Puistjesi ROUWT"0"» r*l"' -jgffc, OCEAANLIEFDE DE LES VAN DE MIDDENSTANDSNOTA. D.D.D. WRIGLEY 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Enige grepen uit Baardwijks aloude geschienenis. 2 waarschuwen tegen Tob niet lange' le klas 24 15 24 15 24 41 24 10 24 9 24 11 24. 8 2e klas A. 22 15 5 2 35 48—13 22 14 4 4 32 38—21 en bepaalde evenementen, en op al dit bijzondere moest dan de toerist gewe zen worden. Een plaatsje als Oisterwijk tijvoorbeeld kent al jaren een goed functionerende V.V.V., met het gevolg dat er een intensief vreemdelingenver keer is en dat de jaaromzet van de Ois- terwijkse Middenstand ca. 2 millioen bedraagt. In Waalwijk, dat op de grens ligt van twee verschillende prachtige .landschap pen, dat bovendien nog enkele beziens waardige bouwwerken bezit, zou Waal- wijks Belang heel wat meer kunnen doen, wanneer de vereniging over een behoor lijke kas beschikte. De mogelijkheden zijn er, dat W. B. bij eventuele feesten, zoals het jaarlijkse zomerfeest, grote groepen mensen naar Waalwijk roept, dat zij in de zomer avonden profiteert van de Efteling, die om 7 uur sluit, en de touristen in Waal wijk nog enige verpozing biedt. Boxtel bijvoorbeeld, dat als toeristen plaats zeker niet hoger aangeslagen kan worden dan Waalwijk had een midden stand die het belang van vreemdelingen verkeer inzag, die de vereniging voor vreemdelingenverkeer steunde, met het gevolg dat er veel mensen naar Boxtel werden getrokken; vorig jaar had dit plaatsje 4600 overnachtingen. Sprekend over het werk van de Streek V.V.V. „Brabants Centrum" zei de heer Verwiel, dat dit werk interes sante resultaten had bereikt, en dat de beloften voor het nieuwe seizoen zeer groot waren; het aantal aanvragen om inlichtingen e.d. was 200 hoger dan het vorige jaar. De streek V.V.V. had Waalwijk dit jaar ook een mooie kans gegeven; zij had weten te bewerken,,dat op 23 Juni tijdens de drie-daagse fietstochten ook in Waalwijk een stempelplaats zou zijn; de deelnemers zouden hier 1 J/j uur vertoe ven, men moest dan zorgen dat er iets te doen was. Tenslotte kwam het betoog van de heer Verwiel er weer op neer, dat de ver eniging voor Vreemdelingenverkeer i.e. Waalwijks Belang grotelijks gesteund moet worden; veel meer personen, voor al ook de middenstanders moesten lid worden van deze vereniging, terwijl men er ook nog niet was, wanneer grote Ho- reca-bedrijven dachten dat een contri butie van f 2.50 voor hen voldoende was. Om de aanwezigen een idee te geven van de manier waarop de streek V.V.V. werkte, vertoonde de heer de Bont ten slotte enkele kleurenfoto's van „Bra bants Centrum" over bijzonderheden en bezienswaardigheden in deze streek. De heer Meys die de woorden van de heer Verwiel nog enige kracht bijzette, gaf graag het woord aan de heer Tim mermans, voorzitter van Waalwijks Be lang, die zijn dankbaarheid toonde voor de gelegenheid die het bestuur van de Middenstandsvereniging Waalwijks Be lang gaf, de middenstanders te wijzen op het belang van een goede V.V.V. Wilde Waalwijks Belang veel doen, dan moest zij beschikken over een behoor lijke kas, en die kreeg men alleen als velen lid werden van de vereniging. We doen ons werk graag, aldus de heer Tim mermans, voor Waalwijk en zijn bewo ners, ook vooral voor de zeer grote ca tegorie van de Middenstand. Ook daad werkelijk moest men W.B. steunen, na melijk door mee te spreken en de acties i neen bepaalde richting te stuwen. Hij kondigde aan dat waarschijnlijk in de kringen van de middenstand een be scheiden actie zou worden gevoerd en hij hoopte dat velen zich als lid van Waalwijks Belang zouden- melden. REEDS RESULTAAT. Waalwijks Belang boekte reeds resul taat; want, zoals gebruikelijk, werden er tijdens deze vergadering door het be stuur onder de leden enkele geldprijzen verloot; de heer Pullens was de enige gelukkige. Hij stelde echter zijn prijs gaarne ter beschikking van Waalwijks Belang, waarvoor hij door de heer Tim mermans zeer hartelijk werd bedankt. ECONOMISCH ADVISEUR VAN DE MIDDENSTAND ZEI HARDE WAARHEDEN. In <Ie vergadering die de Middenstand Dinsdagavond hield heeft de heer H. v. Well, economisch adviseur van de Mid denstand, de eerste van een drietal be sprekingen gewijd aan de Middenstands nota; hij beperkte zich ditmaal tot een algemene inleiding en een Wijzen op de belangrijke positie die de middenstand innam in het economische leven, terwijl hij, zoals hij zei, veel zin had, enkele harde waarheden te zeggen en dat ook deed. De middenstandsnota wilde vooral ook uit laten komen, dat de middenstand (een maatschappelijke groepering van zelfstandige zakenlui op het gebied van handel, vervoer en verkeerswezen, ho- reca-bedrijven en ook op het gebied van het ambacht), iets betekende in het eco nomische leven, waarin zij tot taak had te zorgen dat de vervaardigde goederen bij de consument werden gebracht. Buiten de landbouwbedrijven was 93 van de ondernemingen in ons land, middenstandsbedrijven. Het belang van de middenstand bleek voorts uit het feit, dat 38 van de werknemers werkzaam was in Middenstandsbedrijven, dat de bijdrage van de Middenstand in het na tionale inkomen 14 oftewel 2.2 mil liard gulden bedroeg, dat de helft van het nationale inkomen werd omgezet in de detailhandel, en wel gedeelte in middenstandszaken. De ambachten verwerkten in 1947 een bedrag van ruim 1.3 milliard, de 31000 Nederlandse Horeca-bedrijven zetten 10.5 millioen gulden om. En als U dan ziet van hoe groot be lang de middenstand is, zult U gaan zeggen, aldus de heer van Well, dan moet de overheid eens flink wat voor de middenstand gaan doen. Zo is het echter niet, U moet de zaken niet om gaan Zuiver en ontsmei uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen wor den gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 88 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw I stoelgang. Neem de ie week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond -één. 3e Week - om de andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdeluk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 56 Het bestuur had al verschillende mo gelijkheden overwogen, maar kon nog I niet met een concreet voorstel komen, terwijl ook ideeën uit de vergadering (o.a. het zelf op de markt gaan staan) geen algemene ingang vonden. Het be- stuur zou de mogelijkheden van reclame tijdens de marktdagen nog 'ns onder de loupe nemen. Nadat de voorzitter gewaarschuwd had tegen bepaalde vormen van reclame, hij deed dit naar aanleiding van een re ceptie-album, dat een reclame bureau trouwlustigen toezond, maar waarvan de reclame waarde voor de Middenstanders die er aan hadden meegewerkt miniem was, deed hij enkele mededelingen be treffende het centraal bureau voor het bedrijfsleven en het middenstandszomer feest in Hees wijk. Bij de rondvraag werd o.m. de kwes tie weer eens ter sprake gebracht van het adverteren in programmaboekjes e.d. Het resultaat van deze bespreking was, dat men zou trachten een lijst samen te stellen, aan de hand waarvan een soort roulatiesysteem zou worden ingevoerd, zodat telkens slechts een bepaald ge deelte van de Middenstand in een der gelijk blaadje of boekje zou adverteren. Tenslotte werd besloten via een ad vertentie telkens het kopend publiek er op attent te -maken, wanneer er een uit zonderingsgeval was ten aanzien van de winkelsluiting. draaien; op de eerste plaats moet de middenstand veel voor zich zelf doen. Natuurlijk moet de staat daarbij helpen, stimuleren en aanvullen. Maa^ vooral moest de Middenstand zelfwerkzaam zijn. .„HARDE WAARHEDEN". Er mankeerde nog het een en ander bij de middenstand, aldus de economisch adviseur. Er is niet alleen te weinig or ganisatieleven, de middenstand wil het ook te veel zelf lalleen doen; er is geen samenwerking genoeg, hij ziet de andere te veel als concurrent; hij is te bang voor concurrentie en daarom zoekt hij op de eerste plaats de fouten niet bij zich zelf, maar bij anderen. Het is niet voldoende te klagen dat men elders gaat kopen, men moet zich afvragen waarom men elders gaat inkopen. Men moet initiatief tonen en harder werken; er werden genoeg uren gemaakt, aldus de heer van Well, maar er werd te weinig verzet. Er zijn heel veel mid denstanders met de mentaliteit van een arbeider, die zich loonarbeider voelen in hun eigen zaak, die niet te hard werk ten, omdat ze denken, we verdienen toch wel. De Middenstandsnota moet op de eerste plaats een les zijn voor de mid denstand; slaap niet in, hield de spreker de aanwezigen voor, maar werk nu het dag is; profiteer ervan dat de midden-, stand volop in het -brandpunt van de belangstelling staat. Het antwoord op de Middenstandsnota is aan U. MIDDENSTANDSACTIE TIJDENS DE MARKT. In het verdere verloop van de mid denstandsvergadering werden nog enke le belangrijke punten besproken. Zo bracht de voorzitter ter sprake de 14- daagse markt, waarmee de middenstand helemaal niet blij was, maar waarbij men zich nu eenmaal neer moest leggen. Wanneer er echter toch een marlet was, moest men er ook van profiteren en een actie voeren om de mensen naar de middenstandszaken te krijgen op de marktdagen. Een brief aan Lodewijk Napoleon. Brieven kunnen soms een aardige in- druk weergeven van de toestanden in het verleden en met deze wetenschap voor ogen geef ik thans in zijn geheel een schrijven weer van de hand van Baardwijks Gemeentebestuur aan Ko ning Lodewijk Napoleon. (Brief afkom stig uit het KOPYE BOEK VAN BRIE VEN, Oud Archief Baardwijk, Gemeen tearchief Waalwijk. Geschreven tussen 17 April en 2 Mei 1809). „Sire, „Geven met den diepsten eerbied te „kennen de Leeden van het Gemeenten „Bestuur van Baardwijk, dat haare Ge- meente zedert onheugelijke tijden aan „de grootste gevaaren en ongelukken „van doorbraken en overstroomingen is „bloodgesteld geweest, blijken daarvan „zijn genoegzaam te zien aan de menig- „vuldige wielen en waterkolken welke „de geheelen Gemeente door te vinden „zijn. Dat daarenboven onse Gemeente „in den Jaare 1766 nog heeft moeten ge-, „doogen het maken van den 's Lands „Overlaat tot eene aflossing voor de „stad 's-Bosch, waardoor de zelve een „gemis heeft bekomen van een hondert „en zeven mergen van hun beste koorn „en weilanden (ongeveer 76 hectare), „zeventien huijzen en twaalf schuuren. „Dat in den Jaaren 1795 met het door steken van den dijk in den zeiven ,,'s Lands Overlaat, welke op hooger „orde is geschied, de Gemeenten al we- „derom een gemis heeft moeten onder daan van agt en zeventig en een halve „mergen (ongeveer 56 hectare) van on sen besten weilanden, welke zodanig „met zand zijn overstort dat dezelve „voor eeuwig onbruikbaar zijn gewor- „den. Dat de gemeente hierdoor een „zesde gedeelte en dat wel van haar „vrugtbaarsté landerijen heeft moeten, „missen, en daar het bestaan van de- zelve alleen bestaat uit boerderijen, de- - „wijl er geen fabrieken of trafiken „(koopmansbedrijven) voor handen zijn „en voor zoo veel inwoonders te weinig „landerijen zoo kan men met gronden „zeggen dat het gemis van voorsz. lan derijen het ruwineren voor onse Ge- meen te opleverd, dewijl men thans „maar weinige iets gegoede inwooners „binnen dezelve bevind, en het meest „gedeelte bestaat uit Arbeiders, die des „zomers een gering daggeld in den over- „laat verdienen (brodeloos geworden ,-,boeren belast met de reparaties e.d. „aan de stortebedden en zomerkaden; „de Baardwijkse schoenmakers stammen „van deze lieden af), en des winters „voor hun kroost geen brood hebben en „alzoo is het dat zedert dertien jaren „(sinds 1796) als wanneer volgens lijs- „ten daar van voorhanden slegts zes en „dertig zielen van den Armen wierden „bedeeld, daar men er thans hondert en „zes en dertig moet bedeelen. Dat onse Gemeente te meer ongelukkig is daar „des winters bij de werking van den ,,'s Lands Overlaat de besten binnen banden (Gezeiten; de term „dries" voor „het noordelijke gedeelte is pas later „ontstaan. Dries betekent vochtige „grond) door het kwelwater worden ge- „inundeert en in de meeste huijzen en „stallen van het vee onder water ko- „men, hetwelk voor onsen Gemeente te „veel schade opleverd, daar die lande rijen alle geschikt zijn voor hoplanden, „tuinvrugten (groente e.d.) en boom gaarden welke voor -het maken van de- re 's 'Lands Overlaat wierden bevon- „den in welke ten dien; tijd een goed „bestaan voor de ingezetenen oplever- „den. Dat wij ons dit, namentlijk de in undatie van het kwelwater, nog al zou- „den getroosten, was het niet dat ons „den natuur (aard) van onse legging „(ligging) den weg wees om van het „zelve ontlast te worden, ja zelfs zonder „een eenig van onze nabuurige dorpen „mede te benadeelen, en waar over al „een en andermaal met onse nabuurige „dorpen Waalwijk en Besoijen, welke „hierdoor ook schade lijden, aan de „voormaalsche authoriteiten adressen „zijn gemaakt, edog door tegenwerking „van andere plaatsen (Sprang, Capelle, s Gravenmoer)die alhoewel er geene „schade bij hadden, is ons zulks tot hier „toe geweigerd geworden. Dat onse „Gemeente door het maken van den Ivoor ons ongelukkigen meermaal ge- %naamde overlaat veele kosten heeft jjmoeten doen tot het maken van een j,groot steene verlaat (duiker voor loo- „zing van het polderwater in het Oude „Maasje) en jaarlijks in den Polder veel „meer als voorheen onkosten van onder houd aan sluisen en bruggen moet ten „kosten leggen, dat van wegens de Ge- „meente is moeten worden opgebouwd „en jaarlijks moet onderhouden worden „het Pastorien Huis voor den Predicant „van de Gereformeerde Gemeente (Ned. „Hervormde Gemeente; de huidige Ge reformeerden waren vroeger ook Ne- .berlands Hervormd) het welke aan pu- „blieke aanbestedingen behalve nog de ^jaarlijkse reparatien circa agt en twin- verhoogt Uw werklust. Verkwikt en ver/rist - m „tig hondert gulden heeft gekost (een „groot bedrag voor die tijd) zonder „daarvoor ooijd eenige huur of intressen „te profiteeren welke een en ander te „weeg gebragt dat thans onse Gemeen- „te aan opgenomen capitaalen, eene „schuld heeft van tien duizend drie hon gert en vijftig gulden al hoewel men ,,'s jaarlijks tegens een heele. en meer- ,dere verpondingen (belastingen) welke „niet gering zijn hebben moeten heffen „té meer om dat er weinige ofte gene „gemeentens gronden zijn of eigendom- „men waarvan dezelve inkomsten heeft. „Dat in onse Gemeente nog gevonden „werd een oud Arme Manhuijs, zijnde „eene fundatie (stichting) voor agt oude „mannen, waar toe die van Baardwijk „bij preferentie (voorkeur) van anderen „moesten aangenomen worden, en het „welk meenig oude mannen die zig voor „een gering stuivertje daarin kogten, „van onsen Armen kasse heeft afgehou- „den die anders waarschijnlijk ten lasten „van onse Armen kasse zouden gekomen „zijn, van welke oude mannenhuljs den „gewesene Heeren van Baardwijk colla tors geweest zijn. Dat men thans on dervind dat den tegenwoordigen Heer „van Baardwijk zijnde Baron René „d Overschie schijnd genegen te Zijn om „deze pieuse (liefdadige) fundatie te la ten uitsterven, zoo als zijnen Rent- meester in het kontrakt van verkoop en „transport (overdracht) van den wind „koornmolen (stond aan het Hoogeinde „tegen de Winterdijk aan) in dato den ,,7e van Lentemaand (Maart) 1806 ten „duidelijkse heeft te kennen gegeven „niet alleen, maar dat men het zelve nu „onlangs ook heeft ondervonden van een „zeker braaf man zijnde en inwooner en „gebooren van Baardwijk welke zich „wilde inkoopen, dewijl er eenen plaats „vacant was, dat den gemelden Rent „meester aan hem meerder geld vroeg „als hij konde betalen, ja zelfs eens zoo „veel als er voorheen gegeven was 200 „dat het voor geene pieuse fundatie „maar als een pensionaat moet worden „aangemerkt dat bij aldien deze pieuse „fondatie uit de Gemeente wierd weg- „genomen, hetzelve al mede te nadeelen „van den staat en te meer voor onse „Gemeente zouden zijn. „Wij nemen de vrijheid Sire deze ons „voorenstaande, zoo wij vermeenen bil- „lijke klagten voor onse Gemeente ood- „moedig aan de voeten van Uwe Door- lug tl ge Persoon neder te leggen, met „alle vertrouwen hoopende op de va derlijke voorziening van Uwe Majes teit, „hebben wij deer onse Gemeente aan „Uwe hooge protectie aan te bevelen. T welk doende 't Gemeentebestuur „van Baardwijk voorat. „(was getekend) Wm. van Woensel. „(onderstond) Per ordonnantie van „dezelve „(en was nog getekend) G. van Heijst. „Secretaris. (Wordt vervolgd). H. B. M. ESSINK, jur. drs. UITSLAGEN VAN ZONDAG 9 MEI 1954. Res. 3e klas B. GW 2—Cone. SVD 2 3- TOP 2RKC 2 6- WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG 16 MEI 1954. Ie klas A. Wageningen—Heracles NEC—RCH AjaxElinkwijk LeeuwardenZwolse Boys StormvogelsDWS Enschedese BoysHaarlem OosterparkersBe Quick Gr. Ajax DWS Haarlem NEC Stormvogels Wageningen Ensch. Boys Elinkwijk Leeuwarden Heracles Zwolse Boys Be Quick Oosterparkers RCH 24 14 7 24 14 5 24 14 5 24 10 11 24 11 7 24 24 24 22 24 24 24 24 24 3 35 56—25 5 33 49—24 5 33 45—21 3 31 46—29 6 29 36—28 7 25 40—32 7 23 36—28 10 23 32—38 10 22 37—36 11 21 36—39 12 18 23—48 10 18 29—62 15 13 24—54 14 12 20—45 le klas B. GVAVHeeren veen Enschede't Gooi De VolewijckersVSV EDORigtersbleek DOS—Blauw-Wit Go AheadVitesse Sneek—AGOVV le klas C. BVV—Xerxes HBS—VVV SVVBleijerheide BrabantiaLonga WH '16—Emma NAG—PSV SpartaSittardia Sparta PSV Emrna VVV SVV Sittardia BW NAC Bleijerheide Longa Xerxes Brabantia WH '16 HBS Mau ritsFeijenoord Willem IIEindhoven EBOH -Limbureia RBC-DHC JulianaHermes DVS NOAD—ADO ExcelsiorMVV 24 16 3 5 35 44—23 24 15 4 5 34 64—39 24 13 7 4 33 64—42 24 M 10 3 32 49—36 24 11 4 9 26 48—44 24 10 4 10 24 58—48 24 9 5 10 23 47—36 24 9 4 11 22 42—39 24 8 6 10 22 28—43 24 9 3 12 21 38—37 24 8 5 11 21 33—43 24 6 6 12 18 32—43 24 5 4 15 14 30—67 24 4 3 17 11 33—65 D. DOS VSV Blauw Wit Go Ahead Volewijckers Rigtersbleek EDO Vitesse AGOVV Heerenveen GVAV Sneek Enschede 't Gooi 23 6 24 9 24 8 23 6 24 7 24 5 24 5 33 72—36 32 46—23 28 54—42 28 43—40 26 53—56 24 52—53 23 32—40 22 34—43 22 46—44 22 5763 20 29—34 19 30—48 17 32—41 16 31—48 Eindhoven 24 18 4 2 40 58- -26 Willem 11 24 18 1 5 37 77- -31 Hermes DVS 23 14 3 6 31 45- -33 EBOH 24 13 5 6 31 47—45 Feijenoord 24 11 4 9 26 38—29 Noad 24 9 8 7 26 32- -38 Excelsior 24 9 6 9 24 64- -33 Juliana 24 10 3 11 23 43—43 ADO 23 9 3 11 21 31- -33 RBC 24 7 6 11 20 39- -48 MVV 24 9 1 14 19 46—45 Limburgia 24 7 3 14 17 36- -53 Mauri ts 24 2 6 16 10 23—61 DHC 24 2 5 17 9 36—40 SET—De Valk DESKSarto Kolping SDW—TOP Helmondia Wilhelmina FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". 20 Hij wachtte vergeefs op antwoord, Miss Marino zweeg en bleef zwij gen. „Waarom hebt u mij laten roe pen, als u me niets vertellen wilt?" Ook op deze vraag bleef het meisje het antwoord schuldig. Gordon verliet de hut, waar de filmster alleen achter bleef aan een hevige opwinding ten prooi. In de radio-hut klonk de eentoni ge stem van de marconist tussen flarden van andere gesprekken en scherpe fluittonen, afgewisseld door snelle morse-seinen. Gordon wacht te rustig tot de man even tijd voor hem had en gaf toen een lang tele gram op. „Zendt de rekening maar naar de kapitein", grapte hij, toen de marconist het bericht opgeschre ven had en waarschuw mij zo gauw mogelijk als je antwoord hebt. Het is dringend". „Okay, stuur. Het komt voor el kaar", beloofde de marconist. Gordon stond even later in diep gepeins verzonken over de ver schansing geleund. Hij trachtte het geen zich in de laatste dagen afge speeld had te rangschikken in logi sche volgorde, doch in welke rich ting hij zijn theorie ook richtte, overal stootte hij op gevolgtrekkin gen, die hij op geen enkele wijze grond kon verschaffen. Het ant woord op het telegram dat hij zo juist verzonden had, zou misschien meer licht brengen. Hij berekende hoe lang het kon duren voor hij antwoord kon hebben. Zijn slotsom was niet erg geschikt om hem opti mistisch te stemmen. Het zou niet eerder dan zeven uur 's avonds wor den, in een gunstig geval. Ongedul dig richtte hij zich op uit zijn leu nende houding. Zou Lucia Marino zich nog niet bedacht hebben? Mis schien had dat uurtje overpeinzen haar de overtuiging geschonken dat het toch maar beter was alles op te biechten. Hij wandelde naar haar hut en klopte aan. Geen antwoord. Weer klopte hij, iets luider nu. Het bleef echter stil. Gordon zou op 't moment geen verklaring gegeven kunnen hebben waarom hij, na een snelle blik om zich heen geworpen te hebben, de hut binnenstapte. Hij realiseerde zich pas later dat hij zjjn aanwezigheid in de hut op geen enkele wijze had kunnen verant woorden. De hut was verlaten. Hij sloot de deur achter zich en draaide de sleu tel om. Men kon hem nu niet ver rassen. Een ogenblik bleef hij staan en nam de omgeving, waarin hij zich bevond, eens op. De inrichting van de hut kende hij. Ze was zoals alle hutten op de „Mary Ellen". Lu xueus ingericht, doch zonder per soonlijke stijl. Toch had 't meisje met enkele smaakvolle attributen een beetje sfeer gebracht. Ze had enkele fresco's aan de wand gehan gen en op het bureau, links in de hoek, stonden enkele portretten. Nieuwsgierig bekeek Gordon ze. Ze stelden een oudere heer en da me voor. Vermoedelijk de ouders van Lucia, lettend op de gelijkenis tussen de vrouw en het meisje zelf. Dan voelde hij voorzichtig of de s.chrijftafel afgesloten was. Tot zijn verrassing bleek dit niet het geval te zijn. Zonder scrupules onderwierp hij de inhoud aan een vluchtig onder zoek. Hij wist zelf niet eens wat hij zocht, maar ging af op zijn intuïtie dat er iets te vinden was. En dat gevoel bedroog hem niet. Snuffe lend tussen passage-biljetten, een verzekeringspolis en wat brieven, vond hij een velletje papier dat niet in een enveloppe gestoken was. Met opgetrokken wenkbrauwen las hij en de inhoud ontlokte hem een zacht gefluit van verbazing. De brief luidde als volgt: Miss Marino, Ik nodig u uit om hedennacht om 3 uur op het promenadedek te verschijnen. Ik wacht u bij de eerste reddingsboot aan stuur boordzijde, gezien vanaf de voor plecht. Ik zal u dan een voor u zeer be langrijk schrijven overhandigen, dat uit de nalatenschap van wij len Pete O'Connell afkomstig is. Om redenen, die u zelf wel be grijpen zult, raad ik u in uw ei gen belang aan, te verschijnen. Tevens verzoek ik u over deze uitnodiging het stilzwijgen te be waren en deze brief niet in han den van derden te laten vallen. Een vriend. Met stijgende verwondering had Gordon het epistel gelezen. Wat be tekende dit? Alweer een spoor dat leidde naar mr O'Connell. En ook hier was weer een duidelijke ver binding tussen miss Marino en de vermoorde. Hij stond nog even in gedachten, maar dan drong tot hem door dat dit toch werkelijk geen plaats was voor overpeinzingen. Elk ogenblik kon de bewoonster van de hut terug komen en wat kon hij voor een verklaring geven van zijn aanwezigheid? Snel doorzocht hij verder het bureau. Niets meer van zijn gading vindend, sloot hij de klep weer en na zich overtuigd te hebben dat hij geen sporen achter had gelaten, ontsloot hij de deur en verliet hij de hut. In de gang was niemand te zien en in een zo on verschillig mogelijke houding begaf hij zich naar zijn eigen apparte ment, waar hij, in een gemakkelij ke stoel gezeten, alles nog eens overdacht. Weer was duidelijk gebleken dat de filmster nauw betrokken was bij de moord op Pete O'Connell. Drie feiten wezen in deze richting. De ontmoeting in de hall, haar aanwe zigheid bij de hut van de vermoor de, vóór, tijdens of kort nadat de moord had plaatsgevonden en nu weer deze brief. Het schrijven nog eens doorlezend, bleef zijn oog rus ten op de aangegeven tijd voor het t onderhoud: 3 uur. Wanneer kon dat geweest zijn? Op de eerste avond van de reis? Onmogelijk. Toen was zij in zijn gezelschap in de balzaal. Om half vier werd de moord im mers pas ontdekt? De tweede avond?- In die nacht werd de aan slag op mrs Tequita O'Connell ge pleegd enHij schokte ineens op uit zijn gepeins. Hij wist al dat zij in die nacht op geweest was, omstreeks die tijd. Zij had voor die afwezigheid in haar hut geen reden willen opgeven. Zij had dus aan de uitnodiging gevolg gegeven en dit niet publiek wensen te maken. Had zij ontvangen wat haar aangeboden werd? In haar bureau had hij het schrijven, waarvan in de brief spra ke was, niet gevonden. Zij kon het echtér elders verborgen hebben. Jammer dat hij dit niet gevonden had. Misschien bracht dit hem tot de oplossing van het raadsel. Een ogenblik overwoog hij weer naar de hut terug te gaan om ver der te zoeken. Hij verwierp dit ech ter. Het was zoeken naar een speld in de hooiberg. De brief ronddraai end tussen zijn vingers, staa 'de hij peinzend voor zich uit. Wie is de schrijver of de schrijfster er van? En was die persoon aan het s'.uk gekomen? Gestolen? Maar, dan wr.r, hij of zij ook vermoedelijk de moor denaar of moordenares. En als miss Marino naar de afgesproken plek gegaan was en zij 'was dat blij kens de getuigenis van de man die haar om die tijd uit haar hut had horen gaan dan kende zij die persoon dus. Gordon knipte met zij :i vingers toen hij zover gekomen wag. Alweer stuitte hij op de koppigheid van hei meisje, dat hetgeen zij wist niet prijs wenste te geven. Hij zuchtte eh stond op. Het had geen zin ver der nog over deze zaak te denken. Eerst moesten er nog meer feiten bekend zijn en die kon hij alleen verwachten uit het antwoord op 't telegram dat hij verzonden had. Hij keek op zijn horloge. Drie uur. Nog 6 uur moest hij minstens wachten. Hij begaf zich naar de stuurhut om te kijken of de „eerste" soms een karweitje voor hem had. 0 (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2