Wijde Wereld Waalwijkse en Langsiraatse Courant Waarheen DUITSE MEUBELFABRIKANTEN CONCOURS-HIPPIQUE UIT DE mi lïlaaken in Waalwijk Haal geen vogelnesten uit. MAANDAG 31 Mil 18*4 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week BRILLENSPECIALIST TE DRUNEN DE ECHO \M HEI ZOfflEH 77« JAARGANG No. 44 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" t Het brandpunt van de wereldpolitiek is op het ogenblik Genève, waar beslist moet worden over het toekomstige lot van Korea en Indo-China, voorzover dat niet in deze landen zelf bezegeld is of wordt. Waarschijnlijk zelfs zullen er in Indo-China indirect nog verstrekkendere besluiten genomen worden, als het zover komt. 'Het is immers goed mogelijk dat de beslissingen de positie van het com munisme en van de Westelijke landen in Zuid-Oost-Azië voor een groot deel zullen bepalen. 'Hoewel het er overigens r.og niet direct naar uitziet, dat de lang durige besprekingen resultaat zullen hebben, schijnen de besloten zittingen toch iets vruchtbaarder te zijn dan het openbaar gedoe, dat in de meeste ge vallen niet veel meer is geweest dan propaganda en anti-propaganda. In het geheim is daar weinig aanleiding foe, want de partijen weten wat ze voor vlees in de kuip hebben, terwijl de com muniqués die worden uitgegeven geza menlijk worden opgesteld. 'Daarin uitge breid propagandamateriaal te verwerken heeft weinig zin, want het zijn uitsluitend zakelijke gegevens, die in veel gevallen nog weinig zeggen over vooruitgang, stil stand of achteruitgang. Voor de buiten wereld heeft dit het voordeel, dat haar een 'hoop bekende leuzen, beschuldigin gen en tegenbeschuldigingen bespaard blijven, en bij vroegere openbare bespre kingen werd ze mogelijk nog minder wijs dan nu. 'Weinig te weten maar er dan zeker van te zijn is nuttiger dan in ver warring te worden gebracht. Op dit laat ste 'heeft men ons in de loop van de ja ren meer dan genoeg getracteerd en dit betekent meteen hét fiasco van de open lijke diplomatie. Anderzijds vragen degenen die belang.- stellen in het lot van de wereld, ook wanneer het gaat over een gedeelte dat niet steeds direct binnen het eigen ge zichtsveld heeft gelegen, zich af, waar het heen moet. Deze vraag is des te moeilijker te beantwoorden omdat waar schijnlijk niemand het weet. De politici zijn nu al zo lang aan het dokteren aan het probleem Korea bijvoorbeeld, dat het wel duidelijk is, dat, afgezien van de uit slag: van de militaire operaties, de uit eindelijke status van dit gebied uiterst moeilijk te bepalen zal zijn. Nu de par tijen, militair gesproken, op hun uit gangspunt zijn teruggekeerd, ongeveer langs de 38ste breedtegraad, zal er wei nig kunnen komen van het oorspronke lijke plan van de oorlog gebruik te ma ken om deze kunstmatige grens weg te wissen. De besprekingen in Genève heb ben al gauw moeten plaats maken voor die over de nog branderder kwestie van Indo-China, maar uit wat er ter tafel is gekomen, bleek zonneklaar, dat de par tijen: Zuid-Korea met de Verenigde Na ties en de grote Westelijke mogendheden echter zich en Noord-Korea met Rusland en communistisch China achter zich, lijnrecht tegenover elkaar stonden. Dat is niets nieuws, wat een schrale troost is maar wel kenschetsend voor de situatie. Is de enige oplossing dan te berusten in een voorlopige voor hoe lang? scheiding van Korea, terwijl China door zijn invloed in Noord-Korea voortdu rend dreigend op de drempel van het Zuiden blijft liggen? Deze oplossing lijkt weinig geruststellend en het is trouwens niet te verwachten dat het Zuiden ze zal aanvaarden. De regering van Syng- man Rhee heeft zich zo gespitst op de hereniging dat zij meermalen heeft ge dreigd de wapens weer op te vatten als er iets anders zou besloten worden. 'Het zou waarschijnlijk niet onmogelijk zijn haar te dwingen in een „voorlopige" scheiding te volharden, temeer daar het Zuidkoreaanse leger zonder rootschgeep- se buitenlandse steun toch niets kan uit richten, maar daarmee is de kous niet af. Op het eerste gezicht lijkt het be palen van een grens of geen grens, nu de oorlog eenmaal niet in het voordeel van de agressor is geëindigd, een pro bleem van betrekkelijk plaatselijk belang. Toch is dat niet helemaal waar Het gaat ook over het hele stelsel van col lectieve veiligheid. De vraag of dat ge slaagd is, wordt niet alleen bepaald door de onmiddellijke uitslag van een min of meer uitgebreide militaire operatie, ook is het in het geding hoever een agressor kan gaan zonder de kous op de kop te krijgen. Dat is ook voor de toekomst van belang. En men kan bezwaarlijk zeg gen dat de Noordkoreanen, Chinezen of Vietminhopstandelingen op het ogenblik de kous óp de kop krijgen, nu ze aan de conferentietafel Zijn genodigd en men hun voorstellen aanhoort en bespreekt als die van een gelijkwaardige tegenpartij. Dit probleem klemt temeer, nu de oorlog in Indo-China in een acuut stadium is gekomen. Daar wordt 't beginsel van de collectieve veilig heid wel niet met de wapens toege past, maar dan is het toch overge bracht naar Genève,' waar de be sprekingen er door beheerst wor den. De val van Dien Bien Phoe en de crisis die deze heeft veroorzaakt in de Franse legerleiding, heeft in ieder geval aan het licht gebracht dat de Fransen na een uitputtings campagne van een jaar of zeven volledig in het defensief zijn ge drongen en het ziet er niet naar uit dat de opstandelingen het initiatief nog uit handen geven. Ze hebben dus aan de conferentietafel 'n sterk wapen in handen, waarvan ze naar i hartelust gebruik zullen maken. De j Westelijken kunnen trachten de stoten en slagen te pareren, de Veit- minh het wapen uit handen slaan kunnen ze onder de huidige om standigheden beslist niet. Daar is op de eerste plaats een grotere mi litaire kracht voor nodig. Daarmee is het dilemma bepaald: aan de ene kant de uitbreiding van een oorlog juist op een moment dat hij er min der gunstig dan ooit uitziet, aan de andere kant wijken voor de commu nistische eisen die ze zich, gezien de militaire situatie, kunnen veroorlo ven te stellen. Geen van beide mo gelijkheden is aantrekkelijk en spe ciaal de laatste zou een hoop van wat door het ingrijpen in Korea is gewonnen, teniet doen. Hierbij moet men niet op de eer ste plaats de uitslag tellen die overigens nog niet eens zo ongun stig is geweest maar het begin sel. President Truman heeft het met veel overtuiging en moed in prac- tijk gebracht. Moet men zijn opvol ger er van beschuldigen het te heb ben laten schieten? Geenszins. De vraagstukken zijn zo mogelijk nog gecomnliceerder geworden en daar door de verantwoordelijkheid voor een béslissing nog zwaarder. Wat men op het ogenblik kan waarne men, is dan ook een wikken en we gén van de belangen, waarbij men zich aanhoudend de vraag stelt wel ke het zwaarst zijn en het zwaarst moeten wegen. De tegenstellingen, die hierbij aan het licht komen, zijn zeer begrijpelijk en bovendien niet zo sterk als het op het eerste ge zicht lijkt. De Verenigde Staten voelen er zo min als Engeland veel voor zich in een avontuur te stor ten. wat Foster Dulles onlangs be vestigd heeft door een aantal voor waarden op te noemen waaraan moet worden voldaan eer de Vere nigde Staten bereid zouden zijn tot interventie in Indo-China: de V.S. zijn niet bereid op te treden als de verdedigers van het kolonialisme, maar willen wel strijden voor vrij heid en onafhankelijkheid van het betrokken gebied; zij zullen alleen optreden als ook andere landen .mee doen; ze zullen alleen in actie komen als de Verenigde Naties er hun goedkeuring aan hechten en tenslotte moet ook het Congres alle acties goedkeuren. De Engelse rege ring van haar kant heeft minister Eden opgedragen zijn bemiddelende rol in Genève te blijven spelen, maar heeft ook onomwonden ver klaard, dat Engeland uiteindelijk aan de kant van Amerika staat. Dit is tenslotte een troost, dat het Westen als het er op aan komt, eensgezind op komt voor de vrij heid. Hiermee is overigens het di lemma waarvoor het zich gesteld ziet, piet opgelost. Voorlopig kan men sjechts afwachten of Genève toch nog een lichtpuntje biedt en de sombere vooruitzichten die zich aanbieden, een opgewekter aanblik geven. Zolang niet het tegendeel is gebleken, blijft de hoop. FRANKRIJK ROEPT 200.000 MAN DIRECT ONDER DE WAPENEN. Het Franse kabinet heeft besloten de nieuwe lichting dienstplichtigen, die in October onder de wapenen zou moeten komen, onmiddellijk of uiterlijk binnen twee of drie weken op te roepen. Er zullen voorts twee reservedivisies van beroepsmilitai ren worden geformeerd. Een en an der werd besloten naar aanleiding van de adviezen, die de Franse staf chef, generaal Ely, had gedaan in zijn rapport over de toestand in In do-China Eveneens van invloed op de besluiten van het kabinet waren de inzichten van minister Bidault, die van mening is, dat geen eervolle vrede in Indo-China kan worden verkregen zonder een drastische versterking van de Franse strijd krachten aldaar. De maatregelen hebben betrekking op ongeveer 200.000 jeugdige dienstplichtigen. Men neemt in Parijs aan, dat de re gering ook zal overgaan tot 'n vrij er gebruik van de dienstplichtigen. Deze zouden in Noord-Afrika wor den gestationneerd om beroepsmi litairen vrij te maken. VERZETSDADEN IN TUNIS EN MAROKKO. Een bende terroristen heeft Woens dagavond overvallen gepleegd op twee Franse boerderijen in het ge bied van Terjeröedine in Tunis. Vijf kolonisten werden vermoord, land bouwwerktuigen en een gedeelte van de oogst werden vernield. In Casablanca zijn Woensdag bij aanvallen van verzetslieden een po litieman gedood en een gewond; ook te Oedia werd een politieman dood geschoten. In Tunis zijn Woensdag twee Tu- nesiërs terechtgesteld wegens het vermoorden van een Franse kolo nel. De winkeliers in de Arabische wijk van de stad sloten gedurende twee uur hun winkels uit protest tegen de terechtstelling. ACTIE KUNSTENAARS HELPEN' BRENGT CHEQUE VAN 108.000 VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS. j In de directiekamer van het Ste- delijk Museum te Amsterdam heeft de kunstschilder J. J. Voskuil als voorzitter van de Coördinatiecom missie „Kunstenaars Helpen", j.l. Woensdag aan de voorzitter van 't Nationaal Rampenfonds, generaal P. Alons, een chèqua voor 108 000 overhandigd, de voorlopige op brengst van de loterij die met 1300 schilder- en beeldhouwwerken sinds Februari 1953 door het gehele land is gehouden. DREIGBRIEVEN BIJ DE R.T.C. I Naar wij vernemen, hebben de voorzitter der Surinaamse delegatie ter Rondetafel-conferentie, mr dr R. Pos en het lid dezer delegatie, de heer J. A. Pengel, anonieme dreig brieven ontvangen, waarin o.a. ge zegd wordt, dat, „wie het statuut tekent, onherroepelijk door ons ver moord wordt". Deze brieven zijn in handen der justitie gesteld. U GAAT TOCH OOK HAAR.... DEN BOSCH VUGHTERSTR. 25 TILBURG MARKT 32 TWINTIG KANTJES VAN DE HAND VOOR 23.011. De Scheveningse logger „Noord ster" heeft de haringrace gewon nen. Vrijdagmiddag om kwart over drie voer het schip de haven van IJmuiden binnen. De twintig kant jes afkomstig van twintig sche pen werden snel naar de oude afslaghal in de thuishaven van de „Noordster" vervoerd. Hier bleek dat de consumenten nog geen reden tot juichen hebben, want de 20.000 haringen brachten 23.011 gulden op ofwel 1.15 per haring. De eersten, die zich de nieuwe haring, nogal groot van stuk, goed lieten smaken, waren de gelukkige bemanningsleden van de „Noord ster" die dit zeebanket dubbel en dwars hadden verdiend. Voor schip per De Graaf was het een bijzonde re gebeurtenis toen hem de zilveren legpenning van Velsen werd over handigd. Hij begint dit jaar zijn laatste teelt, want na dit haringsei zoen zet hij voet aan wal om de visserij definitief voorwei te zeggen. Veertig jaren heeft hij dan op de baren gedobberd, eenmaal met aan boord de voltallige koninklijke fa milie. Dat was bij de opening van de tweede binnenhaven van Sche- veningen. Schipper De Graaf bracht geen gunstig nieuws mee over de vang sten van de eerste nacht. Vele log gers vingen toen niet meer dan vijf tig haringen, terwijl er ook nog wat makreel aan dek werd gehaald. In de stampvolle afslaghal te Scheveningen demonstreerden zich de gevolgen van de slechte vang sten. Toen de afslager 1400 gulden riep, steeg een afkeurend en pro testerend gejoel op. Hij was er ech ter niet ver naast. Het eerste kant je werd verkocht voor 1166 gulden. De prijzen bleven hoog en liepen zelfs op tot 1230 gulden en 1246 gul den per kantje. De record-opbrengst van een kantje was 1336 gulden. (Volkskrant). NOG EEN SLACHTOFFER VAN BUSONGELUK OVERLEDEN. De heer R. M. uit Kollumerpomp, die Dinsdag bij het autobusongeluk op de onbewaakte overweg te Zand- bulten in Friesland werd gewond, is Woensdag in het Bonifatiushosni- taal te Leeuwarden overleden. Het aantal omgekomenen is daardoor tot vijf gestegen. PER VERGISSING VERGIF GEDRONKEN. De arbeider P. B. was in 'n boom gaard nabij Grave bezig met het be- snuiten van fruitbomen. Menende zijn dorst te lessen met thee uit zijn drinkfles, nam de man enkele slok ken uit een fles waarin zich vloei stof voor de bespuiting bevond. Met hevige pijnen werd de arbei der naar het ziekenhuis te Grave vervoerd, waar hij bij aankomst aan vergiftiging reeds bleek te zijn overleden. VIJF GEZINSLEDEN DOOR GAS BEDWELMD. Het uit vijf personen bestaande gezin Bekkers uit Rhoon is door gas bedwelmd in de woning aangetrof fen. Het gezin is naar het Zuider ziekenhuis in Rotterdam overge bracht. De twee jongste kinderen, een jongen van. twee en een meisje van vier jaar, waren 's avonds laat buiten levensgevaar. De toestand van de 37-jarige vader, de 34-jarige moeder en een zes jaar oud doch tertje was nog ernstig. De gasver giftiging is te wijten aan het feit, dat de hoofdkraan van het gas niet was afgesloten, waardoor de gas druk de slang van het gasstel heeft geperst. IN ZWEMBAD VERDRONKEN. In het natuurbad te Veldhoven is Donderdagavond het lijk opgedregd van de 19-jarige Christiaan Kete laars. De jonge man is waarschijn lijk door een hartverlamming ver dronken. Door de enorme drukte in het zwembad werd het ongeluk niet opgemerkt. voor een bezoek aan de D.v.O. Meubelfabrieken. Een gezelschap Duitse meubel fabrikanten, hoofdzakelijk afkom stig uit het belangrijke meubelcen- trum Westfalen-Lippe, bracht de vorige week een driedaags bezoek aan ons land. Het gold hier een tegenbezoek aan de Hollandse meubelfabrikan ten, die in 1953 een bezoek aan hun Duitse collega's brachten. Na Donderdag de bollenstreek te hebben bezieht, waarbij men vooral vol bewondering was voor de bloemenpracht in „Keukenhof" werd onze fraaie hoofdstad Am sterdam bezocht. Vrijdagmorgen te 10.30 uur arri veerde het gezelschap in Waalwijk voor een bezoek aan de Meubelfa briek Dirks-van Oers. Hier werden de heren verwel komd door de directeuren, de he ren Albert en Pierre Dirks, waar na een rondwandeling door de verschillende afdelingen werd ge maakt. Het gehele arbeidsproces van boom tot meubelstuk werd met grote interesse door deze des kundigen gevolgd en over tal van technische-, economische- en so ciale vraagstukken ontsponnen zich levendige discussies, waarbij vergelijkingen werden getrokken tussen de werkmethoden en toe standen in de Duitse en Neder landse meubelindustrie. Terwjjl de Duitse meubelfabrieken over het algemeen meer gespecialiseerd zijn op bepaalde soorten meubelen of meubelstukken, heeft men zich hier toegelegd op de vervaardiging van een rijke verscheidenheid. Voor de technische uitrusting en organisatie in de D.v.O.-meubel- fabriek had men algemeen grote bewondering. Een dergelijke uit wisseling van excursies en gedach- tenwisselingen zijn daarom zo nut- i tig, omdat ook de grootste fabri kant in de kleinste fabriek nog vaak technische of organisatori sche bijzonderheden ontdekt, die voor zijn bedrijf van nut kunnen zijn. Nadat men bijna 2 uur in de di verse afdelingen had vertoefd, werd nog een bezoek gebracht aan de toonzalen van de D.v.O.-meu belfabriek in het voormalige stati onsgebouw, waarna het gezelschap zich verenigde aan een welvoor ziene en keurig verzorgde Bra bantse koffietafel in de achterzaal van Hotel Verwiel. Tijdens deze maaltijd, die alle eer werd aangedaan, werden nog hartelijke toespraken gewisseld. Eerst voerde de heer Alb. Dirks, directeur van D.v.O. het woord, waarop de voorzitter van het be zoekende Fachverband, de heer Ronnecker, antwoordde met een dankwoord voor de hartelijke ont vangst. Hij roemde de uitrusting van het bezichte bedrijf en wees er op hoe elk bedrijf zijn eigen me thode volgde en er altijd dingen van meer of minder belang van 'n collega te leren zijn. Hij prees ook de aangeboden Brabantse koffie tafel en verzekerde dat heel het gezelschap een prettige herinne ring aan dit bezoek zou meenemen. Een gids van Waalwijk, die na mens Waalwijks Belang aan de deelnemers werd aangeboden, zal ongetwijfeld hiertoe het zijne bij dragen. Te 2 uur vertrok het gezelschap weer naar Utrecht voor een bezoek aan de U.M.I. meubelfabriek al daar. Ze waren op de muur geklommen en konden er toen eindelijk bij. Al een paar dagen hadden ze het gepro beerd. Geklommen langs de stam en ge kropen op de takken, maar het was nog niet te bereiken... Ze waren weggejaagd. Toen kwam er een op het onza lige idee om een lange stok te halen. Daarmee gewapend op 't oude muurtje geklommen en toen gepord gepord met de scherp gepunte st °k tot alle eitjes op de grond te pletter lagen. De ouden krijsten radeloos en vlogen schreeuwend rond, maar 't was gebeurd. Het nest was uitge haald of juister uit elkaar geslagen. Zou er wel iemand zijn, die geen be langstelling heeft voor vogels? Wij ge loven het niet. En dat is ook geen won der, want er zijn zeker geen dieren, die in hun levensuitingen vrijer zijn en meer afwisseling doen zien dan zij. De natuur heeft onze gevederde vrien den wel bijzonder bevoorrecht boven andere schepselen. Door zijn buitengewoon scherp oog is de vogel in staat zijn voedsel op te spo ren tot in de meest verborgen schuil hoeken. Zijn vliegvermogen maakt, dat hij meer dan enig ander dier de ganse ruimte tot zijn beschikking heeft. Door hun vrolijke zang geven de vo gels aan een landschap meer levendig heid dan welk ander dier ook en in kleurenpracht wedijveren vele vogels met de bloemen van het veld. Voor een kind is elk vogelnest, dat het in veld of bos 'aantreft, een wonder, vooral wanneer er eieren of jongen in liggen en de belangstelling van de jeugd voor het vogelleven bereikt ieder jaar haar toppunt in het voorjaar, in de nes- teltijd. In Mei worden de jongens als het wa re naar buiten gelokt door de natuur zelf, die zich dan op haar schoonst laat zien. In de jongens is de lust sterker dan ooit om door 'bos en veld te zwer ven en zij voelen zich nauw verbonden met alles wat buiten leeft. En vaak zijn het de vogels en hun nesten, die het al lermeest de belangstelling trekken. Iede- re jongen waagt er een paar natte voeten of flinke schrammen aan om een vogel nest te bereiken. Maar hoe jammer is het, dat er nog veel jongelui zijn, die nestjes zoeken om ze uit te halen, en de eieren of de jon gen mee nemen. En waarvoor? Overtuigd, dat het nestjes uithalen een kwaad is, waar onze vogelstand ernstig onder lijdt, wend de Nederlandse Ver. tot Bescherming van Dieren zich thans tot onderwijzers en onderwijzeressen om hulp bij de bestrijding daarvan. Wij weten, dat er velen zijn, die dit reeds jaren lang doen en die op prach tige resultaten kunnen wijzen. Zeker niet in het minst door de toewijding van vele onderwijzers is het nestjes uithalen ge durende de laatste tientallen van jaren aanzienlijk afgenomen, maar juist daar om meent de Vereniging, dat de tijd rijp is om een algemene actie te begin nen, die, wanneer vele medewerken, er ongetwijfeld toe zal bijdragen om het kwaad in enkele jaren tijds nog verder te doen afnemen. Gelukkig komt het niet veel voor, dat ouders de kinderen aanmoedigen of hel pen nestjes te verstoren, maar wel hoort men op het platteland nog vaak de me ning verkondigen, dat „nestjes uithalen nu eenmaal jongenswerk is". En men hoeft niet het zoeken naar nesten te verbieden; nestjes zoeken zit de jongen vaak in het bloed. En op zich steekt er niets verkeerds in, integendeel. Er zijn genoeg jongens die veel nesten weten te zitten, die van tijd tot tijd gaan kijken of de eitjes al uit zijn; en die met grote belangstelling de ontwikkeling van de jongen volgen; zij zullen het nestje niét uithalen, eerder zullen zij er op tim meren, wanneer ze het een ander zien doen. En dan bedoelen we niet, dat deze sport aangewakkerd moet worden, maar alleen, dat het bij de jongens, die er grote liefhebberij voor aan de dag leg gen, niet behoeft te worden tegenge werkt. Wel moeten zij (jeleid worden en hun moet het verkeerde van het uithalen on- dex 't oog gebracht worden en dit kan 't best geschieden in 'n les, die in Mei gege ven wordt en waarin de onderwijzer iets vertelt over het mooie in, de oplevende natuur, over de schoonheid van het vo gelleven en bet nut ook van deze dieren. Het uithalen van vogelnesten is ook tegen te gaan met de hulp van de po litie, die op plaatsen waar veel vogels broeden (parken b.v.), in Mei een ver scherpt toezicht moeten houden. Als dat bepaald soort opgeschoten knapen, die ge allen wel kent, nesten uit haalt en de eieren vernielt of jongen doodt, door ze op de grond te gooien dit komt nog voor! moet tegen de ze ontaarding natuurlijk streng worden opgetreden en wanneer ge zo iets hoort of ziet, is het zeker goed zo nodig ook de politie in de arm te nemen. Wan neer deze zich tot de ouders van de da ders wendt, kan veel worden bereikt. Als ook dit nog onvoldoende mocht zijn, dan moet proces-verbaal volgen. Maar gelukkig zijn de meeste nestjes- uithalers niet zo verstokt, dat tot zulke krasse maatregelen moet worden over gegaan. Met wat zorg en goede leiding kan men bijna altijd grote vogelvrienden van hen maken. Ruim 1000 toeschouwers waren Don derdagmiddag getuige van de prachtige sportieve prestaties der landelijke rijver- enigingen, welke bijeen waren op het concours-hippique en springconcours, georganiseerd door De Echo uit Drunen. Reeds in de morgenuren bracht dit gebeuren in Drunen de nodige drukte en vertier. Om pl.m. 12 uur werd reeds be gonnen met het dressuurrijden en lang zaam aan liep het terrein vol met toe schouwers. Onder de talrijke aanwezi gen merkten wij op de Kringadviseur Kap. van Hoek, Dr. Roelvink, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Rijvereni- gingen, de heer Verputten, Kringvoorzit ter, de heer Moonen, technisch adviseur, Burgemeester Snels en vele andere gees telijke en wereldlijk autorititen. Begunstigd door het zeer fraaie weer is dit concours een manifestatie gewor den van sportiviteit, orde, tucht, netheid en steeds grotere vaardigheid der lande lijke ruiters. Speciaal de machtige parade van de bijna 200 deelnemers was een lust voor het oog. De stoelendans bracht de nodige spanning en vermaak, de aan gespannen landbouwtuigpaarden een lust voor het kennersoog en het springcon cours werd door iedereen met spanning en vol interesse gevolgd. Burgemeester 'Snels was bij de prijs uitreiking dan ook zeer gul met zijn waarderende woorden, voor wat de boer, tesamen met het edele dier, het paard, weet te bereiken. De winnaar van dit_ concours moge dan als triomfa tor naar huis gaan, voor hen wiens prestaties minder werden geklassificeerd moge het, aldus Burgemeester Snels, een grote voldoening zijn te hebben medege werkt aan het slagen van dit concours. Een groep Duitse Jonge Boeren, wel ke in Nederland een studiereis maakte, had een bezoek aan dit concours in het overbezet programma ingelast. Zij waren vol lof over de prestaties. De uitslagen zijn als volgt De Paardenvriend uit Nuland ver overde de Kringstandaard van de Cow boy uit Berlicum, die zich als no. 2 wist te klasseren. Dressuur voor Achttallen: Klasse zwaar: 1 Paardenvriend Nu land 111 pt„ 2 Cowboy Berlicum 109, 3 Cavalieren Berkel-Enschot 102 pt. Klasse middel: 1 Juliana Raamsdonk 99lA pt., 2 Niervaart Ruiters Klundert 99, 3' Het Edele Ros Haaren 98J-j>, 4 Ju liana Haarsteeg 96]/i, 5 Gelderse Boys Ammerzoden 94lA- Klasse licht: 1 De Echo Drunen 100J^, 2 Juliana Heivoort 98, 3 St. Norbertus Vlijmen 91J/J. Dressuur Viertallen: 1 Onze Sport Loonopzand 109J^, 2 St. Jacobus Den Dungen 98j/>, 3 N.N. Cromvoirt 98, 4 Prinses Irene Waalwijk 95, 5 Spona Tilburg 98J^, 6 St. Michael St. Mich. 'Gestel. Individuele Dressuur Klasse middel: 1 E. Stokkermans Uden- hout met Saida, 2 A, van Hemert Am merzoden met Quini, 3 Chr. v. d. Akker Berlicum met Johny, 4 B van Boxtel Berlicum met Ronnie, 5 G. Heijmans Rosmalen met Piet. Klasse licht ring I: 1 A. de Wit Nu land met Mia, 2 A. van Nuland te Nu land met Noortje, '3 W. Versteijnen Ber- kel met Nosnuma, 4 C. Pelders Drunen met Cunola, 5 W. van der Plas Enschot met Heintje. i i Klasse licht ring II: 1 H. van Santvoort Nuland 'met Puchie, 2 M. van Dorenma- len Berlicum met Bram; 3 M. van de Wiel 'Klundert, 4 N. van Bokhoven Vlij men met Metha, 5 H. Bever Cromvoirt met Gerdina. Stoelendans 1 A. Mensvoort Enschot, 2 A. de Wit Nuland, 3 H. Verputten Nuland, 4 J. Oerlemans 'Drunen. Aangespannen landbouw-tuigpaarden 1 P. Tuerlings Tilburg met Barnabas, 2 W. Versteijnen Berkel met Nina, 3 F. van Arendonk Tilburg met Lampa, 4 C. v. Balen Elshout met N.N. Shetlandse Ponny's Eénspannen 1 P van den Brand Haarsteeg met N.N, 2 iH. van Geelen Elshout met Riet je, 3 C. Klijn Elshout met Doortje, 4 Tini Klijn Elshout met N.N., 5 A. Pul les Drunen met Frits, 6 Jo Elshout Dru nen met Pucky. Springconcours 1 H. Scherders Tilburg met Pucky, 2 H. Spierings Berlicum met Hans, 3 M. van Doremalen Den Dungen met Bram, 4 V. Smits Den 'Dungen met Mientje, 5 C. v d. Akker Berlicum met Johnny. Patrouille-springen 1 St. Lambertus S. Michielsgestel. WEER EEN AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op een met automatische knipperlich ten beveiligde onbekwaakte overwe bij Boskgoop is Vrijdagochtend tegen kwart voor tien een personenauto, waarvan de bestuurder het rode licht en het belsig-, naai blijkbaar niet heeft opgemerkt, in botsing gekomen met de dieseltrein uit Gouda. Van de twee inzittenden, afkomstig uit een woonwagenkamp te Gouda, werd één persoon zwaar gewond en de ander licht gewond.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5