Waalwijkse en La Courant I Wijde Wereld MAIWYR UIT DE Jaarlijks Steekspel. BIOSCOOP-PROGRAMMA VRIJDAG 1 OCTOBER 1954. Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week MAC ARTHUR IK MOCHT JAVA NIET VEROVEREN. Shane. DE Eora HEI ZEIDEN - X 77e JAARGANG No. 78 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 Met meer spanning dan anders, wordt het jaarlijkse steekspel in de Tweede Kamer, de Algemene beschouwingen, te gemoet gezien. Het is de gelegenheid waarbij iedere spreker de puntjes eens op de i wil zetten door te zeggen hoe hij nu precies denkt over het kabinet, over het beleid van de regering in het algemeen en de samenwerking tussen de partijen. En passant wordt er van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijn gal uit te spuwen over iets dat men acht er hele maal neven te zijn. Door het jaar komt er dat allemaal niet van, want dan heb ben onze volksvertegenwoordigers het veel te druk met praktische en detail kwesties en ze kunnen per slot van re kening ook niet iedere week gaan staan vertellen waardoor hun principiële hou ding wel en niet wordt bepaald. Dat het bij gelegenheid toch gebeurt, is een ge zonde gewoonte, zolang er gezonde praat verkocht wordt en er niet om een ot an dere reden demagogie gepleegd wordt. De manier waarop iemand opkomt voor het landsbelang is gebaseerd op zijn prin cipiële inzichten, maar die mogen niet vervangen worden door stokpaarden. De oorzaak van meer spanning dan voorgaande jaren is, dat ongetwijfeld het bisschoppelijk mandement over de plaats van de katholiek in het openbare leven ter sprake zal komen, zijnde een hinder nis voor de samenwerking tussen de, twee grootste regeringspartijen, K.V.P. en P.v.d.A. Men herinnert zich dat die het voorwerp van hevige discussie is geweest, toen de Pv.d.A. zich niet onbegrijpelijk 1van het mandement dis- tanciëerde omdat daarin het lidmaaat- schap van de P.v.d.A. voor katholieken op zijn minst ongewenst wordt genoemd. De vraagi werd gesteld of de samenwer king nog wel mogelijk was en zin had en zelfs werd er gezinspeeld op een ka- binetskrisis. Tot heden is dat allemaal niet zon vaart gelopen, temeer niet om dat het tegen de vacantie nu niet precies de geschikte tijd was om dergelijke hache- lije experimenten als een kabinetskrisis op touw te zetten. Bovendien was de samenwerking binnen het kabinet zelf blijkbaar vooralsnog niet onmogelijk ge worden. Er is zelfs nog een optimisti- sche troonrede tmet daaraan vastgekop- peld een niet ongunstige millioenennota uit voortgekomen. Er schijnt dus geen vuiltje aan de lucht te zijn. Nu kon ieder een op zijn vijf vingers uittellen dat ook deze soep niet zo heet zou worden ge- gelen als ze werd opgediend. Dat zou ook niet verstandig zijn geweest, omdat de tijd de scherpste kantjes pleegt af te slijten. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat nu alles pais en vree is. Het bewijs hiervan heeft het N.V.V. geleverd, toen het de samenwerking met de andere vakcentra les in de Raad van Vakcentrales opzeg de, waarbij nog kan worden opgemerkt, dat de voorzitter van t N.V.V. onlangs heeft ontkend, dat het bestuur destijds in een opwelling zou 'hebben gehandeld. Er zal zelfs een -brochure worden uitgegeven die deze stap verantwoordt. 'Het is nu alleen -maar de vraag in hoeverre de P. v. d. A. dit voorbeeld zal volgen. Op een grote afstand is dat moeilijk te be oordelen, maar -men mag er benieuwd naar zijn of het bepalen der standpun ten verdere gevolgen zal hebben, In dit verband is het erg. interessant de antwoorden te bestuderen die zijn ge geven op een vraag van het Nederlands instituut voor de Publieke Opinie of men het er mee eens zou zijn -als de P.v.d.A, de samenwerking- met de K.V.P. zou verbreken als katholieken niet meer in de P.v.d.A. mogen blijven waarbij op gemerkt dient te worden dat het N.I.P.O. de kwestie iets scherper heeft gesteld dan het mandement. -In ieder geval bleek van alle ondervraagden 36 het er mee eens te zijn, 41 niet, terwijl 23/ geen oordeel had. Gerekend de stemmers op een bepaalde partij, bleek 54 van de PvdA-stemmers het er mee eens te zijn, 30 niet, terwijl 16 geen oordeel had. Voor de -K.V.P.-stemmers lagen deze percentages als volgt: eens 24 oneens 64 geen oordeel 12, Als de ver houdingen in het parlement een ontrou we weerspiegeling vormen van de stem gerechtigde publieke opinie, zou het, als puntje bij paaltje komt, op het eerste ge zicht wel kunnen meevallen. Ma-ar men mag toch wel verwachten dat in het par lement een groter percentage -een positief oordeel heeft dan van het publiek. Ove rigens is het niet de bedoeling hier te gaan onderzoeken wat het precies lijden kan, want men moet onder de huidige omstandigheden wel op het standpunt staan, dat een kabinetscrisis -terwille van eeu -samenwerking, die haast onvermijde lijk is, nauwelijks in het belang van het land ikan zijn. Het zou ongetwijfeld nut tig zijn, als de lucht eens opgeklaard werd, maar als de pogingen daartoe een averechtse uitwerking zouden hebben en zich -boven de regering een donker wol kendek zou samenpakken en zich zou ontladen, zou men misschien nog verder van huis raken. Er is gelukkig tijd ge noeg geweest om na te denken en over leg te plegen, waardoor de bui is kunnen overdrijven. Het staat ondertussen niet als een paal boven water, dat de regering het toch niet hard te verantwoorden zal krij gen. Tegenover de optimistiesche toon van Troonrede en Millioenennota staan immers niet evenzoveel da-den die daar aan onmiddellijk beantwoorden. Uit de verschillende commentaren kan men na melijk een waslijstje distilleren waarover de regering wel eens flink lastig zou kunnen worden gevallen. Wij noemen t plan om een nieuwe -belastingverlaging pas dn 1956 te laten ingaan en de ver hoging van de vennootschapsbelasting met ingang van -1 Januari a.s. maar voor de helft ongedaan te maken, het plan voor een huurbelasting en het ontbreken van duidelijke plannen voor het kleuter onderwijs, de P.B.O. en het maatschap pelijk werk. Wij willen -geenszins bewe ren dat hiermee een kabinet staat of valt, maar het zijn -toch belangrijke on derwerpen die de lijn van een beleid mede bepalen en de samenwerking tus sen regering en parlement beïnvloeden. Al met al is er aanleiding genoeg om de komende debatten met belangstelling tegemoet te zien en te volgen, ook voor het publiek. Wordt de grote -krachtme ting misschien uitgesteld tot de verkie zingen van 1956, ook kleinere kunnen van belang zijn. Men -moet slechts ho pen dat, zonder principes te verlooche nen, het landsbelang boven partijbelan gen en vooroordelen blijft praevaleren. 15J--2 meter boven de grond, zullen verdiepingsgewijs 180 winkels on dergebracht worden met op iedere verdieping een koffietent. Verder zal hei bevatten een cafetaria van 40 meter lengte, een lunchroom voor duizend personen, benevens een feest-, eet- of journaalfilmzaal met 650 plaatsen. De winkels be ginnen in de keldtrverdieping. DE" GOUDDIEFSTAL IN LONDEN. Volgens de Londense politie zou het goud, dat vorige week uit een bestelauto werd gestolen en dat 'n waarde van meer dan 400.000 gul den vertegenwoordigde, reeds en kele uren na de diefstal zijn opge- smolten en tot gouddraad en blad goud zijn verwerkt. Er zjjn aanwijzingen, dat negen mensen deel hadden aan het com plot. Zes van hen zouden reeds bij de politie bekend zijn. MEER DAN 1600 SLACHT OFFERS IN JAPAN. Volgens de jongste gegevens is 't aantal doden en vermis.en van de stormramp in Japan gestegen tot 1619. Van 501 personen staat in elk geval vast dat zij om het leven zijn gekomen; 488 van hen bevonden zich aan boord van de zes schepen die in de baai van Hakodate zijn vergaan. Als. generaal Douglas MacArthur zijn gang' had kunnen gaan, zou de verovering in 1945 van Borneo op de Japanners „zich uitgebreid heb ben tot de herovering van geheel Nederlands-Indië", aldus hebben generaal Charles Willoughby, chef van de inlichtingendienst van Mac Arthur in 1941'45 en John Cham berlain geschreven in een boek ge titeld „MacArthur 1941'45". In het boek, kort geleden gepu bliceerd door de McGraw Hill Company, zeggen de schrijver! „Kort geleden heeft generaal Mc- Arthur een commentaar afgelegd van grote historische betekenis „Ik was van plan onmiddellijk na liet einde van de oorlog met Au stralische troepen naar Java te gaan en de Nederlandse regering te her stellen, onder dr. H. J. van Mook, die spoedig wet en orde in 't land gebracht zou hebben, zoals dit ge schied is in Nieuw-Guinea. Om een of andere reden, die ik nooit be grepen heb, werd deze voorgestel de actie onvoorwaardelijk afgewe zen en verboden door Washington, niettegenstaande mijn aanhouden, dat zij een volledig succes zou wor den met weinig verliezen. Dit was een van de ernstige fouten, die in de oorlog gemaakt werden en die tenslotte uitgelopen zijn op de cha otische omstandigheden, die volg den in dat deel van Indonesië. GEEN RIJKSGOEDKEURING BOUW ZIEKENHUIZEN. Gezien de nodig gebleken beper king van het bouwvolume 1954 en 1955 voor -grote gebouwen, waar onder ook ziekenhuizen, om in ver band met de spanning op de ar beidsmarkt het gewenste woning- bouwprogramma te kunnen uitvoe ren, is voor gebouwen in de gezondheidszorg en hygiëne in 55 een bouwvolume geraamd van in geld uitgedrukt 31.000.000. Daar reeds in 1954 en voorgaande jaren rijksgoedkeuring is verleend aan een aantal plannen voor inrichting op dit gebied, die (tezamen met enige kleinere werken beneden 50.000 waarvoor geen rijksgoed keuring nodig is) in 10^ 'n bouw- volume vereisen dat de 31.000.UUU benadert of overschrijdt, betekent dit, dat in de komende 12 maanden geen enkele rijksgoedkeuring in deze sector kan worden verleend. Uiteraard zullen reeds in uitvoe ring zijnde objecten, voor zover hiervoor een rijksgoedkeuring is afgegeven niet door deze beper king' van het bouwvolume worden gestagneerd. WEDEROM EEN AMERIKAANS BEDRIJF IN ONS LAND. Een van de grootste vijf Ameri kaanse chemisch-pharmaceu'tische maatschappijen, T. W. Merck en Co., gaat hier te lande een dochter onderneming stichten die nog voor het einde van dit jaar in bedrijf zal zijn. Over de plaats van de nieuwe vestiging wordt nog druk beraadslaagd. Merck en Co. is de eerste grote Amerikaanse chemisch-pharmaceu- tische mij., die Nederland kiest als basis voor haar verkoop in Europa en daar waar gebrek aan dollars rechtstreekse leveringen bemoei lijkt. Hoewel de exportfunctie van de Nederlandse onderneming op de voorgrond staat, zal ook aandacht worden geschonken aan de bin nenlandse markt. Het personeel van de nieuwe vestiging zal bijna uitsluitend uit Nederlanders be staan. BIJNA 200 WINKELS IN ÉÉN GEBOUW. In Rotterdam wordt eerstdaags begonnen met de oprichting van een gebouw, dat uniek wordt in Nederland. Het zal een verzamel gebouw van 12 verdiepingen wor den voor een groot aantal winkels, met accomodatie voor kantoren en wat dies meer zij. In 1955 hoopt men het reeds in gebruik te nemen. In dit gebouw, 86M meter lang, nl/2 meter diep, 5 meter onder en THEO VAN DELFT PORTRETTEERDE DE KONINGIN. Zoals we al eerder meedeelden is Za terdag in Helmond 'het portret onthuld dat Theo van Delft in ojsdracht van het stadsbestuur van H. M. Koningin Juliana maakte. De Helmondse Courant wijdde natuur lijk grote aandacht aan dat gebeuren, dat plaats vond in het -kader van de herden king der bevrijding en graag ontlenen we daarom aan dit blad de passage die meer direct handelt over het schilderij. -Het blad schrijft De burgemeester onthulde hierna het prachtige schilderij, dat Hare Majesteit levensgroot en zeer -goed gelijkend voor stelt in lichtblauw avondtoilet met lint en onderscheidingsteken van het Groot kruis der Huisorde van Oranje Nassau. Nadat het ajrplaus-van-bewon-dering bedaard was hief de heer Teun Pra-aste- rink spontaan het „'Wilhelmus aan, d-at door alle aanwezigen werd -meegezongen. De burgemeester bracht hierna een drie werf „Leve de Koningin!" uit. In de volgende bewoordingen heeft hij vervolgens kunstschilder Theo van Delft dank gebracht- Dames en heren, ik twijfel er niet aan of gij zult het -met mij eens zijn, dat het portret onze geëerbiedigde Koningin weer geeft op een wijze die alle lof verdient. Deskundigen van naam prijzen -het doek als op uitnemende wijze de trekken weer te geven -va-n onze Vorstin in een hou ding van Majesteit en van Gratie voor -Haar hoge waardigheid passend. Wij mogen de heer Van Delft dan ook wel feliciteren met zijn arbeid, -die wij hoge lijk waarderen en gaarne aanvaarden als een schone aanwinst voor ons monumen tale kasteel-raadhuis. Mijnheer van Delft, ik weet uit naam van de gehele raad -te spreken als ik U bij deze dank zeg voor Uw -arbeid en geluk wens met Uw succes. 1 Moge het fraaie portret van onze Ko ningin lange jaren deze raadzaal sieren als een bewijs van de eerbiedige verering, die Helmonds bevolking, wier represen tanten tot het vervaardigen ervan op dracht gaven, Haar toedragen. Moge de beeltenis ook -de herinnering oproepen aan de 'dag waarop ze werd onthuld, de dag van het 10-jarig bevrijdingsfeest. Want zij is het 'beeld van een Oranje en Oranje betekent vrijheid. Met de leden van de 'Raad woonden ook de burgemeesters van 'Mierlo, Some- ren» Asten en Deurne, de besturen van de V.V.V. „Helmond Vooruit en van het Centraal Oranjecomité, de besturen der standsorganisaties ter plaatse, Deken W. van Haaren, de pastoors van Lieshout en van Oort, Pater Breedveld de vergade ring, bij. Met het college van B. en W. hadden minister mr F. J. van Th Lel en de kunstschilder Theo van Delft met dochter aan de bestuurstafel plaats ge nomen. I NEDERLANDSCHE HANDEL- MAATSCHAPPIJ N.V Naar wij vernemen zal de heer H. H, van Helden, kassier-procuratiehouder bij de Nederlandsche Han-deKMaatsChappij N.V. alhier, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst de zer bankinstelling per 1 October a.s. ver- De heer van Helden heeft een ambts periode van ruim 36 jaar achter de rug cu vervulde zijn taak -steeds met grote plichtsbetrachting. Het moge de heer va-n Helden gegeven zijn nog vele jaren van een welverdiende rust te genieten. NEGENTIEN DONORS KREGEN LANDSTEINERPENNING. Dinsdagavond zijn in de zaal va-n de Gecroonde 'Leersse weer negentien do nors, mannen en vrouwen die bloed al- staan voor de bloedplasma-actie van -het Nederlandse Rode Kruis, en dit al vijt keer hebben -gedaan, onderscheiden met de La-ndsteiner penning, de speciaal voor deze onzelfzuchtige mensen ontworpen onderscheiding, die hun in -een bijzonde re bijeenkomst door burgemeester leijs- sen werd uitgereikt. De grote zaal was heel goed gevuld toen men de avond begon met de ver toning van enkele fikns over het werk va-r 'het Nederlandse Rode 'Kruis tijdens de watersnood en over de boottochten die jaarlijks voor zieken en invaliden worden georganiseerd. Het was voor de heer C. Witlox, de voorzitter van de afdeling Waalwijk, een eer en een voldoening1 deze donors ge- luk te mogen wensen; door afstand te doen van bun bloed hielpen zij het werk van het Rode Kruis te verwezenlijken. Ons symbool is het rode kruis, zei hij, het bloedende kruis van 'Christus, d-ie Zijn bloed gaf tot redding onzer zielen; gij gaaft Uw bloed voor Uw medemens. Hartelijk was zijn dank. Toen sprak hij nog over het Rode Kruis en zijn vele werkzaamheden waar het hart vol van is, loopt de mond can over hij vroeg ieders medewer king het Rode Kruis in staat te stellen z'n taak te vervullen ten opzichte van de lijdende en ,de noodlijdende mede mens. Als ge alles 's wist, zoudt ge U ver plicht voelen medewerker en propagan dist te worden. i De activiteiten van het Rode Kruis, dat men als wereldorganisatie moest zien, wa-ren -te veel om -op te noemen; 60 vre destaken bad het Rode -Kruis, waarvan de -heer Witlox noemde de onderlinge internationale hulp bij rampen, de bloed transfusiedienst, de hoornvliestransplanta tie, de oprichting van de overal in het land verspreide hulpcolonnes en hij prees het werk van de colonne in Waalwijk, wie ook de hoogste Rode Kruis-onder- scheiding was te beurt gevallen voor haar werk in de oorlogstijd. Hij sloot met een propagandistisch woord; in October zouden de lidmaat schapskaarten worden aangeboden, waar van hij verwachtte dat zij vlug betaald zouden worden en zij, die geen lid wa ren verzocht hij zich zo g-a-uw mogelijk op te geven. Burgemeester Teijssen had graag vol daan aan de uitnodiging de Landsteiner penning uit te reiken op de eerste plaats om zo zijn sympathie te betuigen voor deze afdeling van het Rode Kruis, maar niet minder om daardoor -tot uitdrukking te brengen zijn waardering voor dege nen die de penning zouden krijgen, zij waren het die het werk van het Rode Kruis levend maakten. Uit deze uitrei king bleek ook, dat de afdeling vitaal was en de doelstellingen van het Rode Kruis metterdaad nastreefde. i Hij wilde ook de gelegenheid benut ten om al degenen die hun tijd en hun activiteit in dienst stelden van het Rode Kruis zeer vriendelijk en hartelijk te be danken en bijzonder -hartelijk te bedan ken hen die de penning zouden krijgen. Dat waren dan: Mej. R. Bergmans, Mevr. v. d-. Bruggen-Fij-neman, Mevr, Di-dden-v-an Huiten, dhr. H. Hellings, Mevr. Huneveld-de Klerk, Mej. P. A. Klerkx, dhr. H. J. de Kort, dhr. P. Kuys- ten, dhr. C. P. Leijtens, dhr. Ligtbart, dhr. R. A. M. Pulles, Mej. B. Remie, Mej. L. Smeele, Pastoor Verbiesen, Mej. Versteeg, Mevr. Westerveen, dhr. J. Zeegexs, dhr. de Kooter en de heer Tas- seron uit Drunen. De burgemeester wenste ieder -per soonlijk geluk -met deze onderscheiding en herhaalde zijn gelukwensen in [het al gemeen en ten overstaan v-a-n allen, ter wijl hip tot slot de wens uitsprak dat nog vele anderen in het bezit mochten komen van deze penning. Hierna werd de mooie'Zwitserse film „Achter de wolken" vertoond. Heel de zaal leefde intens mee met de geschie denis van het Hnogaarse jongetje, gesla gen en afgestompt door de verschrikke lijkheid van de oorlog, niets en niemand meer vertrouwend, dat tenslotte weer op genomen wordt in een menselijk bestaan, totdat de film sluit met het ontroerende ontmoeten van moeder en zoon. Een goe de film, waaraan de onvolkomen weer gave van het geluid niet zo heel veel af- i breuk deed. POËTISCHE HUMOR VAN DE SICA Niet de naam van een land', -maar uit sluitend het kunstenaarsschap van een regisseur staat borg voor de goede kwa liteit van een film. Deze waarheid werd bevestigd, toen Dinsdagavond voor de Kunstkring in Musis Sacrum de Italiaan se film „Miracolo a Milano" werd ver toond, voorafgegaan door een Ameri kaanse en drie Italiaanse documentaires. Over de Amerikaanse willen we het nu niet hebben; wat men ervan te zien heeft gekregen, bewees dat aan de vorm niet bijster veel zorg wordt besteed en dat er teveel commentaar bij geleverd wordt. Zo was het ook Dinsdagavond. Men stelde derhalve zijn hoop, naar men meende niet ten onrechte, op de Itali aanse. Nu, die sloegen de Amerikaan met stukken. Maar hoe. Een slechtere film- documentaire kan men zich nauwelijks voorstellen. Een film dient toch in hoofd zaak voor zichzelf te spreken en kan desnoods worden aangevuld met een woordje commentaar. Vooral echter de twee eerste naar we menen van de zelfde regisseur, wiens naam we verge ten zijn bleken te bestaan uit com mentaar, aangevuld met plaatjes, zodat degenen die geen Italiaans verstonden zich tevreden moesten stellen met zo iets als: gebouw fragment -gebouw landschap gebouw enzovoorts enzo voorts. Het was 'allervervelendst. Geen wonder dat Nederlandse documentaires als „Het schot is te boord" en „Houen zo!" een schitterende 'beurt maken op in ternationale filmfestivals. Dat zijn dan ook niet op de eerste plaats Nederland se producten, maar werkstukken van een goed regisseur, Herman van der Harst. Zo zegt het ook niet zoveel dat „Mi racolo -a Milano" een Italiaanse film is, maar wel dat hij vervaardigd is door Vittorio de Sica. Het verh-aal is eenvou dig genoeg; Een baby die letterlijk uit de kool komt toegang 14 jaar groeit voorspoedig op onder de Zorg van zijn wonderlijke moeder en -komt na haardood in een weeshuis. Hij zal het d-aar wel niet geleerd hebben, maar als hij eruit komt, ziet -hij het als zijn roe ping -de mensen gelukkig te maken, waar mee Hij begint door iedereen een ge meend „Goeie dag" te wensen. Meer succes heeft hij echter bij een bedelaars kolonie, waarvoor hij hutjes bouwt, zo dat ze tenminste onderdak zijn. Dat gaat allemaal goed, zodat zelfs de rijkdom vindt dat -alle mensen gelijk zijn, totdat er op het terrein van de kolonie petro leum wordt gevonden. Dan ontbrandt de wonderlijkste oorlog die ooit is gevoerd of niet gevoerd. De jongen -heeft van zijn moeder, die uit de hemel is neerge daald of liever gezegd er tussen uit is geknepen, een duif gekregen en zolang hij die heeft, kan hij wensen, wat hij wil. Wat er dan allemaal gebeurt, is moei lijk na te vertellen, maar tenslotte is de duif op het fatale moment zoek, heel de kolonie wordt in overvalwagens geladen en wordt naar Milaan gebracht. De duif komt echter terug en midden op het dom plein gebeurt het: de wanden van de wa gens vallen weg, iedereen is v-rij en al lemaal trekken ze door de lucht op de bezemstelen van de straatvegers, die juist het plein een grote 'beurt geven, naar een land waar „goeie dag inder daad „goeie dag" betekent. Het is inderdaad een wonder van een film. Men wordt van het begin af aan opgenomen in de sfeer van het sprookje en die laat u niet meer los, voor het woord „Fine" op het doek verschijnt. Hoe dat precies mogelijk is, is het ge heim van -De Sica. Maar één ding is zeker, dat hij het doet met -middelen die de film eigen zijn, waartoe men in dit geval ook de muziek en het gesproken woord kan rekenen. Niet de trucjes zijn de attractie, maar de manier waarop de regisseur die heeft toegepast om zijn 'be doelingen te realiseren. Hij- doet dat met een -poëtische humor die u aanhoudend doet glimlachen en af en toe was het zelfs zo -sterk, dat de zaal het uitscha terde. Wie werkelijk niet van alle ge voel voor ipoëzle verstoken is, moest van dit fihnwonder genieten en dat waren er velen, -al was de zaal niet helemaal vol. MUSIS SACRUM. Dubbel spel. Van Vrijdag tot en met Zondag wordt in dit theater een Italiaanse film vertoond, die de moeite van het zien zeer zeker waard is. Raf Vallone en Charles Vanel spelen de hoofdrollen als respectievelijk lei der van een gangsterbende en com missaris van politie. De bendeleider, die een nieuwe methode zoekt om de concurrentie te weerstaan, weet' zich te dringen in het politie-apparaat, om in deze functie volkomen op de hoogte te zijn van alle bijzondere transpor ten en ook om zo de politie op een dwaalspoor te brengen. Gaandeweg, als politieman in contact komende met de misdaad, wordt zijn afkeer van de misdaad steeds groter, en wanneer dan zijn -sympathieke chef achter de waar heid komt en deze zich van het le ven wil ontdoen, omdat hij de schande, een misdadiger onder zich te hebben gehad, niet kan dra gen, komt het goede in de ex-gang- ster' boven en brengt hij het offer van zijn leven op het altaar van de gerechtigheid. Toegang 18 jaar. Königin einer nacht. Maandag en Woensdag wordt deze vrolijke operettefilm vertoond en de bioscoopbezoeker zal veel genoegen beleven aan het avon tuurlijk verhaal van Ferdinand, de zoon van aartshertog Alexander, die door zijn vader uitgehuwelijkt aan de schatrijke prinses Anna Si 1- vana, op de vlucht slaat, omdat hij zich'niet wil laten dwingen. Natuurlijk ontmoeten de prinsen zijn vriend toch de prinses- en haar vriendin; deze ontmoeting vindt plaats in een hotel waar de ene rare situatie de andere dolle ver wikkeling opvolgt, waar zelfs een troep smokkelaars op de proppen komt, maar het „piratenbal zoals de bijzondere feeslelijkheid daar wordt genoemd, eindigt zeer ge lukkig met zeker twee huwelijken, maar misschien zijn 't er wel drie, want de aartshertog die er ook nog' aan te pas komt, voelt zich nog he lemaal zo oud niet. Toegang 14 jaar. LUXOR THEATER. Van Vrijdag tot en met Zonaag draait er in Luxor een Wild-West- film, maar een wild-westfilm van een bijzonder soort. Van een soort dat niet ontaardtin knok-en schiet partijen, maar dat op een filmisch verantwoorde manier een meer dan gewone geschiedenis 'n sterke stoere vorm geeft. Alan Ladd is de sympathieke cowboy, die op een goede dag zijn diensten aan de boer Joe aanbied.. Deze Joe is een van de boeren die bedreigd worden door een machtige en rijke vee boer, die hen van hun land wil verdrijven. Deze Ryker ontziet niets en niemand en wil kost wat het kost zijn wil doordrijven. De boeren dreigen Ie zullen bezwij ken, vooral als hij niet schroomt mensenlevens te offeren, maar dan komt Shane, de moedige onver schrokken cowboy, de held van de kleine Joe; hij rekent af met boer Ryker en zijn handlangers en zorgt er voor dat de goedwillende boe ren meer in vrede kunnen leven. Hoe hij dit doet, vertelt U op een zeer spannende manier deze film. Toegang 14 jaar. Jumping Jacks. Maandag en Woensdag komt er een uitermate gezellige film in dit theater, met in de hoofdrollen Dean Martin en Jerry Lewis, de twee bekende komieken. De eerste als Chick is bij de parachutisten en hij wil een daverende show orga- nisen, waarbij hij echter de hulp van zijn vroegere partner Hap no dig heeft. Deze moet de plaats van een andere miliiair innemen en wanneer de generaal dan besluit dat de show ook de andere mili taire kampen zal bezoeken en Hap «edwongen is soldaat te blijven, hoewel hij van toeten noch blazen weet, is het zaakje aan het rollen. Talloze dolle situaties ontstaan er en de ongelukkige Hap moet zelfs parachutespringen. Hij weet zich er echter mei een bijzondere flair en fantastisch veel geluk doorheen te slaan en hij wordt zelfs bevor derd. Maar dan komt het zo ver dat de legerleiding achter de ware toedracht komt; Hap is dan echter al een volbloed miliiair geworden die zich vrijwillig bij de parachu tisten meldt. Een film waaraan veel plezier le beleven valt. Toegang alle leeftijden. Enigszins somber staart Mendes-France bij het begin van de conferentie voor zich uit (links), terwijl Min. Beyeri (ge heel rechts) naar 'het schijnt van zins is een hartig woordje te gaan meespreken op deze zo (belangrijke conferentie. Links van Min. Beyen, onze Ambassadeur in Engeland, Mr. D. Stikker.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 9