Waalwijkse en Langstraaise Courant DE LSHGSmSI ORUHEN Gemeenteraad Waalwijk Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 77e JAARGANG No. 60. Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. Agenda en prae-adviezen Brill ant concert het Brabants Orkest MAANDAG 26 JULI 1954. Uitgever OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op Woensdag 28 Juli 1954 te 19.30 uur ten gemeentehuize. Agenda 1. Vaststellingen van de notulen van de vergaderingen, gehouden op 2 en op 20 Juli 1954. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten o.m. Besluit tot onthouding van goed keuring aan het raadsbesluit van 1 October 1953 tot aankoop van grond in de buitenpolder van de N.V. „Noord-Braband" Besluiten tot verdaging beslissing omtrent de raadsbesluiten van 25 Februari 1954 tot verkoop bouwter rein aan M. J. Pelders, A. A. Trim- bach, P. A. Aerts, J. C. Dalmayer, F. van der Gouw, L. H. van Seist en E, van Duin; Goedgekturde raadsbesluiten van 1 October 1953 tot aankoop grond ten Noorden van de Winterdijk van het R.K. Burgerlijk Gasthuis te Waalwijk en tot aankoop grondstro- ken aan de Oostzijde der Besoijense- straat van diverse personen; Goedgekeurde raadsbesluiten van 1 April 1954 tot aankoop grond ten Noorden van de Winterdijk van de Firma V. Hoffmans Zonen en tot ruiling van grond te Besoijen met G. A. Maas; Goedgekeurde raadsbesluiten van 29 April 1954 tot aankoop grondstro- ken aan de Eerste Zeine te Waal wijk van J. C. van den Berg en de erven A. J. Kuijsten Azn. b. Verslag van de opneming van kas en boeken van de marktmees- ter. c. Van het bestuur van de M.M.S. „St. Ursula" te Boxtel: verzoek om tegemoetkoming te verstrekken tot overbrugging van exploitatietekort. Subsidie M.M.S. B. en W. hebben zich de laatste jaren op het standpunt gesteld dat nu er te Waalwijk een R.K. en een christelijke H.B.S. zijn, alsmede een M.M.S. er hier voldoende ge legenheid is voor het volgen van dit i i f~7 U W n v. /I rtnlr gere klassering der woningen, ter wijl echter door de grondslagen der heffing (huurwaarden) met 26 te verhogen, hetgeen door de raad op 't voorstel van B. en W. is geschied, de hogere opbrengst wegens opcen ten weer teniet is gedaan. Hetgeen de gemeente nu door wijziging der grondslagen aan opbrengst mist. zal door het rijk niet aan haar worden vergoed. De Minister deelt immers mede, dat deze mindere opbrengst „niet in de door het Rijk te verlenen compensatie-uitkering voor de der ving van inkomsten, voorvloeiende uit de verlaging der personele be lasting, zal kunnen worden begre pen.' „oort onderwijs. Zij hebben dan ook zowel bij de behandeling van de ge meentebegroting voor 1953 als bij die van de begroting 1954 voorge steld geen nieüwe subsidies meer toe te kennen voor uit Waalwijk af komstige leerlingen van elders ge vestigde bijzondere scholen, die ge lijksoortig zijn met de vorenbedoel de. Dienovereenkomstig stellen B. en W. thans voor ook het verzoek van het bestuur van „St. Ursula" af te wijzen. 3. Voorstel tot afwijzing van een door de bewoners van de Klooster- weg ingediend bezwaarschrift tegen de vastgestelde baatbelasting en de aangelegde riolering. 4. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van opcen ten op de hoofdsom der personele belasting. Opcenten Personele belasting. De verordening is overeenkomstig het prae-advies van B. en W. door de raad vastgesteld en wel met ver werking daarin van beide maatre gelen, doch onder voorbehoud, dat de gemeente door het rijk alsnog gecompenseerd wordt voor de uit de aanpassing der opcentenregeling aan de huurverhoging voortvloeien de derving van inkomsten. Van Gedeputeerde Staten ontvin gen B. en W. evenwel bij brief van 23 Juni 1954 bericht, dat de minister van Binnenlandse Zaken dit College verzocht heeft B. en W. het volgen de mede te delen: „Blijkens het voorstel aan de raad is deze verordening vastge steld met het voorbehoud, dat door het Rijk aan de gemeente compensatie zal worden verleend voor de vermindering van op brengst, welke uit de aanpassing- van het (progressieve) opcenten- tarief aan de huurverging voort vloeit. Naar aanleiding hiervan wordt, er op gewezen, dat bedoelde min dere opbrengst niet in de door het Rijk te verlenen compensatieuit kering voor de derving van in komsten, voortvloeiende uit de verlaging der personele belasting, zal kunnen worden begrepen. Van een werkelijk nadeel voor de gemeente is hier immers geen sprake, aangezien door de aanpas sing van het tarief slechts wordt voorkomen, dat een uit de wijzi ging der wet voortvloeiend, voor de belastingbetalers bedoeld voor deel, in de vorm van een hogere opbrengst der gemeentelijke op centen aan de gemeente ten goe de zou komen." Gedeputeerde Staten nodigen B. en W. uit de inhoud van het schrij ven van de Minister onder de aan dacht van de raad te brengen en verzoeken hen om hen mede te de len of de raad daarin aanleiding vindt het gemaakte voorbehoud in te trekken. Naar aanleiding van het voren staande merken B. en W. het vol gende op: Er is in zoverre sprake van een nadeel voor de gemeente als gevolg van de aanpassing der verordening aan de huurverhoging, dat door het feit van die huurverhoging de ge- mente meer inkomsten zouden gaan toevloeien en wel zoals boven vermeld door de automatisch ho- Aangezien er volgens B. en W. geen kans op bestaat, dat de Rege ring laatstbedoelde vermindering alsnog in de compensatieregeling van het wetsontwerp zal inlassen de Minister spreekt immers in zijn brief aan Gedeputeerde Staten er al van, dat „van een werkelijk nadeel voor de gemeente" geën sprake is stellen B. en W. voor het door de raad op 29 April 1954 gemaakte voorbehoud in te trekken. 5. Voorstel tot teruggaaf van ver lofsrecht. 6. Voorstel tot vaststelling van 'n partiëel uitbreidingsplan „Besoijen". Vaststelling partiëel uitbreidings plan voor v.m. Besoijen. Door de onverwacht grote vraag naar bouwterreinen voor grotere middenstandswoningen, is het wen selijk geworden om 't uitbreidings plan dezer gemeente voor het ge deelte dat gelegen is tussen de Kerk straat en de Besoijensestraat, aan een herziening te onderwerpen. In nauw overleg met het college van B. en W. is door het Architec tenbureau Kuiper, Gouwetor, de Ranitz en Bleeker een partiële her- zèning van het uitbreidingsplan voor het hierboven genoemde deel van de gemeente ontworpen. Bij deze herziening is een ruime mogelijkheid geboden tot het bou wen van middenstandswoningen, terwijl tevens in het plan is opge nomen de gelegenheid voor de bouw van woningen in 2 woonlagen en wel op de voormalige terreinen van de tentoonstelling de Slem. De bei de aldus geprojecteerde gebieden zijn verbonden door een doorgaande Noord-Zuid-straat, welke als zoda nig een nieuw element in het uit breidingsplan vormt. en nadere overweging van de verschillende recreatie-mogelij khe den, welke de gemeente Waalwijk in haar naaste omgeving bezit, heeft hetinzicht doen ontstaan, dat het aanvankelijk ontworpen grote park beter het karakter kan verkrijgen van ëen villapark met waterpartij, in welk villapark tevens zekere wandelmogelijkheden blijven be waard. Dit villapark is bedoeld voor een groter soort woningen in opener bouw dan tot dusver in de aangrenzende woonwijken is ge bouwd. In verband hiermee ziin de eisen voor de terreinoppervlakten en de bebouwingsdichtheid zwaar der omschreven. Verwacht mag worden, dat dit villapark voor ge ruime tijd in de behoefte aan der gelijke bebouwingsmogelijkheden zal voorzien. Tenslotte is van de gelegenheid gebruik gemaakt om de Noordwest hoek van het plan nader te herzien en wel zodanig, dat enerzijds een duidelijker toegang vanaf de Besoij ensestraat is verkregen, terwijl an derzijds de verkaveling zodanig is gewijzigd, dat een levendiger stads beeld kan worden verkregen met lagere aanlegkosten. Het ontwerp van het plan in on derdelen voor v.m. Besoijen, in uit voerige kaarten uitgewerkt, met be bouwingsvoorschriften en de vige rende schadevergoedingsverorde ning vastgesteld dd. 1 Juni 1954, hebben voor eenieder op de gemeen tesecretarie ter inzage gelegen van 3 Juni tot en met 30 Juni j.l. Van de ter inzagelegging van de genoemde stukken is voorts openbare kennis-) geving gedaan op de gebruikelijke wijze en bovendien in de „Echo van het Zuiden" en in het dagblad „De Stem". Gedurende de termijn van ter-in zagelegging zijn een tweetal be zwaarschriften ingediend, welke voor de leden van de raad ter visie zijn gelegd. Ten aanzien daarvan stellen B. en W. voor te handelen, zoals in het ontwerp-besluit tot vaststelling van 't uitbreidingsplan is aangegeven. Voorts ligt ter inzage een brief van de Commissie voor Gemeente lijke Uitbreidingsplannen in de pro vincie Noord-Brabant, waarin ten aanzien van de bebouwingsvoor schriften enige aanmerkingen van meer ondergeschikte aard zijn ge maakt, die door B. en W. in de be bouwingsvoorschriften zijn ver werkt. Aangezien in artikel 36, 3e lid der Woningwet aan de raad de bevoegd heid wordt gegeven, aan de bepa ling van bestemming in onderdelen de bevoegdheid voor B. en W. te verbinden om binnen daarbij te be palen grenzen van het plan af te wijken, stellen B. en W. voor evenals dat is geschied bij de vast stelling van het uitbreidingsplan in 1951 van genoemde bepaling ge bruik te maken, in dier voege, dat aan B. en W. de bevoegdheid wordt verleend om: enig onderdeel van een grond, de richting of het profiel van een straat of van de vorm of de indeling van een plein nader vast te stellen en dienovereenkomstig de vorm der bouwblokken te wijzigen, indien bij definitieve uitmeting of verkave ling blijkt, dat enige afwijking van ondergeschikte betekenis tot aan passing van het plan aan 't terrein noodzakelijk is. Deze delegatie is opgenomen in artikel 20 van de ontwerp-verorde- ning, houdende de bebouwingsvoor schriften als bedoeld in art. 39 der Woningwet, waarin de bestemming der gronden in het partiëel uitbrei dingsplan voor vm. Besoyen in On derdelen, nader wordt omschreven. B. en W. verwijzen hiervoor ook naar het concept-besluit tot herzie ning van het uitbreidingsplan voor vm. Besoyen, dat ter inzage ligt. Zoals hiervoor reeds is opgemerkt heeft eveneens een schade vergoe dingsverordening en wel de vige rende verordening vastgesteld dd. 1 Juni 1934, ter inzage liggen. In verband met het bovenstaande bieden B. en W. de raad hierbij een gemotiveerd besluit tot vaststelling aan, naar de inhoud waarvan wij verder mogen verwijzen. 7. Voorstel inzake verbetering van 150 woningwetwoningen. Voorstel inzake het indienen van bezwaar tegen de begroting 1955 van de regionale brandweer. Begroting regionale brandweer 1955. B. en W. stellen voor bezwaar te ma ken tegen de voorgestelde verhoging van de bijdrage per inwoner in de algemene kosten van preventiezorg van 3 cent tot 8 cent per inwoner. Naar hun mening zijn de activiteiten, welke ter zake voor 1955 zijn gepland, slechts van belang voor de kleinere gemeenten, welke op het gebied van de brandweer niet vol doende geoutilleerd zijn. Zodoende zou o.m. de gemeente Waalwijk een ver hoogde bijdrage moeten betalen voor aangelegenheden, welke van belang zijn voor andere (kleine) gemeenten, hetwelk huns inziens niet billijk is. 9. Voorsttl tot aanschaffing van leermiddelen en meubilair ten be hoeve van de openbare lagere school in verband met de aanstelling van een derde leerkracht. Stalen tafels voor openb. school. 'Het aantal leerlingen der openbare school is stijgende en wel zodanig, dat door B. en W. ingevolge art. 56, lid 2, der Lager Onderwijswet 1920 aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is gevraagd vanaf 1 September a.s. de bezoldiging van een 3e leerkracht door het rijk te doen ver goeden, zulks omdat het aantal leerlin gen per die datum reeds boven het grensgetal van 75 zal zijn gestegen. In verband daarmede is ingebruikne ming van een 3e leslokaal nodig. Aangezien Ihet Hoofd der school gaar ne per 1 September tevens het vak han denarbeid zoveel mogelijk wil invoeren, heeft hij gevraagd voor het 3e lokaal stoelen en tafels aan te schaffen inplaats van banken. Het lokaal, .waarin deze zullen worden geplaatst, wil hij dan in. gebruik stellen voor de, hoogste klassen, zodat aan de leerlingen van die klassen in hetzelfde lokaal naast de gewone on- derwijsvakken tevens handenarbeid kan worden gegeven. Met de Inspecteur van het Lager On derwijs is een en ander besproken. Deze kan er zich volkomen mede verenigen. Door het Hoofd der school is vervol gens een begroting opgemaakt voor de inrichting van het 3e lokaal en wel voor de reeds genoemde meubelen en voorts voor een bord, kasten, wandversiering, enz., zulks tot een totaalbedrag van f 2477.40. B. en W. stellen voor een crediet tot dit bedrag toe te staan. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van gelden overeenkomstig ar tikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de R.K. meis jes u.l.o.-sahool te Waalwijk art. 1224 voor nieuwe leerboeken. 11. Voorstel tot aankoop grond aan de Zuidzijde van de Winterdijk. 12. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Hugo Verrieststraat. 13. Voorstel tot verkoop bouwter rein aan de Jan de Rooijstraat. 14. Voorstel tot verkoop van grond aan de Veldsteeg. 15. Voorstel tot wijziging der kin dertoelageverordening. Wijziginig kindertoelage verordening. Uittreksel. Bij Koninklijk besluit zijn de geldende bepalingen inzake de toekenning van kindertoelage gewijzigd. Deze wijziging betreft in de eerste plaats de met 5 verhoogde minimum- en maximumbedragen van de kinder toelage. In de andere wijzigingen zijn de vol gende maatregelen vervat: 1. Als peildatum voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag geldt de toestand op de eerste dag van een kalenderkwartaal: 2. Verlaging van de leeftijdsgrens voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag voor valide, niet-studeren- de kinderen, van 18 tot 16 jaar; 3. Verhoging van de leeftijdsgrens voor de aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag voor studerende kinderen van 21 jaar tot 27 jaar, terwijl bet on derwijs van deze kinderen niet bepaal delijk behoeft te worden genoten aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs; 4. Ter verkrijging van aanspraak op kindertoelage en kindertoeslag ten be hoeve van minder-valide kinderen van 1621 jaar geldt o.m, de voorwaarde, dat in afwijking van de tot dusver ge volgde gedragslijn thans slechts behoeft te worden vastgesteld, dat de mindere validiteit vermoedelijk het eerstkomend jaar nog zal voortduren. Bij aanschrijving van de minister van binnenlandse zaken zijn de gemeente besturen uitgenodigd, een dienovereen komstige herziening van de gemeente lijke kindertoelageregeling te bevorderen. Te dezen aanzien merken B. en W. op, dat de verhoging van het minimum- en maximumbedrag der kindertoelage, de verhoogde bedrag van de kindertoeslag, de verhoging van de leeftijdsgrens voor studerende kinderen tot 27 jaar en de gewijzigde omschrijving van de begrip per. „studerenden „minder invalide hunnerzijds geen bezwaar ontmoeten. Anders is het evenwel gesteld met de vastgestelde verlaging van de algemene leeftijdsgrens voor de aanspraak op kin dertoelage en kindertoeslag voor valide, niet studerende kinderen van 18 tot 16 jaar. Hoewel hunnerzijds in het algemeen gestreefd wordt naar gelijkheid van voor schriften ten aanzien van de rechtsposi tie vanhet overheidspersoneel, ontmoet deze maatregel hunnerzijds overwegend bezwaar, omdat door deze verlaging bestaande rechten worden aangetast en voor een belangrijke groep werknemers een aanzienlijke beperking van de ver kregen verbetering inhoudt. Gezien de door de minister zelve ge geven interpretatie komt het B. en W. voor, dat het motief voor de verlaging van de leeftijdsgrens weinig overtuigend is. Invoering van deze maatregel uit sluitend ter wille van een te bereiken unilormiteit en administratieve vereen voudiging achten zij evenmin verant woord. Coördinatie van voorschriften, de rechtspositie van het personeel rakende, behoort naar hun mening niet gepaard te gaan met verslechtering van aanspra ken. Bovendien houdt deze coördinatie, aldus doorgevoerd en gehanteerd, een h.i. ongewenste gelijkschakeling in van het overheidspersoneel met het perso neel, werkzaam in het particuliere be drijf. Omi dezelfde reden kan doo,r B. en W. ook niet worden gevoeld voor overna me van de maatregel, dat als peildatum vooi de aanspraak op kindertoelage zal gelden de toestand op de eerste dag van een kalenderkwartaal. Ook deze maat regel zou een verslechtering van de be slaande aanspraken inhouden. Hec is op grond van deze overwegin gen, dat B. en W. gemeend hebben een ontwerp-besluit tot wijziging van de kin dertoelage,regeling te moeten aanbieden, waarbij de door de minister aangegeven maatregelen met uitzondering van de verlaging van de leeftijdsgrens voor va lide, niet studerende kinderen en de wij ziging van de peildatum voor de aan spraak op kindertoelage, zijn overgeno men. 16. Voorstel inzake toekenning van een vacantietoelage aan het g®- meentepersoneel. Vaoantie-uitkering. Uittreksel. Aan het reeds enkele malen medege deelde voornemen der regering, om aan de vacantie-uitkering het karakter van een jaarlijks te verlenen gunst te ont nemen en haar te vervangen door een aanspraak gevende regeling, opgenomen in de rechtspositieregelingen voor amb- tenaren en arbcidscontractafltcn is thans uitvoering gegeven bij 'het Koninklijk besluit van 19 Mei 1954, tot wijziging van het algemeen rijksambtenarenregle ment en het arbeidsovereenkomstenbe- sluit. Tegen het invoeren van een maatre gel als vorenbedoeld ten aanzien van het personeel in dienst dezer gemeente be staat geen bezwaar. Het komt B. en W. evenwel voor, dat er aanleiding bestaat, de vacantieuitkering toe te kennen over de gehele bezoldiging, derhalve over de wedde, vermeerderd met de vaste en tijdelijke toelagen (met name de kinder toelage en de kindertoeslag.) Zij achten het uit sociaal oogpunt 'bil lijk, dat het bedrag van de Vacantieuit kering in enig verband staat tot de grootte van het gezin van de ambtenaar. In deze zin stellen B. en W. dan ook voor. 17. Wijziging begroting 1954. Overweldigende belangstelling. Zondagmiddag concerteerde Het Bra bants Orkest onder leiding van haar eerste dirigent de heer -Hein jordans, in de nog niet geconsacreerde nieuwe kerk te Drunen. Van de gelegenheid om dit volmaakt musicerend ensemble, onder zulke unieke omstandigheden te beluisteren, hebben zeer velen uit Drunen en omgeving .Zondag rijk gebruik gemaakt. De mening als zou men in de Lang straat niet voldoende belangstelling 'heb ben voor symphonische muziek of voor Het Brabants Orkest leek deze middag gelogenstraft. Of mag men veronder stellen, dat men gewacht heeft op een ruimte met een goede acoustiek? Hiervan kreeg men Zondagmiddag ook ineens 'het volle -pond. Het orkest kwam in deze ruimte dan ook ten volle tot ontplooiing en speelde met volle over gave en Jordans voerde het meermalen naar een beklemmend hoogtepunt en groeide zelfs in 'Schubert 's achtste sym- phonie uit tot een groot dirigent. Het concert opende met Beethovens Ouverture 'Leonore II en met de uitvoe ring van dit werk was reeds bewezen dat deze middag in Drunen op muzikaal ge bied iets ging plaats vinden wat zijn weerga 'hier nog niet heeft gekent. Simons Kooke. was de solist in Max Bruchs vioolconcert. Het virtuose karak ter van dit concert kwam onder Jordans meesterlijke leiding en onder Kooke s vaardige techniek volledig tot zijn recht. Het publiek was kennelijk onder de indruk en bracht de solist staande een ovatie, waarin dirigent en orkest rijk mochten delen. Na de uitvoering van de Polovetser dansen van Borodin, in welk werk het orkest naar -een beklemmend hoogtepunt werd gevoerd, streelde Schubert s on voltooide symphonie ons oor. Onder dit volmaakt uitgevoerde werk groeide Hein Jordans tot een waarlijk groot dirigent, een groot meester, een rijk bezit voor dit orkest dat op zijn beurt weer een rijk bezit is voor Brabant. Een brillant gespeelde Carnaval Ro- main van Berlioz, waarin de machtige orkestratie die deze meester schreef zozeer tot haar recht kwam, was het besluit van dit concert. Een hartelijk applaus dat uitgroeide tot een machtige ovatie, waarin de di rigent het orkest ruimschoots liet delen, viel de uitvoerenden te deel. Burgemeester Snels had gelijkeen droom werd werkelijkheid. GEMEENSCHAPSPEL i De Geheimen der HL Mis van Calderon, In het raam der feestelijkheden rond de consecratie der nieuwe St. Lamber- tuskerk alhier, voeren de parochianen van Drunen a.s. Zondag 1 Augustus en de daarop volgende Zaterdag en Zon dag een gemeenschapspel op, dat wel zeer het stempel draagt van het grote gebeuren dat zich 16 Augustus in Dru nen zal voltrekken. In Drunen, waar men voor enkele ja ren met enthousiasme Bisschop Lande- bert en daarna met succes Koren met aren van goud, van Rector Beekx op voerde, moest de feestvreugde zich ook wel uiten met de opvoering van een ge meenschapspel. Dat men hiervoor koos; De Geheime» j der H. Mis, geschreven door de Spaan- se toneeldichter Calderon en bewerkt en vertaald door J. M. Knaapen, kan alleen iedereen die de feesten van de komende weken intens wil meeleven, tot vreugde stemmen. Op de plaats waar in de komende tijd het gelovige volk zal trekken, om mede te offeren, zullen door dit spel de ge heimen der H. Mis tot leven worden gewekt. Velen zullen medewerken om dit spel op te voeren en die niet meespelen zul len er goed aan doen deze liturgische poëzie te gaan horen en zien. Gaan horen, want de taal zal klinken als muziek, en zien, want dit spel, boor devol van symboliek, zal geen spannend, maar wel een boeiend kijkspel zijn. Men 'heeft zich voor de opvoering van dit spel verzekerd van een goede leiding en Jo van Erp als regisseur zegt ons al dat iets goeds zal worden geboden. De opvoeringen geschieden Zondag 1 Augustus en Zaterdag 7 en Zondag 8 Augustus, iedere avond om 8 uur. Kaartverkoop op het kantoor van de gemeente-ontvanger, bij de sigarenma gazijnen en kapperszaken en verder voor iedere voorstelling aan de kerk. DIPLOMA-UITREIKING aan de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers, hartelijke bewoordingen dank bracht aan de leraren voor 't geen zij van hen moch ten leren, en speciaal voor de liefde voor het vak die zij hun hadden bijgebracht. Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan van enkele fraaie geschenken. Nadat de directeur de heer Rechters de ouders nog had gelukgewenst en alle aanwezigen 'had gedankt voor hun op komst, werd deze bijeenkomst gesloten. TENTOONSTELLING KERKELIJKE KUNST. Zaterdagmiddag zal Burgemeester Snels de tentoonstelling Kerkelijke Kunst openen, welke gehouden wordt ten ge meentehuize van 31 Juli tot 8 Augustus. Deze tentoonstelling omvat alle wer ken van Lucas van Hoek, die voor de nieuwe kerk door hem werden gemaakt. Tevens zal Prof. Dr F. v. d. Ven deze middag een inleiding houden over het werk van Lucas van Hoek. Deze tentoonstelling is iedere dag ge opend van 1012 en van 1417 upur. MEESTER PETERS NAM AFSCHEID van het comité Ziekentriduum. De heer H, Peters, die voor kort werd benoemd tot hoofd der school in Deute- ren, nam dezer dagen afscheid van het comité ziekentriduum. Deken Rooyackers bracht bij deze gelegenheid dank aan de heer Peters voor het vele werk dat hij in de afgelopen jaren als voorzitter van d'.i comité had mogen verrichten. Te vens deelde de 'heer Rooyackers mede dat de heer 'L. van Drunen bereid was gevonden dit werk over te nemen. Dank werd ook nog gebracht door Kapelaan Speekenbrink uit Nieuwkuijk, terwijl de heer 'L. van Drunen kwam vertellen dat hij deze nieuwe taak gaarne aanvaardde, omdat hij wist hiermede een zeer goed werk te kunnen doen. De heer Peters vond al deze dank woorden wel wat overdreven, maar dankte op zijn beurt het comité voor de prettige samenwerking en zeide dat het hem zeer moeilijk viel afscheid te moe ten nemén van dit werk, dat hij' steeds gaarne had gedaan. DE KON. ERK. HARMONIE DE VOLHARDING EEN EERSTE PRIJS MET 274 PT. Muziek vierde Zondag in Drunen wel hoogtij. iWas men 's middags getuige van een schitterend concert door Het Brabants Orkest, 's avonds ging men de Harmonie De Volharding nog een fees telijk onthaal bezorgen, toen zij met een eerste prijs naar huis kwam, welke zij behaalde op het concours van de R.K. Federatie dat te Boxtel werd gehouden. De Harmonie De Volharding is pas sinds 1 Januari 1954 aangesloten bij de R.K. Federatie en nam voor die tijd uit sluitend deel aan de z.g. vrije concour sen. De aansluiting bij de R.K. Federa tie noodzaakte de harmonie De Vol harding op haar eerste concours uit te komen in de tweede afdeling, in welke afdeling zij reeds de eerste maal een eerste prijs wist te behalen. Deze eerste prijs dankt men vooral aan het ernstig en enthousiast studeren onder de emi nente leiding van haar dirigent de heer Jo Verhoeven. Om pl.m. 6 uur trad de Harmonie De Volharding op in de prachtige omgeving van kasteel Stapelen. De uit te voeren werken waren de Ouverture Apollon v. M. Spoel en Kleine Triptiek van Moe renhout. In totaal werden 274 punten behaald. De Harmonie De Volharding werd bij haar thuiskomst een hartelijke ontvangst bereid. Door het slechte weer moest alles binnen gebeuren, maar bet was er niet minder hartelijk om. De Harmonie Beatrix was in de Har moniezaal aanwezig en bracht haar zus tervereniging bij het behalen van dit succes een serenade, waarbij tevens ook hartelijke woorden werden gesproken. Een ontvangst ten gemeentehuize kon Vanwege het slechte weer ook niet door gaan, maar Burgemeester Snels was ook in de 'Harmoniezaal aanwezig, waar hij onder zeer hartelijke bewoordingen de harmonie De Volharding gelukwenste met dit succes, terwijl intussen de ere- wijn van het gemeentehuis werd over gebracht naar de Harmoniezaal. Ook de Kerkelijke fanfare uit Elshout alsmede de zangverenigingen Cantabile en Uitspanning door Inspanning lieten zich vertegenwoordigen en boden 'hun gelukwensen aan, waarbij wij ons graag aansluiten. Zaterdagavond had aan de gemeente lijke vakschool voor schoenmakers de diploma-uitreiking plaats, aan die leer lingen die met goed gevolg de drie-jan- ge cursus hadden voleind. Hierbij waren aanwezig de ouders der leerlingen, de directie en leraren en de commissie van toezicht. Nadat eerst allen in de gelegenheid waren geweest de gemaakte werkstuk ken te bezichtigen, ging men over tot de diplomauitreiking, welke geschiedde door de E.A. heer Burgemeester Snels. Burgemeester Snels deed dit niet al vorens nog eens gewezen te hebben op het nut van goed vakonderwijs. Lurge- meester Snels wees er ook op dat de C I V KI kwantiteit der geslaagden niet zo hoog L. L V II U U I was (er waren maar 4 geslaagden), maar de kwaliteit daarentegen was des te be- W Burgemeester Snels wenste dé geslaag den, alsmede de ouders van harte ge luk met het behaalde succes, maar waarschuwde er voor dat men niet moest denken dat men er nu was. 'Men staat nu pas aan het begin en in de toekomst zal men elke gelegenheid moe ten aangrijpen om zich verder te bekwa men De eisen van vakbekwaamheid welke worden gesteld, worden steeds hoger, een eis welke men moet gaan stellen gezien de economische omstan digheden. 'Spreker wilde in dit verband eens wijzen op de avondcursussen, die ook aan deze school worden gegeven. Burgemeester Snels bracht ook dank aan de leraren voor de moeite en de op offering welke zij zich getroost hebben, om dit groepje geslaagden weer af te leveren. Dat de school groeit en bloeit en dat het gemeentebestuur thans moet gaan denken aan uitbreiding, dankt men ook voor een groot deel aan de leraren welke steeds met liefde en toewijding hun werk verrichten. Hierna reikte burgemeester Snels on der hartelijke bewoordingen de diploma s uit aan dé geslaagden 1 Fr. Sonnenberg, Zeeland in.ö.» zeer goed; 2. H. Willems, Drunen, goed; 3. M. Willems, Den Bosch, goed; 4. Th. de Brouwer, Den Bosch, goed. Namens de geslaagden sprak hierna nog Th, de Brouwer, welke onder zeer Benoemd. Onze dorpsgenote Mej. Lenie van Beurden is met ingang van 1 Sept. voor vast benoemd aan de St. The- resia-school te Kaatsheuvel. Excursie. A.s. Woensdag zal de R.K.J.B. een excursie maken naar Goes, waar 2 proefbedrijven zullen worden be zocht. Vanzelfsprekend zal men trachten het nuttige met het aan gename te combineren. Zomerkamp. Van 5 tot 10 Augustus zullen de Welpen en Verkenners van de St. Jansgroep hun jaarlijks zomerkamp houden. De plaats van het kamp zal eerst kort voor het vertrek bekend gemaakt worden. Geslaagd. Mej. Jeanne Vissers slaagde met lof voor het Mulo-diploma. H. Willems behaalde het diploma van de gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers, 3-jarige cursus. Triduum. Tet voorbereiding op de plechtige hernieuwing der doopbeloften zal 'n triduum gegeven worden door de Zeereerwaarde Pater Paschalis van Kaathoven. Voor de ouders wordt a.s. Donderdagavond een bijeen komst gehouden in de Meisjes school.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1