenan en Vietnam. Ook hier moest wat aan gedaan worden en het liefst had Peking gezien, dat geheel In do-China een rode bufferstaat werd. Doch dn geval van nood kan men met een aCcoord tevreden zijn. mits het noor delijk deel van Vietnam communistisch blijft en hierdoor een bescherming vormt voor het zuiden. Natuurlijk heeft bij de agressie de ene hand de andere gewassen. Viel men hoofdzakelijk aan uit strategische over wegingen van staatkundige aard, de po litiek was er ook mee gebaat, want hier door werd meteen het communisme ver der over Azië verbreid. Het is voor een groot deel angst, dat China tot agressie en illegale, politieke activiteiten in Azië brengt. Men meent namelijk, dat wanneer geheel Azië com munistisch zou zijn, waarbij natuurlijk het grote China een leidende rol zou spelen, er geen gevaren meer voor het rijk zouden dreigen. Hoe ziet het westen het? Voor het Westen ligt de zaak geheel anders. De overdreven angst van China, dat het last zou krijgen van de westelijke mogendheden, wordt hier bespottelijk genoemd. Blijft over, dat men dus niet meer naar het motief kijkt, doch naar het verschijnsel alleen, namelijk agressie en politiek gewroet. Het gehele westen, dat zich aaneen- geschaard heeft om het communisme te bestrijden, ziet zich geplaatst tegenover communistisdhe acties. Logisch gevolg, dat het zich met hand en tand hierte gen verzet. Nu China naar buiten treedt, ongeacht onder welke motieven, vormt LANIEL KREEG DE MEERDERHEID IN 'T FRANSE PARLEMENT. Eens te meer heeft premier Laniel de overwinning behaald op een critische en ia zichzelf verdeelde volksvertegenwoor diging. Na een betrekkelijk kort debat heeft de Nationale Vergadering met 311 stemmen voor en 262 tegen haar ver trouwen in het beleid van het kabinet hernieuwd, een meerderheid, die welis waar enigszins anders is uitgevallen dan premier Lamel bij vorige gelegenheden heeft verkregen, maar die in elk geval voldoende was om het gevaar voor een kabinetscrisis ook ditmaal weer te be zweren. ASSEMBLÉE VOOR E.D.G. Op 4 Mei j.l. hebben de Zes EDG- landen besloten, na de totstandkoming van het EDG-verdrag een assemblée in het leven te roepen, waarvan de leden door rechtstreekse verkiezingen zullen worden gekozen. Dit besluit, zo heeft de minister van buitenlandse zaken mr. Beyen Donderdagmiddag in de Eerste Kamer medegedeeld, is genomen om te gemoet te komen aan het Franse ver langen naar democratische controle op de EDG. Het betekent niet, dat Neder land is teruggekomen op het standpunt, dat er in Europa een algehele, ook eco nomische integratie dient te komen, overkoepeld door een politieke gemeen schap. DE WATERWEGENKWESTIE. De regering streeft naar een snelle beslissing in de Nederlands-Belgische waterwegenkwestie. Het rapport van de commissie Van Cauwelaert-Steenberghe zal over acht dagen worden gepubli- Buitenlandse Zaken. De ministers van buitenlandse zaken, de heren Beyen en Luns, hebben vori ge week in de Eerste Kamer hun 'beleid uiteengezet en daarbij verduidelijkende opmerkingen gemaakt over de houding van de Nederlandse regering ten aanzien van de belangrijkste internationale pro blemen. Dit was te meer belangwekkend omdat minister Beyen juist was terug gekeerd uit Parijs van een conferentie over het Europese leger en minister Luns uit Genève, waar hij als voorzitter van de Nederlandse delegatie de conferentie ever Korea -had bijgewoond. Europese kwesties. Over de kwestie-Juin zei minister Beyen, dat de Nederlandse regering zich met tegenzin had neergelegd bij het be sluit van de Nato-raad om maarschalk Juin te handhaven als opperbevelhebber van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten van het Atlantisch Pact in centraal Eu ropa, ofschoon hij zich enige tijd geleden zeer kritisch heeft uitgelaten over het Europese leger. Eigenlijk was verwacht dat hij ontslag zou nemen, maar volgens de minister was uit het feit dat hij dit niet heeft gedaan komen vast te staan, dat hij de reprimande van de Natoraad heeft aanvaard. De Katner was over deze gang van zaken niet erg enthousi ast, maar legde er zich evenals de re gering bij neer. Voorts heeft Nederland 'het plan aan vaard om voor het Europese Leger-, Kolen- en Staalparlement directe verkie zingen te houden. De regering had hier aanvankelijk bezwaren tegen, maar die waren niet van principiële aard en zij hoopt dat door deze toegeeflijkheid de Franse bereidwilligheid om het verdrag goed te keuren is toegenomen. Dat neemt niet weg dat de Nederlandse regering er aan blijft vasthouden dat een Europese politieke gemeenschap gepaard moet gaan met ekonomische eenwording. Over de gebeurtenissen die de laatste tijd zijn voorgevallen met betrekking tot Duitsland sjorak minister Luns. Hij ver klaarde dat er maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat uitdagende de monstraties van Duitse boeren in het Nederlandse grensgebied zich herhalen. De Nederlandse ambassadeur iir Bonn heeft opdracht gekregen om met de Duit se Bondsregering de kwestie van de ont snapte Nederlandse oorlogsmisdadigers op te nemen. De minister sprak er zijn grote bevreemding over uit, dat de van het fascisme doordrenkte regelingen van Nazi-Duitsland nog tot richtlijn worden genomen. 'Hij vond het een vreemd soortige verdienste moorden op Ne derlanders krachtens welke de oor logsmisdadiger Faber tot Duitser werd verklaard. Hij meende dat die „verdien ste zijn uitlevering niet in de weg hoef de te staan. Overigens was de minister over het algemeen niet te spreken over de medewerking van de Duitsers bij de opsporing van de ontsnapte oorlogsmis dadigers. Indonesië Wat er over Indonesië werd gezegd, kon allemaal niet even vriendelijk zijn. Minister 'Luns verklaarde dat Nederland op dit moment nog bereid is te onder handelen over de Nederlands-Indonesi sche Unie, die echter niet zonder voor aarden opgeheven zal worden. Neder land wenst in dit verband echter niet over Nieuw-Guinea te spreken. Wel zal ernstig worden gesproken over de toepassing door de Indonesische regering van het zelfbeschikkingsrecht, de behandeling van gearresteerde Neder landers, het verbod om het Wilhelmus te zingen enzovoort. Met name zal de re gering zich niet neerleggen bij de weige ring om aan de gearresteerden rechts kundige bijstand te laten verlenen. 'Minister Luns zei, dat de regering diep geschokt is door het aantal en de omvang van de christenvervolgingen op Celebes. De Indonesische regering is kennelijk niet bij machte om de gods dienstvrijheid in haar volle omvang te verzekeren, maar dit wordt ook door de Indonesische autoriteiten betreurd. Over het algemeen sprak de minister zijn ernstige ongerustheid uit over de po litiek van de Indonesische regering ten opzichte van de betrekkingen met Ne derland, waartegen al verschillende ke ren is geprotesteerd. Uitlatingen van sommige Indonesische autoriteiten dragen niet bij tot verbetering van de sfeer voor onderhandelingen. Wereldproblemen. Minister Luns sprak naar aanleiding van de Geneefse conferentie over de verhouding tussen Oost en West. Hij meende dat er met dë Berlijnse confe rentie een nieuwe faze is ingetreden, waarin men na de koude oorlog die een aantal jaren hevig heeft gewoed, door onderhandelingen tracht uit de impasse te komen. Over dë officiële besprekingen was hij weinig te spreken, want die be staan voor een groot deel uit propagan- daspeeches, maar de informele bespre kingen adhter de schermen achtte hij nuttig. De Oostelijke voorstellen over Korea vond hij weinig hoopgevend. In het Westelijke 'kamp zijn er nuances, j maar voorop staat, dat de Verenigde Naties de verkiezingen zullen moeten j controleren en dat de bevolking verhou- J dingsgewijs in het parlement vertegen- j woordigd zal moeten zijn. In de onderlinge verhoudingen in het Westen constateerde minister Luns ge vaar voor spanningen tussen Engeland en Amerika, die hun tegenslag kunnen hebben op de vrije wereld. De Engelsen zijn geneigd de nadruk te leggen op het welslagen van de 'Geneefse conferentie, terwijl de Amerikanen er meer op uit zijn krachtig op te treden tegen het op dringende communisme. Als deze stand punten met elkaar in strijd komen, staat het Westen voor een moeilijke keuze. Aldus hebben de ministers een aantal verhelderende opmerkingen gemaakt voor het parlement en voor het volk, waardoor het althans enigszins duidelijk wordt welke koers de Nederlandse re gering vaart op de woelige zee van de wereldpolitiek. Het is voor een klein land uiteraard heel moeilijk een geheel eigen weg te 'bewandelen omdat zijn invloed in het algemeen niet zo groot is dat die voldoende gewicht in de schaal legt om die fldar een bepaalde kant te doen Het Hoefsven, oftewel in een meer populaire benaming „den Hoefs- wiel", staat de laatste dagen in het teken van de grootste belang stelling, nu de gemeente Waalwijk dit prachtig gelegen water, dat voorheen als zwembad werd geëxploiteerd door het particulier ini tiatief, heeft herschapen in een zeer moderne badinrichting; en wij zullen' de laatsten zijn te ontkennen dat het hernieuwde zwembad een prachtige vooruitgang is voor Waalwijk en dat men er moeilijk een betere plaats voor had kunnen vinden. Nog om een andere reden is het Hoefsven belapgrijk en op dit be lang hebben we horen wijzen toen de heer Frans v. Oostrum Don derdagavond in Hotel Verwiel voor de leden van het Heemkundig Genootschap „Midden Langstraat" een lezing hield over dit Ven en hij deed dit met de deskundigheid en de liefde van de plantkundige en de natuurvriend, zodat hij de aanwezigen wist te boeien en wist te overtuigen van het bijzondere karakter van het Hoefsven. EEN OUDE MAASARM? De heer v. Oostrum begon met er op te wijzen dat het water van het Hoefsven van een heel bijzondere samensteling mag worden genoemd. Het wielencomplex daar in de om geving kenmerkt zich door water, dat voedselarm wordt genoemd, een term die hij verwierp, omdat het verschil tussen voedselarm en voed selrijk water alleen hierin bestaat dat het gehalte van de voedselbe- standdelen anders is. Hij gebruikte daarom liever de termen oligo- trooph en eutrooph en als specimi na van beide watersoorten noemde hij het Hoefsven, de Galgenwiel en de andere kleinere wielen daar die oligotrooph, en de Besoyense en Elshoutse wielen die eutrooph zijn. Kenmerken van oligotrophe ven nen zijn, dat het riet er geïsoleerd staat, tengerder is en nooit bloeit, en ook bijvoorbeeld dat er de wa terlelie niet tot volle wasdom komt. Het eutrophe water kent een veel rijkere vegetatie en in dit verband noemde hij de Galgenwiel een ty pische overgang tussen oligo- en eu trooph. Het eerste gedeelte van de Galgenwiel, dat gelegen is aan het verlengde van de Burgemeester Smeelelaan, vertoont een typische eutrophische verlanding. Als moge lijke oorzaak hiervan was aan te wijzen, dat dit gedeelte het enige gedeelte was dat onder invloed stond van 'n afwateringssloot. Hier bloeiden de dotterbloem, de moe raswederik, tot voor kort de grote boterbloem (verdwenen thans door invloed van de mens, hetgeen jam mer is), de kamperfoeli enz., alle maal eutrophe plantensoorten, ter wijl ook het elzenbroek aan de rand van dit gedeelte op het eutrophe karakter wijst. Weer terugkerend naar 't Hoefs ven, hield de spreker zich een ogen blik bezig met het ontstaan hier van, waarbij hii wees op de hypo these, dat het ven een relict zou zijn vari een oude Maasarm; een over zichtskaartje van het vennencom- plex maakte duidlelijk, dat de breed te van alle vennen daar nagenoeg dezelfde is; de Maas zou dan, in de periode na de ijstijd, de richting gevolgd hebben van Galgenwiel, Hoefswiel en zou via de plaats van de Noordelijk van het Hoefsven gelegen' wieltjes naar het Noorden omgebogen zijn. Bij het debat echter werd deze mening weer bestreden met opmer kingen over het vroegere moeras sige karakter van de Baardwijkse binnenpolder, eertijds het Veen ge noemd, over eventuele doorbraken van de Meerdijk, terwijl ook veron dersteld werd dat op de plaats daar het zand gewonnen zou zijn voor de Meerdiik; een oude kaart bleek het Hoefsven te laten ontstaan in de 17 e eeu w. Van de andere kant zou een naam als Normansputten (voorkomend in het oudste archiefstuk van de ge meente Waalwijk) die gelegen zou den zijn aan het verlengde van de Putstraat, weer wijzen op de hypo these van de Maasarm. Hoe het ook zij, veel is er reeds over gespeculeerd en moeilijk is 't een afdoende verklaring te geven over het ontstaan van dit ven. OORSPRONKELIJK TWEE VENNEN. Naar alle waarschijnlijkheid is 't huidige Hoefsven ontstaan uit twee vennen. Op de plaats waar in de vroegere zweminrichting het ondie pe was, zou de Hoefsteeg gelopen hebben of het verlengde daarvan; deze weg zou een oude postweg zijn en Baardwijk verbonden hebben met de schaarse boerderijen die ten Zuiden van de Meerdijk zouden ge legen hebben. De heer v. Oostrum beargumen teerde deze stelling zeer sterk door te wijzen op het verloop van de dieptelijnen in de twee gedeelten, door te wijzen op het eilandje ach ter in „het ondiepe" waar zelfs een berkeboom groeit en op de groei van de planten, met name de bies, waarvan de groei zich zeer ver in het ondiepe voortzet, zodat ook op deze wijze het tegenwoordige ven in tweeën wordt geplitst. Een contra-argument is, dat een twee a driehonderd meter naar het Westen de Melkdijk is gelegen (de dijken w^ren vroeger de wegen) die zijn voortzetting vindt in de Akkersteeg; dit argument echter lijkt ons niet op te wegen tegen de bewijzen die de heer v. Oostrum aanvoerde. Terwijl zeer goede projecties het gesprokene illustreerden, behandel de de inleider de plantengroei van het ven, dat op zijn diepste punt 6 meter is (al vertelt de volksmond legenden van verdwenen rijtuigen die nooit meer gevonden zouden zijn, zo diep was het ven. Was „de Hel", een ven ten Noorden van het Hoefsven, in onze jonge jaren niet vele kerktorens diep!) en dat geheel aangewezen is op het regenwater, zodat het waterniveaü vaak grote verschillen vertoont, hetgeen zijn consequenties heeft voor de plan tengroei. Aantonend hoe de planten levende reagentia waren op de sa menstelling van het water, besprak hij het veel in dit oligotrophe water voorkomende moerashertshooi, dat zich op wonderlijke wijze aan het wisselende niveau weet aan te pas sen en in dichte kragen vaak het ven omzoomt; met de rood-getinte veel stengelige bies en de snavel- zegge vormt 't een plantengemeen schap; een andere plantengemeen schap vormen het duizendknoopfon teinkruid, de drijvende egelskop en het veenmos, dat onder water groeit tot op een diepte van 6 meter. Deze laatste plant had de heer v. Oos trum gelegenheid gegeven tot een interessante, tot nog toe niet ge dane waarneming. Een derde ge meenteschap was de waterlobelia (die nagenoeg uitgestorven is) en het oeverkruid. Andere bij het Hoefsven voorkomende planten zijn: het pijpestro, de dophei, het been- breek, de zonnedauw, de tormentil, het veenpluis of wollegras. In de armen van het ven, waar verlanding werd geconstateerd, was een typische plantengroei; de be groeiing gaat daar over van water aardbei naar gagelkruid en berken broek, waarin ook wilgen, adelaars varen en het zgn. peggehout groei en. Een interessante vergelijking trok de heer v Oostrum tussen 't Hoefs ven en een van de Besoyense wie len, die eutrooph zijn. De anorganische stoffen in Hoefs ven en Besoyense wiel verhouden zich als 1 1.5; de pH (zuurgraad) verhoudt zich als 6.49 7.63, het geen wil zeggen dat het Hoefsven tamelijk zuur is en de Besoyense wiel minder zuur. De zuurgraad is mede bepalend voor de verhouding 'tussen de organische stoffen (zoals bacterieën, wiertjes, algen enz.) die in de twee wielen is als 1 5.6. Van de zuurgraad en de organi sche stoffen was het afhankelijk of er veel of weinig planten en dieren in en rond het water voorkwamen. Van de andere kant echter maakte het weinig voorkomen van organi sche stoffen van de Hoefswiel een zeer gunstig zwemwater; een des kundige zou gezegd hebben dat deze zwemgelegenheid het tweede hel derste natuurbad van Nederland was. Deze gegevens en nog meerdere wist de heer v. Oostrum ons te ver strekken over het bijzondere karak ter van Het Hoefsven, en deze de den bij ons de mening postvatten dat ook in dit opzicht het Hoefsven als een bijzonder bezit van onze ge meente beschouwd dient te worden en dat er voor gewaakt moet worden dat zoveel mogelijk van de ongerepte staat behouden dient te blijven, niet alleen voor de weten schap der plantenkunde, maar ook opdat wij blijvend kunnen genieten van de schoonheid die de bloemen en planten ons in! rijke verscheiden heid bieden. Het ven heeft enthousiaste be schermers in de persoon van dhr v. Oostrum, die er een bijzonder studieobject in heeft gevonden en van de leden van de Heemkunde- vereniging, die, zo zij het nog niet waren, het zeker Donderdagavond zijn geworden.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5