GRUMDIG de aristocraat De beste waarén een eledr. WStim, Waalwijk GROTESTRAAT 291 onder de RADIO-TOESTELLEN met 3 D JCtank I DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 SPECULAAS, DADELSl V.a 2.50 per week Stencilwerk Lichtdrukken Fotocopleën FILIAAL TE WAALWIJK: (grurdsg) axJUxy Vraagt gratis prospectus en demonstratie pjE /CC f f Grotestraat 207 Telefoon 2190 WAALWIJK ik een uur moeten volhouden. Als het dan echt donker geworden was zou ik naar de achterkant van het huis kunnen komen en vervolgens ontsnappen. De minuten kropen voorbij ter wijl ik met grote ongerustheid op het bewuste ogenblik wachtte. Ik luisterde scherp of ik de Duitsers de kamer niet hoorde verlaten. Nu en dan hoorde ik er een de kamer in- of uitgaan, maar ér lagen er nog een paar te snurken. Om ongeveer zes uur deed ik mijn schoenen aan en vergaarde ik mijn uitrusting. Het was niet eenvoudig om me in die kast aan te kleden en aangezien ik geen lawaai wilde maken, deed ik er drie kwartier over. Terwijl ik mij aankleedde hoorde ik twee Duitsers de kamer uitlopen, maar ik was er biina zeker van dat er nog een paar achtergebleven wa ren. Even later hoorde ik er nog twee naar buiten gaan. Het grote ogenblik was aange broken. Voorzichtig deed ik de deur open. Er zou nog iemand achter gebleven kunnen zijn. Ik keek door een smalle kier de kamer rond. Nog geen twee meter van mü af lag een eenzame Duitse soldaat te slapen met ziin handen op zijn buik en zijn mond wijd open. Aangezien ik de hele kamer door moest lopen en de tuindeuren moest openmaken, hetgeen met lawaai gepaard zou gaan, besloot ik nog een half uur te wachten. Er kwamen een paar soldaten 't gebouw binnen. Zij maakten veel lawaai met hun met ijzer beslagen schoenen en zij hadden meisjes meegenomen, met wie zij luidkeels converseerden. Ik hoorde hen naar boven gaan en ze gingen de kamer in die recht boven de mijne lag. Al spoedig zongen zij er lustig op los, begeleid door een gramofoon. Nu en dan hoorde ik de meisjes giche- len of gillen. Ik had geluk. Zij ver wachtten kennelijk geen gevange nen die avond. Als het lawaai nog wat toe zou nemen, naarmate er meer gedronken werd, zou alle ge luid dat ik zou veroorzaken bij het openen van de tuindeur, gecamou fleerd worden. Het lawaai van boven maakte mijn slapende soldaat na ongeveer twintig minuten wakker. Hii stond op en ging naar buiten. Dit was mijn kans. En nadat ik nog een paar slokken water genomen had, deed ik voorzichtig de deur open. Nu was de kamer werkelijk leeg. Ik zag de schildwachten langs de om heining aan de grote weg staan op nog geen tien meter van mij af. Ik wilde de tuindeur open maken en wachten tot er een vrachtauto of tank voorbij zou komen, alvorens naar buiten te glippen en me in het struikgewas te verbergen dat tegen de buitenmuur stond. De Duitsers zouden zeker niet in de richting van het huis kijken als er iets voor bij kwam dat hen interesseerde. Weer had ik geluk en juist had ik de tuindeur geopend, toen er een grote vrachtwagen met veel lawaai voorbij ging. Dit was mijn kans. Al spoedig was ik buiten en had ik mij verstopt. Ik had geluk gehad op die dertiende dag in die Nederland se muurkast. Ik kroop in de dichte struiken op de hoek van het huis en ik bedekte me zo goed mogelijk met dode bladeren. Vanuit mijn ver blijfplaats kon ik op een paar meter afstand een stuk of tien bewakers tegen de omheining van de tuin zien leunen. En ik hoorde hen zor geloos praten over de oorlog in het algemeen en over hun liefjes thuis. Vanuit het raam boven me klonk gramofoonmuziek en het gegil van de meisjes". „Spel met de Vrijheid" is een uit gave van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem. De Ne derlandse vertaling is van Hans Bronkhorst. Voor de uiterlijke ver zorging niets dan lof. Arie v. Pas. Sprang-Capelle. 250 gram 45 i, zonder 'e Qoedlcooj 3 ram landingstroepen hij Arnhem en Oos terbeek. Anthony valt in handen van de Duitsers en wordt wederom een gevangene. Nochtans is hij de vijand ite slim af, want hij weet zich in een huis vol krijgsgevangenen in een muurkast te verbergen. In de kamer waarin Anthony zich be vond zat het vol met Duitsers die bezig waren de gevangenen te on dervragen. Hij hield deze marteling vele dagen vol, net zolang totdat er geen Duitsers meer in de kamer waren. Toen greep hij de gelegen heid aan om weg te komen, zonder dat de „moffen" het in de gaten hadden. Moedige Nederlanders ver leenden hem onderdak en hielden hem verborgen. Tenslotte kon hij, dank zij de medewerking van de il legaliteit, met een groep van zijn makkers de Rijn oversteken. Na zes weken van gevaar, angst en ontbe ring, arriveerde Anthony weer op hetzelfde vliegveld in Engeland, vanwaar hij voor de grootste ope ratie die ooit plaats vond, was op gestegen. In grove trekken is dit de inhoud van dit zuiver persoonlijke verhaal. Het is zeer vlot geschreven, het houdt de aandacht van de lezer voortdurend gespannen en het is uitermate fascinerend. Taaie vol harding en een weergaloos doorzet tingsvermogen zijn de. benijdens waardige karaktertrekken van de auteur. Zij treden in zijn relaas tel kens naar voren. Nergens in 't ver haal krijgt men de indruk dat hij overdrijft. Alles wat ik vertel, zegt Anthony, heeft plaatsgevonden. Ik heb de gevoelens weergegeven zo als die me indertijd bezielden. Het verhaal zou nooit verteld zijn als anderen, die samen met mij in Fe bruari 1941 boven Italië een para chute-landing hebben gemaakt, mij niet hadden helpen ontsnappen. Ze leven allemaal nog en sinds het ein de van de oorlog heb ik allen op één na teruggezien. Voordat wij onder deze, dit keer tamelijk lange, bespreking 'n streep gaan zetten, laten wij nog een ci taat volgen uit het hoofdstuk dat als opschrift draagt „In de kast". (Bedoeld is hier de kast in 't huis waarin de schrijver zich angstval lig verborgen hield voor de Duit sers). Uit het aangehaalde fragment krijgt U stellig een impressie van de schrijfwijze van de auteur. „Het was intussen 5 October 1944. geworden en dit was de dertiende dag van mijn vrijwillige gevangen schap. Mijn water was bijna op en ik had erg veel spierpijn. Mijn ge duld en mijn voorzichtigheid waren uitgeput en ik besloot dezelfde avond nog een poging te onderne men te ontvluchten, of me anders maar gevangen te laten nemen De kamer was nog altijd vol Duit sers, maar wellicht zou er 's avonds een mogelijkheid bestaan, als de 1 bewakers tegen zonsondergang mis schien even een half uurtje weg gingen. De avond tevoren waren ze allemaal de kamer uitgegaan en hingen ze over de omheining van de tuin om naar de voorbijgangers te kijken. De hele zaak zou alleen bedorven worden als er 's avonds weer gevangenen binnengeleid wer den. Maar dat was de avond tevo ren ook niet gebeurd en daarom hoopte ik deze avond te kunnen ontkomen. Ik verplaatste langzaam mijn ge wicht van het ene been naar het an dere en ik leunde nu eens met mijn rechter- en dan met mijn linker schouder tegen de wanden van de kast. Deze gewichtsverplaatsingen vonden intussen automatisch plaats. Ik hoefde er niet meer bij te den ken. Mijh mond was kurkdroog, maar ik had zowel mijn waterrant soen voor de ochtend als dat voor de middag al op. Mijn avondrant soen zou ik pas over een paar uur mogen nemen. Deze avond zou ik drie slokken water drinken. Ik ver heugde me er echt op. Het zou ongeveer om half acht of acht uur donker gaan worden en ik hoopte dat de kamer verlaten zou zijn om zeven uur. Ik zou me dan moeten verschuilen in het struik gewas rondom het huis en dit zou geef /vVa n Haren ft GESCHENK. pAAZHeeFrc/ z» Jk Piez/ee maf/ gr Kameelharen kraagpantoflel. Sterk en heerlijk warm In diverse ffenr dessins. Gevulcaniseerde JP'D rubberzooi vanaf Ui met lederen zool vanaf 4.95 Extra mooie pantoffel met bontgarnering. In rood leder Vlotte lederen laars met warme voering. IJzer sterke crêpe zool. In rood en Tan Luxe rood lederen pantoffel met zwart lak garnering en bontkapje Een vlotte combinatie Kameelharen heren-slipper In diverse dessins M Herenmaten vanaf Jongensmaten vanaf 1.75 Schitterend kinderlaarsje met bont garnering en dubbele lederen zolen. Daar is Uw kleintje echt £7R mooi mee. "i In rood suède 20-23 U» 24-26 6.75 Prachtige California In diverse kleuren Heren cosy pantoffel van fijn soepel leder ,n faru Stationsstraat 113 WAALWIJK. Tel Fraai model 24-26 In rood leder 27-30 4.75 31-35 5.75 Gevoerd lederen laarsje met han dige zijritssluiting. Gewoon om trots op te zijn. O' -> In rood 24-26 VU 27-30 11.75 het enige Rljksgediplomeerde bedrijf in het Zuiden. Laageind» 89 91. Tel. K 4160 nr. 3118 Heerlijk warm gevoerde lederen laars. Met leuke gespsluiting. In bruin en zwart SRUnDIG Voor KAATSHEUVEL Mrg. Völkerstraat 44

Echo van het Zuiden | 1954 | | pagina 3