NAJAARSVERGADERING WAALWIJKS BELANG". HET GOUDEN PAAR A. SCHOMAKER-PADBERG DE DOOD NEEMT VACANTIE. 5 doktoren DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 VAN EEN PERIODE VOL ACTIVITEITEN. SANAPIRIN jaagt kou JL en pijn uit Uw body ai Zeer hartelijke huldiging voor waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Op 31 October, 1 en 7 November. Wat deerden ons toen^-lfe be schietingen niets iron het,Iréerlü- ke gevoel van weer vrij te zijn ge weld aandoen: Dit geVoel overwon de angs%' deed ons heenstappen over -de moeiljfkheden van een vol komen ontwricht openbaar leven. EEN WIG IN HET DUITSE FRONT. Waalwyk vormde een wig in het Duitse front, ten noorden, ten oos ten en ten westen van Waalwijk waren nog de Duitsers met hun kanonnen en hun vermetele moed. Waalwijk werd een bastion, de dij ken rond onze stad zaten vol mi trailleursnesten, in onze straten zaten de Tommy's achter hun ma chinegeweren, ten zuiden van Waalwijk stonden de batterijen bij rijen opgesteld. Maar lang duurde deze geïso leerdheid niet, onvermoeibaar be reidde het 8e Britse leger de uit val voor. Twee legerafdelingen hebben de rest van de Langstraat toen bevryd. Waspik, Raamsdonk en Geertruidenberg werden na harde stryd genomen en 's Zater dagsavonds werden de Duitse li nies in het oostelijk gedeelte van de Langstraat onder een moordend spervuur gelegd. Het was een apo calyptisch, onwerkelijk gebeuren, toen de honderden vuurmonden hun verderf spuwden op Drunenf Elshout en Nieuwkuijk, toen van uit 's-Hertogenbosch Vlijmen werd beschoten, toen by kunstmatig licht en onder dekking van vlam menwerpers de Britten het afwa teringskanaal overtrokken en Dru nen en Nieuwkuijk bezetten, ter wijl een troepenmacht uit Den Bosch hetzelfde deed met Vlijmen. Vanuit Drunen stootte men meteen door naar Heusden en ook hier bereikte men de Maas. Wat men echter in deze dorpen aantrof, tart alle beschrijving. De granaten, ge zaaid tydens het hevige trommel vuur, hadden hun uitwerking niet gemist, vooral in de omgeving van de kerken, die zelf misvormd wa ren tot een troosteloze ruïneuze steenklomp, was de toestand ver schrikkelijk en de troepen moes ten zich een weg banen door het puin van de huizen dat over heel de breedte van de straat lag. En in Heusden trof men het droeve massagraf HERBOREN VRIJHEID. Maar zoals Phoenix uit de as nieuw en jong en stralend opstijgt, werd uit deze droeve ellende onze nieuwe vrijheid geboren. Dat is nu tien jaren geleden veel is er vergeten èn vergeven, veel herinneren we ons amper meer, de verschrikkingen van die dagen hebben hun scherpe contou ren verloren, de herinnering aan de angstige dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar 1944, toen Jan de Rooy zijn dapperheid zal nooit vergeten worden heel Brabant en meer redde en de Canadese batterijen en het boordgeschut van de Typhoons de grote Duitse troe penconcentraties in het overmaase aan flarden schoten, de herinne ring hieraan wordt steeds vager. Het is goed, dat we hier niet lang by hebben stilgestaan de du re prijs was betaald en de nieuwe vrijheid was ons een welkom mid del te werken aan een betere, een stralende toekomst. Tien jaren is dat alles geleden nu. We kunnen nu afstand nemen van die gebeurtenissen, we kunnen thans concluderen ook, wat we met deze vrijheid hebben gedaan. Bladerend in die eerste Echo's na de bevrijding (met hoeveel gre tigheid werden ze weer gelezen!) treft ons in ieder nummer de toon van het idealisme, de wil tot een samenwerking die uitreikt boven verschil van rang of stand of re ligie. We hadden met elkaar een drachtig de strijd gestreden en het leed gedragen, met elkaar wilden we ook bouwen aan de nieuwe toekomst. Nu stroomt het leven weer in zijn normale bedding, nu zyn er ook de verschillen weer, zonder welke geen enkele normale samenleving gevonden wordt, het idealisme werd de nuchtere vast beraden wil te herstellen wat ver nield was. En zien we rond in de Lang straat, dan kunnen we niet anders zyn dan trots, trots op het prach tige genezen van de diepe wonden, onze gemeenten zijn veel veran derd sinds de jaren voor de oor log, maar ook veel verbeterd mo menteel is er een goede welvaart in heel dit nyvere gebied, onze in dustrie heeft zich prachtig her steld. Er zyn wensen nog, die zul len er altyd wel blyven maar de hoofdzaak is dat wij onze vryheid hebben uitgebuit, hebben benut om weer een leven op te bouwen, dat menselijk en levenswaardig is voor iedereen, die de wil in zich draagt mee te werken. Nog meer zullen we vergeten van alles wat we van 10 Mei 1940 tot einde October 1944 hebben meegemaakt niet vergeten echter zullen we de helden die voor onze vrijheid hun leven gaven, de jon gens en mannen, de meisjes en vrouwen uit heel de vrije wereld, die hun vrijheid aan ons gaven ten koste van hun leven, de helden uit ons eigen midden, die de goede strijd streden. Burgemeester Moonen en alle Waalwijkse gevallenen hebben hun monument, held Jan de Rooy krijgt eerdaags ook zijn gedenkteken laat deze uiterlijke tekenen het symbool blyven van de vrome eer biedige herinnering waarin zij hij ons blyven voortleven. En laten we het als 'n zware plicht jegens hun nagedachte nis blijven weten, dat wij, nu, op onze beurt, moeten strijden voor die vrijheid, dat die op geen enkele manier geweld wordt aangedaan dat wij nu die vrijheid, zo mateloos duur gekocht, moeten gebruiken voor de verdere uitbouw van een goed en gelukkig beslaan voor iedereen, voor het vesti gen van een duurzame vrede op deze aarde. Deze vrede wip- nen is mogelijk als allen, allen maar van goeden wille zijn. Ook hier niets dan uitgelaten juichende mensen op en rond de eerste Britse tank, die Waalwijk binnenreed. tl Het was wederom niet druk op de najaarsvergadering die Waalwijks Belang Maandagavond in Hotel de Twee Kolommen hield. Is dit een ge brek aan belangstelling van de zijde der leden, of willen die leden door hun afwezigheid laten merken, dat ze het volledig eens zijn met het be leid van het bestuur en de activiteiten door hen ontwikkeld? Hoe het zij, Waalwijks Belang heeft een drukke en succesvolle periode achter de rug, dat bleek wel uit deze vergadering, terwijl ook de plannen voor de komende wintermaanden er mogen zijn. De Voorzitter de heer J. Timmermans, opende de bijeenkomst met een welge meend woord van welkom; hij moest Jammer genoeg constateren dat de be langstelling niet erg groot was, maar met genoegen begroette hij een van de dames der leden, hieraan de hoop ver bindend dat in de toekomst meer dames middenstandsters van hun belangstelling zouden blijk geven; een hartelijk welkom richtte hij ook speciaal tot de heer Harry Aarts, een van de oudste leden der ver eniging. Nadat hij meegedeeld had, dat de bur gemeester zich liet excuseren, vroeg hij het excuus van de leden voor het uit stellen van deze vergadering, waartoe men genoodzaakt was geweest, wegens een misverstand betreffende de zaal. Daarom wellicht was de vergadering niet zo druk bezocht; enkele bestuursleden waren ook verhinderd ter vergadering te verschijnen. Nadat de secretaris de heer Jan Tielen de notulen van de vorige vergadering had voorgelezen en hiervoor de dank van de voorzitter had mogen incasseren, lichtte hij een punt van deze notulen na der toe, door mee te delen, dat Waal wijks Belang inderdaad de suggestie in de vorige vergadering geuit had overge nomen en aan 80 Waalwijkse verenigin gen een schrijven had gericht, waarin deze werd verzocht hetgeen zij van plan waren op te geven, zodat W.B. dan deze evenementen kon publiceren niet alleen, maar ook regelend zou kunnen optreden. Slechts 10 ia ;12 verenigingen hadden op dit schrijven gereageerd. Het bestuur Zou dit verzoek binnenkort her halen, om voor het volgend jaar met de diverse evenementen op de hoogte te zijn. De voorzitter voegde hier nog aan toe, dat deze gebeurtenissen dan regelmatig geplaatst konden worden in de agenda van de streek VW voor Midden-Bra bant, zodat ze in heel Midden-Brabant bekend zouden worden. Van de bestuursleden was ook de pen ningmeester de heer Norb. van Loon, omdat hij plotseling weg moest verhin derd; daarom werd het jaarverslag slechts in grote cijfers door de heer Tie len uitgebracht, terwijl op de volgende vergadering dan de boeken en beschei den onderzocht zouden kunnen worden. Uit dit globale overzicht dan bleek, dat de ontvangen contributie een bedrag had belopen van f 733.de helft van de gemeentelijke subsidie bedroeg f 250 en de bijdragen van de fabrikanten f 405. De volgende uitgaven waren o.m. ge schiedt: de contributie voor de streek- VVV bedroeg f 85.—, concerten hadden f 500.de dodenherdenking f 75. drukwerken, verspreiden van nieuwe fol ders enz. f 344.het zomerfeest vroeg een bedrag van f 540. Het bleek dat er een batig saldo was van f 1151.76. De heer Tielen wees er op, dat dit verslag, dat een gunstig financieel beeld te zien gaf, slechts betrekking had op het jaar van Mei '53 tot Mei '54; het volksfeest van dit jaar bijvoorbeeld was er dus nog niet in opgenomen. ACTIVITEITEN. 'De voorzitter gaf vervolgens een op somming van de diverse activiteiten sinds de voorjaarsvergadering; de doden herdenking, waaraan de deelname steeds groeide, de zomerconcerten door St. Jan, St. Crispijn en Ëuphonia uit Kaatsheuvel; het Volksfeest, dat wel zeer bijzonder was geslaagd. Het was een stralende dag geweest, die zeer veel vreemdelingen naar Waal wijk had gebracht, het was erg druk ge weest tot laat in de avond, toen er nog geen plaatsje te krijgen was op en rond het plancher, waar het bal champêtre werd gehouden. Het wagenspel trok ook veel belangstelling, evenals de volks dansgroep uit Mol. Het muziekkorps uit Solothurn had zijn entree gemaakt in Waalwijk, en was ontvangen door Waalwijks Belang, daarna door het gemeentebestuur. In de schitterende zomeravond gaf het korps een prachtig concert. Op de feestelijke receptie die gehou den werd toen ISt. Crispijn met zo grote lauweren van een concours in Waalwijk terugkeerde was Waalwijks Belang ook vertegenwoordigd geweest. De afgelopen maanden was ook de actie tot aanbieding van een geschenk namens de gemeente aan het gemeente bestuur tot voltooiing gekomen; Zaterdag a.s. zal ten overstaan van een aantal ge nodigden, bij' de herdenking van [Waal wijks Bevrijding de bronzen door Theo van Delft vervaardigde buste van H.M. de Koningin worden aangeboden. De voorzitter releveerde vervolgens de inleiding die door de heer H. Verwiel, directeur van „Brabants Centrum" was gehouden op een bijeenkomst van de Middenstand; hij hoopte op de mede werking door belangstelling van de Middenstanders. Dit waren de voornaamste feiten van een vruchtbaar en succesrijk seizoen, en vervolgens sprekend over de plannen voor de komende periode, wees hij op de 10e verjaardag van Nederlands be vrijding op 5 Mei van het volgend jaar, waar Waalwijks Belang ook weer iets bijzonders van hoopte te maken. 'De tentoonstelling van werken van Charles Eijck, die al enige tijd in voor bereiding was, zou nu begin December vermoedelijk worden gehouden. Men had reeds de beschikking gekregen over het gemeentehuis en mits de instemming van het gemeentebestuur werd verkregen, stelde men zich voor de expositie te houden van 10 t.m. 15 December. Toen geen van de aanwezigen iets hierop te zeggen had, werd de rondvraag aan de orde gesteld, van welke gelegen heid de heer Bossaerts gebruik maakte, om als interessante bijzonderheid te ver tellen, dat hij: de BBA-bus, die de naam „'Stad [Waalwijk" droeg (waarvan de secretaris in zijn notulen had melding ge maakt) deze zomer in Yougo-Slavië had gezien. Terwijl de heer Bossaerts voorts ad viseerde het bord, dat verwees naar het Museum iaan te vullen met nog een bord op de markt langs de verkeersweg. Hoewel dit punt het bestuur van Waalwijks Belang niet regardeerde kon de voorzitter toch meedelen dat het stichtingsbestuur van het Oudheidkundig museum besloten had het bord bij het museum groter te maken en er ook een aan te brengen aan de lichtmast die vooraan op de markt stond. Namens de heer van Laarhoven, die zich ook had laten verontschuldigen, vroeg de heer Tielen hoe het mogelijk was, dat de ochtendpost zo onregelma tig kwam. Soms kwam hij om 8 uur, en de andere dag was het wel 9 uur half tien, voor hij kwam. Het bestuur zou hier eens naar informeren. j Op een andere vraag van de heer Bossaerts deelde de voorzitter mee, dat het beeld van de Koningin geplaatst zou worden in de raadszaal in de Zuid-Oost hoek namelijk. En dit vond de heer Bos saerts jammer, weinig mensen zouden nu in de gelegenheid zijn het beeld te zien. Waarop de voorzitter repliceerde, dat het gelukkig een gemakkelijk te ver- plaatsen borstbeeld was, en het lag ze ker in de bedoeling van het gemeente bestuur het wel eens te verplaatsen: bij feestelijkheden kon het bijvoorbeeld in de hal worden geplaatst. Verder werd er van de rondvraag geen gebruik gemaakt en de voorzitter vond dit een goed teken, hoewel hij toch liever een volle zaal zag, waaruit sug gesties konden worden gedaan. De acti viteit van de leden moest culmineren in een druk vergaderingbezoek, dat zou lei den tot vruchtbare besprekingen. Het bestuur wist graag welke richting de le den uit wilden. -Hij besloot dan met een aansporing tot de aanwezigen, die hij dankte voor hun belangstelling, om in eigen kring zo veel mogelijk propaganda te maken, ook en vooral voor de vergaderingen. Vader en Moeder 'Schomaker mochten wel tegen ons zeggen, dat ze erg tegen de viering van hun gouden bruiloft op zagen, nu dit schitterende feest achter de rug is, zullen zij, het kan niet anders, er zeer voldaan over zijn, zoals we hen 'ook Voorspeld hadden. Het was ook een feest om zeer voldaan over te zijn. Alles werkte hier toe mee. De zon straalde, de vlaggen wapperden feestelijk, hun huis was uitermate mooi versierd, en er was een hartelijke en wel gemeende be langstelling, vooral van de zijde van de buurt, de beste buurt van 'Waal wijk, zoals men aan den Hoek pleegt te zeggen, niet zonder, een overi gens gerechtvaardigde, trots. bewezen weldaden, en om nieuwe zegen te vragen voor de komende jaren. Met grote vreugde en voldoening: kon het gouden paar terugzien op de Voorbije vijftig jaren. Zeker, de tegenspoed was ben niet bespaard gebleven, maar van de andere kant had God hen met Zijn rijk ste zegen overladen. 'Rondom zich zagen ze hun kinderen en 'kleinkinderen, een prachtige beloning, voor een goed ar beidzaam leven. 'Hij bood ook de kinderen en kleinkin deren de gelukwensen van de buurt aan. Hij wilde het echter niet bij woorden laten, en als stoffelijk bewijs van de ge negenheid en vriendschap der hele buurt 'bood hij een prachtig tafelkleed aan en een even mooie schaal. Moge dit cadeau, zei hij, nog zeer lang 'Uw woning sieren en moge de be schouwing ervan U deze mooie en glo rierijke dag' in herinnering brengen, en vooral U in herinnering brengen de gro te vriendschap en genegenheid die de hele buurt U toedraagt. HARTELIJK MEELEVEN VAN DE BUURT. Ja, de buurt, verpersoonlijkt in het comité onder voorzitterschap van de heer van Oudheusden, heeft voor het gouden paar, deze stralende dag volko men onvergetelijk gemaakt. De maandenlange voorbereiding vond haat bekroning, in de prachtige versie ring die aan het huis van de gouden bruid en bruidegom was aangebracht, een versiering, waarvan het effect in de avonduren nog verhoogd werd door tien tallen rood en geel gekleurde lampjes en grote schijnwerpers; de voorbereiding vond haar bekroning in de feestelijke stoet waarin het bruidspaar ter kerke Werd geleid. Nadat de familie in veel auto's naar de kerk was gebracht volgde de ,;staatsie-auto", de versierde wagen waarin het gouden paar was gezeten en die voortgetrokken werd door bruidjes in jurken, „witter dan het witste wit", en met bloemen en strooiselmandjes. Het was een zeer plechtige Heilige Mis, waarin Onze Lieve Heer dank .werd gebracht voor 'al de weldaden die hij in de afgelopen vijftig jaren aan het gouden paar heeft bewezen. De zeer- eerwaarde Heer Pastoor Dr. B. van den Hurk celebreerde de H. Mis, geassisteerd door de weleerw. heren Kapelaan Was senberg en Lempens. Na de H. Mis sprak Mijnheer Pas toor op buitengewoon treffende wijze het gouden paar toe, waarna hij hun de speciale zegen gaf voor een gouden paar, zoals ook de bij deze gelegenheid voor geschreven 'H. Mis van de H. Drievul digheid werd gebeden en gezongen. Het zangkoor, dat de driestemmige mis van Mgr. Lorenzo Perosi zong, zong na de zegen een feestelijk Te Deum. En toen ging de stoet weer naar „den Hoek" waar in café van Berkel het feest-adres was voor de familie. De bruidjes zongen een feestlied, dat speciaal voor deze gelegenheid was ge maakt, door de heer Nijsen, de vice- voorzitter van' het comité, waarna zij royaal getracteerd werden door het gou den paar en het comité. 'Om half één betrad het voltallige buurtcomité de feestzaal en daar was het de voorzitter de heer van Oudheusden die zeer hartelijk het gouden paar toe sprak. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van at te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - omde andere avond één. Daar na niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, 1.20 per flacon. 55 GROTE DANKBAARHEID. Namens het gouden paar dankte hun schoonzoon de edelachtb. heer Wet houder J. van Heeswijk. Een hele 'ceel van punten warrelden door zijn hoofd, om verwerkt te (worden in een prachtige speech, maar tijdens de eminente toe spraak van de heer van Oudheusden waren ze allemaal vervaagd. Hij kon beter inhaken op enkele passages uit de ze speech, maar allereerst wilde hij het buurtcomité hartelijk danken voor de uitvoerige voorbereidingen van het feest. De -wapperende vlaggen, waren niet zo maar uitgehangen omdat het gewoonte was, maar ze waren uiting van een in nerlijk gevoelen, de versiering die zeer stijlvol was, paste volkomen bij dit gou den paar, de bruidjes deden het keurig, niets was er mooier dan kinderen bij een gouden bruiloft, een extra woord van dank tot de dames was hier wel op zijn plaats. Ook bij dé H. Mis had de fami lie de buurtbewoners met vreugde gezien; de woorden van de heer van Oudheus den, aldus de heer van Heeswijk, hadden duidelijk gemaakt, de grote betekenis van deze H. Mis. Zich speciaal tot de heer van Oud heusden wendend, zei hij, niemand uit de hele buurt had beter dan U hier kunnen spreken. Ik geloof niet dat er in heel Waalwijk mensen onder één dak wo nen, tussen wie zo'n grote vriendschap en vrede is. En zich tot de overige dames en heren van het comité richtend, zei hij, dat zij hadden doen blijken, dat deze huurt een van de best georganiseerde buurten was van heel Waalwijk; zeer had het gouden paar en ook de hele familie dit alles ge waardeerd. 'Het gouden paar had zich altijd op een kalme en bedaarde manier gedragen, 't waren geen mensen die zich op de voor grond plaatsten en daarom ook vond' de heer van Heeswijk het zo fijn, dat toen het gouden paar en de familie het feest in alle stilte wilden doen verlopen, het buurtcomité op zo'n tactvolle manier zo'p prachtig compromis had gevonden. Hij dankte hen nogmaals voor alles, niet in het minst voor het prachtige ca deau en wenste hun verder nog een prettige dag met de buurt toe, terwijl bij een tegemoetkoming -voor deze feest avond aanbood. Hierna was er een drukke receptie tij dens welke vele vrienden en kennissen van het gouden paar hun gelukwensen kwamen aanbieden. We zagen de zeer- eerwaarde Heer Pastoor 'Dr B. van den Hurk, de weleerwaarde Heer Kapelaan W assenberg, de edelachtbare Heer Bur gemeester Teijssen, die vergezeld was van wethouder F. iSmolders en secreta ris N. Vlaar, de Heer 'P. van Vliet, di recteur van de gemeentelijke Licht- en Waterbedrijven, het bestuur van de Bak- kersverendging 'Eendracht maakt Macht, dat een prachtige handgesneden pijp met inscriptie aanbood, terwijl er er talloze bloemstukken de woning van het gouden paar en de feestzaal werden binnenge dragen. In de avonduren kwam de 'harmonie St. Crispijn nog een serenade brengen, waarbij over en weer ook nog hartelijke woorden werden gesproken. De buurt kwam in het café van de heer 'Frans van Helvoirt voor een 'gezellige feest avond bijeen, en dat het er werkelijk gezellig was, is voor iemand, die de buurt kent, geen wonder. Zaterdagmiddag, naar alle waarschijn lijkheid, zullen de kinderen uit de buurt nog getracteerd worden en dan hoort dit feest weer tot het verleden. Het zal ech ter nog' lang blijven voortleven in de herinnering van het gouden paar en zijn familie, die we nogmaals allerhartelijkst feliciteren mét dit gouden huwelijksjubi leum. ER IS GEEN TERUGKEER VOOR O.O.G. Het was voor hem een eer en een zeei groot genoegen uit naam van de hele buurt het woord tot de feestelingen te mogen richten. Vooral, aldus de heer van Oudheusden, omdat ik het voor recht heb genoten, bijna veertig jaren in hetzelfde huis te wonen, waar de vrede en de vriendschap nooit werden ver stoord. De hele buurt leeft met deze gouden bruiloft mee, zei hij en dat werd bewe zen door de geweldige belangstelling, door de vlaggen die zo feestelijk wapper den, door de prachtige versiering en de grootse huldiging van de bruidjes, maar vooral ook door de grote deelname van de buurtgenoten aan het plechtige Dank offer van die morgen, dat aan God werd opgedragen om Hem te danken voor de O.O.G., d'e Waalwijkse amateur-to neelvereniging die ons al zo vaak Ver rast heeft met uitzonderlijke stukken d)iie op een buitengewone manier werdien ge speeld, bevindt zich steeds meer in een moeilijke situatie. Hun spel in de voorbije jaren heeft hen gemaakt tot leen toneel club van standing, ien deze stand 'brengt verplichtingen mee, deze stand moeten ze op houden. i j Dat schept moeilijkheden; de goede stukkien zijn vagk moeilijk te vinden en dan is er nog de financiële kant van de zaak; met deze stukken is vaak veiel Igeld gemoeid. We mochten een gesprek hebben met de leiding van deze ondanks alles steeds vooruit strevende toneelvereniging. Er wordt veel van deze leiding ge vraagd. Zij zien zich iedere keer weer voor de taak gesteld een stuk te kiezen, dat zich handhaaft op hetzelfde niveau als eerder gespeelde stukken. En dat valt niet mee, als men al ooit „Christ mas Carrol" speelde van Dickens, of „Waar de ster bleef stille staan" van Felix Timmermans, of „De 'Dood van een Handelsreiziger", of „De Woeste Hoogte", stuk voor stuk zeer hoogstaan de stukken, die veel van een amateurs vereniging vragen. OOG heeft deze stukken op een be wonderenswaardige manier gebracht; zij hebben steeds laten zien waartoe goede dilettanten onder deskundige leiding bet kunnen brengen; hoeveel de ware liefde voor het toneel vermag. Maar zij hebben zichzelf ook zo ver verplaatst op de weg die voert naar het volmaakte toneel, dat geen terugkeren meer mogelijk is. OOG kan niet meer volstaan met stukken van de tweede rang, laat staan van de derde, niet te genover het publiek van Waalwijk, niet tegenover zichzelf. Hun stand brengt grote verplichtingen met zich. Zij hebben bekwame krachten, hoewel ook zij niet kunnen putten uit een on uitputtelijk reservoir, en dat legt ten aanzien van de keuze van een stuk hun ook de nodige beperkingen op. Waar ze echter bet meest rekening mee moeten houden, dat is de financiële kant van de zaak. OOG streeft er naar nooit iets half of onvolledig te doen; als ze een stuk spelen, dan doen ze dat ook zoals het moet, en dan moet alles tot in de klein ste details verzorgd zijn. En daar is heel veel geld mee gemoeid. OOG echter be schikt over een groot aantal donateurs, honoraire leden, noemen ze die, en dit aantal groeit nog steeds; daarnaast heeft O.O.G. over belangstelling voor haar stukken niet te klagen. Maar dan moet er nog behoorlijk uitgekeken worden. O.O.G,, verzekerde het bestuur ons, speelt eigenlijk al een hele tijd boven haar financiële krachten, en daarom is ook de gemeentesubsidie die de vereni ging gaat ontvangen zeer welkom, ter wijl deze subsidie tevens een erkenning is van de grote verdiensten die deze amateurs zich voor het Waalwijkse to neel hebben verworven. EEN MOEILIJK STUK. Al deze overwegingen hebben gegol den toen men als stuk voor het begin van het seizoen uitkoos; „De dood neemt vacantie" van Alberto Casella, Na lezing van dit stuk, dat een tijd geleden ook al eens verfilmd werd, ko men we tot verschillende conclusies. Op de eerste plaats dat het een sterk stuk is waarin een origineel, een zeer origi- neel gegeven op deskundige wijze is uitgewerkt. We zullen hier niet het minste van de inhoud vertellen, een groot gedeelte van de aantrekkelijkheid voor her. publiek zou er af zijn. We kunnen alleen zeggen, dat we in dit stuk een strijd zien tussen verschillende soorten liefdes, tussen, de liefde om der wille van de liefde, de oppervlakkige amusabele liefde, en de echte liefde, in de ware zin des woords, totterdood. Zeer sterk groeit dit stuk naar een verrassende en ontroerende climax, en het zal niet nalaten op ieder een grote indruk te maken. Een andere conclusie is, dat het stuk zeer veel van OOG's krachten zal ver gen, dat het zeer moeilijk te spelen is op een wijze die de onwaarschijnlijke geschiedenis aanvaardbaar maakt en waar. We hebben echter van O.O.G. al meer malen zeer sterk spel gezien, zodat we ook ten aanzien van dit stuk de beste verwachtingen hebben, waarin we nog gesterkt worden door de mate waarin de leiding enthousiast is over de repe tities. En tenslotte is er nog de conclusie dar 'het een duur stuk is; het wordt ge speeld in een rijkdom van costumes en avondtoiletten, het vraagt een kostbaar decor en bijzondere achterdoeken.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2