Waalwijkseen Langs Courant 75 JARIGE KAMER VAN KOOPHANDEL NAM NIEUW GEBOUW IN GEBRUIK. Een bron van geluK Gemeenteraad Waalwijk. DAMPO GENEEST WITTE KRUIS" Uw Muziek programma's verkoudheden Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Autoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 77e JAARGANG No. 78 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per* m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. De toon van de plechtigheid was niet in alle opzichten feestelijk en optimistisch. Blus dat Zuurbrauden op Uw maag. Nog beter: voorkom het. Met Rennies. Prae-adviezen. Band-recorder JAN VAN DONGEN bij Vader, Moeder en Kind VRIJDAG 1 OCTOBER 1954, DE ECHO m HET ZUIDEN 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" De viering van het vijfenzeventig-jarig' 'bestaan van een Kamer van Koop handel, welke viering dan nog gepeard gaat met de ingebruikname van een stijlvol nieuw gebouw, waarnaar geruime tijd verlangend werd uitge zien, is natuurlijk ipso facto een feestelijke aangelegenheid. En daarom was het Maandagmiddag feest in Waalwijk, toen daar de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant met deze feiten werd geconfronteerd. Dit vijfenzeventig-jarig jubileum heeft velen de gelegenheid gegeven hoge lijk de verdiensten van de jubilaresse te roemen en heen te wijzen naar een rijk besteed verleden, terwijl.de vreugde nog werd aangevuld met de voldoening een schoon nieuw gebouw te kunnen betrekken, dat reeds ja ren de 'hartewens was van het Kanierbestuur. Daar was voorts de bereidwilligheid van de Staatssecretaris van Econo mische Zaken Dr G. Veldkamp het nieuwe gebouw officieel te openen, de waardering van handel en industrie die tastbare vorm kreeg in een jubileumgeschenk: de meubilering van de grote vergaderzaal, kortom alle maal dingen die bijdroegen tot de feestelijkheid van deze dag. En toch was de toon van dit feest met steeds in majeur, omdat men niet in staat bleek, ook niet voor een middag, de aandacht af te wenden van de grote problemen die leven in het ressort Van de Kamer, problemen die vanaf de oprichting de activiteit van de Kamer hebben beheerst. Dat men zich ook op deze feestelijke dag niet van deze kwesties los kon maken, be wijst slechts de omvang van de problemen en de nooit aflatende zorg waarmee zij de jubilerende Kamer vervult. GROTE BELANGSTELLING VOOR HET FEESTELIJK GEBEUREN. Van de zijde van de gemeentelijke en provinciale bestuursorganen, zowel als van de zijde der Provinciale Kamers van Koophandel bestond er een grote belang stelling voor dit feestelijke gebeuren, ter wijl ook de regering, in de persoon van de (Staatssecretaris voor Economische Zaken, van haar belangstelling voor dit bijzondere feit blijk gaf. Toen om goed 3 uur de voorzitter van de jubilerende Kamer de heer J. Vvvan Heesbeen, met zijn ondervoorzitters de heren 'C. Pullens, A. Snels en A. Wen- nekes en de secretaris Mr. R. van der Heijden, Dr. G. Veldkamp als 'hoge gast de vergaderzaal binnenleidde, was daar reeds een uitgelezen gezelschap verza meld, waarin we zagen enkele leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, het vcltallige gemeentebestuur van Waal wijk en de burgemeesters van nagenoeg alle tot het district van de Kamer beho rende gemeenten, vertegenwoordigers van de andere Brabantse Kamers van Koop handel en van het bureau dezer Kamers, de leden van de jubilerende Kamer en een vertegenwoordiging van het Comité Huldeblijk, 'de architect de heer Bedeaux en de aannemer de heer Brekelmans en vele anderen. Met grote vreugde, aldus de voorzit ter van de Kamer in Zijn begroetingsrede, heet ik U namens de Kamer van harte welkom in dit nieuwe tehuis. We prijzen ons gelukkig dat de Staatssecretaris van Economische Zaken Zijne Excellentie Dr G. Veldkamp aan onze uitnodiging ge volg heeft gegeven om de officiële ope ning te verrichten. Hij heette hem van harte welkom, evenals de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en van de andere Bra bantse Kamers. U hoeft geen vrees te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk zuurbran- den dat daardoor ontstaat. Neem Ren nies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eer dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuur- brand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Er was een mijlpaal bereikt, aldus de heer van Heesbeen, en het was gerecht vaardigd een terugblik te werpen, om uit het voorbeeld van het verleden lering te trekken en kracht te putten voor de toe komst. 'Hij gaf dan een gedegen overzicht van de geschiedenis der jubilerende Kamer, bij dit overzicht betrekkend -ook de eco nomische ontwikkeling Van het district, waarin de Kamer steeds zon belangrijke taak heeft vervuld, i INDUSTRIËLE ONTWIKKE LING ZEER GEREMD. 't Zou prettig zijn geweest, aldus de voorzitter, te kunnen vermelden dat de industriële ontwikkeling voorspoedig was geweest. Maar hiervan was geen sprake. Sedert Vijfentwintig jaar was de econo mische groei in het district volkomen af gegrendeld. Men bevond zich in toen im passe, en zolang de boezemgebieden van Donge en Oude Maasje niet waren af gesloten was het niet mogelijk uit deze impasse te geraken. Zware industrie kon in dit gebied niet worden gevestigd en hoezeer deze vesti ging nodig was ook voor de bestaande schoenindustrie, bleek wel uit een on langs door de Kamer ingestelde enquête, die aantoonde dat er in Waalwijk alleen al een tekort was aan 400 stiksters. Van goede verbindingen, ging de voor zitter verder, was geen sprake; en de enige behoorlijke verhinding die er nog was, namelijk de spoorverbinding 's-Her- togenbosch—Lage Zwaluwe was nog op geheven. Het was voor een buitenstaan der niet mogelijk de rampzalige gevolgen van dit alles voor de streek te begrijpen. Met (enkele zeer sprekende cijfers toon de hij de achterstand van dit gebied bij het overige gedeelte van d/e provincie aan. Van 1931 tot 1948 bedroeg die bevol- kingsaanwas in Noord-Brabant, exclusief het district van de Kamer 38 bij een geboorteoverschot van 22,4 In dezelf de jaren bedroeg de bevolkingsaanwas in het district van de Kamer slechts 17,76 bij een (geboorteoverschot van 21 Dit zijn ontstellende cijfers, die aanto nen, hoe velen gedwongen zijn geweest de streek te verlaten. Er wordt echter thans wel aandacht aan deze ernstige problemen besteed, want uit het vervolg van de rede van de heer van Heesbeen vernamen we dat eeu zeer hoogstaande commissie tot de slotsom was gekomen, dat er grote mo gelijkheden waren in dit gebied, wanneer deze belemmeringen uit de weg waren geruimd. Er was ook een commissie in het le ven geroepen die het vraagstuk van een hernieuwde treinverbinding bestudeerde. Het is te hopen, zei de heer van Hees been, dat deze commissie de Langstraat, al is het maar met eenvoudig materiaal, de spoorverbinding, vooral ook in de winter, teruggeeft. Nadat hij tenslotte enkele zeer waar- deiende woorden had gewijd aan zijn voorgangers, zette hij uiteen wat had ge leid tot de bouw -van deze nieuwe kan toren, waarbij hij de gelegenheid vond zijn grote erkentelijkheid te betuigen je gens het gemeentebestuur van Waalwijk, dat in het verleden en bij de realisering van het nieuwe gebouw de Kamer zeer van dienst was geweest. Hij besloot met de woorden: Ik ben er van overtuigd, dat, indien de toestand is verbeterd, ons district een periode van grote bloei tegemoet mag gaan. POGINGEN NIET ZONDER RESULTAAT. Hiertoe uitgenodigd door de voorzitter sprak de staatssecretaris vervolgens zijn rede uit, waarin hij het nieuwe gebouw geopend zou verklaren en deze rede be gon hij met te verklaren, dat hij het zeer op prijs stelde, met de beide evene menten de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Bra bant, namens de regering van 'harte ge luk te wensen. 'Het behoeft geen verwon dering te wekken, aldus de staatssecre taris, dat destijds bet initiatief tot op richting van een Kamer van Koophandel in dit district werd genomen; de initia tiefnemers begrepen dat de economische belangen gediend zouden zijn door een coördinerend orgaan. Reeds vrij spoedig (hield de Kamer zich bezig met de verkeers- en waterstaatkun dige verbetering in dit gebied en dit stre ven had bet eerste succes toen in 1886 de spoorverbinding tot stand 'kwam. Maar ook daarna, aldus Zijne Excellentie, bleef een groot gedeelte van de aan dacht naar deze problemen uitgaan. Het verheugt mij, aldus de spreker, da:: Uw pogingen niet zonder succes zijn gebleven en hij wees op de werken, die de laatste jaren begonnen waren, en die hef beoogde doel bereikbaar maakten. Hij betuigde -vervolgens zijn erkente lijkheid voor het vele dat de 'Kamer voor het ressort had gedaan en voor de goede samenwerking tuss-en de Kamer en de overheid, inzonderheid tot uitdrukking gekomen 'bij de uitvoering van wetten, bepalingen e.d, Sprekend over -het nieuwe gebouw, zei hij, dat het duidelijk was dat een derge lijke dynamische instelling, zoals een Kamer van 'Koophandel was, toch moest beschikken over, een eigen doelmatig ge bouw: met dit gebouw meende hij het 'be stuur en de ontwerper te mogen geluk wensen. Hij besloot met de wens, dat de Ka mer nog jarenlang de trotse bezitster mocht zijn van deze behuizing en dat zij daarin mocht blijven arbeiden voor het welzijn van 'bet district en daardoor tot welzijn van ons vaderland. En hierna I verklaarde hij het nieuwe gebouw voor geopend. NAMENS HANDEL EN INDUSTRIE. Nadat de voorzitter de Staatssecreta ris had bedankt was het de -heer J. Klij,- berg, die het woord vroeg. Direct toen bekend werd, aldus de heer Klijberg, dat de Kamer Van Koop handel 'haar 75-jarig bestaan zou gaan herdenken in een (eigen nieuw gebouw, werd het initiatief genomen - ik hoef voor de 'Waalwijkers niet te zeggen door wie dat genomen werd te komen tot de aanbieding van een passend hulde blijk namens de ingeschrevenen. Ik werd hoe weet ik niet voorzitter en het is mij een voorrecht als zodanig U te mogen geluk wensen en enkele woorden van grote waardering tot U, mijnheer de voorzitter te mogen richten, waarbij ik dan het hele bestuur insluit. Ik -heb U jaren van zeer nabij meege maakt en veel bewondering heb ik voor de wijze waarop U steeds de initiatieven naamt. Ik ben er van overtuigd, dat, als gij op deze wijze zult voortgaan, succes voor U zal zijn weggelegd. Het doet mij een groot genoegen, dat ik het niet bij woorden hoef te laten, maar dat ik na-mens de ingeschrevenen eeu huldeblijk kan aanbieden. Dit huldeblijk bestond, zoals we al zei den, uit de meubilering van de grote vergaderzaal, een prachtig resultaat van artistiek vakmanschap. De heer 'Klijberg- hoopte, dat het be stuur dit geschenk zou aanvaarden met een spontaniteit die omgekeerd evenredig was aan de spontaniteit, waarmee de in geschrevenen er aan -hadden -bijgedragen. Hij hoopte dat dit geschenk zou kun nen di'enen in de verre toekomst en dat de Kamer getuige mocht zijn van de successen die korter of verder in de toe komst bet gevolg zouden zijn van de initiatieven die -het bestuur heeft geno men en van de moeite die 'het zich heeft getroost. De heer van Heesbeen dankte de heer Klijberg en het comité hartelijk voor dit geschenk. Inderdaad, de Kamer had veel gedaan voor het bedrijfsleven, alleen was het jammer, dat men niet heeft kunnen verhinderen, dat deze streek waar al een bloeiende industrie en handel waren, toen er in andere gebieden nog geen sprake was van industrialisatie, ten ach ter bleef in haar ontwikkeling. We zul len echter blijven 'doorgaan, verzekerde de voorzitter. 'wordt een W itte Kruis- poeder, die 'n barstende hoofdpijn, knagende kiespijn, of tergende zenuw- en rheuma- tische pijnen direct wegneemt F Witte Kruispoeders zijn on schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand Ook in tablet- en cachet-vorm. ie Vraagt Uw Apotheker of Drogist! NAMENS DE ANDERE KAMERS. Namens het Provinciaal bureau van de Kamers van Koophandel in Noord- Brabant, sprak de 'heer Kersten uit Eind hoven, die in de prettige samenwerking tussen de vijf Brabantse Kamers vol doende aanleiding vond om hier het woord te vragen. Maar daar was boven dien -nog de activiteit van de Waalwijk- se Kamer ook in het provinciaal bureau, die hem noopte het 'bestuur van harte geluk te wensen namens de Brabantse Kamers. En ook deze spreker liet zijn (waarde ring niet bij woorden, maar bood met -veel genoegen een zeer fraaie 17e eeuwse landkaart aan van de provincie Noord-Brabant, die inmiddels al een plaats had gekregen in de vergaderzaal. Nogmaals betuigde hij zijn erkentelijk heid jegens de voorzitter, op wie van toepassing was „Geschafte sind nur Ge- danke und Ideeën", jegens het bestuur, die 'hij veel succes toewenste bij hun ver der werk. WEL EENS MOEILIJK. In zijn dankwoord aan de Brabantse Kamers zei de voorzitter o.m. om twee re denen destijds gevolg te hebben gegeven aan het verzoek van de heer Mannaerts het voorzitterschap van de Kamer te aanvaarden. Op de eerste plaats uit waardering voor de volmaakte wijze waarop de heer Mannaerts de enorme na-oorlogse moeilijkheden voor de schoen- en lederindustrie 'had opgelost en op de tweede plaats omdat hij meende als voorzitter iets voor de Kamer te kunnen -doen. Hoe meer men zich ver diept in de problemen die hier leven, al dus de heer van Heesbeen, 'hoe meer moeilijkheden men ondervindt. We heb ben 'hier baast geen mogelijkheden, om iets te bereiken. We stellen ons niet te vreden met de uitvoering Van de admi nistratieve taak, we willen ook de pro blemen! oplossen, die al 30 -jaren -geleden opgelost hadden -moeten zijn. Dan zult U begrijpen, dat 'het voor een voorzitter wel eens moeilijk is om op deze mooie zetel te blijven zitten. W anneer ik hiertoe de -moed heb gehad, aldus de heer van 'Heesbeen, da-n was dit voor een groot gedeelte door de steun die we ondervonden van 'de Brabantse Kamers bij ons ijveren voor de uitvoe ring van de 'Biesboschwerken en door de medewerking aan ons streven naar her stel van het spoorwegvervoer. Nadat hij allen nogmaals 'hartelijk had bedankt, bijzonder de staatssecretaris, voor de 'belangstelling in welke vorm dan ook getoond, kregen de gasten de gelegenheid een verversing te gebruiken en bet gebouw te bezichtigen. Van dit laatste werd een druk ge bruik gemaakt (en d-e lof over de schoon heid en de deugdelijkheid van het nieuwe gebouw was algemeen. 'Ook het Oudheidkundig Museum voor de Schoen- en 'Leerindustrie genoot die middag een goede belangstelling van de gasten van de jubilerende 'Kamer. RECEPTIE EN DINER. Na deze feestverga-dering recipieerde het bestuur van de Kamer in de grote vergaderzaal en velen maakten van deze gelegenheid gebruik hun gelukwensen te komen aanbieden; we zagen bijvoorbeeld het dagelijks bestuur van Waalwijks Be lang, een afvaardiging van het bestuur van de R.K. 'Middenstandsvereniging, van het Middenstands-borgstellingsfonds, vele personen uit het bedrijfsleven in 'het di strict van de Kamer en vertegenwoordi gers van andere Kamers van Koophandel. Anderen gaven door middel van bloe men, telegrammen en geschenken van hun belangstellend meeleven blijk. Om 6 uur verenigden zich de genodig den aan een diner in 'Hotel 'De Twee Kolommen, waar 'het onder -de beproef de leiding van de ceremoniemeester Bur gemeester Snels, zeer geanimeerd en prettig toeging. Talrijke sprekers voerden hier het woord en wensten de Kamer geluk of [brachten hun noden en wensen onder de [aandacht van de Kamer, van de Staats secretaris of Gedeputeerde Staten. Echter ook de -vrolijke noot ontbrak niet, zodat het een zeer gezellige, maar niet minder interessante avond werd. Hiertoe werkte zeer zeker mee de prima verzorging in elk opzicht van dit diner, waarvoor de voorzitter der Kamer, -ten- slotte met hartelijke instemming van alle aanwezigen de heer Wintertak en zijn staf .welverdiende hulde bracht. Door 'burgemeester Snels werd namens zijn collega's in het district van de Ka mer dank gebracht aan zijn collega bur gemeester Mr van -der Heijden, secreta ris van de Kamer, voor de prettige sa menwerking van de gemeentebesturen mét 'de Kamer, speciaal met de secreta ris en hij bood hem een blijvend, souve nir -aan in de vorm van een Parker vul pen en vulpotlood. En -hiermee kwam het einde aan deze mooie dag, die voor ons een bijzondere 'bekoring 'had, omdat op 'dezelfde dag, dat de 'Kamer 75 jaren geleden werd op gericht, het eerste nummer verscheen van ons blad, dat al die jaren in nauwe en prettige samenwerking met de Kamer de belangen van plaats en streek heeft trachten te behartigen. NIEUWE STRAATNAMEN. De vorderingen, welke gemaakt wor den met de uitvoering van het uitbrei dingsplan, ma-ken het noodzakelijk, dat een serie straatnamen wordt -vastgesteld voor een elftal in aanleg zijnde of ko mende straten tussen de 'Burgemeester Verwielstraat en de van Assendelftstraat te Besoij-en. B. en W. stellen de raad voor, aan deze 'straten de volgende na-men te ge ven: I Nr 1 (gelegen ten Zuiden van de be graafplaats der NjH. 'Gemeente-: van Du- venvoordestraat, naar Willem van Du- venvoorde, een edelman, die in 'het mid den van de 14e eeuw eigenaar was van de hoge heerlijkheid van Strijen en van wiens luisterrijk „kasteel van Strien" nog dc- bouwvallen aanwezig zijn tussen Geer- truidenberg en Breda. Hij vergaarde zich een reusachtig fortuin door op grote schaal de ontginning te doen - uitvoeren van woeste gronden en moerassen in de omgeving van 's-Gravenmoer, Dongen en de beneden-Langstraat. Zijn werkzaam heid heeft derhalve het stempel gedrukt op het landschapsbeeld in de gehele Wes telijke Langstraat (buiten- en btanenpol- dérs). Na zijn dood verviel zijn fortuin aan zijn neef Jan van Polanen. Nr. 2 (laan tussen de van Assendelft straat -en de 'Burgemeester Verwielstraat): Kasteellaan, in verband met 'de ligging in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het in 1625 afgebrande kasteel van de heerlijkheid 'Besoyen heeft gestaan. Nr. 3 (hof of plaats, uitkomende op de „Kasteellaan"): 'Loondonk. In deze benaming leeft voort de naa-m van het gehele complex gronden, gelegen onmid dellijk ten Zuiden van -de Langstraat on der Waalwijk, Baardwijk en Besoyen en waaraan de herinnering is bewaard ge bleven aan de voor de plaatselijke leder nijverheid van zo grote betekenis ge weest zijnde „Loondonksloot", welke naam thans nog via de tussenvorm „Loinktsloot", „Loinkt" en „Loint" bekend is onder de naa-m „Lunt" (zowel de oorspronkelijke naa-m als de tussen vormen- zijn te vinden in de schepenre gisters van Besoyen van 1580 tot 1800). Nrs. 4, 5 en 6 (straten ten Oosten vaii de van Assendelftstraat) onderschei denlijk: Maylaan, Wittenhorststraat en Forestierstraat, waarbij valt op te -mer ken, dat de heerlijke rechten over Be soyen van '16511725 werden uitgeoe fend door het geslacht Wittenhorst en na 1725 door 't geslacht le Leu de Wilhem, waarvan de laatste afstammelinge: Pau lina Maria 'Constantia le Leu de Wilhem, was gehuwd met 'Louis Théodore Fores tier, wonende te Lausanne. Deze Louis Forestier was derhalve de laatste heer van Besoyen, die tot aan de Franse re volutie de volledige heerlijke rechten over Besoyen heeft uitgeoefend (in het register van schepenen-electie wordt op 10 December 1793 voor het laatst Louis Théodore Forestier genoemd als heer van BesoyenDe gronden van de heer lijkheid, alsmede de overgebleven heer lijke rechten (jacht- en visrecht) zijn na dien gekomen in handen van de familie May te Bern in Zwitserland. Als bewijs, dat ook deze familie zich -nog aan -de be langen van Besoyen gelegen liet liggen, ■kan -gelden dat de heer Gabriel Frédéric Jules May in 1868 aan de -gemeente Be soyen de grond heeft geschonken waar op het raadhuis werd gesticht. Nrs. 7, 8, 9 en -10 (straten -tussen de van Assendelftstraat en de Burgemeester Verwielstraat) onderscheidenlijk: Burge meester Verleghstraat, Burgemeester Wij- ner.straat, 'Burgemeester Brokkenstraat en Burgemeester Dalleustraat. Te dezen aanzien kan worden opgemerkt dat Frans Verlegh (overleden in 1812) de eerste patriottenburgemeester - -maire - van Besoyen was. Vóór de Franse re volutie was Herman Verlegh (wellicht zijn vader) een reeks van jaren schout van Besoyen. Hij werd als 'burgemeester opgevolgd door Dirk Wijnen, die het ambt bekleedde tot '1821. In dit laatste jaar werd Willem Brokken burgemeester. Deze bekleedde het ambt tot 1838 en werd opgevolgd door Arnold' 'Dalleu. Na diens overlijden in '1864 zijn tot 1922 achtereenvolgens de 'heren Verwiel, C. G. Verwiel en J. J. L. M. Verwiel bur gemeester van Besoven geweest. Het komt B. en W. voor, dat er aan leiding 'bestaat op deze wijze de herin nering vast te houden aan de magistra tuur van 'Besoyen, evenals dit is ge schied met die van Waalwijk. Nr. 11 (verbindingsstraat tussen de nrs. 4 en (10): van der Hammenstraat. B. en W. beogen hiermede te komen tot een 'blijvende en te lang uitgestelde er kenning van de grote verdiensten, welke wijlen de 'heer J. -van der -Hammen Nzn. zich heeft verworven door zijn geschied kundige onderzoekingen en talrijke pu blicaties over de historie van Waalwijk en de Langstraat. Met het vorenstaande menen B. en W. een juiste en historisch verantwoorde straatnamenkeuze te hebben gedaan in dit deel der gemeente, tevens harmonisch aansluitende aan de reeds in dezelfde omgeving vastgestelde straatnamen. UITBREIDINGSPLAN ANTONIUS-PAROCHIE. Het is noodzakelijk gebleken om het uitbreidingsplan dezer gemeente voor het gedeelte, dat gelegen is tussen de Eerste en Tweede Zeine enerzijds en de Burg. Sr,ceelelaan en de 'St. Crispijnstraat an- dêrzijds aan een herziening te onder werpen. De stadsuitbreiding in genoemd ge deelte der gemeente is op een -andere wijze bezig zich te voltrekken dan in het huidige uitbreidingsplan is vastgelegd. Voorts is het noodzakelijk gebleken om het uitbreidingsplan aan te vullen met het gedeelte, gelegen tussen de Burg. Smeelelaan en de Dr. Ringersstraat. Bij de oorspronkelijke opzet was genoemd gedeelte niet opgenomen, zulks uitgaande van de gedachte, dat voor stadsuitbrei ding zou kunnen worden beschikt over het terrein, gelegen Noordelijk van de nieuw aan te leggen 'Provinciale weg' in de buiten polder. Tegen laatstgenoemde stadsuitbreiding zijn echter om planolo gische redenen 'bezwaren gerezen. In aansluiting op de reeds in het thans geldende uitbreidingsplan geprojecteerde bebouwing in de St. Antoniusparochie bleek zulks uit stedebouwkundig oogpunt gezien op verantwoorde wijze te kunnen geschieden op het gedeelte, gelegen tus sen de Burg. Smeelelaan en de 'Dr. Rin gersstraat. De gedachte uitbreiding zal ongetwij feld aan het totale stadsbeeld in belang rijke mate tegemoet komen. Tenslotte delen B. en W. medé, dat met de 'betreffende instanties besprekingen zijn c.q. zullen worden gevoerd ter voorbe reiding van de vaststelling van een exnt- v, erp-plan van uitbreiding Voor v.m. Baardwijk. UITBREIDING POLITIE-BUREAU. Door de gemeente is aangekocht het dubbel -pand aan het Raadhuisplein nrs. 4 en 5. In het prae-advies van 20 Febr. 1954 schreven B. en W„ dat er aanleiding bestond deze -panden, welke passen in het beeld van het Raadhuisplein, in eigen dom te verkrijgen, teneinde aldus de be stemming dezer -panden in eigen hand te houden, daarbij tevens de mogelijkheid in het oog houdende, dat deze beide wo ningen te Zijner tijd dienstbaar zouden kunnen worden gemaakt voor het onder brengen van gemeentediensten. Toevalligerwijze is inmiddels één der woningen reeds beschikbaar gekomen, terwijl de mogelijkheid -bestaat de andere woning binnenkort ter beschikking te krijgen. 'Dit is juist zeer in -het belang van de gemeentelijke diensten. Reeds enige tijd is het voor B. en W. een pro bleem geweest, -hoe de gemeen te-politie, die de laatste jaren uitbreiding heeft on dergaan, behoorlijk onder te brengen. De politie besohikt in het sous-terrain van het 'gemeentehuis slechts over 2 lokalen en een wachtkamertje. 'In het laatste heeft de Inspecteur noodgedwongen zijn bureau moeten vestigen. Afzonderlijke vertrekken voor de adjudant en de bri gadiers zijn er niet, zelfs niet voor de recherche. Deze laatste is provisorisch géhuisvest in de passanten ruimte. Nog een andere dienst vraagt om huis vesting, namelijk de „Gemeentelijke Dienst Bescherming Bevolking". Van overheidswege is hierop reeds geruime tijd aangedrongen. Na ter zake gevoerde besprekingen, zijn B. en [W. tot de vol gende oplossing gekomen, welke in de gegeven omstandigheden wel a-ls de beste moet word-en beschouwd. De gemeente-politie wordt voor haar werklokalen geheel ondergebracht in het aangekochte pand -Raadhuisplein nrs. 4 en 5; de 'Dienst Bescherming Bevolking krijgt de beschikking over de tegenwoor dige twee dienstlokalen van de politie in het gemeentehuis (wachtlokaal en admi nistratie-kamer). De cellen en de pas santen-ruimte blijven in 'het gemeentehuis. Architect A. J. Kropholler heeft een plein ontworpen voor verbouwing van het pand, waardoor dit dienstbaar wordt aan zijn nieuwe bestemming. 'Het architecto nisch aanzien van het pand zal aanmer kelijk worden verbeterd, zodat met de overige gebouwen rond het Raadhuis plein een veel beter geheel wordt ver kregen. 'De begroting voor deze beide onder delen komt mét de kosten van de ar chitect, voor dagelijks toezicht en met de opslag voor algemene kosten van de 'Dienst van Gemeentewerken, in totaal op f 67.465. neemt U natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie AANVULLENDE AGENDA voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk van 30 September 1954. Punt 27. Voorstel tot het beschik- baarstellen van een icrediet voor de 'bouw van een winkelwoning annex twee bo venwoningen aan de van Assendelftstr. hoek Tolstraat. In de vergadering van 1 April 1954 werd een crediet beschikbaar gesteld voor de bouw van 33 woningen, waar onder een winkelwoning, aan de van Assendelftstraat te Besoijen. De bouw hiervan diende te geschieden met toe passing van het „Premie- en bijdragen- besluit woningbouw". Van de Provin ciale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting te 's-Hertogenbosch werd evenwel de mededeling ontvangen dat de geprojecteerde winkelwontag niet met toepassing van de premieregeling ge bouwd zal kunnen worden. Gezien de omstandigheid, dat de aanwezigheid van een winkelruimte van behoorlijke om vang met het oog op de uitbreiding der bebouwing in dit gedeelte der gemeente, als zeer urgent moet worden geken schetst, menen wij, dat de geprojecteerde bouw ook zonder financiële steun van rijkswege doorgang moet vinden en ook kan vinden op een gezonde rendabele kostprijsbasis. Een becijfering hiervan toont aan, dat de huur van de winkel ruimte met magazijn gelijkvloers gelegen zal bedragen f 27.50 per week. Boven de bedrijfsruimte zijn, in afwijking van het oorspronkelijke plan, thans twee 'boven woningen geprojecteerd, waarvoor een afzonderlijke stichtings- en exploitatie- opzet gemaakt is. Uiteraard zal voor de ze beide bovenwoningen een rijkspremie ingevolge 'het aangehaalde besluit tege moet kunnen worden gezien. De woningen zijn geprojecteerd op de Hoek van de van Assendelftstraat en de Tolstraat en sluiten onmiddellijk aan op de reeds in aanbouw zijnde 32 woningen aan eerstgenoemde straat. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat deze woningen in exploitatie zullen worden gegeven aan het gemeentelijk woningbe drijf. REMMEN WEIGERDEN TWEE DODEN. Bg een verkeersongeluk in Den Haag hebben twee personen de dood gevonden en hebben twee ernstige en heeft 1 persoon lichte verwondingen opgelopen. Het ongeluk gebeurde Maandag middag bij het kruispunt Parallel- weg-Vaillantlaa.n in Den Haag. Vijf fietsers die op de Parallelweg voor de stopstreep wachlten tot de op het kruispunt geposteerde ver keersagent de weg zou vrijgeven, werden van achteren aangereden door een met vier ton zand gela den vrachtauto, waarvan de rem men weigerden. De 50-jarige mevrouw W. J. V.- P. uit de Tak van Poortvlielstraat in Den Haag en de 28-jarige R. T. uit de Raephorstlaan waren op slag dood. De 45-jarige J. V., echtge noot van de omgekomen vrouw kreeg een bekkenfractuur en werd in ernstige toestand in het zieken huis Znidwal opgenomen. Het 13- jarige meisje P. B. uit de Bresier- straat had een ernstige shock en vermoedelijk ook ander letsel. Zij is eveneens in 't ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. Ook haar toestand is ernstig. Het 14-jarige meisje R. van S., wonende Laakkade, kreeg slechts licht letsel. De fieisen zijn alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vrachtauto voor onderzoek in be slag genomen. De chauffeur ver klaarde, slechts met matige snel heid te hebben gereden. Het kruis punt Parallelweg-Vaillan laan ligt in de „put" voor hel viaduct in de spoorlijn Den HaagDelft, zodat de weg ter plaatse helt.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1