Waalwijkse en Langsiraaise Courant 15 MEI m OPENING VAN HET ZWEMSEIZOEN. RU ROL wm 'fy V raagt uu Apotheker of Drogist ALGEMENE BERICHTEN Huidgenezing BIOSCOOP-PROGRAMMA3 WITTE KRUIS Een stralende Gouden Bruiloft te Besoijen. Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Bouwvak-arbeiders vier den 35-jarig bestaan van hun Bond." I BADCOSTUUM - BADCAP BADDOEK of ZWEMBROEK Het heilzame TB cachet Geen misbruik van VRIJDAG 14 MEI 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieleu Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO MM HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 39 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. - OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' usuosirat De zon scheen al overdadig, toen Maandagmorgen in Besoijen de vlaggen uit gestoken werden; ze scheen overda dig op het goud van de narcissen die de woning sierden van het echtpaar J. Kleij- sen-Verstijnen, dat die dag 50 jaar ge trouwd .was. Dit- bijzondere feit werd gevierd met een witte -wolk van bruid jes, met bruidsjonkers, die een grote gouden kroon meedroegen, zij begeleid den het gouden paar naar de parochie kerk, waar de Zeereerw. Heer Pastoor Verbiesen een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdroeg. Vóór de H. Mis sprak hij. het bruidspaar toe en hij wees er op, hoe Veel reden er was tot grote dankbaarheid. Na de H. Mis, waaronder het kerkkoor o.l.v. de heer Frans Wil- mont de vaste gezangen zong uit de Mis van Perosi, gaf de Pastoor het bruids paar de zegen. Het zal vader en moeder Kleijsen onge twijfeld veel goed hebben gedaan dat hun beide eerwaarde dochters, religieu- sen van het Gezelschap van J.M.J. dit eerste gedeelte van het feest mochten meevieren en dat zij »n gezelschap van hun ouders enige tijd op de pastorie mochten doorbrengen. Om één uur was er in het café van de heer B. Ba'ijens, waar de familie haar feestadres had, een receptie, waar voor al de buurtgenoten van hun belangstel ling lieten blijken. De voorzitter van het feestcomité de heer P. Zeegers was hun tolk toen hij het gouden paar heel har telijk gelukwenste en hun namens de buurt een geschenk aanbood in de vorm van trap- en vloerbedekking; terwijl ook een prachtige bloemenmand de uiterlijke vorm was van de gebrachte hulde. De kinderen uit de buurt lieten zich ook niet onbetuigd; in enkele liederen en een spreekkoor uitten zij hun blijheid om dit bijzondere feit en dankten zij God voor Zijn milde zegen. kunt U blussen in de kiem. Neem sim pelweg een of twee Pennies lang zaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch ver pakt. En onopgemerkt in te nemen, zon der water of wat ook. Velen hebben hierna nog hun op wachting gemaakt bij de gouden bruid en bruidegom, o.a. ook burgemeester J. Teijssen. Het voortreffelijke programma vond een verdere uitvoering, toen s middags de jeugd van de buurt in het patronaat bijeen kwam, waar zij zich natuurlijk zeer vermaakten en naar hartelust kon den genieten. Nog was het echter niet gedaan met de huldiging van het paar, want des avonds kwamen de Harmonie St. Cris- pijn en de Christelijke Gemengde Zang vereniging een serenade brengen, waar bij ook nog hartelijke woorden werden gesproken. Wij twijfelen er niet aan of de avond is verder in een prima stemming verlo pen; de familie vierde haar feest in café Smolders, terwijl de buurt bijeen kwam in het café van de heer Leenheers, waar zij bezig werden gehouden door het ca baretgezelschap van Engelen, dat hen in een prima stemming wist te brengen, zo zij dat nog niet waren. Op deze manier is deze dag voor Be soijen, voor de familie Kleijsen-Verstij- nen en bijzonderlijk natuurlijk voor het gouden paar een dag geworden die niet gauw zal zijn vergeten. We wensen het gouden paar veel geluk en voorspoed in de komende le vensjaren en met hen hopen we, dat zij in goede gezondheid eens hun diamanten feest mogen vieren. Twee jubilarissen. De afdeling Waalwijk van de katholieke Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" vier.de Dinsdagavond haar 35-jarig bestaan. Dat gebeur de in het KJC-gebouw in de Slati- onsstraat, waar bestuur en leden met hun vrouwen in een feestelijke vergadering waren bijeengekomen. Voorts waren daar de heer J. E. Spoor, hoofdbestuurder van de bond, en de vice-voorzitter van de plaatselijke afdeling van de KAB, de heer J. v. d. Wiel. De voorzitter, de heer van Vliet, opende de vergadering met de christelijke groet en heette de leden welkom. Hij vond het een beetje teleurstellend dat er niet meer waren, maar constateerde dit als een algemeen euvel op de ver gaderingen. Daarom spoorde hij aan voor de volgende 35 jaar een goed voornemen te maken om de vergaderingen trouw te bezoeken. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om de dames op het hart te drukken hun mannen naar de vergaderingen te laten gaan of te sturen. De heer van Vliet schetste de groei van de afdeling sinds de oor log. Ze was met 33 leden heropge richt en nu waren het er 90 ge worden, wat een behoorlijke voor uitgang genoemd mocht worden. Men moest echter doorgaan en zich nog Jjeter organiseren. Nadat de secretaris de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, volgde de huldiging van twee zilveren jubilarissen, na melijk de heren Fr. Derks en A. Dumoulin. De voorzitter wenste hen geluk en huldigde ze als goede leden, die hij ten voorbeeld stelde aan de jongeren. Als blijk van waardering overhandigde hij hun het zilveren ereteken van de KAB. Behartenswaardige woorden. De heer Spoor, die ook 't woord voerde, achtte het jubileum van de afdeling en da' van de twee leden bizondere gebeurtenissen, waarbij het paste even stil te staan. Niet alle jubilea waren even belangrijk, maar 25 jaar lid van een bond te zijn betekende dat men 25 jaar had gewerkt om de sociale omstandig heden van de arbeiders te verbete ten. Vijfentwintig jaar geleden was het een prestatie lid ie worden, omdat de omstandigheden voor de arbeiders toen niet gemakkelijk waren. Dit hadden veel jubilaris- een nog meegemaakt en dat ze toch lid waren gebleven, noemde dhr. Spoor een prestatie. De vrouwen die daaraan hadden meegewerkt, prees hij. Voorts merkte hij op, dat de or ganisatie 25 en 35 jaar geleden meer activiteit wist op te brengen dan tegenwoordig. Hoe kwam dat? In de oorlog was de bond ten on der gegaan met 34.000 leden en nu was hij gegroeid tot 54.000 leden. Waren dat allemaal goede? Tot zijn spijt moest de heer Spoor vaststel len, dat de medewerking van de leden niet groot was en in Waal wijk al bizonder klein. Zagen de leden het belang er niet van in? In de nieuwe C.A.O., die op 1 Juli in werking zou treden, waren bepa lingen opgenomen over samenwer king tussen werkgevers en werk nemers. Daartoe zou een commis sie moeten worden gevormd en de heer Spoor vroeg zich af of niet- leden daarvan niet uitgesloten moesten worden. De bond was van strijdorganisatie tot organisatie van medezeggenschap geworden, maar juist op het keerpunt van de om wenteling der maatschappelijke verhoudingen leek het alsof de ar beider dit niet besefte en daar door aan de kant bleef staan. De P.B.O. kende de werknèmers rech ten toe, zodat ze binnen enkele ja ren medeverantwoordelijkheid zou den ta dragen krijgen. Waar blij ven we dan, vroeg de heer Spoor, ,als we niet meer verantwoorde lijkheidsgevoel kunnen opbrengen? Wat kunnen we doen als we niet weten wat we moeten zeggen? Daarom spoorde hij aan 'n voor beeld te nemen aan de jubilarissen, op de vergaderingen te komen, het blad van de bond te lezen en naar de sociale school te gaan. Op die manier moest men tot een gezonde maatschappij komen, waar ieder de plaats heeft die hem toekomt. Tenslotte sprak de heer J. v. d. Wiel namens de KAB. Hij deelde mee dat de voorzitter wegens üit- stedigheid was verhinderd. Hij fe liciteerde de bond met zijn 35-ja- rig bestaan en sprak de hoop uit ciat hij een sterke afdeling zou krij gen en dat de goede samenwerking met de KAB die er altijd was ge weest, zou blijven bestaan. Ook de jubilarissen wenste hij geluk. De rest van de avond was gewijd aan het luchtiger gedeelte van de feestviering, waarbij het een en ander werd gedronken en gegeten, terwijl drie jongedames tot aller tevredenheid het muzikale gedeel te verzorgden. Van de Bouwpatroons was er als blijk van belangstelling een prachtige bloemenmand. nog aan schoonheid en luister wint. In volle hevigheid bloeien er thans de veelkleurige voor jaarsbloemen, het groen van heesters en bomen loopt driftig uit, in de vijver zien we het rappe bewegen van jonge eendjes en ook de duivenfamilie heeft zich mogen verheugen in een voorspoedige gezinsvermeerdering. De fraaie uitbreiding die het park het vorige jaar onderging, heeft zich nu in planten- en bloe- mengroei helemaal aangepast aan de rest van hei stadspark, en in de uitgebreide vijver glinstert 't goud van de vissen. Steeds meer komen we tot de overtuiging hoe rijk dit bezit voor Waalwijk is en in hoe grote mate onze gemeente aan schoonheid en aantrekkelijkheid wint. U moet zeker niet verzuimen er 'ns van tijd tot tijd doorheen te wandelen, 'ns even rustig te gaan zitten op een van de vele banken en te genieten van deze exuberante natuurpracht. Terwijl U van de andere kant alles in het werk moet stellen dit park zo gaaf mo gelijk te bewaren en te verhinde ren dat er door baldadigheid der groten en onnadachtzaamheid der kleinen ook maar iets vernield zou worden, ook niet de grasmat. REIZENDE TENTOONSTELLING. De Vereniging „Nederlands Fabri kaat" komt met een reizende tentoon stelling „Uw Industrie" in de tweede helft van Mei in Waalwijk. Deze tentoonstelling, die zich ten doel stelt de industriële ontwikkeling in Ne derland te bevorderen, vat daaronder in het groot gezien tweeërlei activi teit 1. Aandacht vragen voor het Neder- organiseerd door de afdeling Waalwijk van de Ned. Handelsrei zigersvereniging St. Christoffel, zal a.s. Zondag om 12 uur op het raadhuisulein plaais hebben. De voertuigen dienen in de Stations straat te worden opgesteld. VISSCHERSLUST. In verband met het 35-jarig bestaan zal op 12* Juni a.s. een onderling vis- concours worden gehouden in het Noor derafwateringskanaal onder de gemeen te Dussen. Vervoer geschiedt per auto bussen. De avond van die dag zal in feestelijke stemming worden doorge bracht, tot over het normale sluitings uur. Er zal geen receptie worden ge houden. De A.V. zal in Juli op, nader bekend te maken datum plaats vinden. Even tuele wensen en of grieven t.a.v. con cours kunnen schriftelijk kenbaar wor den gemaakt tot op de bestuursvergade ring van 31 Mei a.s. j Voorts moet het bestuur tot zijn wer- i kelijke spijt mededelen dat het niet meer i kan toestaan dat de jeugd van Waal wijk op de wateren van Visscherslust hengelt. Verregaande baldadigheid door de jeugd gepleegd is hiervan de oorzaak. Toegestaan is nog, als proef, dat de jeugd (doch uitsluitend in de vacantie- tijd) en dan nog alleen die van de leer plichtige leeftijd, dus uiterlijk 14 jaar, gratis hengelt in de wieltjes in Besoijen. Hiervoor werd expresselijk een partij witvis uitgezet. Ook kan in de vacantietijd nog door dezelfde jeugd worden gevist in het ka naal, doch minstens 200 m vanaf de sluis bij het stoomgemaal tot aan de brug naar Doeveren. Op de sluizen mag beslist niet worden gevist. Het Oude Maasje mag beslist niet door de jeugd worden bevist, ook niet in va- Is U reeds voorzien van een Een mooie sortering in deze artikelen vindt U bij Huidzuiverheid Huidgezondheid RIOLERINGS WERKZAAMHEDEN. De werkzaamheden aan het stam- riool, dat in de polder wordt ge legd, onder het weglicliaam van de nieuwe provinciale weg, zijn thans in volle gang. Tu,ssen de Putsleeg en de Haven zijn draglines bezig de enorme sloot te graven waarin de monstru euze buizen een plaais zullen vin den. Er begint tekening te komen in het reusachtige rioleringsproject van onze gemeente, dat zijn be kroning zal vinden in de bezin- kings-installatie, die bij 't stoom gemaal zal komen. HET WANDELPARK IN DE LENTE. De zomerse lentedagen hebben velen weer naar ons schone wan delpark doen gaan, dat ieder jaar nog aan schoonheid en luisterrijk- lsndse product en de Nederlandse iiï- dustrie. I 2. Voorlichting geven over onze nij verheid en wijzen op de mooie mogelijk- heden van een industriële werkkring. Men noemt dit gaarne: bevordering van de nijverheidsgezindheid. Met deze reizende tentoonstelling be treedt de Vereniging het tweede terrein (en en passant natuurlijk ook het eer ste!). In Mei 1951 is de tournee begonnen in Haarlem, daarna bezocht zij vele ge meenten in het gehele land. Eindhoven was de 43e gemeente, die men aandeed. Een geschikte expositie-ruimte in onze gemeente is gevonden in de 'Nijverheids school voor Waalwijk e.o., Engelse straat 1. De Vereniging reist rond met een 20- tal instructieve stands van Nederlandse industrieën. Overdag worden de leer lingen der verschillende scholen rondge leid door de eigen instructeurs der Ver eniging. Wij vernemen, dat de belang stelling van de zijde van het Onderwijs bijna steeds zó groot is, dat met één in structeur niet kan worden volstaan en dat een tweede (of soms een derde) no dig is. i Volwassenen, ouders e.d. worden in de avonduren tot bezoek in staat ge steld. Komen deze in groepsverband, dan krijgen zij ook rondleiding. COLLECTE. A.s. Zaterdag zal er in onze ge meente een collecte gehouden wor den ten bate van de T.B.C.-bestrij- ding. Het is wel een verheugend verschijnsel dat het aantal T.B.C.- gevallen aan het verminderen is, doch dit mag men niet zo opvatten, idat we de bestrijding daarvan kun nen verminderen. Juist nu het verschijnsel zich voordoet, dat er «en gunstig verloop is in de be strijding, moeten we onze steun blijven geven, opdat de verpleging van die patiënten ten volle kan blijven doorgaan. Beter zou het nog zijn, als we allen de collecte zo goed zouden steunen, dat de verplegingsmogelijkheden belang rijk uitgebreid zouden kunnen worden en er meer patiënten in -de sanatoria opgenomen kunnen worden, want ook in onze gemeen te liggen patiënten al een paar ■maanden op een plaats te wach ten. Moeten wij niet dankbaar zijn dat God ons voor die ziekte» ge spaard heeft, welnu laten wij die dankbaarheid tonen, door de col lecte a.s. Zaterdag te steunen. AUTO- EN MOTORZEGENING. De jaarlijkse zegening van au to's, motoren en bromfietsen, ge- cantie-tijd. Vergunningen kunnen niet worden verleend. Jammer, maar zelf be dorven, jongens. GENEESMIDDEL tegen hoofdpijn, kiespijn, maand- pijn, zenuw- of rheumatlsche p ij n e n is. behalve in de vorm van poeders, óók verkrijgbaar als GESLAAGD. Onze oud-stadgenoot de heer F. Kooien Lzn., opzichter te Noord- wijk, slaagde een dezer dagen te Amsterdam voor bouwkundig op zichter B.N.A. Van harte proficiat. GILDE ST. CRISPIJN, BESOIJEN. Zondag j.l. ging het gilde St. Crispjjn naar de gildedag te Ros malen, waar het 400-jarig bestaan van het gilde St. Catharina werd herdacht. Om 11 uur werd ver trokken om ook deel te nemen aan de gebruikelijke optocht. Hierin wist St. Crispijn een goed figuur te maken en kwam in aanmerking voor een prachtig zilveren schild. Ook als het verstkomende gilde was voor haar een zilveren schild beschikbaar. De drie deelnemen de viertallen aan de schietsport maakten ook geen gekke indruk met hun resp. 7, 9 en 11 punten. Jammer genoeg viel het eerste viertal juist buiten de prijzen. Vol gende keer een beetje beter. CIRCUS STRASSBURGER KOMT MAANDAG 17 MEI. Circus Strassburger zal Maan dagmorgen met een lange extra- trein met rollend en levend mate riaal uit Utrecht naar Waalwijk komen, waarna dadelijk begonnen wordt met de opbouw van de prachtige fonkelnieuwe circustent die te Tilburg werd ingewijd. Des avonds wordt dan de gala-ope ningsvoorstelling gegeven. In het programma, dat geheel nieuw is voor ons land, staan een serie die ren- en artistennummers, die over al in Europa en daarbuiten zijn toegejuicht. Onder meer zullen we de Japanse hofkunstenaresse Tani- ka aan het werk kunnen zien met haar schattige dochter, die uitzon derlijke toeren op de scheef ge spannen draad laat zien, die we sinds circus Sarrasani niet meer zagen. Alcetty, die afgelopen sei zoen in het grootste circus ter we reld, het Ringling Bros, Barnum and Bailey Circus in Noord-Ame- rika werkte, laat U verrassende balanceerkunst zien mei allerlei breekbare borden en schalen. Zes Laxeermiddelen, maar als U een laxans nodig heeft, neem dan Mij'nhardt's Laxaertabletten. Veroorzaken geen gewenning, werken zacht, zeker en zonder kramp. Frilanies vertonen sensationele acrobaliek op de fiets in 'n groep van zes mensen, terwij! de Comets uit Australië hun spel met de dood in de nok van het circus laten zien. Gritta Frisk toont graiie en lenigheid aan de trapeze onder 't licht der schijnwerpers. Onder de Nederlandse nummers van naam noemen we de clownde Rugatis, die in Amsterdam en in Scheveningen reeds veel succes hadden, maar die bovendien mee werkten in de bekende circusfilm „De salto des doods", die opgeno men werd in hei grote circus'Kro ne en de charmante Wilco's in hun ongeëvenaarde voetbalparodie. Voorts een serie dierennummers waaronder Strassburger's mooiste circuspaarden, vier in wilde dres suur-vertoonde leeuwen, olifanten, kamelen, lama's, zebra's en chim- pansee's en paardrijdsters en rij ders van het beste soort, alle num mers waarop we nog terug zullen komen en die in het volle circus met de Paasdagen werden toege juicht. MUSIS SACRUM. De luchtslag om Japan.' Vrijdag t.m. Zondag zal in Mu sis Sacrum de film worden ver toond „De Luchtslag om Japan", een film die de geschiedenis ont hult van de enorme luchtreuzen B 29, de viermotorige Amerikaan se bommenwerpers, die in de strijd tegen Japan werden ingezet, vlieg tuigen die aanvankelijk nog niet voldoende getest waren en wier deugdelijkheid slechts kon worden beproefd in een gebruik op grote schaal. We zien de belevenissen van de dappere piloten in deze luchtreuzen, we zien hun persoon lijke rivaliteit in de lucht en op de grond, waar de vrouwen ang stig telkens hun terugkeer af wachtten. Gemaskerde kapers. Maandag en Woensdag weer een Western, een film over een man, die eens een berucht bendeleider was en die thans een meer rus.ig en legaal leven wil gaan leiden, maar zijn verleden met zich blijft voeren, tot hij door zijn strijd te gen een gewetenloze bende tot een goed einde te brengen, zichzelf volkomen rehabiliteert. MARIALE KUNST IN BRABANT. Als onderdeel van de fees telijkheden bij de herdenking van het feit dat 50 jaren geleden de Cisterciënsers van het klooster Mariënkroon weer in Nederland terugkeerden, zal van 15 t.m. 30 Mei in het klooster Mariënkroon een tentoonstelling worden gehou den onder de titel „Mariale Kunst in Brabant van oude en nieuwe kunstenaars". Op Zaterdag 15 Mei om 3.30 uur zal de tentoonstelling worden geopend door prof. Dr. J. B. Knipping O.F.M. met een in leiding over „Maria in de Kunst". NIEUWE ZAAK VOOR DE ROY-FRANKEN Op Zaterdag 15 Mei zal de meu belzaak van de heer F. de Roy- Franken, Koestraat 144 te Tilburg, die geheel is gemoderniseerd, worden heropend. H. VADER SCHENKT 200.000 AAN SLACHTOFFERS WATERSNOOD. Naast de vele grote giften, wel ke in 1953 Z. H. de Paus heeft ge schonken aan het Nationaal Ram penfonds, aan de Bisschoppen en het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de waters nood, aldus het Hsgz., heeft de H. Vader besloten thans nog een spe ciale gift van 200.000 te schen ken in verband met de grote ramp welke Nederland op 1 Februari 1953 heeft getroffen. Z. H. heeft «hierin de bewondering voor de energieke wil van het Nederland se volk om zo spoedig mogelijk de gevolgen van deze ernstige ramp te boven te komen, tot uiring wil len brengen. Men heeft gezocht naar een object in het rampgebied dat uit deze schitterende gilt van de Paus kan worden gefinancierd en aan velen ten goede kan komen. Hiervoor is gekozen de bouw van een tehuis voor ouden van dagen en chronische invaliden te Zierik- zee, dat een uitbreiding zal vor men van een reeds in die gemeente bestaande Cornelia-stichiing. Op Maandag 17 Mei zal Je Pauselijke Internuntius, Mgr. Paolo Giobbe, zich naar Zierikzee begeven om aan de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem en de provinciale overste van de Zusters Francisca nessen moederhuis Alverna te Aar denhout, de gift van 200.000 te overhandigen. Mr. Sark, voorzitter van de watersnoodcommissie van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum zal de dank van de Ne derlandse Katholieken voor de bij zondere milddadigheid van de H. Vader aan de Internuntius ver tolken. DELFTENAAR REDT LEVEN VAN TIJGERVERZORGER. Aan het snel en koelbloedig op treden van de heer H. Dijkstra uit de Ternatestr. Delft heeft 'n oppas ser van het circus „Espana", die door een tijgerin werd aangevallen, vermoedelijk het leven te danken. In het circus, dat op het ogenblik in Delft optreedt, heeft de tijgerin Gipsy de vorige week een jong ter wereld gebracht dat thans door een hond wordt gevoed. Sinds de ge boorte van haar kind was Gipsy zeer nerveus. Tijdens de voorstel ling van Dinsdagavond kon de dompteur hét dier nauwelijks in be dwang houden. Na afloop van haar nummer werd Gipsy, zoals gewoon lijk, naar haar kooi teruggebracht en daar gevoederd. Plotseling viel zij haar Franse oppasser aan en trachtte hem in haar kooi te sleu ren. De Delftenaar, de heer Dijk stra, die op straat stond, hoorde het gillen van de oppasser. Hij sprong over het hek, greep een ijzeren staaf en bewerkte daarmede 't roof dier zodanig, dat het gedwongen werd zijn prooi los te laten. Met een opengereten arm moest de op passer naar een ziekenhuis worden gebracht. KORTERE DIENSTTIJD MOGELIJK? Prof. Romme heeft aan minister president Drees en minister Staf schriftelijke vragen gesteld of het juist is dat in België de militaire dienstplicht is verkort tot achttien maanden en of deze verkorting mo gelijk geworden is binnen het kader van de nakoming van de defensieve taken der NATO. Is de regering van oordeel dat ook voor Nederland een overeenkomstige of andere ver korting van de militaire dienstplicht kan worden bereikt? Zo ja, dan wil prof. Romme van de regering ver nemen of zij bereid is om hier een verkorting van de dienstplicht tot stand te brengen. JONGEN GEDOOD DOOR PROJECTIEL. Te grote belangstelling van de jeugd voor de militaire oefeningen die in de omgeving Van Tiel worden gehouden, heeft aan het 8-jarig jon getje P. v. Ingen het leven gekost. Zijn vriendje Jan v. Doesburg, die ernstig aan zijn schouder werd ver wond, moest onder operatieve be handeling worden gesteld. De jongens waren onopgemerkt bij een stelling gekomen en hadden zonder dat de militairen het be merkten, een wapen in werking ge bracht. Het projectiel doorboorde 't hoofd van het 8-jarig jongetje, ter wijl zijn vriendje een verwonding opliep. VERBLIJFKOSTEN LEDEN EERSTE KAMER VERHOOGD. li Met 28 tegen 12 stemmen heeft de Eerste Kamer zich Dinsdagmid dag een verhoging van de vergoe ding voor verblijfkosten toegekend en wel met terugwerkende kracht iot 1 Januari 1953. Er was weinig voldoening over deze verhoging, maar aangezien de meerderheid der Kamer terugschrok voor con sequentie van haar bezwaren, na melijk verwerping varf het desbe treffende voorstel, werd de verho ging geaccepteerd. Voor senatoren die meer dan 75 km. van Den Haag wonen, betekent dit een extraatje van 700 a 1000 gulden. Volgens de nieuwe regeling krij gen Eerste Kamerleden, die 75 km. van Den Haag verwijderd wonen, een verblijfkostenvergoeding per vergaderdag van 50 gulden zij, die 10 tof 75 km. van Den Haag wonen een vergoeding van 40 gul den en de anderen 30 gulden per vergadering. VERENIGDE STATEN TELLEN 161.763.000 ZIELEN. Het Amerikaanse bureau voor de statistiek heeft meegedeeld dat de totale bevolking van de V. S„ met inbegrip van de strijdkrachten overzee, op 1 April 1954 ongeveer 161.763.000 zielen bedroeg. Dit is 2.746.000 of 1.7 procent meer dan de schatting op 1 April 1953. Het nieuwe cijfer wijst er op dat de bevolking van de V. S. sinds 1 April 1950, de datum van de laatste volkstelling, met 10.630.000 zielen of 7.0 proc. is toegenomen.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5