Puistjes D.D.D. VALDA VIJF DAGEN NAAR PARIJS BIOSCOOP-PROGRAMMA B0EKBESPREKIN6 POPENT °OODT 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 6 SPIERPIJN, SPIT... BIJ VERKOUDHEID PASTI LLES „HUIS TEN BOSCH11 WOEDT weer ingericht als KONINKLIJK PALEIS FEUILLETON 24) l vervolg daarop een „knalavond" voor alle leden, met hun dames; het motto? „Lach en vergeet", door het cabaret van Ton en Joop. Met aller medewer king een avond van niet te missen, on gekende vrolijkheid. Aan het kanaal is een niet meer mooie regenjas gevonden, zonder knopen. Af te halen bij het se cretariaat. ST. CRISPIJN HULDIGDE ZIJN JUBILARISSEN 1954. Ik zie je wel weer bij St. Crispijn, bij St. Crispijn. bij St Crispijn, Ik zie je wel weer bij St. Crispijn, hoera zo gaat het fijn; Want van een stukje worstenbrood, ga je bij lange na niet dood, Ik zie jé wel weer bij St. Crispijn, hoera zo gaat het fijn. Dit is het refreintje dat de gilde- broeders en -zusters nog meermalen in gedachten zal komen, het refrein tje dat Piet Mulders zo maar uit de mouw schudde met daarbij toepas selijke verzen op de gilde en de drie jubilarissen afzonderlijk. Ja, het gilde van Besoyen heeft zijn trouwe leden gehuldigd. En hoe. 's Morgens om half negen waren nagenoeg alle leden present om zich in ordelijke groep naar de kerk te begeven, waar de gilde-Mis zou worden opgedragen. De vendeliers lieten hun vendel zwieren tot aan de communiebank, waar Pastoor Verbiessen de twee nieuwe vendels zegende, terwijl de gildebroeders in de middengang in eerbiedige hou ding bleven opgesteld. Na de H. Mis werd aan de Zeer- eerwaarde Heer Pastoor Verbiessen op het kerkplein de gildegroet ge bracht, die voor de jonge vendeliers niet meeviel, daar er nog al een stevige wind stond. Hierna begaf men zich naar de gildekamer, waar een reusachtig krentenbrood met angstige ogen zijn laatste uur af wachtte. Spoedig stelde de gilde zich weer op om de jubilarissen aan huis af te halen. Floris de vijfde was ze ker jaloers op de stoet, want toén men door zijn laan marcheerde, werden de gildebroeders onthaald op een regenbui die het geheel niet mooier maakte. Desalniettemin kwam men op het af gesproken, uur, half 12, op het Raadhuisplein aan, waar de Edelachtbare Heer Burge meester Teijssen, beschermheer van St. Crispijn, en de heer Vlaar, se cretaris, op het bordes verschenen om de gildegroet in ontvangst te nemen. Toen begaf de stoet zich weer naar Besoijen, waar om half twee een heerlijk maal het feestvierende gilde sterkte voor de komende strijd met het geweer. De uitslag' over het hele seizoen was als'volgt: 1 J. Hoevenaars; 2 Nic. van Don gen; 3 L. Hamers; 4 J. Klorx. en zo vervolgend tot alle negentien schut ters hun prijs hadden uitgekozen. 's Avonds om half 8 waren allen weer bijeen met dé dames voor de huldiging der jubilerende gilde broeders. Hierbij was-de Edelachtb, beschermheer aanwezig. Na de opening dóór de hoofdman die in het kort een overzicht gaf van wat er in het afgelopen jaar ge beurd was, zoals het plaatsen van een nieuwe boom voor de schutters, het aanschaffen van een mooie gil- detrom, twee nieuwe vendels, der tien sjerpen en drie nieuwe costu mes, richtte hij een oprecht woord van dank aan allen die de gilde door hun hulp daartoe in staat hadden gesteld. Besoyen niet alleen, maar ook heel Waalwijk mag weten dat hier een gilde leeft waai- pit in zit. Ook de donateurs werden niet ver geten in het dankwoord, evenmin als de heer Merks van O.L. Vrouw Schuts te Elshout, die de vendeliers had gebracht tot wat ze nu zijn. Toen kwam de tweede hoofdman aan het woord om eerst de heer v. d. Meijs te huldigen met zijn 40- jarig lidmaatschap der gilde. De ju bilaris was, volgens spreker, steeds een trouw lid geweest niet alleen, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedöod en de huid geneest. BALSEM - ZEEP maar ook als gastheer had hij steeds getoond te weten hoe het moet om zijn gasten tot genoegen te zijn. Zijn bereidwilligheid en dienstbaar heid waren voor de gildebroeders zo géwoqn geworden dat de jubila ris steeds hun toevlucht was en deze altijd met de nodige kwink slagen het zaakje opknapte. Als huldeblijk werd de heer v, d. Meijs een mooie bureaulamp; aangeboden. Nic. v. Dongen en W. de Louw waren jubilarissen van 25 jaar. Eerstgenoemde was volgens spreker wel het populairste lid,van heel het gilde en mocht bij deze gelegenheid van St. Crispijn een prachtige para- pluiestandaard (oud-Hollands mo del) zien aangeboden. W. de Louw was reeds als kleine jongen met vader, meegegaan om de flossen van huh gildevaan te dra gen, was koning geweest en be kleedde nu de hóógste rang in het bestuur als hoofdman. Ook zijn vrouw toonde stëeds een warm hart te hebben voor de gilde, evenals zijn kinderëh. Daarom"was het een mooie geste van de feestcommissie deze jubilaris een casette Zilmeta- lepels en vorken aan te bieden. Toen de Edelachtb. Heer Burge- meestèr als beschermheer 't woord narii, zei hij met belangstelling de vorige spreker te hébben gevolgd en alle respect te hebben vóór dót- gene wat hier door de gildebroe- derés was tot stand gebracht; Spr. sprak zijn dank uil voor de gilde groet die hij des morgens in ont vangst had mogen nemen én het verheugde hem niet alleen voor zichzelf, inaar voor geheel Waal wijk, dat aan tleie' zijde der- ge- meerite mensen woonden, die wis ten vast te houden aan de mooie en oeroude tradities van ons edele Brabant. Hij huldigde de jubila rissen én tóch nodigde de hoofd man alle aanweklgêii tilt ëerj dróflk te wijden, aan de gezondheid van de Edelachtb'. beschermheer en aan het .Gilde St. Crispijn en Cris- pinianüs' van Besoijen. Daarna zette het AB-C-orkest een lang zullen zij leven in en begon een zeer gezellige avond met dans, zang en muziek. Er was variatie genoeg; vanaf „lui lied der acht tien doden", voorgedragen Óoor H. de Louw tot de „begrafenis van manke Nelis" door Nolleke. Door de hospita en haar helpsters was er uitstekend gezorgd. Het orkest viel ook buitengewoon ip de smaak en vooral mag worden genoemd de trompetsolo Holé City en het gilde- lied van P. Mulders. Maar al te vroeg verschenen twee dienaren der wet om de feestelin gen er aan te herinneren dat het uur van komen gegaan en het uur van gaan-- gekomen was. Het was een mooie dag voor Si. Crispijn. ÉÉN P.I.T.-COLLECTE VOOR VELÉ DOELEINDEN. Teneinde racete re werken aan beper king van hét aantal straatcolléetes wórdt er éénmaal .per jóar. door hét Prötestans Interkerkelijk Thuisfront op straat ge collecteerd voor vele doeleinden tegelijk. Als u straks in de week van 1 t.m. 6 November a.s.-. een .gift voor het PIT afzondert;' komt dit geld ten goede aan: 1. de Vloot-, Leger- en. Luchtmacht- predikanten (voor Bijbels, lectuur,, cen tra op vliegbasis enz.)2. de Ned. Mil. Bond Pro Rege, die meer dan 50 prot. militaire tehuizen in Nederland onder houdt;. 3. de Chr.(Mil. Bond v. Oost .en. West, die prot. mil. tehuizen overzee (in Nieuw Guinea, op de Antillen, in Suri name enz.) heeft. Daarnaast komt het geld ten goedé van geestelijke arbeid der chr. mil. or ganisaties. Voorts géan er ook dit jaar Kerst-, pakketjes naar onze mannen overzee. Dit kost plm. f 10.000,-^. Maar onze mili tairen hebben juist daar éen bewijs dat het thuisfront hen niet vergeet, zo no dig. Het werk der geestelijke verzorging van onze strijdkrachten groeit. Er wer den 7 nieuwe militaire tehuizen gebouwd bij de" niéuwe legerplaatsen. De inrich ting daarvan bedroeg f.70.000.—het- geen uit particuliere bronnen moet ko men. Het. bedrag 'is er nog bij Jange niet... Maar wé mogen onze jonge mi litairen niet aan hun lot overlaten! Zij doen hun plicht voor ons. Laten wij dan onze taak tegenover hen verstaan! Een gift in de PIT-collectebus (of op de intekenlijst) maakt jonge mannen en vrouwen in de militaire dienst blij! Wilt u het adres van het PIT weten? Het is gevestigd Nieuwe Gracht 90 te Utrecht'. Gironummer 5163 Utrecht. AANRIJDINGEN. Maandag had er aan het Hoog- einde een aanrijding plaats toen de bromfietser v. d. M. uit Waalwijk, een voor de brug wachtende auto, bestuurd door Mevr. K., eveneens Uit Waalwijk, rechts over 't tègel- pad (geen fietspad) wilde passeren, öp dat moment opende de bestuur ster haar portier, met het gevolg dat de bromfietser er tegen reed. Zowel portier als bromfiets werden beschadigd; persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Dinsdag kwam het 5-jarig dochtertje van de heer v. V. plot seling uit een-dam gelopen,' stak de straat over, juist voor een passeren de wagen, bestuurd door de heer P. V. uit Tilburg. De bestuurder remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat het meisje werd- ge- schept en op de weg viel. Het bleek een lichte hersenschuddingopgelo pen te hebben. De bestuurder treft uiteraard geen schuld. Woensdag wilde op het Hoog- einde een paard en kas, geleid door C. A. H. uit Waalwijk, éen gepar keerd staande wagen van C. Tr. uit Eethen passeren, toen van de an dere zijde een auto naderde. In plaats van deze voorrang te verle nen, reed de kar toch door, met het gevolg dat ze tegen de geparkeerd staande auto reed, -waarvan de lin kervoorzijde van de carbssérie werd ontzet en ingedeukt. ONGEVAL. De heer P. T. was aan het station zakken snippers aan het laden. In een van deze zakken echter was 'n stanzmes terecht gekomen en het gevolg was dat T. zich flink ver wondde aan de linkerhand, waarvan enkele pezen werden doorgesneden. Hij moest zich in het ziekenhuis te 's Bosch onder behandeling laten stellen,, maar kon hierna toch weer naar zijn woonplaats terugkeren. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Franciscus A M zv W. Knippels- Vrijhoeven te Druilen Hènrica G M ilv G J Laros-Damen, Sprang- Capelie Johanna A dv J A van den Qssenblok-Verdonk Lau rent i us J M zv W H Vesters-van Druilen. Overlijden Barendina vaii der Wiel 8() jaar, gehuwd geweest in. W Bleijenberg. ÏPuwelijksaangiflen L C J Dings 32 jaar én Th G M Boot 23 jaar, beiden alhier A G van Hilst 26 jaar en C G Moonen 22 jaar, beiden alhier Th Clrr "Fitèér.y 28 jaar en Th M P Th Voogd 27 jaar, beiden alhier - - J B van Velzen 19 jaar te.'s-Bosch en F O H IJpelaar 19 jaar alhier. HuwelijkenGene. Ingekomen G A de Leijer van Lilli A G M de 1.rijer van Lith G II L de Pauw van Doetiiichem A J van Venpooij van Breda W. Eijernian van Amsterdam 1 L A M VerwieJ van Amsterdam. Vertrokken K Brouwer, echtg Arnóldus naar Vught P M G van Veldhoven naar Mook en Middelaar E T M G van Bladel naar Boxtel - H J M van Engelen, echtg. Heijs naar Loonopzand G P M Schlief naar 's-Bosch II v Helvoirt naar Am- Sterdam F T Bonte naar Ede - sterdam F T Bonte naar Edt J J A Van der Rijken naar Weill Gld - Tb A M van den Bergh naar Geniert. 't Loert- overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. MUSIS SACRUM. THE GLENN MILLER STORY. Dit is een film waar de liefhebbers van Glenn Miller's muziek en ook de liéfhebbers van een goede amusante film .al enige tijd ongetwijfeld naar hebben uitgezien. The Glenn Miller Story heeft triomfen gevierd over heel de wereld, overal viel de film het grootste succes ten deel, niet in het minst om de be koorlijke melodieën van deze Amerikaan se dienaar der lichte muze, die lang niet de slechtste is in zijn soort. De film vertelt ons van de moeilijke tijden die Miller heeft moeten doorma ken, voordat de stér van zijn talent be gon te rijzen. Zijn liefde voor de muziek en zijn liefde voor zijn schat van een yrouw hebben hemdoen bereiken waar naar hij zo vurig éerlangde, het schép pen van een geheel nieuwe eigen klank in de wereld van de amusementsmuziek. Dat Glenn Miller hierin is geslaagd be wijzen zijn melodieën die over de hele wereld graag worden gehoord en dat toont ook duidelijk deze film, die ons eer; opeenvolging geeft van de grootste successen voor deze populaire compo nist, wiens leven zo vroegtijdig einde- vond. I lij was Majoor in het Amerikaanse léger en dirigent van zijn band die speeld voor de militairen. Als hij na de invasie voor een kerstuitzending naar Parijs moef, verongelukt het vliegtuig. De uitzending gaat echter onder leiding Van zijn vriend door en thuis luistert zijn vteuw en zijn aangenomen kinderen er naar, zij zijn zeer bedroefd, maar toch vetten ze dat hun man en vader zijn -levensdoel bereikt. James Stweart en June Allyson spelen dé hoofdrollen in deze film, die om zijn bijzondere -kwaliteiten Vrijdag, Zater dag, Zondag en Maandag (Allerheili gen) wordt vertoond, de laatste twee dag-en om 6 unr en half negen. Hij is voor iedereen toegankelijk. de''zachte VALDAMILD DE VLUCHTELING VAN DE ALAMO. Woensdag en Donderdag wordt er een heel ander coort film vertoond, een film namelijk die een beeld geeft van de grote strijd in Texas in het midden van de vorige eeuw. We maken kennis met eën van de enkele honderden Texans die 2ich tegen de dictatuur verzetten en die zich met de moed der wanhoop verdedi gen; deze ene is met nog- vier anderen afkomstig, uit een plaatsje, dat bedreigd wordt door de Mexicanen en hij wordt door het lot aangewezen om te gaan zien of de vrouwen en kinderen nog in vei ligheid zijn. Wanneer dan vrijwilligers worden gevraagd voor een laatste ver- dedigingsactiè, geven allen zich op, be halve deze ene, die een andere plicht had. Hij wórdt beschouwd als een ver rader en een lafaard en de film vertelt dan verder op welke dappere wijze hij zich weet te rehabiliteren en zelfs de strijd in het voordeel der Texans doet veranderen. Toegang veertien jaar. LUXOR-THEATER. GESTOLEN LIEFDE. Vrijdag, Zaterdag en Zondag wordt in dit theater een Italiaanse film ver toond, die voor personen van boven de 18 jaar veel aantrekkelijks zal hebben. De film vertelt de geschiedenis van twee broers, die elk" houden van hetzelfde nfeisje, maar waarvan de ene zeer ja loers is en in zijn jalousie, een vermeen de medeminnaar vermoordt. Van deze moord krijgt de andere, Walter, dé schuld en die vlucht naar het Vreemde lingen legioen. Vijf jaar later loopt een schip met le gionairs, waarónder ook Walter is, de h^ven van Napels binnen, en ondanks het consigne het schip niet te verlaten, gaat Walter toch de stad'in, om Maria, KO - zijn geliefde te ontmoeten. Hij ontmoet echter eerst zijn broer, die hem zegt, met Maria getrouwd te zijn. Maar Walter herinnert zich hetgeen hij en Maria vijf jaar geleden hebben afgesproken, hij houdt zijn afspraak en ontmoet Maria, bij de kapel waar zij ieder jaar op de zelfde dag en tijd zouden zijn. Dan wordt hij echter verraden aan de leiding van het schip door zijn broer; maar toch komt het nog tot een happy ending. 'Hoe?, dat toont U deze. film. RAZZIA IN TRIEST. Maandag en Woensdag vertelt deze filn; ons 'het verhaal van een bende sa boteurs in Triest die door de geheime agent Mollert worden bespied. Het lukt hun niet hem uit de weg te ruimen en zijn prachtig werk stelt de politie in staat veel te weten te komen van de leiding en de bedoelingen van de bende. Om de leider enige tijd in bedwang te houden wordt een charmante zangeres in de arm genomen die hem uit moet nodigen;; voor éen souper, ondertussen zullen Mollert en zijn mannen een inval doen in zijn huis. Dit wordt echter ont dekt en dart volgt een reeks verwikke lingen, die een zeer spannend verloop hebben en waarbij de jaloersheid van Mollert, die verliefd is op de zangeres, ook nog in het geding komt. Ook hier echter komt alles tot een goed eind. Toegang 18 jaar. Miilk Raj Anancl „Koelies" 2e druk. Br. E. van Hinte „De vier jaar getijden", 2e druk. Uitgave Wereldbibliotheek N.V. AmsterdamAntwerpen. In Koelies" schetst Anand op dichterlijke, maar zeer realistische wijze het harde leven van een Hin doejongen, Mjoenoe geheten. Het verhaal, dat zeer boeiend is, speelt in India, het land met zijn bittere armoede, zijn Hindoes en Moham medanen, zijn kaste- en standen- stelsel. We treden in een wereld van verschrikkelijke ontberingen en slaafse machteloosheid der koe lies. Vol van tragiek is het jonge leven van Mjoenoe, die tenslotte als rickshaw-koelie aan de tering' sterft. Het is een aangrijpende en indrukwekkende geschiedenis; De roman (niet ontbloot van satyri- sche en komische elementen) heeft een literair-psychologische bete kenis. Uit Anand's beschrijving treedt de sociale tendenz sterk naar voren, zonder dat wjj in dit verband kunnen gewagen van so cialistische lectuur, waarin propa ganda en kritiek de boventoon voe ren. De auteur bepaalt zich tot een levendige en zuivere Weergave van de realiteit. Juist daarom kunnen wij deze roman met zijn literaire kwaliteiten ten volle waarderen. Het ij echter een boek voor vol wassenen en liefst gevormde vol wassenen. Van een geheel ander genre is de uitgave ,,De vier jaargetijden" van wijlen Dr. E. van Hinte. Het is een popularr-wetensiehappelijk boekje, dal een belangwekkende beschou wing geeft over klimaat en mens. Dr. van Hinte bespreekt uitvoerig een drietal wetenschappen, n.l. de meteorologie, de klimatologie en de weerkunde; toont ons het ver schil tussen een macro- en een micro-klimaat en geeft een inde ling der klimaten (o.a. de zeer be kende klimaatindeling van Prof. Koppen). Vervolgens worden be handeld de zeer interessante on derwerpen: .JKlimaat en mens", „Klimaat en demografische ver houdingen (gegevens over geboor ten, huwelijk, sterfte enz. in ver band met het klimaat), „Klimaat en economisch leven", „Gèopjy- chologie en physiologie" en „De jaargetijden in onze streken". Het hoek laat zich lezen als een roman. Voorwaarde om er het een en ander uit op te steken is echter het met aandacht te bestudéren. Wij hebben één bezwaar tegen dit werkje, namelijk, dat het be- heel in het rationalistische vlak ligt. De schrijver gaat omstandig in op het verband tussen klimaat en mens, maar zonder evenwel te spreken over het verband tussen God, het klimaat en de mens. Voor het overige erkennen wij de bij zondere waarde van Dr van Hin- tp's p'psrhrifi Sprang-Capelle ARIE VAN PAS Toen H. M. Kóningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hun ilïj^-jarig huwelijksfeest vierden, heeft het Nederlandse volk als nationaal geschenk een som gelds bijeengebracht, bestemd voor het verfraaien van dé tuin rond „Huis ten Bosch" in 's-Gravenhage, een drie eeuwen oud paleis, dat gelegen is aan de rand van de stad. Maar niet alleen de tuin, ook het paleis zelf was aan een grondige restauratie en modernisering toe, wilde het althans weer gebruikt kunnen worden als verblijfplaats van het Ko- ninklijk Gezin. Deze taak werd opgedragen aan de Rijksgebouwendienst, OMVANGRIJKE TAAK, weer eeuwen mee kan Zoveel mogelijk wordt, ondanks alle moderniseringen, het oude karakter be waard, van de beroemde „oranjezaal" niet de moderne schilderingen, van de Japanse en de Chinese zaal en van de talloze andere vertrekken in dit paleis, dat met recht een historisch monument mag heten. Begin 1952 werd met de werkzaamhe den begonnen. Nu, ruim 2Yi jaar later, is het werk nog in volle gang en het zal zeker nog tot het voorjaar 1956 duren voordat alles klaar is om de Landsvrou we en Haar gezin een waardige huis vesting te bieden. De bedoeling van de Rijksgebouwen dienst was, het bistorische paleis te voor zien van modern comfort, zoals een cen trale verwarmingsinstallatie, air-conditio ning, badkamers, moderne keukens, gar derobes, riolering, enzovoorts. Vloeren werden opengebroken, muren weggehakt en terwijl men daarmede bezig was, kwamen allerlei verborgen gebreken aan het licht. Het langgerekte paleis bleek ontzaglijk te hebben geleden onder het weer en onder de vochtigheid. Vloerbal ken bleken verrrot te zijn, muren en trappen ontzet; het dak verkeerde in zeer slechte staat. OUDE KARAKTER BLIJFT* GEHANDHAAFD. Talloze herstellingen moesten worden aangebracht en dat alles gebeurde en gebeurt nog steeds met de grootste zorg vuldigheid. „Wij herstellen dit paleis zo danig", aldus de Hoofdarchitect G. Stomps, die de leicling heeft, „dat het door Tom Lode wijk. Ze dronken hun koffie in het zelfde kraakheldere zaakje, waar ze al eerder waren geweest, kochten voor het meisje in Carla's pension een zakdoekje met de Eiffeltoren er op, en merkten toen dat ze als de wind naar het Metro-station Cité moesten. Voor de laatste maal stapten ze over op Réaumur-Sebastopol, en doken vlak bij de Cité weer boven. De beide café-tjes op de hoek van de Boule vard de Courcelles en de Boulevard Malesherbes, waar ze zo menigmaal het etensuur hadden afgewacht, bo den een onverdacht Hollandse aan blik, want het hele terras zat vol. Mevrouw Kierkewasser onder streepte de mening van haar boe zemvriend, meneer Laarman, over de zegeningen van de Napoleonti sche tijd met droeve bemerkingen over al die jonge mensenlevens, „die de slagvelden met hun bloed hadden gedrengt." Meneér Stollen ga zat verdiept in éen Figaro, de Perlands praatten met Frans» de drie leraressen, die geen lerares sen waren, onderhielden zich met Bella over devoorstelling' in het Casino de Paris, waar. ze de vorige avond hadden doorgebracht, en Hannes, die met Prikkie samen naar een mop van Dikkie zat te luisteren, stak een- arm omhoog en wenkte de beide meisjes. Een paar Franse studenten zagen het gezel schap met afkerige blikken aan en mompelden iets van „Boches", maar toen het lachende meisje dat de bestellingen opnam, iets zei van „Hollandais", schikten ze zich irt de vreemde invasie. Vlak voor het terras van hef ho tel nam een meisje met paarden- staarthaar „queue a cheval", zei Hannes, innig afscheid van een ge bruinde jongeman mét een fluwe len jasje en suède schoenen, en scheidde van hem met een klin kende zoen. Dat zou jij niet dur ven daagde Hannes Els uit. 't Hangt er van af met wie lach te die terug. Wij hebben in Hol land zulke charmante jongens niet tartte ze.Hannes. Ze is al he lemaal verfranst zei de brood magere meneer Proppen, en, dé propperige meneer Velleman vond dat het tijd werd dat ze weer naar Holland gingen, anders gebeurden er ongelukken. Voor de laatste maal smulde Garla van de vis, waagde ze zich aan de „gendarmes", de vettige, wonderlijk smakende worstjes, die zo weinig geschikt, zijn voor een zwakke maag, en dronk ze van de rode wijn. Ze rekende af met de blozende, dikke serveuse, die stra lend rondliep, want „ces Hollan dais" waren niet schriel als; het op fooien aankwam. En toen riep Frans met Stentorstem, dat de bus al klaar stond met alle koffersi er in en of de dames en heren- maar zo vriendelijk wilden zijn. Carla ging de trap af van het pa leisachtige gebouw. Beneden ston den de studenten die hier bleven. Even benijdde ze ze hevig. Tien mi nuten later ronkte de bus langs de Boulevard de Courcelles. Nog een maal gleden alle herinneringen voorbij: Dé Place de Clichy, Pigal- le, de Moulin Rouge, én eindelijk Stopte de bus met een meesterlijke zwaai opzij van 't Gare du Nord. Koffers werden uitgeladen, ieder sleepte zijn bezit naar binnen. De controleurs keken naar -de biljetten en alles draafde langs het lage per ron op zoek myir de gereserveerde wagon, besteeg de steile treeplan ken en plantte koffers en valiezen in de rekken. Carla keek de coupé eens rond. ie had gehoopt met de Perlands te reizen, maar die bleven nog een Jagje, gingen morgen pas terug. Nu zaten ze „opgescheept" met mevrouw Kierkewasser en haar „boy-vriend", zoals Els het uit drukte, en menëer Stollenga. Els zag haar gezicht en trok haar mond scheef. Maar op het laatste ogenblik stoof Hannes de coupé binnen. Ik heb geruild met de schone Bella riep hij vertel me nooil meer een woord kwaad van dat kind. En nu zit ik bij jullie: Fijn hè ,'t— lachte hij uit dagend naar Els. Als je zoet bent, mag je blij ven zitten zei de roodharige genadig maar dan willen we ook geen kik van je horen. meisje dat hartstochtelijk met een zakdoekje wuifde, een oude dame die stond te zwaaien met een dap per-lachend gezicht, waarover grote tranen rolden, 'n paar stoï cijnse kruiers. Toen stroomde de coupé vol zon. De hoge huizen weken terzij. Daar gaan we weer zei Hans. De droom was uit. HOOFDSTUK X. DOUANE. De trein was de Parjjse voorste den voorbij gesneld ep daverde nu op topsnelheid langs het golvende land van Noord-Frankrijk. Het was precies hetzelfde, weinig interes sante schouwspel waarvan ze op O J VM1 UMiilV Jjvuuu VV aai Y «IA (tiU x Mevrouw Kierkewasser glim- j de heenreis hadden kunnen genie- plltp vprtpfjpp/j pn 7P1 iptc DRPr fprt on /Jne nron/I or» t»1 oo Wl O nf On lachte vertederd en zei iets over de jeugd die altijd jeugd blijft, me neer Laarman keek op zijn horloge en zei dat ze nog en minuut had den, en meneer Stollenga stak een grote Hollandse sigaar op en ver diepte zich in „Uren met Spinoza". Toen daverde de kap van het geweld van sissende stoom. Buf fers stootten rammelend tegen el kaar. Langzaam gleden de men sen op het perron weg...een ten en dus werd er slechts af en' toe eèn blik uit het raampje ge slagen. Hannes wa« de corridor opgelopen en was daar ergens met Prikkie en Dikkie in druk gesprek, meneer Stollenga ging geheel op in zijn wijsgerige lectuur en dus waren Carla en Els vrijwel over geleverd aan meneer Laarman, die hen onderwees in de geschiedenis van Parijs. (Wordt vervolgd). DRIE EEUWEN VADER LANDSE GESCHIEDENIS. Het zou niet moeilijk zijn, drie eeu wen vaderlandse geschiedenis te schrij ven met „Huis ten Bosch" als uitgangs punt en als achtergrond, zo nauw is de historie van dit paleis verweven met het wel en wee van Oranjehuis en volk. Frederik Hendrik liet het in 1645 als landhuis bouwen voor zijn gemalin Ama- iia van Solm.st Voordat het geheel ge reed, was, stierf de grote veldheer-steden dwinger en Amalia besloot de „Oranje- sael zoals het huis toén genoemd werd, in te richten als mausoleum ter herinne ring aan haar echtgenoot. Prins Willem III liet het gebouw uit breiden met twee zalen en bijgebouwen. Inns Willem IV gaf aan de beroemde architect, Daniël Marot opdracht het mausoleum te herscheppen in een paleis met ongeveer 100 zalen en vertrekken. r"^ Willem V bereidde in de „Oranje zaal zijn vlucht naar Engeland voor. Tijdens de Bataafse republiek en in de f ranse tijd1 woonden in bet tot staats eigendom geworden „Huys in 't Bosch", zoals het paleis toen genoemd werd, ach tereenvolgens Rutger Jan Schimmelpen- nuick, Koning Lodewijk, de jongste broer van Napoleon, en Maarschalk Le brun, die tot Gouverneur-Generaal werd benoemd na de inlijving van Holland bij Frankrijk. honing (Willem I liet fraaie vijvers in de tuin aanleggen, koningin Sophie, de echtgenote van Willem III, onderhield op „Huis ten Bosch" contact met ge leerden en kunstenaars en verkoos aan het einde van haar leven de rust in dit paleis boven het woelige hofleven in die dagen in de stad s-Gra venhage. Na haar dood bleef het huis lange tijd onbewoond. In 4899 zou het nog een rol van internationale 'betekenis gaan spelen toer de jonge Koningin Wilhelmina het ter beschikking stelde voor de eerste vredesconferentie. Als over 1 a 1 j/j jaar de restauratie werkzaamheden voltooid zijn, zal hét paleis dan regelmatig worden gebruikt aoor het Koninklijk Gezin? Op deze vraag, die iedere Hagenaar zich stelt, kan uiteraard nog geen antwoord' worden ge geven, „Huis ten Bosch" is en blijft een betrekkelijk „klein" paleis, dat zich niet leent voor grote ontvangsten. Het wordt eenter zodanig ingericht, dat de Konin- lijke Familie er gezelschappen tot maxi maal 60 personen zal kunnen ontvangen. En afgezien van de vraag, of Koningin en Prins er vaak zullen verblijven: belang rijk is in ieder geval, dat door deze grondige restauratie een historisch mo nument voor ons volk bewaard blijft. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 6