r Wijde Wereld j RANG Waalwijkse en Langstraaise Courani Het Roode Kruis staat paraat. INDO-CHINA. DE MIDDENSTAND EN WAALWIJKS BELANG. UIT DE <Üe itownap&unfr pan cfcmste lang. Snelle hulp bij ernstige ramp. Hulp op velerlei gebied. Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. MAATREGELEN TEGEN HONDSDOLHEID. 77e JAARGANG No. 39 VRIJDAG 14 MEI 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO \MI HEI ZUIDEN Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Conlract-advertenties spéciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 - Wat is, wat doet het Roode Kruis en wat heeft het nodig? Om deze vra gen te beantwoorden heeft het Ned. Roode Kruis de vertegenwoordigers van de pers uitgenodigd om in het Henri Dunant huis te Zeist de ver richtingen van deze menslievende organisatie te horen en te zien uiteen zetten, om tevens het besef over te dragen, dat het Ned. Roode Kruis een bezit van ons volk is en wij dit grootse bezit met alle krachten tot nog bredere ontplooiing moeten brengen. Er zijn, zoals de voorzitter, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, op merkte, nog obstakelen op te ruimen van onverschilligheid, onwetendheid en egoisme. Het grote huis van het Roode Kruis wordt beheerst door de geest van het dienen, ongeacht wie gediend wordt. Het werk wordt ge daan uit liefde tot de naaste, ontsproten aan de liefde van God voor de Dr van BEURDEN STRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" UW HULP IS NODIG. Het Roode Kruis heeft geld nodig. In de eerste plaats is daar het streven om te komen tot een internationaal Rampen fonds, bijeen te brengen uit vrijwillige giften van de burgers der onderscheiden natiën. Dan zal op de snelst mogelijke wijze hulp worden verleend, waar ter wereld een ramp uitbreekt. In de tweede plaats dienen de mid delen van het Roode Kruis versterkt te worden om de hulpverlening nog effec tiever te kunnen doen zijn. Daarvoor is dit jaar minstens anderhalf millioen no dig! Er is nog altijd een tekort aan Ram- pendepöts, minstens 26 moeten er nog bij in ons land en ieder depót kost f 20.000. Voor het zo nuttig gebleken Welfarewerk in ziekenhuizen en sana toria, zijn meer helpsters nodig. Men heeft beroefte aan meer lectuurhuisjes, de boottochten voor chronische invali den zou men graag uitbreiden. Het in formatie- en opsporingswerk, waarvoor nog iedere maand ongeveer duizend aan vragen binnen komen, vereist meer geld. Ook de hulp aan Nieuw Guinea begint meer te eisen. En dan is er de nieuwe trombosedienst. Weer zon nieuw ini tiatief van het Ned. Roode Kruis, waar door dit ziekteproces zeer bekort kan worden en ziekenhuisopname vaak kan worden voorkomen. En zo is er nog veel meer dat het Roode Kruis doet en wil doen, maar dat verbetering en uit breiding vereist, omdat er steeds meer hulp gevraagd wordt. Ook nu lid zijn. Direct na een oorlog en vlak na een ramp, wanneer het Roode Kruis duizen den helpt en daarmede dit menslievende werk duidelijk aan het licht treedt, dan begrijpt iedereen wel of althans velen, dat dit werk gesteund moet worden. Dan melden er zich duizenden als lid aan. Dat ziet men aan de volgende cijfers: in 1937 waren er slechts 17.000 leden, vlak na de oorlog, in 1946 waren er 600.000. Helaas waren er, want dat aantal liep weer met enkele honderdduizenden terug. Doch de watersnoodramp van 1953 bracht weer nieuwe stromen, zodat het ledental thans ongeveer 500.000 be draagt. Maar men zou dit jaar zo graag weer die 600.000 willen bereiken. En niet alleen om de inkomsten, doch bo venal ook om te weten, dat er medele ven is bij het Nederltandse volk. Al die helpers en helpsters van de Roode Kruiscorpsen, met de daaraan verbonden medici, doen dit werk gratis en in hun vrije tijd. Ze hebben er veel moeite en tijd voor over om in tijd van nood duizenden medemensen te kunnen helpen. En zou u hen dan de nodige uitrusting durven onthouden? Als u alles ziet en hoort wat het Roode Kruis voor de lijdende medemens doet, kunt u daar niet onverschillig tegenover blijven staan. Dan helpt u mee, naar uw vermogen. In actie. We hebben de hulpcolonnes van Zeist en Utrecht in actie gezien. En hoe. Er gens in de bossen achter Woudschoten te Zeist ligt een kampeerhuis. Het zat vol met tientallen jongelui van de am bachtsschool toen een vliegtuig juist daarboven averij kreeg, de benzinetank juist op dit huis terecht kwam en het in brand stak, terwijl het vliegtuig met 40 passagiers erin, even verder neerstortte. Brand en gekerm van tientallen ge wonden. En daar kwam het Roode Kruis in actie. De waarschuwingen gingen uit en omdat wij er toevallig in de buurt waren, hebben we ons kunnen overtui gen van de nodige paraatheid van deze hulpcolonnes. Na een ogenblik hoorden we ver weg sirenes loeien en even later daverden door de bospaden de brand weerwagens, gevolgd door auto s met enkele honderden helpers en helpsters en plotseling was daar in het bos een lopen en draven en handigheid te aanschou wen, waar we vol bewondering naar ke ken. Daar kwam het materiaal te voor schijn. De EHBO-ers snelden naar de gewonden om eerste hulp te verlenen, tientallen brancards en honderden de kens kwamen te voorschijn. De Zeister brandweer wist met aanjaagpompen in een minimum van tijd van 1200 meter afstand een waternevel over het bran dende huis te leggen. Grote tenten wer den ontrold en in een half uur tijd, laat het drie kwartier geweest zijn, stond er een dozijn enorme tenten overeind. Een compleet nood-hospitaal was plotseling verrezen. Aparte tenten voor verbinden van breuken, voor verbinden van lopen de patiënten, voor shock patinten, een staf- en een administratietent, een keu kentent waarin na een uur de warme koffie klaar stond en belegde broodjes gereed lagen, lichtagregaten zorgden mid den in het bos voor een prima verlich ting, terwijl de tenten ook nog over vele olielampen beschikten. Doden en gewon den werden vlot geadministrateerd, zo dat de pers binnen het uur wist wie er bij dit ongeluk betrokken waren. Dit alles, lezers, was bijna echt. Het ongeluk was dan in werkelijkheid geluk kig niet gebeurd, maar het kan gebeuren. En door deze enscenering bleek, dat het Roode Kruis dan klaar staat en paraat is om te helpen. Althans hier in Zeist en omgeving. Dokter H. A. V. Giesberger stond boven op een radio-auto om com mentaar te geven, een radio-auto, die men met bescheiden middelen op de kop heeft getikt en ingericht. Een onmisbaar hulpmiddel bij de organisatie. Maar nog niet overal in ons land be schikt men over zulke goed ingerichte hulpcolonnes. En ook elders kan zo'n ramp geschieden. Ook bij u in de buurt, waar ge dit ook leest. En de inrichting vereist nog immer meer materiaal om de hulpverlening toch vooral snel te kunnen verschaffen. Uw Roode Kruis vraagt de middelen daartoe aan U! Er is niemand anders aan wie het gevraagd kan worden. Helpt het Roode Kruis, zoals het Roode Kruis u zal helpen wanneer u in nood ver keert. 'Het is niet te hopen, dat u ooit naar deze hulp zult snakken, maar als het ooit nodig mocht worden, hoe dank baar zult u er dan voor zijn en hoe be schaamd zoudt u zich voelen wanneer u zich voordien nimmer iets aan het Roo de Kruis gelegen had laten liggen. Helpt uw helpers! De tragische val van Dien Bien Phoe eind vorige week heeft de oorlog in In- do-China in een acuut stadium gebracht. Uit de hardnekkigheid waarmee de Fransen deze vesting in bezit hebben willen houden en de vasthoudendheid waarmee de Vietminhopstandelingen hebben stormgelopen om ze in hun bezit te krijgen, blijkt dat er meer dan gewone betekenis aan werd gehecht. En dan kunnen de Fransen beweren dat ze ge woon doorgaan en het parlement schijnt dat ook wel van plan te zijn! uit het feit dat de Vietminh de verove ring van Dien Bien Phoe openlijk hun grootste overwinning noemen, blijkt dat er iets bijzonders is geweest. Al zou het fort niet van zo'n grote militaire bete kenis zijn geweest, de strijd erom is on getwijfeld van enorm psychologisch be lang geweest en niet voor niets hebben de opstandelingen een beslissing willen forceren voor de kwestie Indo-China in Genève ter sprake kwam en het is hun nog gelukt ook. Misschien is Dien Bien Phoe inder daad een grote militaire blunder geweest, waarbij men moet bedenken, dat, wan neer een militaire onderneming mis lukt, de man die ze op touw gezet heeft, toch altijd het zwarte schaap is. Toch is het opvallend, dat, ondanks het feit dat het militaire garnizoen het ongelooflijk lang heeft uitgehouden, de Fransen geen kans hebben gezien de vesting over land te helpen en ze te ontzetten. Ze was, aangewezen op hulp en bevoorrading door de lucht en hoe ongewis dit nog altijd is, niettegenstaande de grote per fectie van de vliegtuigen, heeft de prak tijk opnieuw bewezen. Nu zou de strijd toch altijd ongelijk zijn gebleven, omdat de Vietminh een onmetelijk arsenaal ach ter zich hadden door de onbegrensde toevoer van oorlogsmaterieel uit com munistisch China. Het is wel typisch dat dit van communistische zijde niet eens meer ontkend wordt. Door al deze omstandigheden krijgt de val van Dien Bien Phoe een nog tragi scher accent. De bezetting heeft daar gedurende ongeveer twee maanden een heroïsche strijd gevoerd zonder uitzicht op de mogelijkheid van een overwinning. Deze strijd heeft enorm zware offers ge kost, afgezien nog van het menselijk leed, waarover men misschien beter niet kan doordenken om nog enige zin te zien in zo'n oorlog. Het is toch al moei lijk genoeg om geloof te hechten aan uitspraken als: hun offer was niet ver geefs. De beste militaire tradities van een land te handhaven kan niet het uit eindelijke doel zijn van de strijd van een groep soldaten, zeker niet als in dat land zelf de politici de beste tradities ver loochenen door politieke koehandel. Ook keizer Bao Dai schijnt wel iets anders te doen te hebben dan zijn land van het communisme te bevrijden. Ondertussen zitten de Vietminhafge- vaardigden in Genève op fluweel. Het is al droevig genoeg dat zij als gelijkwaar dige partners zij het niet formeel voorstellen kunnen doen en aan de be sprekingen deelnemen, terwijl zij altijd de Sovjet-Unie achter zich we,ten. Met de arrogantie die ze onderhand wel ten toon kunnen spreiden daar ze niet zitten als beschuldigden maar als bescherme lingen, stellen ze hun eisen, die wel af gewezen kunnen worden, echter zonder dat er een andere keuze overblijft dan een oorlog zonder uitzicht. De Weste lijken willen blijkbaar zo lang mogelijk vermijden van Indo-China een tweede Korea te maken en misschien willen de roden dat ook wel. De laatsten zullen er echter minder zwaar wegende rede nen voor hebben. Men kan begrijpen dat er niet veel wordt gevoeld voor een nieuwe affaire, want de eerste was voor geen der partijen een groot succes en het einde ervan is nog niet in zicht. Een" tweede Koreaanse oorlog zou ze geen van beide dichter bij een oplossing brengen zoals het zich nu laat aanzien. Daar staat tegenover, dat de Westelij- melding van de 29-jarige verpleeg ster Genevieve Galard-Terarube, die vijf weken achtereen als enige vrouw in het fort de zieken en ge wonden heeft verpleegd. De gevangenen, die naar kampen bij de Chinese grens gebracht wor den, genieten volgens 't Vietminh- communiqué een goede behande ling. Het aantal Fransen in Dien Bien Phoe was betrekkelijk klein. De meesten waren Senegalezen, Ma rokkanen, Vietnamezen en Duit sers. De Vietminh heeft de Fransen inmiddels toegestaan vliegtuigen naar Dien Bien Phoe te zenden om de naar schatting 1300 gewonden te evacueren. Naar de Franse op perbevelhebber in Indo-China, ge neraal Cogny, verklaarde, hebben de door de Vietminh bij Dien Bien Phoe geleden verliezen het onmid dellijke gevaar voor de strategische delta van de Rode Rivier wegge nomen. De wegen tussen Dien Bien Phoe en de 200 km. verder liggen de delta zijn moeilijk en de Viet- ken er ook nu niets voor voelen nog een duim breed gronds aan de commu nisten prijs te geven, vooral niet in Zuid- Oost-Azië, waar de toestand door het ressentiment van de Aziaten tegenover de Westelijke landen toch al enigszins gespannen is. Zonder de spreekwijze „liever Turks dan Paaps" op de Azia tische landen toe te passen, moet men er rekening mee houden dat ze door hun nationalisme een min of meer onbe trouwbare bondgenoot blijven in de strijd tegen het communisme. Misschien is het sentiment op een gegeven moment sterker dan het verstand, waardoor leu ren gemakkelijker ingang vinden dan koele redeneringen. Wie het gelijk aan zijn kant heeft, kan niet onvoorwaarde lijk op ieders medewerking rekenen wan neer niet allen voor redelijkheid vatbaar zijn. Door het verloop van de strijd en de situatie in Genève is Indo-China eens te meer een onzekere factor geworden, waarvan voorlopig met geen mogelijk heid te voorspellen valt of ze de oor zaak zal zijn van nog grotere rampen. De Vietminh kan door de verovering van Dien Bien Phoe haar aandacht meer op andere fronten .gaan richten en naar het schijnt niet zonder succes. Daardoor wordt hun onderhandelings positie in Genève ongetwijfeld weer sterker. En onderwijl wordt er in Parijs partijpolitiek gepleegd van de onderste plank, waardoor een krachtig beleid van de Franse regering praktisch onmogelijk wordt. Het schijnt nog erger te moeten worden eer Frankrijk de eensgezindheid terugvindt waardoor het tot grote daden komt. Dien Bien Phoe heeft beweren dat het kan, al was de afloop tragisch, maar nog tragischer is dat Parijs zich niet tot die hoogte kan opwerken. Het is niet te hopen dat de katastrofe die er voor nodig schijnt te zijn, eens zal ko men. FRANKRIJK VERLOOR 16.000 MAN. De Castries in handen der Vietminh. Generaal Christian de Castries is onder de krijgsgevangenen, die de Vietminh heeft gemaakt bij de ver overing van Dien Bien Phoe. Dit is in een door radio-Vietminh uitge zonden communiqué verklaard. Het opperbevel van de Vietminh heeft medegedeeld „dat meer dan 16.000 manschappen van de Franse Unie zijn gedood, gewond of ge vangen genomen" bij de grootste overwinning die de Vietminh ooit heeft behaald". Het communiqué maakt geen minh zal veel tijd nodig hebben om zijn troepen te hergroeperen. Vóór September wordt geen belangrijke operatie der Vietminh tegen de. delta verwacht. De Franse lucht- j macht heeft aanvallen gedaan op vijandelijk wegverkeer ten 1 Noord-Oosten van het gevallen bol werk. In de delta van de Rode Rivier moesten de Fransen een militaire poSt prijsgeven, wat als een kleine tegenslag wordt beschouwd. In Washington is verklaard dat de val van Dien Bien Phoe geen verandering zal brengen in 't pro gramma der Amerikaanse hulp verlening. Een filmmaatschappij heeft bekend gemaakt dat binnen kort een film over de Indo-Chinese oorlog zal vervaardigd worden met als titel „de sprong in de hel". BEJAARDENZORG EIST TIJDIGE VOORZIENINGEN. Zaterdagmiddag is te Utrecht de jaar vergadering gehouden van de Katholieke Artsenvereniging, tijdens welke de voor zitter Dr W. Weebers uit Nijmegen eni ge richtlijnen gaf, waaraan de bejaarden zorg in ons land moet voldoen. In zijn referaat behandelde dr Weebers enige medisch-sociale vraagstukken van de ou derdom, daarbij eerst de begrippen ziek- tezorg en gezondheidszorg bepalend in die zin, dat ziektezorg gericht is op her stel van de individuele zieke mens en ge zondheidszorg de gezondheid van de ge meenschap ten doel heeft. Spreker wees erop, dat ons land op het gebied van de gezondheidszorg op hoog peil staat, ook wat de gemiddelde levensduur betreft. Ziet men hoe de gemiddelde levensduur b.v. in India ligt op 32 jaar voor de mannen en 33 jaar voor de vrouwen, dan valt op hoe gunstig de cijfers voor Nederland, respectievelijk 70 en 72 jaar zijn. In 1980, aldus dr Weebers, hebben wij rekening te houden met 700.000 men sen boven de 65 jaar meer dan in 1950 het geval was. Waar zullen deze men sen van bestaan? Dit vraagstuk is niet alleen door de charitas op te lossen en evenmin door een ouderdomspensioen. Een pensioenstelsel zou alleen goed zijn voor hen, die niet meer werken willen, maar waarom, zo vroeg de voorzittev van de Artensenvereniging zich af, werk loosheid voor de bejaarde mens. die wer ken wil en tot werken in staat is? Voor mensen van elke leeftijd zal naar adae- quate arbeid gezocht dienen te worden. V/at de huisvesting betrof, waar schuwde dr Weeber tegen de vorming van bejaarden-ghetto's. Hij zou de ver zorgingshuizen, confessioneel georiën teerd, liefst zoveel mogelijk gespreid zien. De financiële mogelijkheden dezer verzorgingshuizen besprekend, uitte dr Weeber zijn ontstemming over het feit, dat vele gemeentebesturen subsidies ver strekken voor jeugd- en culturele zorg, maar aan subsidies voor bejaardenzorg nog niet denken. Dr DREES VRAAGT STEUN VOOR PLESMAN-MONUMENT. Minister-president dr W. Drees heeft Dinsdagavond over beide radiozenders een rede gehouden, waarin hij het Nederlandse volk aanspoorde mede te werken aan de totstandkoming van een monu ment voor dr Plesman. Ook 'in de verre toekomst, zo zei dr Drees, zal dit monument moeten spreken van zijn persoon en zijn arbeid, van het pionierswerk voor de lucht vaart van Nederlandse energie, ook onder de ongunstigste omstandig heden ontplooid en van de wil tot internationale samenwerking. Het gironummer 630.000 is geopend voor het comité „Nationaal monu ment dr A. Plesman". HOGESCHOOL VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN? Naar wij vernemen wordt op het ogenblik door een aantal deskun digen en belanghebbenden gewerkt aan een plan om te komen tot de oprichting van een katholieke Ho geschool voor Sociale Wetenschap pen. De nieuwe hogeschool zou, ge vestigd worden in 's-Bosch. Het plan is ontstaan uit de steeds groter wordende behoefte aan so ciale deskundigen en aan acade misch gevormde maatschappelijke werkers, die leiding zullen moeten geven aan het maatschappelijk werk, dat zich vooral na de laatste oorlog sterk heeft uitgebreid en dat een steeds belangrijker plaats gaat innemen. GENEESKUNDIG TOEZICHT OP MIDDELBARE SCHOLEN. De directeur-generaal van de Volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft in het institute for social studies in Den Haag gesproken over geneeskundig schooltoezicht op scholen voor middel baar en voorbereidend hoger onderwijs. Hij hield zijn voordracht voor de vereni ging voor schoolgeneeskunde. Het feit, dat 25 van de dienstplich tigen bi) de keuring voor de militie onge schikt wordt bevonden, dat bij de uni versitaire gezondheidszorg de noodzaak van geneeskundig toezicht evident is en de omstandigheid, dat steeds meer in de bedrijven de bijzondere belangstelling ook uitgaat naar de gezondheid van de jeugdige arbeider, bewijzen, dat het toch wel in hoge mate onlogisch is, dit ge neeskundig toezicht niet uit te oefenen op het kind in de puberteit en de ado lescent op de middelbare scholen. Te meer omdat in deze jaren van lichame lijke en geestelijke ontwikkeling bijzon dere gevaren de gezondheid van de leer lingen kunnen bedreigen. TER ERE VAN HENRI DUNANT. Te.r gelegenheid van de internationale RodejCruisdag, tevens de herdenking van de verjaardag van Henri Dunant, is op het Rode Kruiscentrum te Woudschoten een krans gelegd bij het enige stand beeld ter wereld, dat tot eer en nage dachtenis van deze grote Zwitser is op gericht. In aanwezigheid van o.m. dr M. Wil helm, die het internationale Rode Kruis- comité te Genève vertegenwoordigde, verrichtte Lt. Gen. van der Kroon, kringcommissaris voor Brabant en lid van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis, de plechtigheid. De herdenking van de 126ste sterfdag van Dunant vormde tevens het slot van een tweedaags bezoek van 30 journalis ten aan Woudschoten. Zij hernieuwden er hun kennismaking met verschillende facetten van het Rode Kruiswerk en konden er zich op de hoogte stellen van de actuele noden en behoeften van deze organisatie. De Eersie Kamer heeft zonder debat en met algemene stemmen twee wetsontwerpen aangenomen om te voorkomen, dat de honds dolheid, die uit West-Duitsland dreigt over te slaan, ernstige ge volgen krijgt in Nederland. Met het aanvaarden van de ont werpen heeft de Staten-Generaal getoond snel te kunnen werken als het echt nodig is. De wetsontwer pen werden vorige week Woensdag ingediend en Vrijdag daarop dooi de Tweede Kamer in een spoed vergadering goedgekeurd. Het is thans mogelijk de ver plichting op te leggen, dat honden en katten worden ingeënt en bin nenshuis of aan een ketiing wor den gehouden. Vervoer van deze beesten kan worden verboden. De hondsdolheid in West-Duits land neemt toe. JONGENS VOETBALDEN MET 135 MILLE. Een kantoorbediende van een Amster damse bankiersfirma kreeg Vrijdag de schrik van zijn leven, toen 'hij tot de ont dekking kwam, dat hij een oude actëtas met een kostbare inhoud had verloren. Hij moest de tas van het kantoor der firma op de Herengracht brengen naar het Oost Indisch Huis aan de Oude Hoogstraat, doch doordat hij de tas niet stevig genoeg op de bagagedrager van zijn fiets had bevestigd, verloor hij haar zonder het te merken op de hobbelige Turfmarkt, ongeveer voor het gebouw van de Nederlandse Bank. Een stel jongens vond in de avond uren de tas, die voor hen alleen maar aantrekkelijk was om er een beetje mee te voetballen. Verschillende malen zeil de de tas rakelings langs de wallekant van het Rokin, maar gelukkig voor de onfortuinlijke kantoorbediende belandde zij na een hoog boogschot^ voor de voe ten van een passerende beurtschipper. Deze raapte de tas op en maakte haar open. Tot zijn verbazing zag hij toen een hele bundel effecten en andere paperas sen, die, naar hij later hoorde, een be drag van maar liefst f 135.000 verte genwoordigden. De beurtschipper ging met zijn kost bare vondst naar het bureau Singel, waar hij hoorde, dat van het verlies reeds aan gifte was gedaan door de wanhopige kantoorbediende. Zaterdagmorgen bracht de beurtschipper de tas met inhoud te rug naar het bankierskantoor, waar hij van de directie voor zijn eerlijkheid een flinke beloning kreeg. 100.000 EMIGRANTEN. Maandag is de „Grote Beer", met on geveer 800 Nederlandse emigranten aan boord, naar Canada vertrokken. Op het schip moet zich de 100.000e Nederlan der bevinden, die na de oorlog naar Ca nada is vertrokken. VERSTEKELINGEN IN DE ORIËNT-EXPRESS. ZagrebParijs tussen de treinwielen. Zaterdag kwamen in het Gare de Lyon te Parijs, nadat de passagiers waren uit gestapt, drie mannen onder de befaam de Simplon-Oriënt express uitgekropen, dodelijk vermoeid en met roet en vuil overdekt. Zij zijn Donderdag in het Joe goslavische Zagreb tussen de wielen ge kropen en zonder voedsel of eten via Triëst, Noord-Italië en door Frankrijk naar Parijs gespoord. WAALWIJKS BELANG WERKT OOK IN HET BELANG VAN DE MIDDENSTAND. 1 In de bestuurskringen van de vereniging Waalwijks Belang is al meermalen de klacht geuit, dat de Middenstand zo weinig interesse toonde voor het werk van deze vereniging, een werk van de resul taten waarvan de Middenstand toch ook grotelijks profiteert, zo als wel bleek Dinsdagavond toen op de vergadering van de Mid denstand de heer H. Ver wiel, directeur van de Streek V.V.V. „Brabants Centrum" een causerie hield over Middenstand en Vreemdelingenverkeer. Ook thans echter bleek de belangstelling van de zijde der leden niet bijster groot te zijn. MIDDENSTAND HEEFT MEESTE BAAT BIJ VREEMDELINGEN VERKEER. Na een kort begroetingswoord van de heer Meys, voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging, speciaal gericht tot de sprekers van deze vergadering, de heren H. Verwiel, directeur van „Bra bants Centrum" en de heer H. van Well, economisch adviseur van de ver eniging, en tot de vertegenwoordigers van Waalwijks Belang de heren J. Tim mermans en H. Hoffmans. voorzitter en vice-voorzitter en nadat de secretaris de notulen had gelezen, sprak de heer Ver- wiel over het onderwerp: Middenstand en Vreemdelingenverkeer. Het vreemdelingenverkeer was na de oorlog zeer toegenomen als gevolg van de grotere propaganda die in ons land, dat de inkomsten uit het vreemdelingen verkeer zo goed kon gebruiken, werd gevoerd. Het buitenlands bezoek richtte zich voornamelijk op de grote centra in het westen van het land, maar toch hadden de vele andere V.V.V.'s in de overige gedeelten van Nederland ook hun be staansrecht, want ook het binnenlands vreemdelingenverkeer was zeer toegeno men. 60 van de bevolking gaat op vacantie. Dat dit vreemdelingenverkeer een prachtige bron van inkomsten vormt speciaal voor de Middenstand toonde de heer Verwiel met enkele getallen aan. In 1953 werd door het vreemdelingen verkeer f 500 millioen gulden in ons land besteed, waarvan f 350 millioen door 't binnenlands verkeer. Hiervan werd 20 besteed rechtstreeks door het kopen in winkels; café's en restaurants kregen 20 en hotels en pensions 17%, maar van deze 37 kwam weer 60 terecht bij de middenstandsbedrijven; genoemde in richtingen moeten immers ook hun in kopen doen. Het afgelopen jaar zette de Horeca in Brabant 50 millioen gulden om. De heer Verwiel beantwoordde ook de vraag, wat een plaats kan doen om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Op de eerste plaats moest een plaats aantrekkelijkheden bieden, zoals natuur schoon, stede- en dorpsschoon, folklore

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1