ICEAANLIEFDE D.D.D. 'THEATER OISTERWIJK OS 1 HAASTIG RECHT BIOSCOOP-PROGRAMMA Huid uitslag 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954 2 AANVRAGEN BUITENLANDSE PASPOORTEN. prestatie dustrie; een verleden dat 'n prach tige vorm van samenwerking de monstreert in deze indus rie en dat ons voor die tijd uitstekende ■siociale voorwaarden doe. kennen. Wanneer dan deze schilden, die altijd nog zeker 100 jaar oud zijn, en fraaie werkstukken zijn vaak van zilversmeed- en graveerkunst, de wanden van het Museum sieren, zijn zij een even welsprekende hul de aan de oude schoenmaker, als de prachtige werkstukken, die in de expositiekas'ten staan geëtaleerd. WERKGEVER EN WERKMAN IN EEN BROEDERSCHAP. We spraken tot nog iue over het gilde St. Crispijn en Crispinianus, maar op veel sichi.den wordt het een broederschap genoemd; het was dan ook zeker een ambachts gilde (geen schu.tersgilde) waarin werkgever en werkman broederlijk hun belangen behartigden. We moeten teruggaan naar het jaar 1793 voor he. ontstaan van deze broederschap. En jaar waarin al wat een goede traditie was, om ver geworpen dreigde te worden, waarin oude waarden waardeloos werden genoemd, een jaar waarin de vloedgolf van de revolutie, in Frankrijk zijn oorsprong vindend, Europa overspoelde. Dit had zijn grote terugslag op het economisch leven; handel en industrie kwijn de en ook de looierij en de schoen makerij maakten zeer moeilijke tij den door. Vier Waalwijkse man nen: P. Pesqers, J. Tabbers, J. van Loon en J. B. Verlech, richtten loen een broederschap op, waarin werk gever en werkman werden opge nomen en die trachtte de bedrijven uit hun kwijnende toestand op te heffen en door gezamenlijk overleg de maa.regelen te bepalen die daar toe nodig waren. Niet alleen een materiëel doel had dit gilde, men verloor ook het geestelijk be.ang der gezellen niet uit het oog. De reglementen hielden bepalingen die voor dit belang waakten. De moeilijke tijden maakten het de gildebroeders niet gemakkelijk, maar het gilde Crispien en Crispi- an, zoais de benaming op een van de eretekenen nog luidt, bleef op de bres s aan voor de Waalwijkse schoen- en leernijverheid, en de gevolgtrekking, dat het dit gilde was, dat in belangrijke mate bepalend is geweest voor de in standhouding, de groei en de bloei van onze industrie, lijkt ons vol komen gerechtvaardigd. Zodra betere dagen waren aange broken, werden maatregelen geno men om degenen onder de gilde- broeders die he. moeilijk hadden, bij te staan. In 1828 richtte 't toen malige bestuur van het gilde, waar in zitting hadden: Laurens Tab bers, Leonardos de Foltter, Johan- nis van Summeren, Mathijs van Loon en Petrus van Summeren een ziekenfonds on, da. iedere week aan een ziek lid een bepaald be drag zou uitkeren; in de jaren 1829 tot 1837 bedroeg dit 1.40 per week. Toen in 1836, we gaan met grote sprongen door de geschiedenis van di; roemruchte schoenmakers- en iooiersgi de, het bestuur gevormd werd door Laurens Tabbers, L. E. Klijberg, Josef Verwiel, A. Klijberg, J. F. v. d. Houdt, W. Timmermans en J. B. Adriaansen, begon het gil de met het looien van leer, om zo over de nodige middelen e kunnen beschikken. En zou kon het gebeu ren, dat in 1839 onder hetzelfde bestuur een begrafenisfonds werd opgericht; tegen een verhoging van de contribu ie met 2]/2 ct. per week werd bij overlijden een vaste uit kering van 25.gedaan en ook werd de wekelijkse uitkering aan zieke leden verhoogd to: 1.75 per week. Het gilde maakte een tijdperk van bloei door; steeds meer leden meldden zich aan en ook de schoen en leernijverheid maakte een bloei periode door. Uit het gilde werd zelfs een harmonie opgericht, die de naam aannam Harmonie Sint Crispijn' van Waalwijk en Besoijen en bes uurd werd door de heer W. Timmermans, die met dit doel spe- FEUILLETON VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN": 46) Dat moest de politie maar uit zoeken, dachten wij. Maar Gordon wendde zich tot de ka pitein. Er klonk opwinding in zijn stem. „Maar ik kon niet ge loven dat het waar was wat we ontdekt hadden. U moet mij dat niet kwalijk nemen, sir, maar ik kón het niet geloven. Alhoewel alles nu duidelijk scheen. Voor mij bleven enkele duistere pun ten, zoals dit: als de moord al leen gepleegd was om de brief in handen te krijgen, waarom had het meisje die dan aan mij ge toond Als haar broer die ge stolen had, hoe kreeg zij die dan in haar bezit? De verrassing toen zij hem voor het eerst ontmoette, was te echt om voor toneelspel door te gaan. Ik bleef over deze zaak nadenken. Toen kwam die avond in de rooksalon. Miss Te- quita vertelde het een en ander over de gewoonten en tradities van haar volk, de afstammelin- ciaal uit het gildebestuur was ge treden. In 1841 werd besloten een apart fonds te slichten ter ondersteuning van noodlijdende schoenmakers- gezellen, welk fonds in stand werd gehouden door de meer gegoeden onder de gildebroeders. Zo is de broederschap SI. Cris pijn en Crispinianus voor Waal wijk en Besoijen steedsi een voor beeld geweest van een goede sa menwerking van werkgevers en ar beiders, een samenwerking die in de moderne tijd, na de grote socia le voorzieningen, normaal gaat worden, maar die op het einde van de 18e eeuw en in het begin van de 19e, iets heel bijzonders was en waarbij de Waalwijkse industrie wel gevaren zal zijn. In 1893 waren er in Waalwijk grote feesten bij het honderdjarig bestaan van het Gilde; veel Waal- wijkers zullen zich die nog wel herinneren en als zij zich deze fees- len niet meer voor kunnen stellen, dat zij dan terugdenken aan die kermisidonderdagen, wanneer het Gilde met zijn met al het zilver om hangen koning, met de vlag en vooral mei de lustig spelende har monie zijn tocht door Waalwijk maakte. Dat is alles nu voorbij; op een gegeven moment is de harmonie een zelfstandig beslaan gaan lei den, ging ter ziele en keerde later weer terug in de harmonie van de Werkliedenvereniging, die dezelf de naam droeg, die later bezit van de burgerij werd en onlangs grote ■successen vierde. Het ambachlsgil- Zondag 8 Augustus 's middags 3 uur brengen „De Ghesellen van den Spele" een „kluchtig drama" door W. Hoffman Regie: Jos Molenkamp Prijzen: f 0.75 tot f 3 i Voorverk. v.a. heden bij V.V.V. Oisterwijk, Tel. 2345 de St. Crispijn en Crispinianus sliep in, zijn schone taak was vol bracht, toen de moderne lijd zelf meer sociale zekerheden in 't leven riep. Maar de herinnering aan dit gilde leeft voort, leeft voort in de goede sociale toestand, die we nu kennen, in de groei en de ontwik keling van onze plaatselijke indus trie, leeft voort ook in de pracht van het gildezilver, dat nu zal prij ken naast die andere stille getui gen van een leerrijk verleden en dat evenals 't voortreffelijke schoe- nenwerk een hulde zal zijn aan de oude Waalwijkse schoenmakers die niet alleen door hun groot vakman schap de naam van de Waalwijkse industrie klank en betekenis heb ben welen te geven, maar die bo vendien door hun gemeenschaps zin, door hun voelen voor elkaar de sociale rust hebben bevorderd. mmm ZONDAGSDIENST. ZONDAG 8 AUGUSTUS 1954. Arts Dr. Langemeijer. Apotheek Geers. NED. HERV. KERK. ZONDAG 8 AUGUSTUS 1954. 10 uur Ds. J. Uyterschout te Helvoirt. CONCERT KONINKLIJK MU ZIEKGEZELSCHAP EUPHONIA. Op 15 Augustus wanneer het door Waalwijks Belang georganiseerde Volksfeest wordt gehouden, geeft hei Koninklijk Muziekgezelschap Euphonia om half 8 een concert, waarop het volgende programma zal worden uitgevoerd: Belgische Parachutistenmars, P. Leemans Ouverture Romantique, Keler Bela arr. P. Stalmeier Geschichten aus dem Wienerwald Joh. Strauss The Geisha Jones v. Leeuwen ArendsnesJ, mars met drumband P. Bisselink Pauze. Dem 12e Regiment, Mars Th. Furter Amparito Roca Jaime Texidor Ouverture Gri Gri Paul Lincke arr. S. P. v. Leeuwen Sur un marche Persan Ivetelby arr. Bury Ballet d'Isoline O. Massager Manoeuvremars, met drumband P. A. Stans Wilhelmus arr. Walther Boer GEGUND. Het verbouwen van garage, smeer- box en wasruimte voor rekening van de heer Schoep, Laageinde al hier is bij onderhandse aanbeste ding opgedragen aan de firma L. Kooien alhier. Architect is de heer C. H. Kleinloog te Genderen. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP gen van de vroegere Inca's. Het was zo interessant, dat ik mijn probleem even vergat en ook toe luisterde. Diezelfde avond leende Rodri guez mij een boek, waarin ik en kele regels ontdekte, die geschre ven waren in een vreemd schrift, dat ik niet kon lezen. Wel kon ik een naam lezen. Die naam luidde Kymote Yucat Yma. Ik herinner de mij ineens, dat dat de familie naam was van miss Tequita. Het intrigeerde mij zo, dat ik me naar haar hut begaf om te vragen of zij misschien kon lezen wat er in die geheimzinnige regels geschre ven stond. Zij stond mij bereid willig te woord en het bleek, dat de regels geschreven waren in 't spijkerschrift der oude Inca's. Het waren regels uit een oude vuurdans. Ik begreep er niets van. Hoe kwamen die regels in een boek, dat aan mr. Rodriguez toebehoorde Ik vroeg het hem en hij schrok, toen hij het zag. Ik voelde dat hij loog, toen hij zei, dat het oud-assyrisch was en een herinnering aan een vriend, die daar een hobby voor had. Toen kreeg ik een krankzinnig idee. Voor iemand die objectief geble ven was, moest dat idee wel zot klinken, dat geef ik toe. Voor mij TREKKING UITGESTELD. Doordat het fancy-fair, dat door het oud-leerlingen-comité van de St. Clemensschool was georgani seerd, door omstandigheden geen doorgang kan vinden, moest ook de trekking van de loterij, die op de sluilingsavond van het fancy-fair was bepaald, worden uitgesteld. De trekking zal nu geschieden op Zaterdag 4 September, wanneer het oud-leerlingenbal gehouden zal worden. Ons wordt verzocht mede te de len dat aanvragen om buitenlandse paspoorten minstens 14 dagen vóél de aanvang van de reis ter gemeen tesecretarie moeten worden gedaan daar er anders niet voor kan wor den ingestaan da! het paspoort tij dig in het bezit van betrokkene komt. Bij de aanvrage moet worden overgelegd het reeds eerder uitge reikte paspoort of het bewijs van Nederlanderschap, benevens twee gelijke foto's, welke een duidelijk en goedgelijkend beeld van de aanvrager moeten geven en schuin naar voren zijn genomen. De groot te van de foto's moet zfjn ±3x4 cm., de grootte van het hoofd 2 cm. De aanvragers van paspoorten behoren, indien enigszins moge lijk, steeds persoonlijk ter gemeen tesecretarie te verschijnen, opdat aldaar kan worden geconstateerd dat de aangeboden foto's de aan vrager goed weergeven, dat deze van recente datum zijn, terwijl voorts het signalement moet wor den opgenomen. Zij die nog geen 21 jaar zijn, be horen een verklaring van hun ou ders of voogden over te leggen, dat er bij hun geen bezwaar bestaat te gen uitreiking van een buitenlands paspoort. In die verklaring moeten naam, voornamen, geboortedatum en geboorteplaats van aanvrager vermeld zijn. Indien een paspoort voor alle landen van de wereld wordt ver langd, dient aanvrager voorts een verklaring van de Inspecteur der Belastingen over te leggen. was het echter niet zot. Ik wilde het proberen. Ik vertelde Rodri guez, dat de zaak rond was en dat de moordenaar gegrepen was. De bewaking van het schip was opgeheven en de passagiers kon den weer gerust gaan slapen. De man feliciteerde mij en we dron ken op de goede afloop. Zo gauw ik kon, verwijderde ik me echter en vroeg de kapitein toestem ming om mijn plan ten uitvoer te brengen. Vanzelfsprekend wei gerde hij in eerste instantie. Dat was logisch. Waarom zou hij toe stemming geven voor iets dat hem zo onzinnig voorkwam. De moordenaar was immers gevan gen Dokter Merryland kwam me te hulp en we kregen de toe stemming. Ik verzocht miss Tequita haar hut te verlaten. Zij deed dit, en daarna vormde ik van handdoe ken en dergelijk materiaal 'n pop, althans iets wat daarop in de duisternis zou lijken en legde die in het bed. Twee matrozen wer den verdekt opgesteld aan de beide zijden van de gang, die langs haar hut liep. Dokter Mer ryland en ik betrokken de wacht. En we hadden succes. De moor denaar kwam opdagen. We gre pen hem juist op het moment dat N.V. „NOORD-BRABAND". Volgens het jaarverslag over 1953 van de N.V. „Noord-Braband" Maatschap pij van Verzekering op het Leven te Waalwijk, was de productie zeer bevre digend. Zij bedroeg f 27.004.153.gevende een netto vooruitgang van f 13.252.109 (v.j. f 13.011.950) tot een totaal verze kerd bedrag van ruim 226 millioen gul den. De uitkeringen bij overlijden bedroe gen f 979.156.52 (v.j. f 884.243.15) en de uitkeringen door afkoop f 891.397.47 (v.j. f 781.243.97). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van f 7.780.275.79 (vj f 7,486,608,55). De op veilige grondslagen berekende wiskundige reserve steeg met f 2.817.986 tot f 44.507.605. De berekening heeft plaats gevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.24 terwijl de gemid delde .rente der beleggingen 4.31 (v.j. 4,29 bedroeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mogelijk was aan de vrije re serves f 505.000.toe te voegen. Met het gestorte aandelenkapitaal ad f 601.000.bedragen de zichtbare ex tra waarborgen f 2.519.717.27. ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PATER LOOP. Bond zondier Naam richt zich tot allen. Dezer dagen heeft „De Bond Zonder Naam" in Waalwijk zich tot alle/mede werkenden en de andere ingezetenen van Waalwijk gewend, met de volgende cir culaire „BOND ZONDER NAAM" Laat ons even stilstaan bij een uitnemend en uitzon derlijk Priester, de Liefde prediker Pater W. Loop. Mijnheer/ Mevrouw, Wij, directe medewerkers van de „Bond Zonder Naam'' hier ter plaatse, bivngen U het verheugende bericht dat onze heminde Radio fries ter en Leider van de Hond van de iNaastenliefde, op 8 September a.s. zijn Zilveren Priester jubileum viert. Deze man, die heel zijn leven opoffert in dienst van zijn medemens, gaan wij, Waaiwijkers, een blijde dag bezorgen. Gezamenlijk gaan wij geld en goederen bijeen brengen, niet voor hem persoon lijk, maar voor zijn /Sociale Dienst", die hem zo na aan het hart ligt en die hij bij zijn lietdeprediking niet missen kan. Voor zich zelf verlangt deze man nim mer iets, integendeel, hij wenst alleen in staat te zijn om liefde uit te strooien en zich geheel te geven, daarbij geen acht slaande op rang of stand, gelovigen of ongelovigen. Helpen waar dit nodig is; een ander devies kent hij niet. Waaiwijkers, kom, laat het iets aparts worden, gelijk alle ondernomen acties in Waalwijk door of voor de „Bond Zon der Naam" tot nu toe iets aparts zijn geweest. De op de circulaire afgedrukte foto herinnert U aan die grootse Vlaggendag, de dag van de naastenliefde in April 1952 in Waalwijk gehouden. Het was op deze dag dat Pater Loop tot een grote menigte deze woorden sprak: „In Waalwijk klopt het hart van de „Bond Zonder Naam", wat hier vandaag ge beurt, dat kan men momenteel nog in geen enkele plaats." Wij weten dat pater Loop Waalwijk een warm hart toedraagt en daarom gaan onze harten nu uit naar onze Zil veren Priester. Wij zijn dan zo vrij van U te vragen een geldbedrag naar vermo gen of wat ook zeer welkom is een pakket(je) inhoudende: hetzij boven- of onderkleding, hetzij beddegoed (de kens, lakens, slopenhetzij schoenen of anderszins. Wij danken onze Waalwijk se weldoeners reeds 'bij voorbaat. Uw gave wordt met spanning tegemoet ge zien. Hoogachtend, Namens alle plaatselijke proms., De hoofdpromotor M. J. NIJSSRN Waalwijk, 1 Augustus 1954. Hoekeinde 2 Tel. 2075. MUSIS SACRUM. De gele ballon. De film „De gele ballon" is een adembenemende thriller, goed ge filmd en goed gespeeld. Het 8-jarig jongetje Frankie speelt er de hoofd rol in. Hfj komt in de macht van een gangster, die hem tot zijn on misbare helper maakt. Als deze misdadiger echter 'n moord pleegt waarvan de jongen getuige is, vlucht deze en de misdadiger, de jongen en diens verklaringen vre zend, besluit hem uit de weg te ruimen. Zeer spannend weet de film dan de achtervolging van de jon gen weer te geven en op te voeren tot een boeiende climax. De film speelt zich af in een van de Lon- dense volkswijken en heel dit bon te leven wordt ons in felle kleuren geschilderd. Voor hen die 18 jaar zijn, 'n film die hen zeer zal boeien. De wraak van de Zwarte Adelaar. Dit is een avonturenfilm van het zuiverste water, die zich afspeelt in het Rusland van de 18e eeuw, waar de fameuse keizerin Kathari- na is opgevolgd door een zwakke en besluitloze czaar. Een van diens ministers is de boze genius die spe ciaal de Kozakken onderdrukt. Prins Wladimir Dubrowsky is de dappere aanvoerder van de Kozak ken en als de perfide minister bij afwezigheid van de Prins diens kasteel laat overvallen door 'n ben de tartaren en daar een bloedbad laat aanrichten, waarbij de jonge vrouw van de Prins wordt ver moord en zijn zoontje ontvoerd, zweert hij een heilige wraak op de man die de oorzaak is van al dit leed. Het wordt een titanenstrijd tussen de Kozakken en de Tartaren met veel hachelijke momenten, maar uiteindelijk is de eindzege voor hen die hun recht en hun vrijheid verdedigen. DAEMONISCHE LIEBE IN HET LUXOR THEATER. De directie van 't Luxor theater heeft voor de bekende Duitse film „Daemonische Liebe" haar gehele voorsteliingsweek gereserveerd. Deze film wordt dus vertoond van Vrijdag tot en met Maandag en op Woensdag. En niemand die deze film gezien heeft, zal willen ontkennen, dat deze film dit herhaald vertonen verdient. Vooral door het optre den van Paul Hörbiger krijgt deze film zijn bijzondere betekenis. Hij stelt mijnheer Darcy voor, de punctuele hoofdkassier van een Verhoogt hij zijn mes toestak. Hij verzette zich hevig, maar tegen vier man kon hij niet op. De man was mr. Rodriguez." Wederom ontstond er deining in de hut. Miss Marino slaakte een luide kreet en viel haar broer om de hals. Guiseppe staarde Gordon verdwaasd aan. De offi cier liep op hem toe. „Heb ik ge lijk als ik zeg, dat u alleen be kende de moordenaar te zijn om daarmee uw zuster vrij te plei ten De man knikte stom. Een ogen blik legde Gordon zijn hand op zijn schouder. Dan draaide hij zich weer om en wendde zich tot dokter Merryland. „Het is nu uw beurt, dokter." Dokter Merryland stond op. „Ik heb een onderzoek inge steld naar Rodriguez' geestver mogens op verzoek van Gordon. Ik ben geen specialist op dit ge bied en kan dus alleen maar ver moedens geven. Voor de recht bank zal mijn verklaring niet voldoende zijn en verlangt men een verklaring van een specialist. In zoverre ik dus daartoe compe tent ben, meen ik, dat wij Rodri guez voor krankzinnig moeten verklaren. De man is bezeten door een waanidee, dat zulk een omvang aangenomen heeft, dat hij zich niet meer los kan maken, zich gedwongen voelt om te doen wat zijn brein hem ingeeft en daardoor zeer gevaarlijk is voor de gemeenschap. Of hij daarvan genezen kan, durf ik niet te be vestigen, noch te ontkennen. Ik geef slechts deze verklaring, op dat u beter zult begrijpen, wat Gordon verder vertellen zal." Hij boog even en ging weer zit ten. Weer richtten zich alle blik ken op de officier. „Dank u, dokter Merryland. Uit hetgeen Rodriguez ons, po chend op zijn knappe prestaties, vertelde, gecombineerd met het geen ik al wist, meen ik de toe dracht der gebeurtenissen als volgt te kunnen reconstruëren: Rodriguez is oorspronkelijk uit Peru afkomstig. Zijn eigenlijke naam luidt Laocca Yucat Yma. De familie Yucat Yma is zeer oud en pretendeert rechtstreeks af te stammen van de laatste keizers der Inca's. De oude traditie in deze familie verbood, dat de le den der familie een huwelijk slo ten buiten de familie. Deze ge woonte werd de laatste dertig ja ren al niet meer gevolgd. Rodri guez had nu echter de gedachte, dat hij er voor moest waken, dat grote bankinstelling; als 't verhaal begint, heeft hfj zich blijkbaar ech ter dusdanig in de moeilijkheden gewerkt, dat hem de moed om verder te leven ontnomen is. Aan het einde van deze fatale d^g ver schijnt dan de duivel in de persoon van een inbreker, en deze geeft hem de kans deze dag nog eens te beleven, maar, verzekert hij hem, hij zal dezelfde misstappen nog eens opnieuw begaan. De dag begint weer opnieuw en door 'n ongeluk, waarbij hij enke le verwondingen oploopt, belandt hij in een café, waar de mooie Jacqueline (Margot Hielscher) hem verzorgt. De oude vrijgezel wordt verliefd op deze vrouw, de eerste alcohol die in zijn leven over zijn lippen komt, doet hem alle remmen losgooien en de 2 millioen francs, die hij voor de bank even bewaar de, stellen hem in staat een ogen blik de bon vivant te zijn. Om hem het geld terug te kunnen bezorgen werkt Jacqueline dan mee aan een inbraak bij de bank, die ontdekt wordt en zij wordt gevangen en Darcy blijft verpletterd achter, slechts een mogelijkheid rest hem nog. Als die mogelijkheid werke lijkheid is geworden, kan zelfs de duivel hem de dag niet meer op- nieuw doen beleven. Dit is, heel kort en heel onvolle dig, de intrige van deze boeiende film, die een prachtige vorm kreeg onder regie van Kurt Meisel en door het spel van Paul Hörbiger, en die op personen boven 18 jaar een gro te indruk zal maken. Paul Hörbiger als Monsieut Darcy in Damonische Liebe. Ir. HOPSTER TREEDT AF. Naar wij vernemen zal ir. H. F. Hopster op korte termijn aftreden als voorzitter van de KNVB. Het ligt in zijn bedoeling hiervan me dedeling te doen tijdens de buiten gewone bondsvergadering van Za terdag 14 Augustus, waarop het be stuursvoorstel inzake vergoedingen aan spelers aan de orde wordt ge steld. Reeds direct na het besluit van het KNVB-bestuur om het roer om te gooien (Zaterdag 3 Juli) heeft ir. Hopster te kennen gegeven in zijn hart een overtuigd amateur te blijven. Gedwongen door de om standigheden en slechts omwille van een zoveel mogelijk gesloten optreden van bestuurszijde, heeft hij zijn stem gegeven aan het voor stel tot koerswijziging. Ir. Hopster acht het echter in strijd met zijn ideaal, nog langer leiding te geven aan een organisatie, die niet meer op zuiver amateuristische leest is geschoeid. NEDERLAND WEER IN BIL JARTTOURN OOIEN. Nederland zal weer deelnemen aan internationale biljarttournooi- en. Dit is mogelijk geworden door aanneming van een Frans voorstel op het congres van de Internatio nale Biljartunie (UIFAB), waarmee ook de Nederlandse afgevaardigden zich konden verenigen. De vergoe ding der reiskosten van deelnemers aan internationale kampioenschap pen (het conflictpunt) zal thans voor de helft ten laste van het or ganiserende land komen. De orga niserende instantie betaalt de ver blijfkosten plus halve reiskosten, het uitzendende land de rest van de reiskosten. aijn familie zuiver bleef. Er was immers nog de oude legende, dat eens het keizerrijk weer zou her rijzen en dat de nieuwe keizer aangewezen zou worden uit het geslacht Yucat Yma. Rodriguez, zoals we hem gemakshalve maar zullen blijven noemen, wilde de oude wetten nakomen. Deze wet ten schreven voor, dat diegenen die buiten hun familie huwden, gedood moesten worden. Hij richtte zijn ogen op mr. en mrs. O'Connell. De laatste is namelijk ook een lid der familie Yucat Yma. Met eindeloos geduld be reidde hij zijn plannen voor, tot hij eindelijk zijn kans schoon zag om hier aan boord zijn plannen ten uitvoer te brengen. Met dui velse geraffineerdheid vermoord de hij mr. O'Connell. Daarna was miss Tequita aan de beurt. Om de aandacht af te leiden, trachtte hij de schuld te werpen op miss Marino. Hij wist van de brief, die O'Connell in zijn bezit had. (Slot volgt).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2