Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld VRAGEN. UIT DE Elke tand een brillont 'WITTE KRUIS INFRAPHILE-APPARATEN Gemeenteraad Sprang-Capelle. HOOGTEZON- VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week -j Ris U de 40 gepasseerd bent Is oppassen dubbel geboden. Ean hunt U eigenlijk niet uiten Kruschen Salts. PRAE-ADVIEZEN. Jan van Dongen 77e JAARGANG No. 88 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" 1 De politieke toestand kenmerkt zich de laatste weken door een zekere rust, een periode van stabiliteit, en er is thans heel wat -minder stof, om een beschou wing aan te wijden, dan enige nog niet zo lange tijd geleden, toen de onderhan delingen de besluiten en verdragen, met name vooral rond de kwestie der Euro pese defensieve samenwerking elkaar in bliksem-tempo opvolgden. Van de andere kant krijgt men nu de gelegenheid 'ns rustig na te denken over de toestand zoals die zich de laatste tijd heeft ontwikkeld, en dan dringen zich vragen naar voren, vragen en twijfels, want het is nog steeds geen botertje tot den boöm; enigszins is de atmosfeer op geklaard, maar alle geladenheid is bij lange nog niet verdwenen. Er blijven vonken smeulen, die bij: het minste zucht je kunnen aanwakkeren tot een felle vlam, die aller aandacht vraagt en aller activiteit in het geweer roept. Inderdaad, door de ministers van Bui tenlandse zaken der negen Europese lan den zijn de Londense Besluiten genomen, eu in Brussel verwerkt tot een West- Europese Unie, toen Frankrijk de EDG had afgewezen; de instelling van een supra-nationaal orgaan .heeft plaats moe ten maken voor een samenwerking der vrije landen, die heel weinig van hun zelfstandigheid hebben hoeven prijs te geven, in plaats van sub-ordinatie krijgen we nu een zekere coördinatie en wat in de praktijk van de Europese beveiliging het beste zal blijken is nog niet .te bezien. Bovendien is er die West-Europese Unie nog niet. De besluiten moeten alle nog bekrachtigd worden door de diverse parlementen, en of dat zonder slag of stoot zal gaan, lijkt ons niet waarschijn lijk. Verschillende partijen in verschil lende landen hebben zich er reeds mee accoord verklaard, maar zeker evenveel anderen hebben een min of meer onaan vaardbaar laten horen. Kan Mendes- France een meerderheid krijgen in zijn volksvertegenwoordiging? 't Is een open vraag. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Kan Adenauer zijn Bondsdag voor zijn ideeën winnen? Er valt nog niet veel met zekerheid te zeggen, want hier is het het beruchte Saar-accoord, het vergelijk tussen Mendes-France en Adenauer, dat mogelijk nogal veel roet in het eten kan gooien. Engeland zal gemakkelijker te winnen zijn, evenals de Benelux-landen die echter hebben verklaard met de ra tificatie te wachten tot Frankrijk en Duitsland hun fiat hebben gegeven. En, kan men zich vervolgens afvra gen, wat zal Rusland doen. Het is van zelfsprekend dat Rusland met lede ogen het tot nog toe bereikte succes voor de West-Europese samenwerking, aanziet, het is eveneens vanzelfsprekend, dat het alles zal doen dit succes zoveel mogelijk te reduceren, en vooral ook zich te drin gen tussen de samenwerkende Europese landen. Tot nog toe waren Ruslands voorstellen onaanvaardbaar, maar alge meen verwacht men, dat er andere voor stellen, met name ook betreffende de eenwording van Duitsland, zullen komen, die de wankelmoedigen, speciaal in West-Duitsland en Engeland, waar 'be paalde groeperingen streven naar een zo groot mogelijke samenwerking met de Sovjet-republiek, in het Russische vaar water moeten brengen. Niet iedereen immers denkt er over zo als Adenauer er over denkt. Eerst een sterke eenheid, zegt die, een garantie voor een collectieve veiligheid, en dan, wanneer men in sterke onderhandelings positie staat, gaan praten met Rusland. Nog steeds onderzoekt men de bin nenlandse politieke situatie in Rusland, cog steeds zijn velen van mening, dat sinds Stalin daar veel veranderd is; en het is best mogelijk dat dit waar is, het is ook best mogelijk echter dat de Rus sen het slechts over een andere boeg willen gooien, dat zij slechts langs een andere koers 'het doel willen bereiken. Hoe dit zij, het kan nooit kwaad wan neer de vrije Europese landen met Ame rika een hecht blok vormen, dat de moge lijke communistische agressie afschrikt. Het is 't beste eerst zijn eigen huis goed te beveiligen, zolang men nog niet weet, wat een minder sympathieke buurman van plan is. 'Het zijn enkele vragen die bij ons op komen, wanneer we de politieke situatie overdenken; vragen, die ons - duidelijk maken, dat we er bij lange nog niet zijn en dat ons optimisme ten iaanzien van de toekomst nog niet al te groot mag zijn. Zo wij optimistisch willen zijn, zullen aan dit optimisme de nodige restricties verbonden moeten worden. Spoedig zal het wel blijken, of er aan leiding was voor deze restricties. TEGEN AGRESSIE. In de politieke commissie van de VN werd men het eens over een reeks prin cipes, die de VN tot richtsnoer moeten dienen bij een militair, politiek of eco nomisch optreden tegen een aanvaller. De beginselen zijn, dat een zo groot mo gelijk aantal landen een zo groot moge lijke bijdrage levert aan het gezamenlijk optreden. Indien een collectief optreden tegen agressie wordt aanbevolen, moeten zoveel mogelijk strijdkrachten beschik baar zijn. Tot dat doel moet men landen, die een bijdrage willen leveren, maar het niet kunnen, behulpzaam zijn. De VN moeten in overeenstemming met het Handvest, alle maatregelen nemen, om een gezamenlijk optreden doeltreffend te maken. WEGENS VERDUISTERING EN OMKOPERIJ DRIE RESERVE-GENE RAALS GEARRESTEERD IN BELGIË. In de leveranties aan het Belgische mi nisterie van defensie is een ernstig schandaal ontdekt. Drie reserve-gene raals uit Brussel zouden zich aan knoeie rijen hebben schuldig gemaakt en werden in arrest gesteld. Het betreft de generaal Camille Grimard, die op het departement belast was met de beoordeling der bin nengekomen inschrijvingen; de generaal Jules IMaroye, die op non-actief stond en mede-directeur is van een belangrijke Belgische aannemersfirma en generaal ridder Jacquet de Haveskercke, even eens bij deze maatschappij geïnteresseerd. Deze twee vanuit commerciële stellingen opererende generaals zouden hun collega Grimard met steekpenningen bewerkt hebben. Er worden ook arrestaties in ci viele kringen verwacht. PRINS ALI REZA VAN PERZIË DODELIJK VERONGELUKT. Prins Ali Reza, broer van de Sjah van Perzië en troonopvolger, is in de bergen ten Noord-Oosten van Teheran dood aangetroffen naast het wraak van zijn kleine particuliere vliegtuig. Prins Ali werd sinds vorige week [Woensdag ver mist. i SALARISVERHOGING BIJ DE POLITIE. Agenten van de gemeentepolitie en i wachtmeesters van de rijkspolitie zullen een salarisverhoging van 17,50 gulden per maand krijgen. Hoofdagenten en wachtmeesters eerste klasse krijgen er 15 j gulden per maand bij. Brigadiers, opper wachtmeesters en adjudanten krijgen een salarisverhoging van 25 gld. per maand. Deze verhoging zal met terugwerkende kracht worden uitgekeerd vanaf 1 Janu ari 1954. Over het bedrag der verhoging en over alle toelagen zal de loonsverho ging van 6 percent gegeven worden van- af 1 October jongstleden. Men mag aan nemen dat een en ander op il Januari 1955 zijn beslag zal krijgen. RUILVERKAVELINGSl EN JACHT WET AANGENOMEN. De Eerste Kamer behandelde Dinsdag het ontwerp Ruilverkavelingswet. De minister zegde toe, dat hij over een jaar eeri nota' zal overleggen waarin berede neerd het aantal gevallen zal zijn op gesomd van de zgn. „dwangpacht", waarvan de Overheid volgens het nieu we ontwerp in het uiterste geval bij de procedure van ruilverkaveling gebruik kan maken. Ook de nieuwe Jachtwet werd door de Eerste Kamer aanvaard. Ingekomen stukken, o.a. Van G. voor de Poorte, bericht dat hij zijn benoeming tot lid der advies-com missie woonruimtewet 1947 niet aan neemt. Van C. D. Kooter, bericht, dat hij de benoeming tot lid der adv. comm. woon ruimtewet 1947 aanneemt. Van J. A. Pruissers, Idem. Voorstel inzake de van toepassing ver klaring van het Koninklijk 'Besluit be treffende de verhoging der bezoldigingen met. 6 Zoals reeds bekend zal zijn uit de des betreffende publicaties in de pers, is de mogelijkheid geopend een algemene loonsverhoging toe te kennen van 6 Blijkens circulaire van 13 October 1954 is de Minister van Binnenlandse Zaken van oordeel dat het, „gezien de urgentie en wenselijkheid om ook het daarvoor in aanmerking komend personeel in dienst van Uw gemeente zo spoedig mogelijk een uitkering te kunnen verlenen" aan beveling verdient t.a.v. deze materie een zelfde gedragslijn te volgen als voor het Rijkspersoneel. Mitsdien steUen B. en W. zulks voor. Voorstel inzake het verdubbelen van de vrijwillige giften van het gemeente- personeel t.b.v. de vluchtelingenhulp. Zoals bekend zal zijn is momenteel hier te lande een hulpactie gaande t.b.v. de vluchtelingen in Oostenrijk, Grieken land en West-Duitsland. In navolging van soortgelijke maatrege len heeft ook het personeel der gemeente Sprang-Capelle unaniem besloten één uur loon ter beschikking van deze hulp actie te stellen. Gezien de uiterste noodtoestand waar in deze vluchtelingen verkeren zijn B. en W. van mening, dat, waar enigszins mo gelijk, hulp dient te worden geboden, zo dat zij voorstellen ten behoeve van de vluchtelingenhulp de door het personeel beschikbaar gestelde som te verdubbelen en de gemeente-begroting dienst 1954 dienovereenkomstig te wijzigen. Met deze maatregel zal rond f 40, gemoeid zijn. Voorstel tot wijziging van de Veror dening tot regeling van het verhaal van bijdragen ingevoge de artikelen 42 en 42a der Pensioenwet 1922 (S 240) in de ge meente Sprang-Capelle. De wijziging bij de wet van 14 Janu ari 1954 heeft in het verhaalsrecht een ingrijpende verandering gebracht. Het stelsel van facultatief verhaal op de ambtenaren, die diensttijd voor pensioen hebben ingekocht is thans vervangen door een verhaalsplicht, welke in de wet zelf is neergelegd. Als gevolg hiervan moet de 'bestaande verhaalsverordening zodanig worden gewijzigd, dat zij niet van toepassing zal zijn op degenen, die op of na 1 April 1954 diensttijd of tijd, op wachtgeld doorgebracht, inkopen voor pensioen. Voorstel tot het sluiten van een on gevallen-verzekering ten behoeve van de Burgemeester, de Wethouders en de Secretaris. Het komt steeds veelvuldiger voor, dat leden van het gemeentebestuur en de secretaris in het belang van de gemeente dienstreizen moeten ondernemen. De constant toenemende verkeersintensiteit met de daarmee gepaard gaande stijging dei ongelukken brengt mede, dat aan dergelijke reizen zekere risico's zijn ver bonden. Indien deze personen tijdens de uitoefening van hun functie onverhoopt het slachtoffer van een ongeval moch ten worden, zullen zij, althans voor zo ver het de Burgemeester en de Secreta ris betreft, aan de Pensioenwet bepaalde aanspraken kunnen ontlenen, maar de alsdan te genieten uitkeringen ingeval van blijvende invaliditeit zullen hen c.q. in geval van overlijden hun nabestaan den niet in staat stellen overeenkomstig hun maatschappelijke rang en stand in hun levensonderhoud te voorzien. Uiteraard zal het gemeentebestuur zich in voorkomende gevallen in geweten niet ontslagen kunnen achten van de mo rele verplichting om eventueel de ge troffene of zijn achterblijend gezin een financiële schadeloosstelling toe te ken nen. Waar de gemeente op haar beurt uit hoofde van deze morele verplichting financiële risico's loopt, zouden B. en W. in navolging van andere gemeenten hier voor een verzekering willen afsluiten. Deze verzekering zal voor de betreffen de functionarissen geen enkel direct voordeel afwerpen, doch slechts de ge meente in staat stellen de ten laste van de gemeentekas komende schadeloosstel lingen te compenseren. 'Rekening houdende met het als gevolg van invaliditeit of overlijden te derven inkomen en uitgaande van een effectieve rente ad 4 ware de verzekerde som voor alle functionarissen te stellen op f 100.000,zowel bij overlijden als bij blijvende invaliditeit. De jaarlijkse verschuldigde premie zal dan bedragen 4 x f 27 en 4 x f 25 of f 208.—. B. en W. merken nog op, dat de te genwoordige wethouders in verband met een voor eigen rekening lopende onge vallenverzekering van de door de ge meente te sluiten verzekering geen ge bruik wensen te maken. In het belang van toekomstige functionarissen zouden echter thans reeds in de vorm van een principe-besluit zodanige maatregelen kunnen worden getroffen, dat naderhand bij gebleken behoefte onmiddellijk een verzekering kan worden afgesloten. De premie bedraagt dan voorlopig f 108 per jaar. 1 Voorstel tot het sluiten van kasgeldle ningen in 1955. Het besluit van lil December 1953, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 22 December 1953 G nr 74446, om ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, naar gelang dit nodig mocht blijken, gelden op te nemen tot een be drag van maximaal f 200.000, zal met ingang van 1 Januari 1955 ophouden van kracht te zijn. Teneinde ook na genoemde datum kasgeld te kunnen opnemen, is het nood zakelijk een nieuw principe-besluit te nemen. Per 30 Juni 1954 was geïnvesteerd een bedrag van f 2.107,447,66. Op dat tijd stip was beschikbaar aan vaste finan cieringsmiddelen f 2.052.864.05. Tekort aan financieringsmiddelen f 24.583.61. Sinds genoemde datum zijn echter bo vendien investeringen ter hand genomen tot een bedrag van totaal f 341.052.60. Gezien deze bedragen achtten B. en W. een kasgeld-crediet van f 200.000,- voor het komende jaar zeker noodzake lijk. Voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake de keurings dienst van vee en vlees voor de ge meenten Drunen, Loonopzand, Sprang- Capelle en Waalwijk. In artikel 8, lid 1, van de gemeen- Waarom nog langer i hoofd- of kiespijn. zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn. die direct en afdoende helpen Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeftZe zijn on schadelijk voor de maag Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker °f Drogist! ..„„/u 1. een luidklok -toon E', diameter ca. 119 cm en wegende ca. 1415 tkg, inclu sief klepel en kroon, stemmende bij de reeds aanwezige luidklok toon G', we gende 780 kg, met bijlevering van een stalen luidas met stalen luidwiel, kogel lagers, ophangbouten met platen en ei kenhouten isolatieblok voor de luidklok toon G', inclusief transport en montage, voor de totaalprijs van f 8900, 2. een complete electrische luidinstal- latie voor het electrisch doen luiden van twee luidklokken. Deze electrische luid- installatie omvat twee electrische luid- motoren met omschakelmechanisme, ket tingen, kettingspanners, veren, staal draad, thermische motorbeveiligingsscha- kelaars en bedieningsschakelaars, exclu sief levering en aanleg der benodigde electrische leiding voor de totaalprijs van 1350. B. en W. stellen voor tot aanschaffing van deze luidklok met luidinstallatie te besluiten en hiervoor een crediet te vo teren van f 11,000,in welk bedrag tevens begrepen zijn de kosten van het aanbrengen van de voor de luidinstalla tie benodigde electrische leiding, alsme de hak, breek-, timmer- en/of loodgieters werkzaamheden, welke niet in de prijzen van f 8900 en f 1350 zijn begrepen. Voorstel betreffende tegemoetkoming vervoerkosten schoolbezoek. A. van Dongen, wonende Dreef 3, al hier, verzoekt om een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de vervoerskos ten, verbonden aan het schoolbezoek van zijn dochter Petronella Johanna, geb. 44 schappelijke regeling inzake de keurings dienst van vee en vlees voor bovenge noemde gemeenten is bepaald, dat een eventuele winst over enig dienstjaar on der de aangesloten gemeenten wordt ver deeld in verhouding tot de keurlonen, welke in iedere aangesloten gemeente in het betrokken dienstjaar zijn ontvangen. Naar de mening van de commissie van advies van genoemde keuringsdienst is deze verdelingssleutel echter verouderd. Zij is van oordeel, dat als maatstaf voor de verdeling van een batig/nadelig saldo het aantal inwoners van elk der aangesloten gemeenten beter aan 't doel beantwoordt. Voorstel tot verandering van de naam Kattesteeg. Overeenkomstig het in de vorige ver gadering uit het midden van de raad gekomen voorstel hebben B. en W. zich in verband met de nieuwe naamgeving van de Kattesteeg in verbinding gesteld met de heer Ir. D. Flemming te Velsen. Genoemde heer Flemming deelt bij schrijven van 20 October 1954 mede, dat hij bereid is zijn toestemming te geven voor het veranderen van de naam Kat testeeg in „Dick Flemmingstraat". Het komt hem ongewenst voor aan deze naam zijn huidige titel toe te voegen, om dat hij ten tijde van het vetzet deze titel nog niet bezat. Voorts verzoekt de Flemming B. en W. de raad zijn erkentelijkheid en dank over te brengen voor de eer, welke hem wordt bewezen door een der straten naar hem te noemen. Voorstel inzake het in eigendom aan vaarden van het monument voor Jan de Rooij. 'Het „Comité tot Stichting van een monument ter gedachtenis aan Jan de Rooij" verzoekt bij schrijven dd. 14 Oc tober 1954 om het door dit Comité ge stichte monument aan de Provinciale weg te Sprang in eigendom der gemeen te te willen aanvaarden. De onthulling van het monument zal op 20 November a.s. plaats vinden. Aan deze eigendomsoverdracht zullen alleen de voorwaarden worden verbon den, dat het monument ter plaatse moet worden gehandhaafd en dat de gemeente zowel het monument als de entourage behoorlijk zal onderhouden. Uiteraard kunnen deze voorwaarden niet als bezwarend worden aangemerkt. Voorstel inzake het voteren van een crediet van f 11.000,voor de levering van een luidklok met electrische luidin stallatie ten behoeve van de toren te Lprang. Het is wellicht bekend, 'dat in de afge lopen oorlog op last van de bezetter uit de toren te Sprang twee klokken zijn verwijderd. Na de bevrijding is er reeds één nieu we klok weer in de toren aangebracht. Tegelijk werd toen de toezegging gedaan, dat te zijner tijd ook de aanschaffing van een tweede nieuwe klok in overwe ging zou worden genomen. In verband met deze toezegging heb ben B. en W. thans aan enige klokken gieterijen offerte gevraagd voor de leve ring van een tweede klok, alsmede voor een passende luidinstallatie. B. en W. zouden zich willen bepalen tot de aanschaffing van Mei 11947, leerling van de Prinses Bea- trixschool voor B.L.O. te Gorinchem. B. en W. stellen voor deze tegemoet koming te bepalen op f 7,52 per week. Voorstel tot het verlenen van mede werking ex artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan de bijzondere school voor g.l.o. te Sprang ten behoeve van de aanschaffing van schoolbanken en leermiddelen. i Bij brieven van 15 September 1954 verzoekt het Bestuur van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs te Sprang medewerking voor de aanschaffing van negen 2-persoonsbanken voor het zesde leerjaar en van leermiddelen voor het le en 2e leerjaar, een en ander in verband met de toeneming van het aantal leer lingen. 1 De kosten van de banken worden blij kens een overgelegde begroting geraamd op f 669,30, terwijl de kosten der leer middelen naar raming f 526.38 zullen bedragen. t B. en W. zijn van oordeel, dat hier door de normale eisen aan het geven van onderwijs te stellen, niet worden overschreden en stellen voor de ge vraagde medewerking te verlenen. Voorstel inzake benoeming van een lid van het bestuur van de Gemeentelij ke Instelling v. Maatschappelijke Zorg. Overeenkomstig artikel 6, lid 2, van het reglement op de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg al hier, treedt jaarlijks een lid af volgens een door het 'bestuur op te maken roos ter van aftreding. Ingevoelge het door het bestuur van genoemde Instelling opgemaakte rooster Van aftreding, zijn de tijdstippen van af treding thans 1 Jan. 1955 A. J. Verhoeven, Hogevaart 85 1 Jan. 1956 'H. Quirijns, Raadhuisstraat 76 1 Jan. 1957: C. J. van den Hoek, Schoolstraat 20 1 Jan. 1958 A. J. Kuijsten, i van der Duinstraat 74 1 Jan. 1959 Th. J. Rijken, Raadhuisstraat 24. Ter voorziening in de vacature, wel ke zal ontstaan door de periodieke aftre ding van de heer A. J. Verhoeven per 1 Januari 1955 leggen B. en W. de na volgende voordracht over 1. A. J. Verhoeven, Hogevaart 85 2. W. Kieboom, Raadhuisstraat 123. i I iWomingboww. Voorstel inzake verdeling van het ge meentelijk 'bouwvolume 4955. Zoals bekend is, is aan deze gemeente voor de jaren 1954 t.m. 1956 een wo ningcontingent toegewezen van 65 wo ningen, vermeerderd met 8 woningen ter verwezenlijking van de op 1 Jan. 1954 in deze gemeente nog .resterende herbouw- ge vallen. In Maart 11954 is eerst ge noemd woningcontingent nog verhoogd niet 3 woningen, terwijl als compensatie voor het slopen van 2 woningen aan de Tilburgseweg ten 'behoeve van de ver betering van het kruispunt aldaar, nog 2 woningen werden toegewezen. In totaal derhalve een woningcontingent van 70 woningen en 8 woningen voor herbouw- gevallen. Evenwel bleek, dat onder deze 8 herbouwgevallen er 2 waren, die reeds herbouwd waren ten laste van het nor male woningcontingent van vroegere ja ren. B. en W. hebben mitsdien Ged. Staten verzocht het woningcontingent te bepalen op 72 woningen en 6 herbouw gevallen. Het normale woningcontingent voor elk der jaren 1954 t.m. 1956 is der halve te stellen op 24. In 1954 is dit als volgt toegewezen gemeentelijke bouw: 4 woningen a.d. Schrevelstraat; particulieren bouw: 3 woningen; Z.Ned. 'Bouw- en 'Handelscomb.: 17 woningen; totaal 24 woningen. Evenwel is overeenkomstig besluit van 23 April 1954 aan de Z.Ned. Bouw- en Handelscombinatie een 'bouwvolume van 20 woningen toegekend, zodat dus nog 3 woningen ten laste van het woning- ccntingent 1955 'aan de Z.Ned. Bouw- en Handelscombinatie zullen moeten worden toegewezen. De Z.Ned. Bouw- en Handelscombina tie heeft tengevolge van het langdurig overleg met het Welstandstoezicht om rent het aesthetisch aspect der woningen nog niet met de bouw kunnen aanvangen; eerst in 1955 zal met de 'bouw dier wo ningen kunnen worden begonnen. B. en W. hebben zich afgevraagd of het wenselijk is naast deze 20 woningen eveneens bouwvolume voor nog ilO wo ningen aan de Z.Ned. Bouw- en Handels- combinatie toe te wijzen. De Z.Ned. Bouw- en 'Handelscombinatie wil hierop gaarne ingaan. Als deze 40 woningen volgens dezelfde bestek en tekeningen gebouwd worden als de reeds toegewezen 20 woningen, kan reeds thans de premie ook voor bedoelde 10 woningen worden aangevraagd. De Z.Ned. Bouw- en Han delscombinatie kan dan de bouw van 30 woningen tegelijk ter hand nemen. De gemeente heeft in dat geval geen be moeienissen met de bouw en geen risico voor latere tekorten op de exploitatie enz. De toewijzing van bouwvolume zal eveneens weer geschieden onder voor- Waarde, dat de voor rekening van de Z.Ned. Bouw- en Handelscombinatie te bouwen woningen zullen worden ver huurd aan de door het College aan te wijzen personen. De huurprijs zal onge veer f 6.75 f 7,bedragen. Gaat de raad op dit voorstel in, dan zouden van deze 40 woningen 4 worden gebouwd aan de Schrevelstraat en 6 aan de nieuw aan te leggen straat te Sprang, welke parallel 'aan de Molenstraat komt te liggen. In verband met bovenstaande advisere* B. en W. het woningcontingent 1955 als volgt te verdelen 2 gemeente-woningen aan de Hoofd straat te Capelle; 2 gemeente-woningen voor de Rijkspolitie aan de Nieuwevaart; 13 woningen t.b.v. de Z.Ned. Bouw- en Handelscombinatie; 7 woningen t.b.v. di verse particulieren. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Z.Ned. Bouw- en Handelscombi- nuatie te Vlissingen. Indien de raad op het vorige voorstel ingaat om de Z.Ned. Bouw- en Han delscombinatie voor 1955 bouwvolume voor 10 woningen te verstrekken, zullen de voor die bouw benodigde bouwterrei nen aan genoemde „Combinatie" dienen te worden verkocht. B. en W. stellen daarvom voor te ver kopen: 36 x 44 is 1584 m2 grond aan de Schre velstraat, ten :W, van de 4 in aanbouw Zijnde gemeente-woningen, voor de prijs van f 1.95 per m2. 54 x 25 is 1350 m2 grond aan de pa rallel aan de Molenstraat aan te leggen nieuwe straat te Sprang, voor de prijs van f 4,35 per m2, of in totaal 2934 m2 tegen een gemiddelde prijs van f 3.05 per m2. De prijs van de gronden te Sprang is, naar plaatselijke maatstaven, wel aan de hoge kant. Dit wordt evenwel veroor zaakt door de hoge kosten van bouw- rijpmaken. Hierin zijn n.l. begrepen f 8000,wegen aankoop van de wonin gen Kerkstraat nrs. 78 en 80, welke zul len worden gesloopt ter verkrijging van een doorbraak van de nieuwe straat naar de Kerkstraat. VERHUUR VAN en WAALWIJK. Voorstel tot verkoop van een perceel grond aan M. M. van Vugt alhier. De heer M. M. van Vugt alhier heeft bij brief van 16 September 1954 ver zocht van de gemeente te mogen aanko pen een gedeelte van het perceel gelegen aan de Poolsestraat, teneinde op deze grond een woonhuis te bouwen. B. en [W. stellen voor op het verzoek van van Vugt voornoemd gunstig te be schikken. De overeengekomen koopsom ad f 750 komt hun alleszins billijk voor. Voorstel inzake de verkoop en ruiling van gedeelten van het aan het openbaar verkeer onttrokken 'Bergsepadje. Blijkens hun schrijven van 13 October 1954 zijn Ged. Staten in beginsel bereid aan het besluit van 2'5 Juni 4954 tot ont trekking van het Bergsepadje aan het openbaar verkeer goedkeuring te verle nen. De definitieve beslissing zullen zij echter uitstellen, totdat zij bericht heb ben ontvangen, dat de notariële akte be treffende het verlenen Van het zakelijk recht van uitweg door M. voor de 'Poorte is gepasseerd. Bij nader inzien zijn B. en W. echter tot de overtuiging gekomen, dat het be ter is om voor de Poorte geen zakelijk recht van uitweg te laten verlenen, maar om de voor een nieuwe uitweg benodigde grond te ruilen voor een gedeelte van het Bergsepadje en aan de nieuwe uit weg het karakter van een openbaar pad te geven. Hetgeen daarna nog van het Bergsepad resteert zouden zij tegen de prijs van f 0.30 per m2 willen verkopen aan de eigenaren van de ten Zuiden van het pad gelegen percelen, die op een en kele uitzondering na allemaal reeds ver klaard hebben tot aankoop van het voor hun percelen gelegen gedeelte van het Bergsepadje bereid te zijn. Ter verkrijging van een behoorlijke nieuwe uitweg dient zowel met M. voor de Poorte als met de erven A. Snijders een grondruiling te worden aangegaan. Eerstgenoemde zal moeten afstaan een strook grond, ter breedte van 1.75 m, terwijl laatstgenoemde zal moeten afstaan een strook grond ter breedte van 1 m. Op deze wijze zal de nieuwe uitweg een breedte verkrijgen van 2.75 m. 'Beide eigenaren zijn bereid gevonden de beno digde grond als ruilobject te stellen te genover die gedeelten van het Bergse padje welke de Noordelijke begrenzing vormen van hun in eigendom toebeho rende landerijen. Aan de ruiltransactie wenst één der betrokkenen de voorwaar de te verbinden, dat aan de Oostelijke zijde van de nieuwe uitweg op kosten van de gemeente een heg wordt geplant. Voorstel tot verpachting van aan de gemeente in eigendom toebehorende gron den. Nu bij raadbesluit van 1 October '54 de Algemene verpachtingsvoorwaarden der gemeente Sprang-Capelle zijn vast gesteld, komt het 'B. en W. gewenst voor, om in aansluiting aan dit raadsbesluit, verschillende verpachtingen te regelen. J. J. de Man weiland 0.15.45 ha f 10 per jaar; W. de Rooij, bouwland, 0.12.50 ha f 10 per jaar; L. de Rooij, bouw land 0.16.83 ha f 8 per jaar; Wed. J. Bax Kaatsheuvel, bouwland 0.16.20 ha f 21 per jaar; A. Konings, tuin 0.07.60 ha f 15 per jaar; M. J. Roomer, tuin, 0.11.50 ha f 8 per jaar; A. Spierings, tuin 0.09.10 ha f 10 per jaar, G. P. de Rooij, weiland 0.06.00 ha f 6.50 per jaar. P. E. Spierings, bouwland 1.03.30 ha, f 135 per jaar; D. A. Vos weiland 0.11.20 ha f 4 per jaar; D. A. Vos weiland, 0.09.76 ha f 8 per jaar; J. van Campen bouwland 0.14.90 ha f 7.50; J. v. Cam pen bouwland 0.17,10 ha f 8 per jaar; P. Snijders, weiland 0.30.16 ha f30 per jaar; 'Wed. B. 'P. Timmermans weiland 0,73.90 ha f 70 per jaar; A. Ophorst, bouwland 0.72.10 ha f 70 per jaar. Voorstel tot verharding van de Dreef. In hun prae-advies van 9 Juli 1953

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1