Waalwijkse en Langstraatse Courant speciaal tarief. I Wijde Wereld Langzaam groeiproces. Als de noodklok luidt, UIT DE J 77e JAARGANG No. 40 Advertentieprijs 10 cent per m.m. fK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" MAANDAG 17 MEI 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJ MR. HOLLANDER WORDT OVERGEPLAATST. KRUISHEREN-COLLEGE TE UDEN DOOR BRAND GETEISTERD. DE- ECHO WN HEI ZUIDEN Grote dingen hebben tijd nodig om tot stand te komen. Revolutionnaire omwen telingen zijn dikwijls het resultaat van een ontwikkeling die tientallen jaren te voren zijn begonnen en hoe snel ze dan ook aflopen, de kern ervan was mis- j schien al aanwezig, toen een vroegere periode nauwelijks was begonnen. Dit is meestal pas achteraf vast te stellen, want de geschiedenis laat zich tevoren niet vaststellen. Men ziet en hoort da gelijks hoe moeilijk het is een bepaald beleid vast te stellen en als men daar eenmaal in is geslaagd, blijft het de vraag wat er van terecht zal komen. Geen politicus heeft de loop van de ge beurtenissen gedurende de eerste helft van deze eeuw voorzien en daarom kan men de oorlogen die de wereld hebben geteisterd, gevoeglijk toeschrijven aan menselijke kortzichtigheid. Dit ontslaat niemand van zijn verantwoordelijkheid, maar spoort degenen die geschiedenis willen maken aan tot een iets grotere bescheidenheid dan over het algemeen wordt ten toongespreid. Hoe droevig de situatie op het ogen blik over het algemeen ook is, voortdu rend worden er oprechte pogingen in het werk gesteld om het leven op aarde zo draaglijk mogelijk te maken, zowel in groot als in klein verband. Het geluk van de mens wordt klaarblijkelijk aan houdend belaagd en maar al te dikwijls slagen de belagers in hun opzet. Het is een troost dat wij niet beseffen hoe het zou kunnen zijn, maar het zou treurig zijn als wij niet de overtuiging droegen dat het op een of andere manier beter kan. Dit inspireert althans tot pogingen om verbeteringen aan te brengen. Het lijkt soms een hopeloos gevecht wanneer de pogingen averechts uitkomen. Zolang echter de mens de energie kan opbren gen om het niet op te geven, is de toe stand niet hopeloos. Optimisme lijkt in veel gevallen niet meer gerechtvaardigd, maar wanhoop is uit den boze. Onze zwakheid erkennend mogen we ons ide alisme niet laten vallen, want daardoor zouden we onze laatste kans op een be tere toekomst laten schieten. Ongetwij feld bevat het verleden lessen, harde les sen zelfs, maar die mogen ons niet er toe verleiden de toekomst somberder in te zien dan het heden is. De geschiede nis moge ons een waarschuwing zijn, zij mag ons de pas niet afsnijden. Toch lijkt het soms alsof datgene wat we hebben meegemaakt, ons verhindert de mogelijkheden voor later te zien en te erkennen. Anderzijds worden velen door ondervinding zo wijs, dat ze begrijpen het over een andere boeg te moeten gooien. Het is de kunst om deze twee standpunten te verzoenen. Dit geldt speciaal voor het streven naar de eenmaking van Europa. Niet al leen, want het instituut van de Verenig de Naties is een ongetwijfeld goed be doelde poging om op zo breed mogelijke basis samen te werken met vermijding van de fouten die de Volkenbond aan kleefden. Het valt niet te erkennen dat de Verenigde Naties geen Volkerenbond zijp, maar het schijnt onvermijdelijk te zijn, dat men nu weer tot andere fouten vervalt. Misschien verrijst over een kwart eeuw weer een nieuwe instelling, een volmaaktere U.N.O. Ook deze zal niet volmaakt zijn. Aan een Verenigd Europa zijn we nog niet toe. We kennen enkele Euro pese instellingen, die men als de meest noodzakelijke het eerst tot stand heeft gebracht, maar we zijn nog ver van het eindpunt. Dat is niet erg. Het is niet al leen lofwaardig, maar ook logisch, dat het streven bestaat. Evenmin is het be grijpelijk dat er weerstanden te overwin nen zijn. Hier werkt in het bijzonder de les van het verleden door. Europa be staat nu eenmaal uit een aantal souve- reine staten, die elk hun eigen geschie denis hebben. De onderlinge betrekkin gen zijn niet altijd even vriendelijk ge weest, er zijn ideologische tegenstellin gen geweest, wrok, oorlogen enzovoorts. Van de andere kant heeft het grootste deel van de Europese landen de laatste tijd eenzelfde lot moeten dragen, terwijl het zich nu moet handhaven tussen twee wedijverende wereldmachten. Deze lots verbondenheid drijft de mensen naar el kaar en maakt aaneensluiting noodzake lijk. Uiteraard gaat dit met niet geringe moeilijkheden gepaard en het is logisch dat de positie die Duitsland inneemt daarvan niet de geringste is. Er zijn sterke ressentimenten te overwinnen te genover het land welks regiem heel Eu ropa jarenlang heeft geterroriseerd en wie kan het slachtoffers daarvan kwalijk nemen als zij niet aanstonds in lichter laaie staan voor samenwerking met de vroegere vijand. Dit zal nog jarenlang een heel moeilijk punt blijven, dat in sommige landen en onder bepaalde om standigheden wat meer nadruk krijgt. Pijnlijke wonden als door het Naziregiem geslagen, worden niet in enkele jaren geheeld. Daartegenover staat dat de redelijk heid gebiedt dat er inderdaad in zo groot mogelijk verband en zo innig mogelijk wordt samengewerkt. De noodzakelijk heid bestaat nu eenmaal en die wordt niet weggecijferd door gevoelens van wrok. Gaat het niet van harte, dan moet het verstand de weg wijzen. De uiting van gevoelens op het eerste gezicht voor redenering door te laten gaan, is niet zo moeilijk, maar het is moeilijk staande te houden. De eenwording van Europa is een groeiproces, langzaam maar onstuit baar. Dit moet men aanvaarden niet al leen, ieder moet er aan meewerken. De realiteit van het heden en de vooruit zichten voor de toekomst moeten ons leiden naar een samenwerking die Eu ropa bewaart voor de gruwelijke erva ringen van het verleden en het hoop geeft zijn eigen plaats te behouden tussen de machten Oost en West. HET VRAAGSTUK DER BELGISCH NEDERLANDSE WATERWEGEN. Het Advies over vraagstukken inzake waterwegen en havenproblemen, uitge bracht aan de regeringen van België en Nederland door de heren F. van Cau- welaert en M. P. L. Steenberghe, is voor publicatie vrijgegeven. Wat betreft de Stop van Ternaaien zijn de onderhandelaars het eens gewor den over een eenvoudige wijze van op heffing van deze stop door werken ten Zuiden van Maastricht, welker aanleg voor 20 pet. door Nederland en voor 80 pet. door België wordt bekostigd. Wat betreft de verbinding Gent—'Ter- neuzen zijn de onderhandelaars het eens geworden over de bouw van nieuwe sluizen voor zee- en binnenvaart te Ter- neuzen met gelijktijdige verruiming en rechttrekking van het kanaal van Ter- neuzen naar Gent. De aanleg op Nederlands gebied wordt voor 15 pet. door Nederland be kostigd. De rest van de kosten van aan leg op Nederlands gebied komen voor rekening van België. Inzake het regime der. spoorweg- en haventarieven zijn de onderhandelaars het niet volkomen eens kunnen worden. Wat betreft het vraagstuk van de Schelde-Rijnverbinding menen de onder handelaars dat een bevredigende oplos sing zal kunnen worden gevonden binnen het kader van een Economische Unie der Benelux-landen. Onder deze veronder stelling zijn zij het eens geworden over de aanleg van een kanaal tussen de dok ken van Antwerpen en het Hollands Diep bij Moerdijk. Het kanaal zal twee sluizen bevatten. Het tracé zal zó wor den gekozen, dat het maximum voordeel aan het doorgesneden gebied van Noord- Brabant wordt geboden. Mede daarom wordt 20 pet. van de aanleg op Neder lands gebied door Nederland bekostigd, terwijl België de overige aanlegkosten op Nederlands gebied en de volledige aan legkosten op Belgisch gebied draagt. Bij totstandkoming van het kanaal zul len geen compensatiepremies voor de Rijnvaart meer worden verleend. Daar ontwikkelingen niet uitgesloten worden geacht, welke speciale voorzieningen no dig maken, zal worden gepaald, dat zulks in bepaalde omstandigheden „langs een met waarborgen beklede procedure" mogelijk zal zijn. LEVENSKANSEN IN NEDERLAND. Hoger dan in de meeste andere landen. De uitdrukking „Lang zal hij leven" is in Nederland beslist geen lege phrase, want ins ons land zijn de levenskansen hoger dan in de meeste andere landen van de wereld, zo blijkt uit het zojuist verschenen demografisch jaarboek 1953 van de Verenigde Naties. Een pas geboren baby heeft in Neder land een gemiddelde levenskans van 69,4 jaar wanneer het een jongen is en van 71,5 jaar wanneer het een meisje is. En een vijfjarig jongetje heeft een gemid delde kans om 72,4 jaar oud te worden, terwijl voor een vijfjarig meisje die kans zelfs 74 jaar is. In deze cijfers weer spiegelt 'zich tevens de lage kindersterfte in Nederland, die na Zweden en Nieuw- Zeeland de laagste ter wereld is, gelijk het jaarboek vermeldt. De gemiddelde levenskansen zijn in ons land verder als volgt: op een leef- kan een man of vrouw tijd van: verwachten oud te worden man vrouw 20 jaar 73,2 jaar 74,5 jaar 30 jaar 73,8 jaar 75 jaar 40 jaar 74,5 jaar 75,6 jaar 45 jaar 75 jaar 76,1 jaar 50 jaar 75,6 jaar 76,5 jaar 55 jaar 76,5 jaar 77,3 jaar 60 jaar 77,5 jaar 78,2 jaar 65 jaar 78,9 jaar 79,4 jaar 70 jaar 80,7 jaar 81,1 jaar 75 jaar 83 jaar 83,3 jaar 80 jaar 85,8 jaar 86,1 jaar 85 jaar 89,2 jaar 89,5 jaar VESTIGING AMERIKAANSE BEDRIJVEN IN NEDERLAND. Dr. E. L. Kramer, direc&ur-generaal van de industrialisatie van het departe ment voor economische zaken heeft na een rondreis van een maand door de Verenigde Staten verklaard, dat vele Amerikaanse ondernemingen de wense lijkheid van een vestiging in Nederland overwegen. Verwacht wordt, dat van de tiental len ondernemingen waarmede onderhan deld wordt, ten minste tien belangrijke dit jaar tot .een dergelijke vestiging zul len besluiten, zei Dr. Kramer. Sinds de oorlog hebben 28 Ameri kaanse maatschappijen dochterbedrijven in Nederland gevestigd, terwijl achttien andere tot de een of andere vorm van samenwerking met een bestaande Neder landse industrie besloten hebben. Het optreden van de officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hol lander, heeft de minister van Jus titie, mr Donker, aanleiding gege ven deze functionaris te verplaat sen. Een daartoe strekkend Kon. Besluit is inmiddels genomen. Dit is de tweede maal binnen korte tijd dat mr Hollander wordt verplaatst. De eerste maal na moeilijkheden in verband met de zaak tegen de voor zitter van de bond van mobilisatie slachtoffers, de heer Boer, uit Gro ningen naar Amsterdam. Aanleiding tot de tweede ver plaatsing is het optreden van mr Hollander tegen een journalist, verbonden aan een Amsterdams blad. KONING HAAKON KOMT 16, 17 EN 18 AUGUSTUS. Koning Haakon van Noorwegen zal een statiebezoek brengen aan Nederland op 16, 17 en 18 Augus tus. Zijne Majesteit komt per eigen jacht naar Amsterdam en zal al daar in het paleis op de Dam zijn intrek nemen. RADIO-ONTVANGST SPOEDIG BETER. Ter verbetering van de radio ontvangst in het gehele land heeft de regering besloten de uitzendin gen met frequentie-modulatie op brede schaal in te voeren en daar mee onverwijld een aanvang te ma ken. De N.V. Nederlandse Omroep- zender Maatschappij Nozema heeft een plan ontworpen, dat voorziet in het 'bestrijken van het gehele land met FM-zenders. Dit plan zou in drie verschillende fasen kunnen worden uitgevoerd. De regering heeft thans besloten de eerste twee fasen terstond te doen uitvoeren of voorbereiden, terwijl over de der de fase nog een nadere beslissing zal worden genomen. VERKORTE DIENSTTIJD IN BELGIË. In de tweede ministerraad der Belgische regering is besloten over een week 9000 man, die al meer dan 18 maanden gediend hebben, te laten afzwaaien en een week la ter nog eens 9.700 man van lichting 1952. De regering legt er de nadruk op, dat België, ondanks deze maat regelen, zijn internaiionale ver plichtingen na kan komen. Een team van het hoofdkwartier der Atlantische strijdkrachten kwam trouwens naar Brussel óm de za ken van nabij ie bekijken. Onder de afzwaaiers zijn onder anderen 9000 man van de Belgische bezet tingstroepen in Duitsland. Deze zullen onmiddellijk door militai ren uit de Belgische kazernes ver vangen worden. LANIEL BLIJFT AAN. De regering-Laniel heeft met 'n meerderheid van slechts twee stem men het vertrouwen der Franse Nationale Vergadering gewonnen en daarmee dus bereikt dat het de bat over Indo-China wordt uitge steld. Woensdagmiddag om kwart over één is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het klooster van de Kruisheren te Uden (N.- Br.). De brand liet zich aanvanke lijk ernstig aanzien, vooral ook door de sterke wind. Acht brand weren bestreden tenslotte het vuur, dat de bovenverdieping aan de voorzijde van het internaat over 'n lenge van 35 meer geheel verwoes te. De schade zou minstens 100.000 gulden bedragen. GEZIN DOOR GAS BEDWELMD. Dochtertje en zoontje overleden. Het gezin van de 31-jarige timmerman W. D., wonende aan de Hoofdstraat te Stadskanaal en bestaande uit vader, moe der en twee kleine kinderen, werd 'Don derdagmiddag door gas bedwelmd in de woning aangetroffen. Het 5-jarige doch tertje Janny bleek reeds te zijn overle den. Later bezweek in het Academisch Ziekenhuis te Groningen het 3-jarige zoontje Bertus. De toestand van de ou ders is nog zeer ernstig. Het ongeval werd veroorzaakt door een vergane gasslang in de keuken van de woning van het gezin. INBREKERS GEPAKT. De gemeente-politie te Boxtel heeft twee Heerlense - inbrekers gepakt, die voor de derde maal in de boterfabriek te Boxtel hadden ingebroken; ook op an dere plaatsen werden zuivelfabrieken bezocht. Bij de derde poging te Boxtel moesten de dieven hun bestelauto in de steek la ten, hoe ongaarne zij 't ook deden. De 25-jarige eigenaar en bestuurder A. M. uit Heerlen zag nog kans dezelfde nacht in een wagon van een goederentrein een gratis reisje te maken tot Sittard en des morgens in alle vroegte, van daar uit met een personentrein naar zijn woonplaats Heerlen verder te reizen, om daar uit te rusten van zijn moeilijk werk. Even later werd hij op verzoek van de Boxtelse politie door de Heer lense recherche gearresteerd en naar Boxtel vervoerd. Daar aangekomen zag hij zijn auto staan en al spoedig be merkte hij dat ontkennen niet meer baatte. Na goed aan de tand te zijn gevoeld kon zijn medeplichtige, de 33 jarige R. S„ eveneens te Heerlen, worden gearres teerd in de nacht van 11 o pl2 Mei. Bij 't opsporen van deze beruchte ke rels had de Boxtelse politie goede mede werking van de rijksspeurhondenleider uit Waalwijk. kan sterven, omdat huichelarij hem vreemd is en hij zijn zonden kent, maar die tenslotte gelouterd „„iets van zijn eer lijkheid terug krijgt", wanneer hij zijn bekentenis, met de duivel verkeerd te hebben, welke bekentenis hem van de galg zou kunnen redden, ziet aangewend, om de anderen, die wél als martelaren kunnen sterven, te beïnvloeden. Han Bentz van den Berg maakte van deze rol een prachtig en sterk levende gestalte die ons heel lang bij zal blijven en in het bijzonder zal ons heugen het tweede bedrijf, waarin hij met Ank van der Moer, als vrouw Proctor, een scène verzorgde, die het hoogtepunt was van het hele stuk. Daarnaast heugen ons de creaties Henk Rigters, als de verbeten Dominee Parris, van Lous Hensen als Abigail Williams, van Louis van Gasteren als Putnam, van Jaqueline Royaards-Sand- berg als Rebecca Nurse, van Ton Lutz als Dominee Hele, John Gobau als rech ter Hathhorne en Paul Huf als Dan- forth; we kunnen eigenlijk alle namen van de uitgebreide „cast wel noemen, want allen toonden zich sterke indivi duele spelers. We vonden het slechts jammer, dat de spelers zelf het niet steeds au serieux namen, dat er in het laatste bedrijf een belachelijk hiaat hier door veroorzaakt werd; en we vonden het ook jammer dat de voortreffelijke bedoeling van van Dalsums regie vaak doorkruist werden door de te kleine to neelruimte. Onze indrukken van Miller's drama zijn moeilijker weer te geven; we zijn zonder twijfel zeer geïmponeerd door het sterk dramatische gegeven, door de ma nier waarop de schrijver dit gegeven heeft weten te verwerken en heeft weten te verweven met de lotgevallen van de personen, heeft weten te concretiseren dus. Maar toch vragen we ons af of Arthur Miller er in alle opzichten in ge slaagd is deze geweldige stof meester te worden, of het hem niet op bepaalde punten te machtig is geweest en bij zijn toevlucht moest nemen tot wendingen, die psychologisch niet ten volle aan vaardbaar waren. We geloven bijvoor beeld dat het meisje Abigail na gedreven te zijn door haar angst, haar leugenach tige en onmenselijke beschuldigingen uit te, gedreven door wraakzucht, maar dat bij haar gezellinnen sprake was van een bepaalde vorm van hysterie, zo althans zouden wij ons de aanvaardbare werke lijkheid voorstellen, echter het stuk maakte dit allerminst voor ons aanne melijk. Evenmin waren voor ons geheel en al duidelijk de gedragingen van Do minee Hale, althans de keer in zijn hou ding werd psychologisch niet verklaard, terwijl ook naar de bedoelingen van Do minéé Parris en Putnam, die deels ande re waren, dan de strijd tegen het Boze, te veel geraden moest worden. Menselijk talent echter heeft zijn gren zen en we mogen niet verwachten, dat welke schrijver ook, een zo boeiend, en sterk, maar ook een zo absurd en onze mentaliteit (die echter de macht van het Boze wel eens onderschat) zo raadsel achtig gegeven ten volle weet te ver werken, en in alle opzichten op het to neel aannemelijk weet te maken. En daarom moet men niet denken, dat we niet het volste respect hebben voor het eindresultaat van Miller's gevecht met deze machtige stof; een stuk dat ons heeft geboeid van het begin tot het ein de, dat ons bij wijlen heeft verrukt met prachtige details, dat de Nederlandse Comedie de gelegenheid bood tot een uit stekend spel en dat een schoon besluit was van dit Kunstkringseizoen. KATH. BOUWVAKARBEIDERS- BOND „ST. JOSEPH". In het verslag over het 35-jarig bestaan van de afdeling Waalwijk van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" in ons vorig nummer, werd abusievelijk als naam van de voorzitter Van Vliet genoemd Men deelt ons evenwel mee, dat de voorzitter van de Bouw- irakarbeidersbond niet v. Vliet heet, maar J. Turkenburg. Waarvan wij door middel van deze rectificatie graag nota nemen. CIRCUS STRASSBURGER IN WAALWIJK. Na een jarenlang tournée door de grootste landen van Europa, komt het Circus Strassburger, dat terecht eèn internationale reputatie geniet, in Waalwijk zijn tentenstad op slaan. Met zijn wereldberoemde paar- dencollectie van meer dan 100 ras paarden, in waarheid de mooisten ter wereld, volbloed Arabieren, Friese Stamboekhengsten, Andalu- siërs, tientallen ponny's, zijn exo tische dieren uit alle delen van de wereld, olifanten, leeuwen, tijgers, poema's, hyena's, beren, yaks en waterbuffels, chimpansee's, vogels van diverse pluimage vormt deze enorme onderneming een onverge telijk schouwspel. Het opbouwen van de fonkelnieu we tent, plaats biedend aan duizen den toeschouwers, is reeds een be zienswaardigheid op zich zelf. Zodra de extra circustrein, waar mee deze gigantische onderneming ons land doorkruist, arriveert, ziet men als een mierenzwerm een heel leger in bedrijvigheid komen. Uit het niets verrijst de enorme don kerblauwe tent, gesteund door vier hoofd- en dozijnen kleinere masten. Hele transporten leem worden aan gevoerd om de manege, waarin straks de kostbare paarden, die stuk voor stuk een vermogen vertegen- staat het Ned. Roode Kruis in Ne derland of waar ook ter wereld di rect klaar om overal waar nood is te helpen en iedereen zonder onder scheid. Hulpverlening - Daadwerke lijk - Finantiëel en moreel. Onze Roode Kruis-colonnes staan klaar om bij de eerste oproep krachtdadig hulp te verlenen waar zulks nodig is. Getuige de laatste grote watersnoodramp die ons land trof Aan de slachtoffers wordt finan ciële en materiële steun verleend. Getuige de massa goederen en land bouwmachines die werden ver strekt Onze colonnisten helpen bij on gevallen. Met onze hulpposten langs de weg helpen wij bij ongelukken die he laas in de tegenwoordige tijd zoveel voorkomen. Verder is er onze Bloedtransfusie dienst. Onze Hoornvlies transplata- tie, waardoor het mogelijk wordt 'n percentage blinden te genezen. Onze boottochten voor zieken, die jaren aan het ziekbed gekluisterd zijn. Het is te veel om op te noemen. In het gehele land heeft het Roode Kruis 60 vredestaken. U allen zult begrijpen dat het Ned. Roode Kruis paraat moet gehouden worden om zijn grote menslievende taken naar behoren te kunen vervullen. On nodig te zeggen dat wij zonder Uwe finantiële hulp hiertoe niet in staat zijn. Er is veel geld voor nodig en de kas ondervindt nog steeds sterk de ontzettend grote uitgaven bij de ramp. NU LUIDEN WIJ DE NOOD KLOK Wij doen een beroep op U: Helpt ons helpen. Maakt Uw Roode Kruis sterk. Staat U nu voor ons klaar! In het tijdvak van 24 Mei tot en met 6 Juni a s. vindt wederom de grote nationale collecte plaats om onze kas te versterken. Helpt gij daaraan mee, ieder zo krachtdadig' mogelijk. Ook kan het gebeuren dat U, wat G°d verhoede, onze hulp nodig zult hebben en dan moeten wij in staat zijn die te geven, zo goed en ruim mogelijk. Indien onze collectanten bij U komen, het is een zware taak, ont vangt ze vriendelijk en geef ieder naar vermogen; dat zal voor hen een oprechte voldoening zijn. Indien U bonnen gepresenteerd worden van 25 50 ct. of een gul den, wil dat niet zeggen dat U niet meer moogt geven. Dan vraagt U voor dat grotere bedrag maar meer bonnen. Nogmaals, steunt ons mooie werk van naastenliefde allen1 zo loyaal mogelijk. Wij danken U bij voorbaat. Best. Ned. Roode Kruis, Afdeling Waalwijk. woordigen, bedrijfszeker te maken. Een oneindige karavaan van blauw en geel geschilderde wagens arriveert, gevolgd door stoeten van paarden, roofdierwagens, exotische dieren. Het circus komt. Strassburger, een naam met ma gische klank, een begrip voor ons Nederlanders, het circus dat sedert 1928 in ons land de circuscultuur weer bracht, Strassburger, vaak na gebootst, nimmer geëvenaard, komt. De stichter, de talentvolle leider, de geniale dresseur, Karei Strass burger, hij is er niet meer, maar zijn levenswerk wordt voortgezet door twee dappere vrouwen, Regina en Elly Strassburger, die dit milli- oenenbedrijft thans leiden met on feilbaar instinct, wars van alle humbug of bluf, vastberaden en re- eel bezield door haar devies: Strass burger blijft Strassburger. Met grote ervaring werd een pro gramma samengesteld als zelden vertoond. Als een kaleidoscoop wis selen onder de flonkerende schijn werpers en de schallende tonen van het orkest dé wereldattracties in sneltreintempo elkaar af. Ziet de dansende olifanten, de ze bra's en lama's, de Japanse hof kun stenares Tanico langs een schuinge- spannen staalkabel naar boven schrijden, de trotse Arabieren, door bekwame dresseurs getraind, door zand en zaagsel rennen, de rhapso- die in „Black and White" van de lieftallige Elly Strassburger met 12 wit-getoomde gitzwarte Friese stamboekhengsten een feeëriek schouwspel vormen, de Australische Flying Comets in de nok van het circus in duizelingwekkende vaart met ware doodsverachting hun acro batische toeren verrichten, bewon der de moed van de fameuze Dok- sansky, dompteur van Internationa le reputatie, met zijn ongetemde Abessijnse leeuwen, de chimpan see's, die stormen van hilariteit verwekken, de magische kracht van de evenwichtskunstenaar Alcetty, die minutenlang een porceleinen bord draaiend balanceert op een 15 meter lange perch, hoort de tent dreunen onder de lachsalvo's der 3 Rubati's, de beroemde muzikale clowns, zaagt gij ooit een pyramide van mensen op één fiets, een voet bal-elftal van één man alléén, of de majestueuze verschijning van Re- NIEUWE KANTOREN EN MAGAZIJNEN VOOR LEIJTENS EN HEEREN. Vanmiddag zullen de vele rela ties van de firma Leijtens en Hee- ren, de bekende Waalwijkse Leder- handel, hun schreden niet richten naar Putstraat 49, maar naar Wil- helminastraat 30. Daar heeft deze firma het nieuwe ruime complex van haar kantoren en magazijnen gebouwd. Dertig jaren bestaat deze Waalwijkse lederhandel nu, tot '53 noemde zij zich de firma Leijtens- Schilders, maar toen de heer Th. I.eijtens, die deze zaak had groot gemaakt, zich officiëel terugtrok, wat helemaal niet wil zeggen dat hij geen daadwerkelijke belangstel ling meer er voor heeft (insiders weten wel beter!), werd het Leij tens en Heeren. Heel bescheiden is de heer Th. Leijtens, dapper geholpen door zijn vrouw, met de lederhandel begon nen, geleidelijk breidden de klanten kring en ook het magazijn zich uit, maar het laatste was niet in staat op den duur gelijke tred te houden met het eerste, en zo werden de plannen geboren voor nieuwe ma gazijnen en kantoren, die tenslotte hun plaats kregen op een ruim per ceel aan de Wilhelminastraat. Thans is het zo ver dat dit pand officiëel in gebruik is genomen; en wie de oude zaak in de Putstraat kende en thans dit moderne ge- houw ziet, zal ons bijvallen wan neer we zeggen dat dit een schit terende verbetering is voor deze firma. Er is een ruim helder kantoor, een gezellig privé-kantoor en ont vangkamer; gelijkvloers is 't grote overzichtelijke magazijn voor het zoolleer, daarachter een apart ma gazijn voor het poro-crêpe. daaraan gebouwd een garage; op de tweede verdieping is het uitgestrekte ma gazijn voor het voering- en het bo venleer. Architect v. Huiten heeft van dit alles een mooi geheel weten te ma ken en de degelijkheid waarmee gebouwd is, mag ons een woord van lof doen richten tot de aannemers de fa. Wed. v. Heesch in samenwer king met de firma v. Hilst. De firma P. Dekkers zorgde dat alles, binnen zowel als buiten, keu rig van een verflaag werd voorzien. De deugdelijke oliestookinrichting werd verzorgd door de Amsterdam se Verwarmingsmaatschappij, de fa. v. Wijlen uit Sprang-Capelle ver zorgde de electriciteit en het sani tair, terwijl de firma de Vocht voor de stoffering zorg droeg. Zij allen hebben goed samenge werkt om de firma Leijtens en Hee ren een prachtige nieuwe zaak te geven, een zaak die deze goed in gevoerde firma ongetwijfeld de mo gelijkheid zal bieden tot een ver dere uitbreiding van de klanten kring en tot een nog betere bedie ning, een zaak waarmee we hen tenslotte graag van harte felicite ren. DE VUURPROEF. De indrukken die we na het zien van Arthur Miller's „De Vuurproeg" (han delend over een berucht heksenproces in Amerika op het einde van de 17e eeuw) in een vertolking van de Neder landse Comedie (Donderdagavond voor de leden van de Kunstkring in Musis Sacrum) mee naar huis namen, waren zeer verscheiden; en nu we trachten de ze te onderscheiden en te ordenen blijkt de indruk die het vertoonde spel op ons maakte te overheersen. De Nederlandse Comedie, beschikkend over een keur van actrices en acteurs heeft dit stuk met z'n grote bezetting gegrepen om de indi viduele talenten te doen schitteren; we hebben voortreffelijk spel gezien; we denken terug aan Han Bentz van den Berg, als John. Proctor, de eerlijke loy ale boer, een mest die kan zondigen, maar die eerlijker tegenover God en de mensen staat dan zijn vervolgers, die zijn persoonlijke vrijheid, de vrijheid van een zwak maar goed bedoelend mens, verkiest boven een verstard geloof en een vorm van theocratie die beide hun gestalte vinden in dominéé Parris; John Proctor, een man, die niet als martelaar

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5