Waalwijkse en LangsCourant i Wijde Wereld J UIT Dl Nieuw Frans plan. De Troonrede en Rijksbegroting. Uw Muziek programma's Cultureel* en Charitatief werk. Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. Iedereen neemt Rennies. Band-recorder JAN VAN DONGEN Wat doet het Katholiek Vrouwengilde? VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 76. Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Na de reizen van Dulles en Eden en met een negen mogendheden- conferentie in Londen en een bij eenkomst van de Atlantische Raad in de loop van October in het voor uitzicht, heeft de Franse premier Mendès-France zich toch wel ver plicht gezien, toen hij, voor de Al gemene Vergadering van de Raad van Europa verscheen, met iets positiefs op de proppen te komen. De Europeanen zijn van de Fran sen de laatste tijd niet veel meer dan afwijzingen, restricties en meer dergelijke ontmoedigende dingen gewend, zodat het vast wel dadig' aandoet, dat er weer een plan is. Overigens, van wie had men meer recht nieuwe voors.el len te verwachten dan van Frank rijk, dat zelf de andere weg had afgesneden Toen Mendès France Zondag een verzetsmonument onthulde, deed hij zijn eerste uitspraak die wat licht in de zaak bracht. Hij be toogde dat samenwerking met Duitsland noodzakelijk is. Dat dit op deze plaats kon gebeuren, zegt trouwens wel het een en ander. In Straatsburg maakte de premier verder duidelijk welke vorm die 'samenwerking op het gebied van de defensie zou moeten hebben. Hij bleek het plan van minister Eden om het verdrag van Brussel uit te breiden als basis te aan vaarden. Dit zou dan moeten wor den omgevormd tot „een soort conventie voor de bevestiging' van de vrede en de veiligheid op het vasteland van Europa". Wes.- Duiisland en Italië zouden uitge nodigd worden om toe te treden. In het kader van het Atlantisch Pact zou deze organisatie een mi litair plan moeten opstellen en de bewapening moeten beperken en controleren, echter zonder discri minatie tussen de deelnemende landen. Door de ministerraad van het Pact van Brussel de uitvoeren de verantwoordelijkheid te geven en er een centraal gezagsorgaan van te maken, zou het ook ,»een zeker supranationaal karakter krijgen. Want iedereen weet dat xe feilloos helpen /(van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen klein - gro ter - grootst, om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart ver pakt, practisch en hygiënisch - 1 zo maar voor 't bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want LI neemt ze onopvallend in, zonder wa ter of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk boven dien. 'r Het is de bedoeling van Mendès France dat, wanneer dit plan wordt aangenomen, het zo 'spoedig' mogelijk wordt verwezenlijkt. Hij zegde toe, dat het dan voor het einde van het jaar aan de Natio nale Vergadering ter ratificatie zou kunnen worden voorgelegd. Men moet dan maar hopen, dat zij het ook zou, aanvaarden en dat de andere Europese parlementen haar niet de kool zouden stoven die de Franse volksvertegenwoordigers hun collega's in het buitenland on langs gestoofd hebben. Op het eersfe gezicht trouwens waren de reacties niet enthousiast. Het beste wat men er van gehoord heeft ré, dat het plan een basis voor onder handelingen vormt. Dit was de mening van de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, van officiële Londensc kringen en van de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr. Van Royen. Bonn en Washington wa ren aanmerkelijk terughoudender. Daar mist men node in de rede van de Franse premier de verkla ring dat Frankrijk toestemt in de toetreding van Duitsland tot de NATO, die een ivan de voornaam ste doeleinden van de reis van Dulles naar Europa was. Boven dien is Bonn onaangenaam getrof fen door het feit dat Mendès- France de Saarkwestie bij die van de Europese verdediging' heeft be trokken. Men vindt daar blijkbaar dat West-Duitsland ten opzichte van dit gebied genoeg goede wil heeft getoond en dat de beide kwesties onderhand maar eens on afhankelijk van elkaar moeten worden geregeld. Ongetwijfeld zal het daarbij de Verenigde Staten aan zijn zijde vinden. Voor Frankrijk is essentieel in het hele plan en in welk plan dan ook de deelneming van Engeland. Mendès-France heeft al meermalen te kennen gegeven, dat de afwij zing van de Europese Defensiege- meenschap door de Nationale Ver gadering voor een groot deel te wijten is aan de afzijdigheid van Engeland. Herhaaldelijk heeft Frankrijk trouwens van Engeland garanties gevraagd die dit land niet wenste ie geven. Daarom blijft het nog altijd zeer de vraag of het zekere -supranationaal karakter", dat Frankrijk aan de nieuwe orga nisatie wil geven, de Engelsen niet kopschuw maakt. Het is een hele toer om tussen Scylla en Charybdis door te varen en daar om brengt het plan van Mendès- France de oplossing van het hele probleem niet kant en klaar op de tafel van de ministersconferentie. Er zal nog heel wat genomen wor den en gegeven moeten worden, alvorens er iets uit de bus komt dat alle partijen zal bevredigen, te meer daar behalve Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, de Beneluxlanden, ook Canada en de Verenigde Staten in Londen aan zitten. Dat Amerika op het ogen blik zeer achterdochtig tegenover Frankrijk staat, is wel duidelijk geworden. In hoeverre het zal luk ken de partijen, die de laatste maanden gevaarlijk ver uit elkaar zijn gegaan, weer bij elkaar te krij gen, zal in de loop van enige tijd wel duidelijk worden en ook op welke basis. Misschien heeft Men dès-France uiteindelijk toch nog een positieve bijdrage geleverd. REGERING ACCOORD MET LOONSVERHOGING. De regering heeft haar goedkeu ring gehecht aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake een algemene vergunning tot loons verhoging van maximaal zes pro cent. Aan het College van Rijks bemiddelaars is in verband hier mede medegedeeld, dat de richt lijn-lonen, die door het college en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van loonvoorstellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het loontijdvak waarin 1 October valt, met zes procent kunnen worden verhoogd. In de praciijk betekent dit dat de organisaties, betrokken bij col lectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen, die van deze mo gelijkheid tot loonsverhoging ge bruik willen maken, na onderling overleg voorstellen tot wijziging van de betreffende collectieve ar beidsovereenkomst of loonregeling bij het college aanhangig kunnen maken en, voor zover deze voor stellen de genoemde zes procent niet overschrijden, van goedkeu ring verzekerd kunnen zijn. Voor lonen welke niet in een C.A.O. oi loonregeling geregeld zijn, zal door het college met ingang van dezelf de datum een algemene vergun ning tot een loonsverhoging van maximaal zes procent worden ge geven. HET AFGELOPEN JAAR ECONO MISCH GROTE STAP VOORUIT. REGERING BLIJFT ECHTER WAAKZAAM. H.M. de Koningin begon de Troonrede, waarmee zij Dinsdag de zitting van de Stalen-Generaal heeft geopend, met te herinneren aan de bevrijding van een deel van Nederland in September 1944, de zware tijd die daarna voor het groot ste deel van ons land nog volgde, en het herstel in de daarop volgende jaren. Zij vervolgde: Het afgelopen jaar heeft in economisch opzicht opnieuw een grote stap vooruit betekend. Productie, uitvoer, nationaal inkomen, deviezen-reserves zijn verder gestegen, terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was, is niet lenkel het gevolg van een gunstige internationale conjunctuur, doch tevens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven. 1 Voor het ogenblik is een zodanige uit breiding van de werkgelegenheid bereikt, dat spanningen optreden wegens een te kort aan arbeidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoorziening bevordert de Regering binnenlandse mi- gratie en scholing. Overigens zal beper- king nodig zijn in het ter hand nemen van werken .waarvan de uitvoering thans niet volstrekt noodzakelijk is. Dit ligt ook in de lijn van een gezond conjunctureel beleid. 1 Deze situatie onze.r volkshuishouding mag evenwel geen aanleiding geven het door de Regering gevoerde op economi sche expansie gerichte beleid te doen ver slappen. Zij gaat ook voort met de voor bereiding en registratie van plannen voor aanvullende werken voor het geval werk- loosheid van enige omvang zou optreden. Het snelle tempo, waarin onze beroeps bevolking toeneemt, blijft ons land stel len voor een werkgelegenheidsvraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing industrialisatie en exportvergroting, aan gevuld door emigratie, nodig Zijn. Ook memoreerde H. M. de voortgang, die kon worden gemaakt bij Unie met België en Luxemburg. Verdere vermindering der belasting druk. De gunstige ontwikkeling der bedrij vigheid komt ook tot uiting in de op brengst der belastingen, zo gaat de Troonrede verder. Nu de uitgaven voor het herstel van de watersnoodschade gro tendeels zijn afgewikkeld en tot enige verlaging van de ramingen voor defen siedoeleinden is overgegaan, acht de Re gering een verdere vermindering van de belastingdruk mogelijk, In de loop van het parlementaire jaar zullen U voor stellen bereiken tot verlaging van deze druk, in het bijzonder op het terrein van omzetbelasting, loonbelasting en inkom stenbelasting. De Regering is voorts niet voornemens voorstellen te doen tot ver lenging van de belastingverhogingen, die in verband met de zware defensielasten voor een vierjarige periode werden aan vaard, met dien verstande^ dat een deel van de destijds ingevoerde verhoging van de vennootschapsbelasting behoort te worden gehandhaafd ten behoeve van een verdere vermindering van de druk van de inkomstenbelasting. Met voldoening werd gewag gemaakt van de overeenstemming met Suriname en de Nederlandse Antillen bij het ge voerde overleg, over de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk. In Nederlands-Nieuw-'Guinea wordt, overeenkomstig de bijzondere omstandig heden van het gebied, gestadig gewerkt aan maatregelen ten bate van de gees telijke, economische en sociale vooruit gang der bevolking, in het belang ook van de toekomstige staatkundige ontwik keling. 'li Internationale samenwerking,. Bezorgdheid uitsprekend over de in ternationale toestand, ging Koningin Ju liana nader in op de noodzaak van mi litaire samenwerking in Europees en At lantisch verband, waarbij voor Neder land verdere Europese samenwerking op politiek en economisch gebied „een on deelbare doelstelling blijft. Over de Raad van Europa zei H.M.: De Regering blijft dit werk van harte steunen. In het algelopen jaar 'heed zi) in deze kring: het initiatief genomen tot hulpverlening aan de Europese vluchte lingen. Vurig hoop ik, dat dit in ruime mate gehoor moge vinden bij de overige staten-leden van deze organisatie. Nederland zal bereid moeten zijn tot ruimere medewerking aan programmas van de Verenigde Naties voor de tech nische en wetenschappelijke hulpverle ning en aan de financiering van de eco nomische en sociale ontwikkeling van on ontwikkelde gebieden. Dan vervolgt de Troonrede: Overleg tussen de delegaties van Nederland en Indonesië heeft geleid tot de totstand koming van een actoord, dat beoogt de Unieverhouding tussen beide landen te vervangen door een andere regeling hun ner betrekkingen. Een wetsontwerp tot goedkeuring van deze overeenkomsten zal U spoedig bereiken. Wanneer het Statuut voor het Konink rijk zal zijn aanvaard en bevestigd, zult Gij spoedig een voorstel ontvangen tot aanpassing van de Grondwet aan de daarin neergelegde nieuwe rechtsorde van liet Koninkrijk met betrekking tot Surina me en de Nederlandse Antillen. Een voorstel tot verhoging van het le dental der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, alsmede enkele andere voor stellen tot wijziging van de Grondwet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode even eens wenselijk is, zullen U mede in dit zittingsjaar bereiken. Indiening van een zestal wetsontwer pen, betrekking hebbende op de door Prof. Meijers ontworpen Inleidende Titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, is binnenkort te ver wachten. De woningnood. De woningnood is bet nijpendste pro bleem, waarvoor wij binnenslands nog ge steld zijn. Ook in het komende jaar zal de Regering door premies len bijdragen de woningvoorziening zo krachtig motge- üjk bevorderen. Zij streeft naar de ver wezenlijking van een programma, dat 65000 woningen bevat. Beperking van de totstandkoming van andere bouwwerken zal voor de vlotte uitvoering van dit pro gramma noodzakelijk blijken. In overweging is een verdere huurver hoging. De Regering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een 'bestemmings heffing teneinde een deel van de verho ging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate tb doen komen van de financiering van nieuwe woningen, Tevens is in stu die welke compensatiemaatregelen tegen over de huurverhoging nodig 'en mogelijk zouden zijn. Naar aanleiding van bet advies van de Stichting van de Arbeid ter zake van de toekomstige, vorm van loonbeleid, dat de Regering spoedig hoopt te ontvangen, zal eventueel na raadpleging van de So ciaal-Economische Raad 1de Regering haar standpunt 'bepalen 'en zo nodig voor stellen bij de Staten-Generaal aanhangig maken. Ontwerpen van wet met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Neder land ontplooit zich gestadig. Aan parti culiere organisaties, werkzaam op dit ter rein, zal de nodige hulp worden verleend. De aandacht blijft bij voortduring ge richt op de voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in Indonesië, die in maatschappelijke moeilijkheden verkeren. De voorbereiding van werken, die een blijvende beveiliging van 'het door de watersnood getroffen gebied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afsluiting van zeearmen is in voorbereiding. De Regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraagstuk ken en bezwaren. Het beleid van de Regering blijft er op gericht het Nederlandse volk in zo groot mogelijke imate te doen deelhebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De verdere vorming van de thans leerplicht-vrije jeugd zal de 'bijzondere aandacht hebben. De Regering zal voorstellen de lichame- lijke opvoeding van de jeugd ook buiten ouderwijsverband financiëel te steunen. Met de bede, dat Gods zegen op Uw werk moge rusten, verklaar ik de gewo ne zitting der Staten-Generaal geopend, zo besloot H.M. de Koningin de Troon rede. In een aantal punten samenge vat zijn de voornaamste aspecten van de Rijksbegroting 1955 1. De Gewone Dienst, de Ruiten gewone Dienst I en het Land- bouw-egalisatiefonds vertonen een nadelig saldo van 8 mil- lioen, tegen een voordelig sal do van ƒ119 millioen volgens de vermoedelijke ui.komsten begroting 1954. 2. De Ruitengewone Dienst II sluit met een nadelig saldo van 560 millioen legen 960 mil lioen volgens de vermoedelijke uitkomsten 1954, zodat 3. De gehele dienst een nadelig saldo aanwijst van 568 mil lioen. 4. De vermoedelijke uitkomsten van de begroting 1954 wijzen een nadelig saldo aan van 841 millioen. 5. De nieuwe begroting streeft naar een evenwichtige verdere ontwikkeling van de gunslige conjunctuur en een verdere versteviging van de economi sche positie van ons land. 6. Hierdoor ontstaat een verant woorde basis voor een belas tingverlaging van 500 a 550 millioen gulden, hoofdzakelijk ingaande per 1 Januari 1956. 7. De economische toestand van ons land heeft het karakter van een hoogconjunctur. 8. In de toekomst kunnen zich echter nog' grote moeilijkheden voordoen, vooral op gebied van export en werkgelegen heid. 9. Voor 1955 wordt gerekend op een kastekort van 500 a 600 millioen, dat door leningen ge dekt zal worden. 10. De belastingraming voor 1955 bedraagt f 5963 millioen tegen 5944 volgens de vermoedelij ke uitkomsten 1954, maar een oorspronkelijke raming 1954 van 5147 millioen. 11. De defensie zal in de jaren 1955, '56 en '57 1350 millioen per jaar eisen, terwijl de wer kelijke uitgaven in deze perio de ca. 5000 millioen zullen zijn. 12. Geraamd wordt in 1955 even als in 1954 65.000 woningen te bouwen. 13. De nationale schuld ia van 30 Juni 1955—30 Juni 1954 ge daald met 1773 millioen tot 21.928 millioen. neemt U natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie Men heeft de laatste tijd meermalen de vraag horen stellen, wat het Katho liek Vrouwengilde eigenlijk te maken heeft met de Lumbersale die van 16 tot 19 October in „De Gecroonde Leersse" wordt gehouden voor charita tieve doeleinden. Het argument dat het idee van dit Gilde is uitgegaan, zou op zichzelf geen voldoende grond zijn om zich op één lijn te stellen met de St. Vincentiusvereniging en de St. Elisabeth vereniging, als de activiteiten daaraan niet beantwoordden. Daarom lijkt het ons nuttig hier eens de aan dacht te vestigen op enkele activiteiten van het Gilde, die bewijzen hoezeer dit het recht heeft zich onder de charitatieve verenigingen te rekenen. bezig met 't zogenaamde Wellfare-werk, bezigheidstherapie voor langdurige zie ken. Dit gaai uit van de Zonnebloem en is een heel 'belangrijk werk, wat men zich kan voorstellen als men bedenkt wat 'het voor zo n zieke moet betekenen weer ac- t-ef bezig te kunnen zijn. Wel is het de bedoeling dat de patiënten de ingrediën ten zelf betalen, maar hoevelen zullen VEEL GELD NODIG. Het klinkt soms niet leuk als er be toogd wordt dat er veel geld nodig is, vooral niet wanneer men daar zelf niet van overtuigd is. Misschien is dat voor velen het geval met betrekking tot het Katholiek Vrouwengilde. De dames moe ten het niet zo kwalijk nemen, maar een vrouwenvereniging wordt nu eenmaal ge makkelijk beschouwd als een gezellig on deronsje, waar veel kopjes thee en koffie worden gedronken, veel wordt gepraat en weinig constructief werk wordt ver richt. Dat is niet 'zo'n wonder, als men nagaat hoe die vroegere vrouwenkrans jes werden aangezien, die de luimen 'had den die de menselijke gemeenschap ple gen aan te kleven en naar de gangbare mening, speciaal de vrouwelijke. Zeker is dat er veel overdrevens bij is en dat ook de vroegere vorm van activiteiten op het gebied van de liefdadigheid en ten bate van kerkelijke plechtigheden, veel goeds had. 'Dat neemt niet weg dat er wel eens de aandacht op mag gevestigd worden dat er na de oorlog in ieder geval het een en ander is veranderd. Het Katholiek Vrouwengilde is niet een soort sociëteit waar dames, die niets anders te doen hebben, hun tijd verpraten onder het ge not van een kopje thee. Het Gilde stelt zijn idealen hoger en heeft culturele en charitatieve activiteiten op zijn program staan. Over de culturele activiteiten zul len we hier niet uitweiden, dit valt buiten bestek van dit artikel: mogelijk zou daar over wel wat te zeggen vallen; en die culturele activiteiten worden betaald uit de 'bescheiden contributie die de leden bijdragen. Die is daarmee echter schoon op en er blijft dus niets over voor de charitatieve activiteiten. En toch zijn die heel belangrijk, niet alleen omdat ze op het program staan, maar vooral omdat ze zo'n goed werk van christelijke naas tenliefde zijn. Ook dit kost echter tegen woordig veel geld. VELERLEI ACTIVITEIT. War doet het Vrouwengilde zoal op charitatief gebied? Men wil altijd graag weten waar men 'aan toe is en men 'heeft daar recht op. Het 'heeft 'bijvoorbeeld een brei-actie voor de St. Slisabethvereniging, waaruit al blijkt hoe nauw er wordt samenge werkt met de zuiver charitatieve vereni gingen, want ook voor de St. Vincentius vereniging werkt het Vrouwengilde. Dat breien een dure liefhebberij is, weten on ze lezeressen waarschijnlijk beter dan wij, maar we hebben ons laten voorrekenen dat er zó voor een honderd gulden „ver breid" is. En toch wordt er een goed werk mee gedaan. Dan is er het Ziekenapostolaat: de le den gaan geregeld langdurige zieken op zoeken en bet 'Gilde bezorgt dan bij gelegenheden een versnapering of een an dere verrassing. Het zou doodjammer zijn als dit mooie apostolaat bij gebrek aan geld gestaakt zou moeten worden. Een zieke stelt natuurlijk een hartelijk bezoek op prijs, maar wanneer daar met Kerstmis of zo ook eens een stoffelijk opkikkertje bijkomt, hoort dat ook tot het apostolaat. Voorts houdt het Vrouwengilde zich dat niet kunnen? Ook daarin moet dus op een andere manier voorzien worden. Het Vrouwengilde doet zijn best, maar de middelen zijn zeer beperkt. Men noemde ons nog de instuifnaaimid' dag, wat heel gezellig klinkt. Ondertus sen worden daar goederen in orde ge maakt, o.a. voor de St. Vincentiusver eniging, terwijl er onlangs nog een zen ding naar de Óost-priesterhulp is gegaan. Voor dit naaiwerk is natuurlijk nogal wat materiaal nocfig en ook dat moet worden betaald. 'Nog meer zou het Katholiek Vrouwen gilde zich, in samenwerking met de St. Vincentiusvereniging en de St. Elisabeth- vereniging, op sociaal charitatief terrein bewegen, als daar de middelen voor aan wezig waren. Wij hopen aangetoond te hebben dat het niet het initiatief tot de Lumbersale heeft genomen om Uw mede werking te vragen voor kopjes thee, zelfs niet voor de culturele ontwikkeling van de l|den, maar uitsluitend voor naasten- lievende activiteiten, die het zonder geld nie. kan blijven beoefenen. 16 TOT 19 OCTOBER. Met des te meer instemming vragen wij telkens Uw aandacht voor de Lumber sale, die nu definitief is vastgesteld van 16 tot 19 October. Zaterdagsmiddags om drie uur zal die officieel worden geopend en dan zal er dagelijks 'handel zijn van 's middags 3 uur tot rond middernacht en de attracties nog wat later. Er zullen een twaalftal bijzondere attracties wor den klaargemaakt voor de liefhebbers, die we nu nog niet kunnen noemen om dat het iets zee,r bijzonders belooft te worden. Zo ook voor de dames, voor wie het verblijf op de 'Lumbersale 's mid dags bijzonder prettig zal worden ge maakt, met o.a. een kopje thee, shows en wat 'het vrouwenhart meer bekoort. Tevoren moeten we echter nog een dringende oproep overbrengen van bet Lumbersale-comité om in ieder geval nog eens na te kijken of U niets te verkopen hebt. Het wordt U zo gemakkelijk mo gelijk gemaakt. Beschouw de Lumbersale als een veiling, waar men Uw overtollige spullen voor U verkoopt tegen een pro visie van 25%. Alle mogelijke bruikbare voorwerpen zijn welkom: we hebben al eens een grote keus opgesomd en ook in de circulaire die U 'hebt ontvangen kunt Lf er een groot aantal vinden. Waar schuw even een van de dames of heren van het comité, waarvan de namen be kend zijn, en men komt bij U thuis. Een gemakkelijker en voordeliger handeltje hebben er weinigen eerder kunnen drij ven. 1 Als we dan nog degenen die prijzen beschikbaar willen stellen voor de at tracties, uitgenodigd hebben hiermee niet te aarzelen en 'het niet uit te stellen, ge loven we te mogen verwachten dat men 'het Lurhbersale-comité niet zal teleur stellen ten zijn 'best zal doen dit evene ment van liefdadigheid mee te 'doen sla gen. Tenslotte kunnen niet die enkele mensen het, die nu al maanden met de voorbereidingen bezig zijn, maar moet vooral in dit laatste stadium heel Waal wijk meehelpen. Opening van de Staten-Generaal in Den Haag. H..M. de Koningin spreekt de Troonrede uit. OOK VOLGEND JAAR WEER 65.000 WONINGEN. Woningen en industriebouw hebben proriteit. Ook voor het volgend jaar wil de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in to'.aal 65.000 woningen laten bouwen. Van dit quantum zijn 29.500 stuks bestemd voor de woningwet- en rond 25.000 voor de premie-bouw. Om deze bouw veilig te stellen is er op de begroting 246 millioen uitgetrok- ken. Verwacht wordt, dat in 1954 40.000 woningwetwoningen gereed zullen komen. HAL MILLIOEN AAN GOUD IN EEN OOGWENK GEROOFD. De Britse hoofdstad verkeerde in rep en roer door de grootste gouddiefstal, die ooit in Londen is gepleegd. Niemand kon onopge merkt de stad verlaten de politie had haar omsingeld om te voorko men, dat dieven zich uit de voeten zouden maken met een partij goud ter waarde van naar schatting een half millioen gulden. Het was on gemunt goud, dat kort na midder nacht met de K.L.M. naar Schiphol zou worden gevlogen. Toen het bij het depot van de K.L.M. in een vrachtwagen werd geladen, kwam er plotseling een bestelauto aan suizen. Deze reed tegen de achter zijde van de vrachtwagen op het ogenblik dat die gesloten werd. De dieven sprongen er uit, maakten zich meeste van twee kisten met ongeveer negentig kilo goud en verdwenen voor het alarm-systeem in werking was getreden. VAN KLEFFENS VOORZITTER De Nederlander mr. E. N. van Kleffens zal het komende zittings jaar de algemene vergadering van de Verenigde Naties1 presideren. Hij is tot voorzitter gekozen met 45 stemmen vóór. Prins Wan kreeg slechts drie stemmen. Twaalf af gevaardigden onthielden zich van stemming. NOORS SCHIP AAN DE GROND GELOPEN. De Noorse expresboot Nord- stjernen is met 157 passagiers en een bemanning' van 46 koppen in de Straat van Raptsund, bij de Lofoten, aan de grond gelopen. De meeste passagiers sliepen op dal ogenblik, doch werden gewekt door de alarmsignalen. Ofschoon het schip zeer snel zonk, brak er geen paniek uit. Alle passagiers op een na, werden veilig aan land gebracht. Behalve de ene passa gier, die verdronk, wordt nog een lid van de bemanning vermist.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5