L Wijde Wereld Waalwijkse en Langs Courant Nieuw-Guinea voor de V.N. WAT DE NEDERLANDER EET EN DRINKT. EIERENGEBRUIK IN NEDERLAND. GOEDGEKEURD. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoón Tieleu Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verseh(jnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 67 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Indonesië heeft dus officieel een poging gedaan ona de kwestie Nieuw-Guinea door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties behandeld te krijgen. Op het eerste gezicht lijkt dit zijn goed recht en zelfs prijzenswaardig een zaak die niet door onderhandelingen opge lost kan worden voor hei forum van de Volkerenorganisatie te brengen. Men heeft in de loop van de na-oorlogse jaren zaken wei op minder vreedzame manier trachten op te lossen. Desalniettemin doet deze han delwijze van de Indonesische rege ring op zijn zachtst uiigedruki, lichtelijk onsympathiek aan. Nu zijn wij van die zijde niet veel sym pathie gewend, zodat we ook hier op niet zouden hoeven dood te val len als er nog niet het een en an der bij kwam, dat de kern van de zaak raakt. En dan rijst op de eerste plaats de vraag hoeveel recht kan In donesië op Nieuw-Guinea doen gelden Djakarta redeneert niet alleen, maar betoogt zelfs dat het er alle recht op heeft, omdat het tot het Indonesische grondgebied hoort. Maar dan zou het even goed aanspraak kunnen maken op het Engelse Noord-West Borneo, op Portugees Timor en op Australisch Nieuw-Guinea, want de Indonesi sche archipel houdt toch niet op bij de grenzen van het vroegere Nederlands Oosjt-Indië Aan het feit dat Nieuw-Guinea daarbij hoort, kan Indonesië moeilijk een argument ontlenen, want bij de souvereiniteitsoverdracht is Nieuw Guinea uitdrukkelijk uitgezonderd, met de bepaling dat over de status van dit gebied heslist zou worden door onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië. Dat deze on derhandelingen niet het door In donesië gewenste resultaat hebben gehad, omdat Nederland de Indo nesische aanspraken vooralsnog niet erkende en zeker niet kon ho noreren, kan moeilijk als 'n nieuw argument aangevoerd worden. En voor wat de verbondenheid van de bevolking van Nieuw-Guinea met Indonesië betreft, kan verwe zen Worden naar wat een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken als corrlmen- taar had op de Indonesische aan spraken „Vanuit het oogpunt va:i bevolking en taal, godsdienst en ze den, bestaat er tussen Nieuw-Gui nea en Indonesië geen enkele over eenstemming. Indonesië zou wat de bevolking betreft met evenveel of weinig recht de souverëiniteit kunnen proclameren over New Foundland, de Kanarische eilan den óf Sachalin en de eis tot feite lijke verwezenlijking van de souve reiniteit vervolgens luj de Vere nigde Naties aanhangig maken". De absurditeit van het argument kan moeilijk klaarder aangetoond wor den. Overigens heeft Indonesië zieh ook niet?! aangetrokken van de weinige verbondenheid die de bevolking van sommige deelsta'.en met de heren in Djakarta voelden; de Ambonezen weten er van mee te praten. Een dergelijke band creëert men niet door machtsaan spraken en zelfs niet door ie con stateren dat de huidskleur onge veer overeenkomt. Ongetwijfeld zon Australië zeker niet minder aanspraken op Westelijk Nieuw- Guinea kunnen maken dan Indo nesië. Vooralsnog houdt dit land het op de Nederlandse souvereini teit, want op zo'n twistzieke buur man als Indonesië zich toont heeft 't het niet begrepen. Aan deze rij van argumenten te gen de souvereiniteit joverdrach', kan nog het een en ander toege voegd worden. De woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken merkte op, dat in de toelichting van Indonesië op zijn verzoek om de kwestie Nieuw-Gui nea op de agenda van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties te plaatsen „reeds bij opper vlakkige lezing een aantal grove misvattingen en feitelijke onjuist heden opvallen", waarvan wij er hierboven al een aangeduid heb ben. Het Indonesische memoran dum beweert, dat Nederland door een deel van Indonesië „in zijn koloniale greep te houden" tegen zijn vroegere beloften heeft gehan deld. De bevolking van Nieuw- Guinea zou een actief aandeel heb ben genomen in het verzet tegen het Nederlandse gezag, maar het streven van de vrijheidspartij zou belemmerd zijn door de vroegtij dige bezetting van Nieuw-Guinea door de Nederlandse troepen. Voorts wordt gezegd dal de vrij heid van meningsuiting door de Nederlandse bezetting drastisch zou worden besnoeid en dat velen zouden zijn gearresteerd, in ge vangenissen geworpen of gedwon gen het land te verlaten. Nieuw- Guinea zou sindsdien het toneel ge weest zijn van voortdurende on rust, waarbij de geringste poging om de vrijheid te verkrijgen wordt onderdrukt. Door dergelijke goedkopen pro- pagandaleuzen tracht de Indone sische regering Haar zaak voor de Verenigde Naties te bepleilen, ter wijl deze organisatie jaarlijks! door Nederland op de hoogte wordt ge houden van de werkelijke stand ii zaken op NieuwjGuinea. De verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken wjjst erop, dat Indonesië zelf handelt in strijd met de bepalingen van het hand vest der Verenigde Naties, volgens welke de aangesloten landen zich verbinden in vrede als goede na buren met elkaar te leven. „Ken nelijk", zo luidt het, heeft men in Djakarta een verouderde gedrags lijn willen volgen, volgens welke men de aandacht der bevolking van binnenlandse ekonomische en po litieke moeilijkheden kon afleiden door conflicten op internationaal gebied". Dit verwijt liegt er niet om en zou de aandacht van de In donesische leiders, als zij redelijk waren, erop kunnen vestigen, dat de toestand in het gebied dat zij nu beheersen verre van roosklep rig is en dat zij helemaal geen uit breiding van hun territorium no dig hebben met een gebied dat nog aan het begin van zijn ontwikke ling staat. Deze ontwikkeling te stimuleren en te leideri Isi werke lijk beter in Nederlandse handen. Als Indonesië vreest dat dit er toe zal leiden dat de Papoea's later weinig voelen voor aansluiting bij de republiek, dan kunnen zij niets beter doen dan de voorwaarden scheppen die voorkomen dat aan sluiting voor Nieuw-Guinea een stap terug betekent. Wat het nu in derdaad zou zijn. Overigens kan Nederland met recht het Indonesische verwijt dat het tegen zijn beloften gehandeld zou hebberi, van de hand wijzen. De beloofde onderhandelingen hebben plaats gehad, maar hebben tot niets geleid. Nederland heeft verschillende voorstellen gedaan, waardoor Indonesië binnen hét kader der Nederlands-Indonesische Unie op enigerlei wijze bij het ge biedsdeel en het bestuur daarvan zou kunnen worden betrokken. In donesië wees dit alles af en pro clameerde onverwacht de souve reiniteit over Nieuw-Guihea rech tens te bezitten. Uiteraard, ver klaarde het ministerie van buiten landse zaken, hadden vanaf dat ogenblik nadere besprekingen met Indonesië geen zin meer. Aan dit standpunt heeft Nederland zich ge houden. TT is de stand van zaken op het ogenblik en in hoe krachtige be woordingen de Nederlandse visie ook is gesteld, de inhoud ervan is zakelijk en heel wat overtuigender dan de propaganda van Djakarta. Ongetwijfeld zal het medestanders vinden voor zijn aanspraken, paaar het moet toch niet denken, dat hei grootste deel van ds volkerenorga nisatie dezelfde vergissing zal be gaan als tussen 1945 en 1949. Het j standpunt van Australië is daar bor" voor. Nederland kan wat dat betreft de tomende Algemene Ver gadering met vertrouwen tegemoet s zien. enigingen zullen zich waarschijn lijk binnenkort met dergelijke voorstellen tot de Tweede Kamer richten. Tot nu toe vond men over het gebruik van eieren in oris land veelal een cijfer dat schommelde rond 110 stuks per hoofd der be volking per jaar. Dit cijfer ia ge baseerd op berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij de enquête van de Huishoud- raad bleek het gemiddelde ver bruik per persoon per jaar 136 stuks te zijn. Dit verschil van 25 eieren re sulteert voor ona land in een to taal van niet minder dan 250 mil- lioen eieren per jaar. LOONSVERHOGING IN BERAAD. Zowel de Sociaal Economische Raad als de Stichting van de Ar beid houdt zich bezig met een nieuwe loonsverhoging, die vrij algemeen noodzakelijk wordt ge acht. De loon- en prijscommissie van de SER heeft thans een rap port gereed, dat op 27 Augustus in de Raad behandeld zal worden. De Stichting van de Arbeid zal daags tevoren bijeenkomen om het rap port van de SER-looncommissie te bes'.uderen. De Stichting zal daarna waar schijnlijk een concreet advies uit brengen aan de Regering over de grootte van de loonsverhoging en de procedure, die hierbij gevolgd zal moeten worden. Er bestaat een mogelijkheid, dat niet geadviseerd zal worden tot een algemene loon- ronde, maar tot loonsverhoging naar bedrijfstak. BEVOLKING EN VOEDSELPRODUCTIE. De toeneming van de wereld- voedselproductie heeft in 1953 voor het eerst sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog de groei van de bevolking bijgehouden. In grote gebieden ligt het agrarische productie echter nog steeds! ver beneden het vooroorlogse niveau en ruim de helft van de mensheid is nog altijd onvoldoende gehiais- vest, gekleed en gevoed, aldus het jaarrapport van de Voedsel- en Landbouw-organisaiie van de Ver. Naties (F.A.O.) Vooral de grote landbouwover schotten in de V.S. mogen de ont wikkeling van de voedselproduc tie niet remmen, want acuie voed seltekorten kunnen snel weer le voorschijn komen als er Stagnatie zon komen in de gestadige uitbrei ding van de landbouw in de we reld. Ondervoeding komt het meest voor in het Verre Oosten, terwijl een ander gebied, waar de produc tie ver achter staat bij die van Voor de oorlog, Latijns-Amerika is. Al hoewel het acute stadium van de na-oorlogse voedselnood in het Verre Oosten voorbij is, is het ver bruik van voedingsmiddelen nog altijd zeer gering. De stijgende tendenz in de tota le agrarische productie van de we reld heeft zich in 1953/54 voort gezet, ofschoon de stijging minder krachtig was als in het vooraf gaande jaar. De grootste toene ming vertoonde de productie in West-Europa en het Nabije Oosten. METEOR ONTPLOFT, PILOOT GEDOOD. Om kwart over twee Vrijdagmid dag is een straaljager van de vlieg basis Soesterberg in de buurt van het Friese dorpje Tzum ten Zuiden van Franeker ontploft en brandend neergestort. De bestuurder van het toestel, de sergeant-vlieger P. Elsr hout, kwam daarbij ®m het leven. Het brandende vliegtuig scheer de rakelings langs de boerderij van de veehouder N. Yn'tema en boor de zich ongeveer 100 m. verder in de grond. De landarbeider Hil- brand Abma, die vlak in de buurt aan het werk was, werd door rond vliegende brokstukken aan zijn arm gewond. Het 12-jarige jongetje Harm van Keimpena, dat bij hem stond, bleef ongedeerd. OOK BRITSE STRIJDMACHT IN KOREA INGEKROMPEN. De staf-chef van het Britse Rijk, veldmaarschalk Sir John Harding, heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de strijdkrachten van het Britse Gemenebest in Korha evenals de Amerikaanse strijdkrachten met ongeveer tweederde zullen worden ingekrompen. PEKING EIST OPNIEUW BEVRIJDING VAN FORMOSA. Radio-Peking heeft wederom „de bevrijding van Formosa door het Chinese volk geëist." Terzelfdertijd maakte de Amerikaanse marine be kend, dat vier torpedojagers van de Amerikaanse zevende vloot een „roiïtinebezoek" hebben gebracht aan de Tachen-eilanden, op onge veer 20 kilometer van de kust van communistisch China. thee daalde, terwijl dat van cacao constant bleef op 0,3 kg. per per soon, zowel in 1937, 1952 als 1953. Koffie gaf een daling te zien van 3,6 kg. in 1937 toot 2,1 kg. in 1953, hetgeen echter 0,3 kg. meer is dan in 1952. Het theeverbruik was in 1937 nog 1,2 kg. in 1952 was het ge daald tot 0,7 kg., doch in 1953 weer gestegen tot 0,8 kg. Wat de overige dranken betreft, is het verbruik van gedistilleerd ge stegen van 1,45 liter a 50 vol. in 1937 tot 2,15 in 1953; in de vooraf gaande jaren was het echter nog ho ger, n.l. 3.20 in 1949, 2,95 in 1950, 2,67 in 1951 en 2,23 in 1952. Het bierverbruik daalde van 14,1 liter tot 12,7 liter, hoewel dit een voor uitgang is in vergelijking tot de ja ren 1951 en 1952, die resp. een ver bruik van 10,9 en 11,3 liter te zien gaven. Van wijnen daalde het ver bruik van 1,2 liter in 1937 tot 0,65 liter in 1953, wat weer een verho ging betekent vergeleken bij 1952, toen het verbruik 0,55 liter was. Rookartikelen. Tenslotte de rookartikelen. In 1937 rookte men in ons land gemid deld 174 sigaren per persoon; in 1953 was dit 86, doch de jaren daarvoor nog minder, n.l. 70 in 1951 en 79 in 1952. Het kerftabakverbruik daalde iets en wel van 1,2 kg. in 1937 tot 1 kg. in de jaren 1951, 1952 en 1953. Het sigarettenverbruik is even wel sterk toegenomen en wel van 506 stuks in 1937 tot 966 in 1953. In 1952 was het verbruik 913 en een jaar daarvoor 822 stuks per persoon. vsaawYR Behalve margarine, suiker de linie minder dan in 1940. Roken nog steeds zeer in trek en fruit over heel I' GROEI IN NEDERLAND. Volgens herziene cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek en gerekend met een gemiddelde schatting, zal de bevolking van Nederland in 1981 zijn toegenomen tot 14.270.000 inwoners. In 1951 waren er 10.200.000. KATHOLIEKE WERKGEVERS VRAGEN BELASTINGVERLAGING. Het bestuur van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging Hoewel de gemiddelde Nederlan der in 1953 van verscheidene voe- dings- en genotmiddelen meer heeft gebruikt dan in 1952, wordt per hoofd van de bevolking nog steeds minder geconsumeerd dan in de ja ren vóór de tweede wereldoorlog. Wat de voedingsmiddelen betreft, gebruikte de Nederlander alleen margarine, suiker en fruit in aan zienlijke hoeveelheden meer dan 15 jaar geleden, terwijl van de genot middelen sigaretten en gedistilleerd meer werden gebruikt dan in de ja ren voor 1940. Van de andere voe- dings- en genotmiddelen is het ver bruik in vergelijking tot de jaren vóór de laatste oorlog nog altijd la ger volgens de cijfers, die thans be kend gemaakt zijn door 't Centraal Bureau voor de Statistiek. Boterverbruik gehalveerd. Sinds de jaren 1937/1938 is het boterverbruik gehalveerd: toen 5,5 kg. per persoon, in 1953 slechts 2,8 kg. per persoon, hetgeen in verge lijking tot 1952 een vooruitgang is met 0,3 kg. Het margarineverbruik daarentegen is sterk toegenomen, namelijk van rond 7 kg. tot 18,3 kg. in 1953 tegen 17,7 kg. in 1952. Wat de dierlijke vetten betreft, is het verbruik van rund- en kalfsvet heeft in een schrijven aan de Ka- afgenomen van 1,9 kg. in 1937 tot merleden van de K.V.P. gepleit 1,2 kg. in 1953. Hiertegenover staat voor een belangrijke verlaging van de belastingen, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat de huidige belastingdruk niet meer gerecht vaardigd kan worden geacht. Het bestuur van de A.K.W.V. stelt voor de inkomstenbelasting een verlaging van de tarieven voor van 10 pet., terwijl de progressie minder straf zou moeten worden. Voorts wordt verzocht de belas tingverhogingen, die in 1951 als tijdelijke maatregelen zijn aangeno men, te doen vervallen op de dag> dat zij wettelijk aflopen. Hier worden bedoeld verhogin gen van inkomsten-, vennoot- schaps-, vermogens- of motorrij tuigenbelasting, die op 1 Januari a.'Sl. aflopen, en van de successie belasting, die op 1 September 1955 afloopt. De gezamenlijke werkgeversver- een groter verbruik aan reuzel van 0,5 kg. tot 0,9 kg. Opmerkelijk is ten aanzien van dit product de vooruit gang sinds 1952, toen slechts 0,1 kg. per Nederlander werd verbruikt. Spijsolie geeft ook een achteruit gang te zien sedert 1937, namelijk van 1,1 kg. tot 1,0, evenals plant aardig vet, waarvan het verbruik van 2,2 kg. tot 1,7 kg. daalde. In 1952 was het gebruik hiervan nog 2,1 kg. Melk en kaas dalen. Het melkverbruik, waarvan geen juiste cijfers uit de jaren voor 1940 bekend zijn, is in vergelijking tot 1948 ook achteruitgegaan. Toen nog 231 kg. per persoon, thans 216 kg. per persoon, hetgeen weer 2 kg. minder is dan in 1952. Het gebruik van kaas is aan schommelingen on derhevig, hoewel ook hier een da lende tendens waarneembaar is. In 1937 en in 1938 resp. 6,9 en 7,5 kg. per persoon, in 1952 en 1953 5,9 en 6,4 kg. Ook van eieren is het ver bruik aanzienlijk gedaald, namelijk van 143 stuks in 1937 tot 100 stuks in 1953, hetgeen evenveel is als in 1952 en 3 stuks minder dan in 1951. (Zie ook kolom 3). Vlees in stijgende lijn. Vlees geeft vrijwel over de gehele linie eveneens een achteruitgang in het gebruik in vergelijking tot 1937 te zien, doch een vooruitgang in vergelijking tot 1952. Het verbruik in de jaren 1937, 1952 en 1953 was resp. voor het totaal 36,9, 32,3 en 34,7 kg., voor rund- en kalfsvlees resp. 16,2, 14,9 en 15,4 kg., voor varkensvlees resp. 16, 11,1 en 14,1 kg., voor schapenvlees resp. 0,7,0,2 en 0,3 en voor paardenvlees resp. 1,1, 1,4 en 1,3 kg. Van vet spek liep het gebruik terug van 5,3 kg. in 1937 tot 4,7 kg. in 1952 en tot 3,6 kg. in 1953. Het verbruik van vis laat een kleine stijging zien, namelijk van 9,9 kg. in 1937 tot 10,2 kg. in 1953. Grutterswaren, rijst en peul vruchten werden in 1953 ook al minder verbruikt dan in 1937. Op merkelijk is hier de achteruitgang in het verbruik van rijst, namelijk van 6,1 kg. in 1937 tot 1,7 kg. in 1953. Voor grutterswaren was de achter uitgang van 2,6 kg. tot 2,4 kg. en van peulvruchten van 2,7 tot 1,6 kg. Aardappelen hollen ashternit. Het suikerverbruik is, zoals opge merkt, gestegen en wel van 25,6 kg. in 1937 tot 35,6 kg. in 1953. Ook het gebruik van fruit is gestegen, name lijk van 38 kg. in 1937 tot 54 kg. in 1953. Daarentegen daalde het ver bruik van groenten van 67 kg. tot 65 kg. in de genoemde jaren. Groter is de daling in het verbruik van aardappelen; in 1937 at iedere Ne derlander nog 130 kg., in 1948 zelfs 140 kg., doch daarna trad ten aan zien van dit Nederlandse volksvoed- sel een daling in, die zeer opmer kelijk is: 135 kg. in 1949, 130 kg. in 1950, 120 kg. in 1951, 110 kg. in 1952 en 105 kg. in 1953. Koffie, thee en alcohol. Ook hot verbruik van koffie en BOUW INDUSTRIEHAL Ondanks tegenstrubbelingen heb ben Gedeputeerde Staten dezer dagen toch besloten hun goed keuring te hechten aan het besluit van de Waalwijkse gemeenteraad een industriehal te bouwen voor de N.V. Levenbach te Amsterdam, in welke hal de Amerikaanse chemi sche industrie Staal een Nederlands dochterbedrijf zal vestigen. CHEF-MONTEUR BLOM IN HET ZILVER. 25 Jaar bij do P.T.T. Donderdag was het 25 jaar gele den dat de heer S. Blom als werk man in dienst trad van de P.T.T.; in die vijfentwintig jaren heeft de heer Blom zich niet alleen weten op te werken tot de verantwoorde lijke functie van chef-monteur, maar bovendien heeft hij zich de grote waardering weten te winnen van zijn superieuren en de grote sympathie van velen uit Waalwijk. Dat is wel overduidelijk gebleken toen hij j.l. Donderdag zijn zilveren feest vierde. Allerhartelijkst was de huldiging die hem van verschil lende zijden ten deel viel en de waardering en de sympathie die men hem toedraagt, kwamen tot ui ting in de vele woorden van lof die hem zijn toegesproken, in de schat van bloemen en de vele geschenken waarmee men deze sympathieke PTT-functionarie heeft bedacht. In de middaguren recipiëerde de jubilaris te zijnen huize en daar was het de PTT-hoofdingenieur Verweij de Winter, directeur van het Tele foondistrict 's-Hertogenbosch, die hem naast zijn persoonlijke geluk wensen ook de beste wensen bracht van de directeur-generaal van de PTT en hem namens de directie het zilveren insigne met bijbehorende oorkonde uitreikte. Ook de onmid dellijke chefs uit Den Bosch en uit Waalwijk waren bij deze huldiging aanwezig. Maar de feestdag bereik te toch zijn hoogtepunt, toen er 's avonds in het café van de heer Passier een gezelschap van ruim 70 man ter viering van het jubileum aanwezig was. Hieronder waren weer hoofdingenieur Verweij de Winter en de andere hoofdfunctio narissen uit Den Bosch, de collega's van de heer Blom uit Den Bosch en Tilburg, het PTT-personeel van Waalwijk, de oud-chefs te Waalwijk de heren Brouwer en v. Huiten, het bestuur van de Wielerclub Olympia, waarvan de jubilaris de bekwame voorzitter is en het bestuur van de Veter an engymnastiekver. Ons Huis, waarvan de heer Blom ook steeds een enthousiast lid is geweest. In alle toonaarden is zijn lof op deze feestavond gezongen. De heer Springer, districtsgeleider te Waal wijk, bood hem namens het gehele personeel een gouden polshorloge aan, vergezeld van de meest harte lijke wensen; dhr v. d. Made bood namens de collega's uit Den Bosch en Tilburg een bijpassende gou den armband aan; namens de wie lerclub voerde de heer Louter het woord en zijn woorden gingen ver gezeld van een zilveren sigaretten koker. Zeer enthousiast speechte ook de heer v. Oostrum, de voorzit- AUTOMATISCHE AFSCHRIJVING VAN GAS-, WATER- EN ELECTR. NOTA'S. De Centrale Administratie van de Gemeentebedrijven te Waalwijk heeft zich per circulaire tot de in woners gewend in verband met de vele verzoeken die de Administratie hebben bereikt, het mogelijk te maken dat de nota's wegens ver bruik van gas, water en electriciteit maandelijks automatisch van de gi ro-rekening worden afgeschreven. Hoewel, aldus de circulaire, deze wijze van betaling voor de admini stratie meer werk meebrengt, wordt aan de wens van de verbruikers graag tegemoet gekomen, mits een voldoend aantal rekeninghouders hun medewerking verleent. Het Bestuur van de Postcheque- en Girodienst heeft namelijk toe stemming gegeven tot automatische afschrijving, onder voorwaarde dat ongeveer 300 rekeninghouders tot deze regeling zullen toetreden. Dit aantal is vrij hoog, doch gezien de gunstige ontwikkeling van 't girale betalingsverkeer in deze gemeente, mag aan het bereiken van dit aan tal, waarbij aller medewerking wordt ingeroepen, niet worden ge twijfeld. Bij de circulaire is een antwoord kaart gevoegd, waarvan een gedeel te slechts behoeft te worden onder tekend en opgezonden naar de Cen trale Administratie Stationsstraat 45; 't andere gedeelte van de kaart waarop de regeling van de automa tische afschrijving staat vermeld, hem worden behouden. De circulaire spoort tenslotte de rekeninghouder aan gebruik te ma ken van dit efficiënte betalingsver keer. Ook via een bankrekening is automatische afschrijving mogelijk. Opgemerkt zij, dat toetreding tot deze regeling geheel vrijwillig is. De mogelijkheid tot automatische afschrijving is er alleen ten gerieve van de verbruikers. HELPT DE LUMBER-SALE. De voorbereidingen voor de grote Lumber-sale die in October gehou den zal worden, zijn in volle gang. Zoals U weet komen de baten van deze grote verkoop-actie, waaraan bovendien nog een aantrekkelijk fancy-fair is verbonden, ten goede aan het sociale werk van het R.K. Vrouwengilde, de Sint Elisabeths- en Vincentiusverenigingen. Diverse comité's die de verschil lende onderdelen van deze actie te verzorgen hebben gekregen, zijn druk doende reeds de nodige voor bereidingen te treffen en stellen al le pogingen in het werk het succes van de actie zo groot mogelijk te maken. Zo is ook het comité, belast met de organisatie van de grote lo terij en de fancy-fair, met de werk zaamheden begonnen, werkzaam heden die o.m. zullen bestaan in 't bijeenbrengen van zoveel mogelijk en zo aantrekkelijk mogelijke prij zen voor deze onderdelen van het grootse evenement. Dezer dagen zullen de dames en heren van dit comité door Waal wijk trekken om deze prijzen te verzamelen. Winkeliers en zaken lieden zullen met een bezoek wor- den vereerd en de bezoekers hopen j dat degenen die bezocht worden, een goed begrip hebben voor 't doel 5 van de Lumber-sale en dat dit doel hen zal inspireren tot royale giften. Van hun onbaatzuchtige medewer- i king hangt voor een groot deel het ter van Ons Huis, die de jubilaris j welslagen van deze mooie actie af. een huishoudelijk geschenk offreer de. En dan waren er nog de talrijke bloemstukken van personeel, chefs, vrienden en ook van vele PTT- abonné's, terwijl de heer Blom ook veel bewijzen van waardering en sympathie in de vorm van schrifte lijke gelukwensen en geschenken mocht ontvangen. Dit alles en de goede zorgen van de heer Passier waren er borg voor dat de avond een uiterst genoeglijk verloop had. De heer en mevrouw Blom zullen niet licht deze feestdag vergeten. Mogen wij in het grote koor dat ter huldiging van de jubilaris ge klonken heeft, ook nog onze be scheiden stem verheffen en de heer Blom het allerbeste wensen voor de volgende vijfentwintig jaar. 40-JARIG DIENSTJUBILEUM. Op 4 September a.s. zal het 40 jaren geleden zijn dat de heer A. W. v. Spaandonk in dienst trad van de machinefabriek de fa. Wed. J. Verhulst en Zn. Momenteel be kleedt de heer v. Spaandonk de ver antwoordelijke functie van alge meen bedrijfsleider. Natuurlijk zal deze ijverige en be kwame kracht op die feestdag een mooie huldiging worden bereid. BUURTCOMITÊ GOUDEN BRUILOFT. In een vorige week gehouden ver gadering van de buurt Grotestraat- Hoekeinde, hebben de bewoners een comité gevormd dat da voorberei dingen van de viering van de gou-

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5