LANGSTRAAT müIWYR Waalwijkse en Langs Courant 0 RUNEN ELSHOUT GAPELLE BERNDIJK VLUMEN HEUSDEN WASPIK verschijnt 2 x per week Dansschool Kees van Kooien - Zaal Thalia, Waalwijk VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antooii Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad 77e JAARGANG No. 72 Abonnement 19 cent per week 2,45 per kwartaal S.i'O franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.ra. Contract-advertenties speciaal tarief. wa Al WIJK TEL 2621 I Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL - TEL. 2002. - OPGERICHT 1878 Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL,, -sml TELEGR.-ADRES: „ECHO" ZONDAG-ARTSENDIENST Dienst Dr. v. d. Wouw. RKJB-N1EUWS. Weer een druk programma voor de komende winter* Nauwelijks is de oogst binnen en ko men de avonden weer aan of de Jonge boeren uit 'Drunen zijn weer aan het organiseren om de komende wintermaan den weer nuttig te kunnen Woensdagavond hield de RKJB alhie, een algemene ledenvergadering, waarop het winterprogramma werd opgesteld en de uitslagen van de gehouden wedstrij den werden bekend gemaakt. Op deze vergadering waren aanwezig de geestelijk adviseur Kapelaan Vogels eu de technisch adviseur de heer A. KNT'de opening en de notulen kwam als eerste punt: cursussen. In het seizoen 1954/55 zal een cursus worden gegeven in landbouwbedrijfsleer, een pluimveecursus of een aardappel- ceiectiecursus. :Uit deze drie cursussen zal een keuze worden gemaakt, al naar ge lang de interesse der leden. Verschillen de leden gaven zich reeds op en zij dhe die nog niet gedaan hebben, kunnen dit alsnog doen 'bij de secretaris. Verder zal een sociale cursus worden ataeven. De heer Kamp wees in een uitvoerig betoog op het doel van de Boerenleer- gangen en op welke wijze men deze kan volgen. Uit Drunen namen in het ver leden reeds verschillende leden met suc ces aan deze cursussen deel. Ook deze avond gaven zich drie leden op. Wat de wedstrijden betreft heeft men dit jaa,r ook weer een flink programma, o.a. Declamatiewedstrijd, Spreken in t openbaar, Stalwedstrijd en een Tuin- beuwgewassenwedstrijd in 'Kringverband. De uitslagen van de gehouden wed strijden werden bekend gemaakt, o.a. van de Kalveropfokwedstrijd. No. 1 was J. van Noort; 2 A. van den 'Brandt, 3 Fr. Pulles, 4 C. van 'Loon, 5 W. van Deltt, 6 C. Verhoeven. De uitslag van de aa,rdappelselectie wedstrijd was: no. 1 L. van Noort, 2 A. van den Brandt, 3 C. Vissers, 4 Fr. Pul les, 5 'H. van 'Spijk, 6 'Leo van Delft Az„ 7 C. van Loon. De technisch adviseur de heer Kamp lichtte deze beide wedstrijden zeer uit voerig toe. Besproken werd ook nog het proefveld voederaardappelen, waarvan de verkoop zal geschieden per 1000 kg. per inschrij ving. Inschrijvingen worden ingewacht bij de secretaris. De geestelijk adviseur Kapelaan vo gels sprak nog een algemeen opwekkend woord, waarbij hij speciaal de jongeren opwekte de komende winteravonden te benutten voo,r studie. Voor de komende wintermaanden staan nog' verschillende andere acties op het programma, o.a. zullen er diverse sprekers komen en de toneelclub zal in samenwerking met de Boerinnenbond rend Kerstmis nog een toneelstuk op voeren. Men heeft in studie genomen Verdronken Land van Arie v. d. Lugt. In Kringverband zal op Zondag 26 Sept. a.s. in Drunen ook een sportdag worden gehouden voor A, B en C di ploma's Athletiek. Er zal een vijfkamp werden gehouden in hoogspringen, ver springen, 100 m hardlopen, kogelstoten en hinkstapsprong. Buiten deze vijfkamp vermeldt het programma nog 800 m. en 1500 m. De organisatie berust in Drunen; de leiding van deze sportdag bij de Kring. SERENADE. In verband met de benoeming van de heer Max Lips tot ridder in de orde van de H. Grégorius, bracht de R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix Zaterdagavond de heer Lips een serenade. De voorzitter der harmonie de heer L. van Drunen voerde hierbij het woord. De heer v. Drunen zeide o.m.: 'Het is voorwaar geen alledaags feit, dat onze harmonie tot deze hulde heeft gebracht. U weet, dat 'Beatrix steeds met vreug deklanken elk belangrijk Drunens gebeu ren begroet, en gaarne elke Drunenaar eert, die de ons allen dierbare Drunense gemeenschap met zijn gaven van geest en hart dient. Dat een der onzen, een leek, op grond daarvan in de adelstand verheven is, door niet minder dan de hoogste geeste lijke autoriteit, is echter een unicum: en U begrijpt dus waarom wij spontaan U deze muzikale hulde wilden brengen. 'Straks staat er een volledig afgeronde kerk in het hart van Drunen. Wat door geweld werd neergehaald, werd door liefde en offerzin weer schoner en in eigentijdse stijl 'herbouwd. Dat U als een dei onzen daaraan een geweldig groot aandeel 'heeft gehad, weet Drunen. De klok, door tl geschonken, heeft ons al enkele jaren naar de noodkerk geroepen en straks zal de kerktoren ons, hopelijk tot in lengte van jaren, wijzen naar onze uiteindelijke bestemming. Hooggeachte heer Lips, Drunen waar deert 'het, dat U, Uw roeping van groot industrieel volgend, niettemin een waak zaam oog blijft houden en altijd bereid zijt de helpende hand te bieden, waar htet de geestelijke en culturele belangen van Drunen betreft. En dat deze waardering thans uitge drukt is in een zo hoge onderscheiding van kerkelijke zijde, doet Drunen trots zijn op zijn medeburger, waarlijk van wereldformaat, die daarnaast niettemin zich volop de tijd en de toewijding gunt om werkelijk een uitstekend lid der Dru nense gemeenschap te zijn. En daarom ridder Lips van Drunen, van harte ons proficiat en mede onze welgemeende gelukwensen voor de edel- vroüwe die U ongetwijfeld trouw inspi- reet tot een voor de 'Drunense gemeen schap dn tal van opzichten zo profijtelijke daden. Met hartelijke woorden dankte de heer Lips voor de gebrachte hulde. CONCERT. Naa.r wij vernemen ontving de Kon. Erk. Harmonie 'De Volharding van de di'-ectie der Lipsbedrijven de vererende uitnodiging een concert te komen geven. Hoewel 'het oorspronkelijk in de be doeling lag dat dit een tuincoucert zou zijn, is dit in verband met het ver ge vorderd seizoen gewijzigd en zal het con cert nu gegeven worden in een der can- tines der Lips-fabrieken. DUIVENSPORT, Wedvlucht St. Quentin 250 km. M. van Sluisveld 1, 3; M. Pelders 2. ATHLETIEK. Nu het baanseizoen weer geëindigd is, gaan de leden van SHJ weer deelnemen aan veld- en bosiopen. Zondag a.s. wordt reeds deelgenomen aan de Nationale iWarandaloop te 'Hel mond. id -1' Ij! BIBLIOTHEEK. In de parochiële uitleenbibliotheek zijn weer een honderdtal nieuwe werken ge plaatst, zodat menigeen de lange winter avonden weer aangenaam en nuttig kan doorbrengen. De bibliotheek is geopend iedere Zondag van 11,30 tot '12 uur. STATIEDAG. A.s. Zondag zal de O.L.Vr. Schutse haar statiedag weer zo luisterrijk vieren als mogelijk is. 'Het programma ver meldt: 6.45 uur Uittrommelen van de Gilde bloeders. 7.30 uur Samenkomst in het stamcate. 7.45 uur Afmars naar de Kerk. 8 uur 'H. Mis, opgedragen door de Gildeheer de Z.E. heer Pastoor, aan het Maria-altaar. 8.45 uur Koffietafel in het stamcafé, met korte vergadering. 10 uur Onderlinge prijsverschieting. 15 uur Gezamenlijk diner. 18.30 uur Verpachting van gilde-attri buten en aannemen nieuwe leden. Daarna gezellig samenzijn. 22 uur Uitreiken van de prijzen. Lambertus M., zv. A. van Zon-de Laat; Franciscus J. M., zv. M. van Delft-v. Loon; Johanna W. M„ dv- Th. de Ruijter-Hebing; Antonia C. M., dv. P. v. Gemert-Pulles. Overleden: Cornells C. Brouwers 73 j.Martinus v. d. Ven, echtg. van A. Kooien; Johannes J. M. Verschu ren, 1 dag, zv. L. Verschuren-van Meurs; Cornells de Laat 82 j., wedn. van C. Bechtold; Wilhelmus P. v. d. Groenendaal, echtg. van W. Terluin, 31 j.; Jan Meesters 92 j., wedn. van P. v. Broekhoven; Francijna Fitters 80 j.; Maria v. Beurden, 87 j.; Ivo v. Buul, echtg. van Johanna v. d. Leur, 69 jaar. Gehuwd: Gijsbertus C. Kuijs 27 j. wonende te Heusden en Adriana J. v. d. Bosch 24 j. te Vlijmen; Adria- nus v. Berkel 24 j. te Helvoirt en Henriëtte P. W. M. v. Baardwijk 24 j. te Vlijmen; Jacobus Kivit 39 j. en Elisabeth Loeff 42 j„ beiden te Vlijmen; Jan v. d. Heijden 29 j. te Vlijmen en Susanne M. v. d. Put 22 j. te 's-Bosch; Joseph J. C. Pe ters 43 j. te Berlicum en Johanna L. v. Esch 40 j. te Vlijmen. schiedenis van Heusden. Thans beleven viij weer een belangrijke mijlpaal in de vooruitgang onzer stad met de opening van deze ulo-school. Nadat spreker woorden van dank had gesproken aan al diegenen welke hebben bijgedragen tot de oprichting der school, verklaarde spr. de ulo-school voor ge opend. Hierna werd nog door vele sprekers het woord gevoerd, waarbij veel geluk wensen en dankwoorden werden geuit. De heer J. A. Duyne sloot tenslotte met een algemeen slotwoord de bijeen komst. RIKCONCOURS. Door de biljartvereniging De Stoot troepen, zal Zaterdag 11 Sept. a.s. in Hotel Concordia een groot rikconcours worden gehouden. Voetbalveld voor de Voetbalvereniging Waspik. In verband met de jongste ruil verkaveling raakte de voetbalver eniging Waspik zijn speelveld kwijt. Thans heeft zij voorlopig de be schikking gekregen over een speel veld, gelegen achter het pand van H. Verschuren op 't Vaartje. Film. Zondagavond zal in de kleuter school naast de St. Theresiakerk 'n film worden vertoond. Volleybal-club. Maandagavond had de eerste al gemene ledenvergadering plaats van de pas opgerichte R.K. Vlij- mense Volleybal-club. De voorzitter opende de vergade ring en dankte allen voor de grote opkomst. Vervolgens sprak kape laan Hendriks over het doel van de vereniging en zei dit te zullen be- reiken De verschillende te behandelen punten werden vlot afgewerkt. Tot secretaris en penningmeester wer den resp. benoemd: L. Sprangers en A. Schraven. Voor trainer is aan gezocht de heer Germain uit Den Bosch. De training wondt gehouden op Maandagavonden. Bedevaart. Zondag a.s. gaat de Vlijmense processie naar Bokhoven, naar de H. Cornelis. Visclub. Zondag a.s. maandvergadering van de Visclub De Hut in café Vis malen. Met het oog op de zeer be langrijke agenda in verband met 't 40-jarig bestaan in Maart 1955, wor den alle leden verwacht. Visconcours. In de wateren van Visclub De Hut zal Zondag 12 Sept. een Vis concours worden gehouden door de visliefhebbers van 't personeel van Lips' Schroevengieterij uit Drunen. Prachtige prijzen zijn hieraan ver bonden; bij voldoende deelname zal een visclub worden opgericht. Burgerlijke Stand over de maand Augustus 1954. Geboren: Margaretha M., dv, P- v. d. Ven-de Wildt; Johannes J. M., zv. L. Verschuren-v. Meurs; Elisa beth M., dv. J. Vugts-Dekkers; Jo hannes G. A., zv. G. Vierhout-Blom; Frans H. H. M., zv. H. v. Beurden- v. d. Lee; Johanna^ dv. A. Parijs- Onstein; Johannes A. M., zv. Ph. v. Engelen-v. Beijnen; Adelbertus J. M., zv. F. v. Oijen-Kouwenberg; Lucia M., dv. J. v. S©n-v. d. Bosch; LEDENVERGADERING VAN DE R.K. V.V. BERKDIJK. Met een pittig woord opende de voorzitter A. Snoeren j.l. Zondag 5 Sep;, de vergadering. Hij sprak hartelijke woorden van welkom en dankte voor de grote opkomst. Hij sprak vele woorden over het afge lopen jaar en gaf veel inlichtingen over de komende competitie. Spr. hoopte dai hij op veel medewer king mocht rekenen, nu de zware lasten te boven zijn gekomen en hij zou gaarne onze goed gefun- deerde vereniging hoger opvoeren, j Daarna gaf de heer T. Zeebrecht een keurig en vlot jaarverslag, j waarover allen vol lof waren. De uenning'meester de heer G. Netten, i gaf een financieel overzicht over het afgelopen jaar; men kon in dit overzicht constateren dat de ver- eniging op de goede weg was. Na nog' diverse belangrijke pun ten werd de bestuursverkiezing ge houden. De heren M. v. Boxtei, G. v. d. Linden en J. van Wanrooij werden allen herkozen. In de elf talcommissie werd een nieuw lid gekozen, de heer J. van Boxtel, ter wijl de heren A. Snoeren en J. in t Groen werden herkozen. Tot Slot jkwam |de rondvraag, waarvan veel gebruik werd ge maakt. De voorzitter beantwoord de allen naar genoeben en sloot de vergadering met de chr. groet. SUPPORTERS- ONTSPANNINGSAVOND. Voor a.s. Zaterdag heeft het be stuur van de Supportersvereniging Berkdijk een ontspanningsavond georganiseerd voor hun leden en dames ni de zaal van de heer Th. van Boxtel. Er zal een koffietafel aan verbonden zijn, die verzorgd wordt door mevr. van Boxtel. Ook zijn er nog attracties aan verbon den, die wel in de smaak zullen vallen. De heer Th. van Boxtel heeft hiervoor ook weer zijn volle medewerking verleend. Wij hopen dat de avond in een gezellige sfeer mag verlopen, voor al omdai door genoemde vereni ging zoveel is gepresteerd voor de voetbalvereniging' en opdat zij weer mei frisse moed kan gaan werken, om de v.v. Berkdijk nog grotere steun te geven in de toekomst. Aanvang 7 uur. OPENING ULO-SCHOOL. Onder grote belangstelling werd Maan dag 6 Sept. de nieuwe Ulo-school alhier geopend. Onder de aanwezigen zagen wij onder meer Ds. G. H. Schroder, aig. secretaris van de Mij tot Nut van t Al gemeen uit Amsterdam, de heer A. W. Takx, Inspecteur L.O. Kring s-'Bosch, het voltallige bestuur van het Dept. Heus den van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, de schoolcommissie der Ulo-school, de beide wethouders en enkele raadsleden der gemeente Heusden en verder nog vele ouders van leerlingen welke reeds voor het nieuwe leerjaar staan ingeschreven. Het openingswoord werd gevoerd door Notaris J. A. Duyne, voorzitter van het Departement Heusden. Nadat deze allen hartelijk welkom had geheten schetste hij in een vlotte toespraak het verle den en heden van Heusden. Spr. merkte o.m. op dat Heusden vroeger een stad was, welke het middelpunt was van de omgeving, met b.v. een flinke veemarkt, ten Kantongerecht, een kantoor van de Rijksontvanger der Directe Belastingen enz. Dit alles is volgens spr. aan onze stad ontnomen en toen nu ongeveer 27 jaar geleden de oude Muloschool werd opgeheven, verkeerde Heusden in een tijdperk van steeds verdergaande terug- i gang. Nadat Heusden in 1944 nog eens zware klappen te incasseren had gekregen door logsgeweld, waardoor vele inwoners het leven verloren en alle voornaamste ge bouwen werden verwoest, kwam er en kele jaren nadien een keerpunt in de ge- Studie bekroond. Voor het theoretisch en practisch gedeelte van het examen voor bak kerspatroon slaagde te Eindhoven onze dorpsgenoot de heer P. Nieu- wenhuizen Gzn. De Luchtvaart. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" houdt Zaterdag 11 Sep tember a.s. 's avonds om 8 uur in café Cové-v. d. Haart aan de Nieu- wevaart een algemene ledenverga dering, waarop o.m. an de orde komt de bespreking over t houden van de z.g. kasvlucht bij de sluiting van het lopende vluchtseizoen. Schaakclub „De Vrije Pion". De schaakvereniging „De Vrije Pion" hield ter opening van het schaakseizoen 1954/'55 in Stations koffiehuis Pruijssers een drukbe zochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer L. Stein, heette de aanwezigen hartelijk wei- kom, in het bijzonder de heer H. Smith, die in verband met zijn ziek te gedurende lange tijd de club avonden niet kon bezoeken. Nadat de voorzitter een kort resume van het verhandelde tijdens de jaarver gadering van de Nrd.-Brabantse Schaakbond had gegeven, volgde een bespreking van het wedstrijd reglement en de wedstrijdcommis sie. Unaniem was men voor een strenge handhaving van het regle ment en een voorstel om twee wed- strijdcommissies te benoemen werd met algemene stemmen aangeno men. Tot leden der commissie voor het tweede team werden benoemd de heren J. Benschop, Dr H. K. C. Winterwerp en Ir P. N. de Kwaas- teniet en als leden van de commis sie voor het eerste team de heren H. Smith, C. v. Baardwijk en H. Oerlemans. Voor de onderlinge clubcompeti tie, welke in twee groepen zal wor den gespeeld, gaven zich 27 leden op. Besloten werd de kwestie van promoveren en degraderen na het beëindigen van deze competitie na der te bezien. De voorzitter wekte de leden op steeds op tijd de con tributie te betalen, opdat de pen ningmeester ook tijdig aan zijn ver plichtingen kan voldoen, en terloops deelde spreker mee, dat weer een nieuwe klok en (of) schaakstukken zullen worden aangekocht. Van de rondvraag werd door ver schillende aanwezigen gebruik ge maakt en hierbij werd o.m. beslo ten dat door de heren Ir de Kwaas- teniet, C. Quirijns en P. Nieuwen- huizen een Herfst-Jeugdschaaktoer nooi, waarover te gelegener tijd uit voerige mededelingen zullen vol gen, zal worden voorbereid. In ver band met het promoveren van de heer H. Westra, die wedstrijdleider van het 2e team was, werd tot op volger gekozen de heer J. Braat, welke benoeming door hem werd aangenomen. De voorzitter sloot de vergadering en dankte de leden voor hun op komst en voor de prettige sfeer, een kenmerk van de vereniging, waar in de verschillende, soms moeilijke kwesties, weer tot een oplossing werden gebracht en hij wenste al len het beste toe voor de komende club-competitie. ZONDAGSDIENST 12 September 1954 Arts: Dr Lenglet Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK Zondag 12 September 1954 10 uur: Ds. W. C. van Burgeler. Collecte „Noodlijdende Kerken en Personen". PROT. CHR. H.B.S. De Prot. Chr. H.B.S. telde Sept. 1953 141 leerlingen; thans is de cur sus begonnen met 187 leerlingen. Tot klas I werden 50 nieuwe leer lingen toegelaten, tot de hogere klassen 22 nieuwe leerlingen. CUNEN-HERFSTMODESHOW. Op Donderdag 23 September a.s. zal de fa. Cunen in Hotel De Twee Kolommen te Waalwijk haar Herfst modeshow houden. De modeshows van de fa. Cunen hebben de laatste jaren in Waal wijk en omgeving een zeer goede en vertrouwde klank gekregen en on getwijfeld dus: zal er ook nu weer voor dit mode-evenement grote be langstelling bestaan, zoals dat de voorgaande keren het geval was. Degenen echter die zich tijdig van een toegangsbewijs voorzien, kunnen er zeker van zijn dat zij n goede plaats hebben. Om vooral de bezoekersi van bui ten de stad te gerieven, zal de show om half 8 beginnen. K.R.O.-AV OND. Naar we vernemen zal op Woens dag 13 October in de zaal van de „Gecroonde Leersse" een grote K.R.O.-avond worden gehouden. MATER AMABILISSCHOOL. Op Dinsdag 14 September a.s. 's avonds om 8 uur zal in zaal Tha lia alhier, de opening plaats vinden van de nieuwe Mater Amabilis- cursus. langstelling verwacht hij s avonds bij de grote toneeluitvoering, waar van de opbrengst geheel is ten bate van het werk voor de Blinden; trou wens de belangstellenden die, even als het vorige jaar, weer in groten getale zullen komen, daar twijfelen we niet aan, hoeven niet voor niets hun belangstelling te tonen, want hun wacht een zeer gezellige avond. Zaterdagmiddag om 3 uur is er in „De Gecroonde Leersse" een filmvoorstelling voor de jeugd; in een afwisselend en mooi program ma zullen ook enkele films over de blinden worden gedraaid. We wensen de heer v. d. Hoven en zijn blinde vrienden uit Grave graag het grootst mogelijke succes. JAC. BERGMANS OF HOLLAND in het nieuws. De heer Jacques Bergmans uit Waalwijk, die als Jac. Bergmans of Holland in de internationale schoe nenwereld reeds een grote ver maardheid geniet, heeft opnieuw de aandacht van de mode-wereld op zich gevestigd, toen hij Dinsdag m Amsterdam, in de Warmoesstraat een hypermoderne tekenkamer en showroom inrichtte. ^Jn hoofd- kwartier heeft hij van Waalwijk naar het meer internationaal ge oriënteerde Amsterdam verplaatst, en van daaruit zal hij nu de Neder lands markt voorzien van schoeisel, ook en vooral Nederlands, met na me Waalwijks schoeisel, dat verge leken kan worden met het beste wat op dit gebied in de wereld wordt vervaardigd en deze verge lijking glansrijk doorstaat, terwijl hij ook de buitenlandse markt voor ziet van Nederlands schoeisel en zo wordt hij de Nederlandse schoenen ambassadeur bij uitstek. De gebeurtenis in Amsterdam heeft de heer Bergmans volop in 't nieuws gebracht, wat gedemon streerd moge worden in de kleine bloemlezing die we hier laten vol gen: ONZE DANSCURSUS IS GESTART. De buitengewone belangstelling noopt ons wederom de cursus te splitsen in 2 groepen. Dit ge beurt na de 2e les, die gegeven wordt op WOENSDAG 15 SEP TEMBER om 7 uur. Tot zolang kunnen nog leerlingen worden aangenomen. Daarna worden de lestijden 7 uur en 8.45 uur. OOK DE CURSUS VOOR GEVORDERDEN IS BEGONNEN. Hieraan kunnen eveneens nog leerlingen deelnemen. Nationaal Handboogkampioen. Op de Nationale persoonlijke handboogkampioenschappen te Hel mond werd onze plaatsgenoot dhr Jos Huijs in klasse C met 145 pnt. nationaal kampioen. Polymnia. In verband met het 10-jarig be staan van de R.K. Zangvereniging „Volharding in Toonkunst" te Don- genvaart, heeft deze vereniging voor Zaterdag en Zondag a.s. een groot muziekfeest georganiseerd. Diverse zangverenigingen uit de omtrek zullen gezamenlijk een con cert geven. Ook de zangvereniging „Polym nia" zal aan dit muziekfeest deel nemen. Zondagavond a.s. om tien voor zeven zullen zij moeten op treden. DE BLINDEN KOiMiEN WEER NAAR WAALWIJK. Voor de vijfde keer zullen de blin de toneelspelers uit Grave naar Waalwijk komen en dit eerste lus trum van het contact Waalwijk— Grave, tot stand gekomen en onder houden vooral door de heer Piet van den Hoven, de leider van de Melody-Band, zal natuurlijk een beetje feestelijk cachet krijgen. Wanneer de blinden om 1 uur m Waalwijk arriveren, zullen zij aan de grens van de gemeente door de Drumband worden afgehaald en feestelijk Waalwijk worden binnen geleid. Hun wordt dan een dinertje aan geboden, gevolgd door een gezellig samenzijn, terwijl de blinden ook nog even het toneel van „De Ge croonde Leersse", waarop zij die avond zullen spelen, willen probe ren en een kleine repetitie zullen houden, 's Avonds wordt bun dan een koffietafel aangeboden, waarna om half 8 de grote toneelavond be gint. Zoals we zeiden, wordt die gehou den in de zaal van de heer Ko de Nijs „De Gecroonde Leersse"; de blinden zullen het spel in ernst en luim „De Roman van een Kranten jongen" opvoeren, en deze opvoe ring zal verder worden opgeluisterd door de Melody-Band o.l.v. de heer Van den Hoven, terwijl er voorts nog enkele aantrekkelijke verlotin gen en andere attracties aan ver bonden zijn. Wie deze royale ontvangst der blinden allemaal heeft mogelijk ge maakt? We vroegen dit de heer v. d. Hoven die zeer enthousiast was over de medewerking van de Waal wijkse middenstanders en andere i: zakenmensen en particulieren, bij" j! bet bereiden van een zeer gezellige dag voor de blinden. En eenzelfde medewerking en be- DE VOLKSKRANT schreef o.m.: Jacques Bergmans" liefde voor de schoenen gaat zover, dat hij ze zelfs als vogels en vissen verkleed aan de wand hangt. De schilder- schoenontwerper is geïnspireerd door al wat lijn en kleur heeft; hij is de man die door zijn kennis van de anatomie van de voet de pas vorm van de Nederlandse schoen veredelt. Zijn gevoel voor mode grijpt ver terug. Achter de donkere gordijnen voor de glazen kasten in de lichte wanden staan de poezie en het sprookje-in-schoenen naast elkaar. Een moderne Italiaanse va riant op het eeuwen-oude Griekse laarsje naast glazen muiltjes van plexi-glas; vermiljoenrode laarsjes en hemelsblauwe sandalen, reebrui ne slippers, knalgele muiltjes en kersrood-satij nen avondschoent j es. De medewerkster van de Volks krant weidt dan uit over de schoe nen met verende inlegzool, een Amerikaanse vinding, door de heer Bergmans belangrijk verbeterd, waarvoor hij patent aanvroeg voor Nederland en andere Europese lan den; zij schrijft over de bekende „shulips", waarmee hij het hand werk in ere herstelde. En de schrijfster gaat verder: Het is Bergmans' bedoeling niet alleen om de Nederlandse schoenfabricage op internationaal peil te brengen - waarin hij in korte tijd reeds ge slaagd is - maar ook om de winkels van internationaal schoeisel van de bovenste plank te bevoorraden. Zo zal nu de Nederlandse vrouw, via de Nederlandse ontwerper-gros sier, het Nederlandse fabrikaat kun nen toetsen aan het beste dat op de wereldmarkt te koop is. De schilder-schoenenontwerper en nu ook grossier Bergmans is een vriend en leerling van de Limburg se kunstenaar Charles Eyck. Hij brengt meer kleur, fleur en fantasie

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5