Jan Ie Rooy - de held van de Langstraat - op ïtroerende wijze herdacht L Waalwijkse en Langsiraaise Courant HAARSTEEG 0 RUNEN ELSHOUT VLUMEN HEUSDEN m meer nog dan in het opgerichte monument zal hij voortleven in de harten van duizenden SLECHTS PLAATS VOOR GEBED. AWA1 ?4£W IÜ 111; v - - vv- MAAND A2 NOVEMBER 1954 Uitgever WaalwjjkStoomdrukkerjj Antoon Tielen Hoofdredar JAN TIELEN Dit blad versit 2 x per week DE ECHO HEI ZUIDEN 77e JAARGANG No. 93 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux SROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" bar was aan het sterven, maar dit sterven had de gouden pracht van Jhone herfst. De zon kleurde de bronzen blaren goud. bn kleurde het rood en wit en blauw dieper en levendiger, het rood -n blauw, dat de kracht bedekte van de vrouw het symbool van cijheid die zich oprichtte en met een sterk en haast majesteitelijk ar de ketenen verbrak die haar jarenlang hadden gekluisterd, vas een plechtige stilte, de stilte van de wijding en de ontroering, de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in onze provincie de voor ons oprees het beeld, het symbool, het monu- aan de held waarvan dit monument spreekt. Voor de duizenden die zich aan meldden na de bevrijding was niet altijd plaats, maar wel voor degenen die zich al hadden ondergebracht in een van de verzetsgroepen. Nauwelijks geünifor meerd, slecht bewapend, hebben deze strijders zich uiterst dienstbaar gemaakt ais verkennerstroepen in het waterland. Dan krijgen we, vervolgt de commis saris, ik mag wel zeggen, de mooie ge- liedenis van de held; ge kent die ge- jiedenis allen evengoed of beter dan Het verhaal staat in korte woorden ïeldhouwd in het beeld en het zal al- mooi blijven, het te lezen en te ho- zoals een kind luistert naar een >kje, waarvan het elk woord kent, ;r dat het toch boeit telkens weer. rat is eigenlijk dapperheid, wat is jd, heldhaftigheid? vraagt de commis- js zich dan af en hij ontwikkelde rover enkele gedachten om dan te ver- Igen: Als ik denk aan de held van de- groep, dan geloof ik, dat we hier een :r hoge vorm van dapperheid treffen, int hij ging het gevaar bewust tege- ;t, zeker in de laatste fase van de schiedenis, toen hij zich vrijwillig ging tlden. Als men bedenkt wat er zich in geest van een mens moet afspelen, die daad stelt wetend dat er geen kans ter is voor het eigen leven, als men doet uit ware naastenliefde, dan jen we zeggen dat dit een zeer grote id van heldhaftigheid is. [Zo groot is deze daad dat commen- lar hier alleen maar schaden kan, dat voor een beschouwing geen plaats ïeer is, dat men slechts woorden zou Sunnen stamelen, dat men niet beter kan ioen dan zijn gedachten een zekere rust, :n zekere stilstand geven op dit punt; r is alleen maar plaats voor een gebed, |dat God, de Almachtige zulk een man [wil opnemen in Zijn barmhartige en lief- 'devolle armen, zeker hem die zijn leven gaf voor zijn vrienden. Als ik dit monument onthul, dan doe ik dat in de hoop, dat velen er aan voor bij zullen gaan en zich de schone ge schiedenis zullen herinneren, dat het zal spreken tot onze kinderen en kindskinde ren, dat het zal vertellen, van wat zij deden voor ons volk. Dan trok de commissaris het rood wit en blauw weg dat het beeld bedekte en toen de tonen van het Wilhelmus door de heldere herfsfmiddag klonken, werden allen zeer ontroerd, en gingen aller ge dachten naar die jongen Uit Sprang-Ca pelle, die dit Wilhelmus trouw bleef tot in de dood en zijn woorden, zijn zinvolle woorden een huiveringwekkende beteke nis gaf. De beroemde harmonieën uit Loonop- zand speelden nog het Engelse en Cana dese, het Amerikaanse en Poolse volks lied en dan traden de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, van Prinses Wilhelmina, van de Nederlandse rege ring, van de Engelse, Amerikaanse en Canadese ambassadeurs, de commissaris van de Koningin, de Nederlandse mili taire autoriteiten, de burgemeesters uit 1 jPSlfr lim Jan de Rooy toen het bij de gieter j.l. is het plechtig onthuld. de omgeving, de verzetsstrijders, mannen en vrouwen, jongens en meisjes uit Sprang-Capelle en andere plaatsen naar voren, met de kransen en de bloemen met hun vererende genegenheid en zij al len, de vice-admiraal en het bruidje, de overste en de commandant van de rij vereniging, de regeringsvertegenwoordi ger en de padvinder, allen brachten hun hulde aan Jan de Rooij, de held, die de verering niet zocht toen hij slechts deed wat hij als mens, als Nederlander en als christen zijn heilige plicht achtte. Terwijl de kransen bij tientallen aan de voet van het monument werden ge legd zong de christelijk gemengde zang vereniging Excelsior uit Sprang het Be at! Mortui en het „Wilt heden nu tre den...". U MOOGT TROTS ZIJN Toen burgemeester 'Snels vervolgens het monument overdroeg aan de gemeente Sprang-Capelle, verklaarde hij; U moogt er trots op zijn, dat Uw gemeente zo'n belangrijk aandeel heeft gehad in het ver zet, dat in Uw gemeente Jan de Rooij gewerkt en gestreden heeft, en het „trouw tot in den dood" heeft waar gemaakt. Er heeft nooit twijfel bestaan aan de plaats waar het monument geplaatst zou worden. Moge het een symbool zijn van moed' en trouw voor de komende generatie, dat die geen offer te groot zal vinden waar het gaat om de vrijheid en de hei ligste rechten van ons volk. Loco-burgemeester Wethouwer Win kelman aanvaardde het monument na mens het gemeentebestuur en hij noemde dit aanvaarden voor de inwoners van de gemeente een gebeurtenis die in alle hevigheid de belevenissen van deze ja- rer. naar voren brengt. Hij riep die gebeurtenissen in de her innering terug en het was, aldus de loco burgemeester, meer dan gemotiveerd te verwijlen bij de mensen wier activiteit het op het laatste moment ingrijpen van dc geallieerden, mogelijk heeft gemaakt: de verzetstrijders. Hij weidde uit over de taak van de verzetstrijders en over de moeilijkheden die zij ondervonden bij het verrichten van hun dapper en belangrijk werk, over de gevolgen ook van hun strijd en over de offers die de burgerij door hun daden wel eens moest brengen, en die altijd ge motiveerd moesten zijn. In dit licht bezien, was het niet vreemd dat de figuur van Jan de Rooij Zo'n bij zondere bekendheid had gekregen. Het feit, dat hij de gevolgen van zijn verzet- strijd zelve wenste te dragen en de bur gers die anders gevallen zouden zijn heeft gered, heeft sterk gesproken tot de verbeelding van hen, die zich voo -tdu- rend bedreigd achtten. Wij hebben allen Jan de Rooij per soonlijk gekend, een eenvoudige stille jongen, die het heldendom dat in zijn geest bestond onopgemerkt in zich droeg. We behoeven niet aan heldenverering te doen, doch we moeten zeker niet de waarlijk bovenmenselijke offervaardig heid, die in zijn daad tot uiting komt, zonder diep nadenken voorbij te gaan. Leeft U zich eens in in de omstandighe den van deze jonge man, en bedenk hoe h.j zich gedragen heeft, en dan verklaar ik, aldus Dr Winkelman, dat zowel ik zelf als velen met mij reden zullen heb ben ons dikwijls over onsze.f te moeten schamen. Wij zien de daad van deze jonge man als een geestelijke volmaaktheid die slechts zelden door een mens tot stand te brengen is. Nadat wethouder Winkelman ver klaard had gaarne het monument te aan vaarden en het te zullen behandelen op een wijze die voor een dergelijk gedenk teken waardig is, zongen alle aanwezigen tenslotte: „Mijn schilde ende betrouwen en ze kregen dieper betekenis, de woorden: „dat ick doch vroom magh blijven, U dienaer tallerstand; de tyran ny verdryven, die mij mijn hert door- wont...". „GEVALLEN BROEDER, SLUIMER ZACHT Terwijl de duizenden huns weegs gin gen trok een stille stoet naar het kerkhof, naar het graf van Jan de Rooij, het wa ren zijn vrienden uit het verzet, de man nen van de groep André, die hun mak ker gingen herdenken. In de aarde aan onze voet rust hij, de eenvoudige jongen, die met ons 'heeft ge streden, die deed wat hij als mens, als Nederlander en als Christen moest doen. Joep Nannink sprak aan 't graf, sprak over het verzet, en hoe alles anders was gegaan dan ze hadden gedacht, hij sprak over „de profiteurs der zegepraal", en over de besten die zijn gegaan, maar den Doolaard kreeg niet in alles gelijk, als hij dichtte, dat op steen noch graf faun naam geschreven stond, want vandaag werd op grootse wijze een daad van ver zet geëerd. Die daad van Jan de Rooij was niet de heldhaftigheid van een dol driest avontuur, geen bravourstuk, held haftig' was die daad omdat hij ermee de Langstraat en heel Brabant voor een verschrikkelijke ramp behoedde, omdat hij zijn eigen jonge leven offerde, daar hij wist dat zijn melding de dood van on- schuldigen voorkwam. Hij zocht geen roem en streefde niet naar decoraties, hij deed, wat hij eenvoudig zijn normale plicht achtte tegenover zijn God en zijn vaderland. We denken aan jou, dat ge ons de goede weg hebt gewezen, zei Joep Nan nink, dat ge ons hebt getoond, dat daarin onze taak ligt, in het consequent en zonder eigendunk doen van onze plicht. En voordat de heer van Wijlen, de leider van de groep, een wit bloemstuk legde op het graf citeerde de heer Na- ninck tenslotte een vers van hemzelf; „Wat baat het II; dat wij als helden U eren van het front. De wind vaart over uwe velden En God bewaakt Uw stillen grond. Veel meer dan wij U kunnen geven Gaaft gij voor ons: Uw bloed. Gij leerde ons om voort te leven Gelijk gij sneuvelde: met moed. Gij hebt in ons den brand ontstoken, de fakkel van de kracht; Ons hart is door U wdood ontloken, gevallen broeder, sluimer zacht. Ontwikkelingsavond. In samenwerking met de K.A.V. en de V.K.A.J. hield de K.A.B. Donderdagavond in café J. Siegers haar tweede ontwikkelingsavond, die vrij goed was bezocht. Als spre ker trad op het districtsbestuurslid van de diocesane bond, de heer F. v. Bakel met als onderwerp „Waar om eigenlijk katholiek maatschap pelijk werk"? In een gloedvol betoog dat ruim vijf kwartier duurde, zette spreker Uiteen waarom maatschappelijk werk, dat in feite het werk der naastenliefde is, het katholicisme als grondslag moet hebben. Hij schetste ten aanzien hiervan in het kort de ontwikkeling vanaf de mid deleeuwen. Ondanks een perfecte organisatie zal er, aldus spreker, ze ker hier en daar nog wel armoede blijven. Het lenigen van de nu heer sende noden is het werk van de in stelling „Maatschappelijk werk". De naastenliefde die in vroegere tijden individueel geschiedde, gebeurt thans georganiseerd. Met voorbeel den maakte de heer v. Bakel duide lijk wat maatschappelijk werk ei genlijk betekent en waarom dit juist in katholiek verband geschiedt. Als leider van het Gezinszorg fonds besteedde de heer v. Bakel een gedeelte van zijn spreektijd aan dit onderwerp. Duidelijk zette hij aan de aanwezigen nogmaals de werking van dit fonds uiteen en de rechten die er aan verbonden zijn. CURSUS SORTEREN EN VERPAKKEN. Door de R.K. Tuinbouwvereniging Drunen—Elshout is in samenwerking met de Veilingver. De Langstraat een cursus georganiseerd in sorteren en verpakken, v/eke cursus gegeven wordt in het vei linglokaal. De cursus wordt gegeven door de tuinbouwvakonderwijzer de heer H. van Herpt. Het doel van deze cursus, waar voor zeer veel belangstelling bestaat, is om te komen tot beter sorteren en ver pakken. VORMING-AVONDEN. De K.A.B.-afdeling Drunen geeft deze w.nter voor haar leden en verdere be langstellenden een vijftal ontwikkelings avonden waarop de eerw. pater Fran- cina zal spreken. Het programma luidt: 29 November: Waarom Katholieke or ganisatie. 13 December: Waarom Maatschappe lijk werk. 10 Januari: Waarom Katholiek onder wijs. 24 Januari: Waarom een Katholieke culturele taak. 7 Februari: Vrij onderwerp. Leden en belangstellenden, houdt deze avonden vrij. CONCERT. De R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix gaf Zondagavond in het dorpshuis een concert voor haar donateurs en genodig den. Dit was het eerste concert van Bea trix na haar promotie naar de afdeling uitmuntendheid. Het corps stond onder leiding van de dirigent de heer Tom kot ter, die op de verschillende uit te voe ren werken een korte toelichting gaf. Na de pittige mars Per Aspera van Urbach, hoorden wij de Egmont Ouver ture van L. van Beethoven, een fraai werk dat verdienstelijk werd uitgevoerd en waarmede het corps voor deze avond een goede entree maakte. Voor de pauze hoorden wij nog Espa- na Cani van Hanniken en de Espana- wals van Waldteufel. Na de koffie traden de solisten voor het voetlicht. De heer Jac Merkx met een klarinetsolo Gavotte van Blauw, de heer M. Merkx met een hobosolo Ballet des Petits Riens van W. A. Mozart en de heer A Merkx met een baritonsolo Eu phonium van 'Bordogni. De klarinettis ten P. van de Wiel en N. Klerkx ga ven een vertolking van Jos de Klerk, Kleinepartita. Zij, oogstten allen een har telijk en verdiend applaus. Piano-begelei ding Joh. Verhoeven. Het bekende werk van J. Sibelius: Fin- landia, was na de pauze het grote werk voor het corps. Met de mars Feu Sacré werd dit fraaie concert besloten. Beatrix is een van die harmoniecorpsen geworden, waar men met genoegen naar gaat zitten luisteren. De klank is vast en zuiver, de uitvoering helder en door zichtig. De heer Kotter leidt met vaste hand. Een hartelijk applaus viel de diri gent en zijn mannen ten deel. Bij de opening had de voorzitter dhr. L. van Drunen nog eens in het kort de geschiedenis der laatste 12 jaren der har monie verteld, allé aanwezigen hartelijk gedankt voor hun steun en allen een ge- noegelijke avond toegewenst, die zij dank zij de goede kwaliteiten van het corps ook werkelijk hebben gehad. Dit concert werd bijgewoond door de Hoogeerw. heer deken Rooij ackers, de E.A. heer Burgemeester Snels en ver schillende andere autoriteiten uit onze gemeente. MOOIE OPBRENGST. De verkoop van postzegels en prent briefkaarten Voor het Kind, heeft in totaal f 430 opgebracht. TAFELTENNIS. Het eerste team: van de tafeltennisclub De Smashers, nl. de heren A. Willems, P. Brok en H. Willems, speelde tegen Rota I uit Rosmalen en won met 100. Het damesteam speelde tegen Never Despair uit Den Bosch en verloor met 1—9. ST. NICOLAAS. Daar 'het St. Nicolaas-comité het niet eens kon zijn met de St. Nicolaas-ont- vangst zoals door het comité uit Drunen voorgesteld, n.l. een eenvoudige begroe ting op het pleintje voor de meisjes school, heeft het besloten om de Sint Nicolaasviering voor de Elshoutse jeugd weer te houden zoals enkele jaren gele den. Om kwart over één zal de Sint met gevolg arriveren aan de Kapelstraat (Dijk), alwaar de fanfare en de jeugd klaar zal staan om de Sint te begroeten. Op de pastorie zal de Sint even pause ren. Vandaar via Schanswijk, Kerkstraat, Heusdenseweg, Mariëndonkstr., Wolfs- hoek. Scheidingstraat en Veilingstraat. Ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten zal een enveloppe-actie gehou den worden en zal door enkele dames tijdens de rondgang gecollecteerd wor den. Klaproos-actie. De jaarlijkse Klaproos-actie ten bate van het Oorlogsgraven-comité, heeft in onze parochie 65.05 opge bracht. 55-Jarig Huwelijksfeest. Donderdag 18 Nov. was het de dag dat het echtpaar Ekels-Kuijs zijn 55-jarig huwelijksfeest vierde. Het feest werd in de familiekring gevierd. Het paar is nog zeer kras en men hoopt dat over 5 jaar, wan neer 't 60-jarig feest gevierd wordt, heel Vlijmen dat mee zal vieren. Huldiging jubilaris. Donderdag 18 Nov. was het de dag dat de heer P. de Vaan 25 jaar in dienst was bij Ovito. Om 10 uur 's morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote thuis afgehaald en op het kantoor had de huldiging plaats. De heer W. v. d. Ven sprak de jubilaris toe, roemde hem als een plichtsgetrouw persoon en als een voorbeeld voor zijn mede-ar beiders. Hij overhandigde hem een prachtige polshorloge. Van 't kan toorpersoneel mocht hij ook een prachtig cadeau in ontvangst nemen en van zijn mede-arbeiders even eens. De jubilaris dankte in korte woor den voor deze gulle gaven en sprak de wens uit dat hij met Gods hulp nog vele jaren in goede gezondheid de zaak zou mogen dienen. Mej. de Vaan werd in de bloemetjes gezet en na afloop werd thuis de dag feestelijk doorgebracht. Uitvoering Utile Dulci. Zondag 21 Nov. presenteerde voor een volle zaal de R.K. Toneelver eniging Utile Dulci „Dorn in On rust", toneelspel in 3 bedrijven van Kees Spierings, onder regie van J. Nicols; decors: Mari Meesters. Om 8 uur onende de voorzitter met een welkomswoord. Over het stuk kunnen we zeggen dat het weer netjes werd gespeeld. Oolk de rollen werden goed ver tolkt en de jeugdige debutanten sloegen zich er goed doorheen. Ze ker mag genoemd worden Mari Meesters, die de rol vervulde van Toontje Smulders; dit was een zeer goede uitbeelding; vervolgens M. Nicols, die de zware rol van Govert Verweijmeren goed speelde. De overige spelers pasten zich goed aan en vormden een goed geheel. De regisseur J. Nicols vervulde de rol van Pastoor, die hij, gezien zijn leeftijd, voortreffelijk vertolkte. Van de dames noemen we Cla- sientje; deze mooie rol werd door Mej. de Vaan goed weergegeven. Ook Mej. v. Buul en Mej. v. Bok hoven en Rieka Kuijs speelden zeer vlot. Utile Dulci heeft met haar eerste winteruitvoering een goede keuze gedaan Maandag 22 en Dinsdag 23 Nov. zal het stuk nogmaals worden opgevoerd. Het is een gang naar 't Patronaatsgebouw ten volle waard. ST. NICOLAAS. Zaterdag j.l. bracht St. Nicolaas een bezoek aan onze stad, waarbij Hij offi cieel ten gemeentehuize werd ontvangen. Omstreeks drie uur in de namiddag arri veerde de Sint met zijn knechten per zeewaardig jacht aan de Prins Hendrik kade alhier, alwaar hij werd toegejuicht door een schare kinderen en een welkom

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 5