Waalwijkse en Langstraatse Courant j" Wijde Wereld J ZWITSAL u IT DE AMERIKA DREIGT MET VETO. ENORME AFSTAND. Het Brabants Orkest in Drunen Fa. J. Zeegers en Zonen in prachtige nieuwe winkel staat- In de nieuwe kerk ten bate van het Orgelfonds in elk huisgezin: Het begin van het Besoijense uitbreidingsplan MAANDAG 12 JULI 1954, Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tillen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 56 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' Er zijn enkele landen, met name ook Engeland, die communistisch China willen helpen bij zijn pogen deel uit te gaan maken van de Ver enigde Naties. Dit lidmaatschap zou dan een eventuele beloning zijn voor het slagen van de Geneefse conferentie, waarvan wellicht van daag het laatste bedrijf wordt ge speeld. Het komt er dus op neer, dat Engeland en ook bijvoorbeeld India, communistisch China gun stig willen stemmen en een aan vaardbare houding willen doen aan nemen op deze conferentie, waarop de communisten ongetwijfeld de sterkste troeven in handen hebben. Amerika echter is sterk gekant tegen het lidmaatschap van Peking- China en hoewel lang niet allen in Amerika zo ver willen gaan als se nator Knowland, die er voorstander van is dat de V.S. automatisch uit de Verenigde Naties zullen treden als communistisch China wordt toe gelaten, is de publieke opinie in de States toch zeer gekant tegen het Engelse streven; dit kwam reeds tot uiting in een door meer dan een millioen burgers ondertekende pe titie. Maar sinds Donderdag is het Amerikaanse standpunt door Fos ter Dulles duidelijk en officiéél be paald, toen hij verklaarde, dat de Verenigde Staten zo nodig gebruik zullen maken van hun recht van veto om communistisch China uit de V.N. te weren. De UNO is geen verbeteringsgesticht, zei hij, de le den moeten vóór hun toelating reeds bereid zijn hun internationale verplichtingen na te komen. En van deze bereidheid heeft communis tisch China tot nog toe weinig blijk gegeven. Het zou inderdaad een gek figuur zijn, wanneer Peking-China tot de Verenigde Naties werd toegelaten, nademaal dit China nog steeds in oorlog is met de Verenigde Naties, waarop president Eisenhower vori ge week wees. Bovendien heeft de Algemene Vergadering van de V.N. China tot agressor verklaard en nog nooit is in deze toestand enige wijziging gekomen. Iedereen weet dat het juist het rode China is, dat de haarden van politieke onrust, die Korea en Indo-China zijn, heeft aangemaakt en aangewakkerd. En nooit heeft dit land enig blijk ge geven van goede bedoelingen, inte gendeel, steeds heeft de regering van Tsjoe en lai het slechtste diplo matieke gedrag vertoond, dat maar denkbaar is. Neen, men hoeft zich er niet over te verwonderen, dat Amerika zo sterk tegen toelating van rood Chi na is gekant; laat men zich dan eer der verwonderen over de houding van Engeland, die, naar onze be scheiden mening, weer eens laat zien, hoe een rare wegen men in de diplomatie soms bewandelt en hoe vaak men principes en standpunten opoffert en laat varen voor een schijntje van succes, dat wellicht totaal niets te betekenen heeft. De politieke deining, die vooral in het buitenkerkelijke deel van ons volk ontstaan is na de publicatie van het Mandement der bisschop pen, is moeilijk anders te kwalifi ceren dan bedroevend. Bedroevend o.m., omdat zij openbaart welk een enorme afstand er tussen het ker kelijke en buiten-kerkelijke deel van ons volk blijkt te bestaan; dit zei Prof. Romme, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., Woensdagavond op een propagan- dabijeenkomst te Amstelveen. Het schijnt soms, vervolgde hij, dat men twee verschillende talen spreekt, die over en weer niet wor den verstaan. Wanneer men alles, wat van niet-kerkelijke zijde ge schreven en gezegd wordt, als op recht gemeend moet opvatten, dan blijkt bij de buitenkerkelijke poli tici toch welhaast elk begrip voor het geestelijk karakter der kerk te zijn verloren gegaan. Eigenlijk moet ik hopen, zei prof. Romme. dat men in de critiek op de woorden van de bisschoppen slechts voorgeeft hun zin niet te begrijpen, want anders moet men conclude ren, dat men met opzet alles, wat daarin uit overwegingen van ziel zorg gèzegd is, tot het politieke ter rein terugdraait, aldus de KVP- voorman. Bedroevend is dit alles inderdaad. Bedroevend is het, wanneer het werkelijk waar zou zijn, dat de PvdA-politici de zin van het bis schoppelijk vermaan niet zouden verstaan. Maar nog bedroevender zou het zijn, wanneer zij dit mandement aangrijpen en verdraaien als een politiek propagandamiddel; wan neer zij de strekking van dit man dement niet willen zien. En we kunnen bijna niet ontko men aan deze laatste indruk, wan neer we gezien hebben en gehoord hoe het er op de Utrechtse bijeen komst van vorige week Zondag is toegegaan. Men zegt, dat de katholieken in de PvdA in een groot gewetenscon flict zijn gekomen sinds het ver schijnen van het bisschoppelijk ver maan. Maar draagt men een gewe tensconflict open en bloot naar bui ten ten aanschouwe van 7000 men sen, zoals Geert Ruygers dat deed. Laat men z'n bezorgdheid dienaan gaande herhaaldelijk toejuichen en beapplaudiseren? Is er nu werkelijk niet enige grond om aan te nemen dat de Pv dA Geert Ruygers en alle katholie ken in de partij misbruikt voor de propaganda, dat men hen tot marte laren maakt voor de PvdA-zaak, dat men hen in deerniswekkende toestand de arena van de publieke belangstelling binnenvoert en met een „ecce-homo"-gebaar de massa opzweept tegen de beulen, die hen in deze deerniswekkende toestand brachten? Van de andere kant: is het nu werkelijk onmogelijk, dat ook de buitenkerkelijke begrip heeft voor de bedoeling van het Mandement; is het dan onmogelijk te begrijpen dat bisschoppen, zielzorgers hun be- zorgheid voor het lot van hen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, uiten, en dat zij hun gezag, dat hun verantwoordelijkheid des te groter maakt, aanwenden om de gelovigen op de goede weg te houden. Is dan niemand in de Partij van de Arbeid zo met het katholieke geloof op de hoogte, dat hij de houding van de bisschoppen weet voort te vloeien uit het leergezag, door Christus aan Zijn plaatsvervanger gedelegerd en door deze overgedragen op de bis schoppen, die naar tijd en plaats en omstandigheden dit gezag hebben uit te oefenen? Het zijn vragen, alle, die reeds zo vaak zijn gesteld, maar die ons meer en meer het antwoord doen zoeken in de richting van de kwade trouw. PRINS STARHEMBERG WINT ZIJN PROCES. Het Oostenrijkse opperste gerechts hof heeft de wet-Starhemberg, vol gens welke de indertijd door de Duitsers in beslag genomen bezit tingen van oud-kanselier Dollfus en prins Rüdiger von Starhemberg on der staatsbeheer zouden blijven, in strijd met de grondwet verklaard. Door deze uitspraak zal prins Starhemberg, die sedert de oorlog in Zuid-Amerika woont, bijn 27 kas telen, villa's, huizen'en ruim 8500 hectare grond terugkrijgen. K.L.M.-PRESTATIE IN 1953. De ongeveer 80 vliegtuigen van de K.L.M. hebben in 1953 gezamenlijk in 140.367; uur niet minder dan 48.754.000 km. afgelegd, met een gemiddelde snel heid van 333 km. per uur. Van de beschikbare plaatsen was 65.5 procent bezet. De gemiddelde vervoers- afstand was voor passagiers 2.216 km., voor vracht 2.652 km. en voor post 3.609 km. Deze cijfers worden medege deeld in het jaarverslag, dat thans door de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij is uitgebracht. De totale inkomsten be droegen in 1953 f 294.789.000.waar van het vervoer van passagiers en ba gage met f 209.292.000.— het leeuwen deel bijdroeg. De exploitatiekosten be droegen f 285.408.000.-zodat een winst werd geboekt van f 10.381.000. HANDELSPOLITIEK OPNIEUW OP KEERPUNT De handelspolitieke toestand van het ogenblik acht mr. B. J. M. van Spaen- donck zo moeilijk, dat Nederland in sa menwerking met zijn Beneluxpartners op korte termijn zal moeten onderzoeken, hoe het zich kan weren tegen voor onze welvaart gevaarlijke acties van andere landen. Spreker, die het woord voerde op de ledenvergadering van de Alge mene Katholieke Werkgeversvereniging, achtte het niet ongewenst dat Nederland, juist zoals in de periode tussen 1928 en 1940, aan zelfbescherming gaat doen. Nagegaan zal onder meer moeten wor den of thans naast contingentering ook het heffen van compenserende invoer- j rechten, tariefmachtig'ingen en retorsie- j maatregelen gewenst en noodzakelijk ziin. j Mr. van Spaendonck, die de vóór hem gehouden rede van de heer Bekaert (voorzitter van het verbond der Belgi sche nijverheid) over „De keuze voor Europa: éénheid of verval" op het punt handelspolitiek nader uitwerkte, trok een parallel tussen de ernstige gevaren welke het Nederlandse handelsleven thans be dreigen en de situatie in de dertiger ja ren. De val van het pond sterling September 1931 deed toen Engeland omzwenken van vrijhandelspolitiek naar autarkisch streven. Het bracht interna tionaal ingrijpende consequenties met zich mee. In Nederland bijvoorbeeld zag de regering zich genoodzaakt de crisis- invoerwet en crisisuitvoerwet uit te vaardigen. Later volgden de clearing, retofsie en tariefmachtigingswet. Na de tweOTe wereldoorlog heeft men ernstig geprobeerd het internationale handels verkeer door meer vrijheid uit te brei den, doch het heeft er veel van weg, dat men thans opnieuw op een keerpunt Het langzame tempo van de liberali satie acht mr. Van iSpaend'onck niet op de eerste plaats het verontrustende. Er ger is het uitblijven van elk praktisch resultaat op bepaalde terreinen en de duidelijke terugkeer naar een protectio nistische handelspolitiek. Vooral Frank rijk baart in dit opzicht grote zorgen, hoewel ook Duitsland, Argentinië en Ja pan met hun exportpremiën een ver keerde kant zijn uitgegaan. INBRAAK BIJ JUWELIER Inbrekers hebben een grote slag weten te slaan in de ju weiiers win kel van Ringensmid v.h. Reinier van den Berg aan de West-Kruis kade te Rotterdam. Om half vijf in de vroege ochtend ontdekte een passerende agent, dat een ruit van de zaak was vernield en dat er was ingebroken. Onmiddellijk werden de recherche en de eigenaar ge waarschuwd. Het eerste onderzoek naar de daders heeft nog geen re sultaat opgeleverd. De eigenaar is terstond gaan inventariseren; vol gens zijn voorlopige schatting wor den er vijfhonderd horloges, zes honderd ringen en veertig gouden armbanden ter gezamenlijke waar de van 40 a 50.000 gulden vermist. Door verbreking van 't raampje boven de deur hebben de inbrekers zich toegang tot de winkel weten te verschaffen. Langs dezelfde weg hebben zij de zaak ook weer verla ten. Voor het eerst zal de gemeente Drunen Het Brabants Orkest binnen zijn muren krijgen. En we menen gerustelijk te mo gen verklaren dat er door de Drunenaren reikhalzend naar deze eerste kennismaking wordt uitgezien. Tot nu moest het Brabants Orkest Drunen, bij afwezigheid van een geschikte zaal, steeds voorbijgaan, hoewel er ongetwijfeld veel belang stelling voor een concert zou hebben bestaan. Dat blijkt thans wel, nu men in Drunen, in de in aanbouw zijnde R.K. Kerk een prachtige gelegenheid voor een concert heeft gevonden. Op Zondag 25 Juli om 3 uur zal dus ten bate van het orgel- fonds in deze ruime, nog niet geconsacreerde kerk, dit eer ste concert in Drunen plaats vinden. Nauwgezette studie is een van de oorzaken van de grote bloei van Het Brabants Orkest. Hier zien we een aantal leden hun eigen, op de band opgenomen, musiceren beluisteren, terwijl dirigent Jordans ijverig aantekeningen maakt. EEN VOORRECHT. We zouden dit een groot voor recht voor Drunen willen noemen, dat niet hoog genoeg gewaardeerd kan worden. Een voorrecht dat nu eenmaal vaker aan grotere plaatsen en steden gegeven kan worden en dat voor de kleinere plaatsen, die niet voldoende inwoners hebben en vaak ook geen behoorlijke zaal, niet altijd is weggelegd. Toch houdt Het Brabants Orkest ook met deze minder bedeelde plaatsen, waarvan er ook veel hun jaarlijkse subsidie voor het in stand houden van het Orkest bijdragen, zoveel mogelijk rekening. En zo gauw er zich een gelegenheid voordoet, die een ver antwoord concert garandeert, zal Het Brabants Orkest zich haasten aan de verlangens te voldoen. Duidelijk is dit gebleken uit de bereidwilligheid van het Orkest, in de nieuwe kerk te Drunen te con certeren, ten bate van het Orgel fonds. Eindelijk zal men dan ook in Drunen eens kennis kunnen maken met Het Brabants Orkest en ter in leiding van deze kennismaking zou den we iets van dit orkest willen vertellen. TER KENNISMAKING. Bleef aanvankelijk het sympho- nische muziek leven voornamelijk in de grote steden in het Westen van ons land geconcentreerd, gelei delijk aan hebben we hier een de centralisatie zien optreden en za gen we ook in de provincies sym- phonie-orkesten worden opgericht; vaak groeiden deze uit de amateur ensembles en de semi-beroepsor- kesten. Noord-Brabant echter heeft zijn orkest op een totaal andere manier gesticht. Deze provincie pakte het probleem grondig aan en begon met een schone lei. Ondanks het feit dat ook hier verschillende amateur- of semi-beroepsorkesten waren, begon men helemaal van voren af aan. Er werd een prachtige eenheid gedemonstreerd, toen de provincie én de steden Eindhoven, Tilburg, Breda en Den Bosch overeenkwa men, gezamenlijk een provinciaal orkest te stichten, dat in de oude cultuurstad Den Bosch 'gevestigd zou worden. Inmiddels was de oud-concert meester van het Concertgebouwor kest te Amsterdam (een van de meest beroemde orkesten ter we reld!) Ferd. Hellman, begonnen met het vormen van een kamermuziek- ensemble. Dit was de kern van het Brabantse beroepsorkest welke kern spoedig werd uitgebreid tot een Kamerorkest, waarvan de toenma lige 2e dirigent van het Concertge bouworkest. Hein Jordans, dirigent werd. Onder diens voortreffelijke lei ding is dit Kamerorkest „Het Bra bants Orkest" geworden, een or kest, dat reeds een uitstekende naam geniet en een van de beste, zo niet het beste regionale orkest van Nederland genoemd kan wor den. Nu het orkest zijn vierde seizoen heeft beëindigd, beschikt het over 64 musici, afkomstig uitvele pro vincies en landen, die na zware examens zijn benoemd, terwijl er druk aan gewerkt wordt het orkest uit te breiden, vooral ook wegens de extra zware belasting van de le den individueel; 88 van de con certen immers wordt gegeven bui ten de standplaats en wanneer men over een nog groter orkest beschikt is voor de kleinere plaatsen een be perkt rouleersysteem mogelijk, zo dat de orkestleden minder zwaar belast zullen worden. De fundering van het Orkest is inmiddels nog steviger geworden, nu ook het Rijk en 88 gemeenten in Noord-Brabant het groeiende or gest subsidiëren. Bovendien is er de stichting Vrienden van Het Bra bants Orkest, die over de gehele provincie plaatselijke comité's heeft geïnstalleerd, die de vriendenkring die Het Brabants Orkest omringt, steeds trachten uit te breiden. We stipten zijdelings al even aan hoe het Brabants Orkest een bezit wil zijn voor de hele provincie; dat het ernst is met dit streven, moge blijken uit het feit, dat het orkest per seizoen 150 maal speelt in 40 verschillende gemeenten; daarnaast concerteren de verschillende ka mermuziekensembles, die organisa torisch aan het orkest zijn verbon den, niet alleen in deze gemeenten, maar ook in die gemeenten waar geen podium te vinden is voor hei. hele orkest, zodat ook deze plaatsen kunnen genieten van levende mu ziek van hoog gehalte. Nog op andere manieren gaat er van Het Brabants Orkest een grote stimulans uit op het Brabantse mu ziekleven; 25 Brabantse solisten hebben reeds een kans gekregen met 't orkest op te treden en graag speelt het orkest composities van hedendaagse Brabantse componis ten. EEN RIJK BEZIT. Orkest op Zondag 25 Juli naar Dru nen komt, om daar te concerteren in de kerk, die veel plaats biedt (het programma hebben we reeds meer dan eens vermeld), dan is het alleen maar te hopen, dat zeer ve len uit Drunen en omgeving van deze gelegenheid gebruik zullen maken om de schone muziek die dit Brabantse orkest maakt, te beluis teren in deze bij uitstek hiervoor geschikte ruimte. Men geeft hier door niet alleen een morele steun aan het Brabants Orkest, een steun die het orkest verdient en nodig heeft, maar men gunt zichzelf hier door een middag van een zeldzaam genoegen. Het concert, waarin de concert meester van Het Brabants Orkest, Simon Kooke, als solist optreedt, heeft een buitengewoon mooi en Uitsluitend Apothekers en Drogisten bevattelijk programma, waarvan iedereen, maar vooral natuurlijk de voor de schone harmonie der klan ken voelt. En bovendien, het doel waarvoor de opbrengst van dit concert zal worden besteed, voor een nieuw or gel namelijk in de nieuwe kerk, is iedereen, maar vooral natnurlijk de parochianen van Drunen, uitermate sympathiek. De firma J. Zeegers en Zn. is een van de oudste Besoijense zaken het volgend jaar bestaat zij vijftig jaren), maar zij is niettemin de eerste in de vernieuwing van het stadsge deelte, dat nog steeds Besoijen heet. Zoals men weet, is er voor Besoijen een plan ontworpen dat dit gedeelte van Waalwijk een prachtige kern zal geven. De huidige pastorie zal verdwijnen en zal plaats moeten maken voor een weg die langs de kerk, de Grotestraat met het Her tog Jan-park verbindt. Met de nieuwe R.K. Pastorie is de nieuwe winkel van de fa. J. Zeegers en Zn. het eerste detail van dit prachtige plan dat reeds uitgevoerd is. Een prachtige verbetering voor de gemeente Waalwijk, voor Besoijen in het bijzonder, maar vooral een prachtige voor uitgang voor de firma Zeegers zelf. Het behoeft geen betoog, hoe een rijk bezit een dergelijk orkest voor onze provincie is en hoe op ieder een de taak rust, dit bezit te eer biedigen, trachten te bewaren en uit te breiden. En wanneer dan Het Brabants ENORME* VOORUITGANG. We moeten eerlijk zeggen dat we ons de firma Zeegers altijd van veel kleinere omvang hadden voorge steld dan ze in werkelijkheid is. Hier zijn we echter wel van terug gekeerd, toen we dezer dagen eens een blik mochten werpen in de nieuwe winkel, in de werkplaatsen en magazijnen, en hoorden vertel len hoe dit bedrijf buiten de heren Zeegers regelmatig ruim twintig man personeel in dienst heeft, toen men ons een lijst liet zien van alle werken die de firma thans uitvoert en al uitgevoerd heeft. We noemen de beide nieuwe Waalwijkse HBS- en, grote complexen woningen in Waalwijk en omgeving, maar ook grote aantallen voor de woning bouwvereniging „Ons Limburg", grote complexen in het zich her stellende Zeeland, de kerk in Dus- sen en in Sambeek, enz. enz. De firma Zeegers werkt op deze pro jecten met eigen keten, een paar bestelwagens onderhouden bijna 'n vaste dienst tussen Waalwijk en de ze werken. En dit alles is vooral de laatste vijf jaren zo gegroeid; in deze tijd heeft dit bedrijf, het oud ste loodgietersbedrijf uit de omge ving, zoals een der firmanten ons verzekerde, een enorme vooruit gang gemaakt. Het was duidelijk, dat het bedrijfspand met deze ont wikkeling ook gelijke tred moest houden; zowel de winkel, de kan toren als werkplaatsen en de ma gazijnen waren te klein geworden voor het groeiende bedrijf. Toeen kwam het uitbreidingsplan voor Besoijen en dit plan heeft men aangegrepen, in overleg met ge meentewerken, om hierin verbete ring te brengen. De oude winkel en 't oude woon huis zijn' gesloopt en daarvoor in de plaats is een pand gekomen, dat zeldzaam riant en fraai is. Het ont werp werd gemaakt door het bu reau gemeentewerken en vooral de directeur, de heer Kobben, geassis teerd door de heer Koevoets, komt de grootste eer voor het fraaie re sultaat toe. Stond voorheen de voorgevel bij- na midden op straat bij wijze van spreken, thans is het hele project een aantal meters teruggeplaatst, zodat een ruim trottoir de 23 me ter brede imposante voorgevel des te beter doet uitkomen. Het geheel is strak gehouden met een opvallende breedtewerking, die niet gebroken, slechts geaccentu eerd wordt door een enkel beschei den ornament. Men heeft totaal ge broken met het idee van de diepe pijpenla-winkel, maar integendeel gestreefd naar een zo groot moge lijke frontbreedte, zodat het publiek een prachtig totaalbeeld kan krij gen van alles wat er achter de grote ramen wordt geëxposeerd. En dat zal heel wat zijn, dat zal 't nieuw ste zijn wat er op sanitair gebied te koop is, het nieuwste maar ook het beste, want, verzekert men ons, we verkopen alleen eerste klas ar tikelen. Zo zagen we bijvoorbeeld in de winkelruimte al de perfecte Ame rikaanse APRO-keukeninstallatie staan. Een summum van vernuft en practische bruikbaarheid, geheel in metaal uitgevoerd, en geen enkele ruimte, hoe klein ook, ongebruikt latend. Een hele keuken-inventaris kan hier in enkele kubieke meters worden opgeborgen en de werk zaamheden van de huisvrouw, in de keuken te verrichten, worden tot een minimum beperkt. Dit alleen al zal de huisvrouwen onweerstaan baar naar deze zaak trekken. Maar er zal nog meer te zien zijn, zoals complete badkamers in prachtige kleuren, enfin alles, maar dan het fijnste en het beste wat in een der-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5