I Wijde Wereld I Gezonde Babies ZWITSAL Waalwijkseen Langst UIT DE Spanning in Midden-Amerika. Luisterrijke plechtigheden in Sint Pieter. Wrijf Kou en Pijn Waalwijkse E.H.B.O. met 22 gediplomeerden versterkt. h„ RODE KRUIS helpt U wel.. maar wat doet UP VRIJDAG 28 MEI MM Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? Heiligverklaring van Piuz X van bijzondere betekenis. weg met DAMPO ,,Het is een gerusisielling voor de overheid over een dergelijke groep ie kunnen beschikken". In tegenwoordigheid van de Waalwijkse doktoren Lange- meijer, Lenglet en de Ilooy, van Dr Martens en Mej. Bouw man, voorzitter en secretaresse van het district Noord-Bra bant der R.K. EHBO, van de heer C. Witlox, voorzitter van de afdeling Waalwijk van het Roode Kruis, in tegenwoor digheid ook van de heren Marechal en van 't Hof, direc teur en adj.-directeur van het telefoondistrict, heeft wet houder Smolders, hij verhindering van de burgemeester, Dinsdagavond aan 22 gediplomeerde cursisten van de EH BO de diploma's uitgereikt; en met 't aanvaarden van het diploma namen zij, zoals voorzitter Sperber zei, een grote verantwoordelijkheid op hun schouders en hij hoopte dat zij zich hiervan bewust zouden zijn. In de zaal van De Gecroonde Leersse vond deze feestelijkheid plaats, in tegenwoordigheid van bovengenoemde gasten en van vele EHBO-ers en hun familie. In zijn welkomstwoord richtte de voor zitter, de heer J. Sperber, zich vooral tot de nieuwe districlsvoor- zitter Dr Mariens uit Vlijmen, die het EHBO-werk in Brabant groot en sterk zou maken, tot de eminen te secretaresse Mej. Bouman, tot de Edelachtbare heer F. Smolders, die de burgemeester, die vandaag ver jaarde, verving. Voorts verwelkom de hij de lieren doktoren, de en thousiaste werkers voor de afde ling en, zich richtend tot de ge slaagden, sprak hfj de hoop uit dat zij er zich van bewust zouden zijn dat zij bij het aanvaarden van het diploma een grote verantwoorde lijkheid op hun schouders namen, zoals ook hun docent, Dr H. Lan- gemeijer Jr., hun al meermalen had voorgehouden. POEDER ZEEP-OLIE DE ECHO1HEI ZUIDEN •1- - 77e JAARGANG No. *3 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaa; 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Gontract-adverteniies speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 - Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Iedereen weet, dat het in Zuid- en Midden-Amerika niet zon vreedzame boel is als aan de belangstelling van de gemiddelde Westeuropeaan voor de po litieke gebeurtenissen in dat werelddeel is af te meten. Nu is het ook tamelijk moeilijk een redelijk overzicht te krijgen van de gang van zaken, want bij wijze van spreken lost het ene regiem het an dere af en er is licht hier of daar mot. Het lijkt trouwens ook weinig noodza kelijk om precies te weten op welk mo ment welke generaal of welke president boven ligt, want de volgende week kan het omgekeerd zijn, zonder dat er een schok door de wereld gaat. Een anar chistische tendens schijnt wel karakte ristiek te zijn voor de Zuid- en Midden- Amerikaan en misschien heeft hij er even veel recht op die te uiten als wij onze monarchistische gezindheid. Daarom is het juist opvallend, dat tot voor kort daar nog geen kruitvat scheen te liggen zoals er al sinds enige tijd in Zuid-Oost-Azië voorhanden zijn, die bovendien nog ontploft zijn ook. Het enige waar men zich een beetje zorg over maakte was het feit, dat er op vallend veel Nazi's naar Argentinië ver huisden, wat de vrees deed rijzen, dat daar een tweede Nazibolwerk zou wor den gebouwd. Ondertussen is evenwel de vrees ver plaatst van Argentinië naar Midden- Amerika, waar hevige spanning is ont staan tussen Guatemala en Honduras. Deze is terug te voeren tot wat op het ogenblik wordt beschouwd als de oor zaak van alle kwaden en conflicten waarmee de wereld sinds 1945 heeft te kampen: het communisme. Voor het eerst is daarover enigszins duidelijk gesproken op de Pan-Ameri kaanse conferentie die enkele maanden geleden is gehouden. De overgrote meer derheid wilde toen een resolutie aanne men ter bestrijding van het communisme en alleen de minister van buitenlandse zaken van Guatemala verklaarde zich er tegen. Zonder dat er veel doekjes om gewonden werden, werd hem toen dui delijk gemaakt dat zijn regering er ern stig van verdacht werd overdreven com munistische sympathieën te koesteren. Een ontkenning volgde niet, maar de re solutie werd aangenomen. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht opko mend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. Daarna is het enige tijd stil geweest en men had kunnen vermoeden dat de beschuldiging voortkwam uit een over dreven vrees voor het communisme, waardoor iedereen die niet hard genoeg roept dat-hij anti-communistisch is, ern stig van het tegendeel wordt verdacht: een soort Mc-Carthyisme op internatio naal niveau. Onlangs evenwel is er ont huld, dat er grote hoeveelheden wapens van achter het ijzeren gordijn naar Gua temala zijn gesmokkeld en de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, sprak zelfs van 2000 ton in een week, ter waarde van 10 millioen dol lar uit Polen. De buurstaat aan één kant voelt zich door deze ongewenste acti viteit bedreigd en heeft nu wapens ont vangen van de Verenigde Staten. Er heerst een gespannen toestand tussen beide landen en daarmee heeft ook Mid den-Amerika zijn kruitvat gekregen, dat des te gemakkelijker ontploft doordat de Zuidamerikaanse gemoederen nogal licht ontvlambaar zijn en de Sovjet-Unie niet zal nalaten het vuurtje zo heet mogelijk te stoken. I Hiermee komt men weer tot een kern punt van de naoorlogse problemen en conflicten. De Russische minister van buitenlandse zaken kan in Genève met het welwillendste gezicht van de wereld voorgeven te ijveren voor een wapen stilstand in Indo-China en vrede in Ko rea, uiteindelijk blijft de bent waartoe hij behoort bij hetzelfde streven dat het communisme altijd heeft gekenmerkt: zijn invloed zo ver mogelijk uit te breiden, als het niet gaat met „vreedzame" mid delen, dan met geweld. Het is niet ge zegd dat er in Midden-Amerika een der de Korea of een tweede Indo-China zal komen, maar de mogelijkheid zit er in omdat de dreiging uit dezelfde hoek komt als waaruit de oorlog in Korea en de opstand in Indo-China is georganiseerd. Ongetwijfeld verkeren de communis ten in Midden- en Zuid-Amerika in zo verre in een ongunstiger situatie, dat ze veel meer geïsoleerd zijn dan hun col lega's in Korea en Indo-China, die een onmetelijk achterland hebben in commu nistisch China, maar als er in een week tijd 2000 ton wapens binnengesmokkeld kunnen worden in een land, is het iso lement toch ook weer niet zo groot. Bovendien zijn de bevolkingen in dit werelddeel, zoals uit diverse gebeurte nissen waarop wij in het begin hebben gezinspeeld is gebleken, veel meer re- volutionnair gezind dan bijvoorbeeld in Westeuropa en Noord-Amerika. Dit be tekent een groot voordeel voor subver sieve elementen. Anderzijds is Midden- Amerika een belangrijk strategisch ge bied alleen al door de aanwezigheid van het Panamakanaal dat van onschatbare waarde is voor de verbinding tussen Stille Oceaan en Atlantische Oceaan. De Verenigde Staten houden blijkens de uit latingen van minister Dulles en de wa penleveranties, alsmede de resolutie die indertijd is aangenomen, de ontwikkeling scherp in het oog. Zij zullen niet zonder meer dulden dat Guatemala op instigna- tie van Moskou tot agressie overgaat. Wel houdt deze ontwikkeling een eis lot nog grotere waakzaamheid in, orn aat er uit blijkt, dat de Sovjet-Unie, waar zij de kans schoon ziet, doorgaat met onrust te zaaien. Daarom is de bewering die nu en dan vanuit het Kremlin wordt gelanceerd, dat de Westelijke vrije wereld en de Oos telijke communistische wereld in vrede naast elkaar kunnen leven, niet meer dan een leus die dient als camouflage van een imperalistisch streven, het gevaarlijkste dat de wereld ooit heeft gekend. RONDE-TAFELCONFERENTIE GESLAAGD. Accoord 'met de West bereikt. De vertegenwoordigingen van Neder land, de Nederlandse Antillen en Surina me zijn het eens geworden over het ont- werp-statuut tot regeling van een nieuwe rechtsorde tussen de drie landen. De laatste moeilijkheden zijn overwonnen. Slechts enige puntjes van redactionele aard moeten nog worden bijgeschaafd. De slotzitting der Ronde-Tafelconfe rentie is bepaald op Donderdagmiddag 3 Juni te half drie in de zaal ,van de Eerste Kamer. Daar zullen de delegatie leiders officiéél doen wat j.l. Dinsdag middag reeds onofficiëel ds geschied, na melijk zich uitspreken ten gunste van het statuut, dat de vroegere Nederlandse ko loniën in de West maakt tot gelijkwaar dige partners van Nederland in het Ko ninkrijk „nieuwe stijl". De verkregen overeenstemming is uiteraard een com promis, een resultaat van langdurig en moeizaam overleg, aldus heeft professor Beef tijdens de besloten bijeenkomst volgens een communiqué verklaard. Het verkregen resultaat stemt als com promis in zijn geheel tot tevredenheid en is daarom door alle drie de delegaties aanvaard. DR. W. DREES EN (LATER) KONINGIN NAAR WEST? De speciale verslaggever van het blad „Le Monde" in Den Haag heeft gemeld, dat minister-president dr. W. Drees nog dit jaar een bezoek zal brengen aan Su riname en. de Nederlandse Antillen als de Ronde-Tafelconferentie met de Rijks delen is geslaagd. Voorts ligt het, vol gens Le Monde, in de bedoeling dat Ko ningin 'Juliana in het voorjaar van 1955 een bezoek brengt aan de nieuwe auto nome staten. MASSALE EMIGRATIE ZAL EUROPA ERNSTIG VERZWAKKEN Pierre Schneiter, de nieuwe Europese Hoge Commissaris voor vluchtelingen zaken, heeft in de Raad van Europa te Straatsburg, zijn eerste rapport toege licht. Hij concludeerde, dat emigratie op grote schaal de Europese overbevolking en het vluchtelingenvraagstuk niet zal oplossen. Massale emigratie zal Europa ernstig verzwakken, omdat het vertrek van de actiefsten er het gevolg van zal zijn. Schneiter noemde Nederland en Ita lië als voorbeelden. Hij gaf in overwe ging de emigratie vooral te richten op de dun bevolkte gebieden van Europa, zoals Noorwegen en Frankrijk. 'Pas daar na zouden landen als Amerika, Australië, Nieurw-Zeeland, Paraguay en Rhodesia aan bod komen. Op het ogenblik emi greren 250.000 Europeanen per jaar. Dat aantal moet worden opgevoerd tot 450.000. De vergadering koos mr. A. J. H. Struijcken tot plaatsvervangend secre taris-generaal. SLOT-DUEL IN MOORDZAAK BERKEL. Met een laatste vinnig duel tussen de Officier van Justitie, Mr van Lint, en de, verdediging, heeft de behandeling van de moordzaak Dr. O. te Berkel voor de Haagse Rechtbank voorlopig haar beslag gekregen. Verdachte zei: „Ik ben onschuldig en dank mijn Raadslieden, in het bijzonder Mr Huygens, die, onschuldig, zoveel on verdiend leed heeft geleden". Over veertien dagen doet de recht bank uitspraak, inzake de eis van de of ficier, nl. „levenslang". HUISBRAND GEMIDDELD f 8.— PER JAAR DUURDER. De afschaffing van de prijs- en ega- hsatieregeling voor huisbrandkolen, met uitzondering van eierbriketten, zal voor hel gemiddelde gezin een meer-uitgave van acht gulden per jaar betekenen. Dit heeft de minister van Economi sche Zaken voorgerekend in de Kolen- nota, die hij de Tweede Kamer heeft doen toekomen. TREIN RAMT AUTOBUS MET BRUILOFTSGASTEN. 4 Doden, 21 Gewonden. Vier doden en 21 gewonden waren het sombere gevolg van een botsing tussen 'n trein en 'n autobus, die zich Dinsdag middag voltrok op de onbewaakte over weg in het gehucht Zandbulten bij Bui tenpost op de lijn Groningen-Leeuwar- den. De trein ramde daar in volle vaart de bus, die met 26 passagiers op weg was naar een bruiloft in het Fries dorp Blija. 'Drie van de inzittenden werden onmiddellijk gedood. Een vierde slacht offer overleed vrij korte tijd na aan komst in het ziekenhuis. Van de gewon den verkeren er thans nog zes in levens gevaar. Twee van de dodelijk verongelukte passagiers waren zusters van de heer Sikke de Haan uit Kootstermolen, die j.l. Dinsdag in Blija in het huwelijk zou tre den. Het andere slachtoffer, dat op slag werd gedood, was een schoonzuster van de bruidegom. De chauffeur ,van de bus, de heer P. Veenstra, uit Quatrebras, heeft de trein vermoedelijk niet zien naderen, ofschoon het uitzicht bij de overweg goed is. On geveer vijftig meter voor de spoorbaan had hij gestopt om nog zes mensen in te laten. Toen hij daarop weer startte, heeft hij blijkbaar te veel aandacht ge schonken aan het schakelen, zodat hij de trein, die met een snelheid van 90 kilo meter per uur reed, niet heeft opge merkt. De trein, een zogenaamde „Blauwe Engel", ramde de bus ongeveer in het midden en sleepte het voertuig meer dan zestig meter mee. Enkele passagiers wer den door de schok Van de botsing uit de geheel vernielde portierdeuren naar bui ten geslingerd. De mensen op de weg die het ongeluk zagen gebeuren, snelden on middellijk toe en verleenden zoveel als mogelijk was hulp. Tal van doctoren uit de omliggende plaatsen waren spoedig aanwezig. De ziekenhuizen in Leeuwar den en Groningen stuurden verscheide ne ambulancewagens, sommige met een bloedtransfusie-apparaat, naar de plaats van het ongeluk. 60 belangrijke vredestakea Kent U ze Denk eens aan hulp bij rampen, bloedtransfusie, hoorn v liesoverbrenging voor blinden moedermelk voor zwakke baby's; beentransplantatie, boottochten voor invaliden, welfare-werk in ziekenhuizen en thuis, lectuur voor patiënten, hulpposten langs de wegen... Dit zijn slechts enkele van de meer dan 60 manieren waarop Uw Rode Kruis helpt. U hebt die hulp nog nooit nodig gehad? Wees blij! Maar dan reden te meer Uw Rode Kruis bij te staan; te geven! Zoveel U missen kunt... De minister verwacht overigens dat de concurrentie op de kolenmarkt het ko- lenprijspeil gunstig zal beïnvloeden. KINDJE IN AUTO VERBRAND. Toen de woonwagenbewoner N. even te Ossenisse in een woning aan de Grint weg naar 'Hontenisse, moest zijn, par keerde hij zijn personenauto langs de weg aldaar. Enige ogenblikken later ontdekte men brand in de auto, die ge heel vernield wend. j 1 In de wagen bevonden zich twee kin deren van respectievelijk 2,5 en 3,5 jaar. Het jongste kon helaas niet meer wor den gered en kwam in de vlammen om. Het andere kindje is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Voor het leven van de kleine wordt gevreesd. I De oorzaak van de brand is onbe- kend. Een diepgaand onderzoek door de rijkspolitie te Kloosterzande is nog gaande. 'Grote geestkracht ondanks ouderdom. Wederom worden in de Sint Pieter te Rome toebereidselen getroffen voor een heiligverklaring. Deze keer zal de cano nisatie een bijzonder accent hebben. Want het zal dan onze Pius XII zijn, die zijn roemrijke voorganger Pius X, die hij zelf nog diende als ambtenaar van de staatssecretarie, tot de eer der altaren verheft. Het zal een grootse plechtigheid zijn op 29 Mei, die bijgewoond zal wor den door het nagenoeg voltallige college van kardinalen, door honderden bis schoppen, duizenden priesters en tien duizenden gelovigen. Joseph kardinaal Sarto, patriarch van Venetië was reeds 68 jaar, toen het con claaf op .4 Augustus 1903 hem als op volger aanwees van de grote Paus Leo XIII. Deze was in de hoge ouderdom van 94 jaar op 20 Juli 1903 over leden. Als Pius X aanvaardde kardinaal Sarto de stoel van Petrus. Volgens velen in die dagen was het wapen dat de nieuwe Paus gekozen had, in tegen spraak tot de geestelijke en lichamelijke gesteldheid van deze plaatsbekleder van Christus op aarde. Want de leeuw met het evangelieboek tussen de poten ge klemd, het anker gedompeld in een blauw waterveld en de gouden ster in de top, het waren symbolen van kracht, volhar dende ijver in het priesterschap en uit vertrouwen geputte hoop, welke men niet meer aanwezig achtte in kardinaal Sarto die reeds tegen de zeventig liep. Maar'de wereld vergiste zich. Want Pius X was geen lichamelijk en psychisch af gemat man, zoals werd verondersteld. De zware ontberingen welke hij leed door de vele offers welke hij bracht uit liefde voor de armen, zijn grote zorgen voor zijn priesterlijke taak, juist deze feiten hadden gemaakt, dat Pius X bij het aan vaarden van zijn regering nog sterk was naar lichaam en ziel. In weerwil van de ouderdom in zijn gestalte, brandde in hem de sterke geestkracht van het apos tolisch vuur, waardoor hij in staat bleek, grote en belangrijke daden voor de Kerk te stellen. Troosteloze toestand. Pius X werd als Joseph Sarto in 1835 te Riese in de provincie Treviso in Ita lië geboren. Hij kwam uit een eenvoudig gezin, waar de armoede regelmatig aan tafel aanzat. Na zijn priesterstudie werd hij kapelaan van Tombolo, later pastoor van Salzano, daarop spiritualis en na derhand president van het grootsemina rie. In 1875 volgde de benoeming van Joseph Sarto tot Kanunnik-kanselier van Trevisie. Negen jaar later werd hij ge wijd tot bisschop van Mantua, terwijl hij in 1893 de hoge benoeming van kardi naal-patriarch van Venetië kreeg. In zijn verschillende geestelijke bedieningen heeft Pius X het over het algemeen niet gemakkelijk gehad. Als neomist in de geringe parochie van Tombola stond hij voor vraagstukken, die feitelijk het in zicht vergden van een ervaren zielzor ger. Zijn ontvangst als pastoor van Sal zano was ook niet bepaald bemoedi gend, want de parochianen gaven niet overtuigend blijk van respect voor de nieuwe herder uit het boerendorp Tom bolo. Na zijn benoeming tot bisschop van Mantua zag Mgr Sarto zich als be langrijkste taak gesteld, de geestelijke stand van zaken van het bisdom in het reine te brengen. Het was daarmede treurig gesteld. De kanunniken lieten na het koorgebed te bidden, de pastoors bekommerden zich niet om de verkon diging van het Woord Gods en verwaar loosden bet catechismusonderricht. En dit alles geschiedde in een tijd, dat de goddeloosheid onder de bevolking hand over hand toenam, de kerken leeg ston den en het sluiten van een huwelijk voor het altaar, tot een zeldzame gebeurtenis was geworden. Van deze toestand pro fiteerden de hogere standen, can de idee- en van vrijmetselarij en liberalisme vrij spel te geven in het maatschappelijk le ven. Belangrijke decreten. Onder invloed van Mgr. Sarto ver anderde er echter veel. De seminaria raakten weer bevolkt en het aantal priesterwijdingen nam belangrijk toe. De consequenties van deze nieuwe gees telijke bloei, waren ook merkbaar op vele terreinen van het maatschappelijk leven. Zo gebeurde het in Venetië, dat twee jaar na de benoeming van Mgr Sarto. als kardinaal-patriarch van deze stad, bij de gemeenteraadsverkiezingen de katholieken zich weer van een royale meerderheid verzekerden. Ook na de ver kiezing van Mgr Sarto tot Paus Pius X, deed zich in Rome hetzelfde verschijnsel voor, toen de joodse vrijmetselaar Na than werd weggestemd en de katholieke burgemeester Colonna, de Romeinen weer een christelijke stadsbestuurder gaf. Een zegenrijke tijd brak nu aan voor 'Rome en de Kerk. Maar de tijden waren moeilijk en de zorgen groot. De open hartige natuur van Pius X, die geen com promissen kende, bezorgde aan hem veel zware gewetensstrijd. De breuk tussen het Vaticaan en Frankrijk en de strijd tegen het Modernisme, waren bronnen van veel verdriet. Maar ondanks de neerslachtigheid welke Pius X van deze moeilijkheden ondervond, behield hij de geestelijke veerkracht om belangrijke de creten te kunnen uitvaardigen. Vooral moeten hiervan genoemd worden het decreet over de veelvuldige en dagelijk se communie (1905), over de vervroeg de kindercommunie (1910) en de Exhor- tatie ad clerum (1908) over de vorming van de geestelijkheid. Hiernaast bevor derde Pius X de oprichting van het bij belinstituut, hervormde hij het brevier, schreef het gebruik van de Gregoriaanse zang voor en verbeterde hij de huwelijks wetgeving. Tevens bracht Pius X met de constitutie Sapienti consilio (1908) een belangrijke reorganisatie van de Ro meinse curie tot stand, welke de taak en bevoegdheden der verschillende organen nauwkeurig regelde. Voorbeeldig leven. De heiligverklaring van Pius X op 29 Mei, zal een luisterrijke plechtigheid zijn van bijzondere betekenis. Allereerst omdat de heiligverklaring zal worden uitgesproken door Pius XII, die in vroe ger jaren als Mgr Pacelli deel uitmaakte van het staatssecretariaat van Pius X. Bijzonder zal ook zijn, dat verscheidene familieleden van Pius X, onder wie zijn naamgenoot dr Joseph Sarto, de plech tigheden zullen bijwonen. Zonder twijfel zullen op die dag de gedachten van velen uitgaan naar de grote daden, welke Pius X in het be lang van de Kerk heeft verricht. Maar het zijn niet in de eerste plaats deze fei ten, waardoor Pius X waardig bevonden is tot heilige te worden uitgeroepen. Voor alles zijn het zijn heilig en voor beeldig leven, zijn vrome nederigheid en grote deugdzaamheid, die gemaakt heb ben dat Pius X ten aanschouwe van tienduizenden tot heilige zal worden uit geroepen. Na Pius V, die regeerde van 1566—1572 zal Pius X de vijfde Paus zijn, die na het jaar 1000 wordt heilig- verklaard. In totaal zullen dan 77 Pausen tot de eer der altaren verheven zijn. Heel graag had wethouder Smol ders aan de uitnodiging om de di ploma's uit te reiken gevolg gege ven, want het werk van de R.K. EHBO was een bij uitstek mooie, nuttige en menslievende taak; dat telkens nieuwe candidaten voor een cursus werden gevonden, be wees dat het nut en de noodzake lijkheid van dit werk werd inge zien. Waalwijk had in de EHBO een groep personen, die bij onge vallen direct klaar staan om de eerste hulp te verlenen, die ook hun medewerking verleenden aan andersoortige acties en wie bij de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking een belangrijke taak wachtte. Het was voor de overheid een hele geruststelling, aldus de wethouder, hierover te kunnen beschikken. Moge de EHBO groeien en bloei en, besloot hij. De geslaagden. Vervolgens reikte hij aan de vol gende geslaagden de diploma's uit: M. J. Baijens, L. C. Baijens, J. M. Bufjkx, H. Cools, H. van Baardwijk, J. M. Th. de Bont, S. Blom, J. H. Bakker, J. v. Breugel, M. v. Es, C. H, Eekels, N. v. Hoof, A. M. v. Huiten, W. v. Huiten, C. de Jong, C- Leijtens J. Lombarts, Peijnenburg, L. Sand- brink, P. van Sleeuwen, N. Talsma en W. de Vries. Wethouder Smolders en voorzit ter Sperber spraken hartelijke woorden van gelukwens tot de ge- slaagden- Ook de districtsvoorzitter Dr Martens voerde het woord en hij deed dat hier voor het eerst in de ze hoedanigheid. Op de eerste plaats wenste hij de afdeling geluk met de figuur van héfar voorzitter, de heer Sperber was een man, die volkomen leefde voor de doelstel ling van de EHBO en die zfjn best deed de EHBO overal uit te dra gen. Sprekend tot de geslaagden, zei hij, dat het diploma geen einde betekende, noch zelfs een rustpau ze. Het was het begin van een heel moeilijk en soms enorm ondank bare loopbaan. We zijn stuk voor stuk egoïsten en we willen allemaal zo graag bedankt worden, maar we worden voor ons werk niet be dankt en we komen niet zoals wiel renners en biljarters in de krant. Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Waardering. De heer Sperber kaatste de lof- woorden van Dr Martens terug door te verzekeren: als je zo'n dis trictsvoorzitter hebt, dan wordt je wel aangespoord. Hij had nog een aangename taak te vervullen en dat was de erkentelijkheid van de EH BO te betuigen jegens degene die de grote motor is geweest van de cursus, de ijverige docent Dr Lan- gemeijer Jr., die met het best denk bare resultaat deze cursus had ge leid. Hij meende dat het op zijn plaats was Dr Langeinejjer 'n stof felijk blijk van waardering te geven en dit blijk was een prachtige EH BO-tas. Dokter Langemeijer dankte voor de woorden van lof en het mooie cadeau; het was naar hij zei, voor hem een kleine verdienste geweest de cursus te hebben geleid; bij een belangstelling die maar zelden ab senten kende, was het lesgeven hem een genoegen geweest. De heer Talsma richtte zijn woor den van lof en waardering namens de geslaagden tot de heer Pullens, verbandmeester van de RK EHBO; hij was uiteindelijk de man waar ze alles aan te danken hadden en als bewijs van dank bood hij hem een vulpen aan, terwijl mevrouw Pulles met bloemen werd verrast. Tenslotte dankte de heer Sper ber Dokter Lenglet, die als eerste cudsusleider de beginmoeilijkhe- den mee had overwonnen, en die onlangs met bloedend hart het lei derschap had neergelegd. Ook deze woorden gingen vergezeld van een cadeau, dat eveneens bestond uit een EHBO-tas. Natuurlijk was Dokter Lenglet hier zeer door verrast, het zou hem een mooie herinnering zijn aan de EHBO; inderdaad was het hem aan het hart gegaan de EHBO vaarwel te moeten zeggen. En hij hoopte dat geen enkel lid zijn slechte voorbeeld, de EHBO in de steek te laten, zou volgen. En hierna was het woord aan de ontspanningvereniging van de EH BO, die een uitvoering gaf van het blijspel van Joh. Blaaser sr. en jr., „In een andere wereld", een stuk met een aardige intrige, waarin we konden ervaren dat er onder EHBO-ers nogal wat toneeltalenten schuilen; al had het geheel iets meer vaart en souplesse kunnen hebben, toch hebben de aanwezi gen zeer zeker van deze uitvoering genoten.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1