kaatsheuvel mmm Pater Kusters opent officieel de levensscholen in Kaatsheuvel DUIVENSPORT MEISJE 1 Rl ETVELD vDe~ £CHu"v X:\-HET-zmDEiN V AlN VKDMlf Hri5ErTl!jlTlDEjrv 19Ü4 A.AA ^W¥¥¥?¥¥¥ fftf K&> V V 0 Een werk van de allergrootste waarde voor de jeugdige arbeidende jeugd. De Pater-Fortisschool een der eerste uit 't land. AUTO-TOCHT OUDEN VAN DAGEN. VOOR UW NACHTRUST in de schoen voor de Nederlandse vrouw. DE NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT schreef o.m.: In Nederland worden massa's schoenen gemaakt, solide, goed af gewerkte schoenen, die bovendien in vergelijking met buitenlands schoeisel niet duur zijn. Onze Hol landse degelijkheid en ook de prijs klasse, waaraan onze schoenfabri kanten zich wensen te houden, spe len ons echter wel eens parten, wanneer we op het gebied van het luxe schoeisel belanden. Dat is met eigenlijk pas recht duidelijk geworden op de show van de firma Jac. Bergmans, die zich speciaal met luxe schoeisel en met modesnufjes op schoenengebied be zig houdt. Hoewel in Nederland ont worpen en vervaardigd, waren deze schoenen geïnspireerd op het zeer elegante, luchtige Italiaanse schoei sel. Enige Italiaanse modellen, die er tussen door vertoond werden, be wezen de gelijkwaardigheid in ont werp en uitvoering. WAALWIJK EN HET JUBI LEUMGESCHENK VOOR PATER LOOP. Zondag' a.s. viert de bekende leider van de Bond Zonder Naam Pater Loop, bjjn 25-jarig klooster- feest. En vanzelfsprekend wilden al zijn duizenden medewerkers en medewerksters over 't gehele land hem een huldiging bereiden en een passend geschenk aanbieden. Niets echter heeft de jubilerende pater voor zichzelf willen hebben; wilde men hem iets aanbieden, dal men dan iets gaf voor de sociale dienst van de Bond. Hiernaar heeft de Bond Zonder Naam in Waalwijk gehandeld. In een buitengewoon succesvolle inzameling heeft men geld en goederen vergaard voor deze dienst. Van het geld zijn in Waalwijkse textielzaken weer an dere goederen gekocht en zo zullen er a.s. Zondag twee bestelwagens nodig zijn, wanneer een depu atie van 8 promotricen en promoteurs in Haarlem 't geschenk van Waal wijk aan Pater Loop zal gaan aan bieden. Dan komen uit heel 't land de deputaties met hun bijdragen en we geloven niet dat Waalwijk een slecht figuur zal slaan. Daarom is de Waalwijkse leiding van de Bond Zonder Naam zeer erkentelijk jegens al degenen die iets en vaak veel hebben bijgedra gen. Maar zij maakt tevens van de gelegenheid gebruik er op te wijzen dat de leiding van de Bond steeds graag bereid is het hele jaar door goederen voor de sociale dienst in ontvangst te nemen. Terwijl dus de deputatie naar Haarlem gaat, zullen de overige proms een reis gaan maken naar Zuid-Limburg. AANRIJDING. Woensdagmorgen kwamen de wagens van de heer v. d. L, uit Waalwijk en van C. Z. -uit Tilburg met elkaar in aanraking bij de vluchtheuvel op de Markt. De oor zaak van de aanrijding was 't feit, dat de heer Z. niet voldoende op lette toen hij zijn wagen achteruit reed. Hij verklaarde zich echter bereid de aan de wagen van v. d. L. toegebrachte schade ie vergoe den. BALDADIGHEID. Van de zijde van de politie be reikten ons klachten over 'n weer toenemende baldadigheid van de jeugd. Vooral de omgeving van de Thorbeckelaan heeft er erg van te tijden. Er zal echter een streng toe zicht worden uitgeoefend en geen pardon worden gebruikt. Men zij dus gewaarschuwd. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius C., zv. A. v. d. Linden-v. Assen; Johannes W. A., WAT IS EEN LUMBER-SALE? Kort en goed: een lumber-sale, spreek uit: lumber seel, is een heel gezellige, aantrekkelijke verkoop van alle mogelijke goe deren, echter goed bruikbare en mooie dingen, tegen een heel schappelijke prijs, ten bate van een goed doel, terwijl er om heen allerlei andere dingen ge organiseerd worden om het ge heel zo attractief mogelijk te maken. WANNEER LUMBER-SALE EN WAAR? Die befaamde lumber-sale wordt van 16 t/m 19 October gehou den in de grote boven- en be nedenzalen van „De Gecroonde Leersse", het welbekende café van de heer Ko de Nijs, dat om getoverd zal worden tot iets heel bijzonders. Hiervoor is een apart comité gebouwen in het leven geroepen, bestaande uit vaklieden wie deze opdracht wel is toevertrouwd. TEN BATE VAN WIE? Ten bate van wie zal de Lum ber-sale gehouden worden? Wel, de opbrengst van deze aantrek kelijke verkoop komt ten goede aan de liefdadige verenigingen in Waalwijk, de St. Vincentius- vereniging in Waalwijk, Baard wijk en Besoyen, de Sint Elisa- betsverenigingen in de drie pa- rocnies, en tenslotte aan de so ciale afdeling van het Katholiek Vrouwengilde. Een doel dat dus waard is gesteund te worden. zv. A. v. Bokhoven-van den Dun- gen; Catharina J. A., dv. G. Janson- 't Hooft; Quirinus A. J., zv. Q. F. van den Hoven-v. Dongen; Petro- nella J. C., dv. J. L. Merkx-Schuur- mans; Jeannette A. M., dv. L. T. du Bois-v. Jole; Hendrikus A., zv. L. J. Groenendaal-Leijtens; Nicolaas J. A., zv. J. A. Mahieu-Proveniers; Bernardus A. H. M., zv. H. M. Moo- nen-Mulders; Maria H., dv. R. de Vaan-Brok; Christina C. M., dv. A. T. Marijnissen-Brok; Jan, zv. J. N oordmans-Althof f. Overleden: Petrus H. Luijkx 39 j., echtg. van L. D. Emmelot; Joannes H. Masuger 64 j., echtg. van J. Luij- ken. Huw.-aangiften: M. L. Mandema- kers 24 j. en C. A. v. Gelder 23 j., beiden te Waalwijk; W. Arnoldus 25 j. te Drunen en K. Brouwer 25 j. te Waalwijk. Gehuwd: F. H. IJpelaar 28 j. en H. M. E. Adriaanse 24 j., beiden te Waalwijk. Ingekomen: P. F. M. v. Wees van Dongen; J. M. M. de Groot van Overasselt; M. A. Rombouts en ge zin van Amsterdam; P. J. Broeders van Raamsdonk; M. v. Liempt van Zevenaar; W. P. v. d. Heijden van Rotterdam; J. A. M. v. d. Velden van Nijmegen; T. M. B. O. Pessers van Nijmegen; J. F. M. Hoenselaar van Amsterdam; A. M. Brouwer van Heeze; S. de Jong van Dor drecht. Vertrokken: H. S. J. M. Holtzer naar Roosendaal ca.; M. G. E. Hes- selberth naar 's-Bosch; H. M. G. Aarts naar Nijmegen; C. J. E. de Rooij naar Rotterdam; A. C. H. van Mierlo naar Ubbergen; H. Snoeren naar Loonopzand; H. M. A. de Kort naar Sittard; J. M. M. Dijkstra naar Tilburg; J. C. A. Slaats naar Nij megen; N. M. van Huiten naar Utrecht; A. H. M. Duijvelaar naar Utrecht; M. J. Fijneman naar Was pik; J. A. v. Osch naar Geleen; J. H. A. v. Welie naar Venlo; A. C. van de Wiel naar Drunen; I. H. Roodenburg naar Amsterdam; J. J. Burmanje en gezin naar Breda; J. E. M. Tausch naar Boxtel; C. W. M. v. Huiten naar 's-Bosch; C. J. M. v. Hilst naar Amersfoort. wum y v mm Nog slechts enkele maanden geleden kwamen de plannen ter sprake om een Mater Amabilis en een Pater Fortis- school te Kaatsheuvel te stichten en door het krachtdadig doorzetten van een en thousiast bestuur, geleid door een voor zitter met een onverzettelijke wil, een krachtig steunend gemeentebestuur en 'n spontane medewerking van het grootste deel van onze werkgevers, werden deze plannen werkelijkheid in een tijdsbestek, dat ieders verbazing en volle waardering verdient. En deze volle waardering kenmerkte ook Woensdagavond de officiële ope ning der beide levensscholen. Met een plechtige avondmis werd deze avond ingeleid en de overvolle kerk reeds gaf getuigenis van de waardering Waarmede deze opening begroet werd. De grote Gildenbondszaal stijlvol met bloemen versierd, wat sfeer gaf aan deze openingsavond, was te klein om allen, die belangstelling wilden tonen, ruimte te bieden, en dat waren naast het college van B. en W. met zeer vele raadsleden, de gehele geestelijkheid, zowel van de parochies als van het missiehuis St. An tonius, alle hoofden van jongens- en meisjesscholen, bestuurderen en leden van verschillende organisaties, ouders en jongens en meisjes bij dit werk meer bij zonder geïnteresseerd. Ook Mej. Voss, inspectrice van het Mater Amabiliswerk en Pater Reginald, mochten we onder de aanwezigen aantreffen. Goed 8 uur opende de heer Wennekes, voorzitter der beide schoolbesturen met een welkom de avond, Speciaal richt hij zich tot de jongens en meisjes, die in zo groten getale aanwezig zijn. Hij rekent er op, dat, wat hier in de levensscholen zal geboden worden hun waardering en be langstelling zal wegdragen. De ouders dankt hij voor de reeds ondervonden be langstelling, waarin hij een stimulans ziet om intensief door te werken. Hij vertrouwt in de toekomst dagelijks van deze belangstelling getuige te mogen zijn. Verder heet hij de genodigden, die in zo groten getale acte de presence bieden wel kom. Burgemeester en "Wethouders dankt hij voor de spontane en royale mede werking in de uitvoering der plannen: de werkgevers voor hun bereidwillige offer vaardigheid, de dames en heren docenten voor hun aanwezigheid en de Zeereerw. Pater Kusters voor de adviezen van hem ontvangen en de bereidwilligheid deze avond aanwezig te zijn om de scholen officieel te openen. Dan geeft hij het woord aan Pater Kusters, Directeur van de Levensschool te Maastricht. Wij laten de openingsrede van deze initiatiefnemer van de vormingsscholen voor onze arbeidende jongens en meisjes, om haar grote waarde in haar geheel volgen Rede Pater Kusters. Mijnheer de Voorzitter, Eerwaarde He ren Geestelijken, Edelachtbare Heer Burgemeester, Dames en Heren, Wie vaak met jonge mensen in con tact komt en daardoor in de gelegenheid is hun houding te observeren en hun le ven te peilen, zal steeds weer tot de overtuiging komen, dat hun nood zeer groot is, en dat met de grootste zorg moet gezocht worden naar een doeltref fende oplossing. De oorzaak van die zorg is niet alleen gelegen in de huidige moeilijkheid van grote groepen jeugdigen harmonisch te doen ingroeien in de samenleving, waar van zij door vele oorzaken dreigen los te geraken, doch steunt ook op het gezegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", of negatief vertaald: „Wanneer wij er niet in slagen om de jeugd van van daag om te vormen tot volwaardige le den der samenleving1 en tot volgroeide Christenen, dan zal onze samenleving belast worden met een steeds verder voortwoekerend euvel van maatschap, pelijke ontreddering en eindigen in een volslagen heidendom. Op grond van deze gedachten die uit een ideële zorg en gevoel voor ver antwoordelijkheid voortspruit heeft men gezocht naar oplossingen. Op 7 Jan. 1947 ontstond te Maastricht de Mater Amabilisschool, hecht gebouwd op de fundamenten van gezonde godsdienstige, psychologische en sociaal economische beginselen. De stichters, die over het eigen karakter der M.A. school waakten, gingen uit van deze waarheden. 1. In ieder meisje zijn wezensnoden die om bescherming, om aanvulling en fijne afwerking vragen, wil zij een echte rijke vrouwelijke persoonlijkheid worden. Vanuit deze noden hunkert haar vrou welijk wezen naar frisse en goede gods dienstige vorming. 2. Ieder jong meisje moet huishoude lijk voldoende onderlegd zijn. Katholieke meisjes opvoeding dient zeer bijzondere aandacht te besteden aan deze techni sche vorming van de jonge vrouw, wil zij haar roeping straks goed kunnen ver vullen. Gaarne wil het meisje de jonge man ont moeten in een aangepaste sfeer en stijl. Ook op sociaal gebied zal zij haar plaats moeten kennen en daartoe worden opge voed. 4. De M.A. school richt zich tot de meisjes_ vanaf 17 jaar en ouder. Vanuit deze principes werd de M.A. school ge sticht als een centraal Vormingsinstituut voor het leven van diensten van elk meisje van welke stadn, beroep of ont wikkeling ook. In 1947 werd' de eerst M.A. school geopend. Meisjes, in industrieën en ate liers werkzaam bleken alleen langs die weg de poort der school te vinden. Het geplante boompje schoot diep wortel en is tot volle wasdom gekomen. Het groei de zo krachtig, dat de Katholieke Cen trale leiding van M.A. scholen thans haar zorg uitstrekt over 90 M.A. scholen, ver spreid over het land. Toen nog weinig leiders in ons land zicb de oorzaken en de gevaarlijke ge volgen van dit schijn-volwassenheid on zer jongere arbeiders bewust waren, heeft Pater Beel hier reeds zeer scherp en herhaaldelijk op geattendeerd en naar de verwezenlijking van een oplossing ge zocht en zo is in 1951 de levensschool ontstaan voor de 14 tot 17-jarige jon gere arbeiders in de industrie werkzaam. Hoewel ook bij de levensschool van de jongens de belangstelling zich richtte tot alien, die tot de jeugd behoorden, heeft deze in tegenstelling tot de M.A. school die zich tot alle meisjes richtte maar slechts boven de 17 jaar omvatte te recht gemeend bij de jongens een an dere weg te moeten bewandelen. De jonge mensen wier verdere leven voor het grootste deel zich in industrie afspeelt vormen hier wel de meest be dreigde catagorie. En vooral voor de jongsten onder hen, die practisch door geen enkele vorming in schoolverband nog worden bereikt en voor wie de en tree en het eerste verblijf in het arbeids- midden zo buitengewoon moeilijk is, heeft men de bijzondere aandacht willen vragen. Hoe juist dit was heeft de erva ring reeds ruimschoots bewezen. Immers: 1. De ongeschoolde jonge arbeider, die het bedrijfsleven ingaat, is nog een kind; zijn gedachten, zijn verlangens, zijn plannen, zijn kijk op de dingen van het leven, zijn kennis en zijn idealen zijn die van een kind en kunnen ook alleen zo zijn, omdat hij pas 1516 jaar is. 2. De wereld waarin hij tot nu toe heeft gestaan was zeer beschermd. 3. Hij staat op dit moment op de drempel van een zeer voorname periode in het leven: de puberteit. Als een kind vanuit een beschermde wereld aan het begin van een nieuwe en zeer beslissende periode, treedt hij binnen in het arbeidsmidden. En daar ligt het probleem: 1Omdat hij binnentreedt in een we reld van volwassenheid. Het productie proces zelf ademt de sfeer van volwas senheid gegroeid uit denken en stre ven van volwassenen, zakelijk overleg en mannelijke inspanning. 2. Voor veel jongeren is de arbeid die van hen gevraagd wordt weinig in teressant. In de meeste gevallen zijn bij komstige factoren beslissend voor de keuze van zijn beroep. 3. Er zijn veel omstandigheden die het werk verzwaren a. te veel lichaamsinspanning, b. hygiëne, c. vervoer, d. vooral de sfeer waarin het werk zich voltrekt. Sfeer wordt opgebouwd door gedra gingen van mensen vnl. hun gesprek, me ningsuitingen. En op dit laatste zijn wij helemaal niet gerust. Temidden van deze realiteit staan duizenden jonge mensen. Met schrik ontdekken ze dat ze 'hier geen kind meer kunnen zijn, dat ze zich moeten aanpassen aan de anderen, dat ze vol wassenen moeten zijn, dat zij groot moe ten doen met de anderen, anders vallen zij uit, tellen zij niet meer mee. Er zijn wel instanties, die bezorgd om 'het geluk van deze jeugd, in het welzijn van de gemeenschap haar taak ten overstaan van deze, door God ook „kinderen" genoem de jeugd moeten vervullen: Ouders, school, werkgevers, jeugdbeweging, over heid, oudere arbeiders en priesters. Maar zonder de waarde te willen onderschat ten van alles wat hier gedaan en be reikt werd, zullen wij: moeten toegeven dat er hier altijd velen in gebreke zullen blijven, ook in de toekomst. Een bijdrage tot oplossing van 'het pro bleem onzer jongste arbeiders heeft men de levensschool genoemd. Naast de bo vengenoemde verantwoordelijken heeft men een schakel willen hebben, een be- invloedinsgsfeer, die tot nu toe ontbrak. Met een woord: Deze jongens moesten een school hebben, waarin zij binnentre den op 'hetzelfde tijdstip waarop zij in treden in het arbeidsproces, en die hen vergezeld' in de zeer moeilijke periode tot zijn 18-jaar worden. Het is in deze pe riode dat de jonge mens een prettig contact, een gezond gesprek, een werke lijk tegenwicht, een goede richtingswijzer nodig heeft, meer dan wanneer ook. In deze eerste jaren is ene eenvoudige, aan gepaste, aantrekkelijke, voortgezette scho ling, waaraan zij zonder veel overwin ningen op zichzelf kunnen deelnemen een onschatbare weldaad. De bedoeling van deze school is niet onze jongens tech nisch te scholen, maar hen op te vangen in de moeilijkste en meest bedreigde phase van zijn leven als jeugdige in dustriearbeider en hem door middel van een aantrekkelijk programma en lessen te leren leven als een volwaardige Chris telijke arbeider. Dit zijn de motieven waaruit de Levensschool voor de jonge arbeiders groeit; dit is het doel dat zij wil verwezenlijken. .Wij weten dat deze opzet vruchtbaar kan zijn, wij zijn er ons ook van bewust dat een dergelijke school zware offers vraagt van de onderneming. Het motief waarop het gevraagd mag en moet worden is en blijft: De onschatbare waarde van elk arbeiderskind, hun roe ping tot volwaardig menselijk Christelijk leven, het gevaar, dat hen in deze jaren bedreigt en onherstelbare schade kan toebrengen aan hun persoon, hun gezin; maar ook: een eerlijke bezorgdheid voor de onderneming waarin zeker de jongen, nu het kind, straks als volwassene zal staan, de werkgemeenschap, die alleen gebaat is met eerlijke, plichtsgetrouwe mensen die eerbied hebben voor het ge zag, voor elkaar, voor zedelijke waar den en de hoogste goederen van het le ven. De verblijdende groei van de M.A.- school en de overweldigende belangstel ling voor deze jongensschool stemmen tot optimisme t.o.v. de vorming en op voeding van onze zo kostbare jeugd. Dit zijn een paar gedachten over de MA.- school en de levensschool voor de man nelijke arbeidende jeugd. Veel heeft in deze uiteenzetting ontbroken, maar met enkele grote wezenskenmerken aan te duiden meende ik bij deze feestelijke sa menkomst te kunnen volstaan. Toen mij enkele maanden geleden van uit uw gemeente het verzoek bereikte om in een kleine kring van belangstellenden te komen spreken over bet werk van de levensscholen kon ik niet vermoeden dat Uw initiatief zo spoedig met succes be kroond zou worden, want al mogen wij de dag niet prijzen voor het avond is, toch geloven wij, dat wat hier gaat ge beuren een succes van grote betekenis mag genoemd worden. Wij staan hier voor een werk van de voorzienigheid dat binnen enkele jaren tot volle wasdom kan komen. De erva ring op andere plaatsen heeft geleerd dat de M.A. school, evenals de Levensschool voor de jonge Arbeiders in een zeer groot tekort voorziet. De belangen, die er mee worden gediend, zijn voor Uwe parochie en voor de gehele samenleving van dit mooie gewest van een allergrootst formaat, zodat de offers die ervoor wor den gebracht ruimschoots zullen worden terugverdiend. Met grote blijdschap en een zeer rechtmatige trots moogt gij Be stuurderen, Parochiegeestelijkheid, Ge meentebestuur, werkgevers, ouders, jon gens en meisjes vandaag elkaar'feliciteren met de onschatbare dienst die zij aan de U toevertrouwde jeugd en daardoor aan Uzelf en het nageslacht hebt bewezen. Het is niet mijn taak om Overheid, Bestuur en heren werkgevers-organisa ties etc. voor Uw onvermoeibaar wer ken en medewerking te danken. Nu U mij echter de vererende opdracht hebt gegeven om deze scholen te openen, wil ik U wel gaarne mijn grote waardering betuigen voor Uw prachtig initiatief, Uw diep doorzicht en Uw sterke daadkracht. Voor heel deze gemeenschap hebt gij vandaag een historische en heugelijke da<) bereid, waarvoor U menig kind, menige jongen en meisje, menige man en vrouw, menige vader en moeder eens dankbaar zullen zijn. Moge de Hemelse Mater Amabilis en de Sterke Pater Fortis: St. Jozef, Uw werk doen bloeien en rijke vruchten doen dragen. En moge zij U allen die het tot stand brachten, blijvend zegenen. Nogmaals zeer grote erkentelijkheid je gens allen, personen en groeperingen, die de totstandkoming van beide vor mingsinstituten door hun ijveren en 'hun edelmoedigheid hebben mogelijk ge maakt en met een bede om Gods Zegen verklaar ik beide scholen voor geopend. Burgemeester Mr. v. d. 'Heijden wenst dan de gemeente geluk voor wat hier tot stand gebracht is. Goed onderwijs is een zegen voor de gemeenschap en waar hier in zo korte tijd, na de opening van de Huishoudschool, uit deze totstandko ming het initiatief is gegroeid deze vor mingsscholen op te richten, prijst hij, zich gelukkig met dit initiatief en de vlotte uitvoering aan de plannen gegeven. Niet aljieen van zijn vreugde en enthousias me wil hij echter uiting geven, doch daarnaast dank 'brengen aan de voort varendheid, waarmede uitvoering aan de innen gegeven is. Naast aan het be stuur, wil hij dit meer in het bijzonder d(jen aan de heer Wennekes, aan wiens doorzettingsvermogen hij op de eerste plaats voor dit succes moet dank bren gén. 'In de openingsrede van Pater Kusters heeft hij ook een toon van bezorgdheid beluisterd. Hij deelt deze bezorgdheid niet, doch heeft het volste vertrouwen, dat dit werk zal slagen. De grote be langstelling, die de plannen allerwege ontmoeten, zijn voor hem een waarborg van succes. Met Gods zegen zal het werk ongetwijfeld rijke vruchten dragen. Kapelaan van Oord brengt de dank over namens de gehele geestelijkheid aan allen, die hun medewerking gegeven heb ben om tot de uitvoering van deze plan nen te komen. Hij hoopt dat Gods zegen op dit werk zal rusten. De 'heer J. Beerens spreekt woorden van grote waardering en dank namens de arbeiders, speciaal aan de werkge vers met de voorzitter der schoolbesturen, de heer Wennekes, die blijk gegeven hebben hun taak volledig te begrijpen en bereid zijn gevonden tot het brengen van grote offers voor het welzijn van de jeugd. Hij hoopt, dat niet alleen de jon gens en meisjes, doch ook de ouders zullen beseffen, wat in deze door de werkgevers gedaan is en zij hun volle medewerking zullen geven om dit werk te doen slagen. De heer Wennekes sluit dan het of ficiéél gedeelte van de avond met woor den van dank aan de verschillende spre kers van de avond. Dan nodigt 'hij allen uit tot bezichti ging van de lokaliteiten voor de Pater FortissChool ingericht ingericht, met een woord van dank aan het bestuur van de Gildenbond voor de medewerking in deze geboden. Terwijl de leslokalen bezichtigd wer den, werd tevens de gelegenheid ggboden een kop koffie te gebruiken, waarvan gretig gebruik gemaakt werd. Henk Zoutendijk trad na de pauze op met zijn poppenspel en wist met het Vlaamse Blijspel: Hoe Peerke de duvel te slim af was", de ernstige stemming, die de officiële opening vanzelf droeg, al gauw in een gezellig samenzijn, waarbij herhaaldelijk gelegenheid was tot een gul le lach, om te zetten. OPGEDRAGEN. De uitbreiding van de schoenfa briek van de firma M. v. Boxtel en Zn in de Erasstraat, werd onder hands opgedragen aan de firma S. J. Pepping en Zn alhier. NIEUWE CURSUS E.H.B.O. Weer zal met een nieuwe cursus voor de E.H.B.O. begonnen worden. Op 28 September a.s. vangt deze nieuwe cursus aan, waarvoor ge legenheid geboden wordt zich tot 22 September bij de bestuursleden van de Vereniging St. Damiaan aan te melden. De cursus bestaat uit 26 lessen, die iedere Dinsdagavond 7.30 uur en 9.30 uur door de beide doktoren Wijtenburg en Raayma- kers zullen gegeven worden. De cursisten moeten de leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. EEN JUBILEUM; BIJ DE AMSTERDAMSE BANK. Wie ooit zaken doet met de Incassa Bank Amsterdamse Bank alhier, kent de bescheiden figuur die van af de vestiging van het nieuwe kan toor, reeds 19 jaren lang in Kaats heuvel, zijn werk met een correct heid en voorkomendheid verricht, die ieder, die met kassier Bresson in aanraking komt, aangenaam aan doet en tot waardering en vertrou wen dwingt. Bescheiden, kalm, za kelijk nuchter en toch voorkomend, dat is de heer Bresson aan het lo ket; nauwgezet en correct is zijn werk op het kantoor; slagvaardig en gevat is zijn omgang met zijn personeelcollega's, kortom, hij is de vriend van allen die hem kennen en die ongetwijfeld van hun sym pathie blijk zullen geven als hij Woensdag 15 September a.s. de dag herdenkt waarop hij 25 jaren bij de Incasso-Bank in dienst is, waarvan zes jaren in Tilburg. Tussen 4 en 5.30 uur zal gelegenheid bestaan de jubilaris ten kantore te feliciteren. Het zal de heer Bresson dan niet aan belangstelling ontbreken. ZIEKENTRIDUUM. De zieken van de drie parochies van Kaatsheuvel hebben weer drie dagen genoten van een verzorging naar ziel en lichaam, die hen in staat zal stellen weer een geheel jaar voor een groot deel verstoken te zijn van de genademiddelen van onze godsdienst, die de gezonde christen dagelijks genieten kan. Een 60-tal zieken en ouden, van dagen hebben 't Eucharistisch Tri duüm meegemaakt, geleid door de ZeerEerw. Pater J. H. Bokeloh S. M.M. Dinsdagmorgen zette het tri duüm in met een plechtige H. Mis. Goed 8 uur werden de deelnemers aan huis door gratis beschikbaar ge stelde luxe auto's afgehaald. De patronaatszaal was keurig en gezellig ingericht voor het verblijf tussen de godsdienstoefeningen. Keurig gedekte tafels, versierd met bloemen, gaven een feestelijke indruk. Trouwens, de drie dagen zijn echte feestdagen geweest voor de deelnemers, waarover zij nog maanden met aangename herinne ring zullen napraten. De verzorging lag als steeds in de toegewijde handen van het Dames comité, geassisteerd door een staf van bereidwillige heren en AVA- dames die als verplegers en bedien den onbaatzuchtig werk verricht hebben. De R.K. Huishoudschool stelde zich weer met leraressen en leerlingen beschikbaar voor de ver zorging van de keuken en de tafels en tot groot genoegen is gebleken, dat het onderwijs en de vorming daar opgedaan, van zeer groot be lang zijn voor wat in dit opzicht te pas komt. Met een plechtig Lof, waaronder de toewijding aan Maria van alle zieken en ouden van dagen, werd Donderdag het Triduum gesloten. Er past een woord van dank en hulde aan allen, die hebben mede gewerkt om dit ziekenfeest weer te doen slagen; aan de milde gevers in de collecte voor dat doel gehouden; aan de heren, die hun auto gratis beschikbaar stelden; aan de dames en heren, die drie dagen lang heb ben klaar gestaan om de nederige diensten van hulp en verpleging in alle vormen te verrichten; aan lera ressen en leerlingen van de R.K. Huishoud- en Industrieschool Sint Angela voor de zorgen aan keuken en tafel verleend; aan de ZeerEerw. Pater Bokeloh, die door zijn emi nente leiding en vertrouwenwek kend woord en omgang drie dagen de vriend en leider van de deelne mers geweest is; en speciaal aan 't damescomité met hun adviseur en stuwer, kapelaan v. Oord, voor de goede organisatie waarmede ook dit jaar weer dit schone werk is voor bereid en uitgevoerd. CIRCUS VAN BEVER IN KAATSHEUVEL. Eer herrezen Circus van Bever heeft in Kaatsheuvel weer zijn triomfen ge vierd. Wat na de vernielende brand in November 1953 over was van het eens zo beroemde oudste Nederlandse circus, was een troosteloze ruïne. Wat weer ge presenteerd wordt na deze grote ramp, is iets, dat getuigt van durf en energie, van taaie vasthoudendheid en liefde 'voor het vak. En die liefde voor het bedrijf te kent weer als een de,r voornaamste ken merken Circus van Bever. En die liefde spreekt telkens weer tot ons, als we de uitgebreide dierenstal moeten bewonde ren in zijn van top tot teen verzorgde conditie. 'Of het nu de schitterende paardenstal, of de tijgergroep, de ka melen of olifanten, de honden of andere dieren betreft, het glimt alles van wel gedaanheid en verzorging, alleen moge lijk, als liefde tot het dier het bedrijf leidt. Ep zo is en blijft dan ook circus van Bever het echte circus met een paardensfeer, die bij vele inrichtingen zo ver zoek is. Daarom ook een program ma, waar het paard zijn leeuwenaandeel krijgt. Als Mr. Ernest zijn gedweeë ka melen geprestenteerd heeft, krijgt ge al even een kijkje op het rijke paardenbe- zit, als daar achtereenvolgens de fraaiste groepen paarden van verschillend' ras en grootte door de arena komen galopperen. We bewonderen de 3 Wilke's als ver metele jockevs op galopperende paar den; we genieten van de glorie van Neer- land's bodem, zes Gelderse bonten, een creatie van de meester-dressuur William Wilke; we hebben bewondering voor wat mevr, van Bever nog steeds weet te be reiken in de vrije dressuur met haar prachtige collectie Friese Hengsten, doch staan stom van verbazing over de perfec tie, waarin Mille Valesca ons de mo derne en klassieke Hogeschool presen teert. Directeur van Bever geeft een keurige voorstelling met zijn Indische olifanten en de enigste vrouwelijke tem- ster Marrfa la Corze laat U een unicum van dressuur genieten met haar vier, schitterende koningstijgers, die haar ge hoorzamen als gedweeë kinderen. Denk echter niet, dat van Bever niet weet dat het publiek ook iets anders van het circus vraagt. En al is en blijft dan de paardendressuur hoofdzaak, in het variété programma is het beste van het beste niet te goed. Nooit zagen wij beter jongleurwerk dan van Mr. Bobby, nooit sterker krachtstalen, dan van de Yougo- Slaviër Makovec; nooit een lieftalliger wervelwind-attractie dan van het rol- schaatsenquartet de 'Carinja's. De onmo gelijke capriolen die de 3 Comtis op de fiets uithalen zijn niet te geloven doch alleen te constateren, evenals de kunst en humor van Harry en Long van het Ring- ling Circus aan het dubbelrek, en de charmante evoluties aan de trapeze door de Rondelli-sisters. Alles bijeen een pro gramma, dat slagen moet waar het ge presenteerd wordt. EEN JUBILEUM. Volgende week 15 September, is het 25 jaren geleden, dat de Eerw. Broeders van Liefde zich in Kaatsheuvel vestig den en het onderwijs aanvingen in de Parochie St. Jan en St. Joseph. De enig ste Broeder, die vanaf de aanvang in Kaatsheuvel is werkzaam geweest, de eerw. Broeder Jonathus, is juist met in gang van September overgeplaatst naar Roermond, waar hij eveneens als overste is werkzaam gesteld. De deelname aan de Auto-rit voor de Ouden van Dagen is dit jaar nog groter, dan ze in de afgelopen jaren geweest is; daarnaast staat dat het aantal aangebo den auto's daarmede, gelijke tred houdt. Thans is definitief vastgesteld, dat de tocht naar Rotterdam gaat. Was oor spronkelijk het plan alleen de stad te bezichtigen, thans is besloten als lustrum viering ook een bezoek te brengen aan de schitterend, goed verzorgde diergaar de Blijdorp, waa,r in de enorme Rivièra- hal de lunch-pakketten zullen gebruikt worden. In verband met dit groter programma moet het vertrek-uur vervroegd worden en is vastgesteld op uiterlijk half één, zo dat reeds om 12 uur de stoet moet wor den opgesteld. Alle mogelijke medewer king wordt spontaan aangeboden door de verkeerspolitie in Rotterdam, die niet alleen adviserend, doch tevens leidend werk voor de tocht aanbood. Met aller medewerking wordt het een schitterende jubileum-viering. GESLAAGD. Na het met goed gevolg afleggen van het theoretisch examen op 22 Mei j.l. te 's Bosch, slaagde de heer Piet Biemans alhier op 4 Augustus te Eindhoven, na het afleggen van het practische gedeelte, voor het diploma V.E.V. Sterkstroommon- teur. KAATSHEUVEL. Zondag hield de KPV een "wed vlucht vanuit St. Quentin met 248 duiven. De duiven werden eerst om 12.15 uur gelost en het slechte weer was oorzaak, dat Zondag slechts één duif geconstateerd werd. De eerste 70 prijswinnaars waren: 1, 45 Wint Jansen; 2, 9, 22, 35, 36 L. van Ree; 3, 54 A. v. Box tel; 4 H. van Nieuwsfadt; 5 J. van Beers; 6 Gebr. Kuijs; 7 Jac Klerkx; 8 A. Mosselveld; 10 Chr. v. Hees- wijk; 11 M. Remmeren; 12, 14 F. v. d. Assem; 13 Th. Schaafstra; 15 M. Soeterboek; 16, 17, 33, 59, 64 Th. Netten; 18 Jos van Dongen; 19 A. Meeuwsen; 20, 24 J. van Riel; 21 M. Soeterboek; 23 G. Remme ren; 26 P. Adriaansen27 Jac. Hoevenaars; 31 P. Zijlmans; 28 29 A. de Bie; 20, 50 J. P. Brouwers; 32 P. Dirksen; 34 W. van Heijst; 35, 60 C. Moreval; 37 J. v. d. Lin den; 38, 57, 69 W. Aussems; 39 M. van der Velden; 40 B. Remmeren; 42 H. de Kort; 43 W. van Heijst; 44 Fr. v. d. Linden; 45 W. Hamers; 47 P. Dirksen; 48 J. Brent; 49 G. Grootswagers; 52 L. de Bondt;, 53 C. Snoeren; 56 C. de Kort; 58 M,. Remmeren; 62 A. Priems; 63, 68 H. Schoenmakers; 64 A. Vermeer; 66 Jac. Hoevenaars; 67 J. van den Berg; 70 M. Voogd. WALA-CORSETTERIE VAN DIJK Stationsstraat 28, Waalwijk VRAAGT (pl.m. 16 jaar) voor de repa ratie-afdeling. Inlichtingen Vrijdag- en Za terdagavond van 78 uur. METALEN SLAAPKAMER solied fabrikaat, met garantie 1-per s96. 2-per s119. KANTELBED practisch en voordelig met garantie 1-per s39.75 2-per s52.50 OMBQUWPLANK zeer voordelig, slechts 16.90 DIVANLEDIKANT sleemodel 1-pers23.75 AUPING DIVANBED nieuw model 1-pers39.50 ALLES VOOR UW WONING l WOMINGItlRICHTItlG-HOGE STEEMWEG-9J

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6