VIJF DAGEN NAAR PARUS 8 H.A. VOOR DE WASPIKSE JEUGD. Ontspanningsmogelijkheden wogen zwaarder dan agrarische belangen. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 2 HOOFDSTUK XI. In de Waspikse raadszaal, waar de raadsleden voortaan opzien naar goedgeschilderde pittoreske delen van de gemeente, wier belangen zij te behartigen hebben, is Donderdagavond een vinnige strijd gestreden, een strijd waarvan de inzet was enerzijds het belang van een goede ontspan ningsgelegenheid voor de Waspikse jeugd, die tot nog toe hiervan ver stoken was, en anderzijds de belangen van een aantal boeren, wier grond eigendom in het geding kwam. Beider belangen hebben de raadsleden te dienen en men heeft niet zo maar klakkeloos beslist. Consciëntieus is er gewikt en gewogen en tenslotte heeft men datgene wat in hun ogen het zwaarste was, ook het zwaarste laten wegen, en de mogelijkheid open gesteld, te komen tot een goede cntspanningsgelegenheid voor de Was pikse jeugd, in de vorm van voetbalvelden, korfbalvelden en tennisbanen. Ten zuiden van de spoorlijn zullen 8 H.A. besteed worden voor de aan leg van deze sportgelegenheden, terwijl in het totale plan nog een zwem bad is geprojecteerd en hockey-terreinen; hier is men echter nog niet aan toe. SPORTTERREINEN TEN Z. VAN SPOORLIJN. Dit punt stond' niet op de agenda, maar werd door de voorzitter, nadat de andere punten afgehandeld waren er aan toegevoegd. Laten we eerst echter even onze aandacht wijden aan wat er aan voorafging. De notulen leverden geen moeilijkheden op, en evenmin de weinige ingekomen stukken; een daarvan, de definitieve uit slag van het SOTU-onderzoek, deed de heer van den Broek opmerken, dat blijk baar ook andere ziektekiemen door dit onderzoek werden opgespoord en hieruit bleek te meer, hoe nodig en nuttig dit onderzoek is, en hoe fout degenen wa ren die zich er niet aan onderwierpen. Hij vroeg of de gevallen, waarin een af wijking werd geconstateerd aan de huis arts werden doorgegeven, waarop de voorzitter bevestigend en bevredigend kon antwoorden. Dan had de aanbieding van de ge meenterekening 1953 plaats en in de commissie van onderzoek werden be noemd de heren van Dongen, Zijlmans, Van den Broek en Kamp, terwijl in de commissie tot onderzoek van de begro ting 1955 werden benoemd de heren Ver- duijn, van Iersel, de Glas, Timmermans en van Spaandonk. SUBSIDIE KRUISVERENIGINGEN. We zullen niet de geheel nieuw ont worpen subsidieregeling, zoals die de raad ter goedkeuring werd voorgelegd, aan een beschouwing onderwerpen; laten we volstaan met te zeggen, dat thans de prestaties van de kruisverenigingen als grondslag zijn genomen voor de subsidi ering, die tot nu toe afgestemd was op de financiële positie der verenigingen. Hiermee handelen B. en W. in de geest van de aanbeveling door de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Noord-Bra bant, terwijl aan de ontwerpregeling nog een bepaling wordt toegevoegd, dat B. en W. in overleg met de vereniging, haar kunnen opdragen bepaalde andere belan gen te behartigen. De heer van Dongen constateerde een divergentie tussen het salaris van de ver pleegster, zoals dat in de exploitatiereke ning van het t.b.c.-fonds was opgenomen en de pensioenverzekering, die blijkbaar getrokken was uit de gehele exploitatie- opzet. Hij had graag gezien dat de hele exploitatie-rekening bij de stukken was gevoegd; de raad had dan volledig op de hoogte kunnen zijn van de financiële toestand van de vereniging, speciaal m. b. t. het ledental. 'De voorzitter, die ook niet precies kon zeggen hoe het zat met het salaris en de pensioenverzekering, gaf toe dat de ver eniging inderdaad de exploitatie-rekening moest overleggen, wanneer de raad dat wenste. -Deze rekening echter deed aan 'het be sluit niets af; dit was voortaan gebaseerd op de prestaties en niet op de financiële positie. De heer van Dongen verdedigde zijn mening, dat de toelichting zoals die nu gegeven was, onvolledig was. De raad mocht er toch wel mee bekend zijn, in hoeverre de gemeentenaren lid waren van de vereniging; was dit maar een heel beperkt gedeelte, dan was deze ro- ale subsidie niet direct op haar plaats. Hierin lag nu juist de quintessence van de zaak, betoogde de voorzitter weer op zijn beurt. De regeling ging al leen af op de prestaties van de vereni ging, en liet volledig het financiële as pect buiten beschouwing. Maar dan, zei de heer van Dongen, zouden de verenigingen kunnen zeggen, we maken ons niet druk meer op de le denwerving, de gemeente subsidieert toch wel. Het feit, dat de gemeente bovendien f 1.subsidie gaf per lid, dat f 7.50 contributie betaalde, legde hier weinig gewicht in de schaal. De heer van Don gen was bang, dat de ijver om leden aan te werven zou verminderen. We mogen toch veronderstellen, aldus de voorzitter, dat het bestuur zo be hoorlijk zal zijn, om te trachten de ver eniging in stand te houden. Bovendien er moeten leden zijn, anders wordt er niet geholpen, dus ook niets meer gepres teerd. Het was verre van de heer van Don gen het bestuur te verdenken van een verminderde activiteit, maar het gevaar bestond dat de inwoners zelf zouden gaan zeggen, de gemeente subsidieert wel; en de vereniging mocht geen hulp weigeren, als de gemeente een dergelijke subsidie gaf, ook al gaf die inwoner maar een minimum contributie. De voorzitter wees er op, dat de ge meente van de Prov. Raad de aanspo ring had gekregen er op toe te zien, dat er geen wanverhouding ontstond tussen beide vormen van inkomen. Bovendien de raad had de zaak volkomen in eigen handen; wanneer zou blijken, dat het le dental terugliep, kon de zaak nog ver anderd worden. De heer van Dongen wenste tenslotte dat er alsnog inzage werd gevraagd van de exploitatie-rekening en dat er een toelichting werd gegeven op het bedrag van de pensioenverzekering. Hiertegen had de voorzitter geen be zwaar en bij de ingekomen stukken van de volgende vergadering, zou het ge wenste ter inzage worden gelegd. TOEKENNING SUBSIDIE, B. en W. stelden vervolgens voor de reeds eerder genomen besluiten op sub sidieaanvragen te handhaven. Metv.be- trekking tot de nieuwe aanvragen stelden zij voor subsidie te verlenen aan de Chr. Lagere Tuinbouwschool te Dussen en het St. Canisius-college te 'Nijmegen. Ook de Fok- en Controlevereniging „Streven naar verbetering" kreeg een subsidie van f 200.per jaar, terwijl de plaatselijke zangverenigingen, Chr. Gem. Zangver. O.K.K. en Zangver. Polymnia beide een subsidie kregen van f 150 per jaar. Geen der leden had hiertegen enig bezwaar. Nadat de vergoeding aan de bijzon dere scholen voor 1955 was vastgesteld, zoals dat vorige jaren ook gebeurde, stelden B. en W. voor enige wijzigingen in de legesverordening voor. De wijzigingen betroffen de indeling in klassen voor de huwelijksvoltrekking, een indeling die tot nu toe gebasseerd was op het lokaal waarin de plechtig heid geschiedde. Deze indeling bleek in de praktijk nogal moeilijkheden op te le veren en B. en W. stelden nu voor dé indeling te doen geschieden naar de dag waarop het huwelijk voltrokken wordt. De Dinsdag en Woensdag werden aan gewezen voor de eerste klas, Maandag en Vrijdag voor de tweede klas en Don derdag en Zaterdag voor de derde klas. Onder meer werd ook nog gewijzigd het tarief voor de leges op een Bewijs van Nederlanderschap; de leges op een reispapier voor een persoon werd ge bracht van f 2.50 of f 1.50 en voor meerdere personen van f 3.op f 2. WONINGCOMMISSIE HERBENOEMD. Aan de orde was voorts de benoe ming c.q. herbenoeming van de woning commissie.-De voorzitter bood eerst zijn verontschuldigingen aan, dat deze be noeming eerst nu aan de orde werd ge steld en vervolgens bracht hij hartelijk dank aan de aftredende leden voor het vele, harde en ondankbare werk dat zij hadden moeten verrichten. Hij wees er op, dat er een goede verstandhouding was geweest tussen de commissie en B. en W., die slechts tweemaal in de afge lopen zittingsperiode van het advies wa ren afgeweken. De uitslag van de stemming was dat de zittende commissie werd herbenoemd, de heer A. v. d. Broek kreeg 11 St., W. de Glas 10, A. Kamp 10, J. Verduijn 10 en W. Zijlmans 10; de heren Timmers, var. Spaandonk, ivan Iersel en van Don gen kregen ieder een stem. De heer van den Broek dankte namens de commissie de raad voor het vertrou wen dat hij in hen had gesteld. Hij kwam even terug op de woorden van de voorzitter, met betrekking tot het af wijken van het advies, dat eigenlijk van zelfsprekend Was, maar dat toch niet verhinderde, dat de leden zich af en toe stiefmoederlijk behandeld voelden, wan neer zonder meer bleek, dat B. en W. waren afgeweken van hun advies. Was het niet mogelijk dat er eerst 'ns rugge spraak werd gehouden met de commissie. En tot zijn medeleden zei hij: Denk er om heren, het is een commissie van ad vies, en geen publiek inlichtingenbureau. Met dit laatste was het de voorzitter natuurlijk volkomen eens. En voor het overige betoogde hij, dat het inderdaad eer. commissie van advies was. Zowel de commissie als het college 'behandelde ieder geval los van elkaar en uiteindelijk hadden B. en W. de beslissing. Hield men een samenspreking, en men kwam nog niet tot een vergelijk, dan werd het er niet prettiger op. In bepaalde gevallen konden B. en W. wel eens bekijken of er een samenspreking gewenst was, maar in het algemeen wilden zij niet op deze suggestie ingaan. De commissie moest dit niet beschouwen als een uiting van wantrouwen, maar vooral als een kwes tie van verantwoordelijkheid, en die be rustte bij B. en W. VROUWKENSVAARTSE HAVEN WORDT HERSTELD. Nadat het laatste agendapunt was be handeld in enige seconden het betrof een wijziging in de gemeentelijke bouw- credietregeling kwam de rondvraag' aan de orde en de voorzitter wenste hier als eerste gebruik van te maken om en kele punten onder de aandacht te bren gen van de leden. Hij begon met er op te wijzen dat de toestand van de beschoeiing van de Vrouwkensvaartse Haven dermate deso laat was, dat er op korte termijn voor zieningen moesten worden getroffen. Men kon een tijdelijke oplossing toe passen of een definitieve, bestaande uit het rioleren van de Zuidelijke loswal, hetgeen moest geschieden in overleg na tuurlijk met het „Zuiderafwateringska naal". De voorzitter achtte het echter beter, om met het oog op de plannen met be trekking tot de ruilverkaveling, niet tot een definitieve oplossing te komen; kwam men eenmaal tot een ruilverkave ling, dan kon men beter een definitieve oplossing aanbrengen, vooral ook omdat men dan subsidie zou krijgen voor het werk. De kringarchitect raamde de kosten voor een goede voorlopige voorziening op f 2500.— Was de raad het er mee eens, dat dit crediet werd verleend? Op een vraag van de heer van Don gen gaf de voorzitter een korte uiteen zetting, van de manier waarop de voor lopige verbetering zou geschieden; daar bij de hoop uitsprekend dat het Zuider afwateringskanaal zijn medewerking zou verlenen door het in bruikleen afstaan of verkopen van zware balken die nog in z'n bezit waren. De heer van den Broék vroeg waar de nieuwe verkeersweg door de polder zou komen en was het in dit verband niet mogelijk, vroeg hij, de haven tot zover te dempen. De voorzitter hoopte dat hij de tot j standkoming van die nieuwe weg nog zou meemaken, maar hij betwijfelde het zeer. Zeker mocht men er niet op voor uitlopen en ook niet op het ruilverkave lingsplan. Wanneer de gemeente besluit, aldus de heer van Dongen, de haven af te sluiten, dan moet zij ook de consequen ties van deze maatregel aanvaarden. Wanneer straks in het kader van de ruilverkaveling dit besluit werd genomen, dan zouden de consequenties voor die instanties zijn. En toen ging de raad accoord met het verlenen van dit crediet. SPORTBEOEFENING THANS LEVENSGEVAARLIJK „In cauda venenum" zeiden de Ouden en Vondel zou zeggen ,,'t Venyn schuylt in den staert", dit willen we niet in zijn minder prettige betekenis toepassen op deze raadsvergadering, maar het was toch een feit, dat het laatste punt, dat de voorzitter aan de orde stelde, de le den het minste lag, en ook ons, nade- maal het nogal enige tijd in beslag nam. Indertijd, begon de voorzitter zijn be toog, heeft de raad het besluit genomen sportterreinen aan te leggen, althans in beginsel besloot men hier toe en ih be ginsel ook suggereerden B. en W. toen een bepaalde plaats. Uit de boezem van de raad kwamen toen echter de sugges ties de sportterreinen aan te leggen ten Zuiden van de sjxxmlijn. B. en W. hebben deze suggestie over genomen en door de Ned. Heidemij. een pian laten maken, dat een behoorlijk complex sportvelden omvat. De voorzitter deelde voorts mee, dat men het plan had binnen afzienbare tijd met de eigenaars in onderhandeling te treden. B. en W„ aldus de voorzitter, zijn er I van overtuigd in botsing te komen met I dé belangen van het agrarische gedeelte van de bevolking, maar dat komt men overal, waar men de velden ook legt. Maar wat weegt het zwaarste, dit belang, of dat er aan de jeugd van Was pik gelegenheid gegeven wordt zich te ontspannen. Zoals het voetbalveld nu is, is het levensgevaarlijk, en binnenkort willen hier geen clubs meer komen spe len. We zijn bereid binnen het raam van de mogelijkheden de eigenaars tegemoet te 'komen, ook in de bedrijfsschade. De voorzitter vervolgde dat men ech ter rekening diende te 'houden met het feit, dat de eigenaars hun grond niet wilden afstaan. Wat dan? De enige op lossing was onteigenen en de beslissing ten aanzien hiervan ligt bij de raad. Hoe staat de raad hier tegenover, vroeg de voorzitter.. B. en Wwillen nu een duidelijke uitspraak van de raad. Is die van mening, dat er bezwaren zijn tegen eventuele onteigening, dan zul len B. en W. proberen in der minne de zaken te regelen, maar lukt dit niet, dan zullen ze nooit meer met een voorstel kómen. Maar de verantwoordelijkheid rust dan geheel en al 'bij de raad. 'Tenslotte hield burgemeester Couwen- berg een warm pleidooi voor een goe de ontspanning voor de jeugd, waarbij hij er op wees, dat men binnen afzien bare tijd een gymnastieklokaal hoopte te hebben, maar dit alleen was niet vol doende. De heer van Iersel was het eerste lid, dat er op reageerde, door te zeggen, dat het voor hem er helemaal van afhing hoe 't plan was, en welke terreinen er op lagen. Tot op zekere hoogte was hij be reid 'eventuele onteigening goed te keu ren; maar men moest niet te ver gaan. Het plan, antwoordde de voorzitter, is er niet voor 1 of twee jaar; bovendien ±en er bepaalde, door 'het Olympisch ité gestelde eisen ten aanzien van dé velden; een voetbalveld moest twee oefenterreinen hebben, deze oefenterrei nen zouden dan eventueel ook als korf- balterrein dienst kunnen doen. Terwijl kleinere stukjes voor tennisbaan konden worden benut. Maar 8 bunder zou men toch nodig hebben om ten aanzien van de voetbal velden de ideeën te kunnen realiseren. Het hele plan besloeg 12 a 13 H.A.; hierin was ook een zwembad geprojec teerd en hockeyvelden. Deze plannen echter moest men nog maar even laten rusten; ze brachten veel kosten mee en de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat ze op een goedkopere manier (in het oude PCW-verbandkonden worden uitgevoerd. Wanneer de raad besluit grond te ko pen alleen voor de voetbalclub, aldus de heer van Dongen, dan zouden de andere en eventueel op te richten clubs in het nadeel zijn. RUIM BEKIJKEN. 8 H.A. is niet te veel, zei hij, we moe ten dat niet te bekrompen gaan doen. Bovendien betoogde hij, was de schade vergoeding in overleg met de grond kamer te regelen zeer billijk en zou voor de betrokken eigenaren na een aan tal jaren de oude toestand weer helemaal zijn teruggekeerd, vooral als er bij een eventuele crisis weer meer land vrij kwam. We moeten dit ruim bekijken, zei 'hij, de andere sportverenigingen moeten we niet laten zitten; straks moeten we aan eventuele aanvragen kunnen voldoen. De voorzitter was het hier mee eens. De 'heer van Spaandonk suggereerde uit te kijken naar een terrein, waar meer dere eigenaren waren, anders zou het kunnen gebeuren, dat er een bedrijf in eens helemaal mee gedupeerd was. Was het maar een eigenaar, zei de voorzitter, dat zou alles veel gemakke lijker voor ons maken. Maar nu betreft het verschillende eigenaren, die hun giond dikwijls nog verpachten ook. De heer van Dongen wees er op, dat de bestaande toestand ten aanzien van de sportbeoefening allertreurigst was, en de voorzitter onderschreef dit; de toe stand van het voetbalterrein was levens gevaarlijk; hij had gehoord dat er clubs waren, die hier niet meer wilden komen voetballen. Wethouder van Kuyk was 'het niet eens met de heer van Dongen; het bleek wel dat die geen agrariër was en niet van de inkomsten van een boerderij hoef de leven. En hij viel diens theorie over de schadevergoeding aan. Waarvoor, vroeg hij; verder, hebben we al die velden nodig; verschillende mensen in "Waspik hebben nog nooit van hoskey gehoord. Hij had graag gezien dat andere agra riërs ook hun belangen bepleitten. ALS ER GELEGENHEID IS Inderdaad, zei de' voorzitter, het leven gaat door, ook zonder 'hockey, tennis en voetbal, maar hij zag de zaken toch an ders dan zijn wethouder. Er waren in Waspik verschillende jongelui die hoc keyden en tennisten. Toen de burge meester in Waspik kwam, zwom er bijna niemand, en nu moest men ns kijken hoeveel er naar Waalwijk en Geertrui- dettberg gingen. Toen werd er ook niet getennist, nu moest men 's Zaterdags middags 'ns kijken hoeveel er de ge meente uittrokken. En zo zou 'het niet hockey ook gaan. Als er hier gelegenheid geboden wordt deze sporten te beoefenen hebben we zelfs in de kortst mogelijke tijd te wei nig ruimte. De heer van Kuyk, aldus de heer van Dongen, deed net of er boeren bij waren, die heel hun boederij kwijt waren. Maar 't waren allemaal kleine hoek jes, 't ging misschien wel over 12 men sen. Wanneer die schadeloos werden gesteld, was het heel goed mogelijk dat over tien a !12 jaar voor 'hen de toestand weer heel gewoon was. Tegen een bil lijke vergoeding kan niemand bezwaar hebben. Het spijt me, zei de heer de Glas, dat er niet meer ruimte is gelaten voor het zwemmen. Zeer hard is dit nodig. Hij is bang dat dit naar de verre toekomst wordt verschoven. Was er geen andere cplóssing voor dit probleem, dan in het kader van dit plan. De voorzitter gaf achter elkaar toe, dat dit zeer hard nodig .was, maar men was dan ook niet van plan het op de lange baan te schuiven. Men moest dan echter over grond beschikken en dan waren er 12 13 H.A. mee gemoeid. Destijds had het gemeentebestuur ge- tracht aan de Maas een zwemgelegenheid te krijgen, maar door de Inspecteur van de Volksgezondheid was het onzuivere water afgekeurd. Als we dit maar vast realiseren, zei de voorzitter, dan kan de voetbalclub vooruit en ook de korfbalclub. Maar wil de de raad het hele complex ineens uit voeren, dan waren B. en W. er direct voor. 1 Zonder onteigening, zei de heer van Dongen, zal het onbegonnen werk zijn het hele complex bij elkaar te krijgen. We hebben dat gezien bij de woning bouw en uiteindelijk was er niemand ge dupeerd. Er zijn er nog vier, die nog land van de gemeente gebruiken. Als de betrokkenen prijs stellen op land, zullen 1 ten aanzien hiervan nog wel mogelijk heden zijn te vinden. Geeft de raad geen toestemming tot onteigening, aldus de voorzitter, dan zul len B. en W. toch alles doen wat mo gelijk is, om de grond te krijgen; lukt dit niet, dan ligt de verantwoordelijkheid bij de raad. Sprekend over de schaderegeling, zei hij, dat de eigenaars in elk geval de grond zo lang mogelijk konden gebrui ken en ondertussen naar andere grond konden uitzien, waarbij B. en W. hen wel zouden helpen. WAT WEEGT NU 'T i ZWAARST? De heer Zijlmans was er niet tegen dat de grond voor dit doel onteigend werd, als 'B. en W. maar hun best de den dat die mensen andere grond kregen. Van de vergoeding kunnen ze niets doen, ze moeten hun bedrijf gaande houden, 't Kan immers zijn, dat iemand al zijn weiland af moet geven en al zijn koeien dus moet verkopen, dan is zo iemand boer af. Als B. en W. niet kunnen zor gen, dat er andere grond is, dan kan ik niet voor stemmen. We zullen zeker op alle mogelijke ma nieren helpen, zei de voorzitter, maar een garantie kunnen we niet geven. U ontneemt echter de jeugd van Was pik dè gelegenheid tot ontspanning; wat laat LI nu het zwaarst wegen. Inderdaad kan dat heel zwaar wegen, zei de heer Zijlmans, maar wanneer men iemand zijn boterham ontneemt, dan weegt dat voor mij het zwaarste. Hij wees vervolgens op de mogelijkheid dat B. en W. van de domeinen nog wel grond los konden krijgen. We zullen het proberen, zei de voorzitter, maar garanderen kunnen we niets. Geen enkele instantie zal op voorhand zeggen dat we bepaal de grond kunnen krijgen. De heer v. Kuijk suggereerde om op beperkte schaal te beginnen en nog eens af te wachten. Kwam tijd kwam raad. Hij zou willen voor stellen de zaken een klein beetje minder hard aan te pakken en voor lopig een bunder of 5, 6 trachten te krijgen. Daar hebt U niets aan, antwoord de hem de voorzitter, U hebt een plan en dat moet zo uitgevoerd worden, dus met dit aantal terrei nen willen we subsidie krijgen van het Olympisch comité. De heer v. Kuijk wees er vervol gens ook op dat het moment niet goed gekozen was, de boed was daar pas verkaveld. De heer v. Dongen kon wel zeg gen dat er alleen maar kleine stuk jes lagen, maar er was ook bouw land en de mensen konden toch niet al hun bouwland afgeven. De heer Zijlmans kon wel zeggen dat de domeinen nog grond hadden, maar die hadden hier ook niet veel meer liggen. Als alles vrijwillig ging, stond hij volkomen achter het voorstel, maar als het gedwongen moest gaan, dan wilde hij alleen op heel bescheiden schaal te werk gaan. Dat kunt U nu wel willen, zei de voorzitter, maar dat gaat niet. Wordt dit niet goedgekeurd, dan is de volle verantwoordelijkheid voor het feit dat er niets gebeurt, voor de raad. Er wordt toch al een gymnastiek lokaal gebouwd van een ton, zei de heer v. Kuijk, moet nu alles in een jaar gebeuren? Misschien gaat het over een paar jaar wel beter en mogelijk kunnen we dan ook met een de zwemgelegenheid aanleggen. Het gymnastieklokaal is vooral Voor de 'scholen, antwoordde de voorzitter; weliswaar konden ook particuliere verenigingen er ge bruik van maken, maar dit was vrij eenzijdig, ook de buitensporten moesten gelegenheid hebben. U moet bovendien een plan maken voor jaren. De heer Kamp vond 8 bunder ook wel veel,-maar de voorzitter wees nogmaals op de eisen van 't Olym pisch comité. Wie zijn de gedupeerden, vroeg de heer Zijlmans. Het heeft weinig zin hierover te praten, Was de voorzitter van me ning. Het ging niet over personen, maar over feiten. U moogt geen on derscheid maken. Enfin, het kwam tot stemming FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden". door Tom Lodewijk. 30). Frans, die een half uurtje later, na dringende smeekbeden tot Ma dame, schoorvoetend om 't hoekje kwam kijken, zag haar zo slapen, haar donkere hoofd op het witte kussen. Stil stond hij bij haar bed, vreemd geroerd. Hij had haar nog nooit zien slapenen zo ont spannen, zo gelukkig was haar ge zicht. Hij draaide zich om en hij schaamde zich voor Madame. Maar die kende haar wereld. En ze wist op dat ogenblik meer dan Frans zelf. O, dacht ze, l'amour, toujours l'amour Met een bedrukt gezicht leunde Hannes Averkamp uit het raam van de wagon, die langzaam het Gare de Midi van Brussel inschoof. Erg opgewekt was de reis niet geweest. Ze hadden het over niets anders gehad dan over Carla's arrestatie. Andere reisgenoten, die onder een of ander voorwendsel kwamen vra gen wat er met Carla aan de hand was, vertelden ze wat Stollenga had gezegd. Mevrouw Kierkewas- ser en haar vriend lieten niets meer van zich zien of horen. Met een ruk stond de trein stil. Een geweldige stem donderde uit de luidspreker, en vertelde in ver franst Vlaams, dat de trein naar Holland zojuist binnengekomen was. En toen ging de mededeling voort Monsieur Avérkam, Monsieur Avérkam, gearriveerd met de trein uit Parijs, wordt verzocht zich ter stond te melden aan de centrale post. Monsieur Avérkam Hannes, dat ben jij! hijgde Els. Gauwda's vast bericht van Carla! Hannes was de gang al uit, isiprong op het perron en liep bijna Prikkie omver, die op weg was een belegd broodje te veroveren. Een ambte naar met een pet met een geweldi ge klep en veel goud er op kwam hem in het bureau tegemoet. Monsieur Avérkam.. telefoon uit St. Quentin, zéér dringend. Even later hield Hannes de hoorn tegen het oor geklemd. Ja.. Noordeloos... ja, zo... zó., wat je zegt! Nee maar... Kerel, wat gelukkig Reusachtig Vandaag niet meer, nee... morgen de trein? Zal het Els vertellen. Nee, die zal het wel aan de hospita doorgeven, dat is ook niet zo geweldig' als een telegram., wat? Die Laarman? Ja, ik zal het zeggen., hoé is Carla? Flauwgevallen? Ach, de stakker, 't was natuurlijk te veel voor haar. Alweer in bed? Nu, dan knapt ze wel op. Dus strikte discretie... ik snap er alles van... doe je Carla de groeten van Els en mij? Dag I goeie reis! Dag! Hij holde het kan- i toor weer uit en zag tot zijn verba- zing dat bijna de hele groep uit de i raampjes hing. Wat is er voor nieuws? riepen ze. Een reddende gedachte schoot hem te binnen. Het paspoort van juffrouw Mertens is terecht schreeuwde hij omhoog naar al die iiieuwsgie- rige gezichten maar ze kan niet meer weg, morgen komt ze met de ochtendtrein. Dus dat is in orde! Dom van zo'n meisje ^ei een van de drie leraressen. Ik had die juffrouw Mertens voor goochemer gedacht meen de mevrouw Hoogeboezum. j 't Zal je gebeuren zei het jonge mevrouwtje Van Weezei te gen Bella, die jaloers bedacht hoe avontuurlijk zij zelf zoiets zou ge- vonden hebben. Hannes zag hoe in de volgende i wagon twee hoofden zich schielijk terugtrokken en dat herinnerde hem aan zijn instructies. Enkele minuten later stond hij in de cou pé,waar meneer Laarman en me vrouw Kierkewasser, van alle min derwaardig gezelschap verlost, hun rust en zielevrede trachtten te her vinden. Ik heb zo even een telefoontje van het hoofdbureau van politie in St. Quentin gehad zei hij zonder inleidingen juffrouw Mertens heeft met de hele zaak niets te ma ken. Ze is weer vrij en komt mor gen thuis. Hij zag de ongelovige trek op het gelaat van de heer Laarman en hoorde mevrouw Kier kewasser snuiven. Op speciaal verzoek, zal ik maar zeggen, van meneer Stollen ga, gelieve u met geen woord, te genover geen mens, te reppen van wat er in de coupé gebeurd isu De zaak is nog niet rond en onder geen beding mag uitlekken dat de diamanten zijn ontdekt. Zoudt u uw mond voorbijpraten, dan zult u daar een hoop last mee krijgen, omdat u het onderzoek van de po litie in deze zaak gehinderd hebt. Ik waarschuw u maar., zwijg er over. U hebt trouwens al te veel gezegd voegde hij er .scherp aan toe. Je hebt machtig veel praatjes jongeman begon de heer Laar man op terechtwijzende toon. Bewijst u nu maar dat u ze niet hebt en houdt uw mond gaf Hannes ruw terug. In ieder ge val hebt u weer eens gemerkt hoe gevaarlijk het is op de schijn af te gaan. Denk er om wat ik u gezegd heb.en met een waarschuwen de blik naar de onthutste mevrouw Kierkewasser verliet hij het com partiment. j Ziezo zei hij even later te- gen Els, die zaak is dus in orde. En nou praten we niet langer meer over Carla. Waar wou je dan over praten viste Els. -Over ons. Vindt je dat zo belangrijk? Ja. Jij niet soms? Ze keek Jiem aan. De bijdehande Els was opeens heel verlegen. Misschien zei ze zacht. TERUG NAAR HOLLAND. i J Carla werd wakker door een klopje op de deur en een vreemde -stem die haar iets toeriep. Ver baasd sloeg ze haar ogen op, keek rond in 'n vreemde kamer. Op een tafeltje naast haar bed lag haar polshorloge. Daar stond haar kof ferlangzaamaan keerde haar geheugen terug. En ze wist alles weer. Hier was ze in St. Quentin, Hotel de l'Europe; de film draai de terug, haar komen hier, en de vriendelijke Madame die haar had geholpen in bed te komenhet politiebureauStollenga.... de commissaris..Frans En op datzelfde ogenblik hoorde ze Frans' stem buiten, in ijverig de bat met de hard sprekende Madame. Weldra stak de bruinogige Fran- gaise haar opgewekt gezicht om de hoek van de deur. Mademoiselle, daar is 'n Hol landse meneer, dié u wil spreken. Ik heb al gezegd, mademoiselle kan niet ontvangen, meneer houdt aan, ik heb gezegd, ik zal made moiselle vragen maar mademoisel le kan zeker meneer nog niet ont vangen. Carla hoorde ze Frans van achter de deur ik moet je even spreken, als je tenminste vandaag terug wilt. O ja schrok Carla op. Geen uur bleef ze hier langer dan nodig was. Tja, Frans, ik ben nog niet salonfahig. ik lig nog in bed... Ben je al gauw klaar? Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2