Waalwijkse en Langsiraatse Courant Uit Binnen- en Buitenland Vlijmen staat er goed voor Met vreugde constateerde de raad dit by de behandeling van de begroting 1955. MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week E ECHO HET ZUIDEN 77e JAARGANG No. 91 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. RTOTRriFM^TR a AT 8 KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr van BBURDENSTRAA1 TELEGR.-ADRES „ECHO" partement alleen al heeft hij een gold voor leerlingen die een Nijver- lijst van 34.000 ambtenaren opge- heidsschool bezochten. Dat was wel Leid, die uit de rijksdienst zullen j het geval, antwoordde de voorzitter, VERLAGING OMZETBELASTING. De aangekondigde verlichting van de omzetbelasting op een aan tal artikelen die zijn opgenomen in het weeldetarief en het tussenta- rief, is een half jaar uitgesteld. Eerst was het de bedoeling deze verlaging, die de schatkist zeven millioen per jaar zou gaan kosten, op 1 Januari 1955 te laten ingaan. Nu wordt gewacht op de grote be lastingverlaging van 500 millioen, die waarschijnlijk op 1 Juli 1955 van kracht wordt. De staatssecre taris van Financiën, mr. Van den Berge, deelde dit Donderdagmid dag in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de heer Lucas (KVP). In Den Haag wordt nu verwacht, dat de verlichting, die op 1 Juji voor de zwaarst-be- laste artikelen wordt doorgevoerd, veel groter zal worden dan op 1 Januari met zeven milioen moge lijk Was geweest. De verlaging met zeven million gulden was gekoppeld aan de alge mene technische herziening van de omzetbelasting de nieuwe wet, waardoor straks de zakenmensen veel administratieve rompslomp wordt bespaard. De herziening moet op 1 Januari 1955 van kracht worden. Zij jis al goedgekeurd door de Tweede Kamer en ligt op het ogenblik bij de Eerste Kamer, die wacht op een schriftelijk stuk van de regering, maar toch zeker het ontwerp nog dit jaar zal goedkeu ren. De „anti-rompslomp"-wet zal door de mededeling van de staats secretaris niet vertraagd worden. De staatssecretaris deed enkele mededelingen over de belasting verlaging voor de „vergeten groe pen". Deze bijzondere maatregelen (die ook op '1 Juli 1955 ingaan) voor mensen met kleine vaste in komens, zullen speciaal betrekking hebben op oudere personen. De vergeten groepen zullen profiteren van de verlaging van de verbruiks belastingen. NED. FINANCIËLE STEUN BIJ RAMPEN. De Nederlandse regering heeft het buitenland in ruime mate ti- nanciële steun geboden ter verle ning van hulp bij rampen. Aange boren werden de volgende ge schenken: Aan Griekenland (aard bevingsramp 100.000; Oosten rijk (lawines) f 50.000; Oostenrijk (overstromingsramp) lio.uuu, Hongarije (overstromingsramp) 10 000; Iran (aardbevingsramp) 60.200; Vietnam (vluchtelingen hulp) 10.000; Pakistan (overstro mingsramp) 25.000; India (over stromingsramp) 25.000; Frank rijk (aardbevingsramp Algiers) 25.000 in levensmiddelen; Sia mese Rode Kruis (als dank voor de hulp aan Nederlandse krijgsgevan genen 22.012 (ambulance-auto); Canada (orkaan en overstroming) 196.012. Deze geschenken zijn aangeboden ten laste van de begro- tong 1954 van buitenlandse zaken. Ten laste van de begroting' 1952 van landbouw, visserij en voedsel voorziening .komt een bedrag van 135.000, voor welk bedrag aan de Italiaanse regering naar aanleiding van de overstroming' in de Po- vlakte koeien zijn geschonken. Ten laste van de begroting van 1953 komt dan nog een bedrag van 150.000, waarvoor aan de rege ring van Joeg'o-Slavië naar aanlei ding van de hongersnood levens middelen zijn geschonken. VERSNELDE OPLEIDING BOUWVAKARBEIDERS. Op initiatief van het departe ment van Sociale Zaken wordt een proef genomen met een versnelde scholing van bouwvakarbeiders om 'ie trachten het grote tekort aan vaklieden op te heffen. 1 Het eerste gedeelte van deze op leiding geschiedt in de Rijkswerk- plaatsen, de verdere opleiding in bedrijven. Voor deze laatste oplei- i ding wordt kledingtoeslag gegeven. De proef wordt genomen met 50 personen en wel in Bergenopzoom, Helmond en Vught. KREMLIN KONDIGT MATI GING GODSDIENSTSTRIJD AAN. Het tempo van de „nieuwe koers" iii Sovjet-Rusland werd Donderdag versneld door twee instructies van het Kremlin, die voor binnenlands verbru,ik zijn bedoeld, en een ge baar van Malenkof, dat de „toena deringspolitiek" met het Westen moet versterken. 1. Kroesjef, partijbaas van de Sovjetrussische communisten heeft de altijd zeer actieve leden van zijn atheïstische organisaties aangezegd de Russen, die willen bidden en ter kerke gaan, met rust te laten en verder af te zien van „dwaze en schadelijke" aanvallen op geloof en .geestelijkheid. 2. Arseni Zweref, minister van financiën, heeft een drastische be snoeiing aangekondigd van het topzware ambtenarenapparaat van de Sovjet-Unie. Op zijn eigen de- 1 worden ontslagen, j 3. Een vertraagde echo van de f feestelijke receptie van Zondag op i het Kremlin wil, dat Malenkof bij I de Amerikaanse gezant Bohlen zijn persoonlijk verlangen heeft uitge drukt naar het houden van 'n Ame rikaans-Russische conferentie voor het bijleggen van de hangende ge schillen. Een bepaald werkpro gramma had hij niet. i Malenkof zei te verwachten dat „incidenten van ondergeschikt be lang" een betere verstandhouding tussen Washington en Moskou niet in de weg behoefden te staan. MOTORRIJTUIGENBELASTING BLIJFT. s De motorrijtuigenbelasting zal niet worden afgeschaft. Dit blijkt uit een memorie van toelichting' van minister Van de Kieft aan de Tweede Kamer, j De minister geeft toe, dat de af schaffing wel aantrekkelijke kan ten heeft, maar daarnaast somt hij onder andere de volgende nadelen op: motorbrandstof voor scheeps- en ïtationnaire motoren zou van benzinebelasting vrijgesteld moe ten worden. Bij de motorrijtuigen belasting kan 'men rekening hou den met het verschil in belasting druk op personenauto's, autobus sen, vrachtauto's en motorrijwie len, terwijl verder vrijstelling kan worden verleend aan houders van daarvoor in aanmerking komende motorrijtuigen. Dit laatste kan bij de benzinebelasting niet. STAATSMIJN BEATRIX ZAL IN 1964 PRODUCEREN. De Staatsmijn Beatrix in t mijn- veld Vlodrop zal vermoedelijk om streeks 1964 in productie komen. Dit deelt minister Zijlstra in zijn Memorie van Antwoord op de be groting van de Staatsmijnen in Limburg aan de Tweede Kamer mede. De minister verwacht, dat midden 1955 een begin zal worden gemaakt met het boren van de schachten. VROUW UIT JALOEZIE NEERGESTOKEN. Een 37-jarige inwoner van Heer- lerheide heeft Woensdagnacht uit jaloezie zijn 30-jarig'e vrouw met een zakmes doodgestoken. De da der barstte tijdens een ruzie in woede uit en bracht de vrouw ern stige wonden toe in de rug. Hij is in zijn woning door de politie ge arresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. maar dan moest men zich in verbin ding stellen met de directeur van de Nijverheidsschool. LIEP DE HOND LOS? Toen B. en W. voorstelden afwij zend te beschikken op een verzoek van W. de Loos tot kwijtschelding van een navorderingsaanslag op 't kohier der hondenbelasting, was de heer Wijkmans het hier niet mee eens. Volgens hem zat er iets scheefs. Hij was er namelijk van overtuigd dat de Loos geen los lopende hond had; wekelijks kwam hij bij hem aan huis en altijd lag die hond vast. Het was misschien mogelijk dat anderen een keer die hond hadden losgemaakt, of dat hij zelf was losgekomen zonder mede weten van de eigenaar, maar dan was het toch niet juist een navor dering te doen. Het rapport van de controleur, al dus de voorzitter, is onze maatstaf geweest; dit rapport zei, dat de con troleur geconstateerd had dat de hond regelmatig losliep. De heer Wijkmans was zo vrij dit niet te geloven en de heer Vorsten- bosch was het met hem eens, ook hij kwam er meermalen en zag al tijd de hond vast liggen. De heer van de Meerendonk vroeg, nadat de heer v. d. Ven een nader onderzoek had gesuggereerd, of hier geen vergissing in het spel was; vlak in de buurt liep een hond die precies op de hond van de Loos leek. De heer Dekkers was van oordeel dat het rapport duidelijk genoeg was. Of de controleur was onbe trouwbaar, of de hond had werke lijk losgelopen. Er lopen tientallen honden los, zei de heer v. Helvoirt, die opgege ven zijn als vastliggenden; maar die hebben ook allemaal navorde ring betaald, zei de voorzitter, al leen de Loos verzoekt om kwijt schelding. We moeten de controleur de hand boven het hoofd houden, zei de heer v. Oyen, ik vind dat de controle toch al soepel genoeg is. De voorzitter zou de controleur wel eens bij zich ontbieden; maar de heer y. Son was van mening dat de controleur natuurlijk zou blijven verklaren dat de hond had losgelo pen. Als eerste gemeente in de Langstraat heeft Vlijmen een vastgestel de begroting voor het volgend jaar, en wat voor een begroting. Af gaande op hetgeen zowel de voorzitter als diverse leden van de raad bij de vaststeling in de vergadering van Vrijdagavond verklaarden, staat Vlijmen er momenteel zeer goed voor; er zit leven in Vlijmen constateerde men en de burgemeester zei: Er is een etappe afgeslo ten, waarin we ons van de wonden hebben hersteld; we bevinden ons thans in een periode, waarin we een dynamiek onderkennen als nooit tevoren. En de heer van de Meerendonk gaf een indrukwekkende opsom ming van veel wat onlangs tot stand gebracht is, of in de zeer nabije toekomst te gebeuren staat. En al zei de heer v. Overdijk dan aan het slot van de vergadering: we hebben niets!, bij ons overheerst toch de indruk van een voor uitstrevende gemeente, waar veel en hard gewerkt wordt, dat bewij ze trouwens ook de lijvige agenda's in de elkaar in steeds sneller tempo opvolgende raadsvergaderingen, zoals er de agenda van Vrij dag ook een was. nen zei hij, en wijzelf en de kinde- GROND- EN BOUW- KWESTIES. Een uur voor de aanvang van de openbare vergadering waren de raadsleden al bij elkaar gekomen om de begroting te bespreken en vooral om deskundige voorlichting van het college van B. en W., bijge staan door de hoofdcommies de heer Blauwhof, te ontvangen. In de openbare vergadering wer den vervolgens allereerst de notu len met een kleine redactiewijziging van de heer van de Meerendonk vastgesteld, waarna de ingekomen stukken werden behandeld, welke behandeling voor het merendeel be stond in het aannemen voor kennis geving. Er was onder meer een verzoek van de heer Henskens om bouwterrein in de Pastoor v. Aken- straat; dit verzoek met toelichting van B. en W. zou voor de leden ter inzage liggen en kon dan in de vol gende vergadering behandeld wor den. Ook stelden B. en W. voor het be drag dat de ambtenaren en 't ove rige personeel van de gemeente af stonden voor Vluchtelingenhulp, te verdubbelen. De raad ging hiermee accoord en de heer van de Meeren donk ging zelfs nog verder door voor te stellen, dat de raad het pre sentiegeld van deze vergadering voor dit mooie doel ter beschikking zou stellen. De heer Wijkmans kwam hier op tegen; we hebben grote huisgezin- ren hebben er ook allemaal al aan betaald. De voorzitter zei daarop dat de gene die er voor voelde zijn pre sentiegeld af kon staan voor dit doel. Het voorstel tot aankoop van een aantal percelen grond in het uit breidingsplan De Vliedberg deed de heer Vorstenbosch vragen waarop het bedrag van 1300 was gebas- seerd dat no. 1 als schade voor zijn gewassen kreeg; de voorzitter ver wees naar het rapport van de ont eigeningscommissie. Ze waren alle- herhaalde malen veranderd moest worden en nu dit weer. Hij begreep dat niet goed,, men had toch een technische dienst. De voorzitter verklaarde dit door mee te delen dat het gemeentebe stuur de grond daar zo economisch mogelijk wilde benutten en daarbij met opzet geen rekening hadden gehouden met de voorgeschreven afmetingen, hetgeen natuurlijk in strijd was met het opbouwplan. Men had het economisch belang laten prevaleren boven de bebouwings voorschriften; Ged. Staten waren er echter niet ingetrapt en hadden hun goedkeuring aan dit besluit onthou den. B. en W. en de technische dienst, aldus de heer v. Bokhoven, hadden daarom ook eerst inlichtingen moe ten inwinnen. Dan hadden we hele maal de kous op de kop gekregen, repliceerde de voorzitter. Er volgde een uiteenzetting van de voorzitter over de stand van za ken in dat gedeelte van de gemeen te, maar de heer v. Bokhoven liet zich niet overtuigen en verklaarde zich tegen het voorstel. De heer Vorstenbosch kwam ook nog even terug op de technische dienst; als die iets uitwerkte, zei hij, mocht er toch niets aan manke ren. Er waren geen abuizen gemaakt, zei de voorzitter; bewust had men deze oplossing in elkaar gezet, maar Ged. Staten waren er niet ingetrapt. Is v. Vught verplicht 't stuk grond achter het perceel er bij te nemen? Als hij verstandig is, neemt hij het er bij, zei de voorzitter, hij kan het dan bij zijn tuin trekken. De ge meente kon ook moeilijk een klein maal over dezelfde kam geschoren. stukje grond tussen alle verkochte Dan kwam er een voorstel aan de orde waarin B. en W. het raadsbe sluit tot verkoop van grond in de Catharinastraat aan A. van Vught wilden doen intrekken en een ander raadsbesluit wilden doen nemen tot verkoop; dit was naar aanleiding van een opmerking van Ged. Sta ten, die het niet eens waren met de verkaveling, welke niet overeen komstig het opbouwplan was. In derdaad was dit zo. Men had nu een andere verkaveling moeten toepas sen en het gevolg was, dat vier wo ningen, die al waren aanbesteed, n,u op de Vliedberg zouden worden ge bouwd. De heer v. Bokhoven meende te moeten constateren dat het gemeen tebestuur en de technische dienst slecht op de hoogte bleken te zijn van de toestand ter plaatse. Onlangs had men het geval Boom gehad, dat percelen laten liggen. Het voorstel werd tenslotte aan genomen, met de stem van de heer v. Bokhoven tegen. Aan v. Alphen uit Den Bosch werd een perceel grond verkocht aan de Catharinastraat, nadat dhr Vorstenbosch gevraagd had of er geen inwoners waren die hier wil den bouwen, en moesten die dan niet voorgaan. Het betrof hier een herbouwge- val, was het antwoord van de voor zitter. De voorstellen 5, 6, 7 en 8 werden behoudens een enkele kleine for mele vraag allen zonder meer aan genomen en dat was ook het geval met het voorstel met betrekking tot het al of niet toekennen van reis- vergoeding voor leerlingen die el ders een school bezochten. Hier vroeg de heer v. Helvoirt of dit niet Ik zou kunnen geloven, zei de heer van de Meerendonk, aan de mogelijkheid van een vergissing, een verwarring met die andere hond; die mogelijkheid moet onder zocht worden. De heer v. Overdijk merkte ech ter op dat de controleur hem ver zekerd had dat hij de hond los had zien lopen met Mijnheer en Mevr. de Loos er bij. Enfin, het punt werd aangehou den, echter alleen om de mogelijk heid te onderzoeken of er geen ver gissing in het spel was. Het voorstel tot verlaging en handhaving van een aanslag in het vergunningsrecht over het jaar '54/ '55 ten laste van Siegers, werd con form het advies van B. en W. aan genomen. Het voorstel tot hernieuwde vast stelling van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting deed de heer van de Meerendonk B. en W. een compliment geven. Mem had de zaak keurig opgelost;' er was de juiste manier gekozen om de sport en culturele verenigingen tegemoet te komen. Namens al die vereni gingen bracht hij het college dank. VERLICHT TORENUURWERK VOOR NIEUWKUIJK. Dan stelde de voorzitter aan de orde een voorstel om een crediet van 6215.beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een ver licht torenuurwerk in de nieuwe kerk te Nieuwkuijk, welk voorstel door de voorzitter gemotiveerd werd, als zijnde een gemeentebe lang. En de heer van de Meerendonk vond deze motivering prachtig, maar deze sloeg voornamelijk op de verlichting; mocht de gemeente een dergelijk bedrag wel beschikbaar stellen; had men hieromtrent in lichtingen ingewonnen? Een verlicht torenuurwerk in Vlijmen en Haarsteeg was even eens een gemeentebelang. De voorzitter gaf een deskundige uiteenzetting over de handelwijze ten aanzien van de steun aan kerke bouw en verklaarde tenslotte dat men ten opzichte van dit torenuur werk eigenlijk helemaal niets nieuws deed. Ook in Vlijmen was het torenuurwerk tot stand geko men met financiële steun van de gemeente, die altijd toegang had tot het uurwerk en er een sleutel van had. Vlijmen en Haarsteeg mochten ook gerust komen als de torenuur werken versleten waren; een ver licht uurwerk was helemaal niet in het belang van een bepaald kerk genootschap, maar een algemeen gemeentelijk belang. De heer v. Bokhoven beschouwde een electrische verlichting als een luxe; mocht dit wel gesubsidieerd worden? Mocht dit inderdaad, kon dan in Vlijmen het uurwerk ook niet verlicht worden? Inderdaad, zei de voorzitter, laat ze maar komen; maar wilde men een verlichting aanbrengen, dan moest er ook een heel ander, spe ciaal uurwerk komen. In dit verband vroeg de heer van de Ven wie de schuld er van was dat in Nieuwkuijk voor de toren een huis was gebouwd. Hij vond 't afschuwelijk. Oorspronkelijk was de opzet an ders, antwoordde de voorzitter. Maar de architect is de plannen gaan veranderen en de toren gaan verzetten toen men met het huis al halverwege was. Toen gingen allen er mee ac coord. JAGERSLATIJN. Toen B. en W. voorstelden om aan Gerrit Schulte en J. Bergmans te Den Bosch de jacht in het Ven te verpachten voor ƒ711.van 1957 tot 1961, begon het jagersbloed van de heer van de Ven te koken, zoals hij zei. Hij zelf en de Vlijmense ja gers hadden genoegen moeten ne men met een pachttijd van '4 jaar en deze Bossche heren konden nu al pachten van 1957 tot 1961. Tot 1961 kregen de Vlijmense jagers nu geen kans meer het Ven te pachten. De prijs van ƒ711.was inder daad een behoorlijke prijs, maar niet hoog voor een combinatie; ook een Vlijmense combinatie zou dit wel willen betalen. Enfin, er werd wat over en weer gesproken, maar algemeen was men toch van oordeel dat het beter was voorlopig niets te verpachten en ge woon te wachten tot de lopende pachttermijn was verstreken, dan konden ook de Vlijmense jagers in schrijven; het voorstel werd dus van de agenda afgevoerd. De punten 15 en 16 waren hamer stukken. WE STAAN ER GOED VOOR. Nadat de begroting van de in stelling voor maatschappelijke zorg was vastgesteld en de dito voor het woningbedrijf, stelde de voorzitter aan de orde de vaststelling van de gemeentebegroting, waarove» dus voor de openbare vergadering al vergaderd was. De heer van de Meerendonk maakte graag van de gelegenheid gebruik een algemene beschouwing te houden en bracht dan allereerst een woord van hulde aan de sa menstellers van de begroting voor de keurige wijze waarop alles was- verzorgd. Ook het type-werk roem de hij zeer. Er zit leven in onze gemeente, constateerde hij; dat is te consta teren uit de verfraaiing, uit 't plein, de Mgr van Kesselstraat. We heb ben een prachtig gebouw gekregen voor de technische dienst en de be doeling van dit gebouw is al direct vervuld, toen de districtsdienst werd overgeplaatst naar onze ge meente, waar ze ook thuis hoort. We krijgen een nieuw politiebureau annex brandweerkazerne; We heb ben de riolering en de waterzuive ring; het is te hopen dat het be- stekklaar maken niet te lang zal duren, zodat spoedig met de uit voering begonnen kan worden en dus ook de straten kunnen worden verbeterd. Sprekend over het onderwijs wees hij op de nieuwe 10-klassige meis jesschool in Vlijmen, de nieuwe jongensschool in Haarsteeg, de VGLO-school die in zicht was. Men had bijna 5 ton geïnvesteerd in het gasbedrijf en gezorgd voor een prachtige verlichting. De stra tenaanleg had de aandacht en veel werd er ook gedaan voor de sport en de culturele verenigingen. Hij wees voorts op de wijkverple ging, het consultatiebureau, de kinderverzorging, de schoolartsen- j dienst, de tandverzorging, de zorg voor spraakgebrekkige kinderen, de gezinsverzorging enz. Ik kan niet anders zeggen, aldus de heer van de Meerendonk, dan: we staan er echt goed voor. Dit alles is te danken, Mijnheer de voorzitter, aan hetgeen U met I Uw wethouders hebt gedaan. Nadat hij tenslotte de hoop had uitgesproken dat de outillage van de zweminrichting volgend jaar ook I in orde zou zijn, besloot hij met de beste wensen voor het college. NOG STEEDS DE WONING BOUW. woorden. Er was een goede samen werking in het belang van de ge meente waarin een dynamiek viel te onderkennen als nooit tevoren. Dank zij het wijs inzicht van de raad, zijn goed beleid en de onder linge verhouding, was men weer op verschillend gebied vooruit gegaan. Men zou nog wel enkele jaren nodig hebben om Vlijmen nog hoger op te voeren. De etappe van het herstel der oorlogswonden was afgesloten en nu was men aangeland bij het ver zorgen van die factoren die Vlij men in staat zouden stellen zich te meten met zustergemeenten. Er bleef nog veel te doen, maar men mocht een dynamische opgang con stateren. Onze actie voor meer woningen blijft actueel, antwoordde hij de heer van de Ven. Onlangs had men een onderhoud gehad met Ged. Sta ten. Veertig noodwoningen waren afgekeurd, waarvoor anderen in de plaats zouden komen. Bovendien zou men met het ETI contact opne men. Ten aanzien van een tehuis voor Ouden van Dagen gaf hij in over weging een stichting te vormen uit ieder der kerkdorpen. Ten aanzien van de sportterrei nen verklaarde de voorzitter dat 't moeilijk te beslissen was of men deze kwestie centraal, dan wel pa rochieel moest regelen. Men was er mee bezig; het gemeentebestuur had een bespreking gehad met de gees telijkheid van de kerkdorpen over het jeugdprobleem, er zou 'n sport- commissie komen die het vraagstuk van een andere kant zou bezien, en dan hoopte hij de raad een rapport voor te kunnen leggen. Hij eindigde met dank te brengen aan de ambtenaren, voor wie hij grote lof had. En toen werd de begroting 1955 vastgesteld. Wegens het niet aannemen van hun benoeming tot lid van de wo ningcommissie door de heren Wa genberg en De Bonth, werden de heren Van de Meerendonk met 11 en de heer De Goey met 12 stem men gekozen, de heer Samuels kreeg 1 stem en een stem was er blanco. RONDVRAAG. De heer van de Ven wilde nog maals wijzen op het woningpro bleem. Indertijd had hij geadvi seerd het ETI in de arm te nemen, hij herhaalde dit advies met klem; Bij de rondvraag informeerde de heer v. Overdijk of het juist was dat er op de Heidijk, de Burgemees ter Van de Venstraat, de Heistraat en 't Hoog in Nieuwkuijk geen gas kwam. Dit bleek inderdaad juist; en hij en de heer Wijkmans waren 't hier helemaal niet mee eens. Waarom daar niet, die mensen betaalden toch ook belasting? De voorzitter wees er op dat dit zeer onrendabele stukken waren; men kon wel een ton meer gaan investeren, maar dat zou het gastarief enorm veel duur der maken. Er zijn economische grenzen. De heer van den Meerendonk kon wel zeggen, aldus de heer van Oveardjjk: wij hebben dit en we hebben dat, maar wij hebben niets, wij worden als arbeiders teleurge steld. Tenslotte deed de voorzitter de toezegging, een exploitatiebegro ting te laten maken van de aanleg van gas, ook in die gedeelten waai de aanleg aanvankelijk niet gepro jecteerd was. Hoe zit het met het geval Wolfs, vroeg' de heer van Bokhoven. Men was bezig met de kwestie van ontruiming* antwoordde de voorzitter, er moest een eind aan komen. Waarom is de landbouwschool niet geopend, vroeg de heer van Helvoirt; dat gebeurt tegen Kerst mis, op verzoek van de NCB, was het antwoord. Is> de kiosk naar binnen, vroeg de heer Vorstenbosch; naar binnen, antwoordde de voorzitter. Is de kwestie van de grond van Wagenberg voor de school goed gekeurd door G. S., vroeg dezelf de. Ontkennend was 't antwoord. Kunnen we de school dan niet bouwen op de Vliedberg, vervolg- de de heer Vorstenbosch; en de i voorzitter: laten we wachten op de beslissing' van G. S. Is de Wiel in Haarsteeg al aan gekocht, was de volgende vraag van dezelfde. In zijn antwoord deelde de voor zitter mee, dat er onlangs 'n enor me vergadering was gehouden in Den Bosch, waarbij alle instanties op buitengewone manier had dit betrokken ^aren Thans zou de re. instituut de belangen van divers gerjng een berekening' van de kos- gemeenten op dit terrein behar tigd. Bij alle goeds dat hier is, mis sen we de woningen, zei hij. Op de Vliedberg kwamen nu wo ningen, maar hij had horen mom pelen dat het grootste gedeelte hiervan naar Lips zou gaan; dit vond hij jammer. Ten aanzien van het plan om een sportpark aan te leggen, vroeg hij zich af of het niet veel beter was voor ieder der kerkdorpen afzon derlijk 'sportterreinen te doen aan leggen, Hij besloot met te vragen of er niet iets gevonden kon wor den in de richting van een tehuis voor Ouden van Dagen. EEN ETAPPE AFGESLOTEN. De voorzitter was zeer erkentelijk j uiteraard voor de waarderende ten van de Wiel en de afvoer naar i de Bergse Maas worden voorgelegd, i Als het nog lang duurde voor er een beslissing kwam, meende de i heer Vorstenbosch, zou de Wiel zo j vuil zijn, dat hij niet meer geschikt was. j Dit had de voorzitter de heren gezegd. En op een andere vraag deelde de voorzitter mee, dat men met de riolering kon beginnen, wanneer de Nieywe Wiel gereed was. En toen vroeg de heer Vorsten bosch nog een aantal zaken betref fende de begroting, waarvoor bij de bespreking voor de vergadering geen tijd meer was. Hierna kon de voorzitter tot slui- ting overgaan.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1