Waalwijkse en Langsiraaise Courani CITY-SPEELGOED f HAMEA DIJKVERHOGING (vloeikade) STrv»d^rTh,«Pr^; Uw huisapotheek WITTE [KRUIS") Uit Binnen- en Buitenland ten behoeve van de watervrijmaking Buitenpolder van Waalwijk en gedeelte Baardwijk. bten!f smeren Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant heelt SPECIAALZAAK Met St. Nicolaas Een Geschenk voor de handen VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad OiMHETZOID 77e JAARGANG No. 94 Abonnement 19 cent per week 2.45 per kwartaal 2.70 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief. verschijnt 2 x per week Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 Dr. van BEURDENSTRAAT 8, KAATSHEUVEL TEL. 2002. OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES „ECHO" Het belangrijke prae-advies van B. en W. luidt als volgt: 7 „aio de raad bekend, heeft de m de Ijdn^OTguMt^er^aterstaatkun- in de beschrijving als in statistische enva^deTantTer gemeentebestu ren in de Langstraat, is bil herha ling me tkr acht van argumenten d^^waterstaattauidigebege^^dh®^ Kodwinieen en. wel met zodanig re sultaat, dat het inundatiegebied ten Zuiden van de Bergsche Maas en de Amer waartoe ook de buitenpol ders van Waalwijk en Baardwijk behoren, tot het verleden gaat be- b°Van Regeringszijde is steeds ge steld dat het Oude Maasje en de Donge welke riviertjes de wa teroverlast bezorgen en in ge val van hoge waterstand oorzaak zijn van het ontstaan van het inun datiegebied, waarmee zij m open verbinding staan eerst dan kun nen worden afgesloten, mdien de inpoldering van de Biesbosch een noodzakelijke voorwaarde heeft plaats gevonden. Deze inpoldering van de Bies bosch is weliswaar reeds verschei dene jaren geleden aangevangen, doch vond en vindt slechts m een zéér langzaam tempo voortgang. Na de grote watersnood van fe bruari 1953 is de bekende Delta commissie ingesteld. Deze Delta- commissie heeft zich enige tijd. ge leden uitgesproken vóór behoud van de Biesbosch als bergboezem en de weerslag hiervan is te bespeuren m de Memorie van Toelichting bij de Begroting voor 1955 van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat, waarin is vermeld dat „geen wér ken zijn geraamd voor de eigenlijke ringdijk om de Biesbosch, doch uit sluitend voor werken langs de Zuid zijde van de Amer, o.a. voor het ter hand nemen van de bouw van de schutsluis aan de mond van de Don- ge". Voor de bouw van deze schut sluis is een eerste bedrag van ƒ750.000.— geraamd. In ieder geval wordt thans de in poldering van de Biesbosch, waar mee de afsluitingen van het Oude Maasje en de Donge geheel samen- j hangen, nog weer gekoppeld aan de Delta-plannen, zodat de waterstaat- kundige voorzieningen, waaraan de streek van de Langstraat in het al- gemeen en de gemeente Waalwijk in het bijzonder zo'n grote behoefte hebben, op dit ogenblik slechts te beschouwen zijn als voorzieningen, welke op uiterst lange termijn te verwachten zijn. De mededeling in gemelde Memo rie van Toelichting dat „de bouw van een schutsluis aan de mond van de Donge zal worden ter hand ge nomen", wijst er op althans kan er op wijzen dat 't Departement van Verkeer en Waterstaat geneigd zou zijn om de afsluitingen van het Oude Maasje en de Donge wellicht te doen plaats vinden zonder dat de inpoldering van de Biesbosch geheel is tot stand gekomen. Doch ook de ze voorzieningen zullen no? ver scheidene jaren vergen. De omvang van de voor deze afsluitingen uit te voeren werken, alsmede het feit dat voor de bouw van de schutsluis aan de mond van de Donge slechts een eerste bedrag van ƒ750.000.— is ge- ïaamd, geven alle grond voor deze veronderstelling, Het schijnt in de bedoeling te liggen het Oude Maas je uiteindelijk af te sluiten en via de Donge (aan de mond van dit ri viertje komt een schutsluis) naar de Amer te leiden, doch dan dient eerst ook nog een verbinding van het Oude Maasje met de Donge ge graven te worden. Intussen is het een steeds drin gender eis geworden om de Buiten polder van Waalwijk en een deel van de Buitenpolder van Baardwijk, welk gebied wordt begrensd in het Noorden door het Zuiderkanaal, in het Oosten door het Drongelens ka naal, in het Zuiden door de Winter dijk en in het Oosten door de Waal wijkse haven, watervrij te maken. In dit gebied toch staan zeer gro te werken op het punt om uitge voerd te worden. Wij noemen de aanleg van de nieuwe provinciale weg, de bouw van een zuiverings installatie en van een rioolgemaal ten behoeve van het nieuwe riole ringsstelsel en voorts de aanleg van een industrieterrein. Al deze wer ken zullen de sterke nadelige ge volgen van 't overstromingsgevaar voortdurend ondervinden. De ge noemde provinciale weg zal niet watervrij blijven, zodat op wille keurige tijdstippen 't verkeer daar op plotseling zal gestremd zijn, de bouw van een zuiveringsinstallatie en van een rioolgemaal dient zoda nig te zijn, dat deze gebouwen wa tervrij blijven, hetgeen aanmerke lijk hogere kosten vergt; de aanleg van een industrieterrein, hetwelk onontbeerlijk is voor de uitbreiding van een bestaande, daaraan gren zende industrie, vordert bijzondere kosten, omdat dit terrein door een ringkade moet worden omgeven om het watervrij te houden. f is niet compleet zon- der Witte Kruispoeders! Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- den er direct en afdoende door verjaagd! Ze zijn boven- dien onschadelijk voor de maag I Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft I |Ook in tablet-en cachet-vorm. j Vraagt Uw Apotheker of Drogist! "s/yZttfT Voorts is een gedeelte van boven omschreven gebied, n.l. het gedeel te dat gelegen is tussen de Winter dijk en de geprojecteerde nieuwe provinciale weg, opgenomen in het uitbreidingsplan der gemeente Waalwijk. Al de gronden, welke in dit gedeelte van het gebied gelegen zijn, werden onlangs door de ge meente Waalwijk aangekocht met het oog op de realisering van het uitbreidingsplan. Er is zeer grote behoefte aan deze bouwterreinen, o.a. voor scholenbouw en zieken- huisbouw, omdat Waalwijk-centrum zo intensief bebouwd is, dat daar geen terreinen meer beschikbaar zijn en noodwendig dus wel de rea lisering van het hier bedoelde deel van het uitbreidingsplan moet wor den ter hand genomen, doch dit stelt het gemeentebestuur voor het grote probleem dat deze te benutten terreinen niet watervrij zijn en dus kostbare maatregelen behoren te worden getroffen. Genoopt door de hoogste urgen tie, hebben B. en W. besprekingen gevoerd met het Departement van Verkeer en Waterstaat en de vraag voorgelegd of er van Rijkswege in zou worden toegestemd om op kos ten der gemeente Waalwijk de van af het Drongelense kanaal naar de Waalwijkse haven ten Zuiden van het Zuiderkanaal lopende dijk (vloeikade genaamd, doch hierna verder dijk genoemd), welke thans een peil heeft van 2.20 m. N.A.P. en welke dijk eigendom van 't Rijk is, te mogen verhogen tot 3.50 m. N.A.P., waardoor de watervrij making van de Buitenpolder van Waalwijk en een deel van de Bui tenpolder van Baardwijk wordt be werkstelligd, terwijl tevens ge vraagd werd of de door de Rivier- wet voorgeschreven vergunning voor de uitvoering van deze dijk verhoging zou kunnen worden ver- kj*£g0H. B. en W. hebben de mondelinge mededeling ontvangen dat zowel de bedoelde toestemming voor verho ging van de bij het Rijk in eigen dom behorende dijk als de vergun ning ingevolge de Rivierwet kun nen worden verwacht. Zowel de toestemming als de vergunning zijn door B. en W. thans schriftelijk aangevraagd. Het zal de raad duidelijk zijn dat met deze watervrij making zeer ver reikende belangen worden gediend, Waarbij B. en W. in aansluiting op de vermeldin? van de boven reeds geschetste belangen ook nog stipuleren, dat een meer raito- neel en intensief bodemgebruik in deze buitenpolders mogelijk zal worden, waartoe een ruilverkave ling. die wij zeer zeker zullen sti muleren, ook nog kan bijdragen. Van de zijde van de Provinciale Waterstaat is er de aandacht van B. en W. op gevestigd dat, ook al zouden de Donge en 't Oude Maasje zijn afgesloten en gèhoemde buiten polders dus niet meer rechtstreeks als bergboezem dienst doen, toch nog in geval van zogenaamde ge stremde lozing in verband met ho ge waterstand op de grote rivieren de huidige hoogte (2.20 m. N.A.P.) van de dijk, welke zij voor nemens zijn te verhogen, onvol doende zal blijken om bij een cala miteit van gestremde lozing het wa ter te keren, zodat om die reden de besproken dijk .op enig tijdstp toch verhoogd zou moeten worden. B. en W. zijn van oordeel dat dit een zeer krachtig argument te meer is om de dijkverhoging tot stand te bren gen. Besprekingen met de Provinciale Waterstaat hebben er toe geleid om een zodanige regeling te treffen, dat de nodige werken voor de dijkver hoging zullen worden omschreven en opgenomen in het bestek van de door de provincie weldra aan te be steden nieuwe weg, hetgeen nodig is omdat de grondspecie voor de dijkverhoging zal worden verkre gen van dezelfde terreinen (de plaats, waar het slijkbassin der zui veringsinstallatie komt), waar de provincie 240.000 m3 zand zal win nen voor de aanleg van het weg- lichaam en anders twee aannemers op één werk zullen worden aange troffen, hetgeen naar de erva ring heeft geleerd zeer onge wenst is. De provincie zal de kosten van uitvoering der werken voor de dijkverhoging later aan de gemeen te in rekening brengen. In de orde van uit te voeren wer ken zal deze dijkverhoging 't eerst ter hand genomen worden, omdat daarmee de watervrijmaking be reikt wordt, hetgeen voor alle ove rige en volgende werken zoals boven reeds werd uiteengezet van cardinale betekenis is. B. en W. wijzen er nog op dat deze watervrijmaking voor de pro vincie ook grote voordelen mee brengt, omdat het nu mogelijk is om de aanleg van de nieuwe weg te doen plaats vinden in een zeker wa tervrij terrein, zodat de aannemers bij de inschrijvingen geen rekening behoeven te houden met het onge twijfeld grote risico van waterlast en overstroming. Bij de besteding van rioleringswerk, in dit nog niet watervrij e gebied, hebben B'. en W. onlangs ervaren dat de aannemers in zeer betekenende mate met dit risico rekening houden. Teneinde een volledig inzicht te verschaffen in de uit te voeren werken, laten B. en W. daarvan hier een overzicht volgen. Het voornaamste werk bestaat in het verhogen van de dijk (vloeika de), gelegen ten Zuiden van het Zuiderkanaal en lopende zoals reeds vermeld vanaf het Dronge lens kanaal Westwaarts tot aan de haven. Deze dijk heeft momenteel een hoogte van 2.20 m. N.A.P. De hoogte moet worden 3.50 m. N. A.P. De dijk heeft een lengte van 1500 m. Verhoging van de Oosterhaven- kade behoeft niet plaats te hebben, daar het hoogtepeil daarvan vol doende is. Verder moeten er een aantal kunstwerken tot stand komen. Deze zouden echter ook moeten worden daargesteld, indien het onderhavige werk betreffende de dijkverhoging niet tot uitvoering zou komen. Daarop komen B. en W. hierna nog terug. Deze kunstwerken bestaan in: 't maken van een duiker met schuif- installatie ten behoeve van de ont watering van de Buitenpolder van Baardwijk en het leggen van twee duikers aan het Noord-einde van de Groensteeg, waarvan er een aange bracht zal moeten worden in de op rit van de dijk, in West-Oostelijke richting en wel voor het afvoeren van het water uit het gedeelte van de Buitenpolder ten Westen van de Groensteeg en een onder de dijk, in Zuid-Noordelijke richting en be stemd voor lozing van het over- stortwater en bovenwater uit de Buitenpolder van Waalwijk in het Zuiderkanaal. VUGHTERSTRAAT 59 's-HERTOGENBOSCH vindt i.dere Dame een flacon LOTIO DERM e«n ware verraisinQ Het is de bedoeling, dat aanbe steding van het werk zal geschieden door de Provinciale Waterstaat in het kader van de uitvoering van de andere hier uit te voeren grote wer ken op waterbouwkundig gebied in deze omgeving, hetgeen wij boven reeds hebben vermeld. Door de Dienst van gemeentewer ken zal evenwel het toezicht op de uitvoering worden gehouden. De vorenbedoelde kunstwerken zullen worden uitgevoerd door de Dienst Gemeentewerken. Vervolgens geven B. en W. hier een overzicht van de wijze waarop het werk tot stand zal worden ge bracht. Bij de zuiveringsinstallatie, beho rende tot het rioleringsplan voor onze gemeente, behoort een slijk bassin te worden gegraven. De bo venste grondlagen, welke hierdoor beschikbaar komen, worden gebe zigd voor de dijkophoging, terwijl de daaronder aanwezige zal worden aangewend voor het weglichaam van de aan te leggen nieuwe pro vinciale weg door de Buitenpolder. Omtrent dit zand zij vermeld, dat het in een grote hoeveelheid daar voor disponibel komt. De Provincia le Waterstaat zal het betrekken tot een hoeveelheid van 240.000 m3. Het is gebleken van zodanige kwa liteit te zijn, dat het geschikt is voor het gestelde doel. Het is namelijk onderzocht door het Rijks Wegen bouwkundig laboratorium te Delft. Hierna moge volgen een overzicht van de kosten. Het werk, dat door de provincie zal worden aanbesteed (de dijkop hoging) wordt begroot op 254.000.- De kosten der door de Dienst van Gemeentewerken uit te voeren kunstwerken (zie hiervóór) worden geschat op 18.000. Voor de raad zijn ter inzage neer gelegd: 1. specifieke begrotingen van deze kosten; 2. een tekening, waarop de dijk verhoging is aangegeven; 3 een overzichtskaart van het ge hele watervrij te maken gebied. Hier moge echter tevens volgen een overzicht van de reële netto- kosten, welke geacht moeten wor den te komen ten laste van de ge meente Waalwijk als gevolg van de uitvoering van het onderhavige werk. De vorenbedoelde kunstwerken, geraamd op 18.000.zouden zoals reeds vermeld ongeacht de uitvoering van het werk, toch tot stand moeten komen en wel: a. de duiker met schuifinstalla- tie ten behoeve van de Buitenpoi- der van Baardwijk in verband met de aanleg van een zuiveringsinstal- latie voor het rioolwater. Door de zuiveringsput zal namelijk een ge- deelte van de Buitenpolder worden afgesneden van zijn tegenwoordige j gelegenheid tot lozing; I b. in verband met het graven j van een ontworpen afwateringssloot j langs de Groensteeg, welke tevens dienst zal moeten doen als over- jstortsloot in het kader van het rio- I leringsplan, zullen de beide duikers j aan het einde van de Groensteeg j noodzakelijk aangebracht moeten worden. j Deze kosten zijn derhalve niet te rekenen tot de reële kosten van 't watervrij maken van de Buitenpol- i der. Blijft dus nog het geraamde i bedrag van het hoofdwerk ad j ƒ254.000.—. Hierop komt in mindering: I 1. Op de eerste plaats een be- I drag ad 60.000.— van' de provincie Noord-Brabant, dat zal worden uit- gekeerd op de volgende gronden. In het kader van de werken in- zake aanleg van een nieuwe pro- vinciale weg door de Buitenpolder j en inzake de totstandkoming van een volledige riolerings- en zuive- f rings-installatie voor de gemeente, welke werken in nauwe samenwer- king van beide instanties zijn voor bereid, zou de provincie de beschik king krijgen over het voor de aan leg van de weg benodigde zand en wel uit het te graven slijk-bassin behorende bij de zuiveringsinstalla tie. De provinciale Waterstaat zou daartoe een ringkade aanleggen rond dit bassin. Deze ringkade is onontbeerlijk teneinde uitvloeien van het slijk over de Buitenpolder te voorkomen bij inundatie van die polder. In verband met het water vrij maken van de polder wordt deze ringkade overbodig en kan dus geheel achterwege worden gelaten. Het plan was ze aan te leg gen van de bovenste grondlagen, beschikbaar komende bij de aanleg van het slijkbassin. Deze grond wordt nu benut voor het ophogen van de dijk langs het Zuiderkanaal, welke ophoging geschiedt voor re kening van de gemeente. De provincie valt zodoende een aanmerkelijk voordeel toe. Over eengekomen is, dat de gemeente daarom ter zake van haar een uit kering zal genieten van 60.000. 2. Voorts kan als gevolg van de tenuitvoerlegging van het onderha vige werk gerekend worden op de volgende kostenbesparing op ande re werken: A Bouw rioolgemaal, (zie suppl. gem. begroting 1954 nr. 9, waarvoor machtiging tot uitvoering is ver leend door Ged. Staten dd. 14 Juli 1954, G. nr. 78052/53). a. De waterkerende vloer hiervan is geprojecteerd op 3.00 m. N.A.P. Deze kan nu worden ge legd op een hoogte van 2.00 m. N.A.P.; b. Een waterkerend muurtje, ont worpen tot een hoogte van 3.50 m. N.A.P. kan vervallen; c. De hoogte van de terp, waarop het rioolgemaal is geprojecteerd, behoeft nu niet te zijn 3 00 m. N.A.P., doch kan worden 2.00 m. N.A.P. B. Zuiverings-installatie riole ringsplan. (zie suppl. gem. begro ting 1954, nr. 10a). De waterkerende dijk om het ter rein van deze installatie kan geheel vervallen. C. Industrie-terrein in de Bui tenpolder nabij de Groensteeg. De voor dit werk geprojecteerde ringdijk behoeft niet aangelegd te worden. Er behoeft alleen een pers kade te komen in verband met het op te spuiten zand. De hiervóór onder 2 sub A, B en C bedoelde besparingen voor reeds beraamde werken belopen in totaal naar schatting 25.000.De cre- dieten daarvoor zijn, zoals bij ieder werk aangegeven, reeds op de be groting beraamd. Bij uitvoering van het werk „wa tervrij maken van de Buitenpol ders" zal dus van de gemeente een feitelijke netto-uitgaaf worden ge vraagd tot een bedrag als hierna be cijferd. Begroot bedrag voor verhoging van de dijk (zie hiervóór onder overzicht der kosten 254.000. bijdrage der provincie (zie sub 1) ƒ60.000. kostenbesparingen op andere werken (zie sub 2 A, B en C) ƒ25.000— 85.000.— openbare werken Sayyed Moham med Noer el Din naar Cairo is ge komen, heeft bekend gemaakt, dat zij met de Egyptische regering is overeengekomen, dat ex-president Mohammed Naguib niet voor het gerecht zal worden gedaagd. De Egyptische Revolutionnaire Raad voert thans besprekingen met oud minister Loefty el Sayyed over de mogelijkheid om hem tot president van de Egyptische Republiek te benoemen. Tevens heeft de Raad de Brits- Egyptische overeenkomst over de evacuatie van het Suez-kanaal ge ratificeerd. Naar verluidt zou een van de redenen voor het afzetten van Naguib zijn geweest, dat hij 't met deze overeenkomst niet eens was. Blijft: ƒ169.000.— De verdere voordelen voor de ge meente en voor de Provincie zijn door B. en W. in dè aanvang reeds gereleveerd. Daar het hier nog niet begrote werken betreft, zijn die voordelen niet direct in cijfers uit te drukken. B. en W. stellen voor het hiervpór becijferde crediet beschikbaar te stellen, waartoe B. en W. de raad een ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begroting en een tot wijziging van de begroting van de Dienst van Gemeentewerken, beide voor 1954, ter vaststelling aanbie den (liggen voor de raad ter inza ge). Indien de voorstellen van B. en W. door de raad worden aanvaard, zullen zij aanstofids contact opne men met de besturen van de Bui tenpolders van Waalwijk en Baard wijk, aangezien de werken uiter aard voor deze polders mede van belang zijn. ANDREI VISJINSKY PLOTSELING OVERLEDEN. Andrei Visjinsky, leider van de Sovjet-delegatie bij de Verenigde Naties en plaatsvervangend minis ter van buitenlandse zaken, is Maandag overleden aan een hart aanval. De Nederlandse voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, dr. Eelco van Kleffens, maakte het nieuws tijdens een vergadering in het UNO-g'e- bouw wereldkundig. Ten teken van rouw verdaagde hij de verga dering onmiddellijk. Aanstonds gingen alle vlaggen van de Vere nigde Naties en die van de zestig leden-staten halfstok. Visjinski, die 10 December 71 jaar zou worden, zal in Moskou worden begraven. Jacob Malik, Russisch ambassa deur in Londen, zal optreden als leider van de Sovjet-delegatie. Het overlijden van Visjinski kwam geheel onverwacht. Zondag avond nog verscheen hij in een uit stekend humeur op een diner, aan geboden door de Franse vertegen woordiger Huppenot. Toen hij zich vanmorgen naar de UNO wilde be geven voor een redevoering van Mendès-France, zakte hij vóór het gebouw van de Sovjet-delegatie in een. Hij werd naar binnen gebracht waar hij korte tijd later overleed. NAGUIB NIET VOOR DE RECHTBANK. De Soedanese delegatie, die on der leiding van de minister voor NIEUW BERAAD MET RUSLAND IN PARIJS. De Franse minister- president Mendès-France heeft Maandag in de tot de laatste plaats bezette gro te congreszaal van de UNO-Assem- blée voorgesteld dat Amerika, En geland en Frankrijk in Mei van 't volgend jaar te Parijs opnieuw een conferentie met de Sovjet-Unie zullen houden. Voorwaarde is ech ter dat eerst de Londense en de Parjjse overeenkomsten worden geratificeerd. „Anders handelen zou een vlucht in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen", aldus de premier. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelde Maan dagavond mee dat het voorstel van Mendès-France „met de grootste aandacht" zal worden bestudeerd. De Britse gedelegeerde in de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties, Anthony Nutting, liet zich evenals zijn Amerikaanse col- Jega Henry Cabot Lodge zeer waar derend over de rede uit. DRIE AVONDEN PER WEEK TELEVISIE. Naar verluidt, zal de televisie van 1 Januari af gaan uitzenden op Dinsdag, Donderdag en Zater dag. De Dinsdag zal bestemd zijn voor toneel, de Donderdag voor culturele programma's als docu mentaires e.d. en de Zaterdag voor amusementsprogramma's. Voor de toneeluitzendingen zal van de nieuwe Vitusstudio, die in Decem ber gereed komt, gebruik worden gemaakt. Het wekelijks half uur voor de kinderen zal op Donder dagmiddag worden gegeven. Al deze uitzendingen zullen bij toer beurt door de omroepverenigingen i worden verzorgd. Daarnaast komt j er eens per veertien dagen een speelfilmavond en af en toe een buitenlandse relais. MINISTER KONDIGT PRIJS- STOP AF VOOR KACHELS EN HAARDEN. De prijzen voor haarden, haard- kachels en kachels mogen niet om hoog. Minister Zijlstra heeft voor deze artikelen een prijsstop afge kondigd, waarbij wordt bepaald, dat de prijzen niet boven het peil van 1 September j.l. mogen stijgen. WESTELIJK NIEUW-GUINEA EN NEDERLAND. „Het is de vaste overtuiging van de Ned. regering, dat haar blijven de verantwoordelijkheid voor Wes telijk Nieuw-Guinea, in de huidige omstandigheden, de enige juiste opvatting is van het Handvest der V. N„ dat zij heeft ondertekend en tot de nauwgezette uitvoering waar van zij is verplicht". Dit is de slotzin van een in de Engelse taal gestelde geïllustreer de brochure van 23 pagina's, die heden bij de Nederlandse Staats drukkerij is verschenen. De Neder landse regering zet daarin uiteen, dat en waarom het bestuur over Westelijk Nieuw-Guinea bij Neder land moet blijven. In het voor woord verklaart de regering, dat haar weigering tot hervatting van onderhandelingen over dit gebied met Indonesië niet de eenzijdige handelwijze is die het naar de me ning van de Indonesiërs zou zijn. Het Nederlandse standpunt is het directe en onvermijdelijke gevolg van de gebeurtenissen en ontwik kelingen in de toestand sedert de souvereiniteitsoverdracht over In donesië, waarvoor de verantwoor delijkheid geheel aan Indonesische zijde ligt. ONRUSTIG OOST-BRABANT, j Hotelhouder te Mill bij vecht partij gedood. De opwindende gebeurtenissen, die zich in de nacht van Zaterdag op Zondag in Oost-Brabant hebben voorgedaan, hebben de onrust, die na de roofmoord in Ravenstein is gewekt, nog vergroot.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 1