s VROOM DREESMANN WMIWÏK vioen§(l^^-pri|ieu RENTESTOPSYSTEEM VIJF DAGEN NAAR PARIJS L 69' DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 SEPTEMBER 1954 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 22 SEPTEMBER 's-HERTOGENBOSCH TILBURG-HELMOND brengt afbetaling op nieuwe basis. Iniiiaiief uit handelskringen. i Flanellen laken, een mo dern jaspédessin in bleu, rose, zalm en reseda extra zware kwaliteit, SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN 150 x 220 cm. 180 x 220 cm. 8.75 Witte molton deken met streeprand, zeer mooie kwaliteit, 1-pers., *5 55 110 x 1 60 cm. 1-pers., 120 x 200 3.35 Onze bekende zijden ,,Leeuwtjes"-kousen, linksgew., extra nylon verst., alle mode- Ó50 kleuren Twentse Speciale aanbieding: Kinderpaniollels, kameel haar, in mooi ruitdessin, met sterke rubber* den, maten 30-35 1.30 Q|Cc 25-291.10 20 24 "3 Wollen jongenspullover met hoge col, jacquard voorpand met effen rug, in 3 kleuren, ^95 V' or 4 jaar kleine stijging per maat Koektrommeltje, fraai gedecoreerd er> goed sluitend Stepin van prima lastex, maten medium en large, in zalm en wit, met ^40 2 paar jarretelles theedoek, van sneldrogende katoen, in rood, groen, geel en <4 10 blauwe ruit. 66 x 66 Mocca- en vanillewafels, import, p. pakje 34c Belegen kaas, fries "T Ac product, 250 gram Double (ace peignoir flanel, In 10 verschillende dessins, 50 70 cm. breed 130 cm. breed 4.50 Plastic douchemuts, houdt hei haar volkomen droog, cnmisbaar 60c Plastic ring, beschermt de ogen bij haarwassen "T C c tegen water enzeep Speelkaarten, 52 stuks met 2 jokers, soepele kwa liteit, QCc per 2 spelen Prima 4-draads Jaeger wol, zeer geschikt voor warme winterkledlng, breit zeer voordelig uit, 4 49 100-grams knot f 90.500 VOOR GYMNASTIEKLOKAAL. Hierna werd de vergadering geschorst en ging de raad in een besloten zitting over. De voorzitter wilde het voorstel tot het bouwen van een gymnastieklo kaal in een besloten zitting behandelen. Nadat deze beraadslagingen waren be ëindigd, werd de vergadering weer geo pend en met algemene stemmen besloot de Raad tot stichting van een gymnas tieklokaal, waarover in een prae-advies van B. en W. o.m. het volgende werd gezegd In een der eerste vergaderingen van dit jaar deden B. en W. de Raad mededeling van de mogelijkheid tot stichting van een gymnastieklokaal t.b.v. de scholen in de ze gemeente. In de praktijk komt van het geven van gymnastiek aan scholen weinig of niets terecht, omdat geen dezer scholen de be schikking heeft over een gymnastieklo kaal. Het gehele gymnastiekonderwijs be perkt zich practisch uitsluitend tot wat wandelen en balspel. Het behoeft wel geen betoog dat deze lancune in het onderwijsprogramma zeer valt te betreuren. Ook de hee,r Inspecteur van het L. O. in dit district en diens adviseur, de heer Consulent van de Lichamelijke Opvoe ding, waren van deze ongezonde toe stand overtuigd en hebben dan ook be vorderd, dat de gemeente geplaatst werd op de urgentielijst voor de bouw van een gymnastieklokaal in 1954. Na ontvangst dezer mededeling heb ben B. en W. in Januari 1954 aan archi tect A. van Huiten Jr. opdracht gegeven onverwijld een voorlopig schetsplan met voorlopige 'begroting van kosten voor de bouw van een gymnastieklokaal tè ont werpen .De totale kosten van dit voor lopige schetsplan werden, exclusief de kosten van eerste inrichting, begroot op f 86.746.47. Na goedkeuring van dit schetsplan door de „Dienst van Wel standstoezicht" werd het plan ter beoor deling aan de heer Inspecteur van het L. O. voorgelegd en met hem besproken. Door meerdere oorzaken heeft de af doening dezer zaak vertraging ondervon den, zodat B. en W. eerst bij brief van 4 Augustus 1954 vein genoemde functiona ris bericht ontvingen, dat met inachtne ming van de zijnerzijds gemaakte opmer kingen en 'aan te brengen wijzigingen, het definitieve plan met bestek en begro ting kon worden gemaakt en ter goed keuring aan hem kon worden voorgelegd. In verband met de door de Inspecteur in het schetsplan aangebrachte wijzigin gen en gebaseerd op de voor de scholen bouw thans geldende kostenlimiet, be paalde de Inspecteur, dat de kosten van het gebouw een bedrag van f 68.000 niet mogen overschrijden. Inclusief de kosten van aanleg der centrale verwarming, be groot op f 10.000.en architectenhono rarium ad 6.06%, zal terzake een crediet nodig zijn van rond f 72.726.80. De Consulent van de Lichamelijke Op voeding raamt de kosten van aan te schaffen materiaal tussen de f 12.000. en f il5.000.B. en W. menen, dat met een crediet van f 13.500.wel zal kun nen worden volstaan Aangezien het lokaal, zoals B. en W. bereids in een der vorige vergaderingen mededeelden, gebouwd zal worden op een perceel aan de Wilhelminastraat, welk perceel geheel eigendom van de ge meente is, is het alleen nodig deze straat pl.m. 75 m. door te trekken en te ver harden. Volgens een door de technische dienst opgemaakte begroting1 worden de kosten hiervan begroot op ruim f 4200.-. Derhalve zal ter realisering van het on derhavige gymnastieklokaal met kosten van eerste inrichting en andere bijkomen de werken een crediet nodig zijn van f 72.726.60 f 13.500.— f 4200.— f 90.426.80, afgerond f 90.500.—. Vanzelfsprekend is dit lokaal op de eerste plaats bestemd voor gebruik door de leerlingen van de scbolen, maar zowel uit een oogpunt van efficiency, als we gens het volkomen gebrek aan eniige oe fenplaats voor de lichamelijke opvoeding van de bevolking der gemeente in het algemeen, menen B. en W. dat 't nood zakelijk is het te bouwen gymnastieklo kaal ook voor sportverenigingen beschik baar te stellen. Mede in verband hierme de en in verband met de omstandigheid dat de scholen van verschillende gods dienstige richting zijn, achten B. en W. het 't beste, dat de gemeente zelf het lo kaal sticht, waardoor zij de mogelijkheid behoudt het gebruik van het lokaal cen traal te regelen. B. en W .stellen de Raad derhalve voor te besluiten: j le. tot stichting van een gymnastieklo kaal aan de 'Wilhelminastraat; 2e. voor de realisering van dit gebouw met bijkomende kosten van inrichting enz. een crediet beschikbaar te stellen van fl. 90.500.—. Het na de oorlog in Nederland gevoerde economische beleid, dat ons land tot zulk een voorbeeld van wederopbouw heeft gemaakt, sluit een loonpolitiek in, die 't de gemid delde werknemer moeilijk maakt, om grote uitgaven ineens te doen. Daarom Wordt in ons land, zoals in andere landen reeds lang het geval is, vrij veel op afbetaling gekocht. Hoe men nu ook tegenover dit stelsel moge staan (voor luxe uit gaven blijft het zeker le veroorde len), men moet óók erkennen, dat geen moderne vrouw meer naar het stoffer-fcn-blik-tijdperk terug wilv of alle naai- en verstelwerk met de FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden", door Tom Lodewijk. 13). Het is hier Arlis niet gaf hij terug. Je zou het anders wel zeggen constateerde zij met een blik op het publiek rondom. Hij glimlachte zjjns ondanks. Zit ik mee achter de tralies? -vroeg hij wat vlotter nu. Dat ligt aan u zelf zei Bella betekenisvol. Als u er achter blijft zitten, ga ik niet staan kijken. Dag, meneer Noordeloos, ik wens u een Hij greep haar bij haar mouw. U kunt hier niet op uw eentje die Pigalle-buurt ingaan betoog de hij. Ze zullen me toch niet ver moorden? informeerde zij met gemaakte schrikogen. - Nou ja antwoordde hij als een vrouw als u hier alleen rondloopt, lokt ze ehattenties uit. Onaangename attenties mis schien. Ik moet wel alleen Bella besloot een beetje duidelijker te worden. Ik heb me opgeofferd, om u uit de moeilijkheden 'te hel pen. Daar draag ik graag de con sequenties van, meneer Noorde- loos. Frans voelde wel, dat haar re denering niet helemaal klopte. Maar zijn verdediging verslapte. Tenslotte was ze een heel aantrek kelijke jonge vrouw, zoals ze er nu uitzag. Je behoefde je waarlijk niet voor haar te generen, zelfs: niet in Parijs. En kon hij als leider van de groep het op zijn verantwoording nemen, als een van zijn „schaap jes" halstarrig de verkeerde kant op wou? Was het niet zijn plicht dit koppige, domme gansje voor dwaze sprongen te behoeden? Als u dan perse deze buurt in wilt, wil ik wel even met u mee lopen gaf hij toe dan hebt u tenminste een ehchaperon. Hij zag niet de triomf oplichten in haar ogen, toen ze wat stuurs antwoordde: Ik heb helemaal geen behoefte aan een begeleider, meneer Noordeloos, ik kan m'n weg zelf wel vinden. - Dat betwijfel ik zei Frans uit de hoogte. hand doen. Voor bepaalde artikelen kan afbetaling verantwoord worden geacht, wanneer die n.l. onontbeer lijk zijn en aankoop op contante ma nier onmogelijk is. Jammer genoeg voert afbetaling ook tot excessen. De „gemakkelijke betalingsvoor waarden" leiden er maar al te vaak toe, dat verplichtingen worden aangegaan, die in géén verhouding staan tot het gezinsinkomen. Van dit inkomen wordt dan een oneven redig groot deel geblokkeerd, zodat de noodzakelijke levensbehoeften in het gedrang komen. Bovendien worden door de hoge afbetalingsrente en de opeenstape ling van andere bijkomende kosten, juist de minst draagkrachtigen vaak het zwaarst belast. Bijzonder bedrieglijk zijn soms ook de zeer lage afbetalingsbedra gen. Practisch nemen deze afbeta lingen dan in het geheel geen einde en vermomt men ze onder schoon klinkende namen. Soms ook wor den „in het geheel geen rente of kosten" voor de afbetaling gere kend, maar levert men prullaria te gen fancy-prijzeen. De goeden niet te na gesproken, mag men het veld der afbetalingen dan ook wel met enige huivering overzien. De verkooporganisatie van een bekende naaimachine heeft nu een nieuw betalings-systeem ontwik keld, dat zij „Rentestop-systeem" noemt. Zij bindt hiermee de kat de bel aan. Haar bedoeling is om met dit be talings-systeem in de degelijke ge zinnen een probleem op te lossen. Zij wil daarbij voorkómen, dat er iemand met de afbetaling in moei lijkheden komt. Hoewel het artikel als zodanig op zichzelf reeds selectief "Werkt, legt deze verkooporganisatie zich boven dien bij haar verkoop nog bewust beperkingen op. Zo mag b.v. niet op afbetaling worden verkocht aan gezinnen, die reeds aanmerkelijke afbetalingsver plichtingen voor andere artikelen hebben lopen. Verder verlangt zij o.m. een eerste aanbetaling, die uit de aard van de zaak vrij van rente is. Daar zij er bovendien tegen wil waken, dat er verplichtingen wor den aangegaan, die niet kunnen worden overzien, wordt de duur van het afbetalingscontract op ma ximaal twee jaar gesteld. Het zijn onder meer déze risico beperkingen, die het haar mogelijk maken de kosten van de afbetaling tot een minimum terug te brengen. Met dit Rentestop-Systeem wordt bij een jaarcontract slechts 4% in rekening gebracht. Verder geen cent extra-kosten. De reeds jaren geldende contantprijzen blijven daarbij onveranderd. Een proefcampagne, onlangs ge houden in Zuid-Limburg, heeft be wezen, dat het publiek dit alleszins menselijke en sociaal-verantwoorde Rentestop-Systeem met grote vol doening en enthousiasme begroet. Op grond daarvan is nu heel Neder land in dit Rentestop-Systeem be trokken. Iedere huisvrouw, ongeacht haar welstand, kan daardoor terstond de beschikking krijgen over een mo derne, uiterst snelle en geruisloze naaimachine. Indien men weet, hoe ontzaglijk veel zo'n nieuwe machi ne verschilt van het traditionele „koffiemolentje", waarop nu nog m,aar al te vaak wordt genaaid en versteld, dan springt de Waarde van het Rentestop-Systeem dubbel in 't oog. Toegevoegd mag nog worden, dat door neutrale accountants de becij feringen van het Rentestop-Systeem werden gecontroleerd. Daarbij werd vastgesteld, dat in de contantprij zen geen afbetalingskosten, in wel ke vorm ook, zijn verdisconteerd. BENOEMINGEN. Tot tijdelijk lexaaar maatschappij- en godsdienstleer aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken, ter ver vanging van kapelaan Knaapen, is be noemd de WelEerw. Heer Schuffelen, rector te 'Geertruidenberg. KUN STKRINGSEIZOEN GOEDLACHS GEOPEND. De Kunstkring heeft haar traditie om het seizoen met een blijspel te openen, dit jaar voortgezet. Eerder werd dit ge woonlijk verzorgd door Het Vrije To neel van Cor Ruys, dit jaar verscheen Het Rotterdams Toneel het eerst op de planken, maar een blote naamsverande ring zegt niet zo 'heel veel, want nog maar een dag of veertien geleden speel de Het Vrije Toneel het stuk dat wij 'Donderdagavond kregen voorgeschoteld, ten afscheid, alvorens het als Rotterdams Toneel er gewoon mee doorging. Met de bekentenis, dat we ons bij „Wel te rusten" van A. P. Dearsly zeer wel geamuseerd hebben, kon eigenlijk al les gezegd zijn. Het zou voor de schrij ver het compliment kunnen inhouden dat hij niet zo'n vervelend stuk heeft gefa briceerd, dat een stel geroutineerde spe lers er niet 'iets van zouden kunnen ma ken. Dat is al de geringste kwaliteit die men auteur en komedianten kan toeken nen. En verder Och, buitengewoon ori gineel was het allemaal niet en diepzin nig al evenmin, maar juist dat laatste zouden we ook tot de kwaliteiten van 't stuk willen rekenen. Het heeft ons ook de kwasidiepzinnigheden bespaard die in zo'n stuk -niet thuishoren, -maar die er toch al te dikwijls niet insluipen, maar met de 'haren bijgesleept worden. Dearsly heeft ook de zaken die in het dagelijks leven nogal ernstig zijn, luchtig' behan deld, zonder al te triviaal te worden en dai bewijst een zelfbeheersing waarop niet elke komedieschrijver 'kan bogen. Voeg daarbij, dat de onvermijdelijke gevoeligheidjes niet tot sentimentaliteiten vervielen, dan moet -men de auteur de zwakke kanten die zijn stuk ook on vermijdelijk? - had, -maar vergeven, vooral als men zo hartelijk gelachen heef.t soms zelfs zijns of haars ondanks, als deze avond. 1 Alle eer aan het Rotterdams Toneel, dat, voortkomend' uit een sterke blijspel traditie, dit stuk zo heerlijk vlot voor het voetlicht heeft gebracht. Men zag koste lijke typeringen, zoals van William Hap- good door Wim van den 'Brink, diens schoonzoon 'George, alias sproetkop, door Ton Lensink en dochter Dandy door Henni Orri, en zoon Ted door Ben Hulsman en de vreemde vriend Charlie Hobson door Willy Ruys, om enkele van de opvallendste te noemen. Het was trou wens een hele familie, die goed op elkaar ingespeeld was onder regie van Bob de Lange. De uitpuilende zaal heeft zich best geamuseerd en was goedlachs. Geen toppunt derhalve, maar het sei zoen is nog lang. Moge de belangstelling zo blijven. 1 DE LUMBER-SALE. Bent U al eens op zolder wezen kijken of er iets bruikbaars lag dat U graag voor een bescheiden prijs van de hand zoudt willen doen? Klim anders deze week nog eens de trap op, wie weet of U niet ontdekt dat Uw zolder een schatkamer is, waar zoal niet de rijkdom dan toch een aardige zakcent voor het grij pen ligt. Het Lumber-sale-comité verwacht Uw bericht graag deze week, dus vóór 25 September. Misschien zijn er ook met wie 't juist andersom gesteld is en die hun inventaris graag zouden uitbreiden met een of ander waardevol stuk. Ook zij komen aan hun trekken en wel op de Lumber-sale zelf die van 16 tot 19 October wordt gehouden. Ze hoeven niet bang te zijn dat ze zullen vergeten om dan hun slag te slaan, want ze worden er genoeg aan herinnerd, hetzij in ons blad, door middel van de raamaffiches, ter zijner tijd door advertenties en het comité heeft zich ook weten te verzekeren van de medewerking van de Drumband, terwijl ook een van de harmonieën is aangezocht om muzikale tam-tam te maken. Als het zover is, moet U beslist eens in „De Gecroonde Leersse" gaan, misschien wordt ook die voor U een schatkamer. En bovendien, U weet het, steunt U het goede doel dat het Lumber-sale-comité zich heeft ge steld. De baten van deze actie zijn n.l. bestemd voor de St. Elisabeth-ver- eniging, St. Vincentius-vereniging en de Sociale afdeling van het R.K. Vrouwengilde. De activiteiten van deze vereni gingen zijn U zeker wel bekend, om er maar enkele te noemen: Geeste lijke en materiële steun verlenen aan hulpbehoevenden, moeders die daartoe niet in staat zijn aan een baby-uitzet te helpen, zieken, die van bezoek verstoken zijn op te zoeken en deze van middelen te voorzien om bepaalde liefhebbe rijen te beoefenen. Zo zijn er vele goede werken te verrichten, maar.... voor dat alles is veel geld nodig. Vandaar de originele geldinzame ling in de vorm van een Lumber- sale, iets geheel nieuws voor Waal wijk. Laat Waalwijk dan ook tonen dat het deze actie een warm hart toe draagt. Ten overvloede nogmaals de adressen van de mensen waar U Uw kaart kunt bezorgen: Dhr K. Bos, Burg. v. d. Klokken- laan 41; Dhr Dijkstra, St. Antoniusstr. 22; Mevr. Van Duin, Grotestraat 199; Mevr. De Graaff, Kloosterweg 7a; Dhr .F v. Liempt, Poolsestraat 3; Mevr. v. Mierlo, Julianastraat 10; Mej. v. Mierlo, Julianastraat 10; Mevr. Minke, Stationsstraat 91; Dhr Van Rooy, Pres. Steinstr. 3; Mevr. Snels, Gróte-straat 94; Mevr. Spierings, Julianastraat 9; Dhr Teurlings, Julianastraat 1; Dhr Thijssen, Min. Loeffstraat 25: Mevr. Verhoeven, St. Antonius- straat 18; Dhr J. A. Verwiel, Grotestr. 264, 'Dhr De Waal, Mr v. Coothstr. 47. BEZOEK VAN DE NED. DAG BLADPERS AAN DE SCHOENINDUSTRIE. Op uitnodiging van „Nederlands Fabrikaat" hebben vertegenwoor digers van de Nederlandse Dagblad pers deze week een bezoek gebracht aan Waalwijk, de bakermat van de Nederlandse schoen, zoals de ver slaggever van de N. Rott. Crt, het zegt. In de voormiddag hebben zij hun iicht opgestoken bij de „Timtur"- schoenfabrieken en in de namiddag werd een bezoek gebracht aan Bloch Stibbe-Hollandia alhier en te 's-Bosch Op 't middaguur werd de heren een Brabantse koffietafel aangebo den in Hotel Verwiel. Het resultaat van dit bezoek kan men lezen in de desbetreffende ar tikelen in diverse dagbladen, waar uit blijkt dat dit bezoek zeer op prijs werd gesteld en aanleiding ge geven heeft tot belangwekkende beschouwingen over onze belang rijke industrie, die steeds meer en meer een modevak gaat worden, maar die ook wat de export betreft steeds meer en meer een factor van grote betekenis wordt. „KUNST EN KRACHT" NAAR OISTERWIJK. Dual-meet tegen „Taxandria". Zondag 26 September a.s. gaan de leden en aspiranten van „Kunst en Kracht" een uitstapje maken naar Oisterwijk. Zij zullen daar hun krachten me ten met de Oisterwijkse gymnas tiekvereniging „Taxandria" en er tevens gaan genieten van de mooie omgeving met zijn bossen en ven nen. Er zijn voor deze ontmoeting tussen beide clubs 2 fraaie wissel bekers (voor dames en heren) be schikbaar gesteld voor de vereni ging die het hoogste aantal punten behaalt, alsmede 18 medailles als personele prijzen. Al is „Taxandria" met zijn meer dan 500 leden op papier sterker te achten, toch verwachten wij dat de turners en turnsters van „Kunst, en Kracht", die zich de laatste tijd zo ernstig op deze wedstrijd hebben voorbereid, niet met lege handen naar huis zullen komen. Het belooft een spannende strijd te worden. In elke leeftijdsgroep wordt slechts door een zestal van elke vereniging aan de verschillende wedstrijden deelgenomen. Er is dus een scherpe selectie onder de leden toegepast en elke vereniging komt met haar bes te turners en turnsters uit. De ove rige leden en aspiranten gaan ech ter ook mede als supporters, terwijl na afloop van de wedstrijden het gehele gezelschap zich enige tijd in Oisterwijks omgeving gaat verpo zen. Wij wensen „Kunst en Kracht" veel succes in een prettige, sportie ve kamp en verder een genoeglijk uitstapje. En ik ben gewend m'n gezel schap zelf te kiezen. Ik dring u 't mijne niet op. Het lijkt er veel op, Schijn bedriegt. Dat hoop ik dan maar. Hoe bedoelt u? De zinnen flitsten als degensto ten heen en weer. Nu zag' ze hem recht en uitdagend aan. Ik bedoel, dat 't er alle schijn van heeft, dat u mij maar een las tig en vervelend personage vindt, waarover u als een politieagent moet waken. Wanneer u inij niet moogt, meneer Noordeloos, om welke reden dan ook, laat het dan niet zo merkentracht dan ten minste galant te schijnen. Hij was volledig uit het veld ge slagen door deze aanklacht. Hij zag haar aan. Ze sloeg haar ogen neer en speelde nerveus met haar hand schoen. Vergeef me zei ze toen zachtjes, met gebogen hoofd ik ben niet.ik ben misschien een beetje gemeen, maar u bent ook zo Wat ben ik? wilde Frans we ten. Kom, laten we hier niet blijven staan, die portier staat te ginnegappen en al die misselijke kerels hier. Kom, juffrouw Mon tague, laten we eerst even 'n kopje koffie gaan drinken en deze zaak Uitpraten. Wij begrijpen elkaar verkeerd, dat weet ik wel zéker. Hij nam voorzichtig haar arm en leidde haar naar een terras, waar hel nu stil was. Aan de overkant van liet plein liep Carla door de drukte. Ze keek naar de lichtreclames, naar de men sen, luisterde naar de tingeltangel- muziek. Snel hier rechtsaf, dat nauwe, hellende straatje in, en dan naar boven, naar Montmartre naai de Sacré Coeur. Haar blikken gle den langs de terrassen, waar 't nu nog stil was. Ze bleven hangen aan' een slank figuurtje in een witte mantel. Hé, daar zathoe heet te dat kind ook weer, die film schoonheid? En wie had ze daar bij zich? Plotseling draaide ze 't hoofd om en snel liep ze door. Toen ze een half uur later ge leund slond over de balustrades voor de machtige kathedraal en uitzag over de daken van Parijs, waar nu de lichtreclames begon nen te flitsen, zag ze nog steeds dat beeld voor ogen: Frans Noorde loos, aandachtig voorover gebo gen, druk pratend met het meisje in de witle mantel. En ze begreep niet waarom haar dat nog schelen kon. HOOFDSTUK VII. ONTBIJT IN HOTEL WAGRAM. Bella Montagne nam tevreden glimlachend haar plaats aan de ontbijttafel in. De reis, die aanvan kelijk zo weinig' perspectief had getoond, begon nu interessant le worden. Bella was de enige dochter van een moeder die al vroeg geschei den was. Ze had een schoonheids salon en hield van uitgaan. Ze pronkte met de mooie dochter en verwende het kind op allerlei ma nieren. Natuurlijk liet ze haar vrij. Op school reeds genoot Bella wei nig sympathie van haar medeleer lingen, een kleine groep uitgezon derd, die om haar heen hing. Ze gold daar als een „jongensgek". Ze verfde haar lippen en kleurde haar wangen en permanentte heur haar op een leeftijd waarop de meeste meisjes hetzij hieraan niet dachten hetzij van verstandige ouders hier voor geen toestemming kregen. Bella leerde wondersnel het spel van aantrekken en afstoten, dat haar bij bepaalde vroegrijpe jon gelui populair maakte. Ze flirtte met flair. Het interessantste aspect van haar leven was voor Bella de liefde, hoewel wat zij voor liefde versleet, net zo veel met werkelij ke liefde 'te maken had als 'n room ijswafel met een alpengletcher. In werkelijkheid was ze een kou-be rekenend en nogal tamelijk her senloos persoontje, maar ze had 't zeer ver gebracht in de kunst van etaleren en woekerde met haar éne talent op wonderbaarlijke wijze. Bella's uiteindelijk doel was een goed leven, liever het vlees dan de benen. Misschien was dit te ver krijgen door een goed huwelijk, dat wil zeggen een huwelijk mei een man met geld. En aangezien er heel wat mannen met geld zijn, die een omgekeerd evenredige portie aan gezond versland en mensen kennis bezitten, waren haar kansen nog niet eens zo heel slecht. Mo menteel werkte ze als secretaresse en zou volgend jaar naar het bui tenland gaan „voor haar talen''. Dit Franse uitstapje was daar voor een soort repetitie. Parijs vond ze heel interessant, vooral de modezaken. Het gezelschap nam ze op de kop toetenzij ze daar onder iemand ontdekte met wie ze haar spelletje kon spelen. Dat zou de reis wel zeer veraangenamen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6