herdenkt haar 75-jarig bestaan en betrekt haar nieuw kantoorgebouw aan de Wilhelminastraat te Waalwijk. Waalwijkse en Langsiraatse Courant 75 JAREN IN DIENST VAN HANDEL EN NIJVERHEID. Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. De Waalwijkse Kamer van Koophandel. Kamer van Koophandel jubileert. Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant fc>* - VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DEECHQ^M HEI ZDIDEN 77e JAARGANG No. 76. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTE STRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant *SV'V» KSfi Maandag 27 September zal een zeer belangrijke dag' zijn voor Waalwijk en voor het gehele dis trict van de Kamer van Koophan del. Dan zal de dag worden herdacht waarop 75 jaar geleden enkele vooruitstrevende leden van de „Waalwijksche Looiersvereeniging" het initiatief namen tot oprichting van een Kamer van Koophandel. Tevens zal op die dag het eigen kantoorgebouw, door Zijne Excel lentie de Staatssecretaris van het Departement van Economische Zaken Dr. Veldkamp, officieel worden geopend. Wanneer men de gegevens van de verslagen van de eerste jaren zo eens vergelijkt met wat thans het economische leven in het dis trict van de Kamer betekent, dan komt men onder de indruk van de grote vooruitgang die het econo mische leven in die jaren heeft weten te bereiken, de grote wel vaart die er thans heerst, dank zij de werklust en de durf van zijn ondernemers, de toewijding en de vakkennis van zijn hoofd- en hand arbeiders1. Het is voor mij een grote vol doening te mogen vaststellen dat de Kamer van Koophandel in zo belangrijke mate heeft mogen bij dragen aan de economische ont wikkeling van deze streek en ik breng bij deze gaarne hulde aan de mannen die in de loop van deze 75 jaren hun steun aan het werk van de Kamer hebben gegeven en door hun initiatieven, hun adviezen en hun activiteiten de ontplooiing van Handel, Industrie en Midden stand hebben bevorderd. Zij hebben de grondslag gelegd waarop wij thans vol vertrouwen in de toekomst, ons nieuwe eigen tehuis hebben kunnen optrekken een gebouw sober en strak van lijnen, doch statig en fors, uitdruk king van zakelijkheid, kracht en vertrouwen. Behalve de uitvoering van de ad ministratieve taken die de wet aan de Kamer opdraagt, en waarbij steeds al het mogelijke wordt ge daan om iedereen te helpen bij het vestigen van een bestaansmogelijk heid, heeft de Kamer steeds op de bres gestaan bij grotere vraagstuk ken van algemeen belang. En dan denk ik hierbij vooral aan het grote, het enige zou ik wil len zeggen, belangrijke probleem van de Waterstaatkundige toestand in het district van de Kamer. Dit vraagstuk belemmert sedert tien tallen jaren de verdere ontwikke ling van het economische en agra rische leven in dit gebied. Mede dank zij het feit dat de Kamer voortdurend en overal, vooral in verband met de noodza kelijke verdere uitbouw van het economische leven, om aan de zo sterk groeiende bevolking een be staansmogelijkheid te kunnen bie den, de aandacht op dit vraagstuk en op de grootse mogelijkheden die in het district van onze Kamer aanwezig zijn, vestigt, is thans bij alle Overheidsinstanties de over tuiging aanwezig dat hier moet worden ingegrepen. Het is mijn vaste overtuiging dat, wanneer de Waters'aatkundige moeilijkheden in ons district zul len zijn opgelost en het gebied, door aanleg van goede wegen in beide richtingen, uit zijn afgeslo tenheid zal zijn verlost, het dis trict van onze Kamer, zeer spoe dig daarna, een ongekende econo mische ontwikkeling zal kunnen tegemoetzien. Het is met dit vooruitzicht dat wij op 27 September met dank baarheid, voldoening en trots, dit mooie gebouw officieel in gebruik zullen nemen met de wens, dat Gods Zegen op het werk van de Kamer moge blijven rusten. Ik mag niet nalaten bij deze ge legenheid de Redactie van „De Echo van het Zuiden" hartelijk dank te zeggen voor de goede steun die zjj steeds aan het werk van de Kamer heeft gegeven. Waalwijk, 18 September 1954. J. W. VAN HEESBEEN, Voorzitter. komen en aangenomen door de Kamers van de Staten-Generaal, doch de uitvoeringswerkzaamhe den vergden veel tijd. De Kamer drong waar en wanneer mogelijk op spoedige uitvoering aan, zich bewust van het belang van deze spoorlijn, niet alleen voor de ge meente Waalwijk, doch ook voor de gehele Langstraat. In 1886 werd de lijn geopend, zeer ten genoegen van de streek. Ook de positie van de schoen en ledernijverheid had steeds de bijzondere aandacht van de Ka mer. De omwenteling in deze be drijfstakken na 1870 vlotte in deze streek aanvankelijk niet, afkerig als men was van vervanging van de oude traditionele fabricage methode het handwerk door de machinale productiewijzen. La ter drong het besef door, dat wilde men de tot dan toe ingeno men vooraanstaande posiiie be houden machinale vervaardi ging van schoeisel geboden was. De noodzakelijke omschakeling kwam toen, ondanks de vele, voor al psychologische en financiële moeilijkheden, snel tot stand. Bij de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk in 1903 bleek de ach terstand inmiddels geheel ingelo pen en kon de vroegere voorname plaats weer worden ingenomen. Hoewel de Kamer bij deze ont wikkeling uiteraard geen directe rol kon spelen, wist zij toch door tactisch aanwenden van haar in vloed waar mogelijk de adaptatie aan de nieuwe methoden in de hand te werken. Ondanks de loffelijke activitei ten van de Kamers van Koophan del in het algemeen, het door haar gekweekte vertrouwen en de goe de naam bij handel en nijverheid, bleek dat de Kamers van Koophan del en Fabrieken als instellingen toch niet geheel en al voldeden en met name niet meer als vertegen woordigers van de gehele Neder landse handel en nijverheid be schouwd konden worden. De instelling van het Handelsj- Nu de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk haar 75- parig bestaan viert, is er aanlei ding zich te verdiepen in de vraag, wat een Kamer van Koophandel in het algemeen en de Waalwijkse Kamer in het bijzonder voor het bedrijfsleven in haar district be tekent. Bij de instelling van de Waal wijkse Kamer in 1878 waren de Kamers van Koophandel en Fa brieken plaatselijke instellingen met een hoofdzakelijk locale be tekenis. De activiteiten bleven dan ook mede tengevolge van de in financieel opzicht algehele afhan kelijkheid van de gemeentebestu ren vrijwel steeds beperkt tot zaken van een min of meer plaat selijk belang. Vanzelfsprekend kwamen ook kwesties aan de or de, welke een meer algemeen, zelfs landelijk belang raakten, zodat reeds in de eerste jaren na de op richting van de Kamer te Waalwijk intensieve samenwerking met de andere Kamers van Koophandel in Nederland plaats vond. Treffend is de belangstelling, die de Waalwijkse Kamer reeds in 1878 had voor de spoorweg door de Langstraat. Deze bevond zich toen nog in een voorbereidings stadium. De wet welke de totstand koming regelde, was reeds jaren daarvoor in 1875 gereed ge- register bij de Handelsregisterwet 1918, waarvan het beheer aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken werd toevertrouwd, vorm- de een welkome aanleiding tot herziening van het instituut van Kamers van Koophandel. De toen bestaande 97 Kamers werden op geheven en middels een wettelijke regeling per 1 April 1922 vervan gen door 36 Kamers met een min of meer uitgebreid eigen district, waardoor een voor het gehele land sluitend geheel werd verkregen. De vertegenwoordiging van han del en nijverheid kwam meer tot zijn recht, mede tengevolge van het over het algemeen grotere le dental van de Kamers en de wijze van verkiezing van de leden door de ingeschrevenen in het Handels register. In de nieuwe Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat werden opgenomen de Ka mers van Koophandel te Waalwijk, Kaatsheuvel, Dongen en Raams- donk. De waarde van de adviezen van de Kamers steeg belangrijk en al lengs werd hiervan door de Over heid meer gebruik gemaakt. Ook meerdere nieuwe wetten op han dels- en bedrijfsleven betrekking j hebbende, werden ter uitvoering aan de Kamers van Koophandel opgedragen, zoals b.v. de Winkel sluitingswet, de Wet op het Afbe- talingsbedrijf, de Wet op het Op ruimen en Uitverkopen in het Winkelbedrijf en de Vestigingswet Kleinbedrijf. De nieuwe Langstraatse Kamer, zich bezorgd makende over het achterblijven van de economische ontwikkeling in haar district, ves tigde al spoedig en bij voortduring de aandacht op de waterstaatkun dige toestand in dit gebied. Een door haar ingestelde Commissie stelde in 1935 een uitvoerig rap port samen, dat alom grote bekend heid verwierf en thans nog van grote waarde wordt geacht. De oorlogsjaren 1940-1945 be lemmerden de werkzaamheden van de Kamers in aanzienlijke mate. De instelling van de provinciale Kamers ter vervanging van de re gionale Kamers in 1942, waarbij overigens de vroegere zelfstandige Kamers als kantoren van de pro vinciale Kamers gehandhaafd kon den blijven, beiekende een nieuwe wijziging in de positie van de Ka mers van Koophandel en Fabrie ken, doch ditmaal niet ten voor dele van handel en nijverheid. Na de bevrijding werd op her ziening van de bezetting'sregeling van de Kamers aangedrongen. Ge deeltelijk werd hierin voorzien door aanvankelijk de kantoren grotere zelfstandigheid te geven en hieraan een Raad van Bijstand toe te voegen. Hierdoor kwam het ac cent ook wederom meer te vallen op specifieke regionale belangen. Deze belangenspreiding en de in het algemeen gewijzigde oms'an- digheden brachten een aanzienlijke opleving van de activiteiten van dte Kamers, waarbij de economi sche wederopbouw van Nederland de voornaamste plaats innam. Vermeldenswaardig uit deze pe riode zijn voor de Langstraatse Kamer de aclies tot hers'.el van de spoorlijn, tot verbetering van de wa'.ersiaatkundige toestand en van de verkeersmogelijkheden en de met verschillende andere Ka mers gevoerde actie inzake de be- las'iingpolitiek. In 1950 kwam de lang verwachte nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken tot stand, welke op 1 Januari 1951 in werking trad. De Kamers werden volledig zelfstandig, maar bleven in zaken van meer dan regionaal belang in provinciaal verband nauw samenwerken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat kreeg, in verband met de belangrijke uitbreiding van haar gebied, een andere naam, n.l. Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord-Bra bant. De regionale belangen groot in aan'al en van veelal aan zienlijke betekenis werden met grote voortvarendheid ter hand genomen. Uitvoerige besprekingen, instelling van commissies en rap porten aan Overheids-instanties vergden veel tijd en energie, doch zich bewust van haar betekenis voor het bedrijfsleven in al zijn geledingen, ontplooiden de Kamers hier grote werkracht. Ook de Waalwijkse Kamer, als steeds op ia bres voor handel en nijverheid in haar uitgebreide en economisch zeer gevarieerde district, ijverde energiek voor de ontsluiting van dit gebied, zo noodzakelijk voor een gezonde economische ontwik keling. Het nu door haar betrokken nieuwe kantoorgebouw, waar be perkte plaatsruimte haar werk zaamheden niet meer kan belem meren, biedt de mogelijkheid tot nog doeltreffender werken. Het is te wensen, dat hiervan in de zeer nabije toekomst door de gehele streek, de Langstraat, de Amerkant en het Land van Heus- den en Altena, de vruchten geplukt mogen worden. Waalwijk, 20 September 1954. Mr. R. J. TH. VAN DER HEIJDEN, Secretaris Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant. Op 1 Januari 1878 begon de Waalwijkse Kamer van Koophandel haar werkzaamheden. En wanneer eerst thans, op Maandag 27 September a.s., 't 75-jarig bestaans-» feest van deze Kamer die wel organisatorische wijzi gingen onderging, maar in wezen toch hetzelfde instituut bleef - wordt gevierd, dan is dat dus een rijkelijk verlate viering. Maar daar had het bestuur van de Kamer zijn gegronde reden voor. Men wilde namelijk de viering van dit jubileum meer accent en grotere betekenis geven en daarom liet men ze samenvallen met de opening van het nieuwe gebouw, dat de Kamer van Koophandel onlangs betrok aan de Wilhelminastraat. Een dubbel feest wordt het dus aanstaande Maandag, een feest dat bijzondere betekenis heeft voor Waalwijk, voor de Langstraat en geheel Noordelijk Noord-Brabant, want heeft de jubilerende Kamer niet altijd, onafgebroken en onverdroten op de bres gestaan voor de belangen van Noordelijk Noord-Brabant, heeft onze verre omgeving niet grotelijks geprofiteerd van de talloze bemoeiingen op veler lei gebied, die de Kamer zich met het volste recht aanma tigde, waar hogere instanties vaak doof en blind bleven voor noodkreten en noodtoestanden. EEN VERLATE, MAAR NIET MINDER VERDIENDE EN FEESTELIJKE HULDIGING. Men schreef 1878 toen de Waal wijkse Kamer van Koophandel werd opgericht. Inderdaad een Waalwijkse Kamer, want oorspron kelijk slrekte zich haar werkzaam heid niet verder uit dan de gren zen van onze gemeente. Een jaar tevoren had een vereni ging van leerlooiers, leerhandela ren en schoenfabrikanten zich tot de gemeenteraad van Waalwijk ge wend, met het verzoek te bevorde ren, dat door de regering een Ka mer van Koophandel en Fabrieken zou worden ingesteld. Volledige bijval kreeg dit adres van het Waalwijkse gemeentebestuur en het kreeg tenslotte ook de volle instemming' van de regering, want op 8 September 1877 verscheen het Koninklijk Besuit no. 7, dat de Kamer van Koophandel recht van bestaan verleende en haar toestond de belangen van de Waalwijkse handel en industrie te dienen. I Hoe heeft de jonge Kamer zich vanaf haar oprich ing tot nu toe van haar taak gekweten Laten we eens even kijken naar wat de doelstelling was van het instituut De Kamer is opgericht, lezen we, voor het bevorderen van de belangen van handel en nijver heid, het zich belasten met het be heer van andere soortgelijke in stellingen, het voeren van propa ganda en het geven van voorlich ting, het verlenen van subsidies, het geven van adviezen aan de jp Bestuur en leden van de jubilerende Kamer van Koophandel in vergadering 'bijeen. Van links naar rechts ziet u: W. Wijnbelt Tzn., Woudrichem; J. Ruytenberg, Raamsdonksveer; J. C. van Meeuwen, Geertruidenberg; G. F. P. van den Assum, Dongen; J. B. Verschuren, Loonopzand; C. Braspenning, Sprang-Capelle; C. W. Pullens, Waalwijk, ondervoorzitter; A. D. C. Snels, Drunen, ondervoorzitter; J. W. van Heesbeen, Waalwijk, voorzitter; Mr R. J. Th. van der Heijden, Kaatsheuvel, secretaris; Alb. J. Wennekes, Kaatsheuvel, ondervoorzitter; J. Robbers, ambtenaar; J. C. Frederiks, Kaatsheuvel; J. J. Simonis, Raams^ donksveer; A. J. B. Aarts, Waalwijk; L. Th. van (Drunen, Drunen; P. G. M. Dekkers, Kaatsheuvel; A. G. Meijs, Waalwijk. Op de foto is weggevallen F. C. Smolders, Waalwijk. Niet aanwezig waren: A. V. M. Smits, 'Dongen; H. J. M. Verbunt, Don gen; C. P. 'Gijsman, Waspik; G. M. A. M. Verwiel, Waalwijk: J. 'Cornet, Werkendam; W. J. van de Noort, Made. Ondertussen is er in de samenstelling van de Kamer enige wijziging gekomen, inzoverre de heer G. P. Gijsman uit Waspik wegens zijn hoge leeftijd heeft imoeten bedanken als lid, terwijl de heer J. J. Simonis uit Raamsdonksveer ondertussen overleed. In zijn plaats is de heer G. Nollen uit Raamsdonksveer als lid Van de Kamer benoemd. overheid en het uitvoeren van di verse wetten. Deze taken de Kamer van Koop handel opgedragen, bieden niet di rect een grote kans tot spectacu lair optreden, tot herhaaldelijk op de trom slaan, maar, zjj het dan in stilte en veelal binnenskamers verricht, zij betekenen een onon derbroken werkzaamheid, een voortdurend ijveren voor de be langen van de haar toevertrouwde handel en industrie. En we kun nen niet zeggen, dat de jubilerende Kamer zich niet op een voorbeel dige wijze van haar taak, zoals hierboven omschreven werd, heeft gekwelen. Wat al papieren zouden de kantoren der Kamer in en uit zijn gegaan, wat al formulieren zouden zijn ingevuld en hoeveel verklaringen afgegeven MAAR ZIJ DEED MEER Maar de Kamer van Koophandel deed meer, zij deed heel wat meer! Haar arbeid beperkte zich niet al leen tot wat wij noemden, haar arbeid werd niet alleen in stilte verricht en was niet louter ambte lijk. Verre van daar. Van tijd tot tijd werd dit insti tuut het klankbord van de stad en de streek wier belangen het voorstond, geluid gevend aan de klachten die hier waren en aan de verlangens die hier leefden. Van tijd tot tijd trad zij voor het forum van de publieke belang stelling en vestigde in een goed gevoerde actie die aandacht op de wensen die er waren, of zij werd de advocaat van de Langstraat en bepleitte de grote belangen van onze omgeving, by de in stanties, die daarvoor in aanmer king kwamen. Wanneer wij enkele van de pro blemen noemen, voor de oplossing waarvan dé Kamer vocht, dan zijn wij niet volledig, dat weten we, we willen slechts een paar voor beelden aanwijzen, om U er enig idee van te geven, wat het noor delijk gedeelte van Noord-Brabant aan de jubilerende instantie te danken heeft. Dan noemen wij de bemoeienis sen die de Kamer had, tot op de dag van vandaag, met de spoorlijn 's-Hertogenbosch Lagë-Zwalu w,o, die op 1 October 1890 op haar aandringen tot stand kwam en na zware strijd bovendien langs Waalwijk werd geleid. En toen het bestaan van die spoorverbinding na de oorlog in gevaar kwam, toen zelfs even er van een verbinding geen sprake was, toen was het weer de Kamer van Koophandel, die haar krachtige stem verhief en in het belang van dé streek een herstel van de verbinding eiste. En nu is die verbinding weer opgeheven, maar van het eerste moment af tot nu toe, vecht het instituut weer voor Langstraa'.s verbindingen. En zijn dagelijks be stuur neemt deel aan de bespre kingen die nog met de befaamde commissie en de autoriteiten gaan de zijn. We noemen ook haar streven naar een tramverbinding tussen Waalwijk en Den Bosch en Til burg, haar opkomen voor onze be langen bij het graven van de Nieu we Maasmond, haar ijveren voor een schutsluis ter verbinding van de haven met de Nieuwe Maas mond en voor een vaste brug over de nieuwe rivier, ter vervanging van de brug over het Oude Maasje bij Ganzoyen. Toen onze gemeente aangesloten

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1