I Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse v— Saarland Europees UIT DE Vlijmen krijgt nieuwe VGLO-school MAAR WAAR FRANS FORT ANXA GEVALLEN. MOORDAANSLAG IN ROTTERDAM. Uit de Provincie. 77e JAARGANG No. 42 DE ECHO \M HEI ZUIDEN ij Advertentieprijs 10 cent per m.m. r TFT. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" MAANDAG 24 MEI 1954 Uitgever Waalwyltse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAA Saarland is de laatste jaren voortdu rend een twistappel geweest tussen Frankrijk en Duitsland. De toch al niet a'. te vriendschappelijke betrekkingen werden zeer vertroebeld omdat de beide landen het nooit eens hebben kunnen worden over de vraag: bij wie hoort Saarland? Dit had tot gevolg dat het land herhaaldelijk van meester is ver wisseld. Lag Duitsland boven, dan werd de Saar Duits, lag Frankrijk boven, dan werd de Saar Frans, met het gevolg dat de Fransen op het ogenblik heel wat in de melk te brokkelen hebben in Saar land, wat uiteraard een doorn in het oog van de Duitsers is. Het zou al erg genoeg zijn als het hier alleen over dat bepaalde gebied ging. Het is een vrij belangrijk industriegebied en het land waarmee het ekonomisch is verbonden, plukt er natuurlijk de meeste vruchten van. Daarbij komt dat van bei de kanten zoveel waarde wordt gehecht aan politieke invloed in Saarland, dat de oplossing van diverse problemen die zowel Frankrijk als Duitsland aangaan, afhankelijk wordt gesteld van de toe geeflijkheid van de andere partij op dit stuk. Dit betekent dat, zolang er 9^™ gezonde oplossing is gevonden die beide partijen voldoet, een goede samenwer king tussen Frankrijk en Duitsland on mogelijk is. De gevoeligheden op ver schillend gebied zijn toch al sterk ont wikkeld en ongetwijfeld zijn er veel scherpe kantjes waaraan men zich we- derzijds kan stoten, maar het staat als een paal boven water dat een bevredi gende oplossing van de Saarkwestie een onontkoombare voorwaarde is voor voortgezette vriendschappelijke betrek kingen. Het spreekt vanzelf dat men deze zo spoedig mogelijk heeft willen vervullen. Het gaat immers niet alleen om de ver houding Tussen Frankrijk en Duitsland. Het probleem strekt zich veel verder uit doordat er Europese vraagstukken mee verbonden zijn. De bereidheid om met elkaar in groter en nauwer verband sa men te werken blijft veel minder a.s e. een gevoelige plek is waaraan men zich telkens stoot. Het lijdt geen twijfel of de weerzin in verschillende Franse kringen om het verdrag op de Europese Defen siegemeenschap goed te keuren is voor een groot deel op deze ene factor te her leiden. Daarvan ondervinden niet al leen de twee landen, maar ook de an dere staten die er bij betrokken zijn, na deel, waarbij het bovendien niet louter over dit ene geval gaat. Het klimaat voor verdere toenadering blijft over het geheel ongunstig. De oplossing kon noch gezocht wor den in een verfransing van Saarland noch in een verduitsing. Men heeft het wel geprobeerd, maar alle pogingen moesten op een mislukking uitlopen door dat altijd een van beider partijen onbe vredigd was. Zelfs volksstemmingen kon den geen uitkomst brengen. Nu heeft de Raad van Europa zijn re den van bestaan in een concreet geval aangetoond. De oplossing die in deze kringen werd gezocht kon moeilijk in een andere richting dan die van Euro peanisering van het gebied gaan. De Nederlander Jhr Van der Goes van Na- ters is de geestelijke vader van een plan dat deze oplossing inhoudt. Ook hier voor was het enthousiasme van beide partijen niet bijzonder groot, maar op den duu,r is men gaan inzien dat het de enig mogelijke is. De Saarlanders zelf zijn er nogal voor geporteerd en men kan zich dat voorstellen, aangezien het niet prettig is aanhoudend de inzet te zijn van een belangenstrijd. Eindelijk schijnt het dan nu zover te zijn gekomen dat afgevaardigden van Frankrijk en Duitsland het plan-Van der Goes van Naters als basis voor een op lossing hebben aanvaard. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en de Franse vice-premier Teitgen hebben vo rige week zover overeenstemming be reikt, dat alleen nog enkele onderge schikte punten geregeld hóeven te wor den. Als het plan definitief door de re geringen is goedgekeurd, wordt het Saar- qebied tot Europees qebied verklaard en bestuurd door een Europese commissa ris, die dan verantwoording verschul digd zal zijn aan het ministerscomité van de Raad van Europa. Het is geens zins verwonderlijk dat voor de functie van Europees commissaris de naam van jhr Van der Goes van Naters wordt genoemd. Zoals uit het bovenstaande moge blij ken, kan deze overeenkomst een veel verstrekkender betekenis hebben dan al leen het opruimen van een twistappel tussen Frankrijk en Duitsland. Onge twijfeld wordt hierdoor een van de voor naamste hindernissen voor Frankrijk om het E.D.G.-verdrag goed te keuren, overwonnen. Dit is temeer van belang daar de Franse socialisten binnenkort er over zullen beslissen of ze hun stem al dan niet aan het verdrag zullen geven. De oplossing van de Saarkwestie zou een stoot in de goede richting kunnen geven. Dat dit geenszins overbodig is, blijkt uit de onzekerheid waaraan de Franse politieke partijen in dit opzicht ten prooi zijn.: Het is nog steeds een dubbeltje op zijn kant en daarom is het des te verheugender dat door een ver standige politiek althans de mogelijkheid van een gunstige beslissing wordt ver groot. Met des te mee,r trots ook zal dan te zijner tijd Saarland de naam van eer ste Europees gebied kunnen dragen. HOOP HERLEEFT IN GENÈVE. Het dode punt, waarop de con ferentie in Genève na 21 zittingen was gekomen, is van'daag op beide fronten «verwonnen. De westelijke naties aanvaardden een communis tische agenda voor de voortzetting der gesprekken over Indo-China; Zuid-Korea staakte zijn verzet te gen vrjje verkiezingen in geheel Korea. De negen delegaties zullen op voorstel van Molotof de afkon diging van het „staakt het vuren" als eerste punt behandelen. Tevens zullen zij een oplossing zoeken voor de vraag of en welke verte genwoordigers van de beide op percommando's in Indo-China naar Genève moeten komen om bh het vastleggen van de militaire wapenstilstandsvoorwaarden van advies te dienen. De Franse strijdkrachten in Indo- China hebben Vrijdag een nieuwe slag moeten incasseren. Een van de drie forten in het Zuid-Oosten van de delta der Rode Rivier, die de laatste dagen voortdurend door de Vietminhs werd aangevallen Anxa is bezweken onder 't vuur van de vijand. Anxa ligt tachtig ki lometer ten Zuid-Oosten van Hanoi. De beide andere forten Jenfoe en Foely zijn omsingeld. In Hanoi is de toestand gespan nen. Terwijl de Franse stafchef, generaal Ely, Maandag in Parijs zal aankomen met nieuwe verdedi gingsplannen voor Indo-China, wordt in Franse kringen de nood zaak betoogd van het vervangen van generaal Navarre, de opperbe velhebber. Hij wordt verantwoor delijk gehouden voor de val van Dien Bien Phoe. NIEUWE JAARBEURSHAL ZAL MARGRIETHAL HETEN. Tijdens de recentelijk te Utrecht ge houden vergadering van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaar beurs, welke werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Bernhard, Koninklijk Com missaris en lid van de Raad van Beheer, heeft Z.K.H. Prins Bernhard zijn goed keuring gehecht aan het voorstel de nieuwe jaarbeurshal, welke thans op het Croeselaanterrein wordt opgericht, de naam „Margriethal" te geven. De Margriethal zal medio Augustus a.s. gereedkomen en bij de Najaarsbeurs (716 September) ter beschikking wor den gesteld van de Afdeling Medische en Laboratoriumapparatuur. De nieuwe hal heeft een oppervlakte van ca. 7.000 m2. GUNSTIGE WIJZIGINGEN IN SUCCESSIEWET VOORGESTELD. De minister van Financiën en de Staatssecretaris stellen belangrijke wij zigingen voor in het ontwerp-Successie- wet, aldus blijkt uit de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig verslag. Het budgetair offer, gemoeid met de verruiming der vrijstel lingen, wordt op omstreeks f 8 millioen per jaar geschat. Deze tegemoetkoming gaat aanzienlijk verder dan de reeds bij het oorspronkelijke ontwerp in uitzicht gestelde verruiming van vrijstellingen. Op de eerste plaats wordt een belang rijke verhoging voorgesteld van de vrij stelling voor de naaste verwanten van de erflater, in het bijzonder ten gunste van de weduwe en de minderjarige kinderen. De algemene vrijstelling voor kinderen, kleinkinderen, ouders enz. wordt van f 1000 tot f 3000 verhoogd. De kapi taalvrijstelling voor de weduwe is ver groot tot f 13.000 plus f 500 voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar en voorts een vrijstelling van f 3000 per jaar aan lijfrenten. Thans bedraagt de vrijstelling resp. f 2000 plus f 400 en f 1560. Ook de wezen en half-wezen verkrijgen door de wijziging een betere financiële positie. Voorts wordt de regeling van de kin deraftrek verruimd. Het successierecht wordt verminderd met 10 pet. voor ieder kind boven het derde met een maximum van f 1000. Voorgesteld wordt met een minderjarige gelijk te stellen een stude rend kind, dat jonger dan 27 jaar is en grotendeels op kosten van de verkrijger wordt onderhouden. Verhoogde vrijstelling geldt ook voor ouders, die grotendeels op kosten van de overledene moesten- worden onder houden, n.l. tot f 5000 kapitaal en f 1600 aan lijfrente. Indien beide ouders in zodanig geval verkeren wordt het lijfrente-bedrag verhoogd tot f 2400. Voorts is de algemene vrijstelling voor successierechten verhoogd van f 100 tot f 250, terwijl ook enige uitbreiding is gegeven aan de z.g. werknemersvrijstel lingen. POGING TOT VERGIFTIGING. Donderdag is de 33-jarige huis houdster T. v. d. M. uit Roosendaal wegens een poging tot vergiftiging van de familie C. K. in Roosendaal voor de officier van justitie geleid. De vrouw heeft bekend een half pakje rattengif in een pan met vlees te hebben gedaan, met de be doeling wraak te nemen op de vrouw des huizes van de familie. De vergiftiging werd bijtijds ont dekt, zodat noodlottige gevolgen zijn uitgebleven. Zij had onenigheid gehad mei deze vrouw, maar de wrijving was dermate onbelangrijk, dat de ver giftigingspoging als een volkomen onverwachte en buiten de rede liggende reactie kan worden be schouwd. De 31-jarige loswerkman J. R. heeft Donderdagmiddag legen zes uur op de drukke Coolsingel ter hoogte van het hoofdpostkantoor een man en een vrouw met een kapmes toegetakeld. De man, de 30-jarige P. v. B., moest met vrij ernstige wonden in zijn borst en aan zijn linkerarm in het Coolsin gel Ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw, de 27-jarige A. M. B., moest zich daar voor een opgelo pen steekwond in de rug laten be handelen, doch kon hierna naar huis gaan. De dader is ter plaatse ingerekend door een politieagent, dank zij het alarm van voorbijgan gers. De gewonde man is het slacht offer geworden van zijn pogingen de vrouw le onttrekken aan de in vloed van R., met wie zij geruimen lijd omgang heeft gehad. De dader heeft met lede ogen moeten aan zien, dat de vrouw weer in het goede spoor leek te komen en heeft vanmiddag wraak willen nemen. MELKLEVERANTIE AAN AMERIKAANSE TROEPEN. Met ingang van 1 Juli van dit jaar zal gedurende een half jaar 'n hoeveelheid van bijna 30 millioen liter melk en melkproducten door Nederland geleverd worden aan de Amerikaanse troepen, die ge- stationneerd zijn in Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. Dit deelt de Koninklijke Nederlande Zuivel- bond in zijn „officiéél orgaan" van deze week mede. BEZOEK KONING HAAKON Het bezoek, dat koning Haakon van Noorwegen in Augustus aanstaande aan Nederland zal brengen, is enkele dagen vervroegd. De koning zal op Donderdag 12 Au gustus hier te lande arriveren. Hij ver trekt Zaterdag 14 Augustus. Oorspron kelijk was het bezoek vastgesteld op 16, 17 en 18 Augustus. PRINCIPE-BESLUIT TOT MIJNGASVOORZIENING. De notulen gaven in het begin van deze vergadering de heer van de Mee rendonk, de gelegenheid enkele opmer kingen van de commissie van onderzoek van de gemeentebegroting, die in de vo rige vergadering ter sprake waren ge bracht, nader toe te lichten, en het ant woord van B. W. hierop in zekere zin te bestrijden; en burgemeester van den Hout gaf toe, dat het wel wat kort dag was geweest om het antwoord goed doordacht en minder theoretisch gesteld te doen zijn. De Ingekomen Stukken deden op een gegeven moment de heer v. d. Meeren- donk de vraag stellen of er al maatre gelen waren getroffen ter verbetering van het zwembad; waarop de voorzitter ant woordde dat er provisorische voorzienin gen waren getroffen, maar dat de tech nische dienst bezig was met de realise ring van de plannen. De heer v. d. Meerendonk vroeg 1 voorts dè bijzondere aandacht voor het toezicht in de bossen aan de overzijde van het bad. Naar aanleiding van een voorstel, om, op verzoek van G.S. het besluit tot af sluiting van het Plein voor verkeer e.d. ietwat anders te redigeren, wilde de heer van de Meerendonk de speciale aandacht van de ouders en onderwijsinstanties vra gen voor het feit, dat de nieuwe banken daar niet stonden om door de jeugd vernield te worden. In het algemeen nam de baldadigheid grote vormen aan en hij vroeg, of het niet dienstig was deze te bestrijden door middel van een circulaire en meer po litietoezicht; desnoods moesten er maar eens enkele verbalen worden gemaakt om de schrik er in te krijgen. Nadat er wijziging was gebracht in de verordening op de heffing van school geld voor de avondnijverheidsschool en een nieuwe kindertoelageverordening voor het gemeentepersoneel was vastge steld, keurde de raad het voorstel goed om f 2500 te besteden voor het doen samenstellen van een rapport over de onmaatschappelijkheid in deze gemeente. Geen enkel lid had hier natuurlijk be- COMMISSIE WATERBEHEERSING NOORD-BRABANT. Onlangs is door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant een commissie inge steld, welke de aspecten van het vraag stuk der waterbeheersing in deze pro vincie zal bestuderen en aan de hand van die studie aanbevelingen zal doen omtrent eventueel ter zake te treffen maatregelen. Naast een tweetal leden van Gedepu teerde Staten hebben in deze commissie zitting genomen vertegenwoordigers van de Cultuurtechnische Dienst, het Land bouwproefstation en Bodemkundig Insti tuut, de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, de Noordbrabantse Wa- terschapsbond, de Cultuurconsulent en de Land- en Tuinbouwconsulenten in Noord-Brabant, alsmede de Provinciale W aterstaatsdienst. Een dezer dagen heeft de installatie dezer commissie plaats gehad door Prof. Dr. J. E. de Quay, commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant. In zijn installatierede deelde de commis saris mede, dat de agrarische belangen de volle belangstelling van het provin ciaal bestuur hebben. De moeilijkheden in de agrarische sector worden steeds groter. Vele agrariërs worden voor de noodzaak gesteld öf een ander beroep te kiezen öf hun beroep elders, hetzij in eigen of in ander land' te gaan uitoefe nen. Onze snel groeiende bevolking eist gronden voor diverse doeleinden en be hoeften: woningbouw, wegenaanleg, re creatiedoeleinden, industrievestiging e.d. Jaarlijks gaat hierdoor ongeveer 250 ha grond voor landbouwdoeleinden teloor. Getracht is deze moeilijkheden op te vangen door verhoging van de bodem opbrengst en intensivering van de land bouw. Hierdoor kan echter geen bevre digende oplossing worden verkregen. De waterbeheersing opent perspectie ven, die ver uitgaan boven hetgeen tot nu toe ter verbetering van de toestan den op agrarisch gebied bereikt werd. Het vraagstuk der waterbeheersing is een complex vraagstuk, dat tal van as pecten bevat. Om deze reden werd een zo veelzijdig mogelijk samengestelde com missie nodig geacht. 'De commissaris sprak de hoop uit, dat deze commissie erin zal slagen op lossingen aan te geven, welke de agrari sche bevolking van Noord-Brabant ten goede zullen komen. Inmiddels heeft de commissie, welke staat onder voorzitterschap van het lid van Gedeputeerde Staten Ir H. A. van Haaren, haar werkzaamheden aangevan gen. zwaren tegen, maar wel vroeg de heer Wijkmans of de gemeente iwel beschikte over de middelen om de verbeteringen te realiseren die het rapport eventueel nodig zou achten. De apotheek, aldus de voorzitter, waaruit deze geneesmiddelen moesten ko men, zou zo rijk voorzien moeten zijn, dat nog niet direct alles er in aanwezig was, maar niettemin was het inzicht dat het rapport zou geven in het geestelijk en maatschappelijk niveau van de ge meente zeer belangrijk en een goed en onmisbaar uitgangspunt. MIJNGAS VOOR VLIJMEN. In principe hebben de Staatsmijnen zich bereid verklaard de gemeente van mijngas te voorzien, terwijl den Bosch technische en administratieve medewer king heeft toegezegd. Ruim 450.000 zou in dit project geïnvesteerd moeten wor den. Door dit principe besluit wilden B. en W. een principieel besluit van Ged. Staten vragen. De heer van de Meerendonk wilde er graag aa nmeewerken, maar hij beklaag de zich bij de voorzitter, dat hij niet een voldoende inzicht in deze materie had kunnen krijgen, omdat de agenda zo overladen was. Hij vroeg in het vervolg niet meer zo n overvolle agenda samen te stellen. Een voorstel wijziging te brengen in de subsidieregeling ten aanzien van de Kruisvereniging, ingevolge het advies van de Provinciale Raad, welke wijzi ging betekende dat de verenigingen in totaal f 3238.— subsidie méér zouden krijgen, ontmoette geen tegenstand; even min als de voorstellen tot intrekking van een raadsbesluit, tot verkoop van een stuk grond aan de Gebr. A. en C. Schoonen, laan J. Luyben, tot bestem ming van enkele percelen als bouw grond Voor A. van Vugt en de gemeente en tot verkoop van enkele percelen aan de Mgr. van Kesselstraat aan J. v. d. Bosch en Chr. Merfcx. VAN BIJNEN WERD GEHOLPEN. Zo vlot ging het niet met het ver zoek van de heer W. van Bijnen tot verkoop van een stuk bouwterrein aan de Bernse hoeve. B. en iW. waren Van oordeel dat, ingevolge het uitbreidings plan, zij niet op de plaats mochten la ten bouwen, althans geen gewone wo ning, daar die grond een bestemming had gekregen als land- en tuinbouwgrond, dus er daar alleen boerderijen en tuin derwoningen mochten worden gebouwd. Maar vurig werd door de raadsleden ge pleit, het gevraagde toch toe te staan. De heer Wijkmans wees er op hoezeer het grote keurige gezin van de heer van Bijnen was gedupeerd door het feit, dat hij het huis, dat hij tot.nog toe bewoon de, niet in eigendom had kunnen krijgen. Nu wilde hij van de gemeente een per ceel kopen daar, waar hij een huis zou kunnen bouwen en nóg. wat grond zou overhouden om er op te telen en zo in de gedeeltelijke behoeften van zijn groot gezin te voorzien, zelfs nog iets ervan naar de veiling te brengen. De land bouwer die de grond thans huurde van de gemeente had vrijwillig afstand ge daan van zijn rechten als huurder ten aanzien van dit perceel, ondanks het feit, dat hij ook vijf grote zoons had op de boerderij; de heer Wijkmans vond dit een prachtige sociale daad en de ge meente mocht hier ook niet achterblijven. B. en iW. wilden de man graag tege moet komen, antwoordde de voorzitter; maar waarom moest hij nu juist naar de grond grijpen, waarop anderen hun hoofdbestaan hadden, terwijl deze man elders in loondienst was. Bovendien zou men een gevaarlijk precedent gaan scheppen. De heer Dekkers vond het allerminst bezwaarlijk, dat deze man daar een wo ning bouwde in de geest van een tuin dershuisje. Hij vond het prachtig dat die man in zijn vrije tijd wilde werken voor zijn gezin; de 45 are die hij vroeg, de den geen afbreuk aan het landbouw areaal. De voorzitter bleef bang voor het pre cedent, dat dit zou betekenen. Maar de heren Dekkers en Wijkmans bepleitten met vuur de zaak van van Bijnen en de heer van Oyen kon niets anders meer doen, dan er een paar dik ke strepen onder te zetten, zoals hij zei; hij durfde dit ten volle op zijn verant woording te nemen, geen mens in Haar steeg zou er een kik om laten. De heer van der Ven was ook bang voor een precedent, maar de heer van Bokhoven wees op zijn beurt er op, dat deze grond oorspronkelijk bestemd was ook voor loonarbeiderswoningen. En B. en W„ di eondertussen -rug gespraak hadden gehouden, lieten zich overtuigen en wilden na al deze uiteen zettingen inderdaad dit gezin tegemoet komen. De heer de Vaan dankte hen en ook al degenen die voor van Bijnen had den gepleit, en de voorzitter stelde ten slotte nog de heer van de Meerendonk gerust, door te verklaren dat G.S. er waarschijnlijk geen bezwaar tegen zou den maken, als daar een woning als een kleine boerderij werd gebouwd. Ten aanzien van een verzoek van de heer HensRens om bouwgrond waren de vroede vaderen van Vlijmen niet zo toegevend, unaniem waren zij van me ning dat dit moest afgewezen worden. Wat wilde deze -man nou eigenlijk, vroegen zij zich af; da nwilde hij weer wel grond, dan weer niet. Neen, we moeten niet met ons, onze grond en ons bouwvolume laten sollen, zei de voor zitter en dat deden de leden ook niet. WAAR KOMT DE V.G.L.O.- SCHOOL? Dan stelden B. en W. voor te be sluiten tot de bouw van een vier- klassige V.G.L.O.-school voor Vlij men, Nieuwkuijk en Haarsteeg en hiervoor grond te kopen aan de Priemsteeg van de heer Panis. Met de bouw van de school was men het gauw eens, maar de vraag waar, was niet in een-twee-drie beant woord. Al gauw bleek namelijk dat de prijs van deze grond maar liefst 3.per moest bedragen en dat vonden de heren toch wel wat te gortig. De heren v. Bokhoven, Vor stenbosch, v. Helvoirt. Dekkers e.a. verklaarden zich tégen deze prijs, maar de voorzitter repliceerde dat er geen geschiktere plaats was te vinden; de heer van de Meerendonk vond het ook niet goedkoop, maar men moest het toch maar doen; de school moest er in elk geval komen Bouwde men ze dit jaar niet, zei de voorzitter nog, dan was de kans voorlopig verkeken. De heer v. Helvoirt opperde de mogelijkheid te bouwen aan de Mommersteeg, waar de gemeente nog grond in eigendom had; het punt was wellicht niet zo ideaal, maar het perceel wat beter. De heer Wijkmans was het hier volkomen mee eens, evenals de heer Dekkers: laat die meneer maar zit ten met zijn prijzen, zei de eerste: het wordt tijd dat er eens een eind komt aan dergelijke practijken; als het voor de gemeente is, dan vra gen ze maar raak. Het slot was dat de raad zich uitsprak voor de Mom mersteeg, vooral ook, zoals enkele leden opmerkten, omdat men zich afvroeg hoe dat straks moest als 't Vliedbergplan gerealiseerd moest moest worden; dan zou men ook maar vraeen. B. en W. zouden dus in de rich ting van de Mommersteeg gaan wer ken. maar de mogelijkheid van de Priemsteeg werd ook nog open ge houden, wanneer de eerste moge lijkheid geen werkelijkheid bleek te kunnen worden. WAAR INENTEN? Bij de rondvraag bracht de heer v. Bokhoven, en de heer v. d. Mee rendonk viel hem hierbij bij,, de kwestie van de grond die de heer Boom gekocht had, ter sprake. De gemeente had hem slechts zo veel gegeven dat hij, wanneer hij een voet buiten de deur zette, op ge meentegrond stond, terwijl hij graag een terras voor zijn café had gehad, en ook achter zijn huis was niet al les even juist opgelost. Ten aanzien van sommige punten was nog geen beslissing genomen, zoals uit het antwoord van de voor zitter bleek. Hij zou het zeer wel willend bezien. De heer Wijkmans bracht de kwes tie v. Vught ter sprake, die nog niet nader bij een oplossing was ge bracht Indertijd had de raad er zich voor uitgesproken dat v. Vught op nummer 19 zou kunnen komen, hoewel in een eerder genomen be sluit tot ruiling van een ander per ceel in de Mgr v. Kesselstraat spra ke was. De voorzitter adviseerde echter nog even te wachten tot G.S. dit be sluit hadden behandeld en de raad wilde dit wel doen als echter de mo gelijkheid open bleef dat v. Vught 'op nummer 19, dus vlak bij zijn be drijf zou kunnen komen te wonen. Nadat de heer Samuels even een lichtkwestie ter sprake had ge bracht, wees de heer Wijkmans op de slechte toestand waarin de Ach terstraat en de weg langs de Haar- steegse Dijk verkeerden; in dit ver band deelde de voorzitter mee, dat de technische dienst bezig was met een vernieuwing van het hele we gennet en een nieuwe straatverlich ting. Op papier tenminste; over een week of drie zou het rappoprt wel worden uitgebracht. Toen stelde de heer Wijkmans tenslotte de vraag die al meer ge steld was, of in de kerkdorpen Nieuwkuijk en Haarsteeg geen ge legenheid kon worden gegeven de kinderen in te laten enten; voor veel moeders bracht 't grote moei lijkheden met zich mee wanneer ze naar Vlijmen moesten komen hier voor. Al hield de gemeentegenees heer maar eens per jaar een spreek uur daar; zijn salaris was er groot genoeg voor; hij mocht er ook wel iets voor doen. De burgemeester echter wees op een verslag ddat was uitgebracht over de inentingen en waaruit bleek, dat de huidige methode zeer doeltreffend was; van de 203 gebo ren kinderen waren er 199 ingeënt. Eu geschiedden alle inentingen voor alle kinderen juist op tijd; ze moes ten bovendien toch naar het consul tatiebureau en dan werden ze meestal tegelijkertijd ingeënt. De heren v. Helvoirt, Samuels en Vorstenbosch spraken in dezelf de geest als de heer Wijkmans, te genover zich vonden zij echter de voorzitter, wethouder v. Son en de heer v. .d Meerendon, die betoogden dat de moeders toch met hun kin deren naar het consultatiebureau gingen; (Dat deden ze niet meer, zei de heer Wijkmans, wanneer ze al enkele kinderen hadden, en juist voor die moeders, die hun kinderen niet alleen thuis konden laten en die niemand in huis hadden, voor die vooral was het een bezwaar); tenzij, betoogden de anderen, in Nieuwkuijk en Haarsteeg ook con sultatiebureau gehouden wordt, zou het inenten op die plaatsen ook succes hebben; was dat niet het ge val, dan was een maatregel als het eens of twee keer per jaar houden van nientingen in de kerkdorppen niet in het belang van de gezond heid der kinderen. Op de eerste plaats moest het inenten tegen be paalde ziekten op bepaalde leeftijd gebeuren, hetgeen niet kon toan- neer er maar eens of twee keer per jaar gelegenheid voor was, terwijl daarenboven, wanneer de kinderen in Nieuwkuijk of Vlijmen werden ingeënt, ze niet meer op het con sultatiebureau kwamen, wat toch ook zeer belangrijk was. Niettemin zou de voorzitter de zaak eens voorleggen aan de ge meentegeneesheer. ZWEMBADKWESTIE IN GE HEIME VERGADERING. Tenslotte bracht de heer Vorsten- boscht de zwemadkwestie ter spra ke. Met zeer veel genoegen had hij gehoord dat de wethouders met de heer v. Engelen waren wezen pra ten over deze netelige kwestie, waarbij gebleken was dat zij even tueel niet ongenegen waren hem weer als badmeester te benoemen. Kon de voorzitter hier nadere mededelingen over doen? Dat kon de voorzitter wel, maar dan in een geheime vergadering. Er zat dus voor ons niet anders op dan de raadszaal te verlaten. AMSTERDAM—PARIJS. Vrijdagavond om precies drie minuten over acht arriveerde op het Centraal Station de eerste trein van de nieuwe verbinding AmsterdamParijs, die de afstand van 550 kilometer in de tijd van zes uur heeft afgelegd. Daarmee is het oude record, dat dateerde uit de jaren van voor 1940 en dat op naam stond van de Pullmantrein „Etoile du Nord" gebroken. Deze deed namelijk over de afstand tussen Amstel en Seine juist iets meer dan 6J^ uur. Thans leggen de trei nen op de dienst AmsterdamParijs de afstand af in zeven uur en een kwartier. Langdurig heeft de gemeenteraad van Vlijmen in zijn openbare vergade ring van Vrijdagavond gediscussieerd over de plaats iwaar de nieuwe 4- klassige VGLO-school, die op het urgentieprogram van 1954 is geplaatst, zou moeten worden gebouwd. B. en W. stelden Voor aa nde Priemsteeg een stuk grond te kopen van zekere Panis, maar de raad vond de grond prijs schandelijk hoog en voelde meer voor een perceel aan de Mommer steeg, dat bovendien nog eigendom van de gemeente was. In eoverre kre gen de vroede vaderen hun zin, dat B. W. toezegden deze tweede mo gelijkheid te overwegen en aan de betreffende instanties voor te leggen. Nog andere punten waren er die nogal enige bespreking vergden, voeg daarbij dat ten slotte in een gehei me vergadering de zwembadkwestie, door de heer Vorstenbosch ter sprake gebracht, werd behandeld, en LI begrijpt, dat het een langdurige geschiedenis werd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5