mïïHETOI BERNDIJK Zomermode in Turijn, VRAGEN EN MENINGEN ONZER LEZERS Drs. F. A.GBOOTSWAGERS Economisch Adviesbureau 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 18 JUNI 1954 6 AUTO-RIJSCHOOL C. J. Vossen Co. ADMINISTRATIE en BELASTINGZAKEN. riAu>£ Matte-' LOnsn U.-.I :i«- 'Jl VISSCHERSLUST. Op 12 Juni werd het jaarlijkse onderlinge concours der vereni ging gehouden in het Noorder Af wateringskanaal te Dussen Er waren 152 deelnemers, allen leden van onze vereniging en deel- gerechtigde in de pacht van het visrecht aldaar. Geen ongerechtigde hengelaar kon daar tussen komen, omdat el ke deelnemer by loting een num mer ontving en op dat nummer aan de waterkant zijn plaats kon innemen Bovendien werden alle namen op een lijst geschreven, me de ten behoeve van het vaststellen van de uitslag. Er kon slechts een uur worden gevist en alle scherp zinnigheid was daarbij nodig om in dat uurtje zoveel mogelijk vis te vangen Verstoring of afleiding was voor de vangst zeer nadelig. De Rijkspolitie uit Dussen, zelf verwoede hengelaars, achtte op dat tijdstip het noodzakelijk de vergunningen te controle ren. Velen werden wegens het ont breken daarvan opgeschreven en ontvingen een oproep om voor de Kantonrechter te verschijnen. - Af gezien hiervan werd hun de kans ontnomen een vol uur te vissen en werden ze bovendien afgeleid. Wij kunnen deze ontactische zet van de politie niet bewonderen, terwijl wij ons bovendien afvragen of ze gerechtigd waren onze mensen te verbaliseren. Ieder had een ver gunning verkregen, doch verschil lenden hadden ze vergeten of had den die van het vorig jaar in hun zak. AAA Jaarvergadering in de Efteling. De Nederlandse Katholieke Bond van Werkgevers in het Loodgieters-, Fitters- en Sanitair Installatiebedrijf houdt Dinsdag en Woensdag 29' en 30 Juni in de Efteling zijn jaarver gadering 1954. De bond telt 1200 le den, zodat er op die dag grote druk te kan verwacht worden in het gro te restaurant van het Natuurpark. Op de uitgebreide agenda komt o.m. een causerie voor van de Wel- Ed.. Heer Wouter Perquin, perschef van de N.R.K.M. Om half 1 wordt de vergadering onderbroken voor het gebruiken van een zeer uitgebreide Hollandse koffietafel. Om pl.m. kwart voor 2 wordt de dames der leden de gelegenheid ge boden voor een excursie naar de schoenfabriek „Pehave" te Kaats heuvel of „Timtur" schoenfabriek te Waalwijk. Om 6.30 uur n.m. volgt een diner waaronder optreden van de goo- chel-kunstenaar Willy Albert met zijn tafeltrucs, terwijl vanaf 8 uur ook de heer Jan Hombergen met zijn ensemble het gezellig samen zijn zal weten te bevorderen. De tweede dag begint met een H. Mis om half 10 in de St, Josephkerk. Om half 11 bezichtiging van het Na- tuurpark, om half 2 lunch en om half vier officiële sluiting. Liefdei gaat komende week een zilveren jubileum vieren. De Eerw. Broeder Con- stantianus, hoofd der St. Jansschool her denkt op Woensdag 23 Juni a.s. zijn zilveren professiefeest. Geboren op 7 April 1910 te Soeren- donk, volgde hij na afloop van het L.O. het MULO onderwijs op het pensionaat Eikenburg te Eindhoven, waar hij op 15 Augustus 1928 als Broeder van Liefde zijn intrede deed en het kleed der Con gregatie aanvaardde. In 1929 eveneens op de 15 Augustus werd hij in Gent ge profest, waar hij het noviciaat had door gebracht. Teruggekeerd in Eindhoven behaalde hij in 1931 de onderwijs acte, om daarna twee jaren werkzaam te wor den gesteld op het bekende onderwijs instituut St. Victor te Turnhout. Na ver volgens een half jaar verbonden te zijn geweest aan het onderwijs der Lagere school in de Parochie Westend te Til burg, werd hij ingedeeld bij de opleiding voor onderwijskrachten te Eindhoven. In 1938 werd hij overgeplaatst naar het B.L.O.-instituut Jonkerbosch te Nij megen, vanwaar hij in 1942 de Hoofd- acte wist te behalen. Kaatsheuvel Tel. 2486 Bovendien hadden ze naar onze mening zelfs geen vergunning van node, aangezien ze door hun deel name van het bestuur vergunning hadden om aldaar te hengelen. Wij deelden deze politiemannen mede dat wij ons niet konden onttrekken aan de gedachte van „rancune" wegens een door ons aan de Mi nister van Justitie gezonden ver zoekschrift om meerder toezicht op ons viswater, daar er menig maal ongerechtigd werd gevist en met netten gestroopt. Van dit ver zoekschrift deden wij mededeling in ons hengelaarsblad van de A.H.B. Uit ons onderhoud met de ze politie bleek dat ze ontstemd waren dat dit in het hengelaars blad was geschreven, terwijl zij naar hun mening toch voldoende ■medewerking verleenden. Dit laatste kunnen wij volkomen onderschrijven en ons betoog ging ook hij de Minister over water dat niet behoort tot het rayon Dussen. Toch meende deze politie daarom op deze dag hun controle te moe ten uitoefenen, o.i. niet naar aan leiding van het toezicht op de na leving van de bepalingen van de Visserij-wet en haar besluiten, maar vanwege onze Ministerlijke brief. Het slot van onze bemoeie nis was dat vele opgeschrevenen niet werden geverbaliseerd, wat Wij kunnen prijzen niettemin was veler visvreugde verstoord en ons .concours in de war gelopen. Deze actie van de politie mag wel als volkomen geslaagd heten, maar als onze mensen aan hun plicht had den voldaan, was deze volkomen mislukt. De betrokken leden bewe zen hun bestuur geen dienst door het falen hierin. Wij hopen niet dat dit het antwoord van de Mi nister is op ons naar de vorm in gediend verzoekschrift, waarop wij geen antwoord ontvingen en mogelijk nimmer antwoord zullen ontvangen, ondanks ons gezegeld papier. De uitslag van het concours, zo goed mogelijk beoordeeld, duidde de heer G. van Eyndhoven uit Til burg aan als Koningsvisser en eer ste prijswinnaar. De tweede prijs de heer Schreuder, ook al uit Til burg. De derde prijs de heer H. J. Stevens uit Waalwijk. Er werd door 55 deelnemers vis gevangen. Verder kreeg ieder een prijs, zij het door loting. Ongetwijfeld was de vangst groter geweest indien er geen afleiding en angst onder onze mensen was verwekt gewor- den. Des avonds was er prijsuitrei king en een vrolijk dansje, terwijl het Putstraatse Jeugdtoneel ver scheidene leuke en goed geslaagde en gespeelde stukjes ten beste gaf. Aanbevelenswaardig. Het was overvol bij Frans van Helvoirt en de aanwezigen geno ten kennelijk, ook al was er op die avond onnodige stoornis. Doch de ze was niet van politionele zijde. Dit 35-jarig bestaan, hetwelk in tiem werd herdacht, zal lang in ons geheugen blijven voortleven, maar niet met de aangenaamste ge dachten. Helaas. Zouden we de Duitse tijd nog niet te boven zijn A. ROOZE, Secr. PSV EN EINDHOVEN VERSLAGEN. Na vier wedstrijden in de competitie om de Nederlandse voetbaltitel staan de vier candidaten gelijk. Eindhoven leer Woensdagavond in het Olympisch Sta dion zijn eerste (dikke) nederlaag tegen DWS: 41. PSV werd op eigen veld met 21 door DOS verslagen. Hier is de stand: PSV DWS Eindhoven DOS Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw. Op Dinsdag 22 Juni a.s. houdt de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw om 10 uur v.m. in de van het café-restaurant „De Efteling" een algemene verga dering, waarop voorzitter W. G. de Waard een openingsrede zal houden en de WelEdelgestr. Heer Ir. J. M L. Otten, directeur van de Coöp. Landbouwbank te Meppel zal spre- ken over „Bestaanszekerheid en Landbouwpolitiek". Na een Bra- bantse koffietafel gebruikt te heb ben, zal tot 3 uur gelegenheid ge boden worden het park te bezichti gen, waarna gestart wordt voor een rijtoer, waarbij de groenten- en fruitveiling te Drunen zal bezocht worden. Agenda. Vrijdag 78.30 uur n.m. inman- den St. Quentin in De Sportwe reld. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo Theater „Maske in Blau" toeg. 18 jaar. Zondag 12 u. v.m. Inschrijven Ster- rit K.A.J. in de Gildenbond. Maandag 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo. Agenda K.A.J. Maandag 7.30 u. n.m. groep. Dinsdag 9 u. n.m. Leidersronde. Woensdag 7.30 u. n.m. Ontspan ningsgroep. Donderdag 7.30 u. n.m. groep 8.30 u. n.m. Bestuursverg. Zondag 12 u. v.m. vergadering ster- rit-commissie. Julianastraat 13. TELEFOON 2369. 4 2 0 2 4 10— 6 4 1 2 1 4 11—11 4 1 2 1 4 6— 8 4 1 2 II 4 6— 8 6de K.A.J.-STERRIT. listKypi Niet Zondag 20 Juni, doch Zondag 27 Juni wordt de 6de K.A.J.~Sterrit dit jaar verreden. Reeds vijf achtereenvolgende jaren is de K.A.J.-sterrit door de goede organisatie een succes geweest, en ook dit jaar wordt weer alle zorg besteed aan een goede voorbereiding. De route loopt door een mooi gedeelte van Bra bant met prima wegen. De grote deel name, die de voorgaande jaren kwam van de diverse jeugdbewegingen heeft tot het besluit geleid, dit jaar voor de aan gesloten leden bij een jeugdbeweging een kleine reductie te geven. Naast op deze jongeren, wordt tevens op de oude ren gerekend. Door de verplaatsing van de datum tot 27 Juni staat de inschrij ving nog open op Zondagmorgen 12 uur in de Gildenbond in het zaaltje van de Vacantie-voorlichtingsdienst, dat tevens voor inlichtingen aangaande vacantie- viering op dat uur geopend is. EN STEEDS BLIJFT DE STROOM VAN BEZOEKERS AANHOUDEN. En geen dag luwt de grote stroom van vreemdelingen, die het Natuurpark De Efteling een bezoek komen brengen en er vaak een gehele dag vertoeven. Deze week na Zondag waren het weer dagen, dat 60, 70, zelfs op een dag 100 grote autocars uit binnen- en buitenland, de bezoekers aanvoerden. Scholen, pen sionaten, inrichtingen van zwakzinnigen en gebrekkigen, ouden van dagen, waar bij groepen van 800 personen, 't blijft een onafgebroken file van mensen, die de poorten passeren en na een urenlang verblijf hoogst voldaan weer verlaten. En dat is de grote reclame van het Natuurpark, dat het zijn bezoekers hoogst dankbaar huiswaarts ziet keren. KLOOSTERJUBILEUM. Het klooster der Eerw. Broeders van Toen na beëindiging van de oorlog weer de eerste missionarissen naar In donesië zouden worden uitgezonden, was Broeder Constantianus een der uit verkorenen. Hij volgde in Amsterdam een Indonesische vormingscursus en reeds waren de koffers voor de afreis gepakt, toen een medisch advies de uit zending in de weg kwam te staan. Broe der Constantianus miste de bus naar de Missie! Na enige tijd van verplichte rust, volgde zijn overplaatsing r.aar Kaatsheuvel met zijn benoe- alhier, waar hij nu ongeveer vier jaar met veel vrucht het onderwijs leidt. Zeer zeker zal het hem a.s. Woensdag niet aan belangstelling ontbreken en de schooljeugd zit al vol spanning om hem een onvergetelijke dag te bereiden. PATER L. A. VAN DEN IJSSEL m.s.f. Met een enkel woord maakten we mel- ding van het feit dat de Zeereerw. Pater L. A. van den IJssel van het Missiehuis St. Antonius alhier Woensdag 23 Juni a.s. zijn Zilveren Priesterfeest hoopt te vieren. Niet alleen in Kaatsheuvel, doch ver daarbuiten staat Pater van den IJssel als een sympathieke figuur en graag geziene priester bekend. Op 21 Maart 1903 te Delft geboren was hij na de lagere school gevolgd te hebben een paar jaren als timmermans- leerling werkzaam, tot hij zich tot het kloosterleven geroepen gevoelde en op zeventienjarige leeftijd zijn intrede deed in het z.g. klein seminarie van de Pa ters van de 'H. Familie te Kaatsheuvel. Aldra gaf hij daar blijk van een helder verstand en krachtig doorzettingsvermo gen, waardoor hij zijn priesterstudie niet alleen in de vastgestelde tijd volbracht, ondanks de periode die er geweest was tussen de lagere school en de aanvang in Kaatsheuvel, doch zijn overheid hem meteen direct na zijn priesterwij ding uitverkoos om als professor in het Missiehuis op te treden. Zijn professie had plaats op 4 De cember 1924 en zijn priesterwijding te Oudenbosch op 23 Juni 1929, Begaafd mee een groot verstand, door de gratie Gods begiftigd met een prachtig sonoor barytongeluid, begenadigd met een zeld zaam muzikaal talent, was hij direct de onmisbare kracht voor de opleiding in de muziek aan het Missiehuis. En als we onder de vele studenten, die dit klein-seminarie van de Eerw. Paters van de H. Familie tot het H. Priesterschap opleidde, zeer vele uitstekende zangers treffen, die hun stem op de juiste wijze weten te gebruiken, dan Js dat zeker voor een zeer groot deel te danken aan de practische lessen van deze zangpae- dagoog ontvangen. Naast de zang trok ken hem vooral de Letteren en met deze kunst het toneel. Alleen de ingewijden weten, wat hij op dit terrein met zijn jongens wist te bereiken. Niet alleen Vondel met zijn grote treurspelen, doch daarnaast Shakespeare en de grote Griekse en Romeinse dramaturgen wa ren de keuze, waarmede hij zijn jonge acteurs wist te bezielen en avonden bood, niet alleen door liefhebbers, doch ook door kenners van het klassiek to neel ten hoogste gewaardeerd. En naast de vele tijd, die zijn professorschap in muziek en letteren van hem vergde wist hij nog tijd te vinden om zijn studie in de Nederlandse Letteren aan de Leer gangen te Tilburg te volbrengen eri'de M.O. acte te behalen. Op assistentie in de omgeving is Pa ter van de IJssel een graag geziene hulp, die met zijn groot redenaarstalent, ge paard aan zijn machtig warm geluid weet te boeien en te treffen. Daar hij steeds belang stelt in alles wat er op mu zikaal terrein in de plaats en de omgeving aan zijn oordeel, dat getuigt van een goede opvatting en een muzikaal begrip. Zeer zeker zal het Pater van den IJs sel niet aan belangstelling ontbreken en zullen velen hem hun opwachting gaan maken, als hij daarvoor Zondagnamid- dag 27 Juni de gelegenheid geeft. JAARVERGADERING D.E.S.K. Op Zondag 27 Juni houdt de RKVV DESK haar 24e jaarvergadering. Om hall negen wordt met een plechtige H. Mis in de St. Josephkerk begonnen voor de overleden DESK-leden. Na de H. Mis volgt een ontbijt in café De Steenbak ker aan de Horst, waarop om half 11 de jaarvergadering, eveneens bij De Steenbakker aanvangt. Op de grote agenda komt ook de bestuursverkiezing voor. Van de aftredende bestuursleden stellen zich de heren W. van Nieuw- stadt en J. Verhoeven en naar we ver nemen ook de heer A. Smits, niet meer herkiesbaar. Voor de elftalcommissie, die eveneens benoemd moet worden, heeft zich de heer J. Mosselveld teruggetrok ken. Geslaagd. Te Dongen slaagde voor onder wijzer de heer A. v. Dyk. Hij ont ving zijn opleiding aan de St. Ge- rardus Majella Kweekschool te Dongen. Wij wensen hem van harte pro ficiat. Uitstapje Meisjesschool. Maandag j.l, maakten de leerlin gen van de R.K. Meisjesschool een uitstapje naar Limburg onder lei ding van hun onderwijzend perso neel. Om half 7 vertrok de tou ringcar in de richting van Eind hoven, waar de Philips-fabrieken •bezichtigd werden. Verder ging 't idoor naar Valkenburg, waar di- yerse bezienswaardigheden de vol le aandacht kregen der leerlingen. Ook bezochten zij het drielanden punt te Vaals. Ongeveer om 10 uur in de avond arriveerden de meis jes voldaan in de Berndijk terug. Sacramentsprocessie. Zondag a.s. zal onder grote luister de jaarlijkse Sacraments processie plaats vinden in onze parochiekerk van de H.H. Marte laren van Gorcum. Bij goed weer zal de processie buiten de kerk trekken. DERTIEN GEWONDEN BIJ BOTSING IN ROTTERDAM. Woensdagmorgen is op de Breeweg In Rotterdam een bus met 38 arbeiders van een aannemersfirma, werkzaam bij de B.P.M., op een truck met oplegger gebotst, die plotseling stopte. Dertien arbeiders werden gewond. Vier van hen moesten in het Zuiderziekenhuis worden behandeld, waar de 46-jarige H. v. Don gen uit Made wegens een hersenschud ding moest worden opgenomen. MILITAIREN—ZWALUWEN, 5—5. De Nederlandse militaire voetbalploeg heeft Woensdagavond 5—5 gespeeld tegen een Zwaluwenteam. Met de rust leidden de militairen met 42. Voor de soldateske ploeg scoorden achtereenvol gens Schouten, Van der Kuil, Schouten, Van Woerden en Van der Wel. De Zwaluwen-goals werden gemaakt door Rijshouwer, Huis (2 maal), Dorr en Rijshouwer. Levensgewoonten, sociale omstandig heden, klimaat en economische situatie oefenen alle hun invloed uit op de mode in verschillende landen en zelfs in ver schillende steden. Zij dwingen de naai ster veranderingen aan te brengen in de modellen, die via persartikelen en foto's bij het publiek bekend zijn geworden. Het hangt nu helemaal van de tact en handigheid der naaister af, of zij haar cliënte tot een „geleide keuze" zal we ten te brengen, met vermijding van on nodige fouten en onmogelijke eisen, doch binnen het kader van de gangbare smaak. Zo ondergaan de modellen van mode huis tot modehuis en van stad tot stad wijzigingen en aanpassingen, die soms van zeer geringe aard kunnen zijn, soms echter zó ingrijpend blijken, dat het mo del er geheel door wordt vernieuwd en zelfs wel eens verbeterd. In de collecties van de vooraanstaan de Turijnse huizen vinden we naast ech te Franse en Italiaanse modellen, ont staan uit de inspiratie van de bekendste ontwerpers, een groot aantal modellen, die wel geïnspireerd zijn op de modelijn van het seizoen, doch vooral interessant zijn door de persoonlijke uitwerking, waarmee de couturière zich heeft aange past aan de wensen van de cliënte. Turijn houdt van een geraffineerde, doch eenvoudige elegance en accepteert een zekere mate van uitbundigheid eigen lijk alleen bij het avondtoilet. De voor- jaars- en zomermode heeft er een dui delijk eigen aspect, dat gekarakteriseerd wordt door duidelijke, eenvoudige en bijna klassieke lijnen, zowel voor de meestal aangesloten tailleur als voor de indrukwekkendste namiddagtoiletten, waarvan ruimte en décolleté binnen zeer duidelijke grenzen zijn gehouden. In alle collecties wordt veel wol gebruikt; men zou kunnen zeggen, dat het de grondslag vormt van een keur van noviteiten, waarbij een duidelijke voorkeur aan den dag treedt voor zachte tinten: fondant- rose, theeroosgeel, muscusgroen, lelie- blauw. MARY MATTÉ prefereert alpaga bo ven alle andere wollen weefsels en maakt er een royaal gebruik van in haar onberispelijke getailleerde costuums, waarvan de korte jasjes prachtig ver werkt zijn met coupelijnen in de breedte en fijne dubbele pinces, die een uiterst elegante bustelijn geven. Voor een reis- ensemble is wit met grijs gestreept laken gebruikt, licht in gewicht, doch met juist voldoende zwaarte om de rechte mantel over de grijs lakense tailleur, een mooie soepele val te geven. Een schouderstuk met dwarsstrepen onderstreept de ma trozenkraag, een bekend motief van Franse oorsprong, dat een speciale charme krijgt door het intelligente ge bruik van de gestreepte stof. SANLORENZO brengt in een rijke collectie, uitgevoerd in de fijnste wollen stoffen, een sober ensemble voor de stad, gemaakt van gemêleerde wol in fijne schakeringen van wit en grijs. De redin- gotelijn van de mantel verliest in dit mo del de overdreven wijdte, die de mode van het ogenblik voorschriijft en houdt zich aan een gematigde en draagbare omvang. i VITA NEBBIA heeft een zeer elegan te collectie met veel groot en klein avondtoilet, maar het meest verkocht worden natuurlijk de eenvoudige model len van heel lichte wollen stof, welke Vita Nebbia met een intelligente per soonlijke fantasie verwerkt volgens de modelijnen van het seizoen. De ligne chemisier vindt een bekoorlijke variant in een echte zomerjurk van heel lichte wol met fijne marine en witte streepjes; de inzetsels in de wijde rok, welke de ruimte vergroten zonder de figuur zwaar der te maken, accentueren de nieuwe lijn van het model. NAIDE inspireert zich op de cos tuums van de film „The maiden queen" voor een nieuwe halsuitsnijding, waarin een befje van heel fijne plooitjes is aan gebracht, omgeven door een fijn W- duurseltje van groene bladeren, die prachtig uitkomen op de rose wollen mousseline van de japon. Ruige, grove weefsels van zuivere wol worden met succes gebruikt voor de sportieve man tels, welke in grote getale in deze col lectie voorkomen; zeer fijne wollen „charmeuse" wordt toegepast in elegan te namiddag- en dinerensembles. In de collectie van LONGO CO- MOLLO vindt men een aantal tailleurs en charmante japonnen, die een origine le en smaakvolle uitwerking vormen van het thema van het nauwsluitende lijfje. Dikwijls vindt men in de rok het minu tieuze spel voortgezet van de princes, die het lijfje modelleren en naar beneden toe uitlopen in platte, diepe plooien. Bij de tekeningen MAY MATTÉReis- of stads-en- semble van fijn gestreept wolkengrijs la ken. Het getailleerde jasje van het man telpak is van effen grijs laken gemaakt. NAIDE Zomerse robe chemisier van pioenrooskleurige chiffon de laine. Het motief van de fijn geplisseerde inzetsels aan hals en zoom is een van de moge lijkheden, die de zomermode te bieden heeft. 'LONGO OOMOLLO Practische en elegante robe manteau van fijne ma rineblauwe wol. De verfijnde, markante lijn van dit toilet wordt tot stand ge bracht met behulp van pinces, die zich in de rok voortzetten als plooien en een zeer slank afkledend effect maken. VITA NEBBIA Robe chemisier van fijn wit-met-marineblauw gestreepte stof (wol) met een motief van contrasterende streepverwerking aan de achterzijde van de rok. VITA NEBBIAPractische en jeug dige zomertailleur, gemaakt van violet- blauwe ruige wollen stof.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6