Waalwijkse en Langsiraatse Courant I Wijde Wereld De deviezenpositie van Nederland. Elke tand een brillant Balkan-verdrag. HOmEfl hand Gelei BEZORGDHEID OVER KOFFIE- EN THEEPRIJZEN. UIT DE KIESPIJN? NCRV BESTOND DERTIG JAAR LEVENSLANG VOOR BERKELSE ARTS. In de toekomst een overvloed aan koffie. I VRIJDAG 11 JUNI 1 m. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE m WH HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 47 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDEN STRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" II. Aangaande de ontwikkeling in de Eu ropese Betalings Unie is de Regering van mening, dat daarin sedert 1952 over het algemeen een grotere mate van sta biliteit is opgetreden. Voor Nederland is het van belang, dat zijn creditpositie niet sterk toeneemt. Dit zou immers een stijgende crediet- verlening aan de E.B.U. betekenen: slechts een ingrijpende herziening van de verrekeningswijze van saldi boven het quotum zou de daaraan verbonden bezwaren kunnen verminderen. De po litiek van de Regering is er dan ook op gericht, een stijging van de E.B.U.-po- sitie te beperken. In het kader van deze politiek heeft Nederland in het afgelo pen jaar een deel van zijn buitenlandse schuld (aan België en Engeland) ver vroegd terugbetaald. De cumulatieve po sitie in de É.B.U. nam in 1953 dan ook slechts weinig toe en steeg van 296 min. per eind 1952 tot 370 min. E.B.U.-„dol lars" per eind 1953. Naar aanleiding van de verlenging van de Unie met één jaar tot 1 Juli 1955 betoogt de Regering, dat het naar haar mening van zeer groot belang is, dat de E.B.U. in stand blijft tot de voorwaar den aanwezig zijn voor de overgang naar een meer multilateraal stelsel. De hoop bestaat, dat na dit jaar de voor waarden voor de overgang naar con vertibiliteit in belangrijke mate vervuld zullen zijn. De Benelux. In haar beschouwing over de Bene lux geeft de Regering als_haar oordeel te kennen, dat op het gebied van de verwezenlijking van een economische unie in het afgelopen jaar goede Vorde ringen zijn gemaakt. De betrekkelijk sta biele conjunctuurverhoudingen vormden een gunstig klimaat om een verdere we derzijdse aanpassing van de economieën met kracht te bevorderen. De Regering releveert dan de ondertekening van een tweetal protocollen, waarin voor verde re samenwerking op economisch gebied zowel onderling als in het verkeer met het buitenland de basis is gelegd. Gevolgen en perspectieven van de ver beterde Nederlandse deviezenpositie. Nu zich sinds medio 1951 overschotten op de betalingsbalans hebben voorge daan, rijst de vraag, welke vorderingen hiermede zijn gemaakt in de richting van herstel van een normale toestand. Daarbij wordt als normaal bedoeld de situatie, dat eèn land mede dank zij een bevredigende reservepositie aan het in ternationale economische verkeer kan deelnemen zonder hierbij te steunen op deviezenrestricties en buitenlandse hulp. Aangenomen mag worden, dat Neder land in staat is aan de gevolgen van in cidentele en niet te sterke conjuncturele tegenslagen het hoofd te bieden, terwijl de reserves tevens voldoende kunnen worden geacht om voorzichtig voort te gaan met het vrijmaken van het beta lingsverkeer en om tezamen met andere landen over te gaan tot convertibiliteit ten aanzien van lopende transacties. Dit houdt intussen niet in, dat iedere verdere stijging als ongewenst zou moeten wor den beschouwd. Men bedenke in dit verband ook, dat op langere termijn een tendentie tot stijging van de absolute reserves noodzakelijk is om gelijke tred te houden met de groeiende omvang van het internationale betalingsverkeer, een desideratum, dat ook voor andere landen geldt en zijn uitvoerbaarheid uiteindelijk o.m. ontleent aan de wereld-göudproduc- tie. De gunstige betalingsbalanspositie heeft voor wat betreft de afschaffing van het deviezenregime reeds belangrijke gevol gen gehad. Niet alleen het lopende verkeer met het buitenland werd in materiële zin voor het overgrote deel bevrijd, doch ook in de kapitaalsector werden zeer belangrijke stappen in deze richting gedaan. Ook zijn aan particuliere banken ruimere mo gelijkheden geboden tot belegging van haar geldmiddelen in het buitenland. Als voornaamste beperkingen op het kapi taalverkeer blijven zodoende over be paalde restricties bij emigratie, met na me door temporisering gedurende vier jaar van de overmaking van eigen ver mogen; zekere beperkingen op investe ringen van het bedrijfsleven in het dol- largebied; beleggingen van particulieren in het buitenland (in effecten, onroerend goed, banksaldi enz.) en emissies op de Nederlandse kapitaalmarkt. De eerste stap op deze gebieden is, zoals vermeld, gedaan in Benelux-verband. Slotbeschouwing. Wat de naaste toekomst betreft ach ten de Ministers het voortbestaan van een overschot op lopende rekening het meest waarschijnlijk, al zal dit vermoe delijk van geringere omvang zijn dan het in het jongste verleden bereikte. Van betekenis is hierbij o.m., dat de verschil lende omstreeks de jaarwisseling getrof fen overheidsmaatregelen de binnenland se bestedingsmogelijkheden hebben ver ruimd; ook heeft de jongste loonsverho ging voor zover niet gecompenseerd door overeenkomstige bewegingen in het bui tenland, de Nederlandse concurrentie positie niet geheel ongemoeid gelaten. Ten aanzien van de goud- en deviezen reserves zullen de mutaties in het lopen de jaar, ook bij een overschot op lopen de rekening, waarschijnlijk betrekkelijk gering zijn. Verwacht kan namelijk wor den, dat door- normale en vervroegde aflossingen op de buitenlandse schuld alsmede wellicht door enige netto parti culiere kapitaalexport een toeneming uit anderen hoofde geheel of grotendeels zal worden teniet gedaan. In de Slotbeschouwing wordt voorts opgemerkt, dat alhoewel het lopende verkeer in dollars in 1953 een overschot opleverde, dit niet zonder meer mag worden opgevat als een aanwijzing voor de toekomstige ontwikkeling. Een terug keer van de tekorten in dit verkeer be hoort stellig tot de mogelijkheden. Een probleem zou hierin niet schuilen, in dien de zekerheid bestond, dat uit an dere bronnen steeds voldoende dollars beschikbaar zullen komen om deze te korten af te dekken. Deze zekerheid ont breekt echter vooralsnog. Derhalve moet de weg naar opheffing van het onder scheid tussen de verschillende soorten valuta's met behoedzaamheid worden begaan. Niettemin zijn ook ten aanzien hiervan belangrijke stappen gedaan. Het hier aangeroerde betalingsbalans- probleem zal eerst tot zijn definitieve oplossing geraken, wanneer het qualita- tieve onderscheid der verschillende va luta's wegvalt, of, anders gezegd, wan neer alle of althans de belangrijke va luta's extern convertibel worden. Het streven naar convertibiliteit biedt de meeste kans van slagen, indien de weg door een aantal landen gezamenlijk wordt afgelegd. Het Nederlandse beleid is daarop ge richt. Voor de groep der convertibel wordende landen zal dan echter een vol komen evenwicht tussen de dollaront vangsten en -betalingen moeten zijn ge waarborgd. 3 De Balkan is in de loop der eeuwen een haard van onrust geweest in Zuid- Europa. Dreiging van buitenaf en onder linge twisten maakten dat hij werd be schouwd als een zeer explosief kruitvat, waarvan de lont inderdaad vaak is aan gestoken. Men denke er aan hoe lang de landen daar hebben geworsteld met de Turken om hun onafhankelijkheid en hoe de Eerste Wereldoorlog op de Bal kan is uitgebroken. Ook na de oorlog werden de tegenstellingen niet wegge vaagd Bulgarije, Roemenië, Hongarije en aanvankelijk Joego-Slavië werden meegesleept in de Russische invloeds sfeer, terwijl de Grieken jarenlang een strijd op leven en dood hebben moeten voeren tegen de communistische rebel len, die van Griekenland ook een Sov jet-satelliet wilden maken. Dit heeft de Griekse regering met inspanning van al le krachten en met intensieve hulp van de Westelijke mogendheden weten te voorkomen. Doordat bovendien Tito zich losmaakte uit de Russische invloedssfeer, kwam er ook iets meer evenwicht in de politieke verhoudingen, wat voor Grie kenland een aanzienlijke geruststelling moet zijn geweest, want men zal zich herinneren, dat tijdens de Griekse bur geroorlog de Joegoslavische grens ten opzichte van de rebellen allerminst her metisch gesloten was, zo min als die van Bulgarije en Albanië. Dit laatste land neemt nu tussen Griekenland en Joego- Slavië een geïsoleerde positie in als communistische satelliet. Het zal wel het streven zijn naar zelf behoud, dat de Balkan een toonbeeld maakt van samenwerking die haar weer ga in de loop van de geschiedenis van deze streken niet of nauwelijks heeft. Wel loopt er midden door een politieke scheiding, doordat Bulgarije, Roemenië en Hongarije met handen en voeten aan de Sovjet-Unie, gebonden zijn, maar vooral de laatste tijd heeft zich daartegenover een krachtig blok gevormd dat zich wel niet geheel tegen het communisme keert, maar in ieder geval toch weinig op heeft met de Russische expansiepolitiek: Ideo logisch blijft er tot zekere hoogte ook een scheidslijn lopen tussen de bondge noten onderling; dit is evenwel in de te genwoordige tijd niet zo n zeldzaam ver schijnsel, vooral niet omdat de wet van het zelfbehoud eist dat men zich aaneen sluit. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Miinhardt Hoofdpiinpoeders. Doos 50 ct. Griekenland en Turkije dat wel voor het grootste deel in Azië ligt, maar zo nauw betrokken is bij de politieke verhoudingen op de Balkan, dat het er in deze gerust bijgerekend kan worden hebben zich enkele jaren geleden aange sloten bij de NATO, die vooral door de Turkse deelneming een geduchte ver sterking onderging. Toen Tito Moskou het vertrouwen opzei en klaarblijkelijk van plan was zich blijvend van zijn vroegere bazen te distanciëren, was het logisch dat er van weerskanten, Grie kenland en Turkije enerzijds en Joego- Slavië anderzijds, aansluiting werd ge zocht. Tito weigerde zich bij de NATO aan te sluiten, daargelaten of het meren deel van de leden daar zo sterk voor geporteerd was, maar hij wilde wel sa menwerken ter versterking van de ver dediging tegen de Russische dreiging. Het resultaat van de onderhandelingen tussen de drie landen was, dat begin vo rig jaar het Balkanpact werd gesloten. Dit jaar heeft Tito zowel een bezoek gebracht aan Turkije als aan Grieken land. Turkije verklaarde zich tijdens dat bezoek al accoord met een omzetting van het pact in een formeel bondgenoot schap en in Athene is nu onlangs het besluit gevallen, dat dit inderdaad zal gebeuren, ofschoon nog niet direct, blijkbaar om de Italiaanse gevoelens met betrekking tot Triëst te ontzien. Mis schien zou Italië een bondgenootschap nu als een bedreiging kunnen zien, om dat het met Joego-Slavië op nogal ge spannen voet leeft over de kwestie Triëst. Er is zelfs al de hoop uitgespro ken, dat ook de Italianen zich zouden aansluiten bij dit verdrag. Dit verdrag houdt volgens het voorstel van de Griekse minister-president ook in, dat er een Raadgevende Vergadering zal worden ingesteld, waarin een gelijk aan tal Turken, Grieken en Joegoslaven zit ting zullen hebben, zodat er ook een soort parlement aan verbonden zal zijn. Het is haast wel vanzelfsprekend dat deze ontwikkeling de Sovjets weinig aangenaam zal zijn, zoals hun alles on aangenaam is wat er op duidt dat de vrije wereld zich verzet tegen hun im perialisme. Voor hun begrip gaat de dreiging natuurlijk niet van hen, maar van het Westen uit en volgens deze ge- dachtengang kunnen ze zich van twee kanten ingesloten voelen. Dit houdt in, dat het bondgenootschap ook voor ons van belang is, doordat weer een schakel in de Westelijke verdedigingswerken versterkt is en aan zo'n versterking zal men blijven werken omdat de Russische dreiging blijft voortduren, al beginnen wij er langzamerhand aan gewend te raken. Dat is niet slecht voor onze ge moedsrust, zolang de waakzaamheid er niet door verslapt. Het ZuidOosteuro- pese bondgenootschap bewijst, dat dit niet het geval is. PvdA OVER HET MANDEMENT In een verklaring, Dinsdag uit gegeven naar aanleiding van het bisschoppelijk mandement, verde digt de Party van de Arbeid haar ideaal van de doorbraak. Het be- sfuur verklaart, dat de katholieken in de partij naar eigen geweten en in vrijheid hun houding zullen moeten bepalen, maar, dat door bepaalde gedeelten van het man dement het bestaansrecht en de be staansmogelijkheid van de PvdA tot in haar grondslagen in het ge ding wordt gebracht. Dit, aldus de verklaring, gaat iedere Nederlandse burger aan. Het bestuur „wijst met verontwaardi ging de beschuldiging af" als zou van de partij aanzienlijke invloed van ongodsdienstigheid zyn uitge gaan. In de zich toespitsende strijd om de doorbraak, zo wordt gezegd, neemt de Partij van de Arbeid de handschoen op. Het bestuur van de Partij van de Arbeid acht zich verplicht er in alle duidelijkheid op te wijzen, dat, indien de thans ingeleide ontwikkeling een plaats in de partij voor de katholieken onmogelijk zou maken, zulks de thans reeds scherper geworden po litieke verhoudingen nog verder moet toespitsen en onvermijdelijke gevolgen zal hebben voor de moge lijkheden tot kabinetsformatie en voor de thans bestaande politieke samenwerking. De kiezers, aldus de verklaring, moeten zich voorbereiden op een duidelijke uitspraak over de grond slagen van de politieke partijfor matie in ons land. Ter viering van het 30-jarig be staan van de NCRV, welk feit werd aangeduid met de naam „JUBO II", waren Tweede Pinksterdag tien duizenden en'tienduizenden in Arn hem bijeengekomen om de feeste lijke herdenking by te wonen. De ze vond plaats in het stadspark Sonsbeek, waar ongeveer 20.000 medewerkers een uitgebreid pro gramma van muziek, zang en gym nastiek uitvoerden. Al vroeg in de morgen startten de gymnasten voor een marswedstrijd; op dat tijdstip begon ook een concert van de Luchtmachtkapel en een marswed strijd voor muziekcorpsen. Het officiële gedeelte begon met een dagopening door prof. dr. ,W. J. Kooiman, waarna de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, een lustrumrede uitsprak. In deze rede ging sprekers grote dankbaar heid uit naar het feit, dat men zich in een vrij Nederland mag verheu gen in een vrije radio-omroep. Grote nadruk legde mr. Roosjen op de herleefde vrijheid na het af schudden van het juk van de be zetter. Onder de aanwezigen waren o.a. een vertegenwoordiger van de mi nister van O. K. en W., de commis- sarit van de koningin in Gelder land, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford; de burgemeesters van Arn hem en Hilversum en leden van de Eerste en Tweede Kamer. Door de commissaris der koningin en de burgemeester van Arnhem werd eveneens het woord gevoerd. Een vorstelijke handverzorging Na de middag werden er tal van spelen gegeven; een unieke mas sale gymnastiekdemonstratie, een middeleeuws adelijk huwelijksfes- tyn; een steekspel, kortom, een massale demonstratie op verschil lend gebied met perfecte organisa tie. Een en ander werd besloten met een schitterend vuurwerk. Dinsdagavond was een en ander op de 'televisie te zien. De „actie Loesje" werd op deze dag afgesloten met de aanbieding van het totaalbedrag 256.472.58) aan het bestuur van de Johanna- stichting te Arnhem. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag de Berkelse arts O. conform de eis van de Officier van Justitie, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Verdachte O. liet ook nu geen spoor van emotie zien. Slechts zijn gezicht vertrok even een beetje. Een der verdedigers, Mr Huygens, verklaarde, dat O. beroep tegen het vonnis zal aantekenen. De rechtbank achtte bewezen dat O. opzettelijk en met voorbedachte rade gehandeld had. Geen enkel feit, aldus de overweging, is aan nemelijk gemaakt, maaruit men zou kunnen afleiden, dat de echt genote van O. zelfmoord had wil len plegen. Ook de veronderstel ling' van een tóch aanwezige her sentumor is zuiver theoretisch. In de gedragingen van verdachte naar buiten (de ruchtbaarheid die hij gaf aan de „ziekte" van zijn vrouw), zei de rechtbank 'n sterke aanwijzing te zien van het voorne men van O. om zyn echtgenote te doden. De psychiater Dr. Carp had O. gekenschetst als een per soonlijkheid die, overmand door gevoelens van haat en wrok, daar aan uiting kan geven door het ple gen van de ernstigste daden. De rechtbank besloot, dat gelet op de persoon van verdachte, die als medicus, echtgenoot en vader niet heeft geschroomd zijn vrouw, moeder van zyn drie jonge kinde ren, van het leven te beroven, slechts de hoogste straf in aanmer king kan komen. EEN DROEVE LIJST. Vyf ongelukken met kinderen- In de duinen by Scheveningen op een afgesloten terrein bij de vuurtoren waren des middags twee jongens, de 12-jarige W. P. en de 11-jarige A. T., beiden wonend aan de zeekant, bezig de ingang van een daar nog liggende bunker uit te graven. Als gevolg daarvan ging het zand aan het glijden; bei de jongens werden onder zand en brokken beton bedolven. Andere kinderen sloegen alarm, waarop de brandweer van de post Duinstraat uitrukte en de jongens uitgroef. W. P. bleek al te zijn overleden. A. T. werd met snijwonden naar het zie kenhuis aan de Zuidwal overge bracht. Zyn toestand is niet ern- istig. Omstreeks half vijf die middag wilde het negenjarig zoontje van de familie J. Steenks uit 's-Graven- zande te Naalwijk een geparkeerde bakkersauto passeren, toen hij viel en door een geladen zandauto werd overreden. Het knaapje was op slag dood. De 12-jarige L. Wisse uit 's Heer Arendskerke is Zaterdag, toen hy per fiets op weg was naar 't land van zyn vader, op de onbewaakte overweg by het viaduct te 's Heer Arendskerke door een uit de rich ting Middelburg komende Diesel- trein gegrepen. De jongen stak juist voor de trein de overweg over waarbij de trein het achterwiel van de fiets raakte. De jongen werd van de fiets geslingerd en ernstig gewond. Hy is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Omstreeks het middaguur is Za terdag te Rotterdam het anderhalf- jarig jongetje P. H. de Jonge uit Hoogkerk (Gr.), dat zich met zijn ouders aan boord van het aan de Boompjes te Rotterdam liggende kustvaartuig Ariel bevond, over boord gevallen en verdronken. Te Delft is Vrydag het tweejarig jongetje A. J. de Cocq uit de Su- matrastraat te water geraakt. De levensgeesten waren nog niet ge- weken, toen het kind op het droge was gebracht, maar in het Oude en Nieuwe Gasthuis, waarheen het is vervoerd, is het toch overleden. Vrijdag is de driejarige J. N. van de Meppelweg te Den Haag ver mist. Toen men het ventje ging zoeken, bleek het te liggen in een bouwput aan een 'terrein hoek Meppehveg-Leyweg, waarin ruim een meter water stond. Pogingen om de levensgeesten nog op te wek ken hadden helaas geen resultaat. Mevrouw G. M. Reinsma—-Van Meverden, een 53-jarige dame, sloeg met het hoofd tegen de inge bouwde motorkap van een auto bus, toen deze plotseling remde. Zij is in het W.G. overleden. Op weg naar het W.G. overleed de 63-jarige mevrouw C. Vermist- Verboom, die door een bestelauto was aangereden. In de Nieuwe vaart te Amster dam is Dinsdagavond een zeven jarige jongen verdronken. Bij een ongeluk met een auto in Viersen (Duitsland) is de 36-jarige E. Bosman uit Venlo om het leven gekomen. TREIN GRIJPT AUTO OP ON BEWAAKTE: 2 DODEN. Een personenauto is Dinsdag middag om vijf uur op de onbe waakte overweg tussen Leende en Sterksel door een electrische trein uit de richting Weert gegrepen. De 65-jarige bestuurder, de heer Smol ders uit Leende, en zijn 64-jarige echtgenote mev, Smolders-Plompen werden op slag gedood. De perso nenwagen, die totaal vernield is, werd 50 meter door de trein mee gesleurd en over een sloot naast de spoorlijn geworpen. In industrie- en handelskringen is men over de -economische toestand in Nederland over 't algemeen tevreden. De omzetten vertonen een bevredi gend beeld. De prijzen hebben een neiging tot stijgen hier en daar, ter wijl zij elders soms afbrokkelen. Maar over de gehele linie gezien, mag men tevreden zijn. Minder tevreden zijn de Nederlandse huisvrouwen, die, wanneer hun de vraag wordt gesteld, hoe zij denken over het economische beeld van Ne derland, in grote meerderheid ma ar een somber gezicht laten zien. Men klaagt over het dure leven. Sinds de huurverhoging bij de aanvang van dit jaar is het gezinsbudget onder grote druk komen te staan. Zie maar naar de huren, kijk maar naar de prijzen van alledaagse artikelen als koffie en thee Vooral die ontwikkeling van de kof fie- en theeprij zen heeft diepe .indruk ge maakt op de geestesgesteldheid van de huisvrouwen. Het gaat hier om veel ge vraagde artikelen, die men moeilijk door andere kan vervangen. Men wil van het schema van koffie- en theeverbruik ook niet afwijken. In de oorlog zijn er al zo veel surrogaten geslikt, dat men het kopje koffie en thee onder geen beding wil missen. Men praat dan in buurt- en familiebijeenkomsten over de onjuiste re- geringspolitiek op dit gebied. De rege ring had hier en daar Voor moeten zor gen. Om de maat vol te maken, zijn in de afgelopen dagen de koffie- en theeprij- zen weer behoorlijk gestegen. Moeten we beslist afstand doen van ons kopje thee en koffie? Het wordt toch tijd, dat hier iets aan gedaan wordt. Er Is weinfg aan te doen. Aan de prijsontwikkeling van de twee fel begeerde artikelen, die nu peperduur zijn geworden, is weinig te doen. Het is een gevolg van de grote vraag en het geringe aanbod van koffie en thee op de wereldmarkt. Na de oorlog heeft men voortdurend met de koffie- en thee-aan plant gesukkeld. Veel plantages in de aziatische productielanden waren in de jongste wereldoorlog vernietigd of zwaar beschadigd. Nadat men in Europa de wapens had opgeborgen, vocht men in Azië nog fel door. Indonesië tegen Ne derland. In China zagen we het duel tus sen Tsjang Kai Sjek en de communisten. Op Malakka opereerden rebellen, in In- do-China heerst nu nog een complete oorlog. Deze onrust in de oosterse wereld heeft de tropische landbouw ernstige schade toegebracht. Ook de koffie- en theecultuur heeft daaronder geleden. Vooral de theecultuur in Azië werd getroffen. De koffie-aanplant bevindt zich grotendeels in Zuid-Amerika en ver der in Afrika. Ondanks dit alles vielen de eerste wereldoogsten na de oorlog erg meé. Men kon zelfs in bepaalde lan den reserves gaan vormen. De prijzen stegen in Europa vooral door de gewij zigde valutaverhoudingen en omdat hier een inhaalvraag moest worden bevre digd. Nu is men erin geslaagd aan die in haalvraag te voldoen, zij het ook, dat het wereld-kof fie- en theeverbruik zijn vroeger peil nog niet weer bereikte. Toen kreeg Brazilië een grote vorst- schade in zijn koffie-oogst, die zijn in vloed doet gelden niet alleen op de oogst van dit jaar, maar ook op die van vol gende jaren. In Amerika zijn ook grote voorraden koffie gekocht. De prijs steeg enorm, omdat het braziliaanse aanbod sterk afnam. Nu wordt bij stijgende prij zen voor koffie ook direct de belang stelling voor thee groter, omdat men een kopje koffie tenslotte door thee kan ver vangen. 'De theeprijzen gingen dus ook stijgen, en voor zover men liefhebber is van cacao, weet men, dat ook de vraag naar dit artikel steeg. Ook bij cacao dus een prijsstijging. Welke maatregelen? In Nederland heeft de regering en ook de handel in koffie en thee deze ontwik keling met zorg gevolgd. De stijgende wereldmarktprijzen vielen juist samen met de Nederlandse pogingen om het huurpeil te saneren en kwamen zeer on gelegen. De handel in koffie en thee is niet gebaat, want elke hoeveelheid die wordt verkocht, moet nog duurder weer wor den ingekocht. Er is dus steeds meer ka pitaal nodig om een koffie- en theehan del te kunnen financieren. Bovendien heeft de consument thans de neiging om het koffie- en theeverbruik te beperken voor zover men daar met zijn inkomen niet toe gedwongen wordt. Als men zich aan een geringer koffie- en theeverbruik gaat wennen, neemt de afzet ook niet meer toe, wanneer de prijzen weer eens lager worden. In kringen van de koffie- en theehandel heeft men de prijzen dus zo lang mogelijk laag gehouden om de afzet te bewaren. Zo is het herhaaldelijk voorgekomen in de afgelopen maanden, dat de prijzen hier in Nederland lager v/aren, dan de wereldmarkt toestond. Aan verkoop uit voorraad komt echter een einde en men ziet dan hoe de aan passing zich schoksgewijze voltrekt. De wereldmarkt van dit ogenblik laat nog hogere marktprijzen toe dan bij de jongste verhoging is aangekondigd. Dit „achter-lopen" bij de wereldklok vond niet alleen in Nederland plaats. Ook in België worstelde men met een koffie- en theevraagstuk. 'Dit beïnvloedde, evenals in Nederland, de indexcijfers voor de kosten van le vensonderhoud. Daar zijn in België de lonen aan gebonden. Stijgt het bedoelde indexcijfer, dan gaan de lonen na een bepaald punt omhoog. Die lonen in Bel gië zijn toch al hoog, zodat de regering geen verdere prijsverhoging kon toe staan. (De prijs ligt in België toch al veel hoger dan in Nederland). De Belgische overheid verzocht de koffiebranders de prijzen niet verder te verhogen. Deze laatsten konden aan dit verzoek niet voldoen, waarop de rege ring een prijsverhoging na 1 Mei jl. van een machtiging afhankelijk stelde. Toch zal men die machtiging wel moeten ge ven, wil men vermijden, dat koffie niet meer verkocht wordt. Het bevriezen van de prijs heeft dus weinig zin. Ziehier ook het vraagstuk voor onze overheid. Geeft men subsidie op koffie en thee, dan blijven de binnenlandse prij zen laag. Het gevolg is echter, dat er op een reusachtige schaal koffie en thee over de grens verdwijnt. Want in het buiten land is de prijs veel hoger dan in .Neder land en dit verschil wordt dan nog veel groter. Dat wordt dus werkverschaffing voor smokkelaars, terwijl de vreemde lingen, die toch al steeds koffie meene men uit Nederland, dan goedkoop kof fie en thee gaan drinken op kosten van de Nederlandse gemeenschap. Ben sy steem, dat weinigen zal aanlokken. Het duurt niet lang. Men zal het prijsverloop van koffie en thee rustig in vrijheid moeten laten. De productielanden van koffie en thee breiden de plantages uit zoveel ze maar kunnen. Op internationale theemarkten zag men de laatste dagen al lagere no teringen. Overal begint men voorraden aan te spreken. In de landen van latijns- Amerika worden millioenen besteed voor nieuwe aanplant, onderzoekingen en de bestrijding van vorst, erosie en insecten. De jongste raming voor de wereld- koffieproductie ligt al 400.000 zakken hoger dan die van Maart j.l. De komen de oogst van Brazilië zal weliswaar ge ringer zijn, maar in Afrika verwacht men een veel grotere opbrengst, terwijl men in een koffiecentrum als Columbia ook zeer optimistisch is aangaande de ko mende oogst. Voor het daaropvolgende jaar zal er een ware koffieregen op de wereld neer dalen, zo voorspelt men en we hebben reeds geconstateerd, dat ook de theeprijs onmiddellijk daalt, wanneer de koffie omlaag gaat. In 'Parana (Brazilië), waar in Januari een koffie-congres werd ge houden, zijn reeds voorstellen gedaan om een wereld-reclame-campagne voor kof fie te gaan organiseren, want over en kele jaren zal er een overvloedige pro ductie zijn, zo meende men en dan moet het pubhek welwillend tegenover de koffie staan. Nu, we zijn welwillend, maar zo lang ze peperduur is, doen we er maar wat koffiestroop bij. Er bÜjft ons geen keus over. drs. Mi

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1