ALGEMENE BERICHTEN VIJF DAGEN NAAR PARIJS Gemeenteraad Waalwijk EEN MOOIE SHOW VAN „VOGELLUST" DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 KOOPT EN VERKOOPT GROND EN REGELT ANDERE KWESTIES M. VAN LEEVEN TOEGELATEN TOT DE RAAD. ondanks het ontbreken van de Wildzang. OPBRENGST COLLECTE RECLASSERING. FEIIILLETON Vlot heeft de Waalwijkse gemeenteraad Vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester Teijssen een aantal zakelijke kwesties onder ogen gezien en geregeld. Veel stof tot discussie boden deze punten niet; ze betroffen vooral ook aan- en verkoop van grond, zoals steeds trouwens, terwijl ten slotte een aanvullende agenda werd behandeld, waarin onder meer werd voorgesteld de Hoefsteeg te Baardwijk gedeeltelijk te bestraten en de Irenestraat aan te leggen. Aangezien ons de prae-adviezen van deze punten ontbraken, kunnen we er verder niets van vertellen, zoals dat meer gebeurt met belang rijke punten, die toch in een openbare vergadering van de raad worden behandeld. Vaak echter gaat men over tot geheime ver gadering, wanneer er wat dieper op bepaalde kwesties wordt inge gaan en waarvan wij dus niets kunnen vermelden. Nadat de notulen waren goedge keurd en de ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangeno men, onderzocht een commissie, be staande uit de heren Meijs, Ver doorn en Kemperman de geloofs brieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer M. v. Leeven, waarna de raad, conform het advies van de commissie, besloot het nieu we lid toe te laten tot de raad. De punten 4, 5 en 6 gingen onder de hamer door, terwijl bij 't voor stel tot het verlenen van medewer king t.b.v. de aanleg van een nieu we centrale verwarmingsinstallatie voor de Baardwijkse Jongensschool, de heer Meijs informeerde of vol doende bekeken was welk soort ver warming men aan zou leggen, een kolen- of een oliestookverwarming. Hiervan zou het afhangen namelijk of er een aparte stoker in dienst moest worden genomen, of dat het schoolhoofd zelf. als zodanig zou kunnen fungeren, hetgeen het ge val zou zijn wanneer men een olie stookinrichting zou laten aanbren gen. Voorts vroeg hij of het de be doeling was de aanleg onderhands aan te besteden, of bij wijze van in schrijving. Op beide kwesties die de heer Meijs aansneed, antwoordde de voorzitter dat dit 't schoolbestuur regardeerd en niet het gemeentebestuur. Wel had de voorzitter ten aanzien van de eerste kwestie vernomen dat het schoolbestuur van mening was dat een gecombineerde voorziening, dus met olie en cokes het meeste aanbeveling verdiende. Ook de punten 8 en 9 vormden geen aanleiding tot het maken van op- of aanmerkingen, maar bij het voorstel tot aankoop van grond aan het zwembad gaf de heer Eibers als zijn mening te kennen dat de ver goeding voor bedrijfschade wel aan de erg hoge kant was. In besloten vergadering zou de voorzitter hem antwoorden. Als de heer Brouwer zich goed kon oriënteren, betrof het hier per celen die al gebruikt waren voor de doorbraak van de nieuwe weg. Waarin de voorzitter hem volkomen gelijk gaf: deze doorbraak was ech ter met goedvinden van de eigena ren geschied. De heer Pullens tenslotte vroeg of de eigenaren gekend waren bij het vaststellen van de bedrijfsscha de, waarop de voorzitter antwoord de dat zij er inderdaad in betrokken waren geweest. Het punt werd dus aangehouden om enkele mededelingen te doen ten aanzien van de prijs. Nadat de raad besloten had om grond aan te kopen ten Noorden van de Winterdijk, stelden B. en W. voor een stuk grond tussen Sta tions- en Wilhelminastraat aan te kopen. De heer Brouwer vond de aankoopsom per M2 beduidend hoog. Waren hiervoor argumenten aan te voeren, vroeg hij. Het was toch niet direct bouwterrein. De voorzitter antwoordde dat men zich moest realiseren te doen te hebben met een gedeelte van een tuin, bovendien een gedeelte van zeer beperkte omvang. Bovendien was dit stuk grond nodig om een verbinding tot stand te brengen tussen de Wilhelminastraat en de Stationsstraat. Het prijzenbureau ging er trouwens mee accoord. Nog een aantal grondkwesties werden geregeld en toen bood men de gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1952 en de rekening van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg aan. In de com missie van onderzoek werden be noemd de heren Duijvelaar met 13 stemmen, terwijl toen de heer v. d. Hoven 1 stem haalde; de heer Meijs met 12 stemmen en de heer v. d. Hoven 2; en tenslotte de heer v. d. Hoven met 12 stemmen, terwijl de heren Verdoorn en Brouwer ieder 1 stem kregen. Het voorstel inzake beoordeling van de grenswijziging' Brabant Gelderland deed de heer Brouwer opmerken, dat het gehucht Bern, dat overwegend katholiek was, ge- voègd werd bij een gemeente over de Maas. Hij vond dat de raad hier niet mee accoord kon gaan. De voorzitter merkte op dat slechts een zeer toevallige omstan digheid deze grenswijziging tot een agendapunt van de Waalwijkse ge meenteraad had gemaakt, namelijk dat een gedeelte van de gemeente Eethen thans1 bij Heusden werd ge voegd, zodat Waalwijk aan dat stukje grens dus een andere buur kreeg. Het was nog de vraag of de gemeente hierin wel gekend hoef de te worden. Ten aanzien van de andere voorstellen, in deze grens wijziging' omvat, had de gemeente raad niets in te brengen. Dhr. Brouwer verklaarde dat het hem nu duidelijk was, dat de door hem gewraakte kwestie, ten aan zien daarvan door de betrokkenen nogal heftig werd gereageerd, in derdaad in een ander vlak lag. Nadat de begroting voor 1954 ge wijzigd was, kwam de aanvullende agenda aan de orde. Hierop kwam een voorstel voor inzake de bouw van een woning met gebruikma king van de premieregeling, waar tegen de raad geen bezwaar had. B. en W. vroegen ook een cre- diet voor de gedeeltelijke bestra ting van de Hoefsteeg te Baardwijk en ook hiertegen had de raad geen bezwaar. Zij vroegen voorts een crediet voor de aanleg van de Ire nestraat, de verbindingsstraat' tus sen Stationsstraat en Wilhelmina straat, en de raad verklaarde zich hiermede accoord. En tenslotte kwamen voorstellen aan de orde met betrekking tot de aankoop van grond aan de Floris V-laan en aan de le Zeine. Ten aanzien van dit laatste voor stel merkte de heer Mombers op dat de toestand in de le Zeine, vooral waar het de afwatering be trof, nu niet bepaald gunstig was. Is het niet mogelijk vroeg hij, tot zover er woningen staan, voorlo pige verbetering in de riolering aan te brengen. De voorzitter gaf toe dat er in derdaad enkele voorzieningen ge troffen moesten worden, het was ook hem gebleken dat enige wo ningen inderdaad overlast onder vonden. De suggestie van de heer Mombers zou hij graag in het Col lege brengen en in overleg met ge meentewerken bespreken. Hij deed in elk geval de toezegging dat er voorzieningen zouden worden ge troffen, die een goede oplossing zouden doen verkrijgen. Dhr. Brouwer merkte op dat men hier met de riolering e,d. vol en thousiasme was begonnen. Toen men het klooster echter was gepas seerd, werden de werkzaamheden plotseling afgeremd. Wat was de reden hiervan? Het wasi inderdaad nodig voor de mensen daar dat er voorzieningen werden getroffen. Het werk was in elk geval niet totaal stop gezet, antwoordde de voorzitter. Overigens kon het wel voorkomen, dat men op een be paalde plaats wel eens even op hield, maar het gehele plan zou in elk geval doorgang vinden. De heer Smolders, wethouder van openbare werken, gaf 'n ver klaring van de situatie. Het werk in de le Zeine was gedeeltelijk ge stagneerd, omdat het wachten was op nieuwe klinkers voor de Be- soijensestraa't; de oude keien van deze straat werden namelijk ge bruikt voor de le Zeine. En toen ging de raad over in ge heime zitting waarin o.m. het punt betreffende grondaankoop aan het zwembad nader werd behandeld, hetgeen, toen de openbare verga dering' weer geopend was, werd aangenomen. Toen kon de voorzitter tot slui ting overgaan. wubirh ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR Dr. VAN DEN HURK. Met onderstaande circulaire heeft het werkcomité dat het zilveren priesterfeest van de ZeerEerw. Heer Pastoor Dr. van den Hurk voorbereidt, zich dezer dagen tot de parochianen gewend. Op 14 Juni 1955 viert onze be minde pastoor zijn zilveren pries terfeest. Dit zal groots gevierd wor den. Want het is voor een priester na de dag zijner priesterwijding wel het mooiste feest: Een feest van dankbaarheid tegenover God en tegenover hen, die hij als her der mag besturen. Maar het is ook voor de parochianen een feest van dankbaarheid tegenover hun her der, die steeds' voor hen klaar staat. Dit feest zal heel de parochie in eensgezindheid gaan vieren. Over deze uiterlijke viering zult U te zijner tijd nadere gegevens ont vangen. Bij een feest hoort een feestgave. Onze pastoor heeft een bijzondere belangstellng voor de luister en de schoonheid van onze parochiekerk. Onze schone kerk is de trots van iedere parochiaan, maar vooral van onze pastoor. U kunt begrijpen dat de pastoor in overleg met het werk-comité, een feestgave geko zen heeft, die de kerk zal verfraai en de plechtigheden meer luister zal bijzetten. Als feestgave wenst de pastoor 2 marmeren zij-communie banken en de ontbrekende liturgi sche gewaden zoals kazuifels, koor kappen enz. Deze zijn voor een pa rochie als St. Jan in Waalwijk in onvoldoende mate aanwezig. U begrijpt dat elke parochiaan in de gelegenheid moet worden ge steld, zijn bijdrage aan deze feest gave te geven. Daarom zullen in de loop van de volgende week de col lectanten voor deze feestgave U bezoeken. U kunt dan mededelen, hoeveel U wilt bijdragen en of U ineens, per maand of per week be talen wilt. Wij vertrouwen dat U gaarne ruim zult bijdragen voor dit mooie doel. Wat hebben onze voorouders een offers gebracht voor hun pa rochiekerk. Wij mogen hen niet beschamen. Het gaal om de eer van God in het huis van God A. Wassenberg, kapelaan. Het werk-comité N. Vlaar, Voorzitter. A. van Stokkum, Secretaris. H. Spitters, penningmeester. P. Dirks. Bé Weijers. A. Meijs. C. van Mosselveld Mevr. van Loon-de Jong. Mevr. M. Hamers-Leijsten. Ongetwijfeld zullen alle parochi anen het de collectanten gemakke lijk maken en royaal hun bijdrage geven voor dit passende feestge schenk, waarin men al z'n waar dering voor hetgeen Pastoor Dr. v. d. Hurk is en doet, kan uitdruk ken. EEN MIS ALS GESCHENK. Toen de heer Antoon v. Bladel vorige week Zaterdag zijn zilveren huwelijksfeest vierde, heeft 't koor van St. Jan, waarvan hij vice-voor- zitter is, natuurlijk uitstekend zijn best gedaan tijdens de plechtige H. Mis van Dankbaarheid. Het werd een zeer plechtige H. Mis, tijdens welke de heer v. Bladel en zijn twee zoons de soli zongen uit de Mis van Nieland. 's Middags is het voltallige koor ten huize van het zilveren echtpaar z'n vice-voorzitter komen huldigen en het werden enkele mooie en ge noeglijke uren. De vice-voorzitter onthaalde zijn koor goed natuurlijk, maar de grootste verrassing werd de Waal wijkse koristen toch wel bereid toen de heer v. Bladel het kerkkoor van St. Jan een Mis ten geschenke gaf, compleet met partituur en alle par tijen. Het was de vijfstemmige Mis van de Oostenrijkse componist Vin cent Goller, die tot titel draagt. „Beati Misericordes", zalig de barm- hartigen. Ze is geschreven voor vijf stemmig mannenkoor, er zijn na melijk twee bariton-partijen, waar van er een de melodie zingt. Begrijpelijkerwijs was het koor een moment verrast door dit prach tige zeer originele geschenk, dat met grote graagte werd aanvaard. De heer v. Bladel sprak de wens uit dat deze vijfstemmige Mis voor het eerst uitgevoerd zal worden bij gelegenheid van het zilveren pries terfeest van de Zeereerw. Heer Pas toor Dr B. v. d. Hurk. Natuurlijk zal er met deze wens rekening ge houden worden; deze geschenk-Mis zal niet weinig bijdragen tot de luister van dit feest. MUSEUM VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDSTRIE. De officieren van de Hogere Krijgsschool, die een cursus volgen aan de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie heb ben onlangs een bezoek gebracht aan het Museum voor de Schoen en Lederindustrie alhier. Zaterdagmiddag hebben zij dit bezoek met hunne dames herhaald. Het gezelschap was zeer enthousiast over hetgeen het museum reeds te zien geeft uit de verschillende sta dia van de schoen. HET BRABANTS ORKEST IN WAALWIJK. Op Donderdag 18 November zal Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans, na 's middags 'n jeugdconcert te hebben gegeven, concerteren in Musis Sacrum onder auspiciën van de Waalwijkse Kunst kring. Het programma omvat de volgen de werken, die door de dirigent zul len worden ingeleid: 1. Libertas Venit, H. Andriessen Een vierdelige Rhapsodie, gecom poneerd in opdracht van de Pro vincie Noord-Brabant bij gele genheid van de 10e herdenking der bevrijding. 2 Hobo-concert in C-dur W. A. Mozart Solist Evert van Tright. 3. Vijfde Symphonie in C. kl.t. L. v. Beethoven. Zaterdagmiddag opende burgemeester Teijssen de vogelshow die het Waalwijk se Vogellust bij gelegenheid van haar eerste lustrum dezer dagen in café Van der Pluijm hield. Het was een prachtige show met vo gels van uitstekend gehalte, met een weelde aan bloemen en planten, een show die zich kenmerkte door de grote zorg die er besteed was ook aan de aan kleding van het geheel. Voorzitter Van den Broek heette al de genodigden hartelijk welkom, speciaal natuurlijk burgemeester Teijssen en Me vrouw en de heer v. Besouw, districts bestuurder. Het was vijf jaren geleden dat de ver eniging werd opgericht en al meermalen had men een tentoonstelling gehouden, maar deze show moest alle vorige over treffen, moest het eerste lustrum waardig zijn. Met schroom echter was men aan de voorbereiding begonnen, omdat de wild zangvogels door de vogelwet niet op ten toonstellingen e.d. mochten worden ge toond. Met zichtbare ontroering sprak de voorzitter over deze aangelegenheid, die alle vogelliefhebbers, en helemaal niet ten onrechte, zo hoog zit en waarvan hij hoopte dat zij bij een herziening van de vogelwet in orde zou komen, ten gunste van de vogelliefhebbers. De vogelliefhebberij was een nuttige vrije tijdsbesteding, betoogde de voorzit ter, die zich bijzonder erkentelijk toonde jegens de heer burgemeester en die graag de verzekering gaf dat, indien de ge meente wilde overgaan soms tot 't plaat sen van een vollière in een van de stads parken, Vogellust graag bereid zou zijn hieraan haar volle medewerking te ver lenen. Hij besloot zijn begroetingstoespraak met de leus: Houdt vogels, ze brengen zon in Uw leven. De heer v. Besouw, de districtsbe stuurder, noemde de Waalwijkse vogel vereniging een van de voorvechters in het Zuiden en sprak over de vogellief hebberij als nuttige vrije tijdsbesteding. Ook hij wraakte natuurlijk de regerings maatregelen, die de vogelliefhebbers ver hinderden hun sport te beoefenen zoals ze dat zelf graag zouden willen. Hij hoopte dat dit de laatste show was die hij meemaakte waar geen wildzangvogels waren. Men kan niet op deze weg blij ven voortgaan, zei hij; gelukkig was dit ingezien en hij hoopte dat men straks weer normale concoursen zou kunnen houden. Hij besloot met de beste wensen voor de vereniging. Burgemeester Teijssen noemde de ver eniging zeer actief en daardoor ook bloeiend en wie hieraan zou twijfelen wordt in deze overtuiging bevestigd wan neer hij deze prachtige show ziet; het is de burgemeester dan ook een genoegen deze te mogen openen. Ik zie vogels van diverse pluimage, zei hij. Vogels die thuis met zoveel liefde verzorgd worden kunnen hier, door wet telijke barricaden, niet tentoongesteld worden. Ik kan me voorstellen aldus de burgemeester, dat dit U pijn doet. En ik kan niet beter doen dan de hoop tot uit drukking brengen dat ook die vogels een volgende maal getoond kunnen worden. Uw vereniging levert hier een gezonde en belangrijke bijdrage voor de vrije tijdsbesteding, waaraan ons volk zo'n bijzondere behoefte heeft. En ook is ze van grote betekenis omdat ze liefde bij brengt voor de natuur en wat daarin leeft. En de burgemeester besloot met zijn complimenten -voor wat hier aan vogels en bloemen en planten was geëxposeerd en met de beste wensen voor de vereni ging. Van het meisje Schapendonk kreeg de burgemeester toen de schaar waarmee 't lint werd doorgeknipt en Mevr. Teijssen werd vereerd met een ruiker mooie bloe men. Nadat de voorzitter van Vogellust de burgemeester nogmaals had bedankt, kon men de show bezichtigen. En deze be zichtiging was de show alleszins waard. De vogels hadden de lof van de des kundigen, die er velen zijn geweest, maar iedereen genoot ook zeer van de gehele entourage, met name ook van de prach tige siertuin met vijver en opgezette vo gels, verzorgd door de heer André van Dongen goede wijn behoeft eigenlijk geen krans en waarvoor de heer C. Van Dongen zijn prachtige collectie op gezette vogels beschikbaar had gesteld. Grote belangstelling was er ook voor de kooi van de heer C. v. van Eethen, waarin de alleszins bezienswaardige toe kans waren ondergebracht. In alle opzichten een geslaagde show, waarmee Vogellust veel eer heeft inge legd. Het plaatselijk Comité van Uitvoering voor de Nationale Reclasseringsdag deelt ons mee, dat de collecte die on langs werd gehouden het totaal bedrag var f 688.10 heeft opgebracht. Het Comité is hierover zeer tevreden en dankt vooral de dames-collectrices die dit resultaat mee hebben doen bereiken. (•NS'". AANBESTEDING VERHARDING PROV. WEG DEN BOSCH- VLIJMEN. Door de Provinciale Waterstaat van Noord-Brabant werd in Den Bosch aanbesteed het aanbrengen van cementbetonverhardingen op 't gedeelte tussen K.M. 1000 en K.M 5.535 van de provinciale weg Den BoschVlijmen. De inschrijvingen waren als volgt N.V. Ned. Wegenbouw Mij., Harlingen 1.030.000 De Geruisloze weg, Heemstede 1.000.000 D. Verstoep, Den Haag 970.000 J. C. Lodewikus, Raamsdonksveer 967.800 Gebr. Hooynck, Arnhem 961.000 Vissers' Wegenbouw, Drunen 953.000 Kon. Mij. Wegenbouw, Utrecht 949.000 J. Heijmans, Rosmalen 947.000 H. Boezewinkel, Nijmegen 935.000 W. de Wijs, Made 917.000 Ir. A. v. Engelen, Nijmegen 897.400 W. Razenberg, Breda 895.000 Aug. v. Dij ck-Petit, Bergen op Zoom 891.000 De Oosthoek, Uden 886.000 O. Dijkstra, Breda 879.000 Konings Wegenbouw, Vught 874.800 P. C. Zanen, Tilburg 833.000 BEVOLKING VAN NOORD-BRABANT. De bevolking van Noord-Brabant bedroeg, blijkens de provinciale be groting voor het dienstjaar 1955, op 1 Januari 1954 totaal 1.332.033 zie len. Volgens de laatste volkstelling was dit aantal 1.178.700 zielen, een accrès derhalve van 153.333 zielen. REGERING BESLIST OVER MELKKWESTIE. De regering heeft besloten 't vet gehalte van de consumptiemelk op 2,5 percent te handhaven. De over heidssubsidie op de melk zal „in de naaste toekomst" niet verlaagd wor den. Van een verhoging van de melkprijs tot 45 cent is dus voor lopig geen sprake. Toch zal de melkprijs voor de consument een „matige verhoging" ondergaan. Dit komt omdat de kostprijs van boe- renmelk „niet onbelangrijk" is ge stegen. De regering moet zich over de eventuele verhoging van de melkprijs echter nog beraden. Dit blijkt uit een officiële mededeling die door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning werd verstrekt. PLANNEN VOOR DAGELIJKSE TELEVISIE-UITZENDINGEN. Vier binnenlandse televisie-pro gramma's en een kinderhalfuur per week plus relayering van buiten- door Tom Lodewijk. 25) Onder Keizer Napoleon de Derde leraarde zijn edele heeft de grote verandering plaats gehad, 'die Parijs heeft gemaakt tot de prachtige wereldstad die ze thans is. Toen is een groot deel van de oude stad afgebroken om plaats te maken voor de boule vards. t O, die prachtige, ruime, grootse boulevards kreet mevr. Kierkewasser verrukt wat zou het mooie Parijs zijn zonder z'n boulevards Meneer Laarman liet zich niet storen door de uitroepen van zijn hartsvriendin. Vroeger waren het allemaal nauwe en bochtige straatjes met keien geplaveid ging hij voort en keek Carla door dringend aan, alsof hij haar per soonlijk aansprakelijk stelde voor die wantoestanden maar toen heeft keizer Napoleon.... Hij was toch een neef van de Gróte Napoleon, niet infor meerde mevrouw Kierkewasser van de Kleine Korporaal, niet waar Inderdaad bevestigde me neer Laarman hij was een zoon van koningin Hortense, de vrouw van Lodewijk Napoleon, die nog over Holland geregeerd heeft. Mevrouw Kierkewasser kniekte te vreden. Zij was altijd blij als zij een vraag kon stellen of een op merking kon maken, waardoor het vernuft, de kennis, de belezenheid en het doorzicht van de heer Laar man tot volle gelding, schittering en glans konden komen. Zij keek Carla en Els aan als wilde ze vra gen Wie zou niet gelukkig zijn in de vriendschap en genegenheid te mogen baden van zulk een voor treffelijk mens Waar was ik ook weer zocht de heer Laarman de laden- kasten van zijn geheugen af o ja, Napoleon gaf toen opdracht aan de baronde baron -Hausmann klonk het van bo ven Spinoza. De heer Stollenga had gesproken. Zijn ogen bleven strak gericht op het boek, zijn si gaar week geen centimeter van haar plaats. Hij leek een sprekende pop van een buikspreker. Els kreeg neiging tot een onbedaarlijke lach bui toen ze het onthutste gelaat van de heer Laarman zag, die op interventie van deze zijde niet ge rekend had. Carla keek opmerk zaam naar het kleine boerse man netje, dat daar over Spinoza zat te lezen, van de wereld afgesloten, naar het scheen en toch precies op de hoogte was van alles wat er om hem heen gebeurdeèn van de geschiedenis der stad Parijs, even goed en zelfs nog beter dan de gratis zijn kennis uitdelende me dereiziger. De heer Laarman was meer ont sticht dan dankbaar voor de hulp, want zijn licht bleek nu niet het enige dat in deze coupé scheen. Die baron heeft toen de grote doorbraak doorgezet doceerde de heer Laarman en de prach tige boulevards geschapen die als een ster samenkomen bij de Are de Triomphe.... Daarom heet het daar ook Place de l'Etoile, niet Henri vroeg eerbiedig mevrouw Kierke wasser. Het plein van de ster, ja ver taalde haar hartsvriend. De heer Laarman zou de geschie denis van de stad Parijs nog veel verder hebben verteld wanneer Hannes niet weer was binnengeko men en met z'n dwaze grappen de ernst des levens had verstoord. Meneer Laarman keek geërgerd. Mevrouw Kierkewasser wist alles al, meneer Stollenga zat verdiept in Spinozaen die twee meisjes hadden nu natuurlijk alleen oog voor die jonge kwiebus, dus hij kon zijn wetenschap niet verder spuien. Carla zag Frans Noordeloos in de gang voorbij schuiven, hij keek naar binnen en knikte kort tegen haar. Hm, in ieder geval was het weer in orde tussen hen beiden, geen ruzie meer, maar Frans' ge zicht was toch verre van vriende lijk. De trein raasde verder. In de lange wagen ontstond gestommel. Carla hoorde Franse stemmen en meneer Laarman zei Daar heb je de douane al. i Dat is toch makkelijk zei mevrouw Kierkewasser dat dat altijd in de trein gebeurt tegen woordig. Vroeger, dat vreselijke oponthoud op die stations en dat staan in de rij, en al die visita ties 1 We gaan steeds nader naar de opheffing van alle grensbar- rières meende meneer Laar man. De heer Stollenga zoog aan zijn sigaar en woelde met zijn ene hand in zijn binnenzak, om daar tersluiks zijn pas uit te trekken. Carla vond dat douane-gedoe wel plezierig, het gaf nog eens wat af wisseling. En ze had toch niets meegenomen, behalve een paar souvenirs, daar hoefde je geen in voerrechten op te betalen. Hannes hing al gekleurde voorstellingen op van douaniers die de koffers overhoop haalden en voorspelde, dat Els wel 'tot Rotterdam werk zou hebgen om al haar pyama's op te vouwen. Ik had er maar één bij me, hoor, als je dat interesseert vinnigde de schone en stak haar tong uit. Het interesseert me bijzon der bevestigde Hannes en waar deed je die lap tong in 's nachts Carla glimlachte, dat geruzie altijd tussen die twee, en ze dacht aan het spreekwoord van haar hospita: Bij elkaar deu gen ze niet en van elkaar meugen ze niet. Het was wel in orde, dacht ze, tussen Els en Hannes'. En weer bekroop haar dat eenzame gevoel. Straks ging Els haar lang- zaam-aan in de steek laten. Waar om waren Frans en zij niet wijzer geweest, waarom moesten bij hen de ruzies scheiding bren gen, terwijl Hannes en Els juist door al die kibbelarijen elkaar steeds nader schenen te komen De douanier in zjjn khaki uni form groette beleefd en vroeg de paspoorten te zien. Een vluchtige blik was voldoende, ze kregen de boekjes' weer terug. Maar hij was nog niet goed en wel weg of een collega kwam bin nen en informeerde of er nog iets te declareren was. Hij was verge zeld van een heer in burger met een zwart norretje en een sombe re blik. De douanier keek naar de kof fers, wees op die van Els en keek vragend rond. - Die is van mij... moi verklaarde Els. De doua nier wees de koffer daarnaast aan. G'est mon coffre monsieur zei Carla. De douanier vroeg of ze die maar eens open wilde maken. Steekproef zei meneer Laar man verklarend. Meneer Stollen ga legde zijn boek neer en keek naar Carla, die een kleur kreeg doordat ze zo in het middelpunt der belangstelling stond. Hannes hielp haar de koffer uit het rek halen. Het slot ging moeilijk open. Carla had een rood hoofd toen ze eindelijk klaar was. De man met het snorretje zag haar opmerk zaam aan. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2