H00GENB0SCH Vlijmense Woningcommissie wordt ook Adviescommissie VIJF DAGEN NAAR PARIJS Vlijmense gemeentesecretaris jubileerde 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 OCTOBER 1954 2 9 Nieuwe 10-klassige Meisjesschool 9 Nieuwe straatverlichting FEUILLETON M. Achten 25 jaar in gemeentelijke] dienst. SCHOENEN maand OCTOBER maand tnaabcCcut &c/u>e4te4t WAALWIJK - MARKT 2 TEL. 2817 Technisch deskundige H. de Wit. F. Elshout als vertegenwoordiger van de huiseigenaren. Verder was aan de orde het voor stel tot aankoop van grond in de Braken. De heer v. Sprang vroeg in dit verband of men nog woningwetwo ningen kon zetten. De voorzitter deelde mede dat men hiermede zou moeten wachten tot het volgende jaar. De heer v. d. Veer vroeg hoeveel urgente gevallen er nog waren en drong met klem aan op het bouwen van woningwetwoningen in ruime re mate als thans het geval is. Als men kijkt naar andere plaatsen, waar men de huizen uit de grond stampt, dan gebeurt hier te weinig. De heer v. d. Veer wist dat de voor zitter wel zou zeggen dat, waar de particulier wil bouwen, men dat moet laten doen. Maar spreker was van mening dat voor hen, die om een of andere reden niet konden bouwen, de gemeente een taak had. De voorzitter was het hier in gro te trekken mee eens, alleen wist hij bij ondervinding dat men met het bouwen van woningwetwoningen de noodgevallen altijd nog niet op lost. De heer v. d. Veer zei dat men in Den Haag eens moest gaan praten om meer woonruimte voor een ge meente als Drunen. De heer Ploegmakers vroeg hoe het stond met de grondprijs en de taxatie. De voorzitter antwoordde dat men tevreden was. Wat de prijzenver- goeding betreft, die ligt overal ver schillend. De heer v. Drunen was voorstan der van goed betalen en rond werk maken, niet zoals in de Burgemees ter v. d. Heij denstraat. De heer de Veer was ook voor stander van goede prijzen en scha deloosstelling, als dit straks de huurprijs niet zou opvoeren voor arbeiderswoningen. De voorzitter stelde hem op dit punt gerust; er was voldoende ver scheidenheid. De raad keurde het voorstel goed. Hierna ging de raad over in ge heime zitting, in welke zitting werd besproken het voorstel tot onder handse aanbesteding van het ma ken van rioleringswerken en het aanleggen van trottoirs in de Gro testraat. De kosten van aanleg bedragen rond 10.000.waaronder niet is begrepen verplanten van heggen en bronbemalingen. B. en W. werden gemachtigd tot gunning van het werk aan Vissers' Wegenbouw N.V. In deze geheime vergadering wer den tevens mededelingen gedaan aangaande de benoeming van ge- meentepersoneel. Tot opzichter-voorwerker werd per 1 November 1954 door de raad benoemd de heer Th. van Son. Dit was het laatste wat op de agenda voorkwam. De Vlijmense gemeenteraad heeft Vrijdag weer een vruchtbare ver gadering gehouden, waarin enkele belangrijke besluiten werden' ge nomen. Zo besloot de raad een crediet beschikbaar te stellen voor een nieuwe straatverlichting, grond over te dragen aan het R.K. Kerkbestuur voor de bouw van een 10-klassige meisjesschool, ter wijl in deze vergadering ook de begroting 1955 werd aangeboden. Lang is er ook gepraat over de Woningcommissie, die de laatste jaren geen enkele keer bij elkaar was gekomen, gezien zij haar taak beperkt zag tot het vorderen van woonruimte. De raad was unaniem van mening dat de commissie inderdaad ook haar in de wet om schreven adviserende taak moest gaan uitoefenen, en ook B. en W. zouden dit een welkome steun vinden. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van dhr Hens- kens, die de raad vroeg bouwgrond aan hem te verkopen in de Cathari- nastraat; daar was echter niets meer voorhanden. De heer Wijkmans echter wilde hem toch terwille zijn; nu was hij in staat te bouwen. Misschien kon men hem elders grond verkopen, dan was men van hem af; de kwes tie was al vervelend genoeg ge weest. De voorzitter was niet onwillig dit te bekijken. Op een vraag van de heer Wijk mans deelde hij mee, dat de heer Henkens absoluut hem eerder in de Catharinastraat aangeboden grond geweigerd had, al zei hij zelf dan van niet. De .heer v. Overdijk was dezelfde mening toegedaan als de heer Wijk mans; nu had de verzoeker geld en de dubbele woning die hij wilde zetten zou een aanwinst voor de ge meente zijn. De voorz. antwoordde nogmaals dat er indertijd ook aan alle voor waarden was voldaan, en dat hij toen weigerde. Het was eigenlijk beneden de waardigheid van de raad hier nog op in te gaan. Maar enfin, hij wilde de suggestie van de heren Henskens elders grond te verkopen, eens bekijken. Nadat punt 2 de kwalificatie ha merstuk kreeg, betrof punt 3 een wijziging in een eerder genomen raadsbesluit de heer Hub. Boom een perceel bouwgrond toe te wij zen. Door Ged. Staten was er na melijk bezwaar tegen gemaakt dat de heer Boom vóór zijn café een terras kreeg dat viel buiten 't her verkavelingsplan. B. en W. echter wilden de heer Boom toch toestemming geven om voor zijn zaak in de zomermaanden tafeltjes en stoeltjes te plaatsen te gen een zeer geringe vergoeding. Het was echter niet toegestaan om vaste obstakels aan te brengen. Op suggestie van de heer v. d. Meerendonk besloot men de heer Hub Boom een schriftelijke garantie te geven. De heer v. Bokhoven kon er zich niet mee verenigen; hij vond het verschrikkelijk dat de heer Boom, die altijd die grond had gehad en er altijd op had gezeten, er nu van werd verjaagd. Wie er op tegen was wist hij niet, maar waren Ged. Staten wel goed ingelicht? vroeg hij. Hierop kon de voorz. slechts be vestigend antwoorden. En de heer v. d. Meerendonk deelde mee dat de heer Boom er helemaal geen be zwaar tegen had, mits hij maar het recht kreeg in de zomermaanden zijn tafeltjes en stoeltjes te plaat sen. Nadat de raad rente en aflossing hadden gegarandeerd van geldle ningen, aan een tweetal ingezete nen verstrekt, werd besloten de woning v. Kesselstraat 6 toe te wij zen aan M. L. v. Overdijk, nadat de heer Vorstenbosch op zijn vraag had gehoord dat de heer v. Overdijk nooit iets was toegewezen, nocht 'n woning van de heer v. Stokkum, noch een van Wolfs. De heren v. d. Meerendonk en Dekkers drongen er op aan de kwestie met de woningen van Wolfs in orde te maken. Een aantal stroken grond in Pas toor v. Aken- en Grotestraat wer den om niet gekocht voor de aan leg van een trottoir, waarna in de Commissie van Onderzoek van de gemeente, van het Woningbedrijf en van de gemeentelijke instelling van Maatschappelijke Zorg de heren v. d. Meerendonk, Samuels en De Vaan door B. en W. werden voorge steld. Maar de heer v. d. Meeren donk verzette zich er tegen; hij had het nu al 20 jaar gedaan, nu moest het maar eens een ander doen. Doch hiertegen verzetten zich de andere raadsleden weer. Het slot was dat de heren Vor stenbosch, Samuels en De Vaan werden benoemd, terwijl de heer v. d. Meerendonk als adviserend lid aan de commissie werd toegevoegd. En toen werden de begrotingen van de gemeente, van het Woning bedrijf en van de gemeentelijke in stelling van Maatschappelijke Zorg voor het dienstjaar 1955 aangebo den. De volgende week zouden de leden de hele begroting thuis ge stuurd krijgen. Nadat de begroting 1954 gewijzigd was, stelden B. en W. voor een aan tal percelen grond te kopen met op stallen, tot verwezenlijking van 't uitbreidingsplan „Vliedberg". Maar op -verzoek van de heer v. d. Mee rendonk zou dit punt in geheime vergadering worden behandeld. En nogmaals greep de heer v. d. Meerendonk de gelegenheid aan B. en W. te verzoeken geen te grote agenda's samen te stellen. De leden hadden nu onmogelijk de gelegen heid de stukken rustig te bestude ren. Als U maar bedenken wilt, ant woordde de voorz., dat de agenda punten steeds zullen toenemen. Nu al ligt er weer een agenda klaar van 13 punten. En dit is nog slechts een preludium op de grote ontwik keling in onze gemeente. Wordt het geen tijd, vroeg de heer Wijkmans, dat we een verhoging krijgen, en eentje van meer dan zes procent. WONINGPERIKELEN. B. en W. stelden vervolgens voor de woningen Meerdijk 14 en Karre- straat 2 onbewoonbaar te verklaren. De heer v. d. Ven vond dit best, maar werd het geen tijd, vroeg hij, al de noodwoningen onbewoonbaar te verklaren. In Den Bosch werden alle noodwoningen al afgebrdken. Waarom kan daar nu allemaal wat hier niet kan? De voorz. betoogde dat men de problemen van nood- en krotwo ningen goed uit elkaar diende te houden. De provinciale directie maakte uit welke noodwoningen niet meer bruikbaar waren, voor die kreeg men dan extra woningen; maar dit had niets te maken met krotopruiming. Hiervoor had de ge meente 9 woningen toegewezen ge kregen. De heer Wijkmans betoogde dat er meer waren die onbewoonbaar verklaard diende te worden en hij haalde een voorbeeld op de Wolput aan. De voorz. deelde mee dat vorig jaar een huis-aan-huis onderzoek was ingesteld en dat men geleide lijk aan te werk zou gaan. Dit. moest noodzakelijkerwijs enige tijd kos ten voor alles klaar was. In de Catharinastraat, aldus dhr Vorstenbosch, zijn vijf woningen toegewezen aan niet-Vlijmenaren; zou de voorzitter eens uiteen willen zetten hoe dit in elkaar zat, want er werd flink over gekankerd. De economische positie van de ge meente, aldus de voorz., is zodanig, dat we, als we hier ter plaatse werkgelegenheid kunnen krijgen, we dit zoveel mogelijk tegemoet moeten komen. Wanneer zich hier een industrie komt vestigen moet die haar vaste kern van vaklui mee kunnen brengen, en als we geen be paald aantal woningen kunnen ga randeren, dan gaan ze onze ge meente voorbij. Voor de industrie vestiging, aldus de voorz., moeten we offers weten te brengen. Een toename van de bevolking bovendien, was een van de gronden waarop men een groter contingent woningen zou toegewezen krijgen. De heer v. d. Meerendonk ver zocht het gemeentebestuur met de zelfde ijver te zorgen voor de be staande industrie, die heeft ook ge schoolde krachten nodig van buiten de gemeente. Ook die moeten de zekerheid hebben dat ze op een be paalde termijn woningen kunnen krijgen, en dat was in het verleden niet altijd gebeurd. Volkomen was het de voorzitter hiermee eens, maar toch moest men j trachten dit probleem in groot ver- j band te zien. Nogmaals betoogde de heer v. d. i Ven dat het woningcontingent on- rechtvaardig werd verdeeld; hij tartte iedereen te bewijzen dat het rechtvaardig was dat Den Bosch zo maar woningen af kon breken om er een groot PNSM-gebouw te zetten en daar achter elkaar nieu we woningen voor kreeg, terwijl de kleinere gemeente bijna niets kre gen. Dat had de voorzitter ook al wel eens gezegd, maar dan was de boot aan, zei hij. In elk geval, het gemeentebestuur was dag en nacht bezig er uit te halen wat er in zat. De volgende voorstellen van B. en W. werden zonder meer aange nomen. UITBREIDIN GSTRAAT- VERLICHTING. En dan vroegen zij aan de raad een crediet van 154.265.voor uitbreiding en verbetering van de straatverlichting. De P.N.E.M. had een plan opgesteld dat de hele lichtvoorziening in de gemeente zou herzien. De heer Samuels was er als de kippen bij, natuurlijk om ook de aandacht te vragen voor de wonin gen bij het zwembad, maar de na dere detaillering van het plan, al dus de voorz., zou nog komen. De heer v. d. Meerendonk had met genoegen van dit voorstel ken nis genomen, maar hij vroeg in dit verband de aandacht van het col lege voor de straten die door de nieuwe lampen zouden worden be schenen. Maar de Hoeve is nu in orde, kon de heer v. Oijen met voldoening vaststellen, niet zo de heer v. d. Ven ten aanzien van de Achtersteeg en de heer v. Overdijk ten aanzien van weer een andere weg. De voorz. antwoordde hierop dat men ten aanzien van de verbete ring van de straten wachtte tot de rioleringswerkzaamheden waren uitgevoerd. Intussen werd het stra tenplan „panklaor" gemaakt. Geen bezwaar had de raad tegen de herbenoeming van de leraren aan de gemeentelijke avondteken- school, maar wel merkte de heer Vorstenbosch op dat het aantal leer lingen van 14 verschrikkelijk wei nig was. De voorzitter plaatste hier tegenover dat het nog maar een proefneming was met alleen een cursus bouwvakken. WONINGCOMMISSIE. Dan was aan de orde de herbe noeming van de leden van de com missie van advies ingevolge de woonruimtewet. In de oude com missie hadden zitting Mej. Paarde- koper en de heren N. de Bont, L. v. Overdijk, M. v. Wagenberg en J. Wijkmans. De eerste stelde zich niet meer herkiesbaar. De heer v. d. Meerendonk betoog de naar aanleiding van deze benoe ming dat de commissie nooit advies uitbracht, alleen bij vorderingen werd zij gehoord, en dat gebeurde eens in de twee jaar. Hij drong er met klem op aan de commissie werkelijk aan haar bedoeling te la ten beantwoorden en haar ook ad viezen te laten geven. Zoals ze nu was, was een dergelijke commissie j een wassen neus. Bovendien zouden B. en W. er een behoorlijke steun aan hebben, dan behoefden ze nog niet altijd gebruik te maken van die adviezen. Wethouder Berkelmans merkte j op dat hij deze week in de college- j vergadering op hetzelfde had aan- j gedrongen. Iedere aanvraag zou eerst door de commissie behandeld moeten worden. De geboorte van deze commissie, aldus de voorzitter, was alleen te danken aan het feit dat zij gehoord moest worden bij vorderingen. Wil de zij ook advies uitbrengen, dan zouden B. en W. hier dankbaar voor zijn, maar het behoorde strikt ge- door Tom Lodewijk. Haar man is zeker weer za ken doen smaalde Els, die het niet erg begrepen had op de cor recte, zwijgzame en nogal geheim zinnige Jacques. Voor hem is het maar 'n halve vacan'tie wis:t Carla. Meta heeft me verteld dat hij alleen is meegegaan op voorwaarde, dat hij er tussen door wat kon doen, en niet heel de dag winkel in en win kel uit zou moeten. Dat heeft ze hem genadig toegestaan, in rujil voor een zeer behoorlijk bedrag aan francs, waarmee zij dan in haar eentje winkel in winkel uit gaat. Want die lui hebben 'n aar dig centje meegenomenof ze hadden hier in Parijs, geld op de bank of zo. Anders weet ik niet waar ze 't van betalen. Snap jij, dat zulke mensen met een reisgezelschap meegaan vroeg Els. Meta vindt het interessant vertelde Carla en heel goedkoop ook. Ze zegt, dat het leven hier verschrikkelijk duur is en dat ze het geld liever besteedt aan een mooie jurk dan aan een hotel of restaurant. Verstandig oordeelde Els en toen stokte het gesprek, want de elegante mevrouw Perland had het luierend tweetal op het terras in 't oog gekregen en ze wuifde met de hand. Carla wenkte haar. Ze is toch correct, dacht Carla bij zichzelf, ze zal vast niet uit zich zelf bij ons komen zitten. Ze dringt zich niet op. Want Meta Perland toonde duidelijk, dat ze het bar ge zellig vond, de twee vriendinnen daar te zien zitten en hen tot ge zelschap te hebben. Ik wou net ergens gaan zitten vertelde ze en ik vond het eigenlijk vervelend dat Jacques er niet was, want zo alleen op een terras, daar is niets aan. Toen zag ik jullie. Leuk zegal inkopen gedaan De kellner interrumpeerde en nam de bestellingen op. Nee, antwoordde Carla toen we hebben niet zo bar veel geld meegenomen, dat we dat er op over kunnen houden. O, mevrouw Perland zei Els geestdriftig daar aan de overkant hebben ze een japonne tjenee, beeldig gewoon, dat is voor Carla gemaakt. Lamé. Ze zou er als een koningin mee uit- zien. Maar al leggen we botje bij botje, we houden geen negen en een half duizend francs over, wat jou, Carla 1 Als ik ze had bekende Car la zou ik werkelijk dom zijn, die jurk kopen en verder gaan bede len. Eerlijk Meta sinds die mid dag in het warenhuis tutoyeerden ze elkaar ik ben niet zo gauw wég van kleren, maar hier zou ik er iets doms voor doen. Zoiets heb ik in Amsterdam of Den Haag nog niet gezien. Ik wil die pracht ook wel 'ns zien zei Meta Perland geïnteres seerd. Ja, we gaan direct eens kij ken viel Els haar bij ik ben benieuwd of u er net zo over denkt als ik. Meta Perland, dacht ze met haar elegance en onfeilbare smaak, was wel dè arbiter in dit geval. Zo zaten ze en zonden zich op de Champs Elysées, tot Els op haar horloge keek. Half twaalf! Men sen, we moeten eens weg zei ze. Carla betaalde de kellner en bij 't grabbelen in haar portemonnaie viel er een klein sleuteltje uit. O, de sleutel van m'n koffer! zei ze verschrikt veronder stel dat ik het niet gemerkt had, dan had ik het ding moeten open breken! Doe jij je koffer dan op slot vroeg Els verwonderd. Ze is heel verstandig als ze dat doet zei Meta Perland veel betekenend. Carla keek haar aan. Plotseling schoot het voorval van die morgen haar weer te binnen. Een ondeelbaar ogenblik stond ze op het punt Meta Perland te ver tellen, wat ze had gezien. Maar meteen bedacht ze zich. Ze wist 't niet zeker. Ze zou iemand, mis schien ten onrechte, in verdenking brengen. Meta Perland sprak verder geen woord over de koffer, maar uit haar blik wist Carla met onfeilbare ze- keheid, dat ook zij wist, dat afslui ten van de koffer nodig was. Weldra stonden ze weer voor het grote winkelraam. Els wees Meta naar de jurk. Die keurde zwijgend. Carla zei ze gedecideerd dit is inderdaad een vondst, kind. Zou ik hem niet kunnen laten namaken, in Holland? weifelde Carla. Zal niet meevallen wist Me ta. Hoe kom je aan die stof? want dat is iets bijzonders. Ik vind die jurk trouwens schandalig goed- nomen niet tot haar taak. En hij meende dat de geest van de commissie zodanig was, dat zij het niet zo zeer op prijs zou stellen zich met alle woningaangelegenhe den te bemoeien. Wilde zij advies uitbrengen, dan graag en dan mocht ze nog op de stoelen van B. en W. gaan zitten ook. Maar achter elkaar verklaarde de heer Wijkmans zich dan uit de commissie terug te trekken. Als ik niet mocht adviseren, zei de heer v. d. Meerendonk, zou ik niet in zo'n commissie willen zitten en de heer v. d. Ven was van me ning dat er geen raadsleden in zit ting moesten nemen, terwijl de heer v. d. Meerendonk juist de tegen overgestelde mening was toegedaan. En toen de heer Berkelmans sug gereerde bijvoorbeeld de heer v. d. Meerendonk in de commissie te be noemen, zei deze er niet voor terug te schrikken. En in tegenstelling tot de mening van de heer v. Bokhoven, meende de heer Dekkers dat, als men eer lijk en objectief zijn werk deed, het wel mee viel. Men ging tot stemming over en de uitslag hiervan was: 1. Vacature N. de Bont: de Bont 10 stemmen, v. d. Meerendonk 3; 2. Vacature L. v. Overdijk: van Overdijk 11 st., v. d. Meerendonk 1, Vorstenbosch 1; 3. Vacature M. v. Wagenberg: v. Wagenberg 11 st., v. d. Meeren donk 2; 4. Vacature J. Wijkmans, die zich niet meer herkiesbaar stelde: v. d. Meerendonk 5, Vorstenbosch 7, de Vaan 1; 5. Vacature Mej. Paardekoper, die zich eveneens niet meer herkiesbaar stelde en in de voorziening waar van door B. en W. als candidaat voor Haarsteeg T. de Vaan werd ge steld: de Vaan 6, v. d. Meerendonk 6, v. Helvoirt 1; 2e vrije stemming: de Vaan 7, v. d. Meerendonk 6. In geheime vergadering werd ver volgens besloten tot aankoop van diverse percelen grond in het uit breidingsplan „de Vliedberg" en tot overdracht van grond voor de bouw van een 10-klassige meisjesschool. In de rondvraag tenslotte werden nog enkele kleinere dingetjes be handeld, waarna men zich gereed maakte voor een feestelijke gebeur tenis, waarover U elders lezen kunt. Na de raadsvergadering van Vrijdagavond in Vlijmen, bleven de leden heel rustig op hun zetels zitten, terwijl er nog meer stoelen werden aangedragen, want er zou een feestelijke ge beurtenis plaats hebben nog. De huldiging namelijk van de heer M. Achten, gemeente-secretaris, die vijfentwintig jaar in gemeentelijke dienst was. Al eerder was hij gehuldigd door het secretarie-personeel, maar thans wilde de raad zijn secretaris nogmaals een harte lijke huldiging bereiden, een huldiging waarbij het gezin van de secretaris, enkele van zijn collega's uit de Langstraat en 't gehele secretarie-personeel aanwezig waren. zijn temperament, twee polen die elkaar in evenwicht houden. Namens de raad bood hij hem een geschenk aan in de vorm van een prachtige tafelaansteker en zijn uitroep „leve de secretaris" werd door allen enthousiast beantwoord met een hoera. EEN STUWENDE KRACHT. Burgemeester v. Hout heette de gasten hartelijk welkom en schetste in welgekozen woorden hoe er, toen men tot de conclusie kwam dat de secretaris medio September 25 jaar in gemeentedienst was, spontaan bij de ambtenaren, in het college, in de raad en ook onder de collega's de idee naar voren kwam dat men deze gelegenheid niet zonder meer mocht laten voorbij gaan. Vijfentwintig jaar, zei de burge meester, hebt gij de gemeente ge diend, en het was een dienen in de ware zin des woords. Gij zijt opgeklommen van een eenvoudige jongen van de secreta rie tot hoofd van de administratie, een taak die zwaar is, maar mooi. Nu staat ge midden in de activiteit van onze gemeente, met het volste vertrouwen van ons allemaal, want nooit is U iets te'veel. Thorbecke ziet de secretaris als de eerste mi nister, dat is U volkomen geweest. We stellen Uw adviezen zeer op prijs, omdat ze komen uit een hart dat warm klopt voor de gemeente belangen en gegeven worden met een juiste opvatting van Uw plaats in het college en in de raad. Het verlangen om U te huldigen was niet plichtmatig, het is spon taan omhoog gekomen uit het hart, omdat ze U allemaal zo graag mo gen, omdat U 't hebt verdiend. Dankbaar was de burgemeester ook voor de steun die hij persoon lijk van de secretaris mocht ont vangen; als de gezondheid een beet je wankel was, kwam hij dagelijks naar hem toe en was hij zijn stut en steun. Ook de echtgenote en de kinde ren liet de burgemeester delen in de hulde die man en vader werd gebracht. Gelukkig gezin, zei hij, dat zo'n vader mag bezitten. God behoede en geleide U, sterke U naar geest en lichaam, opdat we U lang mogen behouden als een on misbaar element in het raderwerk dat onze gemeente opstuwt naar 'n steeds hoger niveau. Sprekend over de vriendschap tussen hem en de secretaris, zei de burgemeester, dat ze steeds zo uit stekend hadden samengewerkt, de secretaris rustig en kalm, hij met BESCHEIDEN EN EERLIJK. Als oudst zittend raadslid sprak de heer v. d. Meerendonk, die uit de krant van dit jubileum had moe ten vernemen, en aanstonds aan de burgemeester had gevraagd: Horen we er weer niet bij? Waarop de bur gemeester antwoordde dat de klei ne huldiging slechts een preludium was geweest, de opera moest nog komen. Dat was dan nu, en de heer v. d. Meerendonk wilde graag van deze gelegenheid gebruik maken de secretaris geluk te wensen, daarbij maar niet in herhaling vallend. Twee eigenschappen noemde hij die hem steeds bijzonder in de jubilaris hadden getroffen, dat waren zijn bescheidenheid en zijn eerlijkheid; met deze eigenschappen mocht hij, wie nooit iets weerhouden had zich helemaal te geven, de gemeente nog vele jaren dienen. NAMENS DE COLLEGA'S. De secretaris van de gemeente Loon op Zand, de heer v. Nieuw- stad, sprak namens de collega's van de secretarissenkring de Langstraat, waarvan de voorzitter, de Waal wij kse secretaris, verhinderd was koop, ja, voor een modeljurk. Kind, toe, haak de knoop door, je zult er voor duizend gulden plei- zier van beleven. Maar ik zei al, ik heb niet zo veel Ik leen het je en je betaalt het me in Holland terug stelde Meta voor en daar hoef je nog geen haast mee te maken ook. Als 't je schikt, krijg ik het wel. Of je be taalt zelf wat je denkt nu te kunnen missen, en ik leen je zolang de rest. Carla weifelde. Enerzijds zou ze niets liever doen dan die jurk ko- l pen. Anderzijds stond ze gereser- veerd tegenover Meta's royaal aan- J bod. Kon ze dit doen? Wat kende ze die vrouw? Ze was aardig, ze was correct. Kon ze verplichtingen scheppen? Haar voorzichtige aard ontstak een waarschuwingssein. Maar Els juichte het voorstel toe. Dat moet je doen, Carl. Me vrouw Perland, ik vind het 'n zeuze idee. En Carla is heus goed voor het geld voegde ze er lachend aan toe het is een veilige belegging. Ach jij malle weerde Carla af. Ze stond in dubio. Laten we eerst eens zien of die jurk je werkelijk staat besliste Meta Perland. Dat bindt je tot niets. Het kan wel hard tegenval len. Kom mee, Carla, die dames daarbinnen zijn blij als ze iets te doen hebben. Carla liet zich meetronen. Het radde Frans van de verkoopster ging over haar heen. Ze stond er wat bezorgd-afwezig bij, als een au tomaat ging ze naar de paskamer. Maar toen ze zichzelf in de grote spiegels had gezien en over de dik ke loper schreed naar de plek waar Meta en Els wachtten, wist ze 't al. Els klapte in de handen, de wat bejaarde chef vertrok haar felrode mond tot een glimlach. Meta knik te met een beslist gezicht. Ze praat te met de chef. Carla zag er als een prinses uit, vond Els in stilte. Als een Oosterse prinses. Het leek of een begenadigd kunstenaar deze jurk speciaal voor haar ontworpen had. En ze wierp 'n steelse blik op de meisjes, die na derbij gekomen waren, die zoveel prachtige gewaden moesten hullen om hopeloze figuren en die nu goed keurend en glimlachend zagen naar het slanke, donkere meisje met de fiere houding, dat in deze jurk op eens een elegante, charmante Pari- sienne geworden was. Carla was verloren. Ze had zich zelf gezien, ze wistdit was iets heel bijzonders. En het stond haar geweldig. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2