WAALWIJK WORDT 84 WONINGEN RIJKER. DE KOPERKONING Sir Winston Churchill 80 jaar. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 Gemeenteraad maakt royaal gebaar ten aanzien van Kleuteronderwijs FEUILLETON EEN BOEIEND FAR-WEST VERHAAL door PIKE NORTON WILL'S. 1) Larry ging hem voor naar het slaaphuis, waar de cowboys van Diamond-G, de gebeurtenissen van de dag besprekend, bijeen zaten. Op bevel van de voorman had nie mand de ranch mogen verlaten na de ontdekking van de moord, tot dat de sheriff hen daartoe verlof gaf. De jongens begroetten hem met ernstige gezichten, waarin spot- lichtjes twinkelden. Aan het ge zicht van de voorman hadden zij reeds gezien hoe deze over de she riff dacht. Deze werd bij hen ook niets wjj- zer en wendde zich al spoedig tot Larry Joker, dat hij eerst nog even de zoon van Bill Hustings spreken wilde voordat hij weer terug ging iiaar Humbercity. Bill Hosting Jr. was een onver schillig uitziende jongeman van naar schatting 25 jaar. De jaren op een kostschool in het Westen had den hem onveranderd gelaten. Hij voelde zich vóór alles veefokker en liet zich bitter weinig gelegen liggen aan de „goede manieren'' die men hem daar had pogen bij te brengen. „Jonge Bill" was dan ook zeer gezien bij de cowboys, die hem liever mochten dan zijn va der, die knorrig en wantrouwend was. De sheriff begroette hem met 'n air van een autoriteit en Billy had onmiddellijk een hekel aan hem. Hij beantwoordde alle vragen kort, maar weigerde in te gaan op de vraag hoe de verhouding was tus sen hem en zijn vader. Nadat het vooronderzoek was afgelopen, gaf sheriff Wilton als zijn mening te kennen, dat de moord op Bill Hosting als een ge wone roofmoord moest worden gezien. Larry Joker, die hem een stuk begeleidde, kreeg echter de indruk dat dit slechts een voorwendsel was, want zonder dat er reden voor was, vroeg de sheriff hem kwasi- onverschillig: „De verhouding tus sen vader en zoon was niet erg best de laatste tijd, is het wel?" en hij voegde er onschuldig aan toe. „Ik hoorde er tenminste iets van." „Je deed beter je oren voor zul ke bakerpraatjes te sluiten sheriff" zei Larry grimmig. „En bovendien wat doet het terzake?" „Het kan van belang zijn", merk te de sheriff peinzend op. ,In hoe verre weet ik ook nog niet. Dat zullen we nu eens uitzoeken." HOOFDSTUK II. Een van de aanwezigen stond op Tordt vervolgd. De opmerkingen van dhr Brou wer beantwoordde de voorzitter met er op te wijzen dat men de inschrij ving als richtsnoer moest houden en hieraan knoopte hij de opmerking vast dat het toewijzen van de plaat sen in vorige jaren geen sinecure was; in de Stationsstraat had men ieder jaar de grootste moeilijkhe den; het was voor B en W. nooit een benijdenswaardige opgave ge weest. Dit jaar echter had de toe wijzing op het Vredesplein geen en kele moeilijkheid opgeleverd. De heer Brouwer kreeg vervol gens ten antwoord dat steeds een vrije inschrijving werd gehouden; ook nu zou die inschrijving weer spoedig worden geannonceerd, daar om moest het college tijdig weten welke decisie de raad in dezen nam. Tegenover de suggestie van dhr Duyvelaar om de Markt te splitsen, plaatste de voorzitter de opmerking dat dan de sfeer helemaal verbro ken zou worden; de vergelijking die de heer Duyvelaar trok tussen het brandgevaar tijdens de kermis en tijdens de markt, ging mank, aldus de voorzitter; op de markt betrof het zeer eenvoudige kramen, die heel spoedig te verwijderen waren, terwijl het als er grote kermiseta- blissementen stonden het voor de brandweer onmogelijk was de ge bouwen te benaderen. INSTEMMINM MET HALVERING. Toen de raadsleden in tweede in stantie het woord kregen, stemde de heer Mombers in met de sug gestie van de heer Verdoorn de ker mis te halveren, als zou over de concretisering van dit idee nog wel te praten zijn. De heer Meijs ging in op de op merkingen van de voorzitter en wees er op dat dit jaar de grootste kermisattractie de Liliputtersstad was geweest; had men die niet ge had, het bezoek zou nog aanmerke lijk minder zijn geweest. Voorts wees hij er op dat de kermis 's avonds zeer vroeg afgelopen was. De dubbelen inschrijving zou aan tonen, betoogde hij vervolgens, waarmee de gemeente financiëel 't meest gebaat zou zijn; het was niet om de exploitanten te laten beslis sen. Typerend vond de heer Meijs het ook dat er in de Stationsstraat za kenmensen waren die nu weer vroegen de kermis terug te brengen. Tenslotte verklaarde hij te voe len voor het idee van de halvering. Dë heer v. Seters was van mening dat een kermis op twee plaatsen teveel moeilijkheden met de exploi tanten zou opleveren om goed uit voerbaar te zijn. Bovendien kreeg men een hele verbrokkeling. Het nadeel dat de middenstanders ondervonden was ook heel betrek kelijk; de café's hadden evenveel bezoek gehad als andere jaren. De opmerking van de heer Meijs dat de kermis vroeg was afgelopen, weerlegde de heer v. Seters door er op te wijzen dat men vorige jaren door de week 's avonds ook over de kermis kon fietsen. Ten aanzien van het geopperde door de heer Verdoorn, meende de heer v Seters dat het voorstel moest komen uit het volk, uit het bedrijfs leven; die moesten uitmaken hoe zij hun vacantie wensten te rege len. Hij wees naar Kaatsheuvel, maar betoogde tevens dat hier het geval anders lag. dat hier sprake was van een traditie. Mijn standpunt is wel bekend zei de heer van den Hoven, ik ben het volko men met de heer Verdoorn eens. Hij bestreed de heer van Seters met zijn eigen woorden, dat men ook deze t'r.ditie gemakkelijk kon verbreken. Ben splitsing van kermis en vacantie deed 't bedrijfsleven niets en kwam de gezins- ve.cantie ten goede. De heer Pullens verduidelijkte zijn eerder gemaakte opmerking, dat op een regenachtige dag de bezoeker van het Vredesplein nergens kon schuilen, er was daar geen enkel café. Bovendien bij goed weer zou het experiment van de verplaatsing ook zijn mislukt. Ten aanzien van de verkorting van de kermis was hij van mening, dat het pu bliek hier niets voor voelde. Ben verkorting van de kermis verdien de volgens de heer Duyvelaar zeer zeker aanbeveling. Hij bestreed de mening van de heer van Seters door te zeggen, dat het initiatief uit moest gaan van het ge- meenebestuur, dat echter overleg diende te plegen met het bedrijfsleven. Hij was het er niet mee eens wanneer men zei, dat een verdeling van de ker mis over twee plaatsen een versnippering te weeg zou brengen, integendeel er zou een goed intensief verkeer komen tussen iviarkt en plein. De verkorting, aldus de heer de Brou wer is al meer ter sprake geweest; wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht; in Kaatsheuvel had men practisch twee weken vacantie; 's Woensdags vóór kermis legde men het werk stil en des Maandags na de kermis was er ook geen enkele fabriek die werkte; de mensen daar konden zich de luxe van een snip perdag door het jaar bijna niet permitte ren; bovendien zou een verkorting de waarde van de kermis voor de exploi tanten zeer doen dalen. De heer Brouwer wees er voorts op, dat het de mensen nu twee keer geld zou gaan kosten, na melijk tijdens de kermis en met de va cantie. Ik hecht sterk aan traditie, zei de heer de Kort, ik zou het heel erg jammer vin den als de kermis uit het centrum moest verdwijnen. Ook hij zag een verkorting van de ker mis als een ideale toestand. Laat het aan het bedrijfsleven over, zei hij, de vacan tie op een andere datum te bepalen; dit lag niet op het terrein van de gemeente, en moest overgelaten worden aan 'het overleg tussen het bedrijfsleven en de bonden. Ook de heer Eibers voelde voor de suggestie van de heer Verdoorn; uit het geringe bezoek op bepaalde dagen bleek wel dat de kermis te lang duurde. MET GENOEGEN Met genoegen hoorde de heer Ver doorn dat verschillende leden dezelfde mening waren toegedaan als hij. Ten aan zien van de opmerking van de heer van Seters en in tegenstelling daarmee, meen de de heer Verdoorn, dat het initiatief moest uitgaan van het gemeentebestuur, al moest er wel overleg zijn met het be drijfsleven. Ten aanzien van de opmerking van de heer Brouwer zei de heer Verdoorn dat men het goede van Kaatsheuvel moest overnemen en het verkeerde niet; de snipperdagen voor en na de kermis hoef den niet te worden gebruikt. Betreffende de besteding van het geld, merkte hij op, dat het helemaal niet ver keerd zou zijn als de mensen 'ns wat gingen reizen, het hinderde helemaal niet dat het geld allemaal niet op de kermis werd besteed. Andere tijden brengen andere zeden, zei de heer Verdoorn en zoals op het ge bied van de verlichting veel was veran derd, zo ook hier. Vroeger was de va cantie onlosmakelijk verbonden met de kermis; gelukkig was het nu anders, nu hebben we gelukkig geen acht dagen kermis nodig om acht dagen vacantie te hebben, betoogde de heer Verdoom. Vroeger ook was het alleen maar met kermis dansen, maar nu iedere week en iedere week waren er tal van andere vermakelijkheden, iedere week was het nu kermis. De heer van Seters poneerde als zijn mening, dat het hier vanavond niet uit gemaakt kon worden, of de kermis en de vacantie niet dan wel samen zouden val len. Met het bedrijfsleven moest overleg worden gepleegd. In de CAO immers was vastgelegd, dat er 8 dagen aaneen gesloten vacantie moest zijn en dat de overige snipperdagen over het hele jaar moesten zijn verdeeld. In Kaatsheuvel werd hiertegen gezondigd, en daar kwa men nogal eens moeilijkheden uit voort. Ook hij voerde als contra-argument bovendien» nog aan, dat men nu twee keer de kosten had, een keer van de ker mis en een keer van de vacantie. TOTALE MIDDENSTAND GEEN SCHADE. In zijn tweede beantwoording sprak de voorzitter eerst over de verplaatsing van de kermis en betoogde tegen de heer Meijs: wie zegt dat er volgend jaar weer niet zo'n grote gelegenheid zal zijn, als nu de Liliputterstad. Ten aanzien van de gedupeerde mid denstand zei de voorzitter: Altijd zal het zo zijn, dat een categorie er meer of min der voordeel van ondervindt. Maar de consumptie in haar geheel zal niet min der worden, niemand zal minder sigaren roken of minder drank drinken, omdat de kermis is verplaatst; de totale midden stand lijdt er geen schade mee. In aanvulling op het betoog van de heer van Seters verklaarde de voorzitter, dat bij goed weer het bezoek bevredigend 1 was en juist door voldoende bezoekers slaagde een kermis. Op de eerste dag bij voorbeeld, toen het weer goed was, was het enorm druk en het is zeer de vraag, of, als het op de oude plaats was ge weest, dit aantal bezoekers geherbergd had kunnen worden. Waar de kermis gehouden wordt, zei de voorzitter ver der, doet er niet toe, de mensen komen toch. In aanvulling op zijn eerder gegeven antwoord aan de heer Brouwer deelde de voorzitter mee, dat er altijd een vrije inschrijving werd gehouden, maar dat er een paar inrichtingen waren die een vaste plaats hadden gekregen; zoals de draaimolen bijvoorbeeld, die zich een soort burgerrecht had verschaft. De ker misexploitanten uit de plaats zelf schre ven ook niet openbaar in; die kregen gelegenheid een offerte te maken. Hier wees de heer Pullens er op, dat er een exploitant was in Waalwijk, die hiertoe niet in de gelegenheid was ge steld, het afgelopen jaar. De voorzitter ea wethouders Smolders antwoordden, dat het hier een bepaalde familie betrof die met meerdere inrichtingen wilde ko men en B. en W. hadden geen reden ge vonden om het getal uit te breiden, om twee of drie van een familie een plaats te geven. Overigens moest men dit maar aan het beleid van B. en W. overlaten. VOLGENDE VERGADERING VERKORTING KERMIS. De voorzitter had geconstateerd, dat 'er 8 sprekers zich min of meer uitge sproken hadden voor verkorting van de kermis. Ten aanzien van dit onderwerp kon thans natuurlijk ,geen besluit genomen worden, maar B. en W. vonden in deze gedachtenwisseling een gerede aanleiding in de komende raadsvergadering een voorstel te doen met betrekking hiertoe, of mee te delen, dat zij het n5et nodig achtten met een voorstel te komen. Als zijn persoonlijke gedachte zou de voorzitter willen stellen, dat bet initia tief hiertoe altijd moest uitgaan van het gemeentebestuur, waarbij uiteraard rdkfe- ning moest worden gehouden met de ge maakte opmerkingen. Aan werkgevers en Werknemers moest men het overlaten op welk tijdstip de vacantie gehouden werd. Maar over verkorting zou het ge meentebestuur een uitspraak moeten doen, en overleg met bet bedrijfsleven ten aanzien van dit punt, ging al te ver. Toen werd het voorstel om de kermis definitief naar het Vredesplein te ver plaatsen in stemming gebracht en de uit slag van d'eze stemming was, dat op vier na alle leden van de raad voor het voor stel van B. en W. stemden; de vier te genstemmers waren de heren van Oss, Pullens, Meijs en de Kort. Met de behandeling van het voorstel tot watervrijmaking van de buiten polders en het voorstel tot verplaasing van de kermis was de raad van Waalwijk er Donderdagavond nog niet, er restte nog een agenda van 28 punten, waaronder ook nog belangrijke vraagstukken voorkwamen. Zo het voorstel tot de bouw van 84 woningen in de St. Antoniusparochie, een voorstel tot wijziging van de subsidiëring van bijzondere kleuterscho len, een zeer verstrekkend voorstel, dat door de raad met enthousiaste in stemming werd begroet. 'Hier gaat de gemeente een gebaar maken, dat het Rijk als lichtend voorbeeld kan dienen, wanneer de regeringsinstanties eindelijk beginnen aan een zeer ongewenste en ongezonde toestand een einde te maken. j In dit verband is ook nog te vermelden het beschikbaar stellen van een crediet ten behoeve van de bouw van een prot. chr. kleuterschool in Be- soijen. Alle besluiten die zeer belangrijk zijn en die bewijzen hoezeer ons ge meentebestuur er naar streeft Waalwijk groot te maken op alle gebied, en Waalwijk gelijke tred te doen houden met, of meer nog. Waalwijk de ont wikkeling die overal wordt geconstateerd een stap voor te doen zijn. INSTALLATIE VAN NIEUW RAADSLID. Alvorens de agenda van deze verga dering werd afgewerkt, werd het nieuwe raadslid, de 'heer M. van Leeven, die de PvdA-zetel van de heer N. Talsma over nam, geïnstalleerd; hij legde de gebrui kelijke eden af en wordt welkom geheten door de voorzitter, die hoopte dat de gemeente daar waar mogelijk, profijt mocht hebben van de wijze adviezen van het nieuwe lid. De notulen van de vorige vergadering hadden de instemming van alle leden en de ingekomen stukken gaven ook geen aanleiding tot op- of aanmerkingen; de voorzitter kon ten aanzien hiervan nog mededelen, dat na het versturen van de agenda G.S. hun goedkeuring nog had den gehecht aan het raadlsbesluit tot ver koop van grond aan de heer P. Lenglet en de Bouwstichting H. Joannes de Do per. Zonder een enkel woord werd beslo ten tot teruggaaf van vergunningsrecht en tot het bouwen van 84 woningen in de St. Antoniusparochie, nadat de wet houder van Heeswijk, als voorzitter van de commissie van bijstand van het wo ningbedrijf had verklaard namens die commissie dat het van belang was voor dt gemeente, dat deze woningen zo spoedig mogelijk werden gebouwd. Hieraan vastgekoppeld werd het voor stel tot de aanleg van twee straten in de Antoniusparochie ten behoeve van deze woningbouw, en de heer van den Hoven juichte dit voorstel zeer toe, maar vroeg hij, wanneer komt er 'ns gelegenheid om in Besoijen straten aan te leggen. De heer van Seters 'had het aange naam getroffen dat B. en W. hier ook alle aandacht hadden besteed aan het aesthetische van deze stratenaanleg, die de uniformiteit van de woningbouw zou doorbreken. Hoe hoog wordt de huurprijs, vroeg de heer Brouwer, en: worden deze woningen openbaar aanbe steed, of komt alleen de aannemer aan bod ,die indertijd deze wonin gen zou hebben gebouwd. Zeer spoedig zullen U voorscellen bereiken, antwoordde de voorzitter de heer v. d. Hoven, betreffende de aanleg van zeven straten in de ge meente Besoyen, en deze verspre king bleef natuurlijk niet onopge merkt. De huur van de woningen zou 8.20 bedragen, kreeg dhr Brou wers als antwoord, deze huur werd. echter niet meer verhoogd. De hui zen zouden openbaar worden aan besteed. SUBSIDIËRING KLEUTER ONDERWIJS. Met zeer (driemaal onderstreept) grote voldoening had de heer v. d. Hoven kennis genomen van dit voorstel. Reeds enkele malen was de subsidie voor het kleuteronder wijs al verhoogd, maar telkens was het initiatief hiertoe gekomen uit de begrotingscommissie, nu was hier gelukkig verandering in geko men. Wat we nu gaan doen, vervolgde de heer v. d. Hoven, zou ik willen noemen, een les geven aan de Rijks instanties, om eindelijk eens voor de dag te komen met een betere re geling ook voor dit onderwijs. Hier moet maar vlug een rijksregeling van gemaakt worden. Heel speciaal dankte de heer v. d. Hoven het college namens het pro testants christelijk volksgedeelte van Besoyen, dat als eerste door 'n zeer moeilijk probleem werd gehol pen. Ook de heer Brouwer. toonde zich zeer ingenomen met dit voorstel; we hebben de stappen voor het rijk in de modder geëgaliseerd, zei hij. De heer v. Seters deed het even eens veel genoegen, het was wel enigszins beschamend dat, zoals hij uit de statistieken las, voor het "an ..De Echo pan het Zuiden". BUCK PALMER TREEDT OP. In Humbercity was de moord op Bil! Hosting het gesprek van de dag. Sinds de grote veediefstallen in het voorjaar was er niets bijzon ders gebeurd. In de „Blue Bar'' za ten de burgers van het stadje het geval te bespreken. Iedereen meen de dat de sheriff gelijk had met de bewering dat de moord door een struikrover gepleegd moest zijn, die het had voorzien op Bill's beurs. Waarom de man het waag stuk zo dicht bij de ranch had uit gevoerd, kon niemand verklaren. Hij bleek er echter des te gevaar lijker door te zijn. Lars Andersen, een oude ver droogde Noor, beweerde met klem dat men alle vreemdelingen in de streek moest arresteren. De dader zou er vast en zeker wel bij zijn. ^ijn woorden werden door het overgrote deel der bezoekers met instemming begroet, doch enkelen meenden het succes van een der gelijke maatregel te moeten betwij felen. Juist toen de Noor zich tot de sceptici wendde met de vraag, wat zij dachten dat er gebeuren moest, werd de deur van de kroeg geopend en stapte er een lange cowboy binnen, gevolgd door een zwarte hond. Zonder zich iets van de nieuws gierige gezichten en wat wantrou wende blikken der overige bezoe kers aan te trekken, zette hij zich op een der barkrukken. Noncha lant duwde hij zijn breedgerande hoed achter op zijn hoofd en gesp te zijn koppel met twee zware Colts los. Zijn blikken gleden door de bar, maar de norse uitdrukkingen op de gezichten schenen hem niet te deren. De gesprekken, die een ogenblik verstomd waren, werden weer hervat, zij het op veel zachtere toon. „Wie is die vent?" vroeg men el kaar. „Aan zijn kleding te zien zou je zeggen dat hij uit het Zuiden komt, maar zijn ogen zijn blauw en zijn haar is blond." openbaar kleuteronderwijs meer werd uitgegeven dan voor het bij zonder, maar wel, meende hij, moét men hier rekening houden met het aantal leerlingen, terwijl er op ver schillende manieren een aanvulling werd gegeven op de tegemoetko ming van het bijzonder onderwijs. De heer Kemperman sloot zich bij de woorden van de heer v. d. Ho ven aan, maar hij drong er bij het gemeentebestuur op aan er op tóe te zien of met het groeien van de openbare school, als gevolg ook van de vestiging van steeds meer men sen uit andere streken, de tijd nog niet aangebroken was voor de ver zorging van openbaar kleuteronder wijs. Ook de heer Verdoorn was zeer verheugd over dit voorstel, dat hij noemde: een schrede op de weg, die gegaan moest worden om een einde te maken aan de wanverhouding tussen de steun aan het openbaar en het bijzonder kleuteronderwijs. De voorzitter nam deze bijvalsbe tuiging met genoegen voor kennis geving aan, echter wel er op wij zend dat met dit besluit alles nog niet in kannen en kruiken was; ook anderen moesten hieraan nog hun fiat geven. De opmerking van de heer v. Se ters weerlegde hij met er op te wij zen dat het leerlingenaantal in deze verhouding helemaal geen rol speel de; het ging hier over het gemid delde bedrag per leerling. Ten aanzien van de opmerking van de heer Kemperman, zei hij, dat het openbaar kleuteronderwijs de aanhoudende aandacht van het gemeentebestuur had. VAART Toen kwam er vaart in de afhan deling van de agenda; de Dunten 10 tot en met 18 leverden helemaal geen moeilijkheden op; men kan in onze vorige nummers lezen wat die punten allemaal betroffen Punt 18, een voorstel tot aankoop van grond aan het zwembad, gaf de heer Pullens gelegenheid op te mer ken dat hij de vorige vergadering bij een soortgelijk punt had ge vraagd of de grond spoedig in ge bruik genomen zou worden waarop B. en W. hadden geantwoord dat zij hieromtrent niets konden zeggen. Nu had een van de eigenaren van die grond de mededeling gehad om zijn land maar niet meer in te zaai en, en een van de huurders van de grond, waarvan de aankooD thans aan de orde was, had eveneens die mededeling gekregen. Hieruit con cludeerde de heer Pullens dat de gemeente spoedig deze grond zou gaan gebruiken; was dit niet het geval, waarom liet men deze men sen de grond dan nog niet zolang bewerken? Vast kwam te staan dat deze aan zegging, zonder medeweten van B. en W., door de dienst gemeentewer ken was gedaan. Hier mocht echter geen twijfel zijn, zei de voorzitter, die zou zorgen dat de betrokkenen spoedig een concreet antwoord kre gen. Het voorstel tot verkoop van een woning aan de burgemeester Ver- wielstraat, werd door de heer v. Leeven zeer toegejuicht, omdat hiervan het gevolg zou zijn dat de dienst van de Rijkswaterstaat niet zo gauw zou besluiten Waalwijk te verlaten. De voorlopige vaststelling van de diverse rekeningen 1952 moest aan gehouden worden, omdat nog niet alle rapporten van het verificatie bureau binnen waren. In een goede eindsprint werden tenslotte de voorstellen 23 tot en met 29 voetstoots aangenomen. Met de mededeling dat de vol gende raadsvergadering gehouden zou worden op Donderdag 23 Dec. en het sluitingsgebed, kon de voor zitter tenslotte deze zeer belangrij ke en zeer vruchtbare openbare ver gadering voor geëindigd verklaren. Sir Winston Churchill, Knight of the Garter (Ridder van de Kousenband) hoopt Dinsdag 30 November a.s. zijn 80ste verjaardag te gedenken. Slechts zelden valt een burger een benoeming tot dit ridderschap ten deel. 'Dit be tekent niet, dat deze eretitel speciaal voor de adelstand gereserveerd wordt, doch dat zij normaal slechts 'heel zelden verleend wordt en veel zeldzamer is dan verheffing in de adelstand. Aan het einde van de oorlog, toen Churchill door zijn grote prestaties elke eretitel had kunnen krijgen, die hij wenste, heeft hij verzocht deze onder scheiding te mogen weigeren, omdat toen Ridders van de Kousenband op aanbeveling van de eerste minister konden worden benoemd en omdat bo vendien het volk, in wiens naam hij eerste minister was geweest, hem juist bij de algemene verkiezingen als leider verworpen had. Weinig mannen, men kan haast wel zeggen geen enkele in de moderne Britse geschiedenis, hebben over zoveel macht beschikt als Churchill sinds 1940. En weinigen hebben ronduit erkend, dat 'hun macht op de steun van het Lagerhuis rustte en daarachter op de algemene opinie van het volk. Zij, die het parle ment regelmatig bezoeken, hebben hem meer dan eens horen verzekeren: „Ik ben de dienaar van het volk". Toén Winston zijn parlementaire loop baan begon, was hij zich bewust van de persoonlijke moeilijkheden, die hij zou moeten overwinnen, van de inspannende Voorbereidingen, die hij zich zou moeten getroosten om zijn taak te kunnen ver vullen. Bekend is, dat hij zich als jong officier in India aan het lezen zette en dan wordt order dit lezen bedoeld een kennis uit boeken vergaren, waartoe hij tijdens zijn studiejaren nooit was gekomen. En van wat en hoe hij toen gelezen heeft, kan men nog steeds de sporen terugvinden in de prachtige stijl, waarin hij naderhand zijn beroemde boeken en redevoeringen heeft geschreven. De nadruk valt op het schrijven, meer dan op het spreken. Want bijna al zijn redevoeringen schrijft hij. Dit feit komt al heel vroeg aan het licht in een mees terlijk stukje werk, dat 'hij in het begin van de dertiger jaren schreef over de onderkoning van India, Viscount Cur- zon, die 'hij als jonge man in 1896 ont moette: „Ik heb het vermoeden", zo zei Viscount Curzon, „dat het niet lang zal duren, dat wij' u in het Lagerhuis zullen horen spreken". „Hoewel zeer belemmerd door mijn onvermogen om zo vlug de juiste woorden te vinden als voor een spreker in het openbaar nodig is, was ik het zelf volkomen met hem eens". Toch gevat. Hoewel Churchill er nog steeds niet van houdt om zonder voorbereiding te spreken en 'het slechts zelden doet is er dn feite niemand gevatter in gepaste antwoorden, die in het Lagerhuis nodig zijn om effect te sorteren. Als iemand uit de oppositie hem b.v. tijdens een zitting een vraag stelt, die zelfs dit schrandere politieke brein niet heeft voorzien, verheft hij zich heel lang zaam uit zijn zetel. Men ziet zijn kaken werken 'als inleiding tot zijn speech. Hij wacht nog even en terwijl hij al weet, wat hij gaat zeggen, kan men er zeker van zijn, dat hij. bij zichzelf de beste woorden overweegt om ze op de meest doeltreffende wijze te formuleren. En wat hij dan zegt, is helder en duidelijk, doorspekt met een zekere ironie, warm door zijn menselijkheid of scherp door zijn verachting voor een geestesgesteld heid, waarmede hij niet accoord gaat. En dit alles wordt naar voren gebracht in woorden, die op dezelfde langzame manier geuit worden als waarop hij van ziin zetel opstaat. Zijn parlementaire techniek en ant woorden zijn ongeëvenaard. Hij kan een tegenstander door zijn woede verplette ren. Hij kan zijn aanvaller door zijn zui ver menselijk vernuft machteloos maken. Hij kan ontroering in het Huis opwekken en zelf door deze algemene ontroering tranen in de ogen krijgen, zoals gedu rende de oorlog meermalen voorgekomen is, als hij om bevestiging van de trouw en de steun van het parlement vroeg. Man van karakter. In hoeverre zijn politieke wijsheid nog is toegenomen na zijn verwerping als lei der door het Britse volk onmiddellijk na een oorlog, waarin hij het aangemoedigd en ging de deur uit. Twee mannen stelden zich op bij de deur, waar ze rustig gingen staan praten. Hun handen waren echter opvallend dicht bij hun heupen. De vreemdeling scheen niets te bemerken, maar 'n scherp waarne mer zou iets in zijn houding ver anderd zien. Zijn blauwe ogen wa ren strak op zijn glas gericht; uit- terlijk was hij onverschillig en zich van niets bewust, doch innerlijk was iedere vezel van zijn lichaam gespannen. De reden van het wan trouwen der overige bezoekers kon hij bevroeden, doch dat men hem ongunstig gezind was, bleek dui delijk. Dan werd de .«leur weer geopend en sheriff Wilton trad met veel vertoon binnen. Hij kwam regel recht op de vreemdeling toe en toonde hem zijn insigne. „Ik ben de sheriff hier", zei hij kort, „en wie ben jij?" Door z'n oogharen zag de vreem deling hem aan. Met 'n blik schat te hij de capaciteiten van zijn te genstander. „Niet veel bijzonders" luidde zijn oordeel. „Wat is de reden van je verzoek sheriff?" vroeg hij rustig, terwijl zijn vingers de kop van de zwarte hond streelden. Onomwonden verklaarde de she riff „Er is hier 'n moord gebeurd en vanzelfsprekend bekijken we iedere vreemdeling een beetje nauwkeuriger dan gewoonlijk." De lange cowboy glimlachte. De gedachte dat hij voor een moorde naar werd aangezien, vermaakte hem naar het scheen nog al. De sheriff werd ongeduldig. „Nou, hoe zit het?" „Wat moet zitten?" vroeg de man hem onschuldig. Een der omstanders gaf hem een stomp. „Hoor je niet wat de she riff vraagt?" Meteen deed hij ech ter verschrikt een stap achteruit, want de hond was met een woeste grauw opgesprongen en stond met opgetrokken lippen voor hem. De man greep naar zijn revolver, maar de hond beet hem grommend in de pols. Scheldend trachtte de man zich te bevrjjden. „Af", gebood de vreemdeling. Ongaarne liet de hond los, doch zijn ogen bleven op de man ge richt. „Het is gevaarlijk om mij aan te raken, als Hunter er bij is, want hij houdt niet van handtastelijkhe den", merkte de eigenaar zoetsap pig op.

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 2