Waalwijkse en Langstraatse Courant Brief uit Amerika De tochl vin de „Gelderland". ook UW blad De verkoop der Drunense Duinen. Doe een Kruschen-bnor. HAAGS DRAMA VOOR DE RECHTER. „De Echo" Uit de Provincie VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 72 Abonnement 19 cent per week 2.45 p. kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Het besluit van de regering der Zuidafrikaanse Unie om een oorlogsschip van haar Marine de naam „Gelder land" te geven, roept weer levendig in de herinnering terug de daad van H. M. Ko ningin Wilhelmina, die om deze moedige geste „de enige man op de troon in Europa" werd genoemd. Op de 23ste November 1900 meerde de Nederlandse kruiser „Gelderland" ie Marseille en stap te een oude, bijna blinde man, aan land onder het laaiend enthousias me van de menigte. Hij luisterde naar de warme rhetoriek van een gloeiende Franse redevoering en naar de krijgshaftige muziek van het Transvaalse Volkslied en was blij toen hij in zijn hotel rust kon gaan nemen. President Krüger van de Trans vaalse Republiek had zijn land moeten verlaten toen de Brilse troepen begonnen op te dringen. Men meende dat de oude zieke pre sident beter werk kon doen door in Europa als pleitbezorger voor de strijdende Boerenrepublieken op te treden, dan in zijn vaderland de kans te lopen door de Britten te worden gevangen genomen. En zo vertrok hij uit Pretoria, waar het gedreun der Engelse ka nonnen reeds te horen was, per spoor naar het station Machado- dorp, waar hij de tijding vernam van het sneuvelen van de opper bevelhebber, Piet Joubert. Nel- spruit in de Draken sbergen werd voor twee maanden zijn verblijf, toen hij door rheumatiek het bed moest houden. En in Komatipoodt, aan de grens van de Portugese ko lonie, nam hij afscheid van zijn collega, de roodgebaarde president Steyn van de Oranje Vrijstaat, en van zijn staf. 1 Het vrijgeleide. In Lourcpo Marquez, de Portu gese havenstad, wist men niet recht wat met Krüger te beginnen. Por tugal, sinds eeuwen bondgenoot van Engeland, behandelde hem min of meer als een gevangene door hem huisarrest te geven. Hoe moest Krüger naar Europa komen? Engelse oorlogsschepen kruisten voor de Delagoabaai en zouden 't schip, waarop de president zich bevond, binnen enkele uren kun nen aanhouden. die voor de Boerenrepublieken zo stikdonkere jaren. Maar het is méér. In Zuid-Afrika hebben thans de nationalis.en de overhand. De meest consequente aanhangers van de premier-predikant Malan wil len geheel los van Engeland, het voorbeeld van Ierland volgen, een zelfstandige republiek stichten. De republikeinse idee heeft altijd sterk onder de Boeren geleefd. Stap voor stap dringt de rege- ring-Malan de Engelse invloed te rug. Ook op de vloot. Het marine personeel heeft nieuwe uniformen gekregen, want de oude leken te veel op de Engelse. En men wil nu Nederlandse marine-instructeurs, een verzoek waarmee onze rege ring nogal verlegen zit, want hoe sympathiek men ook staat tegen over het stamverwante volk daar ginds, men wil toch ook gaarne op goede voet blijven met Engeland en om zo'n betrekkelijke kleinigheid geen ruzie krijgen. In dit licht bezien, is het geven van de naam „Gelderland" aan een Zuidafrikaans oorlogsschip 'n daad van evenveel betekenis als inder tijd het zenden van de Nederlandse kruiser naar Delagoabaai. Lk. Tijdens de rondgang over de Utrecntse Jaarbeurs bezichtigden Prinses Margriet en H. M. de Koningin de maquette van het te bouwen Rotterdamse ziekenhuis. John Kerigan. Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pij nen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zou ten brengt ge de bloedzuiverende orga nen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking ondervindt ge dan al gauw. En in het buitenland roerde nie mand zich ten gunste van de Boe ren. De Duitse keizer, die na de Jameson-inval zulk een geestdrif tig en voor Engeland beledigend telegram had gestuurd, liet zich niet meer horen. Frankrijk was juist weer goede vriend met Enge land geworden. De grote mogend heden lieten de Boerenrepublieken aan hun lot over uit vrees voor verwikkelingen met het machtige Brittannië. Toen stelde de jonge Koningin der Nederlanden, Wilhelmina, een daad. Zij zond het pantserdekschip „Gelderland", toen een der snelste en modernste oorlogsschepen, naar de Delagoabaai. Het was een moe dige geste, die zelfs een min of meer uitdagend karakter had, want de kanonnen van de „Gelderland" spraken een duidelijke taal tot ie der, die het schip durfde naderen: Kom maar op! En hoe licht had den ernstige interna'ionale verwik kelingen kunnen ontstaan! Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Het kleine Nederland kon geen militaire hulp verlenen, maar het zenden van de „Gelderland" was een beginselverklaring, tégen het geweld, vóór het recht! De nieuwe „Gelderland". De oude „Gelderland" heeft nog lang nadat het zijn gevechtswaarde had verloren, als artillerie-instruc tieschip dienst gedaan en tijdens Wereldoorlog II werd het door de Duitsers gebruikt als drijvende batterij. Tijdens deze oorlog is het schip ondergegaan. Maar zijn naam zal voortleven, door een onzer nieuwste oorlogsbodems gedragen. De naam van de „Gelderland" zal echter ook voortleven in Zuid-Af rika, nu de regering-Malan beslo ten heeft een der schepen van de jonge Zuidafrikaanse Marine met die naam te dopen. Het is een tri buut aan Nederland voor zijn mo rele en daadwerkelijke bijstand in Washington, 7 September De af gelopen week kwam het onbekende pe- troleum-stadje Hobbs, dicht bij de Mexi caanse grens, plotseling in de algemene belangstelling te staan, toen de school deuren zich na de zomervacantie weer voor de leerlingen openden. Hobbs is de eerste gemeente die krach tens de uitspraak in Mei van het Ame rikaanse Opperste Gerechtshof met be trekking tot rassendiscriminatie, thans van de gescheiden scholen geheel en al o\ ergeschakeld is op gemengde scholen de 400 neger-leerlingen in dat plaatsje zitten nu zij aan zij met de blanke kin deren, ook eten en spelen zij nu samen. Er viel nergens enige wrijving te be speuren, maar wat van nog groter be lang isde dreigementen die de gehele zomer hebben weerklonken dat georga niseerd verzet zou worden geboden te gen de vermenging van de .rassen op de scholen zijn op niets uitgelopen: de op heffing van de bestaande scheiding heeft inderdaad niet de minste verandering ge bracht in het dagelijks leven van het stadje. Hobbs is een van de weinige gemeen ten in Nieuw Mexico, die vasthielden aan scheiding op de scholen, want het is in belangrijke mate bevolkt door mensen die afkomstig zijn uit Texas en Oklaho ma, die nu eenmaal gewend zijn aan dit soort apartheid: zij zijn in maatschappe lijk opzicht eerder zuidelijk dan noorde lijk van aard de rustige wijze waarop zii de gemengde scholen aanvaard heb ben, wijst tenminste in die richting. In het Noorden is behalve in enkele delen van Illinois de opheffing van de apartheid eer een feit dan een probleem, maar in het Zuiden en dat is in onge veer een derde deel van alle staten van de Unie, moeten oude maatschappelijke gewoonten afgeschaft worden om te kunnen voldoen aan de uitspraak van het Opperste Gerechtshof. Hoe gaat een en ander nu in zijn werk? Het Opperste Gerechtshof heeft de kwestie aangehouden voor nadere be sprekingen met de betrokken staten, doch er kunnen maanden verlopen alvorens er officiële voorschriften worden gepubli ceerd, waarin de procedures zijn neerge legd waardoor de opheffing van de apartheid ten uitvoer wordt gelegd. Over het algemeen is door de 12 sta ten die de kern vormen van het „uiterste Zuiden" besloten deze verordeningen af te wachten alvorens maatregelen ter zake te nemen. Hier en daar is het vraagstuk in studie genomen door schoolbesturen en -commissies teneinde zich voor te berei den op de komende behandeling voor het Opperste Gerechtshof. Een van die staten, Tennessee, is ech ter al verder gegaan: de regering heeft namelijk toestemming gevraagd het Hof voor te stellen dat de scholen geleidelijk voor beide rassen kunnen worden open gesteld, te beginnen met de eerste klas, zodat er elk jaar een klas bijkomt. In de hoofdstad Washington en in vijf van de zogenaamde „randstaten", die in sociale aangelegenheden het midden hou den tussen Noord en Zuid, is men in dit opzicht vrijwillig al heel wat verder ge gaan. Zo is bijvoorbeeld door de In specteur van het Onderwijs in Washing- ton een plan uitgewerkt om bij het be gin van de nieuwe cursus op 13 Sep tember nieuwe leerlingen en van andere scholen overgeplaatste leerlingen in ge mengde klassen te plaatsen; hij wordt echter in de uitvoering van dit plan ge hinderd door een nog lopend proces, waarin geëist wordt dat hiertoe voorals nog niet wordt overgegaan in afwachting van de verordeningen van het Opperste Gerechtshof. De gemeenteraad van Baltimore, de grootste stad in Maryland, heeft veror dend dat alle openbare scholen 198 in getal onmiddellijk voor beide ras sen moeten worden opengesteld; de schoolbesturen elders in deze staat heb ben besloten een afwachtende houding aan te nemen. In Delaware hebben enkele districten in het Noorden besloten in de lagere klassen beide rassen op te nemen, ande re weer beginnen daarmee in de hogere klassen. In West-Virginie heeft men met giote behoedzaamheid enkele plannen dienaangaande opgesteld. In Kansas, waar evenals in Nieuw-Mexico, volgens de wet alleen gescheiden onderwijs mo gelijk is, worden in de negen steden met aparte scholen plannen uitgewerkt om binnen twee jaar tot een volledige op heffing van het gescheiden onderwijs te komen. In de grootste stad van Missouri, St. Louis, wordt begonnen met omschake ling van de kweekscholen en wil men pas na verloop van jaren ditzelfde doen op de scholen van lager onderwijs. Er wordt blijkbaar bij de opheffing van de apartheid nog niet volgens een vooraf opgesteld schema te werk gegaan; in de grote en kleine schijnt men in dit opzicht evenwel voortvarender te zijn dan op het platteland. Men neemt ech ter al proeven met allerlei soorten plan nen en deze zullen al verscheidene maan den in uitvoering zijn, wanneer het Op perste Gerechtshof de zittingen begint om te beraadslagen over de op te stel len verordeningen. Het is echter van groot belang dat in sommige delen van het Zuiden al de eer ste maatregelen zijn getroffen om de scholen waarop beide rassen toegang hebben door de bevolking op dezelfde wijze aanvaard te zien als in het Noor den; het is een verrassend verschijnsel dat deze maatregelen op zeer weinig ver zet zijn gestuit. De ervaring leert dat wan neer de opheffing van de „schoolstrijd" eenmaaT een feit geworden is de apart heid van de rassen niet licht wederom tot een ernstig probleem zal uitgroeien: daarom is een experiment zoals in Hobbs en in tal van andere plaatsen van veel groter dan alleen maar plaatselijk be lang. 1 I K.L.M.-TOESTEL HAD MOTORSTORING. De K. L. M.-superconstellation „Proton", die Dinsdagavond van Schiphol naar Amerika is vertrok ken, heeft boven de Atlantische Oceaan op weg naar Gander (Nem Foundland) een defect gekregen aan een der motoren. In het toe stel bevonden zich 55 passagiers, onder wie negen overlevenden van de ramp bij Shannon. De machine landde met vertraging op Gander. TRITON-DIAMANTEN GEBORGEN. De bergingsexperts zijn Woens dagavond begonnen met hun po gingen het wrak van de veronge lukte „Triton" uit de rivier te lich ten. Zij maakten van het lage tij gebruik om dertien ballons in de romp van het vliegtuig te brengen. Ook onder de motoren en onder de vleugels werden ballons bevestigd. Een bergingsploeg heeft Woens dagmiddag een partij diamanten ter waarde van ongeveer een mil- lioen dollar uit het wrak van de „Triton" geborgen. De zending was onbeschadigd en zal naar de eige naar in New-York worden doorge zonden. BEROEP OP GEALLIEERDEN VOOR UITLEVERING BREDASE VLUCHTELINGEN. De Nederlandse regering heeft zich tot de geallieerden gewend om uitlevering van de zeven vluchte lingen uit Breda. In diplomatieke nota's beroept de regering zich op de geallieerde wetgeving en op de door de gealli eerden gestelde precedenten. In de naoorlose jaren zijn namelijk vele Duitsers op grond van deze wetlen aan geallieerde landen uitgeleverd, ook naar Oosteuropese landen. De regering heeft zich thans blijkbaar op een ander rechts- standpunt geplaatst als tot dusver re in de verzoeken om uitwijzing aan de Duitse regering. Aan de Westduitse regering had de Neder landse regering gevraagd de zeven mannen uit te wijzen als ongewens te vreemdelingen. Deze uitwijzing is niet meer te verwachten, daar reeds in twee gevallen de recht banken van Keulen en Dusseldorp de betrokkenen op grond van Hit ler's decreten als Duitsers hebben aangemerkt, die daardoor recht op asyl kunnen doen gelden. ZUIDOOST-AZIfi-PACT IN MANILLA GETEKEND. Na drie dagen confereren zijn de vertegenwoordigers van acht lan den tot volledige overeenstemming gekomen en hebben zij het defen sieverdrag voor Zuidoost-Azië ge tekend. De Aus'ralische minister van buitenlandse zaken, Casey, was de eersle die zijn handtekening zette onder de in donkerblauw leer gebonden documenten. Na hem volgden Dulles voor Amerika, lord Reading voor Engeland, Guy la Chambre voor Frankrijk, president Magsaysay voor de Philippijnen, prins Wan voor Siam, Zafroelah Khan voor Pakistan en Webb voor Nieuw-Zeeland, ieder met een spe ciale gouden pen, die door de Phi- lippijnse regering was aangeboden. CONFERENTIE VAN LONDEN VOOR ONBEPAALDE TIJD UITGESTELD. De door Churchill voorgestelde ronde-tafelconferentie over de ver dediging van Europa en de herbe wapening van Dui'.sland, die a.s. Dinsdag in Londen zou beginnen, is uitgesteld. De Britse regering heeft daartoe Woensdagmiddag op een drie uur durende bijzondere bijeenkomst besloten. „Deze man zal voortdurend een gevaar voor de maatschappij bete kenen. Hij moet er dan ook blijvend uit verwijderd worden". Dit hoorde de 37-jarige Haagse broodbezorger E. K. uit de mond van de officier van justi'ie bij de Haagse rechtbank. De officier eiste tegen hem twaalf jaar gevangenis straf en ter beschikking stelling van de regering. De broodbezorger stond terecht omdat hij begin Maart des nach's een 31-jarige ty piste door wurging van het leven had beroofd. MOEDER VAN ZES KINDEREN DOODGESTOKEN. In Tuindorp Wellerlooi onder de gemeente Bergen in Noord-Lim burg, is Maandagavond de 33-jari- ge mevrouw L. J. door een Ambo nees uit 't kamp Well vermoord. De dader bracht het slachtoffer 'n dolksteek in het hart toe. Het mo tief van de moord is waarschijnlijk roof. Omstreeks middernacht klopte de Ambonees, die reeds meerdere jaren als tuindersknecht op 't be drijf van de echtgenoot van het slachtoffer werkzaam is, aan de woning van de familie L. aan. Mevrouw L. deed hem open, waarop de dader vrijwel onmid dellijk zijn daad ten uitvoer moet hebben gebracht. Een meisje dat in de buurt woont en de nacht bij de familie L. zou doorbrengen, heeft vanuit haar bed de stem van de Ambonees als die van de knecht van de heer L. her kend. Ook mevrouw L. heeft, toen zij de deur had opengedaan, nog de naam van de moordenaar uitge sproken. De heer L. was op het moment van de moord niet thuis, daar hij nog werkzaamheden elders ver richtte. Direct na het gebeuren heeft de Ambonees de vlucht genomen. Nadat aangifte bij de politie was gedaan, heeft deze de vermoedelij ke dader des nachts nog van zijn bed gelicht. De Ambonees, die aanvankelijk ontkende iets met de zaak te maken te hebben, heeft Dinsdagmorgen 'n bekentenis afgelegd. 't Motief van de moord is hoogst waarschijnlijk roof. Het was de da der n.l. bekend dat de heer L. in zijn woning een vrij grote som geld bewaarde. MAN VERMOORDDE VROUW EN DRIE KINDEREN. De politie van Seltz (Saarland) heeft Zondag een man uit Bein- heim gearresteerd, die de nacht te voren zijn vrouw en drie kinderen met messteken van het leven had beroofd. De moordenaar, die na het ple gen van de verschrikkelijke mis daad de benen nam, werd ontdekt door een journalist. Aan de hand van een foto herkende deze in een toeschouwer van een voetbalmatch de moordenaar, die vervolgens door andere toeschouwers en de politie kon worden ingerekend, nadat hij op een vraag van de jour nalist of hij de moordenaar Gross uit Beinheim was, een bevestigend antwoord had gegeven. TIEN MILLE VERDUISTERD. Vrouwelijke kantoorbediende in arrest. Bij het beheer van twee kassen van een verzekeringsmaatschappij te Den Haag is de verleiding voor de thans 39-jarige vrouwelijke kan toorbediende H. K. A. uit Rotter dam te groot geworden. In een jaar tijds heeft zij ongeveer 10.000 verduisterd. Zij wist de verduisteringen te bemantelen door bij controle van de ene kas geld uit de andere kas 'te „lenen", waardoor zij geen ver denking op zich laadde. Toen ech ter beide kassen tegelijk werden nagezien, kwam haar misdrijf, dat zij tegenover de politie heeft be kend, aan het licht. Wat zij met het geld heeft gedaan is nog niet geheel duidelijk gewor den. Ongeveer de helft werd door haar uitgeleend of weggegeven. De kantoorbediende bevindt zich thans in arrest te Den Haag. In ons nummer van 1.1. Vrijdag komt onder de rubriek: „Vragen en Meningen onzer lezers" een ontboezeming voor van een onzer lezers uit Drunen, over de a.s. verkoop van 20 h.a. bos en hei door de gemeente Drunen aan Dordrecht, om daarop een recreatie-oord te stichten, met bungalows, kampeer-terreinen, ont- spanningslokalen enz. enz. Dezer dagen ontvingen wij een schrij ven van een natuur-liefhebber uit het Noorden, die blijkbaar goed in deze streken georiëteerd is en een groot lief hebber is van de prachtige natuur en heerlijke stilte der Drunense Duinen. Zijn schrijven was niet bedoeld als In gezonden stuk, maar hij zal ons toch wel toestaan er een en ander aan te ontle nen, om te doen uitkomen, dat er velen Zijn in plaats, omgeving, maar ook over 't gehele land, die deze verkoop en deze vestiging met klem en ernst betreuren en die vurig hopen dat deze transactie nog kan worden voorkomen. Onze briefschrijver zegt dan o.m. „Ik heb zoveel mogelijk de instanties „gealarmeerd, om de uitverkoop van de „stilte in de Drunense Duinen te voor komen. Weet Drunen wat het gaat „doen? Het gaat zijn karakter weggeven, „een laatste rest schoonheid die ons nog „gebleven is." „Macadameer de natuur, maak het na- „tuurgenieten gemakkelijk met bungalows» „neon en macadam en men vernietigt „voor altijd zijn wezen." „Brabant zal straks alles zelf nodig „hebben niet alleen, maar men zal eens „snakken naar een stukje onvervalste „piacht. Dit schrijven gaat niet tegen „Dordt, het gaat tegen niemand, maar „pleit voor het behoud voor Drunen en „Brabant en Nederland van een essen tiële waarde". „Het natuurreservaat verliest zijn „waarde, als met „voortvarendheid" een „band luidruchtigheid gelegd wordt om „een plaats waar eeuwen de stilte „heerste." „Men zal spreken over „waarborgen". „Geloof het niet". „Geschonden natuur is geen natuur .sneer en rumoer om het verstild Giers- „bergen is profanatie". Tot zover de brief, die voor zichzelf spreekt en die duidelijk de mening, de angst, zouden we zeggen, van een waar natuurliefhebber weergeeft. Wij hebben daaraan weinig toe te voegen, als dat wij ons gaarne scharen aan de zijde van degenen die deze trans actie om tal van redenen zouden betreu ren, niet 't minst om de vele aspecten, die een dergelijk recreatie-oord voor plaats en streek zal opwerpen en die vermoedelijk niet alleen een grote om mekeer zullen brengen in de natuur, in de terreingesteldheid, in de ontspanning van rustige genieters, maar ook in de men taliteit onzer streek; consequenties die men wel terdege mag overwegen, om ze later niet te behoeven te betreuren. Maandagmiddag is de president-directeur van de K.L.M. I. A. Aler op Schiphol aangekomen na de vliegramp in Shannon. Na zijn aankomst hield de president-directeur een persconferen tie over het ongeval met de „Triton". DE 22e TENTOONSTELLING VAN HET NED. TREKPAARD. Wat was die grote Veemarkthal in Den Bosch Dinsdagmiddag een pracht uitkomst, toen daarbuiten de regen bij stromen neerkletterde en binnen de paar den droog gekeurd konden worden. En wat was het weer een beste collectie paarden die de leden van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" in Den Bosch hadden bijeengebracht! Het blijkt wel dat onze fokkerij niet alleen spring levend is, maar dat zelfs het paardenbe- stand in kwaliteit er nog steeds op voor uit gaat. De belangstelling voor een en ander was ook heel goed; niettegenstaan de het slechte zomerweer veel werk heeft opgehouden, waren er slechts weinig be zoekers minder dan vorige jaren, des na middags was er zelfs veel publiek, waar onder verscheidene buitenlanders. N.V. SPAR-CENTRALE OPENDE 2000-ste VESTIGING. Dezer dagen heeft het vrijwillig fili aalbedrijf „De Spar' in Breda zijn 2000- ste vestiging in Nederland geopend, ter gelegenheid waarvan Dinsdag aldaar een feestelijke vergadering werd gehouden. De 2000 Spar-winkels in Nederland voorzien in ruim 16 van de totale verzorging der bevolking met „kruide nierswaren", zo deelde men van de zijde der centrale mede. Het principe van het „vrijwillig filiaalsysteem" door samen werking van zelfstandige ondernemingen, zowel in het eigen als in het algemeen belang, tot een meer efficiënte en ratio nele uitoefening van de distribuenten- taak te komen werd in 1932 door de op- rtchter van „de Spar" in Nederland ge- inlroduceerd en vond zoveel navolging, dat een belangrijke invloed ten gunste var de positie der middenstandsbedrijven in deze branche geconstateerd kan wor den. In vijf Europese landen werden of worden Spar-organisaties volgens het Nederlandse systeem opgebouwd. Deze werken met de Nederlandse Spar samen in een overkoepelende „internationale Spar-Centrale", welke te Amsterdam is gevestigd. In totaal werken, volgens de leiding van de centrale, thans ca. 12.000 zelfstandige levensmiddelenzaken in W.- Europa onder het oorspronkelijk Neder landse Spar-embleem.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 9