- ■-mBÊSm - JÊ A A Het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel. Zware of lichte dagen? 1 KRUIS" 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 2 De Voorzitters der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk sinds de oprichting. ^üi lÉÉfc - De Kamer van Koophandel bij haar 50 jarig bestaan. Eeri voortreffelijk samengaan van zake lijkheid en rijkdom van stijl. V J. Bernard Timmermans Wzn 1878—1922 B. J. H. C. Timmermans-Verschure G. N. van Loon J. W. van Heesbeen 1922—1929 1929—1942 1944 heden Van 19421944, na de verordening op de K. v. K. van de bezetter, was wijlen de heer Th. H. C. J. Raming voorzitter van het kantoor Waalwijk. werd op het intercommunale tele foonnet, was' het de Kamer ge weest die hiertoe het initiatief had genomen. Bij de totstandkoming van de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers en het proefsta tion voor de lederindustrie, was zjj eveneens zeer actief. Zij heeft haar bemoeienissen gehad bij een goed functionnerende postdienst en niet te tellen zijn de keren dat zy aandrong op verbetering of aanleg van bepaalde wegen die Waalwijk moesten verbinden met andere de len van Nederland en die bepaal de gedeelten van haar district moesten openleggen voor het ver keer. En nu nog is de Kamer op dit punt zeer actief. We willen haar onverdroten strijd tegen de ellendige wegverbindingen door de Langstraat niet vergeten. Laat ons tot slot nog een zeer belangrijk punt even aanstippen, dat ook steeds en in wel zeer he vige mate de aandacht van de Ka mer heeft gehad. We bedoelen, de waterstaatkundige toestand in haar district. In requesten en memo randa, in bijeenkomsten en excur sies heeft de Waahvijkse Kamer onafgebroken gewezen op het gro te belang, dat in de drooglegging van de Biesbosch en de afsluiting van Donge en Oude Maasje, voor de gehele streek gelegen was. En wanneer nu de belangstelling van de hoogste regeringsinstanties voor dit probleem is gewekt, dan kan de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant het een van haar grootste verdiensten re kenen, dat zij in de voorste gele deren voor deze zaak heeft gestre den. Dit waren enkele voorbeelden, enkele grepen uit de rijke staat van dienst, die na 75 jaren op naam staat van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant. We kunnen niet alles noemen waarvoor in die driekwart eeuw is geijverd, niet alles wat is bereikt. We geloven echter wel dat dit voldoende is geweest om, U lezers, te overtui gen hoezeer industrie en handel, landbouw en veeteelt, heel het publieke leven in onze verre om trek gebaat is geweest bij de werkzaamheid van de Kamer die daarin een van de meest sterke redenen heeft om op waardige wijze het 75-jarig jubileum te vieren. VIER BELANGRIJKE DATA. Vier belangrijke data springen meteen in het oog, wanneer we dat laten gaan over de geschiedenis van de Kamer van Koophandel. Natuurlijk op de eerste plaats het jaartal 1878, toen op 1 Januari, zoals we in de aanhef van dit ar tikel al schreven, de Kamer werd opgericht. Bleef de Kamer de eerste jaren haar arbeidsterrein beperkt zien tot Waalwijk, haar zilveren be- staansjubileum vierde zij als Ka mer van Koophandel voor de Langstraat. Want op 1 April 1922 werd de wet op de Kamers van Koophandel van kracht, en werden de oude Kamers ontbonden of ge reorganiseerd, terwijl nieuwe wer den opgericht. De „gereorganiseer de'' Kamer van Koophandel voor de Langstraat zag niet alleen haar werkterrein uitgebreid met het ge bied van de Kamers in Kaatsheu vel, Dongen, Raamsdonksveer, maar werd ook een semi-publiek- rechtelijk lichaam, welke „promo tie" tot gevolg had, dat ook de werkzaamheden naar aard en om vang veranderden en groter wer den. Toen kwam de oorlog en in 1942 nam de secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een besluit, waarbij de Kamer van Koophandel als zodanig eigenlijk werd opgeheven, althans een on derdeel werd van de Provinciale Kamer die gevestigd was in Til burg en in Waalwijk een kantoor had. Het kantoor Waalwijk zag zijn gebied uitgebreid met het Noorde lijk gedeelte van het Land van Heusden en Altena, terwijl Haar steeg en Nieuwkuijk, tot die datum vallende onder het district van de Waalwijkse Kamer, tot het gebied van het kantoor Den Bosch gingen behoren. Na de bevrijding in 1945 werd een raad van bijstand be noemd voor het kantoor Waalwijk. Deze toestand duurde tot het jaar 1951, 'toen een nieuwe wet op de Kamers van Koophandel van kracht werd, die de Waalwijkse Kamer weer zelfstandig maakte nu ging haar naam luiden Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant, wat te vens inhield dat ook haar ressort weer werd uitgebreid. En de leden van de Raad van Bijstand werden weer leden van de Kamer. Mogen er dus al enkele vooral organisatorische veranderingen zijn geweest, de enthousiaste werk kracht van de bestuurderen en em- ployé's der Kamer is in de loop van deze 75 jaren niet veranderd. DE GROTE MANNEN. Het is niet wel doenlijk de na men te vermelden van al degenen die hun krachten aan de feestvie rende Kamer hebben gegeven, het zij als bestuurslid, als lid van de Raad van Bijstand, of deel uitma kend van het personeel. We moe ten volstaan met het noemen van de kopstukken, de grote mannen, die in het apparaat van de Kamer een bijzondere functie hebben be kleed en zich in deze functie heel verdienstelijk hebben gemaakt voor plaats en streek. En als eerste noemen we dan de eerste voorzitter van de Kamer, de heer J. Bernard Timmermans Wzn. die vanaf de oprichting tot het jaar 1922 zijn grote krachten op ver schillend terrein aan de Kamer gaf. In deze respectabele dienst tijd heeft hij zeer veel voor Waal wijk gedaan, bijzonder voor de handel en de industrie, die hem daarom zeer veel verschuldigd zijn. Zijn opvolger was de heer Bernard J. H. C. Timmermans- Verschure, de grote industrieel, de krachtfiguur op dit terrein in zijn negenjarige ambtsperiode heeft ook deze zich zeer grote ver diensten verworven. De heer G. N. van Loon, die van 1929 tot 1942 voorzitter was, zag zijn vruchtbare ambtsperiode afgebroken door de bezettende macht, die de Ka mer liet overgaan tot de Provin ciale Kamer. Toen de bezetting voorbij was, in October 1944, kwam de heer J. W. van Heesbeen aan het bewind. Zijn optreden als voorzitter van de Kamer hoeven we niet te schet sen iedereen immers kent de ijver, de tact en de bekwaamheid, waarmee hij deze functie bekleedt en waarmee hij de belangen die aan zijn Kamer zijn toever.rouwd, voorstaat. Onze streek kan geen betere voorvechter hebben dan de ze bestuurder, die iedere gelegen heid aangrijpt (men denke bijvoor beeld aan zijn optreden als lid van de Provinciale Staten voor enige jaren) om te pleiten voor de belangen van de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Naast deze eminente voorzitters mogen we tenslotte de secretaris sen noemen Van 1878 tot 1915 de heer F. W. van Liempt, van 1915 tot 1931 de heer M. A. J. v. Liempt en vanaf 1931 Mr. R. J. Th. van der Heijden, burgemeester van Loonopzand. Van 1928 tot 1946 was de heer J. van Nuenen als adjunct-secre taris werkzaam. We hopen dat deze regelen U enig idee hebben gegeven van het vele dat de Kamer van Koophan del, die Maandag haar feest gaat vieren en haar prachtige nieuwe gebouw gaat openen, in het belang van Waalwijk, de hele Langstraat en omgeving en het Land van Heusden en Altena, heeft gedaan. En we kunnen niet beter eindigen dan namens allen in het district onze erkentelijkheid hiervoor te be tuigenwelke erkentelijkheid een vaste vorm zal aannemen wanneer Maandag namens de handel en in dustrie aan de Kamer van Koop handel de meubilering van de ver gaderzaal als jubileumgeschenk zal worden aangeboden. Het huidige bestuur en Raad van Bijstand en alle mogelijke volgende bestuurderen mogen hierin een be wijs blijven zien van de grote dankbaarheid en waardering, die vergezeld gaan van de beste wen sen voor de toekomst. De jubilerende Kamer van Koophandel voor de Langstraat in zitting op 8 December 1927 ten Gemeentehuize te Waalwijk, bijeen. Van links naar rechts: A. van Beek, Made; B. Roza, Wijk; H. Rombouts, Raamsdonksveer; H. L. J. van Iersel, Waspik; J. P. Ele- mans, Raamsdonksveer; M. Beerens, Waalwijk; B. J. H. C. Timmermans, Waalwijk; M. A. J. van Liempt, Waalwijk; A. I. J. Smits, Dongen; P. A. v. Dongen, Raamsdonksveer; F. J. v. d. Reyt, Made; C. Vesters, Kaatsheuvel; J. C. Frederiks .Kaatsheuvel; P. C. Schel- lekens, Dongen. AfwezigA. de Haan, [Heusden; G. N. v. Loon, Waalwijk; H. Verheijen, Dongen; J. B. Verschuren, Loonopzand; B. J. Hoevenaars, Dongen. Het nieuwe Kantoor der Kamer aan de Wilhelminiastraat te Waalwijk. Een gebouw wordt steeds met een bepaald doel ontwor pen en gebouwd, en daarom zal het in alle gevallen vol ledig aan dat doel moeten beantwoorden. Men stelt dus op de eerste plaats eisen van practische aard. Van de andere kant is het een bekend adagium, dat het oog 09k wat wil hebben, men zal dus aan dé eisen die de praktijk stelt, een zo stijlvol mogelijke vorm moeten ge ven. En op dit punt is het dat we bij het bouwen vaak botsingen zien, botsingen tussen het zakelijke, het nuchte re, het reële enerzijds en het schone, het aantrekkelijke, het stijlvolle anderzijds en het resultaat van dit conflict is dan in bijna alle gevallen, dat een van de twee elemen ten helemaal of voor een groot gedeelte het veld moet ruimen voor het andere. Zo is het echter, naar onze be scheiden mening, niet met het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant, een geesteskind van architect Jo Bedeaux, die met deze schepping weer zijn goede naam en faam de grootste eer heeft aangedaan. MAANDAG FEESTELIJKE OPENING. Maandagmiddag zal in een plechtige feestvergadering van de Kamer dit gebouw officieel wor den geopend een belangrijk feit in de geschiedenis van de Kamer, zo belangrijk, dat men met de vie ring van het 75-jarig jubileum heeft gewacht, om aldus beide grote feiten elkaar meer be'ekenis en groter glans te geven. We hebben dezer dagen eens een blik gewaagd in he' statige maar in zijn statigheid vriendelijke ge bouw, dat daar aan de Wilhelmi- nastraat nu lig! te wachten op de fees'elijke opening, zodat we U er al iets van kunnen vertellen. Neen, de brede glazen deuren, de U midden in hel voorfront ziet, zijn niet voor ons opengezwaaid. Heel bescheidenlijk zijn we ach terom gegaan, want daar is trou wens de ingang van het kantoor. „Hijt is niet te zeggen hoe we ons voelen, nu we hier zitten zei ons de heer Klijberg en zo enthou siast als hij was over het nieuwe gebouw, zo slecht waren zijn her inneringen aan het oude, enkele kamers in de vleugel van het ge meentehuis, waar het werken zeer bemoeilijkt werd, vooral door een ontstellend gebrek aan ruimte. Nu, hierin is in het nieuwe ge bouw heel goed voorzien. Als men door de hoofdingang komt betreed! men een vriendelij ke ruime hal, waarop de diverse kamers uitkomen, natuurstenen te gels vormen de vloer en ook de trap die statig naar de eerste ver dieping stijgt is van natuursteen. Vanuit deze hal bereikt men de kamer van de secretaris, die le vens kleine vergaderzaal is voor het bestuur. Meubelen en bekleding zijn in een warme lichte toets1 ge houden, zakelijk, maar niet emin fraai. Dan komen we op het ruime kantoor van het personeel en hier valt het verschil met vroeger voor al op. 't Is ailes licht en ruim, practisch en comfortabel, een zee van TL-licht, dat warm weerstraalt in het zachte crème van de meu belen. Na a t dit grote kantoor is het brandvrije archief, eveneens een verbetering, die niet te noemen voordelen biedt. Op overzichtelijke en economische wijze zijn hier de Handelsregisterdossiers onderge bracht vanaf 1921 moesten deze dossiers worden aangelegd, mo menteel is men aan nummer 6850 Op dit archief is een hanteerbaar kaartsysteem. Voorts is hier ook in onderge bracht het archief van de vesti gingswetten kleinbedrijf 1937 en 1947, terwijl naast het archief een kamertje is, waarin men, wanneer men iets uit dit archief ter inzage wil hebben, rustig het een en an der kan nakijken. Op de begane grond is verder nog een keuken, waarop iedere huisvrouw jaloers zal zijn, er is een fietsenbergplaats, piekfijne toiletruimten zijn er, een vertrek, waarin de mensen die om een ves tigingsvergunning komen, omvan gen kunnen worden en op hun gemak hun belangen kunnen be praten met een van de ambtenaren. Dan dalen we af naar de kelder, waar een zeer moderne oliestook centrale verwarmingsapparatuur staat opgesteld en waar zo nodig nog ruimte is voor een tweede brandvrij archief. Op de bovenverdieping bezoeken we allereerst de kamer van de voorzitter en dan komen we aan het voornaamste en meest luister rijke vertrek van het gebouw, de vergaderzaal. EEN GROTE VERGADERZAAL. Het is een reusachtig vertrek, deze zaal, waarin de leden van de Kamer in hel vervolg zullen ver gaderen. Sober maar indrukwek kend zijn de architectonische vor men, het licht straalt vanuit kope ren kronen naar beneden, waar binnenkort de tafels en stoelen zullen komen te staan, die bij ge legenheid van het jubileum en de opening aangeboden worden door de handel en de industrie in hei gebied van de feestvierende Ka mer. Naast deze zaal is» weer een be hoorlijke archiefruimte, en dan is er nog de vliering, waar men al tijd met zijn op te bergen stukken nog heen kan, als men elders in het gebouw geen ruimte heeft. En die vliering heeft men zo maar niet vol zitten. wy Dames, Uw keus kan niet rtnoeilijk zijn! Dank zij Witte 1 Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zienZe verdrijven pijn en I lusteloosheid en zijn onscha delijk voor de maag 1 Een maal geprobeerd zorgt U ze- I ker ze altijd in huis te hebben. Ook in tablet- en cachet-vorm. it Vraagt Uw A po- theker of Drogist! Dan staan we weer buiten, op de zeer ruime parkeerplaats achter het gebouw, die nog op een pas sende beplanting wacht en dan zien we ook hoe eventueel hetr ge bouw nog een prachtige mogelijk heid tot uitbreiding' heeft. Nou, en hoe het er van buiten uitziet, kan iedereen zelf zien en wanneer hij dan oog heeft voor de voorname rust van dit .gebouw, voor het prachtige evenwicht voor al, dan zal hij het mei ons een prachtige aanwinst voor Waalwijk vinden. WIE BOUWDEN. Het gebouw is het resultaat van een goede samenwerking tussen een aantal bekwame vaklieden zo als daar zijn op de eerste plaats natuurlijk de architect Jo Bedeaux, de aannemers de fa. Brekelmans en Zn. uit Udenhout, de fa. v. d. Waals uit Capelle, die het schil derwerk verzorgde, de fa. Koops, stalen ramen, de fa. Boink en Meij er uit Tilburg, centrale verwar ming, de fa. Bruynzee], die par ketvloeren legde de N.V. Noord- Brabantse Electricitei'.smaatschap- pij zorgde voor de verlichting, de fa. Lips leverde de kantoormeube len, de fa. de Vocht uit Waalwijk zorgde voor een passende bekle ding, het smeedwerk is van de fa. Hoefnagels uit Tilburg, de fa. Strijk en Zn. uit Waalwijk leverde hei sanitair en hei natuursteenwerk was bij de heer C. Klerks uit Waal wijk in zeer goede handen. De vrucht van hun samenwerken was een gebouw dat een sieraad is voor onze groeiende stad, aan welke groei de Kamer van Koop handel steeds al haar medewerking heeft verleend. DE OFFICIËLE OPENING. Maandag a.s. heeft dus de offi ciële opening plaats. Bij die gele genheid zal er om 3 uur een plech tige vergadering zijn in de grote vergaderzaal hierbij zijn talrijke gemeentelijke, provinciale en lan delijke autoriteiten genodigd, ook de voorzitters en secretari sen van de Brabantse Kamers zullen hier bij aanwezig zijn, terwijl ook de oud-leden van de Kamer zeker niet zullen ontbreken. De officiële opening zal plaats hebben door Z. Ere. Dr. G. Veld kamp, staatssecretaris van Econo mische Zaken. Tijdens de officiële zitting zal het geschenk der aangeslotenen, het meubilair der grote vergader zaal, worden aangeboden. Er is een receptie en tot slot een diner voor de genodigden. Het zal een plechtige gebeurtenis1 worden, waarvoor zeer grote belangstelling zal bestaan en waarop de 75-jarige Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord-Bra bant zal ervaren hoe zeer haar on vermoeibaar werken voor de be langen van handel en industrie, van ambacht en bedrijf, voor de belangen van onze hele wijde om geving, wordt gewaardeerd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2