miSHEUVEL HET GEHEIM LAATSTE BERICHTEN L00N-0P-ZAND ST.JOACHIMMOER WAALWIJK WASPIK OVERLEERSNIJDERS en LEERLINGOVERLEERSNIJDERS. der gevleugelde kampioenen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 16 AUGUSTUS 1954 xxx V V O DE ZEVENDE RONDE VAN KAATSHEUVEL, Hoe vindt de postduif zijn weg HOE GAAT HET MET ONZE VOEDSEL- EN GENOTMIDDELEN JAN HENDRIK Zus Roes Willem van der Mee GEVRAAGD FIRMA P- H. VLOEMANS, Peperstraat KAATSHEUVEL. GESLAAGD. Op 11 Augustus slaagde te s-Gra venhage voor het vakdiplorna Woning- inrichting de heer D. A. M. van Wan rooi), die alzo in vier weken drie vak- diploma's in het meubelvak verwierf, iets wat zelden of nooit voorgekomen is. ONDERHANDS OPGEDRAGEN. Het bouwen van een woonhuis met garage aan de Dr. Nolensstraat alhier voor rekening van de heer Joop Bisse- link te Tilburg is onderhands opgedra gen aan de Fa. G. den Teuling, aanne mer te Kaatsheuvel. GOOR CONCERTEERT IN DE EFTELING. Zondagavond mochten we de Muziek vereniging Apollo uit Goor in 'Overijse in de concertenreeks 1954 beluisteren. Apollo is een der allerbeste corpsen uit het Oosten van het land, geregeld winnaar met hoge punten in de noogste afdeling, 't Programma, dat ons Kapel meester Alb .Sommer voorschotelde, was hiervan wel het eerste bewijs, ter wijl daarnaast de bezetting van het 60 leden tellende corps alle mogelijkheden biedt. Het uitgelezen programma was daarvan tevens een bewijs. Na Colonel Bogey, de graag gespeelde en beluister de mars van Alford, was het al „Romeo et Juliette" van Berlioz, waarin we ken nis mochten nemen van de capaciteiten van het corps. De Berlioz -composities zijn nu juist niet de meest gezochte voor een harmonie-bezetting, en ook voor Apollo bleek het een zware opgave, waarvan het zich echter, een paar on gelijkheden en enkele onzuivere momen ten uitgesloten, keurig kweet. „Aida was al niet minder eisend, terwijl het arr. van „Carnaval de Venice van Thomas door Errik Leidzen voor het eerste gedeelte van het concert, de kroon op het werk zette. Na de pauze waren het „Willem teil van Rossini, de „Slavische Rhapsodie van Friedemann en „Orphee aux Ün- fers" van Offenbach, waarmede „Apol lo" speelde, of het dagelijkse kost was. Deze werken schenen lijfnummers te zijn van het uitstekend musicerende gezel schap, waarvan een niet te talrijk pu bliek twee uren genoten heeft. Als dank voor het gulle applaus werd na de mars „Hoch das Banner" van Bollier, geslo ten met de clubmars van Apollo „Goor s Victorie", een compositie van de 1ste Pistonblazer van het corps. Nog werd er weinig ruchtbaarheid ge geven aan het feit, dat Zondag, 22 Au gustus de zevende ronde van Kaatsheu vel werkelijkheid zal worden. En weer is het bestuur er in geslaagd een veld renners bijeen te krijgen dat in staat zal blijken te zijn, Zondag Kaatsheuvel weer te maken tot een centrum van Wielersportliefhebbers, zoals we dat reeds zes jaren achtereen gekend hebben. En zeker wordt de drukte dit jaar nog groter,.daar het bestuur is teruggekomen van de organisatie van de laatste jaren in een afgemaakt parcours. Dit jaar wordt weer over een geheel vrij par cours van pl.m. 2Yl km gereden, vanaf de Antoniusstraat, waar start en finale liggen, door de Sweensstraat, Berkdijkse- straat, Huigenstraat, Peperstraat en Hoofdstraat. Waar iedereen nu van entree vrij gesteld is, rekent het bestuur er echter op, dat de organisatie zal ge steund worden door een vlot aankopen van het programma-boekje en als extra steun, door het kopen van een speldje, waarvan de opbrengst voor de helft wordt afgestaan aan het comité dat de gratis-auto-rit van Ouden van Dagen voor de 5de maal in organisatie heeft. Om 1 uur start de ronde voor de Nieuwelingen voor een wedstrijd van 24 ronden, dus pl.m. 60 km. De beste Nieu welingen uit onze gewesten hebben hier voor ingeschreven o.m. v. d. Velden uit Vlijmen met zijn plaatsgenoot Kivits, van Dijk uit Breda, Bloks uit s-Bosch, van (Engeland uit Schijndel, Th. La- brechts uit Etten en vele anderen, on geveer 90 of 100 in totaal. Verband houdend met het plechtige Maria-lof, dat in de Parochies op die dag gehouden wordt, starten de Amateurs om pl.m. half vier voor een wedstrijd van 40 ronden, alzo pl.m. 100 km. Hier bij treffen we, buiten de amateurs, die afgevaardigd zijn naar de Wereldkam pioenschappen, bijna alle ronde-winnaars uit de omtrek, n.l. Adje van der Linden uit Tilburg, winnaar van de Ronde van Boxtel; P. Marchand uit Tilburg, win naar van de Ronde van Dongen, W. Rusman uit Haarlem, afgevaardigde van de N.W.U. naar meerdere grote wed strijden, den Ouden uit Noordeloos in Kaatsheuvel welbekend, Hooijmaaijer en van Strien, de beide favorieten uit Raamsdonk, de crack Koonen uit Eind hoven, Gerritje Verhoeven uit Tilburg, winnaar van het spoorbaan criterium in Waalwijk, Leo van der Pluijm, mogelijk momenteel de amateur het best in vorm en meerdere renners van goede naam. Langs 'het gehele parcours zijn luid sprekers opgesteld en kan de stand van de strijd geregeld worden bekend ge maakt, zodat men op elke plaats met het gehele verloop op de hoogte blijft. KAATSHEUVELSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN 1954. De Tennisclub „De Efteling" or ganiseert dit jaar de wedstrijden om de Kaatsheuvelse Tenniskam pioenschappen 1954 op de banen van het Natuurpark „De Efteling" op 21, 22, 28 en 29 Augustus. Deel name aan deze wedstrijden staat open voor leden van in Kaatsheu vel of Loonopzand gevestigde clubs of voor in Kaatsheuvel of Loonop zand woonachtige personen. Er wordt gespeeld in: Dames enkel spel, Dames dubbelspel, Heren en kelspel, Heren dubbelspel en Ge- nengd dubbelspel, al deze wedstrij den om twee gewonnen sets. WIJNFEEST IN APOLLO. Zaterdag en Zondag a.s. krijgen we ook in Kaatsheuvel een wijn feest. De vele buitenlandse reizen hebben inspiraties opgewekt en de heer Smit heeft het initiatief geno- j men ook eens een Kaatsheuvels - wijnfeest te organiseren. Alleen de druiven groeien niet hier, doch de rest zal niet ontbreken. Er zal een sfeer geschapen worden die herin nert aan de dagen langs de Rijn of de Moezel, in Champagne of Bour gogne. Een bont gezelschap zal ver pozing en vermaak scheppen, o.m. Coos Speenhoff, Les Tardona's, H. Theunissen, de Alpen Echo's en voor Zondag de gevierde Olga Lo- wina. KAATSHEUVEL. De KPV hield Zondag een wed vlucht vanuit St. Denis, afstand 350 km. Ingemand 660 jonge dui ven, lostijd 8 uur voorm.; eerste duif 1,8,56 uur n.m. Eerste 70 prijs winnaars 1 Th. van Boxtel; 2 Fr. Damen; 3, 19 Jac. Klerkx; 4, 5, 39 Wim Ha mers; 6, 51 G. Remmeren; 7, 27, 29, 53, 56 Jos Schrauwers; 8, 61 A. van Ivuijk; 9 W. Aussems; 10, 43 P. Zijlman'si; 11, 12, 31, 32, 33, 60, 67 Jac. Vloemans; 13 H. v. d. Pas; 14 M. Sulsters; 15 C. van Boxtel; 16, 35 A. van Boxtel; 17, 22 L. van Geel; 18, 30 W. Jansen; 20 J. Berg mans; 21, 45, 55 C. van Rooij; 23 W. Remmeren; 24 H. van Helvoirt; 25 Jos van Dongen; 26 H. Klis; 28 Th. Netten; 34 J. van Riel; 36 M. van Boxtel; 37, 63 Pooters-Ligt- voet; 38, 66 J. van der Linden; 40, 59 M. Ververs; 41 W. van Heijst; 42 A. Pijnenburg; 44, 70 A. Brou wers; 46 J. Hamers; 47 A. van den Hoven; 48, 54 L. Mosselveld; 49, 65 A. van Gooi; 50, 57 M. Lensveld; 52 J. Klis; 58 M. Ligtvoet; 62 H. Schoenmaker^; 64 P. Dirksen; 68 Fr. v. d. Assem; 69 M. Brokx. AGENDA. Maandag 8 uur n.m, repetitie Kon. Erk. Harmonie Apollo. Dinsdag 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan; 8 uur n.m. vergadering Reisver- eniging fa. Zwaans in Café Sport wereld. Woensdag 8 uur n.m. voorstelling Apollo-Theater; 8 uur n.m. repetitie Harm, Kon. Muz. Gez. Euphonia. GESLAAGD. Onze dorpsgenoot de heer M. pa gemakers slaagde voor het te Amers foort gehouden Staatsexamen Gymnasi um A. JEUGDKAMP. Het Jongensgilde St. Jansgarde alhier vertrok Zondagnamiddag voor het hou den van een Weekkamp naar Baarle- Nassau. Als Aalmoezenier is mede ver trokken de Weleerw. heer Reymer, ka pelaan de,r parochie. BEDETOCHT. Zondagnamiddag te ongeveer half 5 werd alhier wederom de jaarlijkse bede tocht gehouden naar het Maria-kapelletje aan de Tilburgse weg. De stoet werd ge opend door de harmonie Sophia en ge sloten door Concordia. Zo goed als de gehele parochie nam aan de bedetocht deel. Nadat de gebrui kelijke gebeden aan het kapelletje waren verricht en enige Marialiederen waren gezongen, hield een Pater Capucijn een toepasselijke korte preek over de Maria- devotie, waarbij spreker de Pauselijke intenties in dit Mariajaar aanbeval. Na de opdracht aan Maria werden nog en kele liederen gezongen, waarna de stoet, begunstigd door heerlijk zomerweer, in dezelfde orde naar het dorp terugkeerde. DE LUCHTBODE. Wedvlucht van St. Denis op Zondag 15 Aug. 1954. Afstand 357 km. Deel name 111 duiven. Karei van Esch 1, 8; C. van Dongen 2, 24, 29 M. Vera 3, 18; A. J. van Don gen 4; M. Maas 5, 12; P. van der Vel den 6, 10, 25; C. Vermeer 7, 17; A. Spapens 9, 13, 23, 27, 28; H. Leerma- kers 11, 20, 26; H. van der Velden 14; G. IJpelaar 15; G. van den Dries 16; J. Snoeren 19; M. van der Velden 21; C. Maas 22. Overduif G. IJpelaar, tijd 14-6-40. Eerste duif 13-24-20. Serie 1 M. Maas, serie 2 A. Spapens. GESLAAGD. Op het te Rotterdam gehouden ban ketbakkers-examen slaagde onze dorps genoot dhr. J. C. Siemons. De moderne mens is bezig van de natuur te vervreemden. De steden ont wikkelen zich tot uitgestrekte steenmassa's, waarin voor het leven van de natuur nog maar weinig plaats is. Men vergeet hoe het leven van planten en dieren zich ontwikkelt en een stadskind kan geen konijn meer van een marmot onderscheiden. Maar tenslotte is de mens zelf eer; kind' van de natuur. Diep in zijn hart leeft het heimwee naar het leven buiten en in menig huis tracht men het contact met het leven in de vrije natuur te bewaren. De een houdt van konijnen, de ander besteedt zijn vrije uren aan kippen en zeer velen voe len zich aangetrokken tot de duiven, die tot de sierlijkste en voor de mens meest dankbare vogels behoren. De voorbereiding van een wedvlucht kost heel wat tijd. Denken we alleen maar eens aan het samenstellen van de speciale duivenexpres, die de vogels naar de startplaats brengt. Zon duiventrein vervoert niet zelden 40.000 of meer deel nemers aan de wedvluchten. In speciale manden, worden de met zorg uitgekozen vogels naar een verzamelcentrum ge zonden. Hier hebben de spoorwegen een gereserveerde goederentrein gereed staan. In elke wagon bevinden zich een vijftig manden met koerende vogels. Onderweg moeten ze van eten en drinken worden voorzien. Daartoe wordt een voorraad mais en een grote ton wa ter in elke wagon gebracht. Speciale con- voyeurs worden met de verzorging be last. Gedurende de reis hebben deze mensen de handen vol. Eenmaal per dag krijgen dé snelle vliegers een goede maaltijd, maar het drinken vergt veel meer tijd, want driemaal daags moeten alle drinkbakken worden gevuld en de convoyeurs hebben derhalve weinig tijd om van het landschap te genieten, dat de duivenexpres passeert. De spoorwegen hebben van tevoren een reisplan opgesteld, zodat het beweeg lijke duivenvolkje niet te lang onderweg is. Op de plaats van bestemming wor den op een commando alle loodjes van de manden doorgesneden en binnen een halve minuut staan de reismanden ver laten op het station, waarboven duizen den vernuftige vogels rondcirkelen om de richting naar huis te bepalen. Ook fraude. De tijd waarbinnen een duif de vlucht heeft afgelegd, wordt geregistreerd in een klok, die de eigenaar in de nabijheid van zijn duivenhok heeft staan. Is de duif teruggekeerd, dan wordt het ring- nummer van zijn poot gehaald en in de klok gedeponeerd, waarna de aankomst aan de wedstrijdjury wordt gerappor teerd. Vanzelfsprekend worden ook bij deze wedvluchten wel eens pogingen tot frau de gedaan. De oneerlijke duivenhouder moet er dan in slagen het ringnummer van zijn duif in handen te krijgen, zodat zijn duif zonder nummer afreist. Hij doet dit nummer om de poot van een andere duif, die zich niet bewust is van het kwaad, dat hij gaat bedrijven. Deze duif wordt in de buurt bij vrienden of ken nissen gebracht en losgelaten op een vooraf bepaald moment. Lang, voordat de lange afstandsvliegers terug zijn, wordt een ander beest tot overwinnaar uitgeroepen. Deze valse praktijken komen aan het licht, wanneer de winnaar zijn duif als overwinnaar aanmeldt en later blijkt, dat de duivennooit zijn gelost, b.v. door slecht weer. Het loon voor deze praktijken is gevangenisstraf, want met wedvluchten worden soms duizenden verdiend. Nieuwe auto's, geldprijzen, gouden en zilveren voorwerpen hebben goede fokkers wel eens een vermogen bezorgd, omdat ook de eieren uit hun til steeds een goede prijs opbrengen. Maar van broodwinning is over 't alge meen bij de duivenfokkerij nog weinig sprake. De duiven zijn voor de eigenaar een middel om het contact met de natuur te bewaren en de liefde voor de dieren te versterken. Tezamen met de gekweekte internationale contacten vormt deze lief hebberij een waardevolle bijdrage tot versterking van een goede verstandhou ding der volken. In dit opzicht vervult de duif zijn vredesmissie ten volle. We kunnen ons in gedachten verplaat sen tot in de oudste tijden en dan vinden we nog de duif terug als huisvriend van de mens. Hij is een symbool van de vre de, maar in de oorlog bewijst hij de trouwste diensten, niet het minst bij het j spionnage-werk. In de vroegere oorlogen in het midden-oosten en tot in China vinden we voorbeelden van spionnen en legers, die duiven meenamen op hun ge vaarlijk werk in vijandelijke landen en op verre veldtochten. Noach koos ook een duif om vanuit zijn ark de omge ving te verkennen. Het is merkwaardig, maar zelfs in on ze dagen heeft de postduif zijn belang rijke positie als koerier behouden. De meest vernuftige technische vindingen lals radio en draadloze telegrafie hebben de duif niet van zijn posttroon kunnen sto ten. Radio en telegrafieberichten kunnen door de vijand worden afgeluisterd, maar de duif vervult zijn plicht onopvallend. Zonder aarzeling bestelt hij het hem toe vertrouwde geheime bericht bij zijn op drachtgevers. Ook in de tweede wereldoorlog1 be stond er tussen Engeland en Nederland een postduivendienst, die menige goede dienst heeft bewezen. De Duitsers wisten dat en hebben derhalve onze duivenstand practisch uitgeroeid. HOE VINDEN ZIJ DE WEG 7 Met behulp van de Belgische duiven- fokkers werd na de oorlog het duiven- volk in Nederland weer op peil gebracht. De echte liefhebbers bezitten kostbare exemplaren, die hun waarde bewijzen in de wedvluchten, die telkens worden ge organiseerd. Ja, die duiven leiden 'n vor stelijk leven. Zij maken telkens een va- cantiereis en begeven zich per speciale duivenexpres naar hun vacantie-oord. Ze komen op eigen kracht terug en nemen de korste weg naar huis, die hun door niemand wordt gewezen. Men is er nog niet in geslaagd aan te tonen, welke eigenschap het beestje in staat stelt zijn hok terug te vinden. Er zijn tal van theorieën over opgesteld. De meest aannemelijke is die, welke aan neemt, dat de vogel zich oriënteert op de magnetische krachtlijnen, die zich in de lucht bevinden en daar een compleet we gennet vormen. Een Amerikaans geleerde heeft dit trachten te bewijzen. Hij bevestigde klei ne magneten aan de vleugels van proef- duiven en zette ze toen in bij een wed vlucht. Al 'deze vogels gingen verloren. Een aantal duiven, dat alleen kleine stuk jes metaal zonder magnetische kracht aan de vleugels kreeg, kwam wel terug. MAGNETISCHE EN RADIOGOLVEN. Hiermee was dus bewezen dat een duif die niet zijn gezichtsvermogen kan ge bruiken, toch zijn basis kan terugvinden. Maar men heeft eveneens vastgesteld dat de vogel evenzeer zijn ogen gebruikt. Op bekend terrein vinden de beesten veel vlugger de weg naar huis dan in de vreemde. Het zijn dus niet alleen magnetische golven, waarvan de duif gebruik maakt. Welk soort golven dit precies zijn, heeft men nog niet kunnen vinden. Radiogol ven beïnvloeden eveneens het oriëntatie vermogen van de duiven. Dit heeft men vastgesteld door een aantal duiven los te laten in de directe omgeving van een radiozender. Wanneer de zender werkte, duurde het voor een korte afstand bijna tweemaal zo lang voordat de duiven weer thuis waren. Het onweer, dat grote storingen veroorzaakt in de radiogolven, brengt ook dikwijls de duiven uit de koers. De organisatie van wedvluchten heeft de duivensport in Nederland groot ge maakt. Men ging aandacht besteden aan de teelt, waardoor speciale families van snelle vliegers werden gefokt. De eitjes van beroemde vliegers zijn veel waard. Er wordt niet zelden een bedrag van f 50.voor neergeteld. De kampioenen zelf hebben alleen waarde voor hun ei genaar. In een vreemd hok zouden ze nooit wennen en zelfs wanneer ze lange tijd worden vastgehouden, vliegen ze toch weer naar hun oorspronkelijke ba sis terug. 90 KM. PER UUR. Evenals de mens moet een duif voor uitzonderlijke prestaties worden getraind. Eerst wordt hij ingezet op korte afstan den, die langzamerhand worden vergroot. Ook went het beestje aan een bepaalde vliegrichting. Een postduif, die gewend is van zuid naar noord te vliegen, heeft met dezelfde afstand in omgekeerde richting veel meer moeite. Bij zijn vlucht naar huis bereikt een goede wedstrijdduif snelheden tot 90 km. per uur. Het dier tje legt zonder veel moeite een afstand af van 450 km. per dag. ZEVEN DODEN IN LIMBURG. Gezin van vjjf personen met twee logeetjes omgekomen. Zeven doden: een echtpaar uit Venlo met zijn 3 kinderen en 2 kinderen van een gezin uit Apel doorn, eiste Zaterdagavond een auto-ongeluk op de rijksweg Nij megenVenlo. Tussen de dorpen Afferden en Bergen reed de 39-ja- rige verzekeringsinspecteur J. Pad denburg, op weg van Apeldoorn naar Venlo, met zijn personenauto achter op een zware vrachtauto, die juist wegreed, na aan de rech terkant van de weg te hebben stil gestaan. De heer Paddenburg en zijn 39-jarige echtgenote, hun elf jarig zoontje Henny en achtjarige dochtertje Yvonne werden op slag gedood, evenals de elfjarige Nol Jamsien uit Apeldoorn en zijn ne genjarig zusje Loes. De vierjarige Rudi Paddenburg werd uit de per sonenauto, een Volkswagen, geslin gerd, voor deze geheel onder de achterzijde van de vrachtauto Isichoof. Met ernstige verwondin gen werd de jongen overgebracht naar het Sint Jozefziekenhuis in Venlo. Tegen middernacht iis) hij daar overleden. Wat de voedingsmiddelen be treft, gebruikte de Nederlander al leen margarine, suiker en fruit in aanzienlijke hoeveelheden meer dan vijftien jaar geleden, terwijl van de genotmiddelen sigaretten en gedistilleerd meer werden ge- j bruikt dan in de jaren voor 1940. Van de andere voedings- en genot middelen is het verbruik nog altijd lager dan voor de oorlog. i Het mindere verbruik van aard appelen is zeer opmerkelijk. In 1937 at iedere Nederlander nog 130 kg., in 1948 zelfs 140 kg., doch daarna trad ten aanzien van dit Nederlandse volksvoedsel een daling in: 135 kg. in 1949, 130 kg. in 1950, 120 kg. in 1951, 110 kg. in 1952 en 105 kg. in 1953. Ook het verbruik van koffie en thee daalde, terwijl dat van cacao constant bleef op 0,3 kg. per per soon, zowel in 1937, 1952 ais 1953. Wat de overige dranken betreft, is het gebruik van gedistilleerd ge stegen van 1,45 liter in 1937 tot 2,15 in 1953. In de voorafgaande jaren was het echter hoger, n.l. 3.20 in 1949, 2.95 in 1950, 2.67 in 1951 en 2.23 in 1952. Het bierverbruik daalde van 14.1 liter tot 12.7 liter, hoewel dit een vooruitgang is in vergelijking tot de jaren 1951 en 1952, die resp. 'n verbruik van 10.9 en 11.3 liter te zien gaven. Tenslotte de rookartikelen. In 1937 rookte men in ons land ge middeld 174 sigaren per persoon, in 1953 was dit 86, doch de jaren daarvoor nog minder, n.l. 70 in 1951 en 79 in'1952. Het sigaret'enverbruik is sterk toegenomen en wel van 506 in 1937 tot 966 in 1953. In 1952 was het verbruik 913 en een jaar daarvoor 822 stuks per persoon. 55-JARIG PRIESTERFEEST MGR. HUIBERS. Zonder enig uiterlijk vertoon heeft de grijze bisschop van Haar lem, mgr. P. J. Huibers, gisteren zijn 55-jarig priesterfeest gevierd. Alleen was er na de Pontificale Avondmis, door de jubilaris opge dragen, een Mariahulde in de vorm van een lichtprocessie door de ka thedraal. Zaterdag werd aan mgr. Huibers de feestgave van zijn bisdom over handigd, 'n bedrag van 303.813.06 voor de bouw van een nieuwe pa rochiekerk in Beverwijk. MGR. VAN SCHAIK PROTONO- TARIUS APOSTOLICUS. Bij gelegenheid van zijn diaman ten priesterfeest op 15 Augustus is de oud-geestelijk adviseur van de K.A.B., mgr. J. G. van Scliaik, door Z. H. de Paus benoemd tot proto- notarius aposiolicus, de hoogste waardigheid die een priester bene den de rang van bisschop kan krij gen. Ter ere van dit priesterfeest heeft de aartsbisschop-coadjutor mgr. B. J. Alfrink Zondagmorgen een pontificale Hoogmis opgedra gen. Honderden kwamen daarna mgr. Van Schaik gelukwensen. DRIE TON VOOR ACTIE „VOOR GOD". WILLEM SULSTERS VAN ,„DE ROLIJKE VISSERS"'HAALDE EER STE PRIJS IN LITHOOIJEN. De Vrolijke Vissers, de visclub die haar home heeft in het café van de heer Bcdiens-Smolders, heeft gisteren deelge nomen aan een groot visconcours te Lithooyen en met zeer veel succes. Acht prijzen wisten de vissers te behalen in de persoonlijke wedstrijden en het lid Wil lem. Sulsters was wel zeer fortuinlijk, toen hij de eerste prijs van het hele concours in de wacht sleepte; de eerste prijs die bestond uit een compleet salon- ameublement. De anderen behaalden ook mooie prijzen; ve.r vooraan zat ook de heer Baks die een prachtige sierklok mee naar huis nam, terwijl van Es, van „Vis- scherslust", die ook deelnam aan de per soonlijke wedstrijden drie prachtige hen gels in de wacht sleepte. Een buitengewoon succesvolle dag dus voor de Waalwijkse vissers, die in triomfstemming naar Waalwijk terug keerden en daar in het clublokaal hun successen vrolijk hebben gevierd, daar zijn het per slot van rekening „vrolijke vissers" voor. Dr. HUGO ECKENER OVERLEDEN. Dr. Hugo Eckener, een beroemd luchtvaartpionier en eens comman dant van de trotse „Graf Zeppelin'' is Zaterdag in zjjn woning in Frie- drichshafen, Duitsland, op 86-jari- ge leeflijd overleden. Hij was sinds lange tijd lijdend aan 'n hartziekte. Sedert 1908, toen Eckener in dienisit trad van graaf Ferdinand von Zeppelin, is zijn naam met de ontwikkeling van het luchtschip verbonden geweest. Hij was het die vóór de eerste wereldoorlog als di recteur van de luchtvaartmaat schappij „Luftfahrt A.G." in Duits land de droom 'Sjchiep van een we reldomvattend verkeer met lucht schepen. Hoewel de gemiddelde Neder lander in 1953 van verscheidene voedings- en genotmiddelen meer heeft gebruikt dan in 1952, wordt per hoofd van de bevolking nog steeds minder geconsumeerd dan in de jaren voor de tweede we reldoorlog. De eendagsloterij van de actie „Voor God" heeft ruim drie ton op gebracht, n.l. ƒ311.887.25. Met me dewerking van de E.H.B.O. werden in een dag ruim 1,6 millioen loten verkocht en 's avonds werd in een korte uitzending voor de K.R.O. de uitslag bekend gemaakt. Zestien van de dertig pri|siwinnaars meldden zich de eerste avond. HERDENKING DER GEFUSILLEERDE GIJZELAARS. In plechtige eenvoud is in aan wezigheid van familieleden en tal rijke oud-gijzelaars in de bossen van de Rovert onder de gemeente Goirle de jaarlijkse herdenking ge houden van de gijzelaars, die gedu rende de tweede wereldoorlog het hoogste offer brachten en ter plaat se werden gefusilleerd. Als vergeldingsmaatregel werden hier de toenmalige gijzelaars, onder dekking van het nachtelijk duister op 15 Augustus 1942 diep de bossen ingevoerd en door de Duitsers dood geschoten. Namens de gijzelaars werd door mr J. v. d. Dussen (Dordrecht) en de heer B. v. Bavel (Den Bosch) een krans van witte gladiolen en anjers gelegd aan de voet van het monument. Hierna maakten de aan wezigen een rondgang langs het ge denkteken en de beide graven, waarmee de sobere plechtigheid werd besloten. Het ligt echter in de bedoeling de herdenkingen in 1955 (tien jaar na de bevrijding) en in 1957 (derde lustrum van de fusillade) breder op te zetten. GROTE FOKVEEDAG. Op initiatief van de Waspikse Fok- veevereniging „Streven naar Verbete- r.ng" zullen de Waspikse en Raams- donkse fokveeverenigingen op 14 Sep tember a.s. gezamenlijk een grote fok- veedag organiseren. Dit is een zeer verheugend initiatief, temeer daar de fokveedagen in onze streek tot de zeldzaamheden behoren. Dat er bij onze boeren een sterk stre ven aanwezig is om te komen tot ver edeling van het fokvee, bleek wel uit de zeer grote belangstelling op de vergade ring van de fokveevereniging „Streven naar Verbetering" van Zondag j.l. Dit wordt dan de eerste fokveedag van onze jonge Waspikse fokveevereni ging. De prima samenwerking tussen Waspik en Raamsdonk zal het welslagen van deze dag verzekeren. Men mag dan ook een groot aantal deelnemers verwachten. De inschrijvin gen zijn opengesteld tot 19 Augustus a.s. Nu de veefokkerij bij onze boeren mee,r in de belangstelling komt en ge zien de grote belangrijkheid van de fok veedag, zullen wel zeer weinigen verzui men om in te schrijven. OPENING SPECIAALZAAK IN ELECTRICITEIT S ARTIKELEN Zaterdag 21 Augustus des namiddags om drie uur zullen de Gebr. Roovers, 't Vaartje 1 alhier, hun speciaalzaak in electriciteitsartikelen openen. HET AUTOBUSONGELUK IN FRANKRIJK. Reeds 21 doden. Het aantal slachtoffers van het auto- busongeluk bij Aubenas (Frankrijk) is gestegen tot 21, doordat twee jongens aan de opgelopen verwondingen zijn overleden. Zoals gemeld maakte een groep scholieren in een autobus een schoolreisje. De autobus stortte in een ravijn en brak in tweeën. GEVANGENEN IN OPSTAND. Militairen en politiemannen in Ports mouth (V.S.) hadden alle moeite, 1000 muitende gevangenen van een tuchthuis naar hun cellen terug te drijven, terwijl de brandweer een zware brand bestreed, die in een werkinrichting van het tucht huis was uitgebroken. Met grote blijdfchap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon A. HAASJES G. HAASJES.ROOZE Bertie 's-Gravenhage, 1 2 Aug Piet Heinstraat 68 1954 Tijdelijk: Emmakliniak Parkweg 21 zullen elkaar op 14 September om 10 uur trouwen in de Kerk van het H. Sacrament te 's-Gravenhage. Na de H. Mis is er tot 12 uur gelegenheid hen geluk te wen sen ten huize van de Bruid Kruisbeklaan 27, 's-Gravenhage. Hun toekomstig adres is: Poolsestraat 1, Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3