dag VROOM DREESMANN miWÏR woelig prijzeii Vs Uw Muziek programma's 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 OCTOBER 1954 3 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 20 OCTOBER 5-HERTOGENBOSCH TILBURG-HELMOND Goede samenwerking tussen Lederinstituut TNO en industrie A. SCHOMAKER-PADBERG Het Gouden Paar VAN OVERIJSSEL NAAR WAALWIJK Band-recorder JAN VAN DONGEN HERENHOEDEN. j J. HOENDERVANGERS Prima SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Badstof keukendoek, nu ook van getwijnd garen, in hardgroen, hardrood OQc en blauw, 56 x 56 genaaide zeem, spaart Uw grote zeem en gebruikt deze voor het ruwe werk Citroenzeep, fijn geparf., zeer geschikt voor 'n A c g woelige huid,2stuks™ Gebloemd damesnacht hemd in een mooie kwa liteit keperflanel, in bleu, wit, groen en zalm, Q50 maten 40-48 Een nieuwPrismaschoentje met sterke vormrubberzool, donkerbruin, tan en camel, in gesp- en molièremodel, maten 32-35 6.50 28-31 5.50 24-27 4.50 22-23 3.50 a 95 20-21 L Als reclame een ballon gratis. Ballpoint, met zeer prac- tische en solide drukmecha- nisme, sierlijke houder met stevige metalen clip, A|QC grote inktcapaciteit Bijbeh. reservestift 39 c Echte boxcalfs beurs met royale papiergeldafdeling; een zeer speciale *2 25 aanbieding Lakenflanel in ecru en ge kleurd, prima donzige kwal., speciaal voor rheuma- <*3 35 lijders, ecru 150 breed ecru 175 breed 2.75 gekl.150br.2.75, 175 br.3.10 Leverpastei, fijne kwal., groot blik Koffie-taai, de echte *3 c Zaanse, 250 gram Prima blauwe voorge- krompen overall met 4 voorzakken naden ©90 driemaal gestikt Ajourwollen shawl met franje, in moderne streep- dessins, fleurige kleurencombinaties Wegens enorm succes brengen wij nogmaals de 2-per- soons stalen slaapkamer, 1e klas fabrikaat, best. uit: ledikant 120 x 190 cm., sleemodel met voetbord en gezondheidsspiraal (15 jaar garantie), 1 nachtkastje, 1 tafel en 2 stoelen. Buiswerk groen, C houtwerk crème, compleet Acht jaar kende hij de jubilaris, 'n tijd die ruim voldoende was om hem te leren kennen. Hij was zeer gezien in de kring om zijn gedegen kennis, zijn ruime blik en vooral om zijn hartelijke collegialiteit, die de secretarissen steeds graag naar zijn adviezen deed luisteren. Als geschenk bood hij een prachtige diplomatentas aan. In zijn dankwoord gaf de secre taris allen de verzekering dat het hier in Vlijmen goed werken was, en dat was vooral te danken aan de grote voorkomendheid en de vriend schap van de burgemeester. Het was de jubilaris een genoegen de burgemeester hiervoor te mogen danken. Niet minder was zijn dank jegens de heren wethouders, die steeds zo'n aangename sfeer wisten te schep pen en te bewaren en tot de raad zei hij, dat de houding van de leden door de ambtenaren en hem zeer werd gewaardeerd. Ik kan niet zeggen, richtte hij zich tot zijn collega's, dat ik altijd een trouw bezoeker van Uw ver gaderingen ben, maar ik geef graag de toezegging dat ik zoveel als het mogelijk is Uw leerzame vergade ringen zal bezoeken. En wanneer zijn gedachten terug gingen naar de tijd dat hij zijn functie bij de gemeente aanvaard de, wijdde hij enige pieuse woorden aan burgemeester v. d. Ven, aan de wethouders en de secretaris van toen, die zijn benoeming hadden be werkstelligd. Ook namens zijn vrouw en kin deren dankte hij en sprak hij nog maals zijn grote voldoening uit over deze huldiging, die voorts een meer ongedwongen 'karakter kreeg, maar daarom niet minder hartelijk en spontaan werd. Ook van deze plaats onze harte lijke gelukwensen voor de sympa thieke Vlijmense secretaris. In het jaarverslag over 1953, ge publiceerd door het Lederinstituut TNO te Waalwijk, lezen we van de goede samenwerking, die er be staat tussen dit Instituut en de Schoen- en Lederindustrief, een sa menwerking aan de verbetering waarvan nog steeds alle aandacht wordt besteed: getuige 't in functie treden van een z.g. verbindingsman. Het blijkt ook uit dit verslag, dat het Instituut gelegenheid geboden wordt zich in verschillende richtin gen verder te ontplooien. Men streeft aan de ene kant naar een nog intensievere samenwerking met de industrie, terwijl het Instituut van de andere kant door de in het grote verband van de Organisatie TNO bestaande mogelijkheden ge legenheid krijgt de industrie ook door een op zich zelf zo noodzake lijk onderzoek van meer fundamen teel karakter te steunen, zoals het in dit verslag heet In de laatste maand van 1953 is de zgn. verbindingsman benoemd en per 1 Januari is hij in functie getreden. Dat betekent niet, dat hij toen met een met zijn bezoeken aan de bedrijven kon beginnen; want om deze vorm van contact tussen Instituut en bedrijf zo vruchtbaar mogelijk te maken, was het nodig dat deze persoon zich inwerkte, zich de problemen, die op dit gebied spelen,eigen maakte en bekend werd met de resultaten van het ver richtte speurwerk. iHet jaarverslag wijst er uitdruk kelijk op dat deze functionaris niet is aangesteld om propaganda te ma ken voor het Lederinstituut, maar dat deze aanstelling meer dient te worden gezien in het belang van de industrie. Zijn bezoeken beogen im mers de bedrijven op gemakkelijke wijze en zonder dat er enige kosten aan verbonden zijn, inzicht te ge ven in die resultaten van 't speur werk, die voor hen direct voordeel kunnen opleveren. Dit geldt, zegt het jaarverslag, voor die fabrieken, die zich om verschillende redenen tot nog toe van samenwerking met het Instituut hebben onthouden, maar zeker ook voor bedrijven, die reeds regelmatig contact hebben met het Instituut. Het doel is om 't bestaan en het werk van het Insti tuut van steeds groter profijt voor de industrie te doen zijn. Anderzijds legt het verslag er de nadruk op, dat het zeker niet de bedoeling is, dat deze verbindings man tijdens zijn bezoeken adviezen over de in de bedrijven bestaande practische problemen geeft. Daar voor beschikt hij, ook na zijn in- werktijd, nog over te weinig erva ring op het gebied van de eigenlijke fabricage. Wel zal hij de weg kun nen wijzen, waarlangs de oplossing van dergelijke problemen met be hulp van op het Instituut aanwezige krachten, zal kunnen worden ge vonden. Een andere manier, waarop de Organisatie TNO streeft naar zoveel mogelijk en zo nuttig mogelijk con tact met de industrie is de vorming van zogenaamde werkgroepen werkgroepen, waarin onderzoekers van verschillende instituten, die op overeenkomstig gebied wlecrkzaam zijn, samenwerken en eikaars erva ringen uitwisselen, en werkgroepen, waarin onderzoekers van een of meer instituten tezamen met verte genwoordigers van de industrie zit ting hebben. Ook het Lederinsti tuut kent reeds werkgroepen van deze tweede categorie Zo bestaat er een werkgroep waarin leden van het instituut en vertegenwoordigers van de leerindustrie het onderwerp „het drogen van leer" bestuderen, terwijl zich in 1953 een werkgroep heeft gevormd, waarin enkele tech nische krachten uit de schoenindus trie zitting hebben en die zich spe ciaal heeft belast met de onderzoe kingen van de vele in de schoenin dustrie voorkomende lijmverbindin- gen. De ervaring met deze werkgroe pen opgedaan, geeft, volgens 't rap port, alle aanleiding naar een uit breiding van deze vorm van samen werking voor andere speurwerkon- derwerpen te streven. STEUN VAN DE FEDERATIE. Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van het Instituut, aldus het jaarverslag, kan men ze ker ook noemen het feit, dat de Fe deratie van Verenigingen van Ne derlandse Lederfabrikanten in de laatste maand van 1953 besloten heeft het Instituut een speciale fi nanciële steun te verlenen voor het verrichten van een onderzoek met een meer fundamenteel karakter, met het doel enkele eigenschappen van leer, waarin het bij de bekende vervangingsproducten achter staat, te yerbeteren. Reeds eerder waren bestuur van het instituut en commissie van bij stand van mening, dat het ter hand nemen van dit speurwerk dringend noodzakelijk was, om de ernstige concurrentie die het leer van de vervangingsproducten ondervindt, met goede wapens te kunnen be strijden. Het onderzoek was van 'n dusdanig formaat dat het alleen uit gevoerd kon worden, wanneer de lederindustrie bereid zou zijn een bijzondere steun voor dit doel aan het Instituut te verlenen. Ook bij de studie van dit onderwerp maakt het Instituut graag gebruik van de in het grote TNO-verband geboden mogelijkheden. Er heeft zich een werkgroep gevormd met enkele op andere instituten werkzame eiwit specialisten, terwijl 't bovendien de bedoeling is, dat ook vertegenwoor digers van de industrie in deze werkgroep zitting zullen nemen. Vanzelfsprekend verheugt zich 't instituut over dit besluit van de Fe deratie, op de eerste plaats omdat het 't uitvoeren van dit speurwerk als een levensbelang voor de be trokken industrie ziet, maar ook en vooral omdat uit dit besluit blijkt, dat de industrie steeds meer het nut en de noodzakelijkheid van speur werk gaat inzien. Nog van een ander verheugend feit maakt het jaarverslag gewag, namelijk wanneer het wijst op de in December j.l. begonnen uitbreiding van de praktijkruimten lederberei ding van de MVLS, Zodat het Le derinstituut nu óver een ruimte kan beschikken voor het uitvoeren van proeflooiïngen, waardoor de op dit gebied bestaande intensieve samen werking met de school nog beter tot haar recht zal komen. WERKZAAMHEDEN. De omvang van het werk dat ten bate van bepaalde opdrachtgevers is verricht, is wat kleiner geweest dan in 1952 het geval was. Het ver schil is direct te vinden in de groep werk, die als „speurwerk in op dracht" is verricht; de oorzaak kan gezocht worden in het feit, dat de onderwerpen die in behandeling waren, van een soort waren, die 'n vlot doorwerken zo nu en dan on mogelijk maakte. Het aantal uitgebrachte adviezen was in 1953 precies even groot als in 1952, n.l. 188; verheugend is, dat het aantal inzendingen van de schoenindustrie afkomstig, een steeds grotere plaats inneemt. Bij het speuringswerk was het aantal ingezonden monsters in 1953 (850) wat lager dan in 1952 (902), maar hier moet direct aan worden toegevoegd, dat hierin niet begre pen is het werk dat in opdracht van de stichting „Meer en Beter Leer" op de vierdaagse Afstandsmarsen moest worden verricht. Hierbij moesten 464 bepalingen worden verricht van een soort, die geheel buiten het normale keuringswerk staat. Tenslotte volgt een vrij uitvoerig overzicht van de stand van zaken ten aanzien van het z.g. „Vrij Speurwerk", dat door de overheid en de betreffende industrieën ge- subsidiëerd wordt. Het lezen van dit jaarverslag ver sterkt ons in onze overtuiging van het grote belang dat dit Instituut en zijn werkzaamheden voor de schoen- en lederindustrie beteke nen en dit verheugt ons, omdat er uit blijkt, hoe de samenwerking tus sen deze instelling en de industrie steeds grotere en steeds effectievere vormen gaat aannemen. Volgende week Dinsdag, 26 Oc tober, zal er feest zijn in de Gro testraat, ten Oosten van de Markt, want dan vieren de Heer en Me vrouw A. Th. D. Schomaker en E. J. Padberg, hun gouden huwe lijksfeest. Er is een zeer ijverig buurtco- mité, dat alles in het werk stelt om er een echte feestdag van te maken, op de eerste plaats voor de gouden bruid en bruidegom en hun grote familie, maar niet minder ook voor heel de buurt, die graag haar sympathieke buurt bewoners op die dag letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes wil zetten. Het is nog een vitaal echtpaar, Antoon Schomaker en zijn vrouw. We zijn er, zoals dat nu eenmaal de gewoonte is, eens een praatje gaan maken. Vader Schomaker moest uit de bakkerij worden geroepen, hij na 77-jarige bruid zijn alle twee nog erg vitaal en dat verwondert u niet wanneer ge hoort hoe hard er altijd gewerkt is moeten worden, 't Is va der Schomaker die het woord doet; hij vertelt dat hij altijd bakker is geweest en dat wilde vroeger nog wat anders zeggen dan tegenwoor dig, hoewel het nu nog een zwaar beroep is. Maar vroeger was het al tijd nachtwerk, als ge de bruidegom hoort vertellen. Om 12 uur werd er dikwijls begonnen en dan ging dat soms 24 uur aan één stuk door. Dat is wat anders dan de 48-urige werk week, maar ongezond is het niet Hij is nou 82, maar nog denkt ie er niet over om heel de dag achter de kachel te gaan zitten. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan en hij kan de bakkerij, die nu door twee van zijn zoons wordt gedre ven, nog niet in de steek laten. Overal heeft vader Schomaker vroeger gewerkt; hij is zo wat heel het land doorgetrokken, van Am sterdam tot Hengelo. Ik ben ook nog op het seminarie geweest, zegt ie; en toen onze ogen blijkbaar iet wat verwonderd keken, omdat hij de leeftijd, dat men gewoonlijk naar een seminarie gaat, al ver gepas seerd moest zijn, voegde hij er maar gauw aan toe, dat hij daar als bak ker was Ondertussen is hij toen getrouwd met Elisabeth Padberg en vanuit Hengelo kwam het echtpaar naar Waalwijk, waar zij de bakkerij van Verhoeven en Van Lier overnamen, die vanaf 1896 al gestaan heeft op de plek waar ze nou nog staat, op de hoek van de Grotestraat en de Groensteeg. Het was in het begin niet gemakkelijk, vertelt de bruide gom. Alle klanten moest hij nog zien te krijgen en de eerste week, hij weet het allemaal nog precies, beurde hij 45 gulden. De winkel was ook niet wat ie nu is. In die tijd was er in Waalwijk nog maar één spiegelruit, herinnert hij zich. Hij heeft prachtige verhalen over de moeilijkheden die hij in die tijd met klanten heeft ondervonden. Voor heel veel mensen waren de omstandigheden toen erg moeilijk, maar ook heel veel mensen, die het eigenlijk wel konden, vertikten het eenvoudig te betalen. En bakker Schomaker moest maar zien hoe hij met die mensen om ging. Het ging geleidelijk aan beter met de bakkerij en hij kreeg 'n heel goede klant bij, toen hij iedere dag brood mocht leveren aan de polder jongens die aan het kanaal van Den Bosch naar Drongelen werkten, en dat waren goede klanten, die kon den heel wat boterhammen op. Van Drongelen tot Den Bosch toe heeft hij iedere dag met zijn paardje het brood gebracht naar die gasten, soms in het gezelschap van Jan Wingels, die bier leverde. Hij kan smakelijk vertellen over vroeger; 't was allemaal veel vro lijker, zegt ie, en toen konden we nog wel eens kunstjes uithalen Het gouden paar zijn in hun vijf tig-jarig huwelijksleven de zorgen niet gespaard en ook 't leed is hun deel geweest, toen Onze Lieve Heer 6 van hun 12 kinderen weer bij Zich haalde in de Hemel. Maar de andere zes hebben zij groot mogen bren gen tot flinke degelijke mensen, waarvan er twee de zorg hebben voor de bakkerij. En zij mogen zich door 14 kleinkinderen opa en opoe laten noemen. Ze hebbën nu een schone oude dag; ze worden op handen gedra gen door hun kinderen en klein kinderen en ze weten zich zeer sympathiek in de hele buurt, HET FEEST. Het zal hun daarom, wanneer ze op Dinsdag 26 October (de eigen lijke datum is 22 October, maar een Vrijdag leent zich in een bakkerij niet makkelijk voor feesten) hun gouden huwelijksfeest vieren, niet aan belangstelling ontbreken. Om half tien is er in de kerk van St. Jan een plechtige H- Mis, waar heen ze in een feestelijke stoet, die de buurt zal verzorgen, gebracht zulen worden. De buurt zal natuur lijk ook hun woning prachtig ver sieren, dat kunnen ze daar wel, ter- wijl ze ook van hun belangstelling zullen laten blijken in de vorm van een cadeau dat wordt aangeboden tijdens de receptie, die van 1 uur tot 2.30 uur gehouden wordt in café C. van Berkel, waar de familie heel de dag het feest zal vieren. Natuurlijk brengt, zoals dat de gewoonte is, de harmonie St. Cris- pijn een serenade. De buurt komt voor een feest avond bijeen in het café van dhr. Frans van Helvoirt, terwijl het ijve rige comité ook nog het een en an der in petto heeft voor de kinderen. Het zal daar best voor elkaar ko men en het gouden paar zal, hoe wel ze er nu tegen op zien, onge twijfeld een prachtige dag beleven. Graag feliciteren we de heer en mevrouw Schomaker-Padberg nu reeds met hun gouden huwelijks feest en wensen we hun Gods rijk ste zegen toe over de jaren die Hij hen in geluk en liefde nog met el kaar doet leven. kan niet goed stil blijven zitten; „ge moet aan de gang blijven", zegt ie, „dan wordt ge niet zo gauw oud en stijf En dan begint de krasse 82-jarige gouden bruidegom te vertellen, en dat kan ie. Ge merkt meteen dat het geen echte Waalwijker is, zijn taal ver raadt zijn Oost-Nederlandse af komst en spoedig hoort ge dan ook, dat het gouden paar van Overijssel se afkomst is; hij is geboortig van Amt Hardenberg en zij van Aver- eest bij Dedemsvaart. En wat ge ook al gauw merkt is, dat ze eigenlijk niet zo veel geven om die gouden bruiloft; ze voelen zich natuurlijk nog veel te jong! Ze willen ook niet dat er een foto van hun beidjes in de krant komt; dat is ook niet zo erg, de meesten in Waalwijk weten toch wel om wie het gaat. De 82-jarige bruidegom en de bij- WAALWIJKS BELANG. Algemene vergadering op Woens dag 20 October des avonds 8 uur in Hotel „De Twee Kolommen". Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag 1953-1954 door de penningmeester. 4. Mededelingen. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Wij vertrouwen dat vele leden zich de moeite zullen getroosten de ze algemene vergadering bij te wo nen. Wij hebben een druk jaar ach ter de rug en dan is het prettig voor het bestuur de lonende zaken en de toekomstige plannen eens met de leden te bespreken en mogelijk wor den er dan nieuwe suggesties gebo ren. neemt U natuurlijk zelf op met een van Stationsstr. 65 Waalwijk Gratis demonstratie „Dr VAN BEURDEN SCHOOL". R.K. Middelbare Handelsavond school te Waalwijk. Het aantal leerlingen van de Han delsavondschool bedraagt momen teel 199 (145 jongens en 54 meisjes). Hiervan komen uit Waalwijk 152 Drunen 22 Sprang-Capelle 10 Kaatsheuvel 6 Nieuwkuijk 2 Waspik 1 Den Bosch 1 Raamsdonk 5 BLOEMENHUIS SEMPER FLORENS. Naar wij vernemen is vanaf he den aan het Bloemenhuis Semped Florens van de Wed. Frits v. Bladel een tuinarchitect verbonden, om door middel van deze samenwerking de aanleg van stads-villatuinen te bevorderen. Op deze voor deze Waalwij kse firma zo belangrijke uitbreiding ko men we in ons volgend nummer na der terug. BOERENLEENBANK BAARDWIJK. Op Donderdag 21 October om 8 uur zal de Boerenleenbank Baard wijk in café 't Vosje te Baardwijk 'n algemene ledenvergadering hou den, waarop het bestuur verslag zal uitbrengen over het boekjaar 1953, de goedkeuring zal vragen van de balans en de winst- en verliesreke ning over 1953, en waarop er voor zien zal worden in de vacature we gens periodieke aftreding van dhr. H. Klerkx, die terstond herkies baar is. EXAMENS ned. ass. voor PRACTIJK-EXAMENS. De a.s. examens van de Neder landse Associatie voor Practijkexa- mens in Boekhouden, Moderne Be drijfsorganisatie en Handelscorres pondentie in Nederlands en in de vreemde talen, hebben plaats ove-- dag op 14 en 15 December a.s. en des avonds op 10, 11 en 12 Januari aanstaande. De examens staan onder toezicht van de rijksgecommitteerde Dr. H. F. J. Westerveld. De aanmelding sluit 1 Nov. a.s. Wanneer U een hoed draagt bent U pas goed gekleed, Komt U bij ons eens kijken 1 naar de nieuwste modelen I Fil.: M. v. d. Brand-Hens PROFVOETBAL IN WAALWIJK? Vele en velerlei geruchten doen de laatste dagen de ronde, als zou men in Waalwijk van plan zijn een profclub op te richten,-als zou men geprobeerd hebben in Waalwijk spelers te werven voor de profclub Den Bosch, als zou 'n zeker iemand al een halve ton hebben gestort ter financiering van deze profclub enz. enz. Op onze informaties ter mogelijke bevestiging van een dezer geruch ten is alleen zeker komen vast te staan, dat er in Waalwijk een ver gadering is geweest, waaraan o.m. werd deelgenomen door de heer Joosten, de voorzitter van de Ned. Beroeps Voetbal Bond. Wat 't doel was van deze vergadering en wat er besproken is, hieromtrent is niet de minste zekerheid te krijgen. Het lijkt ons niet waarschijnlijk dat de NBVB na pas in Den Bosch een profclub te hebben opgericht, er ook een in Waalwijk zal stichten. Voor de rest wachten we maar lustig af, waartoe deze geruchten in Waalwijk zullen leiden, en waar op de hopeloze toestand in het Ne derlandse voetbal zal uitlonen. BRUG OUDE MAASJE TE DOEVEREN. Ged. Staten hebben besloten ge sloten te verklaren voor het ver keer met voertuigen waarvan de druk van enige as 1 ton over schrijdt, de op de grens der ge meente Waalwijk en Eethen ge legen brug over het oude Maasje in de weg WaalwijkHeusdenDoe veren. MILLIOENEN AANBESTEDING RIJKSWATERSTAAT. Door de Rijkswaterstaat te 's-Her- togenbosch werd aanbesteed 't ma ken van een gedeelte van de aar- denbaan en van een verharding van cementbeton voor het gedeelte MoergestelOirschot van weg no. 63 van het Rijkswegenplan 1948, onder de gemeente Berkel-Enschot c.a., Moergestel en Oirschot. A. Snepvanger, Oirschot 2.760.000 Samson, Oegstgeest 2.700.000 Ir A. P. Krikke, Zeist 2.678.000 J. M. Strijland, Uithoorn 2.660.000 Dirk Verstoep, 's-Hage 2.650.000 H. Bozewinkel, Nijmegen 2.648.000 Gebr. Hoogenbirk, Laren 2.641.000 Reef, Oldenzaal 2.619.000 De Oosthoek, Uden 2.614.210 Konings Wegenb., Vught 2.612.000 W. Razenberg en Zn, Breda ƒ2.550.000 J. Maurik en Ca., Groot Ammers f 2.522.000 Kon. Mij. Wegenbouw, Utrecht 2.496 000 N. Neder 1. Wegenb. Mij., Harlingen 2.490.000 W. Smallegang, Aardenhout 2.461.880 P. C. Zanen, Tilburg ƒ2.437.000 O. Dijkstra, Breda 2.396.000 J. Heymans, Rosmalen 2,390.000 J. C. Lodewicus, Raamsdonksveer 2.294.000 P. A. v. Wijnen, D'drecht 1.974.400

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3