De nieuwe Pastoor is benoemd BERNDUK L00N-0P-ZAND ALS Uit Loonopzand's verleden LANDBOUW HET BUITENGERICHT. 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 10 Voor een grote sortering HERENTRUIEN HERENPULLOVERS en HERENVESTEN naar van den hier Uw advertentie had gestaan was zij door du i z e n den abonné's gelezen mmimi Kaatsheuvel is vanzelfsprekend in spanning geweest, wie de opvolger zou worden van de gevierde Herder, Deken A. J. v. d. Brekel, die wegens ouder- domsreden ontslag vroeg uit zijn ambt aan Zijne Hoogw. Exc. Mgr. Mutsaerts en dit op de meest eervolle wijze met in gang van Maandag 15 Nov. ontving. Dinsdagavond was de spanning gebro ken, want toen was het bekend, dat voor de Parochie St. Jan een nieuwe Pastoor was benoemd in de persoon van de Zeer Eerw. Heer Pius Johannes Henricus van der Spijker, Pastoor van Mierlo Hout. Weinigen kennen de nieuw benoemde Herder en daarom zal het allen interes seren, aan wie de Bisschop van den Bosch de taak opgedragen heeft de pa rochie St. Jan te besturen. De nieuw be noemde herder werd op 4 Augustus 1903 te Best geboren. Na voleinde studie werd hij op 2 Juni |1928 priester gewijd en op 13 Augustus daaropvolgend benoemd tot kapelaan te Bergeijk, parochie 't Hof. Juist zes jaar later volgde zijn benoe ming tot kapelaan aan de St. Theresia- parochie te Nijmegen, waar hij acht jaren vruchtbaar werkzaam was, om op 25 September 1942 benoemd te worden tot rector van het Ziekenhuis te Veghel, waarnaast hij tevens als Godsdienstleraar werd aangesteld aan de Nijverheids school aldaar. Op 29 November riep de Bisschop hem bij zich en belastte hem met het pastoraat van de parochie Mier- lo-Hout. l i Zeer verrast was pastoor v. d. Spij ker, toen hij Dinsdag in den Bosch ont boden het voorstel kreeg om de Hoog- eerw. Pastoor Deken van Kaatsheuvel in diens grote kerk op te volgen. Hoewel verrast en verschrokken aanvaardde hij de benoeming, daar hij hierin een op dracht zag van God, die deze zwaarde re taak van hem vroeg. Vrijdag 26 November a.s. zal de nieu we Herder in zijn nieuwe parochie door de Hoogeerw. Deken Dr. v. d. Hurk uit Waalwijk geïnstalleerd worden en zullen de parochianen van St. Jan voor de eerste maal de nieuwe Pastoor kunnen zien en horen. Zeker zal het allen aangenaam zijn reeds vooraf iets van de nieuwe Herder te weten. 't Vorig jaar vierde pastoor v. d. Spij- ker met veel luister in Mierlo Hout zijn Zilveren Priesterfeest. De redactie van de Helmondse Courant was zo vriende lijk op ons verzoek het nummer toe tee zenden van 6 Juni 1953, waarin we over de nieuwe pastoor lezen: Het is geen wonder, dat Pastoor v. d. Spijker te Mierlo-Hout een bijzondere verering heeft voor Pius X. Immers op dezelfde dag, waarop Joseph Sarto tot Paus werd gekozen, 4 Augustus 1903, werd er in het dorp 'Best een kind ten doop gehouden, dat naar aanleiding van deze Pauskeuze „Pius" werd genoemd. En wij zouden het misschien kunnen zien als een soort providentiële uitspraak, toen er over dit kind werd gezegd: „Paus behoeft hij niet te worden, als er maar een Pastoor aanzit". Een een Pastoor zat er aan: want op 29 November 1946 werd „de Spijker" door 't Hout gedreven en wapperden de vlaggen een welkom aan de nieuwe pastoor. Habemus Pastorem. maar dan is het heel menselijk te vra gen: „en wat voor ene". De bijna zeven jaren in Mierlo-Hout doorgebracht kun nen dan getuigen. En vooral zullen zij dan wijzen op zijn nuchter en heldere kijk op mensen en dingen, gepaard gaan de tevens met een gevoel van humor, die van een grap houdt en er tevens tegen kan. Twee eigenschappen die iedere lei der moet hebben: de een om te weten en te oordelen, de ander om te handelen. Want alleen de mens die humor aan voelt, zal plooibaar zijn en aldus zijn koel nuchter oordeel in de vereiste vorm kunnen opdienen. De Pastoor van Mier lo-Hout bezit deze twee en de parochie heeft daar weet van.Men zou dan hier een hele reeks kunnen opsommen en uit eindelijk blijft h'et dan nog maar een greep. Niemand beter dan de jubilaris zelf zou b.v. kunnen zeggen, hoeveel mensen van jong en oud hem om raad komen vragen en wel, omdat zij weten, dat zijn raad een raad is en geen holle phrase. Iedere Mierlo-Houtenaar, die het meegemaakt heeft zal li kunnen vertel len en in feiten kunnen vertellen, hoe het er in en om de kerk uitzag, hoe Unitas er bij lag, mede als een gevolg mens de gehele parochie en geheel Kaats heuvel een hartelijk welkom toe en ho pen dat hij zijn zegenrijke arbeid met evenveel vrucht jarenlang in Kaatsheu vel zal mogen blijven voortzetten, LEGERWAGEN IN BRAND. Maandagavond werd de brandweer gealarmeerd, omdat in de M.A.ST. een G.H.C. legerwagen in brand stond. Met een sneeuwblusschuimer en een nevel spuit werd het vuur beperkt tot de laad bak en de banden, zodat na de blussing de wagen nog op eigen kracht kon op trekken. HANDBAL BIJ DESK. Reeds voor enige weken is bij de R.K. V.V. DESK een dames-afdeling opge richt voor het beoefenen van de 'Hand balsport. Een elftal is reeds ingedeeld voor de competitie in de Kring Tilburg. Vorige week is men er ook in geslaagd een afdeling heren te vormen, die voor de reeds aan de gang zijnde competitie ook bij de Kring Tilburg zijn ingedeeld. De afdeling Handbal krijgt, evenals de Junioren, een eigen bestuur, als onder afdeling van het 'Desk-hoofdbestuur. Voorlopig wordt getraind en gespeeld op het C-veld van DESK. HET KOORFEEST VAN ST. JAN. Het Kerkkoor van de parochie St. Jan vierde dit jaar door omstandigheden ver vroegd op Maandag 15 November zijn jaarlijks St. Caecilia-feest. De daarvoor benoemde feestcommissie had een keurig dagprogramma vastgesteld, dat de zan gers tot het sluitingsuur bezig hield en naast attractie ook ontspanning, gaf. Het waren in de aanvang wedstrijden in bil jarten en kaarten, dan een spannende kamp met „sla op de gong" met een nog veel spannender dubbelkwartetttencon- cours met verplicht en eigen gekozen werken. Omstreeks vijf uur maakte het bestuur van 't koor zijn opwachting bij de Hoogeerw. Heer Deken A. J. v. d. Brekel, die juist op deze dag als pastoor Van de parochie afscheid nam, en voor deze laatste gelegenheid, wegens ouder- domsreden niet op het Caeciliafeest kon present zijn. Bij monde van de vice-pre- ST. ANTONIUSSTRAAT 14 WAALWIJK sident de heer Theo van der Linden, werd de scheidende Herder dank ge bracht, speciaal voor wat hij in zijn ruim 20-jarig pastoraat in Kaatsheuvel voor het R.K. Par. Zangkoor geweest is, de president van het koor, met hoge waar dering voor wat het koor ter opluiste ring van de eredienst deed, met nooit verflauwde belangstelling voor alles wat de belangen van het koor en de zan gers betrof, met volle steun in alles wat hem als president van het koor ge- I vraagd werd. Als sympathieke blijk van erkentelijkheid bood de heer v. d. Lin den hem namens het Zangkoor twee ampullen met een dienblad aan voor de huiskapel in de Bungalow, waarheen de emeritus volgende week gaat verhuizen. Getroffen door dit fijne blijk van waardering dankte Zijn 'Hoogeerw., de verzekering gevend, dat als hij in staat zal zijn het H. Misoffer in zijn huiskapel op te dragen, hij steeds zal denken aan het koor en zijn zangers, er de hoop bij uitsprekend, dat het zangkoor onder zijn nieuwe herder met evenveel toewijding zijn taak zal vervullen, als het dit ge van de oorlog. En n^Men'ro^Tt' ov"e7<te daan hfeft onderJ zi}n P^toraat. lrlnlrlIron iw H„„(- i 'Om 7 uur werd daarna aangez klokken van het Hout, men spreekt met waardering over de keurige gang van zaken in de kerk en straks bij het feest kan men luisteren naar de klanken van een volledig gerestaureerd orgel. Zeker dat alles is tot stand gekomen mede dank zij de hulp van het harde munt en op andere wijze van de parochianen, maar uiteindelijk is het hun Leider en Herder, die de plannen maakte en ze verwerkelijkte. Het Parochiehuis, hoewel niet te -groot voor deze bloeiende paro chie, die rijk is aan jeugd, kan nu weer een vergelijking met vele andere paro chiehuizen glansrijk doorstaan. En dan de Broeders. Men kan daar wijd en zijd over uitweiden, maar men kan ook volstaan met deze ene zin: het is een zegen voor de jeugd en dus voor de hele parochie. Weer was het de ac tiviteit van de Herder, die hen drie jaren geleden binnenhaalde in de parochie. Zo zou men kunnen doorgaan en opsommen en vertellen, maar uiteindelijk raakt men alleen aan de buitenkant, want het zui ver priesterlijke is voor ons verborgen en het is ook te teer om daar aan te raken: hier past alleen maar een gebed van de Parochianen voor him Herder. Zo schreef De Helmondse Courant over Pastoor v. d. Spijker. En nu is hij Pastoor van Kaatsheuvel. Kon Zijne Excellentie Mgr. Mutsaers Kaatsheuvel met een mooier geschenk vereerd hebben, dan met een Priester, op dergelijke wijze door zijn parochianen ge waardeerd? Wij roepen de nieuwe Herder van de Parochie St. Jan dan ook nu reeds na- aangezeten aan een prima verzorgd diner in Café-Res taurant Euphonia, waarvoor hospes van Dun bij het sluiten van de avond ver diende woorden van lof van de voro- zitfer mocht incasseren. Tijdens het diner had de dubbelman- nenkwartet-wedstrijd plaats, waarbij de beide directeuren, Tuerlings en Valk als jury fungeerde. Er werd werkelijk met ware concoursintentie gestreden om de eer. Er moest geconstateerd worden, dat, ai was de tijd van voorbereiding kort, er met volle ernst gewerkt was, om iets goeds te laten horen. Er werd een ver plicht nummer gezongen en een vrij werk gekozen uit het kerkrepertoire. Na het tweede gerecht nam de Weleerw. heer van Oort, het woord. Namens de Hoog eerw. heer Deken huldigde hij de heer W. van Wezel, die op 22 November zijn zilveren feest als zanger gaat vieren. Hij dankte hem voor wat hij in die 25 jaren als zanger voor de dienst van God gedaan heeft en bood hem als hulde blijk het jubileum-diploma van de Ned. Gregoriusvereniging aan. De heer v. d. Linden huldigde de ju bilaris namens de leden van het zang koor. Hij wees hierbij op de taak als zanger, die de jubilaris steeds in volle ernst had opgenomen en daarnaast op het keurige werk, dat hij reeds bijna 13 jaren als secretaris van het zangkoor heeft verricht. Hij hoopt nog vaak van zijn keurige jaarverslagen met de nodige waarderingen en terechtwijzi- gingen getuige te mogen zijn. Namens de leden biedt hij hem een schilderij aan, de zangers uitnodigend tot een spontaan „Lang zal hij leven!". Hartelijk dankt de heer van Wezel voor de attentie hem bewezen, de verze kering gevend, dat hij gaarne zijn beste krachten zowel als zanger, als secreta ris zal blijven geven voor het parochieel zangkoor. Op het einde van de goed geslaagde feestviering werden de prijzen, die be schikbaar waren, uitgereikt. De heer Jan Emmers mocht met een extra felicitatie van de president de wisselbeker voor de beste prestatie als koorlid voor de twee de maal in ontvangst nemen. Uw Boekhouding niet in orde? Wij verzorgen Uw gehele admini stratie Schrijft U eens onder letter A Bureau Jan Tuerlings, Kaatsheuvel K. A. B. De Afdeling K.A.B. St. Joseph te Kaatsheuvel houdt Zaterdag 20 Novem ber haar tweede 'Ontwikkelings- en Ont spanningsavond van dit seizoen. Als spreker treedt deze avond de heer J. Bechtold op, terwijl nadien het mooie filmwerk over -het leven van Paus Pius X: „Mensen kijken niet naar de Hemel" vertoond wordt. Dit filmwerk begint tij dens de spanningen in Europa, ontstaan ten gevolge van de aanslag in Serajewo op de Oostenrijks-Hongaarse troonop volger. Paus Pius X is daardoor zeer ge schokt. Hij weigert op het verzoek te Verklaren, dat de Kerk moreel aan de Zijde van Oostenrijk-Hongarije staat. Hij vreest echter, dat zijn krachten te gering zijn om de vrede te redden. Een neef van Pius X bidt God aan de paus de nodige kracht te geven. Dit gebed voert ons terug naar de jeugd van de Paus, die werd geroepen tot kapelaan, Bisschop van Mantua, Patriarch van Venetië. In deze periode sterft Paus Leo XIII en wordt Pius X tot Paus gekozen. Kort na Serajewo volgen de oorlogsverklaringen. Het bericht, dat de Duitsers, Luxemburg en Frankrijk zijn binnengevallen, eist het laatste van zijn krachten. Hij sterft in zijn laatste gebed tot God, die hij altijd trouw heeft gediend. De avond is geheel vrij voor de KAB leden met hunne echtgenoten en voor niet-leden tegen betaling van entree. Niet echter voor kinderen onder de 16 jaar. In Klank en Kleur draait weer door. Vier avonden liep de Jubileum- Show-Revue „In Klank en Kleur" reeds succesvol in de zaal van de heer Jan v. Dun; Zaterdag, Zondag en Maandag hebben zij, die nog niet in de gelegenheid waren van dit mooie amusante spel van dans, zang, humor en muziek te genieten, nog volop tijd hun kans waar te nemen. Maandag sluit echter de revue onverbiddelijk. Het is voor ons geheel overbodig nog iets van dit succesvolle kijkspel te zeggen; wie „In Klank en Kleur" gezien hebben, moeten getuigen dat zowel het oog als het oor drie uren lang geboeid worden door een bekoor lijkheid en charme, door echte ge zonde humor en goed beleefd spel, dat, wat het gezelschap dit jaar biedt, zijn naam met recht draagt. Winando in het Apollo-Theater. Winando, volgens de pakkende af fiches Europa's Grootmeester der Telephaten en Fascinateurs, gaf Dinsdagavond een séance in het Apollo-Theater. Zij, die dachten dat voor een dergelijk optreden hier geen belangstelling meer bestaat, hebben dit keer misgedacht; de zaal was uitstekend bezet, en wat meer zegt, die aanwezig waren zijn in 'him verwachtingen niet te leurgesteld geworden. Winando be schikt heus over krachten die hem in stèat stellen op afstand te zien, waardevolle gegevens te verstrek ken in onderzoekingen of vermis singen; hij bezit een psychometri sche gave om U via een foto te door zien, die gesloten brieven uit ande re werelddelen leest en verklaart, die verder dingen doet die absoluut onverklaarbaar zijn en een zaal in spanning en bewondering houdt, zo, dat hij na sluiting nog door ver- schillende toehoorders privé be- zocht wordt om inlichtingen en ver klaringen in moeilijkheden of kwes ties. Zo was het ook Dinsdagavond lijdens de voorstelling veel belang- s ellmg en na afloop veel klanten. UITBREIDING DE GOUDEN VIJZEL. Vanmiddag opent de bekende drogisterij „De gouden vijzel" een speciale afdeling voor optiek bv- outerieën en cosmetica, waartoe zijn winkel, onder architectuur van de heer Prins, door de fa. Van Heesch doeltreffend verbouwd werd. Zij die de drogisterij regel matig bezoeken, weten hoe de heer Musters steeds heeft gewoekerd met de ruimte en het moet gezegd, het nieuwe gedeelte ziet er piek fijn uit en de vele artikelen zijn overzichtelijk in de diverse kasten ondergebracht en noden tot kopen. Ongetwijfeld zal het de onderne mende eigenaar niet aan belang stelling ontbreken en zullen velen het vernieuwde interieur met een bezoek vereren. HANDBALSPORT. Voor enige tijd is er als onder afdeling van de voetbalsport een afdeling handbal opgericht bij de voetbalvereniging DESK. Het wa ren toen uitsluitend dames, die reeds met een elftal werden inge deeld bij de Kring Tilburg voor de competitie van 't lopende seizoen. Vorige week is het echter ook ge komen tot de oprichting van een afdeling Heren, die naar alle waar schijnlijkheid ook deze winter nog in de competitie van de Kring Til burg zullen kunnen uitkomen. De afdeling handbal telt reeds een 30- tal leden, die een voorlopig be stuur kozen, bestaande uit de la- mes Dini de Kort en Annie Klis en de heren Piet van Wezel en Jan Beerens. Gelegenheid tot aanmel den bestaat bij de bestuursleden van de Handbalvereniging DESK. OPGEDRAGEN. Aan de fa. L. v. Geel alhier werd opgedragen het verbouwen en uit breiden van de schoenfabriek van de fa. Ant. Peters in de Gasthuis straat. K.A.J. ST. NICOLA AS-ACTIE. Het is zo langzamerhand een ge woonte geworden dat de Kajotters in arme gezinnen een St. Nicolaas- vreugde gaan bezorgen, die zij an ders moeten missen. Zo luidt de aankondiging in een kleine huis aan huis bezorgde circulaire van de Kajotters. Zij vragen en zij ko men om wat oud, nog bruikbaar speelgoed ofwat geld. De ac tie is te mooi om niet de steun te genieten van allen, die wel in staat zijn hun kinderen of hen zelf een gezellige St. Nicolaas te bereiden en ook iets over hebben voor een ander. De KAJ-leden komen de ko mende week persoonlijk aan Uw huis of te zien of U'iet.s mee te ge ven heeft wat nog dienstig is of kan gemaakt worden. Zij besteden hieraan hun tijd en zijn zo in staat ook daar een gezellige St. Nico- laasavond te brengen, waar hij an ders ontbreekt. EEN BAL-AVOND IN APOLLO. Zondag 21 Novzmber presenteert de kleine Apollo-za51 weer een ge zellig bal, want waar de Varianten musiceren, daar is het goed dan sen. 't Is mogelijk de laatste gele genheid voor Kerstmis, waar ze ker velen gebruik van zullen ma ken. AGENDA. Zaterdag 8 uur nam. en Zondag 6 en 8.30 uur nam. Apollo-theater Het Biechtgeheim; toegang 14 jaar. Zondag 12 uur v.m. receptie gou den koorzanger P. Bórsten in café De Steenbakker. Zaterdag 7.30 uur n.m. Jubileum revue „In Klank en Kleur". Zondag 7.30 uur n.m. Jubileum revue „In Klank en Kleur". Zondag 7.30 uur n.m. Bal Zaal Apollo. Maandag 7.30 uur n.m. Jubileum- revue „In Klank en Kleur". Zaterdag 7.30 uur n.m. ontwik kelings- en ontspanningsavond der K.A.B. Maandag 8 uur n.m. repetitie Kon. Erk. Harm. Apollo. Barakconcours St. Jan. Zaterdag en Zondag is er druk ge- barakt in café v. d. Hoven. Genoem de dagen zijn voor het barakcon cours van St. Jan wel de meest ge slaagde geweest. Zaterdag 20 Nov. a.s. zal er in het café-restaurant „De drie Kabouters" en Zondag 21 November in café Groenendaal aan de Dongenseweg, gebarakt worden. Het barakconcours nadert zijn einde, want na bovengenoemde ca- fé's zal er op 27 en 28 November in hotel Smit gespeeld worden, terwijl de slotronde op 11 en 12 December in café v. Dinteren plaats vindt. Waag daarom nog een kans naar die prachtige prijzen die de harmo nie St. .Jan beschikbaar stelt. Het kunnen ook de Uwe worden. Agenda. Zondag 21 Nov.: van 11.3012.30 uur Leesbibliotheek; om 6.30 uur Jongenspatronaat. Maandag 22 Nov.: om 8 uur n.m. repetitie Harm. St. Jan. R.K.V.V. Berkdijk. Programma voor a.s. Zondag: Berkdijk 1 Na twee zware uitwedstrijden krijgt Berkdijk 1 a.s. Zondag een iets makkelijkere opgaaf, en wel de hekkensluiters Viola uit Alphen. Scheidsrechter is de heer F. v. d. Zanden. Aanvang van de wedstrijd 2.30 uur. Denk er om, jongens, neem het niet te gemakkelijk op, want ge weet allen: een kat in het nauw kan rare sprongen maken; dus, wees op je hoede. Berkdijk 2 Berkdijk 2 speelt niet Zondag, maar a.s. Zaterdag; dus, reserves, neem hiervan goede nota. Het ver trek is Zaterdag 1.30 uur per fiets vanaf het clubhuis, want om 3 uur moet ge de strijd aanbinden met JPS 2 in Tilburg. Scheidsrechter is de heer P. v. Hassel. Berkdijk 3 is vrij. Berkdijk 4 Berkdijk 4 gaat a.s. Zaterdag naar Baardwijk 5. Aanvang 3 uur. Scheidsrechter is de heer J. de Gouw. Heren Jeugdleiders, raadpleeg de opstellingen van onze junioren, want ook U kunt leider zijn en zorgt dan dat U op tijd aanwezig bent. Laat onze benjamins niet in de steek, want dit moet de toekomst worden. BOEIEND GEVECHT TUSSEN LOON OP ZAND EN EIJSDEN. Wij lezen in de Gazet van Limburg De grote zaal van Tivoli in Utrecht heeft afgelopen Zondag waarschijnlijk de hevigste strijd binnen zijn muren ge had, welke ooit in de wereld van de R.K. Federatie van Diocesane Muziek banden werd gestreden. Dit muzikale gevecht ging vooral in de vaandelafde ling, waarin o.m. de harmonieën uit Eijs- den en Loon op Zand uitkwamen. Beide harmonieën kenden elkaar nog van het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. Ze wisten, wat zij waard waren. Er was één verschil met Kerkrade; Zondag kwamen de muzikanten van Loon op Zand te laat om het indrukwekkende vertoon van de mannen uit Eijsden te kunnen aanhoren. Dat heeft hen waar schijnlijk tot het uiterste gedreven. Wat zij als laatst optredende gezelschap in Tivoli te horen gaven was een complete verrassing. Concordia uit Loon op Zand paarde een perfecte techniek aan een verrukkelijke muzikaliteit en wel zoda nig, dat het zelfs de uitstekende muzi kanten uit Eijsden weldra duidelijk werd, dat zij „op de valreep" een zware dob ber aan hun collega zouden krijgen. De Limburgers hebben niet lang in het onzekere behoeven te verkeren. Aan het slot van de wedstrijden in de vaandel afdeling, dat tevens het slot was van dit voortreffelijk georganiseerde concours, bleek -St. Caecilia met negen punten ver schil (319) de mindere van Concordia, die 328 punten vergaarde. Huldiging Kop. Erk. Harmonie Concordia. In verband met dé prachtige pres taties van Concordia op j.l. Zondag, brachten de Gem. Zangvereniging „Echo der Duinen" en „Loon op Zand's Gemengd Koor" de gelau werde vereniging een serenade De respectievelijke voorzitters van genoemde zangverenigingen spra ken woorden van lof, zowel aan het adres van de directeur de heer Fr. v. d. Abeelen, als werkende leden en bestuur van Concordia. Behalve de beschermheer van Concordia was ook aanwezig burge meesters Snels uit Drunen, die bei den blijken gaven van hun hoog achting en sympathie voor dit res pectabele corps. Door het uitvoeren van enkele pittige marsen bracht Concordia dank voor de warme woorden van waardering en medeleven. Groot Uno Animo-Bal. Evenals vorige jaren organiseert Uno Animo ook dit jaar weer een groot bal. Wie deze avonden vorige jaren hebben meegemaakt, weten hoe succesvol deze altijd verlopen. Het staat dan ook wel vast dat het er a.s. Zondagavond weer gezellig naar toe zal gaan in de zaal van de heer P. Coomans. Daar dit 't laatste bal is van het jaar in Loon op Zand, zal de zaal zeer zeker weer uitver kocht zijn. Wij raden dan ook iedereen aan tijdig aanwezig te zijn om verzekerd te zijn van een plaats en niets van de gezelligheid te missen. De mu ziek wordt verzorgd door het be kende A.B.C. - orkest, dat zijn re- pertoir voor deze avond op bijzon dere wijze zal verzorgen, zodat de echte gezelligheid en de Uno-stem- ming er van het begin tot 't einde in zal zitten. Laat niemand er spijt van heb ben dat hij dit gemist heeft. In de „Creminele Rolle" is steeds weer sprake van het buitengericht te Loon. De eerste maal dat we omtrent die plaats iets vernemen is in de schepen- protocollen van Oisterwijk, R. 272 fol. 16 Anno 1568, wanneer er sprake is van een „banck moers te Venloon, omtrent den gerichte". Waar nu lag die „buitengericht". De schepenprotocollen van Venloon en ook de resolutiën van Schout en Sche penen van die plaats, geven hieromtrent een uitsluitsel. 'Daarin is steeds sprake van „het gericht in de moeren" of „het gericht aan de uiterste palen van Loon, tegen Dongen". Op welk perceel grond precies dat ge richt gelegen heeft was ons tot voor kort nog onbekend, totdat we dezer dagen enige zekerheid verkregen. Gelijk we uit de verschillende proces sen uit de jaren 1718 tot 1785 weten, moest dit gericht, dat uit een galg be stond, gestaan hebben ter plaatse waar de heerbanen TilburgGeertruidenberg en Breda's-Hertogenbosch elkaar kruis ten, op een kruispunt dus. Zo wordt ook begrijpelijk en duidelijk de bedoeling van de uitspraak van ieder proces in de „cre minele rolle", „het doode lichaam zal op een karre worden gebracht naar het bui tengericht en aldaar aan de galg gehan gen tot lucht en vogelen het hebben ver teerd, anderen ten exemple". Langs deze wegen ging bijna al het verkeer, en het werd nog 1845 vooraleer hierin verandering zou komen. Zo zou het velen onzer haast ongelooflijk voor komen, wanneer we vertellen dat in het jaar 1800 de postkoets of diligence langs het Loons Leikeven reed. Onze zegsman vertelde ons, dat nabij de heuvelrug die tegen het einde van het galgen-eind gelegen is, in de tachtiger ja ren der vorige eeuw een zeer dikke vier kante paal stond van ongeveer 3 Meter hoogte, waaraan vroeger volgens de overlevering nog een dwarspaal beves tigd was geweest. Later werd op twee meter hoogte van de grond hieraan een bord bevestigd, met het opschrift „Heer lijk jachtrecht van Loonopzand". Rond het begin dezer eeuw is ook deze paal opgeruimd. Vroeger werd algemeen aangenomen dat de misdadigers op deze gerechts plaats werden terechtgesteld. Niets is echter minder waar. In de desbetreffende uitspraken wordt uitdrukkelijk vermeld, hoe de uitvoering van het vonnis moet plaats hebben: de gevangene zal worden gebracht ter plaatse waar men gewoon is binnen de ze heerlijkheid de executie van creminele justitie te doen en aldaar door den mees ter van den scherpe gerechte enz. enz." Rond 1752 vinden we dan ook in de Borgemeèstersrekeningen aantekeningen als deze: „Aan Adriaen Schoenmakers, Mr Timmerman alhier, voor het maken van het schavot de somme van 47 gul den en twaalf stuivers. Dat een terechtstelling in de jaren bo vengenoemd nog al eens voorviel moge blijken uit het volgende 1711 Betaald aan Peter van Rijswijck, vijf gulden negentien stuivers van ver diende karrevrachten in 't voeren van creminele diliquanten naar 't gerecht als met de militie. 1714 Betaald van adviesgeld van de geëxecuteerden Peter Paap Betaald aan Michiel Thijsmans, 59 gul den 10 stuiver over verteringen vanwege de executie over de persoon van Adriaen Miermans. Betaald aan Jan Caale, scherprechter, 78 gulden voor het executeren van Jan Pannekoek ende Cornells Dominicus. Betaald aan Leendert Pitjow, her bergier alhier, zeventién gulden zestien stuiver over verteringen tot zijnen huize gedaan door de personen, doen Peer Verlooren gevangen en geëxecuteerd is. Betaald aan Dirk Colster alhier voor karrevracht van planken en hout te ha ler voor het schavot. Aan Thomas van Vugt de som van 20 gulden in voldoeninge van 't geen denzelven heeft voorschoten aan advies- gelden aan de heer Advocaat v. Heurn en Tuilekens, voor advies in zake de brandstichtinge van Engel, dogter Jan Wielants alias Jan de Dooper, alhier ge- executeerd volgens ordonantie 1735 Betaald aan Aart van Rijswijk en Stoffel de Leeuw vosters alhier, te samen 34 gulden en 10 stuver, wegens en in in voldoeninge van elf weken en drie dagen oppassens van den gevangene Aiïaan Dominicus, driemaal voor heeren Drosssaert en schepenen gebracht, en dan nog negen en twintich uren bij den selven geweest voor hij geëxecuteerd wierd, ende op het schavot gebracht. 1737. Betaald aan Nicolaas Schoenma kers voor het zetten van het schavot en de galg 7 gulden, toen Hendrik van Em merik aan de scherprechter moest wor den overgegeven. Dito het op dezelfde dag het doode lichaam naar het galgen veld gebracht. Aan eten en drinken en touback, wat van zijn begeerte was... Dat een terechtstelling ook niet altijd zonder enig incident verliep, blijkt wel uit het feit, dat, toen in 1753 zekere Pieter van der Horst moest worden ge ëxecuteerd, aan de vijf corporaalschap- pen die de wacht hadden betrokken en den ring gesloten, bij de executie vijf va ten bier werden geschonken. Men was namelijk „bedugt dat de complices van den geëxecuteerde een stremminge of oplopinge zouden kunnen veroorzaken". De Galgeneindse Baan en Galgeneind onder Loonopzand houden thans nog de herinnering levendig aan den tijd toen uitheemse huurlingen uit de vele buiten landse legers die onze Streek doorkruis ten de streek onveilig maakten. Loonopzand. P. A. v. B. VAN DE WEIDE NAAR DE STAL. Nu wij weer met rasse schreden het tijdstip naderen waarop 't vee in de stal wordt geplaatst, willen wij even stil staan bij een nieuwe mogelijkheid om onze dieren én de stal zindelijker te houden. Verschillende veehouders maken reeds gebruik van de zogenaamde staartbinder in de vorm van een touw, dat aan de looplijn is beves tigd. Dit lijkt een goede manier, maar er zijn enkele opvallende na delen aan te wijzen. Een touw, op zichzelf al moeilijk te bevestigen, knelt spoedig en door het schuren en trekken van de die ren is het zeer wel mogelijk dat wondjes ontstaan. Ook een combi natie van touw en leer is niet ide aal. Beide materialen hebben na melijk zeer te lijden van de dam pen van urine-zuur. Toch wil men in ieder geval voor komen dat het vuil door de zwie pende staart overal heen wordt ge slagen, tot op de uiers toe. Het is ons verschillende malen gebleken dat de rubber-staartbinder in dit geval een eenvoudige oplos sing is. De grote elasticiteit van rubber geeft al direct een voorsprong op touw, dat rekbaarheid volkomen mist. Deze staartbinder heeft een speciaal geconstrueerde lus, waar door afknellen van de staart niet voor kan komen. Bij het liggen zal de koe geen last hebben van de staartbinder om dat deze steeds voldoende meegeeft. De staartbinder wordt met één handgreep aan de loopring vastge haakt en de band zelf kan op iedere lengte worden afgesteld. Er zijn altijd nog veehouders die het opbinden van staarten overbo dig vinden. Maar laat men zich de moeite eens getroosten tegelijk met het opstallen de staarten op te bin den; dan zal men zien wat een pro fijt men daarvan heeft.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 12