Gemeenteraad Waalwijk 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 3 Agenda en Prae-adviezcn. JAARMARKT Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk op •Donderdag 25 November 1954 om half acht ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Beëdiging nieuw gekozen raads lid M. van Leeven. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering, gehouden 29 Oct. 1954. 3. Ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten o.m.: Mededeling verdaging beslissing omtrent raadsbesluiten van 29 April 1954 tot verkoop bouw terrein aan F. M. v. d. Gouw, van 2 Juli 1954 tot aankoop van grond van C. van de Wiel en van 28 Juli 1954 tot verkoop bouwterrein aan J. J. v. Raven- stein. Mededeling onthouding goed keuring aan de raadsbesluiten van 1 Juni 1954 tot verkoop bouwterrein aan P. J. A. Leng let en de Bouwstichting „H. Jo hannes de Dooper". 4. Voorstel tot teruggaaf van ver- gunningsrecht. 5. Voorstel inzake de bouw van 84 woningen in de St. Antonius- parochie op de voet van het pre mie- en bij dragenbesluit wo ningbouw 1953. Prae-advies: Reeds thans kunnen bij de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting plannen worden ingediend voor de bouw van wo ningen uit het woningcontingent voor het jaar 1955, zulks teneinde een spoedige afwikkeling van de bouw te kunnen bevorderen. Te dien einde hebben B. en W. door een particulier architect hiei ter plaatse een plan doen ontwer pen voor de bou wvan 84 arbeiders woningen, te bouwen onder vigueur van het Premie- en bij dragenbesluit van 1953 op bouwterreinen, gelegen tussen de President Steijnstraat en de Dr Ringersstraat in de St. An- toniusparochie. De betreffende gronden, welke reeds eigendom der gemeente zijn, werden indertijd be stemd voor de bouw van eenzelfde aantal arbeiderswoningen in de zg. vrije sector. Zoals de raad bekend is, kon deze bouw evenwel om ver schillende redenen geen doorgang vinden. De tekeningen en een situatie schets van het nieuwe complex lig gen voor de leden ter inzage. Eveneens ligt vertrouwelijk ter inzage een becijfering van de stich- tings- en exploitatiekosten. B. en W. achten de huurprijs voor deze soort van woningen alleszins acceptabel, temeer omdat, zoals bekend, de te verwachten huurverhoging daarop geen invloed zal uitoefenen. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de uitvoering van werken tot watervrij making van de buiten- polder. Prae-advies: Voor de dijkverhoging (vloei- kade) ten behoeve van de water vrijmaking Buitenpolder wordt 169.000 aangevraagd. Wij komen op het uitvoerig prae-advies nader terug. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor straataan- leg. 8. Voorstel tot verplaatsing van de kermis. Prae-advies: Bij besluit van de raad van 4 Fe bruari 1954 is op voorstel van B. en W. besloten voor één jaar, bij wijze van proef, het Kermisterrein te verplaatsen van de Markt e.o. naar het Vredesplein. B. en W. hebben in die vergadering toege zegd ons na afloop van de kermis aan de hand van de opgedane erva ringen en van de vernomen reacties nader te beraden en U omtrent de plaats, waar naar hun oordeel de kermis het beste zou kunnen wor den gehouden, een nieuw voorstel te doen. Na de kermis heeft men in de pers in allerlei toonaarden kunnen beluisteren, dat het experiment van de verplaatsing van de Waalwijk- se kermis is mislukt en dat zij weer moet terugkeren naar de ou de vertrouwde plaats van voor heen, n.l. het Raadhuisplein, de Markt en het eerste gedeelte van de Stationsstraat. Hoewel wij alle begrip hebben voor de aangevoerde motieven om de kermis weer naar het oude cen trum terug te brengén en voor de bezwaren, welke de verplaatsing voor de neringdoenden in het win kelcentrum heeft medegebracht, mogen wij vóór alles niet vergeten dat één factor een zeer beteke nende factor overigens het ker- misbeeld 1954 in grote mate heeft bepaald, n.l. het weer. Zó slecht als het weer tijdens de kermis 1954 is geweest, is nog niet voorgeko men. En deze factor mag bij de be paling' van het standpunt van B. en W. zeker niet over het hoofd ge zien worden. Zodra het weer maar even opklaarde, was het druk, ja zelfs zeer druk op het Vredesplein. De eerste Zondag van de kermis was het voortreffelijk weer en dit vond zijn weerslag in een onge kende drukte. En de exploitanten en het publiek, wier opinie B. en W. gevraagd hebben, waren over de eerste dag' van de kermis dan ook zeer voldaan. B. en W. zullen achtereenvolgens de diverse aspecten, welke aan de plaatsing van de kermis verbonden zijn, aan een nadere beschouwing onderwerpen en daarbij van bun mening doen blijken. De belangrijkste beweegredenen tot verplaatsing' van de kermis naar het Vredesplein zijn wel ge weest de toeneming van de bin nenkomende klachten van de be woners van de Markt e. o. en de grote moeilijkheden voor het nor maal functioneren van het verkeer in het centrum der gemeente ge durende ongeveer 14 dag'en. Ge constateerd kan worden, dat dit jaar geen enkele klacht van de be woners, ook niet van de bewoners aan het Vredesplein, is gehoord. De ruimte, welke het Vredesplein biedt, is zo groot, dat de omwonen den nagenoeg geen hinder onder vinden van de muziek en de ver dere geluiden van de kermis. Wan neer de kermis weer naar de oude plaats terugkeert, dan zullen onge twijfeld het aantal klachten over hinder en afsluiting van de toe gang naar diverse percelen weer toenemen. Er zijn van de zijde van enkele neringdoenden, aan de Westzijde van de Stationsstraat, die voor de verplaatsing talrijke klachten lieten horen, enkele 'tele fonische berichten binnengekomen dat zij bij nader inzien de kermis toch maar liever weer in de Sta tionsstraat zouden zien. De grote moeilijkheid daar is evenwel, dat de inrichtingen nu eenmaal, van wege de beperkte ruimte, niet zo danig' opgesteld kunnen worden, dat de toegangen tot deze zaken- panden of tot alle particuliere wo ningen (vrij kunnen worden gehou den. De bewoners hebben geen be zwaar tegen plaatsing' van de ker- misinrichtingen in de Stationss- straat, als deze maar niet vóór hun deur of perceel komen te staan. Bovendien ontwikkelt de Stations straat zich steeds meer tot winkel straat, waardoor deze zich voor 't houden van de kermis ook wat karakter van de straat betreft niet meer leent. Het is uitgesloten dat in de Stationsstraat, op de Markt en op 't Raadhuisplein met dergelijke klachten rekening kan worden gehouden. Het verkeer heeft tijdens de ker mis 1954 onbelemmerd en onge hinderd voortgang kunnen vinden. Dit is voor een betekenende han delsplaats als Waalwijk van niet te onderschatten belang. Bovendien mag in dit verband niet verzuimd worden te wijzen op het verkeer op het kermisterrein zelf. Voetgan gers, veelal nog met rijwielen aan de hand, liepen elkaar in de Sta tionsstraat en op de Markt volko men in de weg. De drukte was dik wijls zo groot, dat kléine ongeval len als het scheuren van kleding en kousen en het toebrengen |Van lichte verwondingen niet te voor komen waren. Welke de gevolgen zouden zijn als tijdens de kermis dagen op de Markt en in de Stati onsstraat eens brand zou uitbreken is niet te overzien. De brand zou voor de brandweerwagens vol komen onbereikbaar zijn en de brandweer zou niet in staat zijn deze doelmatig te bestrijden en uitbreiding er van te voorkomen. Bij handhaving' van de kermis op het Vredesplein doen zich al deze moeilijkheden en bezwaren niet voor. Met betrekking tot het bezoek aan de kermis en de resultaten van de exploitanten wordt opge merkt, dat de kermis 1954 geen voldoxde basis cormt om daarover nu reeds een objectief oordeel uit te spreken. Zoals boven reeds is gezegd, hebben de weergoden in geen enkel opzicht het bezoek aan de kermis aantrekkelijk gemaakt. Alleen op de eerste Zondag was 't bezoek zeer groot en waren ook de exploitanten niet ontevreden, ter wijl bij tijdelijke opklaringen van enige duur in het verdere verloop van de kermisweek, speciaal op de Zaterdag en de laatste Zondag, het kermisterrein eveneens druk be zocht werd. De omstandigheden hebben er zich niet voor geleend om te kunnen spreken van een al dan niet gelukt experiment. Om dit te kunnen vaststellen, is herha ling van het experiment en dan zo mogelijk onder gunstiger weersomstandigheden noodzake lijk. Feit Is, dat zelfs bij de grote drukte op de eerste Zondag, het publiek zich gemakkelijk kan be wegen en dat het gehele kermis terrein goed te overzien bleef. Feit is ook dat door de meerdere ruim te op het Vredesplein de kermis- inrichtingen naar aantal en ver scheidenheid van attractie, groter waren en ook kan zijn dan op het oude kermisterrein. Dat ook de exploitanten niet zo beducht wa ren voor het experiment van de verplaatsing, is wel gebleken uit de (ingeschreven pachtsommen. De ze lagen over het algemeen niet lager dan in voorgaande jaren en kwamen zelfs in hun totaliteit daar pl.m. 3.500.bovenuit. Het grote bezoek aan de kermis op de dagen dat het weer goed was, wettigt de verwachting, dat, indien de omstandigheden gunstig waren geweest, het bezoek aan de kermis zeker niet zou zijn tegen gevallen. In dat geval zouden naar ons oordeel ook de exploitanten van de kermisinrichting'en niet on tevreden zijn geweest. Indien de kermis dit jaar op de Markt e. o. zou zjjn gehouden, vragen wij ons af of zich ook dan niet dezelfde moeilijkheden en bezwaren zouden hebben doen gevoelen. Hierna komen B. en W. aan de gevolgen van de verplaatsing' van de kermis voor de hotel- en café houders en de neringdoenden wel ke in de onmiddellijke omgeving van de Markt e.o. wonen. In het algemeen kan ten aanzien van de eers|te categorie van belangheb benden gezegd worden, dat zij van de verplaatsing van de kermis naar het Vredesplein weinig of geen na deel hebben ondervonden. De za ken, die ook anders gelegenheid tot vermaak boden, waren steeds druk bezet. Informaties bij de hou ders of eigenaars van dergelijke zaken bevestigden dit. Ook de z.g. stille cafés hebben over bezoek aan hun inrichtingen in het alge meen niet te. klagen gehad, hoewel de eigenaars van sommige dezer inrichtingen wel beweerden, dat zij het gezellige vertier, dat door het meer direct contact met de kermis op de Markt e.o. aanwezig was, hebben gemist. Daar deze laatste overweging zuiver als een gevoelsargument is aan te merken en het zakelijk aspect bevredigend mag worden genoemd, zjjn de ge hoorde klachten en bezwaren geen voldoende motief om het houden van de kermis op het Vredesplein achterwege te laten. Wij nemen onmiddellijk aan dat de middenstand, gevestigd in de Grotestraat en in de Stationsstraat nadeel, misschien wel ernstig na deel heeft ondervonden van de verplaatsing van de kermis naar het Vredesplein. Niet aangenomen kan evenwel worden, dat de be hoefte van de bezoekers aan siga ren, sigaretten en eetwaren als ge volg van de verplaatsing van de kermis minder zou zijn geworden. Waarschijnlijker en meer voor de hand liggend is hét, dat de bezoe kers deze behoefte elders in de ge meente hebben bevredigd, in zaken en winkels n.l. welke meer in de directe omgeving van het Vredes plein zijn gevestigd. Ook 't slechte weer is oorzaak geweest dat men, als men zich eenmaal ergens be vond, niet gauw geneigd was de straat op te gaan om zich de ge wenste artikelen te verschaffen. Wij onderschatten deze bezwaren niet, doch verheugenahevbgkjqkw niet, doch vragen ons af of het nu wel zo onbillijk is, dat ook eens aan andere neringdoenden, die niet in het centrum zijn gevestigd, dergelijke voordelen toevallen. Als het algemeen belang wijzigin gen of voorzieningen eist, welke bepaalde particuliere belangen schaden, dient dit algemeen be lang te prevaleren. Tenslotte dient ook de geuitte klacht omtrent de sfeer van de kermis nog nader te worden be sproken. De sfeer en met name de echte kermissfeer zou tijdens de gehouden kermis 1954 hebben ont broken. Ook in de voorgaande ja ren hebben B. en W. wel moeten constateren, dat er op verschillen de dagen, als er maar weinig be zoek was, geen echte kermissfeer heerste. Voor het bepalen van die sfeer moeten diverse factoren, w. o. het weer en 't bezoek, meewer ken. Niemand zal willen beweren dat er op de eerste Zondag' van de kermis geen gezellige drukte op 't kermisterrein viel te constateren. B. en W. menen dan ook dat zij dit argument niet al te zwaar mogen laten wegen. In het oog' springende belangen zijn bij hét verplaatsen van de kermis gediend. Met liet oog op verkeersbelan- gen, de hinder van omwonenden, de ruimte op het kermisterrein, de mogelijkheid tot het meer attrac tief maken van de kermis, hét zich vrijer kunnen bewegen van het pu bliek enz., stellen B. en W. voor thans definitief te besluiten tot de verplaatsing van het kermisterrein van de Markt e.o. naar het Vre desplein. 9. Voorstel tot wijziging der ver ordening, regelende de subsi diëring van de bijzondere kleu terscholen in de gemeente Waalwijk. Prae-advies: Kleuteronderwijs. Betreffende dit onderwerp zegt 't prae-advies o.m.: Gezien de onhoudbare toestand zijn B. en W. van mening dat, waar het Rijk vooralsnog nalatig blijft de helpende hand te bieden, de ge meente tot taak heeft het kleuter onderwijs zoveel mogelijk te steu nen. In het belang van de kleu ters dient hier onmiddellijk gehol pen te worden. Dit kan het beste geschieden door beschikbaarstelling van gemeente wege van de nodige lesruimten. Aangezien echter de gemeente geen voor het onderhavige doel ge schikte ruimten heeft, zullen nood zakelijkerwijze nieuwe scholen moe ten worden gebouwd. Deze bouw kan op tweeërlei wij ze plaats vinden, n.l.: 1. de schoolbesturen stichten zelf het schoolgebouw met behulp van door de gemeente verstrekt stichtingskapitaal; 2. de gemeente bouwt de scho len en staat deze in bruikleen af aan de belanghebbende schoolbe sturen. Na ampele overweging en omwil le van de financiële consequenties voor de schoolbesturen, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat aan de sub 2 genoemde methode de ^voorkeur moet worden gegeven. Aangezien in vm. Besoyen het tekort aan lesruimte het meest nij pende is, zijn B. en W. van mening dat aldaar spoedig een nieuwe school gebouwd moet worden, en wel een Protestants-Christelijke. Op korte termijn zal voorts nog moe ten worden verwezenlijkt de bouw van twee kleuterscholen, waarom trent B'. en W. begin 1955 met na dere plannen zullen terugkomen. Blijkens mededeling van de In- spectrice van het Kleuteronderwijs zijn de drie, hiervoor vermelde scholen, geplaatst op de urgentie- lijst voor 1955. De bouw van openbare kleuter scholen moet van gemeentewege ge schieden, niet echter die van bij zondere kleuterscholen. Het mag evenwel voor een gemeente geen verschil maken of het nu de bouw van een openbare dan wel van een bijzondere kleuterschool betreft. Het gaat hier immers om het wel zijn van de kleuters. Op grond van de hierboven ge schetste mistoestanden en teneinde het inbruikleen geven van door de gemeente te stichten schoolgebou wen ten behoeve van het kleuter onderwijs mogelijk te maken, stel len B. en W. de raad voor meerge noemde verordening te wijzigen en aan te vullen overeenkomstig het hierbij in ontwerp overgelegde besluit. 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van deelname aan de Nationale Hulpactie voor vluchtelingen hulp. Prae-advies: Voor het personeel in dienst der gemeente Waalwijk is de gelegen heid opengesteld op de bekende basis aan de hulpactie „Een uur loon voor de vluchtelingen" mee te doen. Een goede gelegenheid daar toe Was de omstreeks November j.l. plaats gehad hebbende 6%-uitke ring over het 4e kwartaal 1954 aan het gemeentepersoneel op voetspoor van eenzelfde uitkering aan 't rijks personeel ingevolge besluit van de ministerraad in afwachting van de totstandkoming van een desbetref fend Koninklijk besluit. Van de ge boden gelegenheid is door het per soneel in dienst der gemeente vrij wel unaniem gebruik gemaakt. De aldus verkregen vrijwillige bijdra- geen maken een totaalbedrag uit van 25538 (gemeentebedrijven 157.54; gemeentesecretarie 60.99; gemeentepolitie 36.85). 11. Voorstel tot verhoging subsidie ten behoeve van de gemeente lijke instellingen voor maat schappelijke zorg. Prae-advies: Het bestuur van de Gemeentelij ke Instelling voor Maatschappelijke Zorg vraagt een voorlopige subsi die van 6000. 12. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de bouw van een Prot. Christe lijke Kleuterschool te Besoyen In het prae-advies van 20 Nov. 1954 hebben B. en W. de raad een overzicht gegeven van de toestand van het kleuteronderwijs. Duidelijk is daarin aangetoond dat dit onder wijs zich in ernstige financiële moeilijkheden bevindt en dat hier door het uitblijven van de rijks regeling voor de gemeente de taak is weggelegd om de helpende hand te bieden. Voor de gemeente Waalwijk zijn drie kleuterscholen geplaatst op de urgentielijst voor 1955. Met de bouw van een daarvan, nl. de Protestants- Christelijke te Besoyen, dient op korte termijn een aanvang te wor den gemaakt. Dat uitstel van hulpverlening ten aanzien van de thans bestaande Ne derlandse Hervormde Kleuterschool te Besoyen niet langer verantwoord mag worden geacht, moge de raad blijken uit het navolgende citaat, hetwelk B. en W. ontlenen aan een door de inspectrice van het kleuter onderwijs uitgebracht rapport om trent de toestand van de kleuter scholen. Zij schrijft in dit rapport: „De toestand, waarin de Ned. Her vormde Kleuterschool, Besoyense- „straat 3, verkeert, is uitzonderlijk „slecht. Het gebouw is versleten, de „lokalen zijn te klein, donker en „zeer vochtig, meubilair is versle den en bestaat gedeeltelijk uit ban- „ken van slecht model, materialen- „kasten ontbreken geheel, het ont wikkelingsmateriaal is niet op peil. „De sanitaire inrichting is primitief „in donkere gang. Garderobe heeft „tekort aan kapstokken, speellokaal „is niet aanwezig en de speelruimte „buiten is te klein en heeft tekort „aan speelmiddelen. „Mijn conclusie luidt, dat deze „school af te keuren is". Wanneer de raad -overeenkom stig het voorstel van B. en W. besluit tot wijziging van de „ver ordening, regelende de subsidiëring van bijzondere kleuterscholen in de gemeente Waalwijk", dan opent de raad daardoor de mogelijkheid voor het bestuur van de onderwerpelijke school, om in aanmerking te komen voor een door de gemeente te stich ten schoolgebouw. Aangezien bo vendien dit bestuur financieel niet in staat is om zelf tot stichting over te gaan, achten B. en W. het alles zins gemotiveerd en dringend ge wenst dat van gemeentewege tot de bouw van een nieuwe kleuterschool wordt overgegaan. Nadat dit gebouw gereed is ge komen, dient het om niet in bruik leen te worden afgestaan aan het betreffende schoolbestuur en wel tot de datum, dat de Kleuteronder wijswet in werking treedt. Met ingang van deze datum zullen n.l. de kosten wegens rente en aflos sing van het door de gemeente op genomen stichtingskapitaal, alsme de de kosten van onderhoud van 't schoolgebouw, voor rekening van 't schoolbestuur komen. De begroting van kosten, welke is gebaseerd op de „Richtlijnen voor de bouw van kleuterscholen", die zijn samengesteld door meerge noemde inspectrice, ligt vertrouwe lijk voor de raad ter inzage. B. en W. verwijzen hiervoor de raad naar de voor haar ter inzage liggende suppletoire begroting nr. 130 met toelichting. B. en W. stellen de raad voor een crediet tot genoemd,bedrag beschik baar te stellen. 13. Voorstel tot vaststelling vergoe dingen over 1953 ingevolge ar tikel 101 der lager onderwijswet 1920 en artikel 34 van het be sluit buitengewoon lager onder wijs 1949. 14. Voorstel tot verlening van de gevraagde medewerking inge volge artikel 72 der lager on derwijswet 1920 ten behoeve van het aanbrengen van noodzake lijke voorzieningen aan het ge bouw der R.K. Lagere Jongens school aan de Pastoor Kuijpers- straat te Waalwijk. bezwaarschriften 15. Behandeling schoolgeld. 16. Voorstel tot vaststelling van straatnamen. Prae-advies: In verband met de bouw van 84 woningen tussen de President Steynstraat en de Dr Ringersstraat is het noodzakelijk dat aan een 4-tal aldaar in het uitbreidingsplan voor komende straten (twee grotere stra ten Noord-Zuid en twee kleine stra ten Oost-West) namen worden ge geven. B. en W. stellen voor ook aan deze straten in aansluiting aan de ten Westen daarvan gelegen straten de namen te geven van bekende figuren uit de Transvaal- krijg en aldus bij de Dr Ringersstr. deze wijk af te sluiten. De volgende namen komen naar de mening van B. en W. daarvoor in aanmerking. Voor de twee gro tere straten Noord-Zuid onderschei denlijk: „Generaal Bothastraat" (de meest Westelijke straat) en „Gene raal De Wetstraat" (de meest Oos telijke straat). Voor de twee kleine straten Oost- West onderscheidenlijk: „Generaal de la Reystraat" (de meest Noorde lijke straat) en „Retiefstraat" (de meest Zuidelijke straat). Hiermee zijn dan tevens de na men geëerd van het trio boerenge neraals Louis Botha, Christiaan De Wet en Koos de la Rey, die het de Engelsen onder lord Roberts en ge neraal French in het diamantge- bied van de Oranje Vrijstaat zo moeilijk gemaakt hebben en van Piet Retief, die met zijn gezelschap kolonisten in 1838 verraderlijk door de kafferkoning Dingaan werd ver moord. De brede straat ten Noorden van dit complex zouden B. en W. tot aan de Dr Ringersstraat beschouwd willen zien ais een doortrekking van de Pastoor Kuypersstraat. 17. Voorstel tot aankoop van wo ningen aan de Eerste Zeine en de Dr Ringersstraat. 18. Voorstel tot aankoop grondstro- ken aan de Tweede Zeine. 19. Voorstel tot aankoop grond na bij het zwembad. 20. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 25 Februari '54 tot verkoop bouwterrein te Be soyen. 21. Voorstel tot verkoop van een woning aan de Burgemeester Verwielstraat. 22. Voorlopige vaststelling gemeen te- en bedrijfsrekeningen over 1952 en beslissing omtrent goed keuring rekening 1952 gemeen telijke instelling voor maat schappelijke zorg. Prae-advies: Ingevolge de opdracht dd. 29 Oct. 1954 hebben ondergetekenden: G. A. Duyvelaar, C. P. v. d. Hoven en A. G. Meys de Gemeente- en be drijfsrekeningen over het jaar 1952 onderzocht. De gemeente-rekening (gewone dienst) sluit met een voordelig sal do, groot 32.378.81. Ondergetekenden kunnen accoord gaan met de rekeningen zoals deze zijn aangeboden en stellen de raad voor deze voorlopig vast te stellen. De rekening van inkomsten en uitgaven van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijke Zorg werd gecontroleerd. Het nadelige slot ad. ƒ82.136.63 werd per saldo verantwoord op Hoofdstuk IX van de gewone dienst van de gemeentebegroting. Ondergetekenden stellen de raad voor, de rekening van deze Instel ling goed te keuren. De commissie van onderzoek, w.g. G. A. Duyvelaar w.g. C. P. v. d. Hoven w.g. A. G. Meys 23. Voorstel tot het Sluiten van een rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeen ten voor het jaar 1955. 24. Voorstel inzake renteverlaging geldlening van de gemeentelijke instelling voor maatschappelij ke zorg. 25. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de vernieuwing van de telefoon installatie in het gemeentehuis. Prae-advies: De bestaande tedefoon-installatie ten gemeentehuize voldoet momen teel niet meer, en wel door verschil lende omstandigheden Op de eerste plaats is het aantal kantoorlokalen voor de secretarie uitgebreid, terwijl het aantal tele foon-toestellen, aangesloten op de lijnen van de gemeente, daaraan niet evenredig is. Ook de politie, thans reeds voor een deel onderge bracht in het onlangs aangekochte pand Raadhuisplein nr. 5, heeft be hoefte aan meer toestellen. Verder ontbreken nog toestellen in enige vertrekken, zoals het ontvangers kantoor en enkele vergaderlokalen. Een ander euvel met betrekking tot de bestaande installatie is, dat de centrale post is ondergebracht op de afdeling financiën enz. van de gemeente-secretarie. Dit geeft al daar bij de tegenwoordige omvang van het telefoonverkeer een dus danige stoornis en een zodanige on rustige sfeer op de afdeling, dat 't zeer gewenst, zo niet noodzakelijk, is dat deze centrale post naar een afzonderlijk vertrek wordt overge bracht. Tenslotte is ook sinds lang ge bleken dat het aantal telefoonlijnen (2) voor het gemeentehuis veel te gering is. Om al deze redenen hebben B. en W. door het Staatsbedrijf der P.T.T. een plan doen opmaken voor een geheel nieuwe telefoon-installatie ten gemeentehuize, zulks nadat B. en W. was gebleken dat de N.V. Ned. Huistelefoon-Maatschappij, die de huidige installatie heeft gele verd, geen toestemming meer krijgt voor de aanleg van nieuwe installa ties voor lokaal- en interlokaal ver keer, althans niet volgens het sys teem dat hier gewenst is. De van de P.T.T.-dienst ontvan gen kostenopgaaf ligt voor de raad ter inzage. Het plan omvat vier netlijnen en voorziet verder in directe aanleg van 27 aansluitingen. Er blijven in reserve 19 aansluitingen, terwijl nog 1 netlijn ingeschakeld kan worden. Hiervoor heeft de P.T.T.-dienst een 3-ledige offerte gemaakt, waar van die sub III volgens de bereke ning van B. en W. (naar de contan te waarde) het voordeligst is, n.l.: 15.679.ineens en 93.per maand. 26. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor aanschaf fing van een adresseermachine ten behoeve van de centrale ad ministratie der gemeentebedrij ven. De snelle groei der gemeente en de verruiming der stedelijke voor zieningen, heeft tot gevolg gehad, dat ook bij de Centrale Arministra- tie van de gemeentebedrijven de werkzaamheden sterk zijn toege nomen. Door uitbreiding van het personeel is getracht de hieruit ontssane moeilijkheden te overwin nen, doch uit het feit dat nog jaar lijks op bepaalde momenten, voor al in de periode van de begroting en rekening en bij de jaarwisseling een opeenhoping' van werk ont staat, blijkt, dat geen afdoende op lossing is gevonden. De oorzaak daarvan ligt hierin, dat het perso neel te zwaar is belast met massa- werk, dat als gevolg van de perio diciteit geen uitstel gedoogt. Dit werk omvat: a. grof massawerk, t.w. 't adres seren van kwitanties, nota's, auto matische girobiljetien, opneembla- den, meterkaar ten, huurkaarten enz. b. verfijnd massawerk t.w. het vervaardigen van verbruikskwi- tanties van gas, water en electrici- teit, het verwerken van de boe kingsstukken in het grootboek en de sub-grootboeken. Afgezien van een sterk verouder de kwitantiemachine, wordt al dit werk nog met de typemachine z.g. uit de hand gedaan. De omvang die het thans heeft bereikt, maakt het noodzakelijk dit routinewerk naar de machine af te schuiven. Hiermede wordt bereikt daï het veel sneller tot stand komt en dat het personeel meer tijd krijgt voor werk van beter en aan- genamerg ehalte, hetwelk nu van wege de drukte nauwelijks de no dige aandacht krijgt. Blijkens de ontvangen offerte (ligt ter inzage) bedraagt de aan schaffingsprijs van een electrische adresseermachine merk „Citog'raf" compleet met adresplaatjes, pons- loon en kast, in totaal 4.850. 27. Voorstel tot afgifte verklaring inzake gecombineerde uitoefe ning van functies. 28. Wijziging begroting 1954. te Waalwijk op Donderdag 25 November a.s. J KASTELEIN GEDOOD BIJ VECHTPARTIJ. In de nacht van Zaterdag op Zondag is op het terras' van het café Erica aan het kruispunt naar Volkel een Sint Hubert in Mill de 45-jarige 'kastelein L. van Doorn bij een vechtpartij zo ernstig ge wond, dat de man in het St. Cani- siusziekenhuis te Nijmegen aan de gevolgen is bezweken. In verband hiermee werden twee echtparen en een Duitser gearresteerd.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3